Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Budowa stadionu, nowej hali i bazy treningowej (komentarze) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=94)

JEDREK76 11.10.2015 18:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez piotek (Post 1416866)
Czy to nei miasto płaci za remonty? My przecież wynajmujemy na dzień meczowy.

Później przy okazji kolejnych wyborów, po czym wszystkie opcje (włącznie z lewactwem popierającym przekrętasów) sobie jeżdżą i używają po Majchrowskim i jego przydupasach czy po Wiśle?

Poza tym wzrastają koszty stadionu tym samym będą wzrastać jego koszty wynajęcia.

Viper 11.10.2015 21:59

^^ Mamy umowę z ZISem na konkretne warunki wynajmu, obecny remont nie ma na to wpływu i tak wynajmujemy stadion poniżej kosztów. By miastu to się "opłacało" wartość wynajmu powinna wynosić 1% zainwestowanej kasy czyli ponad 6 mln rocznie. Jakby to była inwestycja rynkowa to 10% czyli 60 mln.

Lukasz 12.10.2015 07:48

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Viper (Post 1416879)
Jakby to była inwestycja rynkowa to 10% czyli 60 mln.

OT/
Tak się liczy czynsz?

WislaFan123 12.10.2015 08:53

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Viper (Post 1416879)
^^ Mamy umowę z ZISem na konkretne warunki wynajmu, obecny remont nie ma na to wpływu i tak wynajmujemy stadion poniżej kosztów. By miastu to się "opłacało" wartość wynajmu powinna wynosić 1% zainwestowanej kasy czyli ponad 6 mln rocznie. Jakby to była inwestycja rynkowa to 10% czyli 60 mln.

Oczywiście że sie tak czynszu nie liczy... to po pierwsze. A po drugie, my nie wynajmujemy całego stadionu, tylko jego poszczególne części. Tj z 7 biur dla pracowników administracji w narożniku południowo-wschodnim, strefa kibica... no i jest właścicielem Loży Prezydenckiej. Pozatym tylko i wyłącznie na mecze. Dodatkowo, 30% z każdej długoterminowej umowy na stadion Wisła musi oddać miastu + część z cateringu. Jeśli chce coś zrobić w okrąglaku, wynając skybox czy vipa pod jakas impreze, musi czesc oddawac miastu - bardzo male mozliwosci do zarabiania. Z drugiej strony, miasto dalej doklada do stadionu (od Wisły ma 3,6 mln - utrzymanie na poziomie 4,5 jest, plus miasto troche zeszlo z kosztow wynajmow poniewaz sporo biur na trybunie wschodniej jest wziete przez miasto)

Ewenementem jest to, że umowa wynajmu jest zarówno niekorzystna dla Wisły, jak i miasta. Dużo lepszy model by był, że Wisła ma całość dla siebie (może nie licząc biur), 1mln PLN rocznie + koszty utrzyania + 5% od przychodów. A wtedy zająć sie czescia konferyncynoa bankietową i na tym zarabiać

Viper 12.10.2015 10:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Lukasz (Post 1416891)
OT/
Tak się liczy czynsz?

Mocno uproszczony mechanizm. Wydają X kasy na dany budynek, który wykorzystasz komercyjnie to oczekujesz że zainwestowane pieniądze zwrócą się w Y lat. Przykładowo Hiszpański inwestor, który wybudował podziemny parking koło Wawelu, zakładał 50 letni zwrot co jest raczej ewenementem. Przy większości inwestycji oczekuje się znacznie krótszych okresów zwrotu.

Jak chodzi o stadion to wynajem biur to fikcja, są koszmarnie niefunkcjonalne, Mieliśmy w mieście duży niedobór powierzchni biurowej a i tak nie udało się tego wynająć. Dlatego ostatecznie zainstalowano tam miejskie instytucje.

Mamy pod względem kubatury potężny obiekt, problem w tym że trzeba mnóstwo pieniędzy by to jeszcze dostosować to wymagań rynkowych. Co to kwot za wynajem to w pierwszej wersji gdy stadion miał być tańszy (coś około 350mln) zakładano, że Wisła po prostu będzie płaciła po 3,5 za wynajem i wtedy byłoby nas na to stać. Potem koszta wzrosły a sytuacja klubu się pogorszyła i zaczęło się kombinowanie.

WislaFan123 12.10.2015 11:39

Viper, nie udało wynająć bo poprostu na siłę próbowano opchnac to 2-3 duzym firmom. Natomiast wiele mniejsyzch chetnych jest... Pozatym, jakoś sie nigdzie nie natknalem na oferte - wystarcyz ze Wisla na stronie by puscila i odrazu byliby chetni. No ale pojawia sie jeden z wiekszych problemow - klimatyzacja. Chcąc schldozic jedno biuro, trzeba wlaczyc obieg na pol trybuny, co odrazu generuje potezne koszty utrzymania.. Nie ma niezalnych obiegow - temat rzeka, ale i tak ten stadion mozna lepiej wykrozystywac.

W przypadku czynszu, oczywiscie ze sie zaklada x lat z wrotu z inwestycji - ale nie w tym przypadku i nie przy przeplaconym stadionie na ktorym zrobiono potezne walki. 615 mln wydanych, a nie zrobiono najwazniejszych rzeczy - nie wyspozano punktow caterignowych, nie wyspozano vipa i skyboxow oraz nie zrobiono elewacji. Plus mozna lepiej bylo obiekt przystowac pod konferencje. Zrobienie tego to pewnie z 10-15mln, a obiekt by zarabial z 7-10mln Pln wiecej rocznie

Viper 12.10.2015 11:50

^^ Małej firmy nie byłoby stać na wynajem takiego biura. Problemy z klimatyzacją to jedno, druga rzecz to brak otwieranych okien...

7-10mln? skąd niby? nie myl przychodów z zyskami... Sam koszt utrzymania stadionu to 7 mln rocznie. Kiedyś gdzieś widziałem szacunek który mówił, że by doprowadzić stadion do używalności. Przebudować klimatyzacje, oświetlenie i wszystko co zostało spieprzone to jakieś 70mln złotych. Jako, że "miastowe" kosztorysy są niedoszacowane różnych to wyszło by 100 faktycznie.

Lukasz 12.10.2015 14:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Viper (Post 1416904)
...zainwestowane pieniądze zwrócą się w Y lat. (..)

Dziękuje.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Viper (Post 1416904)
Kiedyś gdzieś widziałem szacunek który mówił, że by doprowadzić stadion do używalności (...) jakieś 70mln złotych.

Wliczając prawa autorskie?

crazykaro 12.10.2015 16:26

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Viper (Post 1416907)
^^ Małej firmy nie byłoby stać na wynajem takiego biura. Problemy z klimatyzacją to jedno, druga rzecz to brak otwieranych okien....

To jeden i ten sam problem. Przez brak otwieranych okien budynek trzeba klimatyzowac caly rok i dlatego koszty klimatyzacji samtakie wysokie.

WislaFan123 12.10.2015 21:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Viper (Post 1416907)
^^ Małej firmy nie byłoby stać na wynajem takiego biura. Problemy z klimatyzacją to jedno, druga rzecz to brak otwieranych okien...

7-10mln? skąd niby? nie myl przychodów z zyskami... Sam koszt utrzymania stadionu to 7 mln rocznie. Kiedyś gdzieś widziałem szacunek który mówił, że by doprowadzić stadion do używalności. Przebudować klimatyzacje, oświetlenie i wszystko co zostało spieprzone to jakieś 70mln złotych. Jako, że "miastowe" kosztorysy są niedoszacowane różnych to wyszło by 100 faktycznie.

Ale czemu by nie bylo stać, skoro juz takie są na stadionie?

Zarobić, chodziło mi o wynegrowanie przychodu

Skąd? Bankiety i konferencje - z tego 2-3 mln PLN, do tego wykonczony VIP to mysle ze kolejny 1mln wiecej, lepszy catering to wieksze wplywy i cateringu samego w sobie (lepsza oferta produktow, lepsza jakosc czy mniejsze kolejki) + lepszy catering = więcej zadowolonych kibicow. No i wykonczony stadion, duzo konfernecji i bankietow, to duza szansa trafic na kogos kto da z 2-3mln PLN za nazwe stadionu. Nie mowiac juz o tym jakbym zrobic mozeum i porzadny sklep, plus w narozniku pd-wsch automatyczne maszyny do biletow jak na dworcu, zeby zmniejszyc kolejki..

Te 70mln z komosu kwota, natomiast faktycznie, kwestia okien by sporo zmienila + zmiana obiegu klimy. ale utrzymanie to nie 7 (chyba ze zakladajac ze ten stadion codziennie zyje eventy , konfernecje, wszystkie biura, ale wtedy przychod bylby 6-7mln z samych bankietow, konfernecji i biur).

Viper 13.10.2015 09:32

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WislaFan123 (Post 1416938)
Ale czemu by nie bylo stać, skoro juz takie są na stadionie?

Jakie to konkretnie małe firmy są na stadionie? Kateringu nie liczymy. W biurach znajduje się strefa płatnego parkowania oraz centrum aktywności obywatelskiej.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WislaFan123 (Post 1416938)
Zarobić, chodziło mi o wynegrowanie przychodu

Nie ma szans na takie zyski na stadionie w obecnym kształcie.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WislaFan123 (Post 1416938)
Skąd? Bankiety i konferencje - z tego 2-3 mln PLN, do tego wykonczony VIP to mysle ze kolejny 1mln wiecej, lepszy catering to wieksze wplywy i cateringu samego w sobie (lepsza oferta produktow, lepsza jakosc czy mniejsze kolejki) + lepszy catering = więcej zadowolonych kibicow. No i wykonczony stadion, duzo konfernecji i bankietow, to duza szansa trafic na kogos kto da z 2-3mln PLN za nazwe stadionu. Nie mowiac juz o tym jakbym zrobic mozeum i porzadny sklep, plus w narozniku pd-wsch automatyczne maszyny do biletow jak na dworcu, zeby zmniejszyc kolejki..

Po co ktoś ma organizować konferencję czy bankiet na stadionie jak ma w Krakowie wiele lepszych i tańszych miejsc. centra konferencyjne dostępne komercyjnie są na każdym większym kampusie. Stadion nie jest tu w żadnym razie konkurencyjny.
Cytat:

Pierwotnie napisane przez WislaFan123 (Post 1416938)
Te 70mln z komosu kwota, natomiast faktycznie, kwestia okien by sporo zmienila + zmiana obiegu klimy. ale utrzymanie to nie 7 (chyba ze zakladajac ze ten stadion codziennie zyje eventy , konfernecje, wszystkie biura, ale wtedy przychod bylby 6-7mln z samych bankietow, konfernecji i biur).

To jest realna cena.

WislaFan123 13.10.2015 10:48

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Viper (Post 1416955)
Jakie to konkretnie małe firmy są na stadionie? Kateringu nie liczymy. W biurach znajduje się strefa płatnego parkowania oraz centrum aktywności obywatelskiej.



Nie ma szans na takie zyski na stadionie w obecnym kształcie.



Po co ktoś ma organizować konferencję czy bankiet na stadionie jak ma w Krakowie wiele lepszych i tańszych miejsc. centra konferencyjne dostępne komercyjnie są na każdym większym kampusie. Stadion nie jest tu w żadnym razie konkurencyjny.


To jest realna cena.

Choćby nawet Creative Group 303 (na trybunie wschodniej), jeszcze jedna jest na wschodniej, nie pamietam jaka ale masz tez firma biura na 3 pietrze trybuny zachodniej (w narozniku)

Nie zyski, ale przychód - tak jest

Po co ktoś ma to robić na stadionie? Kwestia ceny - a skąd wiesz że tańszych? ;) Cenę można zrobić konurencyjną. Lepsze? w jakim sensie? VIP na poziomie 0 czy 1 nie wygląda gorzej niż wiele innych miejsc. Były firmy które już organizowały mniejsze bądź większe imprezy na stadionie (od małych spotkań konferncyjnych bo bankiety na 300 osób, choć fakt jak na lekarstwo tego z uwagi braku oferty i skomplikowanej umowy na stadion). Główne zalety? W końcu coś innego niż hotele (opinia osób które organizowały konfernecje na Wiśle czy uczestników), możliwość zejścia pod murawę i ławki rezerwowych, w centrum Krakowa, nieograniczony parking, a do tego, ile masz miejsc w cetrum Krakowa w których jesteś w stanie zorganizować bankiet na ponad 400 osób? a do tego wszystkim bez problemów zapewnić parking?

Oczywiście, wiele rzeczy trzebe doposażyć, ale spokojnie można wziąć do współpracy firmę eventową i dzielić się zyskami ;)

Viper 13.10.2015 11:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WislaFan123 (Post 1416956)
Choćby nawet Creative Group 303 (na trybunie wschodniej), jeszcze jedna jest na wschodniej, nie pamietam jaka ale masz tez firma biura na 3 pietrze trybuny zachodniej (w narozniku)

To nie jest mała firma.;)


Cytat:

Pierwotnie napisane przez WislaFan123 (Post 1416956)
Po co ktoś ma to robić na stadionie? Kwestia ceny - a skąd wiesz że tańszych? ;) Cenę można zrobić konurencyjną. Lepsze? w jakim sensie? VIP na poziomie 0 czy 1 nie wygląda gorzej niż wiele innych miejsc. Były firmy które już organizowały mniejsze bądź większe imprezy na stadionie (od małych spotkań konferncyjnych bo bankiety na 300 osób, choć fakt jak na lekarstwo tego z uwagi braku oferty i skomplikowanej umowy na stadion). Główne zalety? W końcu coś innego niż hotele (opinia osób które organizowały konfernecje na Wiśle czy uczestników), możliwość zejścia pod murawę i ławki rezerwowych, w centrum Krakowa, nieograniczony parking, a do tego, ile masz miejsc w cetrum Krakowa w których jesteś w stanie zorganizować bankiet na ponad 400 osób? a do tego wszystkim bez problemów zapewnić parking?

Współorganizowałem kilka szkoleń w Krakowie. Parking jest ważny tylko dla wydarzeń lokalnych. Jak zapraszasz kogoś z Berlina czy Gdańska to raczej nie jedzie autem tylko korzysta z samolotu. Stadion ma bardzo kiepską ofertę komunikacyjną. To nie jest żadne centrum Krakowa ale granica śródmieścia. Cenowo jest słabo. W Krakowie jak powiedziałem masz sale nie tylko w hotelach. Jest duża sala choćby na akademii rolniczej, przy wylocie na Warszawę i niedaleko trasy na Katowice/Balice z kilkoma liniami autobusowymi o dobrym takcie w przyszłości będzie też stacja SKM. Sal mamy naprawdę dużo. O ICE czy budynkach UJ. Stadion nie ma tutaj żadnych atutów. Od czasu do czasu jakiś biznesman czy organizacja w której przy okazji będą osoby zajawione na Wisłę to może coś zorganizują. Jednak rynkowo jest bardzo słabo.
Cytat:

Pierwotnie napisane przez WislaFan123 (Post 1416956)
Oczywiście, wiele rzeczy trzebe doposażyć, ale spokojnie można wziąć do współpracy firmę eventową i dzielić się zyskami ;)

Jak widzisz już firma eventowa jest na stadionie. Ile imprez na nim zorganizowała? :)

To co mogłoby być siłą tego to stadionu to ewentualne koncerty, których nie da się zorganizować bo nie spełnia wymogów pożarowych. Akurat akustyka to mocna strona, która się marnuje.

WislaFan123 13.10.2015 15:43

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Viper (Post 1416958)
To nie jest mała firma.;)




Współorganizowałem kilka szkoleń w Krakowie. Parking jest ważny tylko dla wydarzeń lokalnych. Jak zapraszasz kogoś z Berlina czy Gdańska to raczej nie jedzie autem tylko korzysta z samolotu. Stadion ma bardzo kiepską ofertę komunikacyjną. To nie jest żadne centrum Krakowa ale granica śródmieścia. Cenowo jest słabo. W Krakowie jak powiedziałem masz sale nie tylko w hotelach. Jest duża sala choćby na akademii rolniczej, przy wylocie na Warszawę i niedaleko trasy na Katowice/Balice z kilkoma liniami autobusowymi o dobrym takcie w przyszłości będzie też stacja SKM. Sal mamy naprawdę dużo. O ICE czy budynkach UJ. Stadion nie ma tutaj żadnych atutów. Od czasu do czasu jakiś biznesman czy organizacja w której przy okazji będą osoby zajawione na Wisłę to może coś zorganizują. Jednak rynkowo jest bardzo słabo.


Jak widzisz już firma eventowa jest na stadionie. Ile imprez na nim zorganizowała? :)

To co mogłoby być siłą tego to stadionu to ewentualne koncerty, których nie da się zorganizować bo nie spełnia wymogów pożarowych. Akurat akustyka to mocna strona, która się marnuje.


Mała w sensie nie ma na miejscu 30,50,100 pracownikow w biurze, a takie docelowo chciano sprowadzic ;)

Porownujac do wielu miejsc w ktorych sie organizuje konferencje i spotkania biznesowe czy bankiety, bardzo duze centrum - tez rynek badalem, wiele rozmow przeprowadzilem ;) Jest potencjal, sa zainteresowani, ale trzeba zmienic umowe na stadion zeby mialo to rece i nogi

Nie ma firmy eventowej - CG303 to firma nie organizujaca eventy, a robiaca support techniczny co robi spora roznice ;) Daj troche temu czas - moze jednak sie uda wiele rzeczy zmienic, tylko czas w koncu pracowac arguemntami a nie populizmem i wiecznym krakowksim "nie da sie" ;)

wislak1995 24.10.2015 12:18

Polska - Argentyna w Krakowie podczas ŚDM?

http://sport.interia.pl/reprezentacj...ie,nId,1909495

Faza bardzo wstępna, już z kilkoma przeszkodami, ale z Bożą pomocą możliwa do zrealizowania. Linkuję, ponieważ według mnie w kontekście takiego meczu, tylko R22 wchodzi w rachubę. Ale nie mnie to oceniać.

Eternit 25.11.2015 09:43

Murawa naszego stadionu w złym stanie. Cytat z gw więc nie linkuję.
Cytat:

W niedzielę derby Krakowa, w marcu mecz Polska - Chorwacja, a murawa na stadionie Wisły jest miękka, grząska i łysiejąca. Klub nie potrafi odpowiedzieć, czy zamierza ją wymienić. - Jest bardzo grząsko. Sypią piasek, a nie dosiewają trawy. Tak jakby nie było pieniędzy na profesjonalne dbanie o murawę - mówi anonimowo pracownik klubu.

- Jest w kiepskim stanie. Trudno wymienić piłkę, zagrać z klepki, przyspieszyć akcję - twierdzi Paweł Brożek, który narzekał na boisko przy ul. Reymonta już po spotkaniu z Ruchem Chorzów.

31 października jeszcze nie było złej pogody, a murawa już była w złym stanie. Także dwa tygodnie wcześniej narzekali na nią piłkarze Termaliki Bruk-Bet Nieciecza, gdy grali w Krakowie.

- Równa jak dywan czy stół nie była. Nie powiedziałbym może, że była tragiczna, ale w trakcie meczu murawa się rozwalała, była bardzo miękka i piłka podskakiwała - potwierdza Jakub Biskup, pomocnik beniaminka ekstraklasy, który wtedy zremisował bezbramkowo przy Reymonta. - Gdyby boisko było lepsze, Wisła stworzyłaby więcej sytuacji. Przy ich kombinacyjnym stylu im lepsze boisko, tym jest groźniejsza. Lubi grać krótkimi podaniami, ma do tego dobrych zawodników.

Ekswiślak Mariusz Stępiński, obecnie pomocnik Ruchu, potwierdza: - Jak byłem w Wiśle, to murawa nigdy nie była tak grząska jak teraz, choć przecież graliśmy tam kilka tygodni temu. Także trawa była mocno przerzedzona. Krakowianie tylko na tym tracą, bo jest im znacznie trudniej atakować.

A jeszcze trzy lata temu UEFA uznała murawę na Wiśle za wzór do naśladowania. Osoby zajmujące się utrzymaniem boisk w Polsce i na Ukrainie przyjechały się nawet szkolić do Krakowa.

- Wembley to nie było - śmieje się Łukasz Surma, kolejny były wiślak z Ruchu. - Paweł jest pewnie przyzwyczajony, że murawa zawsze była na wysokim poziomie. Rzeczywiście jednak się popsuła w porównaniu z tym, co było kilka lat temu. Bagna nie było, bo nie założyłem najdłuższych kołków, a się nie wywracałem.

Spytaliśmy Wisłę, dlaczego murawa jest w tak złym stanie i czy klub planuje wymianę. Chcieliśmy też dowiedzieć się, jak na co dzień wygląda dbanie o murawę, co jest niezwykłe ważne w utrzymaniu jej jakości.

Odpowiedź dostaliśmy wymijającą: "Nasi greenkeeperzy [osoby dbające o boisko - przyp. red.] codziennie pielęgnują murawę, tak aby była jak najlepiej przygotowana do każdego kolejnego meczu rozgrywanego na Stadionie Miejskim im. H. Reymana w Krakowie."

Od meczu z Ruchem Wisła nie grała ani nie trenowała na boisku przy Reymonta. Trudno spodziewać się jednak, by murawa się poprawiła, bo swoje dołożyły warunki atmosferyczne. W listopadzie padało i było wilgotno znacznie bardziej niż w październiku.

Wygląda na to, że podczas derbów piłkarze obu drużyn będą musieli radzić sobie także z grząską murawą. Może to być ze szkodą dla widowiska, bo obie drużyny opierają style na technice. - Warunki będą takie same dla obu drużyn - zauważa Biskup.

Murawa na stadionie Wisły nie była wymieniania od otwarcia zmodernizowanego obiektu, czyli od 2010 roku. Od klubu nie usłyszeliśmy, czy zostanie wymieniona w najbliższym czasie. Stadionem zarządza miejska jednostka - Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, ale miasto nowej murawy raczej nie sfinansuje, bo... - W umowie wynajmu jest zapis, że to na Wiśle spoczywa obowiązek dbania o trawę. Dlatego ewentualna wymiana leży w gestii klubu - zastrzega Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

W ubiegłym roku murawę wymieniła Cracovia. Firma Trawnik uwinęła się w kilkanaście dni, a klub z ul. Kałuży wydał ok. 400 tys. zł.

Wisła jest jednak w trudnej sytuacji finansowej i taki dodatkowy wydatek byłby jej nie na rękę. Może zabiegać o pomoc miasta, tym bardziej że w marcu zaplanowano przy Reymonta mecz reprezentacji Polski (najpewniej z Chorwacją). Będzie to element obchodów 105-lecia Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, ale przede wszystkim jeden z ostatnich testów kadry przed Euro 2016 we Francji. Selekcjoner Adam Nawałka, który miał nalegać na rozegranie spotkania w Krakowie, byłby w kropce. Na kiepskiej murawie trudno byłoby o jakąkolwiek wartość szkoleniową meczu.

- Są takie obawy, ale nie uprawiajmy jeszcze czarnowidztwa. W niedzielę przed derbami sprawdzimy z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem, czy rzeczywiście jest tak źle - zapewnia Ryszard Niemiec, prezes MZPN. - Będziemy próbować reagować, rozmawiać np. z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.

Jeśli znalazłyby się pieniądze, murawę można by wymienić w przerwie między rozgrywkami (18 grudnia - 12 lutego). Nawet ostra zima nie powinna w tym przeszkodzić, choć wtedy koszt może być nawet o 70 proc. wyższy niż latem, czyli około 700 tys. zł.

Arkadiusz Gumieniczuk, prezes firmy Trawnik Producent:

- Wymiana murawy zimą to zawsze duże wyzwanie dla wykonawcy. Zlecenie może być powierzone wyspecjalizowanej firmie, która nie tylko potrafi ją precyzyjnie przeprowadzić, ale także doskonale zna specyfikę prowadzenia darni w trudnych warunkach. To drugie ma nawet większy znaczenie w tym przypadku. Zdarzało nam się instalować murawę w trudnych warunkach zimowych, jak np. na Stadionie Narodowym w Warszawie na mecz Polski z Ukrainą w 2013 roku. Przyszło nam wtedy pracować i rozkładać darń w warunkach ekstremalnej zimy, bo nawet przy 15-stopniowym mrozie. Spotkanie odbyło się bez zastrzeżeń. Dla zmniejszenia ryzyka sugerowałbym jednak wymianę w innym terminie. Technologia, która jest dostępna także na naszym rynku, pozwala na wymianę murawy w bardzo krótkim czasie. Wykonanie takiej wymiany zimą wiąże się z większymi wydatkami. Koszt może wzrosnąć nawet o 70 procent od prac z tego zakresu wykonywanych latem. Należałoby postawić na producenta krajowego, który uprawia darń w zbliżonych warunkach klimatycznych. Większość klubów ma bardzo złe doświadczenie z murawą przywożoną z zagranicy. Są częste problemy z uzyskaniem przyrostu masy korzeniowej.

Jak dbać o murawę? Musi być profesjonalna kadra greenkeeperska, należy stosować programy nawożeń profesjonalnymi środkami i prowadzenia koniecznych zabiegów agrotechnicznych, a także systematycznie doświetlać murawę, zwłaszcza w warunkach zimowych.

PiVoSH92 25.11.2015 15:50

To co, mamy usprawiedliwienie naszych domowych wyników?

piotek 28.12.2015 13:16

Murawa zostanie wymieniona na koszt miasta. Wg prawników z umowy pomiędzy miastem, a Wisłą wynika, że Klub opiekuje się murawą, natomiast jej wymiana leży już po stronie właściciela obiektu.

Wymiana ma się odbyć przed marcem, kiedy w Krakowie zagra reprezentacja.

Generalnie gdyby nie sparing z Finlandią, to dalej bujalibyśmy się na kartoflisku.

gaudi10 28.12.2015 20:45

A ja z innej beczki ... Moi znajomi byli na wycieczce w Londynie i trafiło im sie spać na stadionie West Hamu.
3* hotel mający 60 pokoi z widokiem na ...murawę. Że nikt nie wpadł na taki pomysł przy budowie naszego stadionu. Lokalizacja super- do rynku 15 minut spacerkiem i stałe dochody . może nie jakies wielkie ale jakieś na pewno.

Gwiaździsty 28.12.2015 21:03

Spokojnie można by zrobić nadbudowę tego pawilonu medialnego z przeznaczeniem na hotelowe pokoje. Dla architekta nie byłoby żadnego problemu z zaprojektowaniem i dostawienie kilku pieter a i widok na murawę i trybuny piękny.

ABGwislakABG 28.12.2015 21:24

Znajac zycie z przeprojektywaniami u nas to wole by zostalo tak, jak jest.

piotek 28.12.2015 23:02

Podejrzewam, ze i tak wpływy trafiłyby do miasta...

Babba 04.01.2016 13:01

Cupiał ma przecież tereny obok stadionu,które dostał w zamian za oddanie ziemii przy Wielickiej(deal z cracovią) i tam hotele to już miały lata temu stanąć..a to dalej melodia przyszłości..a co dopiero na stadionie..i to takim nieładnym.

FraMat 04.01.2016 13:24

To obejrzyj sobie plan zagospodarowania przestrzennego tych terenów
http://planowanie.um.krakow.pl/bppzoom/index.php?ID=94
(większość to tereny sportu i rekreacji, czyli nie można tam wybudować żadnego hotelu). Tylko 3 działki są przeznaczone na usługi turystyczne.
Na jednym jest boisko, na drugim chyba nowa hala TS, i tylko jeden teren od strony Reymonta jest do wykorzystania usługowo-turystycznego

crazykaro 25.03.2016 11:59

Po sezonie wymienią murawę przy Reymonta
http://sport.lovekrakow.pl/aktualnos...nta_13756.html

crazykaro 31.03.2016 08:56

Szyby były złe
http://sport.lovekrakow.pl/aktualnos...zle_13816.html

kornd 04.05.2016 22:41

Wymiana murawy na Wiśle po sezonie



http://stadiony.net/aktualnosci/2016...sle_po_sezonie

crazykaro 11.05.2016 13:05

Stara murawa być może dla kibiców:

http://sport.lovekrakow.pl/aktualnos...nta_14588.html

heoij 12.05.2016 14:55

Ruszyła wymiana murawy na mecz Polska- Litwa:

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net...88&oe=579F1290

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net...48&oe=57DEA077

farben 12.05.2016 15:36

Jest i wideo http://www.gazetakrakowska.pl/sport/...wideo,9985025/

kornd 13.05.2016 13:07

Wymieniają:
http://www.dziennikpolski24.pl/sport...jecia,9988551/

krzaq12 13.05.2016 13:21

Wiadomo kiedy wezmą się za ten dach, zdjęli osłonki jakieś 2 lata temu i tak zostało do dnia dzisiejszego!

Szok

kornd 13.05.2016 14:07

Założenie tych osłonek bez systemu stapiania śniegu nie ma sensu. Ale żeby zamontować system, potrzeba wykupić prawa autorskie od firmy Obtułowicza, za co te gnoje chcą 6 600 000 złotych.
http://stadiony.net/aktualnosci/2015...e_maja_miliony

bravelukas 14.05.2016 10:44

Jeszcze kilka lat będzie bez osłonek, bo tyle potrwa sprawa w sądzie.

El'kabat 14.05.2016 13:03

Obtułowicz skur.wysynu, żeby Cie ruchali pośmiertnie w zamian za to co odjebałeś.

kornd 14.05.2016 21:05

Trzeba dodać jeszcze, że ostatnio wymieniali wadliwe szyby na wschodniej. A m.in. przez to że okna nie otwierają się, nie można wynająć tych powierzchni, bo klima zbyt dużo kosztuje. A wymiana okien na takie, które można otworzyć również wymaga zakupu praw autorskich.

heoij 23.05.2016 15:47

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net...52472461_o.jpg

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net...28&oe=5799D18A



Murawa położona, teraz tylko dobre nawodnienie i powinna się przyjąć do 6 czerwca.

krzaq12 24.05.2016 10:49

Nowa murawa w pełnej okazałości ;)

http://fotowrzut.pl/tmp/upload/XE2U0DX7CA/1.jpg

Teraz tylko grać i wygrywać

Pero 05.06.2016 09:11

Trochę obrandowania na czerwono i już te betony inaczej wyglądają.

http://www.gazetakrakowska.pl/sport/...1298,18744996/

http://www.radiokrakow.pl/galerie/pi...akowie/9/#gtop


Dlaczego nie o tym nie pomyśli z Wisły??

brylant17 05.06.2016 10:36

Wisły!! Wisły! Bo u nas siedzą geniusze a w PZPN ludzie myślący


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 20:41.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl