Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Matura//Po maturze...?? (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=2848)

Jaro1991 03.05.2010 13:20

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kubawislak (Post 892652)
Czy mi się wydaje, czy na mature obowiązuje tylko tom pierwszy Chłopów??

Nie wydaję Ci się:-D Moja nauczycielka stwierdziła, że właśnie Chłopi i Wesele powinni przewinąć się w tym roku na maturze:-D Nie byłoby najgorzej gdyby to była prawda:P

grzesiek632 03.05.2010 13:21

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kubawislak (Post 892652)
Czy mi się wydaje, czy na mature obowiązuje tylko tom pierwszy Chłopów??

http://www.edukacja.net/jak-zdac-mat...ur-matura-2010

Czyli nie wydaje Ci się.
Życzę miłego czytania:P

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Jaro1991 (Post 892656)
Nie wydaję Ci się:-D Moja nauczycielka stwierdziła, że właśnie Chłopi i Wesele powinni przewinąć się w tym roku na maturze:-D Nie byłoby najgorzej gdyby to była prawda:P

Chłopi byli w tamtym roku więc nie sądze.

Rok 2009 - Chłopi, Pan Tadeusz
Rok 2008 - Lalka
Rok 2007 - Dziady, Przedwiośnie, Granica
Rok 2006 - Makbet, Chłopi
Rok 2005 - Potop, Kordian, Nie-boska komedia

Jak dla mnie to broń boże od potopu i ferdydurke i literatury obozowej. Najbardziej bym chcial: Wesele, Kordiana, Wertera, Dzume, czy Zbrodnie i kare. Ale po za tym pierwszym reszta nie wydaje się byc realna.

Endorfinka 03.05.2010 13:22

Rok temu na maturze byli "Chłopi" i "Pan Tadeusz" - Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" oraz charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza" Telimeny i Zosi.
Może zobaczcie arkusze z poprzednich lat ;)

Jaro1991 03.05.2010 13:25

Modlę się tylko o to, by nie trafił się temat z "Lalki":) Jakoś nie trawię tej lektury :D

Rustin 03.05.2010 13:25

Oby tylko jakimś "Potopem" albo "Qvo Vadis" nie przywalili :D

vabanq 03.05.2010 13:32

Lalka i Wesele- byloby zajebiscie:)

Endorfinka 03.05.2010 13:34

"Lalka" pojawia się dość często na maturach, czy to próbnych, czy już w maju, więc myślę, że już temat się wyczerpał :P

małolatTS 03.05.2010 14:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez grzesiek632 (Post 892657)



Jak dla mnie to broń boże od potopu i ferdydurke i literatury obozowej.


Gombrowicz na maturę! Najwyższa pora :-D

grzesiek632 03.05.2010 14:08

Cytat:

Pierwotnie napisane przez małolatTS (Post 892690)
Gombrowicz na maturę! Najwyższa pora :-D

Osz Ty "dupo"! :P

małolatTS 03.05.2010 14:13

"Pupo" drogi Grzegorzu, "pupo" ;) "fredekwdziurke" i cała twórczość gombrowiczowsko-witkacowska to zdecydowanie najciekawszy rozdział polskiej literatury, zasługujący na takie nikłe bo nikłe, ale jednak podkreślenie swojej wagi.

Stanlej13 03.05.2010 14:13

Ja bym sobie życzył opowiadania Borowskiego, tu by można było coś napisać :D

kubawislak 03.05.2010 14:15

"Koniec i bomba. A kto czytał ten trąba!"
Wszystko tylko nie Potop!

WISŁAZWE 03.05.2010 14:24

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Stanlej13 (Post 892697)
Ja bym sobie życzył opowiadania Borowskiego, tu by można było coś napisać :D

Opowiadania Borowskiego i do tego Inny świat i opisać obozy niemieckie i radzieckie :D dobry temat ale chyba nie realny( za prosty) a szkoda.

Właśnie też nie chce Potopu, Chłopów itp, nie leżą mi te lektury a jak nie leżą to znaczy że będą.

A może by tak Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem.

Endorfinka 03.05.2010 14:29

Np. Porównanie człowieka złagrowanego i zlagrowanego, nie wiem, czy to taki prosty temat, to w końcu tylko matura podstawowa, nie można wymagać czegoś trudnego ;)
Ale chyba był już taki temat i wydaje mi się, że to było na poziomie rozszerzonym.

Ploughmanson 03.05.2010 15:06

Nic z literatury obozowej (raczej) nie będzie, bo CKE boi się tego, że zawsze któraś szkoła mogła nie zdążyć przerobić. Najpewniejsze są lektury z 2 klasy... niestety.

Arkas 03.05.2010 15:17

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Rustin (Post 892663)
Oby tylko jakimś "Potopem" albo "Qvo Vadis" nie przywalili :D

Nie ma Quo Vadis na maturze.
Osobiście obstawiam albo lit obozowa - Borowski i Inny Świat albo coś z Dziadów i Wesela.

kubawislak 03.05.2010 15:28

A może nas zaskoczą i dadzą: Zbrodnie i Kare albo Ludzie Bezdomni...

ArturTS 03.05.2010 15:31

pomineliście nie-boską komedię :> BŁAGAM, żeby nie było nic w stylu nad niemnem,chłopi,potop, pan tadeusz... literatura obozowa i owszem, ale najlepiej wertery i inne, tam można lać wodę aż miło i podejrzewam że każdy z was się ze mną zgodzi :D BĘDZIE DOBRZE !

sndr 03.05.2010 15:43

Jeżeli nie będzie "Potopu" i "Lalki", to będzie dobrze. Szczerze mówiąc marzę o Edypie, ale to zbyt piękne żeby mogło było prawdziwe.

igortsw 03.05.2010 16:01

Co może być dla mnie:
- Dziady - "Wielka Improwizacja"
- Pan Tadeusz
- Lalka
- Chłopi
- Kordian
- Wesele

A tego bym nie chciał:
- Nie-boska komedia
- Jądro ciemności
- Barańczaka
- Białoszewskiego

A moja polonistka przewiduje w tym roku Wesele, bo to książka z "górnej półki" bardzo ważna w literaturze polskiej której jeszcze nie było na maturze(no ale ona już ją przewiduję od 5 lat i nie ma:D)

A po za tym jest rok Chopinowski i trudny jak cholera wiersz "Fortepian Chopina" C.K. Norwida., ale to tylko takie strzelania, a może być tak na prawdę wszytko.

Cytat:

Nie ma Quo Vadis na maturze.
Jak nie ma jak ja mam w spisie który osobiście dawała nam nasze polonistka...??

Rustin 03.05.2010 16:07

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkas (Post 892730)
Nie ma Quo Vadis na maturze.
Osobiście obstawiam albo lit obozowa - Borowski i Inny Świat albo coś z Dziadów i Wesela.

Według mojej listy lektur, Qvo Vadis, podobnie jak Romantyczność i fraszki Kochanowskiego, obowiązują od 2009r.

Svartis 03.05.2010 16:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkas (Post 892730)
Nie ma Quo Vadis na maturze.
Osobiście obstawiam albo lit obozowa - Borowski i Inny Świat albo coś z Dziadów i Wesela.

Od 2009 roku jest.
http://www.cke.edu.pl/images/stories...f_polski_a.pdf
30 strona

Arkas 03.05.2010 16:24

K*rwa. http://www.edukacja.net/jak-zdac-mat...ur-matura-2010 - z tego korzystałem i tu tego nie było. W takim razie dzięki za oświecenie, trzeba to przerobić.

kubawislak 03.05.2010 16:39

Cholera, tez bylem pewny, że nie ma, no to kolejne wybitne dzieło;/

raciborzanin 03.05.2010 17:44

Ludzie, zobaczcie sobie
ANEKS MATURA 2010 - strona 24

http://www.cke.edu.pl/images/stories...aneks_2010.pdf


Nie ma "Quo vadis".

Arkas 03.05.2010 17:45

No, nie chce nikogo w błąd wprowadzać ale "Quo Vadis" chyba w gimnazjum jest.

E: A ja w 3 gimnazjum.

KOALIK 03.05.2010 18:10

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkas (Post 892800)
No, nie chce nikogo w błąd wprowadzać ale "Quo Vadis" chyba w gimnazjum jest

Miałem w pierwszej liceum.

UniaTarnówZKS1928 03.05.2010 18:15

Nie ma Quo Vadis na maturze 2010. Kto lubi niech sobie przerobi.

A co do waszych wyliczeń co kto lubi to moim zdaniem powinno być wam wszystko jedno. Najważniejsze jest to żeby wiedzieć kto się z kim walił i dlaczego zginął;]

Można pisać o wszystkim jeśli choć raz zerknęło do streszczenia. Jasne że można mieć więcej albo mniej % ale na co komu podstawowy polski?

JP na 30% i tyle w temacie;]

Choć w sumie zgadzam się że są ze 2/3 ch** lektury gdzie samo streszczenie bez opracowania i przeczytania ze zrozumieniem nic nie da typu: Ferdydurke;] Ale jest ich parę.

KOALIK 03.05.2010 18:24

Mam nadzieję, że będą lektury typu Lalka, Potop, Zbrodnia i kara, Przedwiośnie, Granica, Wesele, Tango. Oby nie było Kordiana, Cierpień młodego Wertera, Nie - boskiej komedii, Dziadów, Ludzi bezdomnych, Innego świata, Makbeta, Króla Edypa. Chyba ważniejsza jest matura w środę, bo zdecydowanie ją można ładniej napisać.

DrewniaQ 03.05.2010 18:34

http://www.polskina5.pl/

Taka stronka kiedyś istniała i jest nadal. Nie wiem czy było tu ostatnio, ale przypomnę ;]

Powodzenia!

Maturzysta to najszczęśliwszy człowiek!

WISŁAZWE 03.05.2010 18:36

Cytat:

Pierwotnie napisane przez UniaTarnówZKS1928 (Post 892818)

JP na 30% i tyle w temacie;]


A tam na 30 na 100% jak JP :lol:

Jutro się wszystko okaże.

FajQ 03.05.2010 18:41

Ja mam nadzieje że nie będzie Potopu,Wesela,Przedwiośnia,Kordiana,Dziadów,Niebos kiej Komedii,Chłopów,Lalki,Ludzi bezdomnych,Ferdydurke,Granicy,Pana Tadeusza,tanga.

Tylko teraz pytanie to co może być :lol:
Będzie co ma być jest jeden termin na poprawę więc damy radę.
Powodzenia wszystkim jutro.:D

zawszewiernyts 03.05.2010 19:46

A mi się wydaje że nie będzie źle; damy radę i do zobaczenia na meczu! :D

!!IRIVER!! 03.05.2010 20:14

Powodzenia maturzyści, trzymam kciuki! Bez spiny, na luziku! Naprawdę :D Ja się stresowałem i nie warto !

kubawislak 03.05.2010 20:54

Dobra, pewnie już wiecie, ale wam napiszę: na stronie OKE są już opublikowane arkusze maturalne z języka polskiego i matematyki!!!

Strzala 03.05.2010 20:57

Dzięki River, obyś miał racje, ja się na razie na studia nie wybieram, ale głupio by było oblać. Powodzenia wszystkim!

igortsw 03.05.2010 20:58

Nie wiem jak wy, ale ja lubię się wyspać, przed takimi rzeczami:P
Powodzenia jutro! Dobranoc :)

Mateuusz 03.05.2010 21:03

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kubawislak (Post 892894)
Dobra, pewnie już wiecie, ale wam napiszę: na stronie OKE są już opublikowane arkusze maturalne z języka polskiego i matematyki!!!

niby sa przykladowe. co do majcy slyszalem od korepetytora(nauczyciela) ze matura ma byc taka jak na stronie ale ze zmienionymi danymi bo sie boja ze duzo ludzi matme obleje. zobaczymy we wtorek ile w tym prawdy:)

Strzala 03.05.2010 21:08

Można link, nie mogę znaleść, a sobie przejrzę .

!!IRIVER!! 03.05.2010 21:18

Mateuusz - we środę chyba :P

www.oke.krakow.pl ;)


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 23:17.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl