![]() |
Czy moglby ktos przedstawic szanse lecha na to aby znalazl sie w 3 koszyku zakladajac ze przejda Belgow????
|
W rozgrywkach grupowych LE weźmie udział 48 zespołów z czego:
http://img229.imageshack.us/img229/8923/18513400.png Jeśli przyjmiemy że poniższe zespoły jako słabsze wg rankingu klubowego przegrają dwumecze o LM to trafią one na pocieszenie do grupy LE. http://img229.imageshack.us/img229/1926/21258334.png Jeśli wymienione w obu powyższych zestawieniach uporządkujemy wg liczby punktów w rankingu klubowym oraz dodadymy Lecha z jego punktami, wycinając przy tym Brugge to otrzymamy poniższe zestawienie: http://img217.imageshack.us/img217/2136/93129425.png Jak widać Lech zajmuje 42 miejsce. By znaleźć się w 3 koszyku musiałby zając co najmniej 36 miejsce. Zajęcie 36 miejsca będzie możliwe:
|
Cytat:
Po dzisiejszm dniu Lech jest 43 i musi juz 7 klubów wymienionych w pierwszej tabelce przegrac dwumecze o awans do grupy LE. To niestety 7 z 38... |
Małym pocieszeniem dla nas po odpadnieciu ostatniego polskiego klubu z pucharów jest fakt , że nie tylko Polska została już bez reprezentatna w pucharach . Oto drużyny z wyższych pozycji w rankingu niż Polska - bez szans na dalszą zdobycz punktową
19. Norwegia ( 2,100) 17,400. 0/5 22. Słowacja (2,500) 15.832. 0/4 23.Szwecja (2,500) 14.191. 0/4 26. Polska (2,125) 12.541 0/4 z naszych sąsiadów w rankingu bez większych sukcesów zapewne (?) zostanie : 27. Chorwacja (2.000) 11.332 1/4 . Dinamo Zagrzeb ( w grupie z Ajaxem i Anderlechtem ) 25. Serbia (2,500) 13.500 1/4 . Partizan Belgrad ( w grupie z Club Brugge , Szachaterm i francuską Toulousą) wyżej już nie sięgam po reszta Europy za bardzo nam uciekła . |
Ja mam pytanie odnośnie punktów. Załóżmy hipotetycznie, że po 90 minutach meczu Bruggia-Lech jest 1-0, następuje dogrywka, w którek Lech strzela 2 bramki i wygrywa 2-1. Ile punktów dostalibyśmy do rankingu krajowego,1 za wygraną, czy 0 za porażkę?
|
dostalibyśmy 1 punkt, gdyż wg UEFA liczy sie wynik po 90 minutach, chyba, że jest dogrywka, to po 120 minutach.
|
Za nami jak wiadomo wszelkiego rodzaju eliminacje do europejskich pucharów. W grze pozostało 80 klubów, niestety ani jeden nie pochodzi z naszego kraju.
http://images50.fotosik.pl/190/38a9fa18bc1412e8.png W tej tabelce widnieją drużyny, które grały w eliminacjach w ubiegłym tygodniu. Na zielono zaznaczone są drużyny, które zagrają w Lidze Mistrzów. Na niebiesko te, które zagrają w Lidze Europejskiej. Na czerwono te, które odpadły z pucharów. Jak widać, najwięcej reprezentantów posiada Austria - 4. Po trzy ekipy mają Belgowie i Grecy. Negatywnie zaskoczyli Czesi i Słowacy, którym pomimo dość silnej obsady poodpadały aż 3 drużyny. W przypadku Słowaków oznacza to koniec pucharów dla tego kraju. Niestety również i Polacy stracili ostatniego reprezentanta - Lecha Poznań. http://images47.fotosik.pl/190/badc4c37f9036477.png W drugiej tabelce przedstawiam wszystkie grupy LE + LM. Na żółto zaznaczone są kluby, które w jakiś sposób nas interesują. Literka grupy zaznaczona w kolorze zielonym oznacza, że grają w niej jakieś drużyny nas interesujące. Mówiąc szczerze - nie podejmę się oceny szans drużyn grających w Lidze Europejskiej, bo wszystkie te grupy są mcno wyrównane. W kwestii Ligi Mistrzów - trzeba jasno przyznać, że szanse Zurichu, APOELu i Maccabi są dość nikłe, rzekłbym nawet zerowe, a uzyskanie jakichkolwiek wyników dających punkty będzie można uznać za niespodzianki. W grupie H z kolei trafiło się, że grają dwie ekipy nas interesujące, a cała grupa poza wybijającym się przed tłum Arsenalem jest mocno wyrównana. Niestety istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że Olympiakos i Liege zajmą drugie i trzecie miejsce w tabeli, co zaskutkuje awansem obydwu drużyn do kolejnej rundy (LE lub LM). http://images40.fotosik.pl/185/7c3209a739ede6c0.png W trzeciej i ostatniej dziś tabelce możemy zaobserwować, które wyniki są dla nas korzystne (ZIELONE), które niekorzystne (CZERWONE), a które przyniosły i korzyść i jej brak (SZARE). W przypadku Ligi Europejskiej na CZERWONO zaznaczyłem także drużyny, które odpadły całkowicie z pucharów. Drużyny w kolorach POMARAŃCZOWYM, ZIELONYM i ŻÓŁTYM to te, które awansowały i rywalizują z nami w rankingu. Na żółto - kraje tuż obok nas , na zielono lekko oddalone, na pomarańczowo oddalone bardzo. W przypadku odpadnięć z Ligi Mistrzów - kluby oznaczone na niebiesko wędrują do grupy LE. Wyników niekorzystnych w jednej i drugiej turze spotkań można naliczyć aż: 26 (łącznie) - 12 (w pierwszych) i 14 (w drugich). Wyników korzystnych - także 26. Wyników szarych mniej. :P Kluby pogrubione to te, które nas miały interesować. Jak widać, sporo, bo aż 22 zespoły zagrają bądź w Lidze Europejskiej (17), bądź w Lidze Mistrzów (5). W rankingu znacznie uciekają nam Austriacy, Serbowie, Bułgarzy, Belgowie, Czesi, Cypryjczycy, Izraelici, goni Białoruś oraz Chorwacja. Na szczęście nie uciekną nam już Norwegowie, Szwedzi i Słowacy. |
jeśli moge mieć pytanie to jak po tym sezonie zmienił sie nasz współczynnik a także Lecha Legii i Polonii?
|
Cytat:
( po uwzględnieniu punktów pocieszenia ) na starcie 09/10 mieliśmy : Wisła Kraków 7,583 Lech poznań 9,583 Legia Warszawa 3,583 Polonia Warszawa 3,583 na starcie 10/11 będzie Wisła Kraków 8,283 Lech Poznań 10,783 Legia Warszawa 4,283 Polonia Warszawa z 3,283 Gdyby ktoś nie pamiętał to Wisła , Legia i Polonia otrzymują za sezon 09/10 po 1 pkt pocieszenia do rankingu klubowego , Lech zaś 1,5 pkt . |
Za nami rundy eliminacyjne do Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej. To dobry moment na ciut większe podsumowanie.
W IV rundzie kwalifikującej do LM i LE kluby z krajów zajmujących po III rundzie kwalifikacji miejsca 20-29 rozegrały następujące dwumecze: http://img7.imageshack.us/img7/255/grupatabela.png Na zielono zaznaczyłem sytuacje gdy klub z danego kraju przegrał dwumecz. Na czerwono zaznaczyłem sytuacje gdy klub z danego kraju wygrał dwumecz. Wśród krajów zajmujących po III rundzie kwalifikacji miejsca 20-28 tylko dwa kraje poza Polską oczywiście (Słowacja i Szwecja) nie będą miały swoich klubów w rozgrywkach grupowych. Reszta krajów będzie miała szanse na ucieczkę lub zmniejszanie dystansu do Polski. Spośród 10 klubów, które zakwalifikowały się do rozgrywek grupowych dwa APOEL z Cypru i Maccabi z Izraela występować będą Lidze Mistrzów. Oczywiście z tego tytułu należne im będą 4 pkt co w obu przypadkach przekłada sięna 1 pkt do rankingu krajowego. Po zakończeniu eliminacji do rund zasadniczych LM i LE ranking krajowy wygląda następująco: http://img42.imageshack.us/img42/4264/tabelarank.png Smutna prawda jest taka, że my nikogo już w tej rundzie gonić nie będziemy, natomiast Chorwacja i Białoruś ma co najmniej 6 szans bo tyle meczów rozegra Dynamo Zagrzeb i BATE Borisov by co najmniej zmniejszyć dystans do Polski. Zajmująca 27 miejsce Chorwacja traci do Polski 1,209 pkt i prześcignie Polskę o ile Dynamo zdobędzie co najmniej 5 pkt. Dynamo jest w grupie z takimi drużynami jak FC Timisoara, Ajax i Anderlecht co znaczy, że nie można wykluczyć zdobycia 5 pkt skutkujących zepchnięciem Polski na 27 miejsce. Inaczej ma się sprawa z Białorusią. Różnica do Polski 2,250 oznacza, że BATE musiałoby zdobyć aż 9pkt spośród 12 możliwych. Gdy popatrzymy na liczbę zespołów, które są ciągle w grze z krajów, które zajmują miejsca powyżej Polski tj.: 20-25 to nasuwa mi się myśl, że po zakończeniu rozgrywek pucharowych Polskę od kolejnego miejsca może dzielić punktowa przepaść. Jeśli APOEL i obie drużyny Izraelskie zdobywać będą tylko po 2pkt każda to Cypr i Izrael będzie dzielić od Polski ponad 5 pkt. Jeśli każda z drużyn austriackich zdobędzie choćby po 3 pkt każda to Austria skończy z przewagą 4,5 pkt nad Polską na 22 miejscu. na 23 i 24 zepchnięte zostaną Słowacja i Szwecja Jeśli także , a może stać się takim krajem któremu kolejnego miejsca jest nadspodziewanie Polskę w tegorocznym rankingu od miejsc 20-22 dzieli co najmniej 3 pkt. Ponieważ aż 4 drużyny austriackie są ciągle w grze wysoce prawdopodobne jest, że do krajów, do których brakuje Polsce co najmniej 3 pkt a więc więcej niż zdobyliśmy w tej rundzie. Jeśli do tego Partizan zdobędzie 5 pkt to nagle się okaże, że dystans do poszczególnych miejsc wynosi: http://img40.imageshack.us/img40/9350/prognoza.jpg Póki co dystans do poszczególnych miejsc po zakończeniu każdej z rund eliminacyjnych zmieniał się następująco: http://img6.imageshack.us/img6/5658/2125.png Patrząc na powyższy wykres wnioski się smutne nasuwają. Wszystkie miejsca spośród 20-25 za wyjątkiem 23 zajmowanego przez Szwecję po ostatnich dwumeczach stały się jeszcze bardziej odległe od Polski. na pocieszenie polecam poniższy wykres ukazujący zmianę dystansu jaki dzieli Polskę od najbliższych miejsc tuż za nią tj 27-30. Dzięki wygranej Lecha przekładającej się na 0,250 pkt do rankingu o właśnie tyle Polska zwiększyła dystans do miejsca 29 i 30 w porównaniu do dystansu po III rundach. Ponieważ tyle samo co Lech dla Polski zarobiło Dynamo dla Chorwacji i BATE dla Białorusi dystans jaki dzieli Polske od wspomnianych krajów się nie zmienił. http://img6.imageshack.us/img6/4766/2730.png Tak jak wspomniałem powyżej cudem byłoby prześcignięcie Polski przez Białoruś. realnym jednak scenariuszem jest zepchnięcie Polski na 27 miejsce przez Chorwację o ile Dynamo spośród 12 możliwych zbierze 5 pkt. W rankingu krajowym 2010 Polska zajmie 26 lub 27 miejsce. Ile jednak musi zdobywać by była wyżej? Po zakończeniu rund kwalifikacyjnych poszczególne kraje zebrały następującą liczbę punktów: http://img42.imageshack.us/img42/556...zetensezon.png Polska ze swoimi 2,125 zajmuje ex aequo 22 miejsce. Drużyny zaznaczone na zielono na pewno nie prześcigną Polski, niemniej Belgia, Portugalia i Szkocja zepchną Polskę na pewno w dół. Może także to uczynić Łotwa o ile Ventspils zdobędzie chociaż 3 pkt. Podsumowując Polska na pewno spadnie na 25 miejsce pod względem liczby punktów zdobywanych w tym sezonie a jeśli Łotwa nie okaże się łaskawa to nawet na 26. Patrząc na powyższa tabele do myślenia daje przede wszystkim Izrael, który zdobył o wiele więcej niż kolejny w tabeli kraj. Izrael pokazuje, że kwalifikacje są świetnym i prostym sposobem na zdobycie znaczącej ilości punktów. Innym wnioskiem jest ten, że chcąc po rundach kwalifikujących zajmować miejsce nie niższe niż 20 w rankingu rozgrywanego sezonu to nie można mieć mniej niż 2,5 pkt. Chcąc natomiast zajmować miejsce nie niższe niż 15 to nie można mieć mniej niż 2,75 pkt po zakończeniu rund kwalifikujących. A jak muszą grać kraje z miejsc 16-34 i jak wyglądają różnice punktowe w zależności od i związana z tym skuteczność ? By było jasne wyjaśniam, że liczba punktów zawiera punkty bonusowe podczas gdy skuteczność nie i została obliczona jako stosunek punktów zdobytych w eliminacjach do maksymalnej liczby punktów, który mógł kraj zdobyć w tylu meczach ile kluby danego kraju rozegrały. http://img132.imageshack.us/img132/4736/1634.png Warto zwrócić uwagę że kraje, które zdobyły największą liczbę punktów to kraje o ponad 70% skuteczności, chyba że tak jak Cypr skuteczność wyniesie nieco ponad 63 ale kluby zaczną rozgrywki we wczesnych rundach należnym klubom z krajów zajmujących miejsce poniżej 28. Przy czym co warto podkreślić na dzień dzisiejszy to Cyprowi wystarczyło by mieć 3 miejsce pod względem liczby zdobytych punktów jednak skuteczność 63% ma odbicie w tym, że tylko 1 zespół został Cyprowi w grze w przeciwieństwie do Austrii, która z ponad 70% skutecznością ma jeszcze wszystkie zespoły w grze. Zastanawiałem się nad tym czy opłaca się być Białorusią, której kluby zaczynały rozgrywki od wczesnych rund ponieważ w rankingu 2008, który był podstawą do rozdzielania rund od których kluby zaczynają Białoruś była 40 po to by dzięki temu łatwo wygrywać i gromadzić punkty do rankingu krajowego. http://img413.imageshack.us/img413/4994/apiy7.png Można powiedzieć, że są 4 grupy krajów . Pierwszą grupę krajów tworzą zajmujące miejsca 16-18, drugą grupę kraje z miejsc 19-21, trzecią grupę kraje z miejsc 22-27 i czwartą grupę kraje z miejsc 28-34 co obrazuje poniższy rysunek. Im niższa grupa tym wcześniej kraje zaczynają rozgrywki i więcej mają szans na zdobycie punktów. Czy więc się opłaca zaczynać wcześnie? http://img34.imageshack.us/img34/5089/czysiopla.png Jak widać chyba tak. Wśród 6 krajów zajmujących w rankingu krajowym 2008 miejsca 16-21 (grupa 1 i 2) tylko jeden – Austria zdobył taką liczbę punktów, że gdyby miała ona decydować o kolejności w przedziale rankingu krajowego 16-34 to Austria byłaby wyżej. Warto przy tym zwrócić na spadek jaki by nastąpił w przypadku Bułgarii i Norwegii.Wśród kolejnych 6 krajów 4 awansowałyby i 2 by spadły. Wśród 7 krajów zajmujących miejsca 28-34 3 awanse, 2 spadki, 2 te same miejsca. Podsumowując: Jeżeli awans w rankingu nie jest związany z trwałym wzrostem poziomu piłki w danym kraju to kwestią czasu jest spadek tego kraju w rankingu spowodowanego wycięciem możliwości zdobywania łatwych punktów ze słabymi rywalami we wczesnych rundach. W naszym temacie, co zrozumiałe ze względu na odpadnięcie polskich klubów zupełnie pomijany jest temat rankingu klubowego. Dla porządku napisze tylko, że: http://img7.imageshack.us/img7/3063/rankklu.png Jak widać wszystkie polskie kluby w rankingu klubowym spadły. Niby niewiele ale rozgrywki się jeszcze nie skończyły… Najdotkliwiej odczuje to Lech i Wisła o wiele mniej kluby warszawskie ale wynika to wyłącznie z tego, że klub niżej notowany mniej ma za sobą klubów jeszcze grających… Poniżej znajduje się zestawienie które pokazuje ile kluby z poszczególnych krajów zyskałyby do swoich rankingów klubowych gdyby ich kraj na koniec tegorocznych rozgrywek uzyskał liczbę punktów równą średniej z ostatnich czterech lat . http://img30.imageshack.us/img30/5496/dlaczegotylez.png Sprawa zasadnicza. Dwa pierwsze kraje już teraz zdobyły w tegorocznym rankingu krajowym tyle punktów, że 20 % liczone od tej liczby sytuuje każdy klubz tej ligi wyżej niż najwyżej będący polski klubów rankingu. Oznacza to, że zupełnie nie ma co przejmować się wynikami klubów z Hiszpanii i Anglii i łudzić się, że one nas może nie prześcigną. One po prostu już wszystkie są przed najwyżej będącym polskim klubem. Jeśli więc przyjmiemy, że wynik na koniec tegorocznych rozgrywek będzie równy średniej liczbie punktów z 4 ostatnich lat to: Kraje które w rankingu zajmują miejsca od 3-10 poza będąca 9 Holandią zdobędą jeszcze dla swoich klubów do ich rankingu powyżej 1 pkt. Holandia oraz kraje w rankingu zajmujące miejsca 11-17 za wyjątkiem Szwajcarii, Danii i Bułgarii zdobędą dla swoich klubów od 0,6-1 pkt. Pozostałe kraje zdobędą dla swoich klubów od 0-0,5. Trzy kraje tj,: Cypr, Austria i Izrael już teraz zdobyły więcej punktów dla swoich klubów niż w 4 ostatnich latach dlatego na ich wysokości jest puste pole. W związku z powyższym sytuacja Wisły wygląda następująco: http://img4.imageshack.us/img4/5140/okolicewisl.png Polecam uwadze dwie pierwsze z prawej kolumny. Pierwsza kolumna zawiera liczbę punktów wyliczoną powyżej, druga ukazuje ile dzieli Wisłę od kolejnego klubu, który ma szansę jeszcze awansować w rankingu klubowym dzięki punktom z rankingu krajowego(zaznaczone na żółto) oraz klubów grających jeszcze w rozgrywkach (zaznaczone na czerwono). 7 klubów zajmujących miejsca 160-166 na pewno prześcignie Wisłę. Dystans jaki je dzieli od Wisły jest o wiele mniejszy niż liczba punktów, które dostaną z rankingu krajowego, nie wspominając o FC Salzburg, który po prostu jeszcze gra… Kluby zajmujące miejsca 167-169 mają rozbieżność pomiędzy „planem” a dystansem wynoszącą 0,000-0,278. Zarobienie 0,1 do rankingu klubowego wymaga zdobycia 0,5 do rankingu krajowego. Jeśli więc rozbieżność wynosi 0,278 to oznacza, że kraj musi zdobyć nie tylko średnią liczbę punktó1) z ostatnich 4 lat ale także dodatkowo 0,278:0,1x0,5= 1,39 a więc wynik teoretycznie możliwy… DVSC, Sturm Graz oraz FK Ventspils by Wisłę wyprzedziły muszą zdobyć odpowiednio 4,4 i 5 punktów. Jeśli więc Wisła spadnie o 7 miejsc na 165 to będzie to najmniejszy wyrok. Najgorszy scenariusz to prześcignięcie Wisły przez wszystkie drużyny z miejsc 160-169 i wszystkich klubów jeszcze grających. W takim scenariuszu Wisła spada o 13 miejsc na 171. http://img10.imageshack.us/img10/6927/okolicele.png Zestawienie analogiczne dla Lecha pokazuje, że : 6 zespołów z miejsc 132-140 i 146 w rankingu drużyna z Francji na pewno prześcignie Lecha ze względu na punkty które jeszcze zostaną doliczone tym klubom dzięki wynikom osiągniętym przez ich kraj. 5 zespołów ma rozbieżność pomiędzy „planem” a dystansem wynoszącą 0,000-0,150 w tym aż 4 nie większą niż 0,083. Wśród 5 jest jeden klub – PAOK, którego dystans jest nieco mniejszy tj. o 0,006 pkt niż prognozowana dodatkowa liczba punktów. 9 klubów zajmujących miejsca niższe niż Lech wciąż bierze udział w rozgrywkach. BATE wystarczy że tylko raz zremisuje i prześciga Lecha. Podobnie FC Timisoara. Jeśli tylko raz zremisuje to dodatkowe punkty które dostanie z rankingu krajowego wystarczą do prześcignięcia Lecha. Kolejne 3 kluby :APOEL, Rapid i Nacional po zdobyciu 2 punktów i doliczeniu punktów z rankingu krajowego zdobędą punkty wystarczające do prześcignięcia Lecha. następne 4 kluby, Salzburg i Debrecen dzieli od prześcignięcia Lecha zdobycie odpowiednio 3, 4 i w przypadku 2 ostatnich po 6 punktów. Reasumując Prześcignięcie Lecha przez 6 klubów z miejsc 132-140 i 146, przez 5 klubów zaznaczonych w zestawieniu na żółto także bardzo prawdopodobne. Zdobycie 3 punktów przez wszystkie kluby grające jeszcze sprawi, że kolejne 6 klubów prześcignie Leszka… 6+5+6=spadek o 17 miejsc. Ostatnimi polskimi klubami które występują w rankingu klubowym są oba zespoły warszawskie. Przy okazji napisze, że wg mnie grająca na licencji Groclinu Polonia wg mnie przejęła jego punkty, któ®e on zdobył do rankingu. To dlatego oba kluby mają po 4,508 http://img9.imageshack.us/img9/4961/okolowawy.png W tym przypadku sprawa jest prosta. Jeśli APOEL jedyny cypryjski zespół choć raz zremisuje to 3 zespoły z Cypru bogatsze o 0,050 pkt prześcignie Legie i Polonie. Maccabi musi liczyć na 4 punkty zdobyte przez 2 grające zespoły z Izraela. Jeden remis Ventspilsu wystarcza mu by prześcignąć polskie drużyny Drużyny serbskie nie prześcigną polskich. Partyzan musiałby zdobyć aż a 17 punktów zespoły z Serbii. Na moje oko warszawskie kluby spadną o 5 miejsc do czeg wystarczy jeden remis APOEL, jeden remis Ventspils i jedna wygrana każdego z dwóch jeszcze grających zespołów Izraela. Kiedyś było tak pięknie. W rankingu klubowym z roku 2005 Wisła miała ponad 32 punkty i była 69… Tegoroczny sezon pewnie skończy na miejscu ok 100 miejsc niżej niż we wspomnianym roku 2005. Niniejszy post dedykuje dr Jackowi Fittowi - człowiekowi, który nauczył mnie czym jest analiza Witold Ekielski |
W poprzednim mailu napisałem co nieco na temat przepaści jaka może dzielić za kilka tygodni Polskę i kraje, która są „tylko kilka” miejsc wyżej w rankingu.
Na początek polecam rzut oka na zestawienie, które przedstawia wycinek rankingu krajowego 2010 przed rozpoczęciem tegorocznych rozgrywek pucharowych. http://img198.imageshack.us/img198/2...nkingstart.png Zanim rozgrywki się zaczynały, mając na uwadze możliwości Polski szacowałem, że powinienem analizować w szczególności miejsca 22-27. Pisałem o tym między innymi tu http://wislakrakow.com/forum/showpos...3&postcount=22 Dystans jaki dzielił Polskę od 22 wynosił 1,275. Taki dystans wydawał mi się do nadrobienia. Czemu o tym pisze? Ano dlatego, byśmy mogli zobaczyć jak miejsce które było w naszym zasięgu na koniec tegorocznego rankingu może być stać się tak odległe jak teraz 19… W mijającym tygodniu kluby z krajów zajmujących w rankingu krajowym miejsca 19-28 rozegrały następujące mecze. http://img12.imageshack.us/img12/1862/meczeu.png Na zielono oczywiście zaznaczyłem przegrane – wyniki dla Polski korzystne, wygrane dla Polski wyniki niekorzystne, na żółto – wyniki dla Polski niekorzystne ale nie tak bardzo jak wygrane. Nie wchodząc głęboko w powyższe zestawienie, tylko patrząc nasuwa się spostrzeżenie, że spośród krajów zajmujących miejsca 19-28, których kluby jeszcze grają punkty zdobyły wyłącznie trzy najwyższe. Jaki jest tego efekt? Ano taki, że trzy najlepsze kraje „grające” zdobywają punkty i odskakują reszcie nawet jeśli wśród niej są kraje z klubami jeszcze grającymi. Bardzo dobrze to obrazuje poniższy wykres. http://img199.imageshack.us/img199/1906/1925.png Przede wszystki rzuca się w oczy grupa krajów zajmujących miejsca 19-21. Trzy kraje : Cypr, Norwegia i Izrael od Polski dzieli od 4,58 do prawie 4,96 pkt. Wspominałem o 22 miejscu na początku posta. Miejsce 23 zajmuje Austria, która ma 4 zespoły, które rozegrają jeszcze 20 meczów. W minionym tygodniu austriackie zespoły w 4 meczach dwukrotnie wygrały zarabiając dla Austrii 1 pkt do rankingu krajowego.Dla formalności jeszcze ranking krajowy po pierwszej kolejce obu ligach: http://img32.imageshack.us/img32/8282/rankkraj18ix.png Jeśli w ciągu 5 pozostałych do rozegrania kolejek spośród 4 drużyn austriackich w każdej kolejce tylko jedna drużyna wygra to po zakończeniu rozgrywek grupowych Austria będzie bogatsza o 2,5 punkta co oznacza zwiększenie dystansu jaki dzieli Polskę i Austrię do 2,534 +2,5 = 5,034. Bez względu na to ile jeszcze punktów zdobyłyby kraje zajmujące teraz miejsca 19-21. Austria byłaby co najmniej 22 a dystans do kraju zajmującego 22 wyniósłby nie mniej niż 4,58. 4.58 to trzy razy większy dystans niż ten który mieliśmy przed rozpoczęciem rozgrywek w tym roku. 4,58 to ponad dwa razy więcej niż to co Polska zdobyła w tym roku. |
Wg mnie jedynym krajem, który może w tym sezonie wyprzedzić Polskę jest Chorwacja. Nawet gdyby Dynamu udało się odpowiednio dobrze wystąpić w rozgrywkach to zgodnie z poniższym wykresem nie wpłynie to na to od których rund zaczną startować polskie drużyny w sezonie 2011/2012.
http://img413.imageshack.us/img413/4994/apiy7.png Czy zatem jest sens rozprawiać o rankingu krajowym skoro przyszłe wyniki w żaden sposób nie wpłyną na to od której rundy poszczególne zespoły zaczną rozgrywki? To jak bardzo odskoczą nam zespoły które są powyżej Polski i nawet zepchnięcie Polski na 27 miejsce przez Chorwację nie zmieni tego od której rundy polskie kluby będą startować za dwa lata… Wydaje mi się, że tegoroczne wyniki Cypru, Austrii i innych krajów są ważne dla Polski ale ze względu na to jaki będzie punkt wyjścia Polski w rankingu krajowym 2011. To czy Polska zajmie w rankingu 2010 26 czy 27 miejsce nie ma wg mnie już większego znaczenia. Co innego ranking klubowy. Tylko w tym kontekście tegoroczny ranking krajowy ma wpływ na to co dla Wisły i polskich klubów ważne. Wpływ niewielki bo po pierwsze tylko 20% punktów jak wiadomo się wlicza do punktów klubów a po drugie polskie kluby są w okolicach przede wszystkim klubów które już nie grają. To akurat jest dość ważne bo jeśli polski niegrający klub i innych niegrający klub z Państwa, które jeszcze jest w grze dzieli pozornie niewiele bo 0,500 to oznacza, że kraj z którego klub jest musi zdobyć do rankingu krajowego aż 2,5 kolejnych punktów a jak to jest dużo to warto sobie przypomnieć trud z jakim Polska zdobyła 2,125 pkt… Oczywiście teraz w rundach zasadniczych punkty dostaje się dwa razy większe. Niemniej jednak to nie tak łatwo zdobyć te 0,5 do rankingu klubowego dzięki rankingowi krajowemu… Pisze tego posta dlatego bo może nadszedł czas by zamknąć temat albo pisać tu raz na jakiś czas a główną dyskusje przenieść do tematu ranking 2010/11 ? |
W tym poście http://www.wislakrakow.com/forum/sho...&postcount=170 pisałem o rankingu klubowym. Popełniłem tam jeden kluczowy błąd.
Otóż: Każdy z zespołów grających w grupie Ligi Europejskiej uzyskuje gwarancję, że do jego rankingu klubowego zostanie wliczone conajmniej 2 pkt Przy czym: Owe 2 pkt zostaną w rankingu dzięki wynikom a w przypadku gdyby nie udało się poprzez zwycięstwo lub dwa remisy tych dwóch pkt uciułać to wtedy są one po prostu przyznawane na zasadzie "minimum gwarantowane". Bert Kassies w rankingu swoim od razu po awansie wlicza te 2 pkt do rankingu klubowego który sporządza. Jeśli więc w oparciu o jego zestawienie obliczy się różnicę to trzeba pamiętać, że klub goniący polski klub najpier musi zarobić na zagwarantowane 2 pkt a dopiero póżniej zacznie zmniejszać dystans. |
Wit.Ek - mam pewną prośbę. Nie chcę, by wyglądało to na dzielenie skóry na niedźwiedziu, ale czy dla orientacji dałoby się policzyć, ile (przynajmniej) punktów potrzebowałaby Wisełka, aby być rozstawiona w kolejnych rundach do europejskich pucharów w 2010 r.? Zakładam, że do nich awansujemy, ale nie "napalam się" na kolejne MP, wszak mecze z Poznaniem i Warszawą jeszcze przed nami.
Nasze zeszłoroczne 9.583 pkt. dawało nam rozstawienie w 2. i 3. !!! :-( rundzie kwalifikacyjnej do LM. W przypadku LE - byłyby to również rundy 2. i 3. Na przyszły rok zostało nam 8.508 pkt. - co już zwiastuje dużo gorzej w przypadku rozstawień. Biorąc pod uwagę, że nadal gra prawie cała piłkarska Europa (włącznie z Łotwą, Węgrami, Białorusią, Mołdawią, Bułgarią, o Cyprze nie wspominając) - pewno jeszcze nam "uciekną". Czy da się policzyć jakie mamy szanse, czy też za dużo jest niewiadomych? |
Masz tu strone, aktualizacja powinna być co tydzień:
http://www.uclpredictions.ucoz.com/0910/cl1011.htm Narazie na dzień dzisiejszy jesteśmy roztawieni w I i II rundzie, ale to początek lig wiec wszystko może sie zmienić, zważywszy, że niektóre drużyny grają jeszcze w pucharach. |
Cytat:
Bert Kassies ma większy porządek i w firefoxie mu się strony nie rozwalają ale te poniższe strony są boskie: Rozstawienie w Lidze Mistrzów w przypadku gdyby awansowały te drużyny które teraz są na odpowiednich miejscach w tabeli http://www.uclpredictions.ucoz.com/0910/cl1011.htm Rozstawienie w Lidze Europejskiej w przypadku gdyby awansowały te drużyny które teraz są na odpowiednich miejscach w tabeli http://www.uclpredictions.ucoz.com/0910/el1011.htm Tabele we wszystkich ligach ukazujące dodatkowo ile ma punktów w rankingu klubowym każda z drużyn http://www.uclpredictions.ucoz.com/0910/leagues0910.htm Cytat:
|
W minionym tygodniu rozegrano mecze II kolejki LE i LM. Poniżej znajdują się wyniki szczególnie ważne dla miejsca Polski w rankingu krajowym.
http://img4.imageshack.us/img4/4268/wynikia.png Na zielono zaznaczyłem przegrane – wyniki korzystne dla Polski, na czerwono wygrane a więc wyniki niekorzystne dla Polski oraz na żółto remisy wyniki niekorzystne ale nie tak bardzo jak wygrane. Jak widać padły dwa zwycięstwa i trzy remisy. Bardzo wymowne jest to, że spośród 5 innych wyników niż przegrane aż 4 to wyniki klubów austriackich. Wśród 4 klubów austriackich w tym tygodniu żaden nie przegrał a wyniki przełożyły się na 5 pkt czyli 1,250 do rankingu krajowego. 5 wynik to wygrana Dynama to wynik który zbliża Chorwacje do Polski. Efektem takich wyników jest następująca zmiana w dystansie jaki dzieli Polskę o krajów, które są przed nią. Zmianę tą obrazuje poniższy wykres http://img195.imageshack.us/img195/5867/wykreskr.png Wszystkie kraje zajmujące miejsca 19-25 za wyjątkiem Austrii nie zmieniły liczby punktów w porównaniu do stanu po I kolejce rozgrywek grupowych. Awans Austrii na 22 miejsce sprawił, że zmienił się (zwiększył) dystans jaki dzieli Polskę od tego miejsca co obrazuje powyższy wykres. Po II rundzie rozgrywek grupowych LM i LE ranking krajowy wygląda następująco: http://img4.imageshack.us/img4/6342/tabelaz.png Zaznaczyłem (nieprzypadkowymi) kolorami powyższe zestawienie by zwrócić uwagę na grupę krajów zajmujących miejsca : 19-22, które moim zdaniem na koniec rozgrywek będą oddalone od Polski o co najmniej 4,859 oraz 28-32 które są tak daleko od Polski, że Polsce już w ogóle nie zagrażają… |
Poniżej zestawienie ukazujące wyniki klubów z krajów, które po zakończeniu II rundy zajmowały w rankingu krajowym miejsca od 19 do 28.
http://img24.imageshack.us/img24/1971/wynikie.png Jak widać znowu najbardziej punktowała Austria. Obecnie Austria zajmuje 3 miejsce wśród wszystkich krajów pod względem liczby punktów zdobytych w tym sezonie tuż za Anglią i Hiszpanią... Tegoroczny wynik sprawił, że Austria po III kolejce zajmuje 22 miejsce w rankingu krajowym choć na starcie obecnych rozgrywek zajmowała 26 miejsce. Czerwony kolor oznaczający 2 punkty z tytułu zwycięstwa zarobiła jeszcze Izrael i Białoruś http://img194.imageshack.us/img194/1104/tabelanh.png Jak widać powyżej :zwycięstwo Hapoelu przełożyło się na awans Izraela na 19 miejsce, kosztem Cypru i Norwegi spadających o jedno miejsce w dół. Zwycięstwo Salzburga i remis Austrii sprawiło, że… każdy z krajów zajmujących miejsce od 19 do 22 ma 17 pkt i coś po przecinku… Innymi słowy aż cztery kraje odskoczyły na co najmniej 4,5 Polsce… Kolejną grupę krajów zaznaczoną na czerwono tworzą Słowacja i Szwecja-dwa kraje, które SA powyżej Polski ale już nie reprezentowane przez żaden klub. Następna grupa biała to grupa krajów w okolicy Polski, gdzie niewiele się dzieje ze względu na słabe wyniki w rozgrywkach grupowych LE krajów z państw zaznaczonych na biało. Partizan jak dotąd nie zdobył ani jednego punktu, Dynamo jak i BATE tylko raz zwyciężyło w trzech meczach. Warto przy tym zauważyć jedną rzecz. Gdyby Dynamu udało się w rundzie w kolejnych trzech meczach zdobyć 3 pkt czyli co najwyżej raz przegrać to Chorwacja zepchnie Polskę na 27 miejsce w rankingu. Jak już pisałem w poprzednich mailach dla Polski a ściślej dla tego od której rundy będą polskie kluby stratować za półtorej roku to nie będzie miało znaczenia… Białoruś Polski na pewno nie wyprzedzi. BATE musiałoby wyjść z grupy by to było możliwe. Ostatnią grupą, którą zaznaczyłem to grupa niebieska. Tam się nic nie może zmienić. To grupa krajów, których kluby już nie grają. Poza tym dystans jaki dzieli te kraje od Polski jest ogromny I jeszcze jedno. Miejsce Polski w rankingu krajowym pokazuje gdzie jest polska piłka i w jakim kierunku podąża. Dlatego nie jest mi osobiście obojętne czy Chorwacja nas przegoni. Jeśli nas przegoni to będzie to wymierny i kolejny niestety przejaw kryzysu polskiej piłki. |
Bez zbędnego pisania:
http://img32.imageshack.us/img32/5383/meczec.png Jak widać Austria i Izrael nadal szaleją... Czwarta kolumna od lewej pokazuje dystans do Polski po III kolejce. Efektem tego jest ranking http://img109.imageshack.us/img109/3139/tabela.png Wobec punktów Izraela i Austrii tylko jednego remisu APOELu brakuje do tego co kiedyś - że od miejsc 19-22 będzie nasz dzielić co najmniej 5 pkt lub w przypadku 22 miejsca prawie 5... Na koniec wykres, który pokazuje zmianę dystansu Polski wobec miejsc 19-28 od momentu rozpoczęcia rozgrywek grupowych w obu ligach. http://img32.imageshack.us/img32/6572/zmianaa.png |
Wczoraj zakończyły się rozgrywki grupowe Ligi Europejskiej. Także Liga Mistrzów swoje rozgrywki ma za sobą. To dobry moment by dokonać pewnego podsumowania.
W moich zestawieniach pojawiały się kraje zajmujące w rundach kwalifikacyjnych i grupowych miejsca 19-30. Zaczynaliśmy tegoroczne rozgrywki od rankingu krajowego który dla wspomnianych miejsc wyglądał następująco: http://img685.imageshack.us/img685/2299/53092739.png W poście http://wislakrakow.com/forum/showpos...3&postcount=22 pisanym na początku naszych rozgrywek prognozowałem ile Polska powinna zdobyć punktów do rankingu krajowego oraz ile poszczególne kluby powinny zdobyć do rankingu klubowego. Dla przypomnienia zestawienie prognozujące wyniki poszczególnych klubów w poszczególnych rundach, zestawienie prognozujące wyniki w oparciu o zasadę „ rozstawiony jako silniejszy wg rankingu klubowego wygrywa z nierozstawionym klubem” http://img32.imageshack.us/img32/7919/25932713.png Jak widać Wisła miała grać w rozgrywkach grupowych Ligi Europejskiej a Polska miała zdobyć 3 punkty do rankingu krajowego… Gdzie swój udział skończyła Wisła wszyscy doskonale wiemy, Polska natomiast uciułała do rankingu 2,125 czyli 71% tego co powinna… W pierwszej chwili zastanawiałem się czy 71% planu to dużo czy mało. Najlepszą odpowiedzą na to myśle, że będzie poniższe zestawienie. Pokazuje ono ile dzieliło Polskę od innych krajów przed zaczęciem rozgrywek i po zakończeniu rundy grupowej. http://img34.imageshack.us/img34/2963/przedipo.png Widząc to zestawienie w pierwszej chwili pomyślałem sobie „71% to mało” ale potem uświadomiłem sobie, że w tym roku Polska piłka osiągnęła tak mało, że nie dość, że spadła z 25 miejsca na 26 miejsce to jeszcze dystans DO WSZYSTKICH innych krajów się pogorszył. Po prostu WSZYSTKIE kraje które przed rozpoczęciem rozgrywek przed Polską odskoczyły jej jeszcze bardziej a WSZYTKIE kraje, które zajmowały przed rozpoczęciem rozgrywek miejsca za nami zbliżyły się do Polski i bardziej jej zagrażają albo tak jak to miało miejsce w przypadku Austrii ją wyprzedziły. Polska w tym roku nie poprawiła swojego dystansu do ŻADNEGO kraju, który zajmował miejsce 19-28. Polska w tegorocznych rozgrywkach zdobyła 2,125 pkt co jest 29 wynikiem. Można więc powiedzieć, że wśród 52 krajów które uczestniczą w pucharach Polska jest ostatnia w 3 dziesiątce tegorocznych wyników… Poniżej wykres który pokazuje jak w czasie uciekały Polsce miejsca. http://img69.imageshack.us/img69/9993/wykresa.png Patrząc na powyższy wykres nasuwają się dwa wnioski.
http://img193.imageshack.us/img193/9430/countrycoef.png Dla porządku aktualny ranking krajowy http://img193.imageshack.us/img193/7546/tabelato.png No i na koniec kilka słów o rankingu klubowym 2010 http://img687.imageshack.us/img687/5...ngklubowyk.png Jak widać powyżej wszystkie kluby zajmują w rankingu klubowym 2010 miejsca niższe niż rok wcześniej. W przypadku Wisły i Lecha towarzyszy temu dodatkow spadek liczby punktów. Wisła w tym roku mając ponad 9,5 pkt mogła być spokojna o rozstawienie aż do IV rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów dzięki czemu rozgrywki grupowe miała na tacy bo jako drużyna nierozstawiona dopiero w IV rundzie albo awansowała do grupy LM albo na pocieszenie dostawała jej się grupa LE. W tym roku Wisła mając o ok. punkt mniej najprawdopodobniej nie będzie rozstawiona w III rundzie eliminacji do LM co znaczy, że jeśli odpadnie to trafi do IV rundy kwalifikacji do LE gdzie… też nie będzie rozstawiona ! To co mi jeszcze przychodzi do głowy to myśl, że posiadanie większej liczby punktów niż przed rokiem wcale nie oznacza wyższego miejsca w rankingu o czym świadczy najlepiej przypadek Polonii i Legii. Każdy z klubów warszawskich ma o ok. 1 pkt więcej niż przed rokiem a pomimo tego zajmuje miejsce o 9 miejsc niżej niż przed rokiem… |
Tak sobie analizowałem rankingi, spojrzcie jak nisko zjedzie Szkocja jak im odejdze dychaa, podobnie Rumunia i Bulgaria. Belgia podskoczyła ale nic dziwnego, ich St Liege awansował dalej do LE.
Mam nieodparte wrazenie, ze wszyscy idą do przodu a tylko my stoimy w miejscu:( Mam nadzieję, że za rok tych emocji pucharowych bedzie zdecydowanie wiecej, i kilka druzyn zagra na wiosne. PS: ciekawie wygląda nieformalny boj Wlochów i Niemiec o 3 miejsce, ktore jak wiadomo daje opcje wystawienia 4 druzyn w LM. Coś pismo nosem czuje, ze Niemcy ten wyscig wygraja. Niemieckie: Bayern w LM, HSV i Wolfsburg w LE wloskie: tylko Inter. |
Niesamowita walka o 3 miesjce miedzy Italia a Niemcami . Zeby Włosi obronily 3 miejsce w tym sezonie Inter musi wygrac z Bayernem Finał LM a jutro musi przegrac Hamburger z Fulham :) A wtedy Italia bedzie miala 0,13 pkt SZOK :) 3mam za Wlochow :) Szkoda ze Inter dzisiaj nie zremisowal :/
|
Ile punktów do rankingu krajowego dostaje się za wygranie LM??
|
Chyba nastał czas na podsumowanie. Ranking krajowy uwzględniający miejsca 19-32 o których najczęściej pisałem już się nie zmieni. Ranking ten przedstawia się następująco.
http://img717.imageshack.us/img717/7...ingkrajowy.png Jak widać wśród krajów zajmujących miejsca 19-28 liczba punktów zdobytych przez Polskę jest przedostatnią. Norwegia zdobyła 2,100 a Polska 2,125. Myślę jednak, że mogę napisać, że Polska i Norwegia zdobyły prawie tyle samo i ex aequo zajmują ostatnie miejsce. Tyle samo co Polska w tym roku zdobyła Mołdawia, więcej zdobyła Łotwa, Słowacja, Szwecja, Węgry, Białoruś czyli kraje o których czasem tu na forum ludzie piszą "ogórki". Jeśli ogórki zdobywają więcej niż Polska to jak te krają mówią o polskiej piłce? Poniżej wykres ukazujący upadek polskiej piłce w czasie czyli miejsce Polski w rankingu krajowym w latach 2004-2010. http://img28.imageshack.us/img28/79/wykreskrajowy.png Polska piłka spadła na 26 miejsce ponieważ polskie kluby kiepsko grają. Ma to oczywiście przełożenie na ranking klubowy. http://img200.imageshack.us/img200/8...ingklubowy.jpg Zmiana sposobu liczenia punktów sprawiła, że każdy klub który uczestniczy w rozgrywkach europejskich cośtam zyskuje do rankingu klubowego. Pomimo tego wszystkie kluby w rankingu klubowym spadły. Dlaczego? Bo zaszły tak niedaleko, że inne kluby zdobyły więcej... Upadek polskiej piłki to jedno ale i Wisłą przestała być tym klubem z którym się inne kluby liczą... http://img693.imageshack.us/img693/8...resklubowy.png Jak widać z roku na rok Wisła zajmowała co raz niższe miejsce. Kiedyś zastanawialiśmy się czy możliwe jest rozstawienie Wisły w ostatniej rundzie kwalifikacji do LM. W tym roku Wisła zajmuje tak niskie miejsce, że może być nawet nierozstawiona w przedostatniej rundzie kwalifikacji... |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 15:55. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl