![]() |
Cytat:
|
a dlaczego nie przytaczacie majroa Samoyłka, jakiś matematyk obliczył ile miał lat w 1905 roku?
nigdzie nie macie napisane, że 2 wymienionych było założycielami ZAŁOŻYCIELE BYŁ m.in. mjr SAMOŁYK - ktoś wie ile miał lat w 1905 roku? obliczył ktoś to? tamci, z których sobie drwicie byli pierwszymi udokumentowanymi zawodnikami którzy odnieśli sukces w barwach Resovii (mowa o złotym medalu i innym wysokim miejscu!) - w końcu chcieliście jednych z pierwszych UDOKUMENTOWANYCH zawodników (nie tylko piłkarskich!) każdy widzi to co chce widzieć - i tak było, jest i będzie i nikt tego nie zmieni! Rosomak to zdjęcie działaczy to początek działalności klubu Panowie nie chce wypominać, ale na początkowych stronach była mowa o tym, że gdzieś coś w 2000 roku Resovia nagle sobie przypomniała, że będzie mieć 100 lat bo powstałą w 1905 roku i że data 1905 jest wymysłem pokolenia tego nowszego, bo każy oprócz kibica Resovii wie ze Resovia powstała w 1909 a nawet 1910 a nawet 1911 roku, a jak dałem odznakę z 1907 roku (jest jeszcze proporczyk ale zdjęcia nie posiadam) to nagle zapominamy o tym, że Resovia sobie ubzdurała ten 1905 dopiero niedawno i ciśniemy jej, że dziękujemy za udokumentowanie istnienia w 1907 roku... więc podsumowując to nie jest wymysł z przed 10-20 lat tylko to jest ciągła tradycja przechodząca z pokolenia na pokolenie, historia, która tworzy się każdego dnia, w 1938 roku byliśmy o krok od Ekstraklasy! gdyby nie zabrakło nam wtedy 1 punktu, więcej osób słyszałoby o prowincjonalnej wówczas Resovii... po wojnie los tak chciał, że jednym prawowitym klubem Rzeszowa był na cześć i chwale stopu OMPTUR ZKS Stal Rzeszów, a Resovia miała nie istnieć, zniknąć z powierzchni ziemi, ponieważ kojarzyła się z niepodległością, polskością, patriotyzmem, dlatego przez lata było nam pod górkę, zmienialiśmy nazwy, najlepszych zawodników pobierał tylko jeden prawowity klub Rzeszowa, a mimo wszystko zaistnieliśmy po 1977 roku i zapisaliśmy się w historii polskiego footballu w jakimś tam stopniu. może teraz nadchodzą lepsze czasy? Rok temu znów zabrakło nam 1 punktu do tego by grać teraz w 1 lidze, kto wie - może teraz nadszedł czas na nas, na pewno w Rzeszowie mecz z Wisłą jest dla nas wydarzeniem, wydarzeniem nie tyle co całego Rzeszowa, a Podkarpacia! od samego początku istnienia klubu, było pod górkę, nie mówiąc już o PRL, także w 2000 roku klub chylił się ku upadkowi, ale ten klub miał coś dzięki czemu przetrwał, mial tradycję i historię, która pozwoliła mu wstać i nie upaść tak jak większość niektórych zasłużonych klubów w tym czasie! |
Pan major założył Resovie w 1905 a gdzie masz na to dowód jakieś jego wspomnienia? cokolwiek?
nie atakuje waszej tradycji i dumy z klubu, mówię tylko że nie ma dowodów na wasze istnienie w 1905 roku. nie ja twierdze że jesteście z 1909 roku więc obalanie tego mnie nie obchodzi. dałeś foto jakieś odznaki a skąd pewność że jest z 1907? datowanie węglem jak skamieliny czy może znów tradycja? a może w książce pamiątkowej z lat 70 jest napisane że to z 1905 roku? (stać was było na odznaki a na wpisy o których wspominałeś już nie?) Cytat:
wzruszająca historia o tradycji która uratowała klub jest ok. nie wątpię że tak było ale to że w coś wierzycie nie znaczy że macie na to dowody. tylko tyle i aż tyle:) |
Mysle ze ten tekst w zupelnosci oddaje prawde historyczna.
"Resovia Rzeszów została założona w 1909 jednak usiłuje postarzyć się uznając za rok powstania 1905. Argumentem ku temu miałaby być wzmianka w księdze pamiątkowej Pogoni Lwów, że w 1905 w Rzeszowie istniały drużyny piłkarskie - wymieniane są (choć nie w tej monografii) nazwy Resovia, Czerwono-Czarni, Resoviacy i Championy. Wspomniana księga pamiątkowa Pogoni Lwów powstała jednak w 1939, a więc 34 lata po wydarzeniach, które opisuje. W prasie z 1905 brak potwierdzenia istnienia tych drużyn. Nic też nie potwierdza by współczesna Resovia miała z nimi cokolwiek wspólnego. Wiadomo, że w 1906 w miejscowym parku grywano w piłkę nożną (historycy Resovii przesuwają tę datę na 1903) - nie jest to jednak wystarczający powód do uznania, że w Rzeszowie powstał wtedy jakiś klub. W Krakowie w parku Jordana kolejne roczniki szkolnych drużyn w piłkę nożną grały od 1890 i choć byli wśród nich ludzie Cracovii nikt nie próbuje przesuwać daty powstania Pasów na XIX wiek. W pionierskich latach galicyjskiego futbolu kluby jeździły do innych miast by propagować tam nowy sport. Do takich zawodów stawała zwykle wybrana reprezentacja miejscowej młodzieży. Tak 4 czerwca 1906 lwowianie zmierzyli się w Krakowie z "przodownikami" dając impuls powstaniu zorganizowanych krakowskich klubów. Z takimi samymi meczami jeździli Biało-Czerwoni i Cracovia do Bochni i Tarnowa. Do Rzeszowa pojechała Wisła Kraków i 29 września 1907 zmierzyła się z miejscową drużyna określaną jako "championi" (wynik: 10:0). Na rok 1907 Resovia datuje swoja odznakę co znów nie zostało w żaden sposób udowodnione. Pierwszy znany z daty mecz tego klubu to 10 lipca 1910 (z Bar-Kochbą Rzeszów), walne zebranie odbyto dopiero w 1911. " Tylko Cracovia i Wisla sa w stanie udokumentowac ze sa z 1906 roku.Mamy w Polsce wiele klubow ktore niejako "na chama" przesuwaja date swojego powstania. Niestety Resovia do nich nalezy.Lacinska nazwa klubu, barwy bialo-czerwone w formie podluznych pasow(od 1907) to sa tradycje Cracovii, Resovia ewidentnie wzorowala sie na krakowskim modelu. Resovia najstarsza w PL?W to wierzy chyba tylko czesc Rzeszowa,nikt wiecej.Dziwie sie ze Wisla bierze udzial w tej szopce, byloby to uznaniem ze jest mlodsza od "jubilata" ze sciany wschodniej, co jest oczywiscie klamstwem. |
Cytat:
|
^^To nie jest kwestia wiary tylko wiedzy.To nie swiat ma udowadniac Resovii ze jest mlodsza niz sie podaje, tylko ona swiatu ze jest tak jak glosi;).
|
Cytat:
Wisłę też umieszczono w dziale fałszerze historii, a ty chcesz żeby tekst stamtąd oddawał prawdę historyczną.....wyznawco innej wiary odejdź! |
Trochę materiałów do Waszej arcyciekawej dyskusji.
Cytat:
http://a.imageshack.us/img245/6287/w...anadziopka.jpg Cytat:
http://www.wikipasy.pl/Pogo%C5%84_Lw%C3%B3w#Zobacz_te.C5.BC Interesujący Was fragment w wersji Zaborniaka http://a.imageshack.us/img835/2559/zaborniak1.jpg ... i w oryginale: http://a.imageshack.us/img837/2193/zksigipogonilww.jpg Cytat:
http://a.imageshack.us/img20/9577/zaborniak3a.jpg http://a.imageshack.us/img32/92/zaborniak3b.jpg a oryginale tak: http://a.imageshack.us/img705/1618/g...nr23z10cze.jpg Cytat:
Pojawienie się nazwy Resovia w książce Zaborniaka jest opisane tak: http://a.imageshack.us/img31/1274/zaborniak2.jpg natomiast w oryginale (Głos Rzeszowski, nie Głos Rzeszowa, oraz błąd w dacie) jest tak http://a.imageshack.us/img192/7639/g...nrnr32z8si.jpg Cytat:
06 Kleofas Katowice (jako SV Zalenze) - 26 sierpnia 1906 Lechia 06 Mysłowice (jako Borussia Myslowitz) - 1906, brak potwierdzonej daty dziennej ale nie wiem czy są w stanie udokumentować, nikt nie kwestionuje w kazdym razie Cytat:
"Rzeszów obchodził w dniu 15 sierpnia br. doniosłą uroczystość sportową, a to zokazji otwarcia i poświęcenia własnego boiska przez K. S. Resovia. Przez 17 lat swego istnienia towarzystwo to nie miało stałego punktu oparcia" (Przegląd Sportowy,1923) http://www.wikipasy.pl/1923-08-15_Re...-_Cracovia_2:6 Cytat:
Cytat:
Drugi Wasz mecz w Rzeszowie (Wisły II) był był w 1908 (6:2). Rywal jest nazywany "drużyną rzeszowską", mecz organizował Sokół. Wrzucę te skany pod wieczór (w uznaniu za głos rava), przepraszam nie mam teraz czasu. |
Kto i jak jedzie na Resovie?? Z góry Dzięki za odpowiedź można pisać na priv
|
dalej nie ma żadnych argumentów bo opisując każdy z nich wychodzi nam:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
we wspomnieniach też nic nie ma nawet sam pan Zabornik pisze że jubikat nie posiada udokumentowanej metryki... ale można uznać otóż ja "uznaniowości" w histori nie uznaje hehe:D albo dowód jest albo nie ma. tak więc bez zmian dowodów brak, jest tradycja:) ale patrząc chłodnym okiem nie ma żadnego powiązania między grającymi w 1906 roku w piłkę czy wcześniej chłopakami a tą drużyną która powstała w 1909 roku... |
Dagobert. Do Ciebie jedynie w kwestii formalnej.
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Wierze Ci zatem na słowo. Cytat:
Ps. Twoje argumenty o braku dowodów to prawie jota w jotę z artykułem z wikipasów wklejonym przez Yaro1984. Przyznaj się :) |
FortArt. W tej sparwie wypada Ci jedynie podziekować, więc dziękuję. Musze uwierzyć Ci na słowo, że to wszystko czym dysponujesz
Ciekawe i rzucajace dośc jasne światło na rok 1905 jako datę załozenia Resovii (wnioski niech każdy wyciągnie sam). W zasadzie pozostaje jedynie sparawa zgłoszenia działalności na policję, oraz... sprawa Championów. Czy jest w prasie coś na ich temat (uwierze na słowo)? Co do meczów Wisły wydaje mi się (nie mam jak teraz sparawdzić), ze w przypadku meczu z 1908r. Kukulski stwierdził, iż był to mecz Wisła II - Championy. Wynik z 1907 10:0 jest ze wspomnień Cepurskiego. |
Cytat:
Natomiast jeśli większość "dowodu 1905" opiera się na monografii Pogoni, którego wklejkę nam tu dostarczono, to ten prof. Zabornik jest ostro zakręconym gościem... Cytat:
|
Równie dobrze możemy już szukać i zbierać podobne "dowody" by za rok, dwa ogłosić, że tak naprawdę to Wisła powstała jakoś w 1891 roku. Przecież wtedy w Parku Jordana grano już w piłkę - nie ma bata, na pewno pochodzimy od jednej z "jordanowskich" drużyn.
;) Cytat:
|
Cytat:
|
To poprostu myslenie zyczeniowe, wobec braku sukcesow trzeba sie czyms wyrozniac. Lacinska nazwa Cracovii i jej barwy to efekt logicznego, udowodnionego, ciagu wydarzen. Klub krakowski byl tutaj ewidentnie inspiracja. Resovia barwy bialo-czerwone przybrala w roku 1911.Pytam sie zatem, kto tu czyje barwy nosi?
|
Przecież nikt z Rzeszowa nie twierdzi, że to Wy nosicie ich barwy...
|
napisałeś w którymś poście że podważam tradycje wieloletnia Resovi stąd ta kąśliwa uwaga.
co do reszty to już chyba wszystko napisane zostało co do wikipasów to nie jest to główne źródło ale kożsystam z niego również biorąc pod uwagę jego "obiektywność". Nie jestem jednak osobą, która w związku z tym, że autor sympatie swoje lokuje po drugiej stronie błoń odrzuca wszystko z zasady:) a złośliwość moja to odpowiedź na Twoją złośliwość o tym co każdy historyk amator winien wiedzieć:D |
Cytat:
I tu sie mylisz, sa i tacy... |
Włożyliście w to wszystko mase pracy..Za to szacun.Ale jak Wam się chce?Mecz czy tego chcecie czy nie i tak się odbędzie.
Doszukiwanie się prawdy jest niemożliwe,tak samo jak o okolicznościach w jakich zginął gen.Sikorski nie dowiemy się nigdy .Wszystko opiera się na domysłach,bo prawdy historycznej nie ma...i nie będzie. |
Cytat:
To nie kąśliwa uwaga, tylko zarzucenie mi czegoś, czego nie napisałem. Cytat:
Cytat:
|
jest taka przyśpiewka, że barwy Resovii nosi ta miła pani z Cracovii:D ale to nie ma znaczenia wielkiego dla sprawy
|
^^Piosenka zapozyczona i w tej konfiguracji blizsza prawdy historycznej:D.
Wiem ze to gorzka pilgulka, ale Resovia nie jest nawet na podium najstarszych polskich klubow. |
Klub Resovia od kilkudziesięciu lat konsekwentnie podaje datę założenia w 1905 roku. Ty się zjawiasz po kilkudziesięciu latach i podważasz to, co Klub od kilkudziesięciu lat podaje opinii publicznej do wiadomości. Nie sądzisz więc, że w tym momencie to właśnie na Tobie spoczywa obowiązek udowodnienia, iż data ta jest nieprawdziwa?
z tej Twojej wypowiedzi wynika że bardziej wierzysz tradycji niż komuś kto ją podważa i dlatego dobrze rozumiejąc to co byłeś łaskaw napisać śmieje się z Twojej wiary również żartem... co do wikipsay. to napisałem że biore pod uwagę ich sposób pojmowania historii ale nie odrzucam w ciemno wszystkiego co piszą i tyle. co do Resovii to już chyba nikt nie ma wątpliwości jakie mają dowody na swoj 1905 rok. a co do doszukiwania się prawdy to uważam wręcz przeciwnie, należy jej szukać. i nie ma to związku z takim czy innym meczem. ot forum to miejsce gdzie można powymieniać myśli:) |
Słuchajcie mam pytanko, gdzie można obejrzeć ten meczyk w internecie? TV Rzeszów transmituje?
|
Siedemnastka meczowa na spotkanie z Resovią:
bramkarze: Milan Jovanić, Mariusz Pawełek obrońcy: Piotr Brożek, Osman Chavez, Cleber, Wojciech Cygal, Mateusz Kowalski, Michał Nalepa pomocnicy: Nourdin Boukhari, Michał Chrapek, Kamil Jeleń, Tomas Jirsak, Adrian Ligienza, Dragan Paljić, Kamil Rado napastnicy: Andres Rios, Maciej Żurawski |
gdzie Małecki, Brożek;o?
|
Cytat:
Siedemnastka meczowa na spotkanie z Koszarawą: bramkarze: Milan Jovanić, Mariusz Pawełek obrońcy: Wojciech Cygal, Daniel Cyzio, Mateusz Kowalski, Michał Nalepa, Adrian Stanek pomocnicy: Nourdin Boukhari, Daniel Brud, Michał Chrapek, Łukasz Garguła, Kamil Jeleń, Adrian Ligienza, Kamil Rado napastnicy: Rafał Boguski, Paweł Brożek, Patryk Małecki |
Może po tym meczu powstanie nowa zgoda AJ Armanii Jeans :lol: Ciekawe co na to Unia Tarnów ?
|
Oficjalna wspomniala o kadrowiczach, wspomniala o kontuzjowanym Sobolu.
A o Łobodzisnkim ani slowa. Pewnie przeoczenie, ale kto wie, moze juz nie jest czlonkiem I druzyny :) |
A tak poza tym nie orientuję się bardzo, ale z tego co wiem/słyszałem kibice Wisły mieli kiedyś "Układ" z kibicami Resovii - to prawda? I dalej stosunki są nawet dobre...
|
Ja słyszałem ze to była nawet "Zgoda" tylko ze bardzo dawno, mam nadzieje ze sympatia została bo sam wybieram sie na mecz w barwach Wisły :)
|
Cytat:
|
Cytat:
|
Nie, mecz ten "na żywo" nie będzie nigdzie transmitowany. Możesz co najwyżej liczyć na relację tekstową na stronie Wisełki, a może i na jakiejś witrynie Resovii.
|
Ja wybieram sie bez barw poniewaz znam specyfike okolicznych osiedli......
|
Cytat:
|
Cytat:
|
tzn można iść na sektor neutralnych.
A co do dzisiejszego meczu to ma być ok. 4 tys ludzi , a co do ultrasów Sovii to powiem wam , że ich doping i oprawy są całkiem całkiem jak na 2 ligowy zespół :) zresztą sami zobaczycie i zweryfikujecie myślę , że ten pierwszy mecz Wisły z moim udziałem będzie dla mnie cennym widowiskiem i nie zapomnianym przeżyciem , jestem bardzo ciekaw jak to wszystko wygląda z roli widza na stadionie a nie przed ekranem tv czy komputera bądź radia. Nieraz jak się widzi relacje z meczu z udziałem naszej Wisły to chciało by się aż tam być na żywo i wspierać swój zespół. Dziś w końcu będę mógł tego doświadczyć na własnej skórze ! Już nie mogę się doczekać ! P.S. O której dzisiaj Wisła przyjeżdża do Rzeszowa , zarówno piłkarze jak i kibice?? |
obiecane skany z meczów Wisły w Rzeszowie
Głos Rzeszowski nr 35 z 1 września 1907 http://a.imageshack.us/img707/9854/g...nr35z1wrze.jpg Głos Rzeszowski nr 40 z 7 października 1907 http://a.imageshack.us/img689/1644/g...nr40z7padz.jpg Głos Rzeszowski nr 41 z 11 października 1908 http://a.imageshack.us/img835/1193/g...nr41z11pad.jpg http://a.imageshack.us/img517/1193/g...nr41z11pad.jpg nie zaszkodzi jeśli raz jeszcze wyrażę uznanie za najbardziej dobitny #17, za #1 nazywający rzeczy po imieniu, ale i dla wszystkich pozostałych za ich zdecydowane głosy przeciw wspieraniu fałszerstwa dziękuję |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 11:21. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl