![]() |
Cytat:
A tak w ogóle to spokojnie - eksperyment z armią zagraniczną został uznany za nieudany więc w przyszłym sezonie nagadasz się do woli;) |
Plus tylko taki ze walczyli ambitnie i dogonili rywala.Choc ten remis.
Ciezko sie jednak te mecze oglada,troche topornej pilki polaczonej z bieganiem. Jak wszed Genkov to jednak cos drgneło,bo to on strzelil gola a potem zgrywal do Bitona na 2;2 musimy grac bardziej ofensywnie,jak dzis odkad Cevtan szedl.Odtad na ta gre mozna bylo jako tako popatrzec. |
Mnie wkurzył dzisiaj Biton, który po strzeleniu wyrównującej bramki zamiast zabrać piłkę i zap.. na środek boiska to rysuje sobie serduszka i spacerkiem na środek.
|
Cytat:
Ale mam dobrą pamięć i pamiętam z jakim zaangażowaniem Ci Polacy (nie wszyscy oczywiście) grali za Skorży czy wcześniej za Kasperczaka. Pamiętam z pozycji stadionowej (wielu rzeczy nie widać w TV) przegrane mecze w Sosnowcu i postawę niektórych zawodników wówczas. Śmiem przypuszczać, że z tamtą drużyną skończyło by sie na 0:2. I tego dotyczyła moja uwaga. |
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
Nie mam rozwolnienia na każdego innego niż Petrescu. Maaskant też był fachowcem, lecz co z tego, skoro podczas kilku meczów jesiennych, gdy nic nie wychodziło i zbudowana pod naciskiem góry drużyna "na teraz", na przejście eliminacji LM, zaczęła przechodzić dołek, wszyscy stwierdzili, że z tego nic nie będzie? Maaskanta, należało zostawić, jesli chciało się budować drużynę nie na jeden sezon, ale na lata. Ale do tego trzeba było czasu i zaufania dla holenderskiej dwójki fachowców. Pokazali, że na takie zaufanie i na taki czas zasługują. Dzisiaj natychmiast rozpirza się to, co było przez nich mozolnie budowane i w efekcie cofamy się o kolejne lata w rozwoju. Dajmy Probierzowi czas? To żarty? Probierz może osiągnąć co najwyżej to, co Fornalik w Ruchu: zmusić ich do biegania i agresji. Na ligę polską moze wystarczyć, zwłaszcza, że wykonawcy są lepsi niż w Ruchu. Ale liga polska nie jest wyznacznikiem żadnego poziomu piłkarskiego. Kulturą gry już dzisiaj przewyższa nas Legia i Polonia. Jestem za przywróceniem drogi fachowości, drogi profesjonalizmu, a nie uleganiu kaprysom właściciela i kibica, co jest wodą na młyn pseudofachowców z polskiej myśli szkoleniowej. Cytat:
W przypadku Petrescu broniłem jego profesjonalizmu i wizji Wisły. Styl jaki próbował wsprowadzać Petrescu róznił się od stylu jaki próbował wprowadzać Maaskant. Jednak obydiwe te wizje rózniły się od chorych wizji polskiej myśli szkoleniowej jednym: miały sens. |
Cytat:
A co do kiksu Chaveza. Mamy teraz słabszą parę stoperów niż za czasów Marcelo - Głowacki a tamci też co nieco mieli na sumieniu. O słynnej zasadzie gry obronnej za czasów Kasperczaka "nie ważne, że nam strzelą gola i tak strzelimy wiecej" już nawet nie wspominam. Fakt, mieliśmy taką siłę ognia wówczas a większość pozostałych drużyn była zdecydowanie słabsza, że w 90 % meczów obrońcy mogli sobie spokojnie pozwolić na nonszalancką gre. |
Z takim zaangażowaniem naszych piłkarzy daleko nie zajdziemy ;] Niewiem o czym myślą nasi piłkarze wiem, że większość z nich opuści Wisłę po tym sezonie ale ich obowiązkiem jest granie cały mecz i walka bo w końcu za to im płaci Wisła
|
Cytat:
|
Akurat zaangażowanie było wczoraj całkiem nieźle widoczne. Szkoda tylko, że nasi piłkarze dzielą się na kilka grup. Najliczniejsi grają DLA SIEBIE (patrz Biton, Melikson itp.). Niektórzy grają nie wiadomo po co (Garguła). Natomiast nie wiem, czy jest ktoś, dla kogo dobro klubu stanowi cel nadrzędny.
Bardzo podobał mi się Genkow. On naprawdę mocno chciał. Szkoda, że sędzia uroił sobie faul. Takiego czegoś nie powinno się gwizdać, to nie jest koszykówka. Aha, wiem, że Jovanovic zaskarbił sobie sympatię kibiców, bo ładnie mówi, bo z Partizana, ale ten gość jest SŁABY. W porównaniu do Cikosa wygląda śreeeeeeedniutko. |
Cytat:
Nie widzę w drużynie piłkarzy, może poza Czarkiem Wilkiem, na których można by oprzeć grę Wisły w najbliższych latach. Większości zresztą kończą się niebawem kontrakty. To jest m.in. "zasługa" Holendrów. To jest właśnie to "to" co tak mozolnie budowali? Za tym płaczesz? |
Cytat:
tak kupujmy Polaków Boniny Łoba i inne Pazdany czekaja najlepiej odrazu 5-letnie kontrakty nastepna przebudowa w 2017 roku PS to ile zarobiliśmy na pucharach , a to chyba "przyjemniejsze" pieniadze niz za sprzedaz Brozka czy Marcelo |
Cytat:
Gdy zostało ono zdobyte, górze wydawało się, że praca została zakończona i zaczęła domagać się natychmiastowego awansu do LM, co poskutkowało sprowadzeniem latem 2011 roku graczy "na teraz" i przestawieniem pracy z "budujemy długofalowo" na "budujemy szczyt formy na eliminacje a potem choćby potop". I przyszedł potop. Maaskant odpowiedział za nie swoje błędy pozostając w połowie drogi z drużyną, która została zbudowana na już zamiast latem 2011 roku kosztem eliminacji budować drużyne na jutro. Zamiast zwalniać Maaskanta należało przyznać się do błędu co do wymagań i pozwolić Maaskantowi zimą na nowo zacząć budować drużynę według planu, który wcześniej dał mu MP i zmierzał do stworzenia nowej jakości. Tymczasem wykonano nerwowe ruchy szukając kozła ofiarnego i te nerwowe ruchy są nadal wykonywane. Nie wierzę, że Probierz, z całym szacunkiem, ma wizje sięgającą dalej niż 2-3 miesiące |
nic z tego nie bedzie panowie ....najwiekszym zlem Wisly jest osoba pana Cupiala ....i tego nigdy nie przeskoczymy - bo nawet jakby sie sie znalazl potencjalny sponsor ktory by chcial przejac Wisle to Cupial po prostu tego nie zrobi - tzn nie sprzeda Wisly .... do tego Cupial otacza sie banda doradcow ktorzy tylko patrza jak tu wyssac od Bossa kase ..... brak profesjonalizmu , wiedzuy opilce , a przede wszystkim skapstwo i beznadziejnosc ...oto co od kilku lat ce..... naszego DOBRODZIEJA ..... to taki drugi Jozek Wojciechowski tylko po prostu mniej sie udziela w mediach i nie robi z siebie oficjalnego pajaca ....zgadzam sie z FraMatem ze trzeba bylo dac holendrom 1-2 a nawet 3 lata na zbudowanie czegos ... niestety naszemu bossowi sie znudzila zabawka i postanowil caly ten domek z klockow ktory zaczeli budowac Holendrzy po prostu roz.......ic i kupic nowe zabawki .....i tak jest non stop ....nigdy Wisla nie bedzie profesjonalnym klubem pilkarskim dopoki bedzie pod wladaniem czlowieka ktory zmienia zdanie co pol roku .... i nawet bylbym w stanie te bledy zrozumiec gdyby Cuipial caly czas kladl kase na klub ...ale od kilku lat Cupial jest jak pies ogrodnika .... sam nic z tego nie ma- oprocz kasy z pucharow i zawodnikow - ale tez nikomu tego nie odda ...mielismy faceta ktory mogl zrobic z Wisla takie male PSV ...ale duze dziecko postanowilo to zmienic na osobe pana jakiegos tam Bednarza ...rownie dobrze moglby zakontraktowac pilkarzy z reklamy Biedronki ....
|
Wszyscy którzy najeżdżają na Pajicia (wiem że wirtuoz to nie jest nale jako pomocnik daję radę) niech zobaczą powtórki kto był JEDYNYM zawodnikiem Wisły który po golu na 2-2 pokazywał żeby piłkę dawać na środek jak najszybciej.
|
Cytat:
A czy Nasza polityka kadrowa przed i po Mistrzostwie aż tak bardzo się różniła? Dłuższe kontrakty podpisalismy z Wilkiem, Jovaniciem, Meliksonem, Pareiką i Genkovem, Jaliensem krótsze z Żurawiem, Sivakowem, Boukharim, Riosem. Po zdobyciu Mistrzostwa na dłużej związaliśmy się z Jovanowiciem a krótsze umowy podpisali Diaz, Lamey, Nunez czy Biton. Większej różnicy nie zauważam. |
Cytat:
Łudzę się jeszcze, że ten nasz styl jest tylko przejściowy. Teraz liczy się wynik, a nie ma co zgrywać drużyny, której latem już nie będzie. Jeżeli tak myśli trener to dobrze, ale jeżeli tak ma wyglądać gra Wisły przez najbliższe lata to jest to droga w złą stronę. Błąd zrobiono w momencie tego hurraoptymistycznego ataku na LM. Skład powinien być budowany na lata, a nie tylko na lipiec, czy sierpień. Owszem Iliev się okazał ciekawym transferem, Lamey gra nieźle, ale to jest rozwiązanie tylko na ten sezon. Tak samo jak Nunez, Biton, czy Diaz. Jedynie Jovanović to zawodnik perspektywiczny. W pewnym momencie obudzono się. Okazało się, że ten skład nie ma żadnych perspektyw. Tylko, czy nie za późno. Nie jest to wina Stana mimo, że to on ściągał tych zawodników. Jest to wina niecierpliwości tych, którzy postawili przed nim zadanie awansu do LM. To byłby cud gdyby w pół roku nowa drużyna (bo tak można powiedzieć) awansowała do LM. Cierpliwości zabrakło. Gdybyśmy jednak awansowali wtedy do LM byłyby pieniądze na sensowne budowanie drużyny. Czy jest teraz na to lekarstwo? Jeszcze nie wszystko stracone. Jednak, aby zbudować nową drużynę na lata potrzebujemy w tej chwili 3-4 mln euro. Tyle ile zarobiliśmy w pucharach. Tyle za ile możemy sprzedać fundament, na którym można oprzeć nową drużynę - Meliksona, Jovanovicia, Wilka, czy nawet Małeckiego i kilku, na których można jeszcze zarobić, czyli Kirma, Genkova, czy Chaveza. Już w jednym z tematów wspomniałem, że lepszą obronę, czy bramkarza można zbudować za darmo. Jednak linia pomocy to już spory wydatek. Napastnicy też, chociaż tutaj można spróbować sprowadzić Jelenia, czy Brożka. Jeżeli chodzi o walkę o mistrzostwo są to zawodnicy wystarczający. Z czasem drużynę należy rozbudowywać. Najlepszym odwzorowaniem tego, że aktualna drużyna nie rokuje jest statystyka. Mamy bardzo wysoką średnią wieku, jedną z najwyższych w lidze. Aktualnie mamy: 1 piłkarza mającego 20 lat, 5 piłkarzy mających 24 lata, 2 piłkarzy mających 26 lat. Reszta ma 28 lat i więcej. Nie ma tu młodych walczących o pierwszy skład jak niegdyś Małecki, Błaszczykowski, Brożkowie, czy nawet Strąk. |
Cytat:
Nie potrafisz nawet przyznać, że twoja wizja piłki, którą powinniśmy grać w Europie, w ostatnich miesiącach drastycznie się zmieniła. Zamiast defensywy, szybkich kontrataków i brzydkiej, ale efektywnej gry mamy ładnie klepać piłkę, bo teraz liczy się styl. Pewnie nawet nie zauważasz, że tak Wisła grała za Moskala, a nie Maaskanta. Detal. Nie pasuje do z góry założonej tezy, więc można to zignorować. |
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Niestety musze się powołać, na własny tekst. Cytat:
Cytat:
Wisła oparta na dobrych i tanich obcokrajowcach na poziomie Pareiki, Meliksona czy Bitona z Genkowem, uzupełniona Wilkiem, ale i zawodnikami pokroju Małeckiego i Sobolewskiego bo ich zastępcy w Wiśle powinni się znaleźć. 3max 4 Polaków (w jedenastce bo w kadrze więcej) , reszta z zagranicy na dobrym jakościowo poziomie. Tu Stan daje rękojmie że za 700 tysięcy euro nie sprowadzi Jirsaka tylko Meliksona. Ano właśnie bo poza piłkarzami potrzebny jest też właściwy dyr. sp. czyli nie Bednarz, a Valckx, oraz właściwi szkoleniowcy. Ja osobiści do Probierza nic nie mam . ot przeciętny trener, ale abyśmy się mogli rozwijać to potrzebny jest dobry trener z zagranicy, tyle że na to potrzeba kasy, a tu nasz sponsor szuka tylko opcji oszczędnościowych, niestety. |
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Szczerze to błędem było nie przeprowadzenie żadnych transferów, ale to widać gołym okiem. Teraz jestem tylko ciekaw, czy zrobiono tak dlatego, że Kaziu stwierdził, że ma fajnych kolegów piłkarzy i nie potrzebuje nikogo czy góra odcięła fundusze. Cytat:
Z resztą nie zamierzam polemizować, bo jest w tym dużo prawdy. |
Cytat:
Ja nie wierzę w ŻADNEGO polskiego trenera. ŻADEN nie ma ambicji, możliwości ani polotu aby osiągnąć sukces międzynarodowy z prawdziwego zdarzenia. ŻADEN nie potrafi taktycznie rozłożyć przeciwnika na łopatki. Tylko wybieganie, agresja, ambicja - to się liczy w polskiej lidze. Na to wpadli już w większości klubów ekstraklasy dlatego liga od 2 sezonów jest taka wyrównana. W ten sposób jednak zabijają sport i doprowadzają do sytuacji że ekipa grająca technicznie jest wycinana równo z trawą przez rywali i sędziego. Wszystkim się marzy poziom ligi angielskiej, ale z czym do ludzi? Zamiast Premiership mamy premiershit/karate z piłką dla ubogich. |
Cytat:
Od lat słyszę te same wymówki - obcokrajowcy chcieli świetnie, tylko ktoś im nie pozwolił wprowadzić swojej wizji. Kto nie pozwolił? Układ! Rok, to za mało czasu. To, że było chu***o to nie ich wina! Pierdo****e. Jakimś cudem Probierza można oceniać już po kilku tygodniach. To, że obecnie idzie mu lepiej niż Maaskantowi to przecież detal. Nie liczy się, bo zespół nie ma stylu. Drużyna Maaskanta też nie miała stylu, a dużą ilością podań graliśmy dopiero z Moskalem, ale kto by to pamiętał. |
Jova, to powiedz mi, dlaczego płakałeś, i nadal płaczesz, że Petrescu nie dali więcej czasu na zbudowanie drużyny, a w dokładnie takiej samej sytuacji z Holendrami napie****sz że byli nie wiadomo jacy, że nikt nie wymyślił polityki awansu do LM od razu i to tylko od Valckxa zależało, że transfery będą takie, a nie inne i na takich a nie innych zasadach?
|
Cytat:
|
Dramatem jest to że Buzała ośmieszył trzech reprezentantów Hondurasu(Chaveza) ,Kostaryki(Diaz),i byłego Holandii(Jaliensa) na raz
Jak sie kryje zawodnika na "radar" to takie są efekty że sie nie wygrywa. |
Cytat:
Jakże to, trenerem był półtora roku Maaskant, dyrektorem sportowym Valcx, w jedenastce wybiega 10 obcokrajowców, a ja mam dziękować polskiej myśli strategiczno szkoleniowej? Na którym miejscu i w jakim stanie zostawił zespół "super" trener Maaskant że mam za nim płakać i winić brak wiosennych transferów? Nie przyszło Ci do głowy że transferów nie było, bo przez poprzednie transfery i wysokie zarobki nabytków po prostu w kasie jest pustka? To też wina Cupiała? Garguła już dawno powinien opuścić ten zespół, za to zapewne ty chcesz więcej Jirsaka i Jaliensa zamiast Wilka? :> Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
|
Ale dobry Polak nie chodzi wcale taniej jak dobry zagraniczniak. Po prostu polityka właściciela jest naiwna. Albo zainwestuje kasiorę i ściągnie dobrego piłkarza czy to Polaka, czy obcokrajowca, albo będziemy się obracać na tym samym marnym poziomie co najwyżej PL w paszporcie zastąpi inny skrócik. Niech nie liczy, że wiecznie może sprzedawać za 3 miliony a kupować następcę za 400 tysięcy bez obniżenia poziomu.
|
Do BBudowniczy
Piszesz żeby pisać, tylko po co, skoro piszesz same nonsensy. -Dzięki Maaskantowi mamy MP 2011 czyżbyś zapomniał ? Mieliśmy też LE, czyżbyś zapomniał ? -Myśl polska to zablokowanie transferów w ostatnim okienku, to nieudolna praca Moskala i Probierza. Transfery zostały zablokowane , choć zostały zarobione pieniądze w LE i w kw. do LM. Pieniądze zastały też zarobione ze sprzedaży wcześniej wielu piłkarzy np. Marcelo. -Transfery Stana były tanie jak barszcz, gotówkowe były tylko 3 Melikson (gwiazda ligi), Genkow (dzięki jego bramkom było MP2011 i teraz znowu gra dobrze), Jovanović (zawodnik młody przyszłościowy). -Garguła jest przypomnę Polakiem , więc coś nie tak z twoim rozumowaniem. -Owszem chcę węcej Stana Valckx’a, a mniej Twojego idola Bednarza, chcę więcej Meliksona, a mniej twojego ulubieńca Jirsaka (kosztowali tyle samo). Chcę też więcej Jaliensa z początku tego roku, a nie twojego kolejnego ulubieńca Jopa. -Genkow to król strzelców ligi bułgarskiej, Brożek polskiej , różnica żadna. Za granica Paweł Brożek się kompromituje , więc jest w głębokim cieniu Genkowa czy Bitona którzy w różnych warunkach sobie dobrze radzą., grając w ligach poza swoim krajem. -Tak się składa że częściowo poglądy FraMata akceptuje więc sam masz problemy z ogarnięciem cudzych tekstów. -I to jest właśnie problem że nic nie rozumiesz, piłkarze z zagranicy są tani i lepsi, a polski szrot nic nam nie da, ani teraz ani w przyszłości. Należy budować Wisłę nie zaściankową, opierając ja na polskim szrocie, tylko otwierać na zachód i sprowadzać fachowców takich jak Stan i piłkarzy takich jak Pareiko czy Melikson. Przykładowo Genkow trafił do nas w cenie polskiego piłkarza ...Robaka. ___________ Jeszcze raz powtórzę to samo, co widać dla niektórych jest tu odkrywcze. piłkarze z zagranicy są tańsi mając umiejętności często większe niż nasi rodzimi, ot mając do wyboru Genkowa czy Robaka lepiej jest sięgnąć po Genkowa (a oferowana cena była podobna). Nie wyklucza to w żadne sposób budowania drużyny również z polskimi piłkarzami, ale na dobrych jakościowo polskich zawodników (którzy są drożsi od zachodnich) stać nas w ilości kilku, a nie kilkunastu. Rozsądnie budowana zagraniczna kadra i tak samo mądrze uzupełniona Polakami. Mądrze to znaczy że nie Beto tylko Biton, a uzupełnienie nie Jopem tylko Wilkiem. Tylem że to juz dotyczy całej polityki naszego klubu, w której wpływy ludzi pokroju Kapka czy Bednarz rosną, a rozsądnych fachowców jak Stana maleją. |
Ja tylko chcialbym sie odniesc do jednek kwestii... styl. W**** mnie takie gadanie ze styl/kultura gry jest niewazna, ze licza sie teraz tylko punkty. Zwykle pieprzenie. Jasne, mozemy grac byle na punkty, ale zebyscie sie potem nie zdziwili jak w lipcu/sierpniu znowu cala Polska bedzie miala z nas polewke.
Nie ma drogi na skroty. Albo sie tej kultury uczysz, albo nie. Co wy myslicie, ze w 5 sparingach przez miesiac tej kultury gry sie zespol nauczy? I sorry, ale z kultura gra na poziomie Slaska czy Ruchu w europie czeka nas tylko oklep. *I nie, wysoka kultura gry nie rowna sie automatycznie efektowne granie. Nie wiem czemu tak wszyscy mysla. Rownie dobrze mozna grac do bolu nieefektownie i miec przy okazji wysoka kulture gry. Tak bylo np. z Wisla Petresceu. Cholera, do dzisiaj nie moge uwierzyc ze Cupial wypuscil takiego szkoleniowca. Ja nie znam Probierza, i nie wiem czy potrafi stworzyc zespol z wysoka kultura gry. Tego nie wiem. Wiem natomiast ze jego dotychczasowe dzialania w Wisle bardzo mnie rozczarowaly. Bo narazie gramy byle o punkty, czyli zwykla kopanina i chaos. Wyjdzie to nam bokiem w pucharach jak tam sie dostaniemy... Ale z drugiej strony... Cupial oczekuje wynikow na juz (jak zawsze), takze... a co moze Probierz? Zaczal by kombinowac ze stylem (to wymaga czasu) to by Cupial mu podziekowal po 5 meczach...:rotfl: Naprawde, ale to co sie dzieje w tym klubie przechodzi wszelkie pojecie... |
Niezle mi odrabianie strat
http://www.youtube.com/watch?v=whpgr...&feature=share |
Cytat:
Hahahhaha dobre :lol: Michau Probieru + wazelina na konferencjach i połowa forum będzie miała zbiorowy orgazm. Ludzie zacznijcie się szanować jako Polacy, bo nikt was nie będzie szanował. |
Cytat:
Ps. Jeszcze teraz Skra przegrała finał... |
Cytat:
W porównaniu z tym "późnym" Maaskantem, moim zdaniem Probierz wypada lepiej. Nie gramy wybitnie. Nie gramy nawet dobrze. To wciąż jest poziom "taki se", ale widzę zmiany na lepsze. Walczymy, gramy do końca, a po strzeleniu bramki chcemy zdobywać kolejne. Biorąc pod uwagę zmiany taktyki zespołu i dużą ilość kontuzji osiągamy przyzwoite wyniki. W tej chwili widzę raczej podstawy do umiarkowanego optymizmu niż do krytyki trenera. Zobaczymy jak będziemy wyglądać gdy zespół przywyknie do 4-4-2, gdy będziemy grali w składzie bliskim do optymalnego. Wtedy będzie można ocenić, jaki poziom tak naprawdę daje nam Probierz. Krytykowanie trenera w tej chwili to moim zdaniem nieporozumienie, tym bardziej, ze dopuszczają się tego ludzie, którzy Maaskanta rozgrzeszali nawet po naprawdę fatalnych występach. |
Cytat:
|
Cytat:
W meczu z Lechią, gdzie wygralismy 2:0, to jeszcze mozna uznac za sensowne. Ale potem 0:0 z Lechem, 1:0 z Lechem, gdzie gralismy super defensywnie po strzeleniu na 1:0, albo z Bełchatowem, gdzie po strzeleniu pierwszej bramki nadal przegrywalismy mecz, wiec koniecznosc zdobycia kolejnej była oczywista, to w zyciu nie powiedzialbym, ze chcielismy zdobywac kolejne :D |
Jedno trzeba nowemu trenerowi przyznać - potrafił zmusić naszych kopaczy do całkiem niezłego wykonywania stałych fragmentów gry...
|
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
Nie jest to hymn pochwalny na rzecz 442 czy 352. Przede wszystkim nieumiejętność operowania ustawieniem z jednym środkowym napastnikiem. |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 00:22. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl