![]() |
Dzieki wiec przenosze tam :)
|
Losy Polaków i Żydów podczas II wojny światowej na podstawie literatury i filmu
Co dobrać do tego : - Opowiadania Borowskiego (wybrane) -Lista Schindlera ??? Chodzi mi o to , żeby było to coś oryginalnego i nie trudnego bo kolega z klasy zdaje ten sam temat dokładnie przede mną i nie chce żeby była wtopa.. |
Jakie polecicie utwory do tematu:"Motyw wolności w różnych tekstach kultury"?? filmy juz mam ;)
|
Cytat:
- Wiersze Różewicza np. "Warkoczyk" -"Inny świat" (lektura) Film: -Katyń (znany film) -Polskie drogi (serial opowiadający o losach Polaków podczas II wojny światowej) Na razie tyle mi przychodzi do głowy |
Losy Polaków i Żydów podczas II wojny światowej na podstawie literatury i filmu
przeczytaj "Rozmowy z katem" -wydaje mi sie ze to lektura ale jezeli nie czytales to warto a z filmu to nikt nie wspomnial o pianiscie i w pewnym sensie komedii "życie jest piekne". "Medaliony" Nałkowskiej (lektura) Pisałem na podobny temat ale lata temu;) mialem Holocaust w literaturze filmie i sztuce. |
Cytat:
|
Możesz jeszcze doczytać "Medaliony" Zofii Nałkowskiej.
|
Cytat:
|
Wybiera się ktoś z was może na PWSZ w Nowym Sączu? Jeżeli tak to na jaki instytut? :)
|
Cytat:
|
Mam takie pytanie : otóż byłem ostatnio na dniach otwartych UEku i UJ i chodzi mi o przedmioty typu : Stosunki Międzynarodowe czy europeistyka. Gdzie byście polecali się wybrać? Bo oczywiście nie jestem tego w stanie sam obiektywnie ocenić a na każdej uczelni chwalono swoje :P
|
Dostane się gdzieś jak będę miał powiedzmy 65-70% z podstawy niemieckiego i 60-70 rozszerzenie WOS :) ?
|
Witam, szukam kogos kto, nie tyle napisalby ale pomógl mi ze ze zrobieniem prezentacji maturalnej. Z Polskiego jestem slaby a czas leci i trzeba bibliografie oddac. Temat mam o motywach basniowych w literaturze. Jesli mial ktos podobny to prosze o priv
|
Może mógłby ktoś pomóc, wesprzeć materiałami do prezentacji maturalnej 'Rola motywu winy i kary w lit.'?
|
Szukam trochę książek do literatury przedmiotu związanych z Makbetem i Pieśni o Rolandzie :)
Temat mam o błędnych wyborach, złych decyzjach... Jak ktoś ma coś ciekawego to prosiłbym na priv... Z góry dziękuję :) |
Jakieś propozycje literatury przedmiotu do Władcy Pierścieni?
Mam już "klucz do tolkiena" Michael W. Perry i "Człowiek i twórca" Teodoro Gomez, ale szukam jeszcze czegoś.. |
Temat: Troska o kulturę języka narodowego dawniej i dziś.
Kwestia bibliografii podmiotu. Wiadomo, że większość opisywanych przypadków to częste błędy lub zjawiska występujące w wypowiedziach ludzi, niekoniecznie muszą to być media. W związku z tym pytanie, czy w literaturę podmiotu można wpisać książkę L. J. Kerna, w której zebrane są przeróżne błędy z mediów, ogłoszeń itp czy trzeba każdy przypadek (nawet z ksiażki) wpisywać osobno jako np gazetę? |
Temat: Realia życia w PRL w tragikomicznym ujeciu filmowym i literackim.
Mam pytanie dotyczące bibliografii. W którym miejscu i w jaki sposób umiescić w bibliog. listę filmów? Druga sprawa to teksty literackie - mam "Małą Apokalipsę", "Tango", opowiadanie "Słoń". dwa wiersze. Co jeszcze można zamiescić w tym temacie (podkreślam , ma to być TRAGIKOMICZNY utwór, w którym odnaleźć można realia PRLu). Wypadły mi teksty Hłaski , bo okazało się że sam tragizm nie może być zawarty w mojej pracy. Pomożecie? |
Cytat:
co do tego gdzie umieścić to ja umieściłem normalnie w głównej pod książkami i uznali |
idealnie nadają się lektury Folwark zwierzęcy i rok 1984 Orwella. Czy jest to tragikomizm? To zalezy od czytajacego...
|
123456789012
|
Ja mam pytanie odnośnie dalszej nauki po maturze.
Potrzebuję nazw PUBLICZNYCH uczelni w Krakowie/ Tarnowie z kierunkami Ekonomicznymi. kojarzę tylko Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, bo sama nazwa mówi. Pewnie na UJ też są, ale tak wysoko nie celuje... |
Na UJ na Ekonomię nie trzeba aż tak dużo % mieć wbrew pozorom, tyle, że jest tam chyba bardziej ogólny tok studiów w porównaniu do UEku. Jest jeszcze na UJ coś takiego jak matematyka w ekonomii, czyli w praktyce ekonomia+matematyka, łatwo tam zapewne nie jest, próg chyba jeszcze niższy niż na czystą ekonomię, ale odsiew też sporo większy. W internecie poszukaj więcej informacji. Coś mi się obiło o uszy, że filia UEku jest w Tarnowie, zorientuj się tylko, jakie kierunku studiów są tam realizowane.
pozdr |
Mam pytanie jaki sie oblicz te punkty na UE w krk??
http://aeportal.pl/index.php?option=...sk=view&id=543 Skąd tu się bierze 200 pkt, bo ja tak patrze to mamy z podst matury 50 polski 50 matma 50 niemiecki |
Na UE liczą się dwa przedmioty- język obcy i przedmiot wedle kierunku. Każdy procent z rozszerzenia to jeden punkt w rekrutacji, jeden procent z podstawy to 0.6pkt. Tak więc np. mając 80% z angielskiego rozszerzonego i 100% z majcy podstawowej masz 80pkt. za język i 60 za majce czyli razem 140/200. Radze poczytać na http://nowa.uek.krakow.pl/pl/edukacj...na-studia.html
|
no to jutro zaczynamy.
co panowie obstawiacie na Polski? zeby wiedzieć co powtórzyć. :) |
Ja osobiście stawiam na coś w stylu ''Inny Świat '' Grudzińskiego lub Pan Tadeusz i Przedwiośnie.
|
Cytat:
|
Ja nie wiem co będzie, ale się szykuje najgorszy tydzień w całym roku.
|
2010 to rok Chopina, więc warto sobie przypomnieć wiersze o kompozytorze i Jego biografię. Np. wiersze Norwida: "Czarne kwiaty", "Fortepian Szopena".
Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek tematy matury były adekwatne do wydarzeń w Polsce czy na świecie, ale może tym razem komisja zaskoczy maturzystów ;) |
A ja mam pytanie jak spędzacie dzisiejszy dzień??Bo ja sie niczym nie moge zajac , proboje sie cos uczyc i ogolnie sie szwedam po domu..
|
trzeba sie wyluzowac. cos czuje ze caly dzien przed kompem spedze. w kosciele bylem pomodlilem sie i mam spokoj ducha:)
|
Cytat:
Ja sie tylko najbardziej boje że zaśpie albo zapomne jakiegos dowodu czy coś. Daj Ci Panie Boże żeby był inny świat bo na tym zaliczałem rok i moje dopuszczenie do matury, byle by nie jebneli jakiegos kordiana czy inne chochoły. |
Słabą psyche macie co niektórzy, ja to już się tak uodporniłem na stres, że go dopiero poczuje jutro;p
Dziś taka pogoda, że czuje "bezesens jak bohater romantyczny";p Czytam sobie opracowania, właśnie skończyłem Inny Świat... Ja myślę, ze może być Kordian i dziady część III porównać Kordiana i Konrada, jakoś jak patrzyłem to nie było raczej tego ostatnio. Stresu pozbywam się w ten sposób: Nie myślę o tym, że może pójść coś nie tak, tym bardziej że przez 4 lata technikum żyłem teorią jakoś to będzie i nie było w cale tak źle. Czuje że się zesram ze stresu i strachu podczas losowania z niemieckiego zestawu...;p |
ja też bez stresu i to jedyna narazie pozytywna rzecz. :)
bo wiedzy zbyt wiele przynajmniej na ten polski nie ma. gdyby był Inny Świat, byłoby zajebiście, bo to jedna z niewielu lektur, które przeczytałem. a co myślicie o Weselu? podobno ostatnio nie było, a moja polonistka to obstawia. Cytat:
|
Banan mi się ciśnie na usta kiedy myślę jak ja się dwa lata temu spinałem przed maturą :D Niedługo zaczniecie pisać, że już po maturze, a te 4 miesiące do października, to jeden z lepszych okresów w życiu :)
|
Hmm.. Byłam w klasie humanistycznej, więc się omawiało, kiedyś były te wiersze na maturze rozszerzonej, ale zawsze można napisać jako kontekst, gdy będzie temat o Chopinie :P
A "Wesele" moim zdaniem za trudne dzieło jak na mature podstawową, chyba że będzie banalny temat. |
Nie spinajcie się tak przed tym polskim :lol:
Można wskoczyć powyżej 60 % nie znając nawet okładki danej lektury. No co, miałem pecha (i zarazem szczęście) :-) Jak ktoś umie czytać ze zrozumieniem nie powinien mieć problemów. |
Cytat:
Cytat:
|
Czy mi się wydaje, czy na mature obowiązuje tylko tom pierwszy Chłopów??
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 07:35. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl