Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Wybory prezydenckie 2015 - na kogo zagłosujesz? (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9448)

kerim1906 09.04.2015 18:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arapaho (Post 1396981)
Ale jaja z tym sondażem - Bul tyle głosów co Kowalski - świat się wali.
A tak na poważnie : panowie którzy dają głos na JKM-a,Pawła i Kowalskiego : jak się okaże że nie będzie II tury to będzie znaczyło że poparliście myśliwego. Oby tak dalej jedyna słuszna partia brukselska nie może stracić władzy.....podobnie będzie na jesieni
p.s Wiem JK i Maciarewicz to wojna z Rosją, Smoleńsk i socjal etc...samo zło :)

w 1 turze mogą głosować nawet na jarubasa czy paligłupa, ważne żeby w 2 turze nawet jak nie tarwią PIS-u i Dudy zagłosowali przeciwko bulowi

Jaroo1 09.04.2015 20:26

Właśnie problemem Bula na wygranie w 1 turze są wszyscy antysystemowi kandydaci jak Braun, Kowalski, Mikke, Wilk, Kukiz - szczególnie Kukiz, jest to gościu promowany przez media, prawicowiec ale nie kojarzony ze skrajnością. Myślę, że wiele glosów pójdzie na niego i to jest taki kandydat dla ludzi, którzy by nie poparli ani Mikkego, ani Kowalskiego itd ale, że startuje Kukiz to sobie zagłosują i się nie będą zasłaniać "nie było na kogo głosować".
Z drugiej strony są słabi kandydaci z SLD i PSL = więcej głosów dla Bronka od razu w 1 turze.
Ale jakby nie patrzeć to właśnie dzięki dużej ilości kandydatów ilość oddanych głosów powinna się trochę zwiększyć bo ludzie zamiast szukać wymówek, że nie ma dobrego kandydata to kogoś sobie wybiorą = więcej głosów oddanych to mniejszy procent głosów dla Bula.

PS Niech wygra ten Duda w wyborach, niech też i PiS dojdzie do władzy, jeśli nikt inny nie ma szans. Daj im Boże i niech się przez te najbliższe 4-5 lat wyjaśni ostatecznie co zrobi PiS pozytywnego. To by było fajne bo by się trochę kart odkryło i by było wiadomo na czym stoimy. A tak to zawsze jest niepewność czy ten i tamten to są w układzie czy może jednak chcą dobrze.

LanceTS 09.04.2015 22:30

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arapaho (Post 1396981)
A tak na poważnie : panowie którzy dają głos na JKM-a,Pawła i Kowalskiego : jak się okaże że nie będzie II tury to będzie znaczyło że poparliście myśliwego. Oby tak dalej jedyna słuszna partia brukselska nie może stracić władzy.....podobnie będzie na jesieni

Jak Ty żes to wymyślił? Jedyna opcja żeby Twoje słowa miały potwierdzenie to jak szogun miałby koło 50%, Duda koło 48, a cała reszta 2. Wtedy to miałoby znaczenie - w innym przypadku nie ma żadnego.

ypeeh 09.04.2015 22:33

Głosuję na Kukiza. Żaden z kandydatów nie nadaje się do reprezentowania mojego kraju, więc wybieram tego, który... najlepiej śpiewa.

Jaroo1 09.04.2015 22:35

... będzie kłamał śpiewająco! ;)

kerim1906 10.04.2015 09:12

http://wpolityce.pl/polityka/240387-...-wojewodztwach

Pablo84 10.04.2015 10:02

Im bliżej Niemiec, tym poparcie większe ;)

kerim1906 10.04.2015 10:15

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Pablo84 (Post 1397061)
Im bliżej Niemiec, tym poparcie większe ;)

w pomorskim i zachodniopomorskim zlikwidowali stocznie , w lubuskim od zawsze była masakra i ponad 50% :shock: , co oni im dosypują do jedzenia , mam wrażenie że już obecnie Duda prowadzi

uposledzony_ale_kumaty 10.04.2015 11:11

PO to partia pro-niemiecka więc nie dziwne, że największe poparcie ma w regionach zachodnich. Zawsze zaskakuje mnie Śląsk gdzie PO ma bardzo dobre wyniki, mimo ciągłych protestów, tak samo Komorowski tam dziś ma ok.50%, a ludzie po demonstracjach ze stycznia dalej głosują na ludzi władzy:)) Niestety to pokazuje jacy tam mieszkają prości ludzie, którymi łatwo manipulować......

Vuko 10.04.2015 13:17

W Polsce media wykonały tak wspaniałą robotę, że na złość sobie i wbrew własnemu interesowi ludzie zagłosują na szurniętego reżysera, grajka bez programu, libertariańskiego utopistę, żeby tylko nie zagłosować na PiS.

Wszczepiono ludziom mentalne czipy, albo:
1) PiS=PO
abo
2) PiS to oszołomka.
Ludzie sobie aktywują któryś z nich i w doopie mają fakty, że przez dwa lata rządu PiSu Polska wystrzeliła we wszystkich czynnikach makroekonomicznych, prowadziła w miarę niezależną politykę zagraniczną, zmieniono wektor polityki historycznej.
Ale nie, lepiej zagłosuję na jakiegoś świra albo poprę Bronka i nadal będę jebał w Biedrze za 1600 zł, ewentualnie s.......ę do Londynu.

FraMat 10.04.2015 13:33

To są jeszcze jacyś kretyni, którzy chcą głosować na Bronka?

Kisiel w mózgu.

Arapaho 10.04.2015 16:00

Cytat:

Pierwotnie napisane przez LanceTS (Post 1397038)
Jak Ty żes to wymyślił? Jedyna opcja żeby Twoje słowa miały potwierdzenie to jak szogun miałby koło 50%, Duda koło 48, a cała reszta 2. Wtedy to miałoby znaczenie - w innym przypadku nie ma żadnego.

Szogun nie startuje w tych wyborach tylko jego szef Bul- coś mieszasz ,ehhhh////;)

Jaroo1 10.04.2015 19:57

Cytat:

Niestety to pokazuje jacy tam mieszkają prości ludzie, którymi łatwo manipulować......
Albo pokazuje, że id dobre wały w liczeniu głosów i w robieniu sondaży.
PS W ogóle śmieszne jest, że się tymi zjebanymi, zakłamanymi sondażami podniecacie.

AYALA 10.04.2015 22:22

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arapaho (Post 1397089)
Szogun nie startuje w tych wyborach tylko jego szef Bul- coś mieszasz ,ehhhh////;)

Myśle,że to Szogun jest szefem ,a nie Bul

darotsok73 11.04.2015 18:17

Nie ma wśród kandydatów NIKOGO kto byłby godny urzędu prezydenta Polski. Pseudo kandydaci, pseudo kampania , pseudo wybór. Pierwszy raz od 1991 r zagłosuję przeciwko a nie na kandydata.

Coglin 11.04.2015 19:57

W pierwszej turze na Kukiza, w drugiej (jak będzie) przeciwko Komorowskiemu.

picasso 11.04.2015 20:58

w pierwszej Korwin w drugiej Niekomoruski

sevenheaven 11.04.2015 21:40

Cytat:

Pierwotnie napisane przez uposledzony_ale_kumaty (Post 1397067)
PO to partia pro-niemiecka więc nie dziwne, że największe poparcie ma w regionach zachodnich. Zawsze zaskakuje mnie Śląsk gdzie PO ma bardzo dobre wyniki, mimo ciągłych protestów, tak samo Komorowski tam dziś ma ok.50%, a ludzie po demonstracjach ze stycznia dalej głosują na ludzi władzy:)) Niestety to pokazuje jacy tam mieszkają prości ludzie, którymi łatwo manipulować......

ja jestem z dolnego śląska i nie znam nikogo kto głosuje na PO
osobiście głosuje na JKM bo tylko JKM/Kukiz/Braun zasługuja na uwage, a że Krół zdobędzie najwięcej głosów to oddam też jemu

jesli będzie druga tura PO-PIS to chcąc niechcąc oddam na PIS

siemstein 12.04.2015 09:16

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Vuko (Post 1397076)
W Polsce media wykonały tak wspaniałą robotę, że na złość sobie i wbrew własnemu interesowi ludzie zagłosują na szurniętego reżysera, grajka bez programu, libertariańskiego utopistę, żeby tylko nie zagłosować na PiS.

Wszczepiono ludziom mentalne czipy, albo:
1) PiS=PO
abo
2) PiS to oszołomka.
Ludzie sobie aktywują któryś z nich i w doopie mają fakty, że przez dwa lata rządu PiSu Polska wystrzeliła we wszystkich czynnikach makroekonomicznych, prowadziła w miarę niezależną politykę zagraniczną, zmieniono wektor polityki historycznej.
Ale nie, lepiej zagłosuję na jakiegoś świra albo poprę Bronka i nadal będę jebał w Biedrze za 1600 zł, ewentualnie s.......ę do Londynu.

Hahahaha. Leżę :D:haha::haha: A jak PiS dojdzie do władzy, albo lepiej Duda, to będę jebał w Biedrze za 10000 zł! :D

Padre1906 12.04.2015 14:26

I - Kowalski
II - głos nieważny (przy kandydatach Duda, Komorowski)

heoij 12.04.2015 14:58

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Padre1906 (Post 1397258)
II - głos nieważny (przy kandydatach Duda, Komorowski)

Zawsze nie mogłem zrozumieć ludzi którzy idą na wybory i oddają głos nieważny, poświęcasz swój czas żeby twój głos nie był brany pod uwagę więc po co w ogóle iść na II turę ? :-)

Co do wyborów to szkoda, że Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego nie startuje, ale młody wiek go dyskwalifikuje (brakuje mu 3 lat do 35 :D)
Według mnie miałby więcej głosów od Mariana Kowalskiego i zrobiłby lepszą reklamę RN, ale prawo to prawo.


W I turze jeszcze nie zdecydowałem, natomiast II tura Andrzej Duda.

Smuga 12.04.2015 14:58

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Padre1906 (Post 1397258)
II - głos nieważny (przy kandydatach Duda, Komorowski)

Bardzo „mądry” krok. Przy takim toku rozumowania Bul ma zagwarantowane kolejne 5 lat pierdzenia w stołek. :pala:

uposledzony_ale_kumaty 12.04.2015 14:58

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Padre1906 (Post 1397258)
I - Kowalski
II - głos nieważny (przy kandydatach Duda, Komorowski)

Oddając głos nieważny w II turze to oddajesz głos na Komorowskiego (bo takowy mógł trafić na jego rywala) :))

Komorowski wygrywając w maju ma zapewnione wczasy do wiosny 2020 roku :) gdzie go zmieni zapewne powracający w glorii i chwałe Donald Tusk, który pociągnie to na kolejne 2x5 lat :) Czyli możliwe, że do 2030 roku wszystko już rozpisane.

kerim1906 12.04.2015 15:26

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Padre1906 (Post 1397258)
I - Kowalski
II - głos nieważny (przy kandydatach Duda, Komorowski)

narodowiec zuch ,wesprze bula , ciekawie czy wie o tym ? :help:

Jaroo1 12.04.2015 15:45

Cytat:

narodowiec zuch ,wesprze bula , ciekawie czy wie o tym ?
Jakiego systemu Wy chcecie? Jesteśmy "wolni" więc zostawcie Polakom chociaż kawałek tej wolności, której nam jeszcze nie zabrano. Nie piętnujcie ludzi i nie każcie im głosować wbrew swojemu sumieniu.
Jasne, Bul to zdrajca ale potrafisz sobie wyobrazić, że dla wielu kolejnym zdrajca i pacynką jest Duda? Potrafisz sobie wyobrazić, że ktoś mimo niechęci do Komorowskiego nie będzie głosował na "mniejsze zło" bo nie chce się splamić tym, że zagłosuje na sługusa żydowskiego czy innego?
Ja mam właśnie ogromny dylemat czy oddać w tej potencjalnej II turze głos na Dudę. I jeśli to zrobię to jedynie dlatego żeby dać człowiekowi z PISu władzę i dzięki temu ta partia/człowiek zostaną zweryfikowani przez życie - koniec wiecznej opozycji.
Ale z drugiej strony jak myślę, że miałbym głosować na człowieka z tej bandy co nas wpycha w szpony UE, co firmuje socjalizm, co wpiera Banderowców, co oddaje polskie pieniądze Żydom to mnie szlag trafia.

kerim1906 12.04.2015 15:51

Jaroo1 powtarzasz się , rzuć pusty głos będziesz wolny , tylko nie chrzań że nie ma pracy, ludzie wyjeżdżają , pusty głos czy nie pójście na wybory to samo , robi to dokładnie połowa obywateli , jedni "wolni" inni "niekumaci" , i mamy co mamy , pisałem Ci wiele razy , na dzisjaj trzeba wesprzeć silniejszego co ma jakieś szanse , jak nic nie zrobi to wyjdzcie na ulicę ,co tu tłumaczyć ?

Pablo84 12.04.2015 15:53

Z ciekawości- bo chyba coś mnie ominęło. Dlaczego teraz Duda jest wyzywany od żydów? :O

Jaroo1 12.04.2015 16:13

Dlatego:
"polski rząd znowelizował prawo, które pozwoli ponad 50 tys. ocalałym Żydom, ich małżonkom, a nawet dzieciom zamieszkującym poza naszym krajem, pobierać emerytury z tytułu szkód doznanych ze strony nazistów i bolszewików na ziemiach polskich w czasie wojny i okresu stalinowskiego"
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/age...1&KodKlubu=PiS

Cytat:

pisałem Ci wiele razy , na dzisjaj trzeba wesprzeć silniejszego co ma jakieś szanse , jak nic nie zrobi to wyjdzcie na ulicę ,co tu tłumaczyć ?
Aha, czyli jakby do II tury przeszła Ogórek czy przeszedł Jarubas to z chęcią na nich byś glosował? Ciekawe.
Powtarzam się bo nic nie rozumiesz albo udajesz, że nie rozumiesz. Dla wielu osób Duda i PiS to są zdrajcy tak samo jak PO. Oczywiście można stopniować tą ich zdradzieckość ale mimo wszystko część osób nie chce wybierać mniejszego zła.

alkoholik 12.04.2015 16:26

Zagłosuje na Brauna w drugiej Duda. Jeśli ktoś uważa że Bronek i Duda to to samo to niech idzie do lekarza nie przepadam za Dudą ale bez przesady.

Pablo84 12.04.2015 16:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Jaroo1 (Post 1397267)
Dlatego:
"polski rząd znowelizował prawo, które pozwoli ponad 50 tys. ocalałym Żydom, ich małżonkom, a nawet dzieciom zamieszkującym poza naszym krajem, pobierać emerytury z tytułu szkód doznanych ze strony nazistów i bolszewików na ziemiach polskich w czasie wojny i okresu stalinowskiego"
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/age...1&KodKlubu=PiS


Aha, czyli jakby do II tury przeszła Ogórek czy przeszedł Jarubas to z chęcią na nich byś glosował? Ciekawe.
Powtarzam się bo nic nie rozumiesz albo udajesz, że nie rozumiesz. Dla wielu osób Duda i PiS to są zdrajcy tak samo jak PO. Oczywiście można stopniować tą ich zdradzieckość ale mimo wszystko część osób nie chce wybierać mniejszego zła.

Może nie umiem dobrze wejść na to, co zostało przegłosowane, ale takie coś znalazłem:

Cytat:

"Pkt 22. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projektach ustaw: 1) o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, 2) o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, 3) o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw - trzecie czytanie

Głosowanie nad przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Obrony Narodowej oraz Komisję Polityki Społecznej i Rodziny, wraz z przyjętą poprawką
Więc nie rozumiem, o co chodzi. Jak coż, możecie wkleić konkretne cytaty?

kerim1906 12.04.2015 16:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez alkoholik (Post 1397270)
Zagłosuje na Brauna w drugiej Duda. Jeśli ktoś uważa że Bronek i Duda to to samo to niech idzie do lekarza nie przepadam za Dudą ale bez przesady.

i to jest głos rozsądku , więcej takich i może coś się ruszy w tym kraju

Jaroo1 "Aha, czyli jakby do II tury przeszła Ogórek czy przeszedł Jarubas to z chęcią na nich byś glosował
"

czy Ty myślisz ? urbanoplatfusy , komuchy i zetesel to jedno, po co na nich głosować ? trzymając miarę to jednak PIS do nich nie przystoi , jak myślisz ?

Pablo84 "Więc nie rozumiem, co żydzi mają do tego?" już to wislak68 prostował , ale chłopaki ciągną ten wózek z żydami

Davss875 12.04.2015 16:53

Napewno nie na Komoruskiego. Duda na prezydenta, ew Mikke, Kukiz

R33 12.04.2015 17:00

A czy czasem pusty głos nie liczy się jako oddzielny? Na zasadzie:

Są 3 osoby.

a) 1dna głosuje na Komorowskiego, 2ga na Dudę, 3cia nie idzie na wybory. 2 głosy zostają oddane. Wyniki:
Komorowski - 50%
Duda - 50%

b) 1dna głosuje na Komorowskiego, 2ga na Dudę, 3cia oddaje głos pusty. 3 głosy zostają oddane. Wyniki:
Komorowski - 33%
Duda - 33%

?

IncognitoTSW 12.04.2015 17:34

Cytat:

Pierwotnie napisane przez R33 (Post 1397277)
A czy czasem pusty głos nie liczy się jako oddzielny? Na zasadzie:

Są 3 osoby.

a) 1dna głosuje na Komorowskiego, 2ga na Dudę, 3cia nie idzie na wybory. 2 głosy zostają oddane. Wyniki:
Komorowski - 50%
Duda - 50%

b) 1dna głosuje na Komorowskiego, 2ga na Dudę, 3cia oddaje głos pusty. 3 głosy zostają oddane. Wyniki:
Komorowski - 33%
Duda - 33%

?

Przy prezydenckich na pewno nie jest tak.

Fiti 12.04.2015 17:54

Cytat:

Pierwotnie napisane przez R33 (Post 1397277)
A czy czasem pusty głos nie liczy się jako oddzielny? Na zasadzie:

Są 3 osoby.

a) 1dna głosuje na Komorowskiego, 2ga na Dudę, 3cia nie idzie na wybory. 2 głosy zostają oddane. Wyniki:
Komorowski - 50%
Duda - 50%

b) 1dna głosuje na Komorowskiego, 2ga na Dudę, 3cia oddaje głos pusty. 3 głosy zostają oddane. Wyniki:
Komorowski - 33%
Duda - 33%

?

Wydaje mi się że pusty głos to głos nieważny. Czyli 50% Komorowski 50% Duda w obu przypadkach.

Co do kandydatów, widząc jak duży postęp wykonuje Polska w ostatnich latach głosuję na Komorowskiego.
Choć prezydent to i tak mało znaczący urząd, w obecnym ustroju.

IncognitoTSW 12.04.2015 18:01

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Fiti (Post 1397281)
Wydaje mi się że pusty głos to głos nieważny. Czyli 50% Komorowski 50% Duda w obu przypadkach.

Co do kandydatów, widząc jak duży postęp wykonuje Polska w ostatnich latach głosuję na Komorowskiego.
Choć prezydent to i tak mało znaczący urząd, w obecnym ustroju.

Jaki postęp? Chyba postępujące zadłużenie...

Konrad. 12.04.2015 18:06

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Fiti (Post 1397281)
Wydaje mi się że pusty głos to głos nieważny. Czyli 50% Komorowski 50% Duda w obu przypadkach.

Dokładnie tak jest. Wynik procentowy oblicza się z głosów ważnych.

--

Jeśli chodzi o mnie oddam głos na Kukiza.

Z częścią jego poglądów/pomysłów się nie zgadzam, mam czasem wątpliwości czy Jowy to lek na całe zło - jednak uważam, że warto spróbować.

Jest to wg mnie jedyny kandydat, którego poglądy nie zmianiają się od kilkunastu lat, który idzie do polityki nie po sławę i kasę, ale by coś w naszej ojczyźnie zmienić.

Oczywiście mam świadomość, że wyborów nie wygra - ba, najprawdopodobniej nie dostanie się do drugiej tury.

Namawiam jednak każdego do głosu na niego, czy innego niezależnego kandydata, aby obniżyć jak najbardziej wynik Komorowi/Dudzie i innym z koryta. Dzięki temu jest szansa, że zaczną pojawiać się nowe partie, nowe inicjatywy. Że coś w tym kraju zacznie się dziać, a młodzi ludzie chcący iść do polityki, nie będą musieli lizać tyłka dziakom z po/pisu/sldy...

---

Co do głosu w drugiej turze - też podjąłem decyzję i oddam na Dudę. Nie bez wyrzutów sumienia, niestety...

Ale jednak wybrać trzeba. Trzeba mieć jaja i wybrać czy jednak lepsza cholera czy rzeżączka.

Osobom oddającym głos nie ważny, właśnie tych jaj brakuje. Ja was namawiam, żeby jednak tą decyzję podjąć. Nawet jeśli będziecie się jej wstydzić (jak ja tego, że zagłosowałem raz na PO), będziecie mieć czyste sumienie, że chcieliście dobrze...

Dlaczego Duda, nie Komorowski? Po prostu wiem na co Bronka stać bo już to pokazał, i sam powtarza że druga kadencja będzie wyglądała tak samo. Czyli: zero inicjatywy, zero poglądów, zero debaty, totalne zero. Plus durne wpadki i gafy.

Duda jest młody i nie obliczalny, liczę że gdy wygra, wyrwie się spod skrzydeł Jarka i będzie to gwóźdź do jego politycznej trumny.

Oczywiście szansa na to jest mała. Wręcz bardzo mała. Ale istnieje. Nie tak jak w przypadku Komora który żadnych ambicji nie posiada...

Fiti 12.04.2015 18:18

Cytat:

Pierwotnie napisane przez IncognitoTSW (Post 1397283)
Jaki postęp? Chyba postępujące zadłużenie...


A no np. infrastruktura. Nie jest idealnie, wręcz jest źle, ale zmienia sie na plus. Pozatym ŻADEN prezydent nic nie zmieni, bo to taki ustrój. Prezydent ma ładnie wyglądać, i według mnie ładnie wygląda.

IncognitoTSW 12.04.2015 18:22

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Fiti (Post 1397285)
A no np. infrastruktura. Nie jest idealnie, wręcz jest źle, ale ŻADEN prezydent nic nie zmieni, bo to taki ustrój. Prezydent ma ładnie wyglądać, i według mnie ładnie wygląda.

Nie wierzę.

heoij 12.04.2015 18:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Fiti (Post 1397285)
Prezydent ma ładnie wyglądać, i według mnie ładnie wygląda.

Jeżeli już kierujesz się takimi argumentami przy wyborze Prezydenta to kto tu lepiej wygląda ?

http://i.iplsc.com/-/0003WJJZRV52U42X-C317-F3.jpg

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/25105/komorowscy_pap550.jpeg



Chyba Duda wygląda korzystniej ? :D

Ale jak ktoś kieruje się wyglądem przy wyborze Prezydenta to tylko Ogórek ... :lol:

http://s.afterparty.pl/i/magdalena-o...AIN-125331.jpg


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 22:41.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl