Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Matura//Po maturze...?? (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=2848)

fanTS1906 03.03.2010 18:02

Dzieki wiec przenosze tam :)

Kibic_1906 10.03.2010 18:24

Losy Polaków i Żydów podczas II wojny światowej na podstawie literatury i filmu
Co dobrać do tego :
- Opowiadania Borowskiego (wybrane)
-Lista Schindlera
??? Chodzi mi o to , żeby było to coś oryginalnego i nie trudnego bo kolega z klasy zdaje ten sam temat dokładnie przede mną i nie chce żeby była wtopa..

Jago 10.03.2010 19:08

Jakie polecicie utwory do tematu:"Motyw wolności w różnych tekstach kultury"?? filmy juz mam ;)

DrewniaQ 10.03.2010 22:07

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kibic_1906 (Post 867327)
Losy Polaków i Żydów podczas II wojny światowej na podstawie literatury i filmu

-"Campo di Fiori"- Miłosza, śmiało mówi o losach żydów
- Wiersze Różewicza np. "Warkoczyk"
-"Inny świat" (lektura)


Film:
-Katyń (znany film)
-Polskie drogi (serial opowiadający o losach Polaków podczas II wojny światowej)

Na razie tyle mi przychodzi do głowy

wiślak 86 10.03.2010 22:24

Losy Polaków i Żydów podczas II wojny światowej na podstawie literatury i filmu


przeczytaj "Rozmowy z katem" -wydaje mi sie ze to lektura ale jezeli nie czytales to warto a z filmu to nikt nie wspomnial o pianiscie i w pewnym sensie komedii "życie jest piekne". "Medaliony" Nałkowskiej (lektura)

Pisałem na podobny temat ale lata temu;) mialem Holocaust w literaturze filmie i sztuce.

ponury 10.03.2010 22:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kibic_1906 (Post 867327)
Losy Polaków i Żydów podczas II wojny światowej na podstawie literatury i filmu
Co dobrać do tego :
- Opowiadania Borowskiego (wybrane)
-Lista Schindlera
??? Chodzi mi o to , żeby było to coś oryginalnego i nie trudnego bo kolega z klasy zdaje ten sam temat dokładnie przede mną i nie chce żeby była wtopa..

Może "opór", zdaje się że Bielscy to Żydzi byli

Toldo 12.03.2010 23:57

Możesz jeszcze doczytać "Medaliony" Zofii Nałkowskiej.

Partition 13.03.2010 00:06

Cytat:

Losy Polaków i Żydów podczas II wojny światowej na podstawie literatury i filmu
Miałem ten temat i "Pianista" był strzałem w dziesiątkę. Polecam.

Jaro1991 16.03.2010 18:28

Wybiera się ktoś z was może na PWSZ w Nowym Sączu? Jeżeli tak to na jaki instytut? :)

kubawislak 16.03.2010 19:21

Cytat:

Pierwotnie napisane przez ponury (Post 867458)
Może "opór", zdaje się że Bielscy to Żydzi byli

Akurat tego filmu bym nie polecił, bo ten podobno bardzo zmyślony jest

zawszewiernyts 21.03.2010 15:22

Mam takie pytanie : otóż byłem ostatnio na dniach otwartych UEku i UJ i chodzi mi o przedmioty typu : Stosunki Międzynarodowe czy europeistyka. Gdzie byście polecali się wybrać? Bo oczywiście nie jestem tego w stanie sam obiektywnie ocenić a na każdej uczelni chwalono swoje :P

_gilardino_ 21.03.2010 15:34

Dostane się gdzieś jak będę miał powiedzmy 65-70% z podstawy niemieckiego i 60-70 rozszerzenie WOS :) ?

Oxydrene 28.03.2010 19:45

Witam, szukam kogos kto, nie tyle napisalby ale pomógl mi ze ze zrobieniem prezentacji maturalnej. Z Polskiego jestem slaby a czas leci i trzeba bibliografie oddac. Temat mam o motywach basniowych w literaturze. Jesli mial ktos podobny to prosze o priv

pozdi91 03.04.2010 18:31

Może mógłby ktoś pomóc, wesprzeć materiałami do prezentacji maturalnej 'Rola motywu winy i kary w lit.'?

wislak227 03.04.2010 18:35

Szukam trochę książek do literatury przedmiotu związanych z Makbetem i Pieśni o Rolandzie :)
Temat mam o błędnych wyborach, złych decyzjach...

Jak ktoś ma coś ciekawego to prosiłbym na priv...

Z góry dziękuję :)

Amptiq 03.04.2010 19:43

Jakieś propozycje literatury przedmiotu do Władcy Pierścieni?
Mam już "klucz do tolkiena" Michael W. Perry i "Człowiek i twórca" Teodoro Gomez, ale szukam jeszcze czegoś..

Prezydentowa 05.04.2010 15:04

Temat: Troska o kulturę języka narodowego dawniej i dziś.

Kwestia bibliografii podmiotu. Wiadomo, że większość opisywanych przypadków to częste błędy lub zjawiska występujące w wypowiedziach ludzi, niekoniecznie muszą to być media. W związku z tym pytanie, czy w literaturę podmiotu można wpisać książkę L. J. Kerna, w której zebrane są przeróżne błędy z mediów, ogłoszeń itp czy trzeba każdy przypadek (nawet z ksiażki) wpisywać osobno jako np gazetę?

Kris54 05.04.2010 22:14

Temat: Realia życia w PRL w tragikomicznym ujeciu filmowym i literackim.

Mam pytanie dotyczące bibliografii. W którym miejscu i w jaki sposób umiescić w bibliog. listę filmów?

Druga sprawa to teksty literackie - mam "Małą Apokalipsę", "Tango", opowiadanie "Słoń". dwa wiersze. Co jeszcze można zamiescić w tym temacie (podkreślam , ma to być TRAGIKOMICZNY utwór, w którym odnaleźć można realia PRLu). Wypadły mi teksty Hłaski , bo okazało się że sam tragizm nie może być zawarty w mojej pracy. Pomożecie?

TSman 06.04.2010 10:14

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kris54 (Post 881262)
Temat: Realia życia w PRL w tragikomicznym ujeciu filmowym i literackim.

Mam pytanie dotyczące bibliografii. W którym miejscu i w jaki sposób umiescić w bibliog. listę filmów?

Reżyser, Tytuł, Wytwórnia, rok powstania - film

co do tego gdzie umieścić to ja umieściłem normalnie w głównej pod książkami i uznali

wiślak 86 06.04.2010 10:23

idealnie nadają się lektury Folwark zwierzęcy i rok 1984 Orwella. Czy jest to tragikomizm? To zalezy od czytajacego...

DominoForza 06.04.2010 10:39

123456789012

kubawislak 06.04.2010 11:16

Ja mam pytanie odnośnie dalszej nauki po maturze.
Potrzebuję nazw PUBLICZNYCH uczelni w Krakowie/ Tarnowie z kierunkami Ekonomicznymi.
kojarzę tylko Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, bo sama nazwa mówi. Pewnie na UJ też są, ale tak wysoko nie celuje...

Michal_b3 06.04.2010 13:06

Na UJ na Ekonomię nie trzeba aż tak dużo % mieć wbrew pozorom, tyle, że jest tam chyba bardziej ogólny tok studiów w porównaniu do UEku. Jest jeszcze na UJ coś takiego jak matematyka w ekonomii, czyli w praktyce ekonomia+matematyka, łatwo tam zapewne nie jest, próg chyba jeszcze niższy niż na czystą ekonomię, ale odsiew też sporo większy. W internecie poszukaj więcej informacji. Coś mi się obiło o uszy, że filia UEku jest w Tarnowie, zorientuj się tylko, jakie kierunku studiów są tam realizowane.
pozdr

kubawislak 02.05.2010 22:13

Mam pytanie jaki sie oblicz te punkty na UE w krk??
http://aeportal.pl/index.php?option=...sk=view&id=543
Skąd tu się bierze 200 pkt, bo ja tak patrze to mamy z podst matury
50 polski
50 matma
50 niemiecki

Amptiq 02.05.2010 22:23

Na UE liczą się dwa przedmioty- język obcy i przedmiot wedle kierunku. Każdy procent z rozszerzenia to jeden punkt w rekrutacji, jeden procent z podstawy to 0.6pkt. Tak więc np. mając 80% z angielskiego rozszerzonego i 100% z majcy podstawowej masz 80pkt. za język i 60 za majce czyli razem 140/200. Radze poczytać na http://nowa.uek.krakow.pl/pl/edukacj...na-studia.html

Gucio25 03.05.2010 09:35

no to jutro zaczynamy.
co panowie obstawiacie na Polski? zeby wiedzieć co powtórzyć. :)

WISŁAZWE 03.05.2010 09:45

Ja osobiście stawiam na coś w stylu ''Inny Świat '' Grudzińskiego lub Pan Tadeusz i Przedwiośnie.

Aros_TSW 03.05.2010 09:55

Cytat:

Ja osobiście stawiam na coś w stylu ''Inny Świat '' Grudzińskiego lub Pan Tadeusz i Przedwiośnie.
Też bym obstawiał "Inny świat" ale mnie się wydaję że to by było za oczywiste z związku okrągłą rocznicą Katynia. Chociaż kto wie...

zawszewiernyts 03.05.2010 09:58

Ja nie wiem co będzie, ale się szykuje najgorszy tydzień w całym roku.

Endorfinka 03.05.2010 10:02

2010 to rok Chopina, więc warto sobie przypomnieć wiersze o kompozytorze i Jego biografię. Np. wiersze Norwida: "Czarne kwiaty", "Fortepian Szopena".
Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek tematy matury były adekwatne do wydarzeń w Polsce czy na świecie, ale może tym razem komisja zaskoczy maturzystów ;)

Kibic_1906 03.05.2010 10:09

A ja mam pytanie jak spędzacie dzisiejszy dzień??Bo ja sie niczym nie moge zajac , proboje sie cos uczyc i ogolnie sie szwedam po domu..

Mateuusz 03.05.2010 10:14

trzeba sie wyluzowac. cos czuje ze caly dzien przed kompem spedze. w kosciele bylem pomodlilem sie i mam spokoj ducha:)

Svartis 03.05.2010 10:20

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kibic_1906 (Post 892527)
A ja mam pytanie jak spędzacie dzisiejszy dzień??Bo ja sie niczym nie moge zajac , proboje sie cos uczyc i ogolnie sie szwedam po domu..

Aaaaale pieprzycie jak baby, zdasz to zdasz nie zdasz to nie zdasz i bedzie tak czy owak zycie nadal piękne jak bylo a nawet piekniejsze :) Trzeba wyjscv na pole posmiac sie browara napic moze dwa i miec optymistycznie podejsc do egzaminu :-D
Ja sie tylko najbardziej boje że zaśpie albo zapomne jakiegos dowodu czy coś.
Daj Ci Panie Boże żeby był inny świat bo na tym zaliczałem rok i moje dopuszczenie do matury, byle by nie jebneli jakiegos kordiana czy inne chochoły.

kubawislak 03.05.2010 10:32

Słabą psyche macie co niektórzy, ja to już się tak uodporniłem na stres, że go dopiero poczuje jutro;p
Dziś taka pogoda, że czuje "bezesens jak bohater romantyczny";p Czytam sobie opracowania, właśnie skończyłem Inny Świat... Ja myślę, ze może być Kordian i dziady część III porównać Kordiana i Konrada, jakoś jak patrzyłem to nie było raczej tego ostatnio.
Stresu pozbywam się w ten sposób: Nie myślę o tym, że może pójść coś nie tak, tym bardziej że przez 4 lata technikum żyłem teorią jakoś to będzie i nie było w cale tak źle.
Czuje że się zesram ze stresu i strachu podczas losowania z niemieckiego zestawu...;p

Gucio25 03.05.2010 10:37

ja też bez stresu i to jedyna narazie pozytywna rzecz. :)
bo wiedzy zbyt wiele przynajmniej na ten polski nie ma.
gdyby był Inny Świat, byłoby zajebiście, bo to jedna z niewielu lektur, które przeczytałem.

a co myślicie o Weselu? podobno ostatnio nie było, a moja polonistka to obstawia.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Endorfinka (Post 892523)
2010 to rok Chopina, więc warto sobie przypomnieć wiersze o kompozytorze i Jego biografię. Np. wiersze Norwida: "Czarne kwiaty", "Fortepian Szopena".

te wiersze to w ogole obowiązują do matury podstawowej? ;)

Gargamel 03.05.2010 10:44

Banan mi się ciśnie na usta kiedy myślę jak ja się dwa lata temu spinałem przed maturą :D Niedługo zaczniecie pisać, że już po maturze, a te 4 miesiące do października, to jeden z lepszych okresów w życiu :)

Endorfinka 03.05.2010 10:45

Hmm.. Byłam w klasie humanistycznej, więc się omawiało, kiedyś były te wiersze na maturze rozszerzonej, ale zawsze można napisać jako kontekst, gdy będzie temat o Chopinie :P
A "Wesele" moim zdaniem za trudne dzieło jak na mature podstawową, chyba że będzie banalny temat.

Mario Nh 03.05.2010 10:49

Nie spinajcie się tak przed tym polskim :lol:

Można wskoczyć powyżej 60 % nie znając nawet okładki danej lektury. No co, miałem pecha (i zarazem szczęście) :-)

Jak ktoś umie czytać ze zrozumieniem nie powinien mieć problemów.

unpredictable_wislaczka 03.05.2010 11:06

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 892512)
Ja osobiście stawiam na coś w stylu ''Inny Świat '' Grudzińskiego lub Pan Tadeusz i Przedwiośnie.

Pan Tadeusz był w zeszłym roku ;)

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Gargamel (Post 892556)
Banan mi się ciśnie na usta kiedy myślę jak ja się dwa lata temu spinałem przed maturą :D Niedługo zaczniecie pisać, że już po maturze, a te 4 miesiące do października, to jeden z lepszych okresów w życiu :)

Dokładnie tak! W każdym bądź razie powodzenia jutro ;D Ja 'na szczęście' zaczynam dopiero za tydzień...

kubawislak 03.05.2010 13:13

Czy mi się wydaje, czy na mature obowiązuje tylko tom pierwszy Chłopów??


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 07:35.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl