![]() |
Cytat:
koniec off topa. |
Cytat:
Nie mam dowodów na razie bo nie mam do czego się odnosić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czekam na źródło zawierające kwestie barw wtedy się odniosę i i będę udowadniał!!!! Czy to do Ciebie/Was w końcu dotarło??????????? Ileż razy mam się powtarzać????????? |
Cytat:
|
Cytat:
Nie możesz się odwoływać do heraldyki ponieważ w takim razie gwiazda nie powinna być biała tylko srebrna. Nie ma czegoś takiego jak biały kolor w herbie. Biały tylko jest przedstawieniem srebrnego tak jak żółty jest odzwierciedleniem złotego. Zawodnicy Wisły zawsze grali w czerwonych strojach wiec nie można uznawać niebieskiego za najważniejszy, a to że kibice obrali taką kolejność jak obrali to nie można tego traktować jako oficjalny A ty Rosomak mógłbyś w końcu podać jakiś dowód na podparcie swojej teorii bo na razie nie jesteś lepszy od tych którzy obstają przy C B N. Tak piszesz o jakiś dowodach, żeby ci podać a sam żadnych nie podałeś. Poinformuj więc nas jak to jest skoro nie wiemy |
Dowód
Data powstania: 1906 Data powstania SA: 02.11.2007 Barwy: czerwono-biało-niebieskie to oficjalna strona SSA |
Cytat:
Wisła grała również w strojach niebieskich (1906-1907) ale również niebiesko-czerwonych poprzecznych pasach i to wówczas kiedy w herbie widniały tylko biały i czerwony! Co ja mam podawać skoro jak na razie ja nic nie twierdziłem? To Ty stwierdziłeś, że Wisła ma barwy czwerwono-biało-niebieskie i próbowałeś to udowodnić. Na razie jednak nic nie udowodniłeś. Ja czekam na jakiś dowód!!!! |
Poświęciłem troche czasu i wynik jest taki.
Układem barw zajmuje się Weksylologia - dyscyplina pomocnicza historii, zajmująca się chorągwiami jako rzeczywistymi i symbolicznymi znakami wojskowymi, państwowymi, terytorialnymi, organizacji i grup społecznych czy wyznaniowych - nakazuje, aby barwy chorągwi czy flagi były zgodne z barwami godła. Na przykładzie godła woj.dolnośląskiego. W godle województwa dolnośląskiego jest czarny orzeł na złotym tle, więc, zgodnie z zasadą weksylologii, obowiązującymi barwami są czerń i złoto czyli kolor żółty (podobnie w przypadku barwy srebrnej, której odpowiada kolor biały). Dominującym, ważniejszym kolorem godła jest czarny, tak więc ta barwa powinna być w górnej części flagi – stąd flaga czarno-złota. za http://fakty.lca.pl/news,18912,Pozyt...go_Slaska.html Więc dominujacym kolorem u nas może być biały lub niebieski. Jako ze zgodnie z inna zasadą heraldyki ( można bez problemu znaleźć na necie) dwa ciemne kolory (Nieb i Czerw)nie mogą byc koło siebie na fladze więc zostaje jedyny możliwy układ N-B-Cz. tyle.SSA jest faktycznie niedouczona. P.S.Oczywiście Biala Gwiazda powinna być właściwie srebrna ( w godłach operujemy kolorami złotym i srebrnym) ale historycznie zawsze była Bialą więc tu musiałby sie heraldyk wypowiedzieć :) |
Cytat:
|
po za tym kolor niebieski oficjalnie w starcie Wisły pojawił sie w 1972 r wcześniej była czerwona tarcza i biała gwiazda i Rosomak ma w jednym racje, że obecnie TS Wisła ma tylko bary "czerwone pole niebieska wstęga i biała gwiazda. więc układ cz biały niebieski można na siłe uzasadnić najwiecej czerwonego troche mniej białego i najmniej niebieskiego hehe :) tylko bez napinki to żarcik:D
|
hehe no tak SSA jest nie douczone ale w sądzie oficjalne barwy Wisły pewnie by przyznali racje SSA a nie Panu Rosomakowi:)
|
po za tym mysle ze kolejnosc jest taka klub mowi ze jest cz b n to Rosomak obala teze a nie Rosomak mowi ze jest n b cz i klub musi obalic teze Rosomaka hehehe
|
Uprzedzając niektórych - że inne kluby miasta maja inne układy barw.Wynika to ze część opiera się na niemieckiej heraldyce- mówiącej ze dominującym kolorem jest kolor tła lub maja błedne układy barw.Jest o tym sporo w internecie
|
Cytat:
W każdej części "Kolekcji klubów" Gowarzewskiego jest jedna strona papieru kredowego poświęcona odznakom klubowym z różnych okresów. W tomie o Wiśle jest odznaka z niebieską wstęgą, o której autor wyraźnie pisze, że jest to odznaka przedwojenna. Nie mam powodów mu nie ufać. |
krakow ma barwy niebiesko biale bo bialy jest orzeł a niebieski zamek:)
|
Cytat:
Opiszę to później. |
Krissu tak oczywiscie ja mowie o oficjabym zapisie w statucie wczesniej to bylo zwyczajowe
|
Cytat:
Dobra robota Arapaho w końcu ktoś podał jakieś sensowne argumenty. Ale swoją drogą w takim wybadku Wisła to Srebrna Gwiazda a nie Biała Gwiazda:rotfl: |
http://odznakiwisly.w.interia.pl/ co do
odznak:) |
Cytat:
To podstawowe informacje i powinieneś je znać. Aż strach pomyśleć co Ty jeszcze możesz napisać. Mam propozycje: nie pisz już więcej dla dobra innych. |
"Wspomniana drużyna (zwana również drużyną Szkolnikowskiego) otrzymała jasnoniebieskie koszulki z czarną kulą na piersiach, przeciętą niebieskim pasem - i stąd przyjęła nazwę "Niebiescy". Pierwszym jej kapitanem, a także pomysłodawcą zmiany nazwy na "WISŁA" był bramkarz Józef Szkolnikowski, zaś inicjatorem założenia drużyny - prof. Tadeusz Łopuszański - uważany zresztą za pierwszego prezesa klubu. We wrześniu 1907 roku "Czerwoni" " - czyli to nieprawda??
|
Cytat:
|
Podaj źródło.
|
Cytat:
|
Cytat:
|
To ja też wtrącę swoje 5 groszy. Poczytałem trochę o historii Wisły w książce na 100 lecie i oficjalnej stronie TS Wisła.
I tak, „Profesor II Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie Tadeusz Łopuszański w roku 1906, a było to na wiosnę po zajęciach szkolnych, zatrzymał nas w klasie proponując utworzenie klubu sportowego. (...) Godziliśmy się na wszystko, że klub będzie nazywał się Wisła, i znowu oklaski i okrzyki »Polacy i Wisła to Polska«. Tę naszą Wisłę trzeba było mieć i na sercu. Uchwaliliśmy więc kolor naszych koszulek w kolorze błękitnym z emblematem na lewej piersi – przepołowioną piłką w kolorze czarnym, przy czym kołnierz i manszety wraz ze spodenkami miały być również koloru czarnego. (...)" Czyli Niebieskie koszulki z czarnymi wstawkami + czarna przepołowiona piłka ( czyli kolory Niebiesko-Czarne) Idziemy dalej... Czyli o połączeniu Wisły z Czerwonymi. "Otóż bowiem w roku 1907 drużyna ta rozwiązała się, a jej zawodnicy zasilili szeregi Wisły. Równocześnie Wisła przejęła od Czerwonych barwy klubowe. Były to czerwone koszulki z niebieską gwiazdą na piersi. Wkrótce, dla podkreślenia barw narodowych, kolor gwiazdy został zmieniony na biały i w ten oto sposób powstał znany wszystkim sympatykom sportu ubiór zawodników Wisły." Czyli mamy potem barwy Czerwono-Niebieskie, potem Niebieską gwiazdę zmienili na Białą, barwy by były Czerwono-Białe. Z uwagi na to że pierwszym "głównym" kolorem był niebieski, a został on "wyrzucony" z koszulek, został naszym 3 kolorem. Nie morze on być głównym kolorem, ponieważ zmieniliśmy barwy na barwy drużyny czerwonej. Czyli mamy, musimy mieć barwy w kolejności Czerwono-Biało-Niebieskie. Kto się ze mną zgodzi ten się zgodzi, kto nie to nie. Ale wiemy jedno: WIŚLACKIE KOLORY SĄ TRZY, BIAŁY, CZERWONY I NIEBIESKI (kolejność alfabetyczna). |
Niebiescy, mogła być (vel była) nazwą potoczną, tak jak w okresie II RP bardzo często w gazetach określano Wisłę mianem "Czerwonych" (wynikało to z połączenia w 1907 r. z "Czerwonymi" drużyną Jenknera i noszonymi od tego czasu czerwonymi koszulkami), czy też tak jak dzisiaj używa się określenia Biała Gwiazda
|
Crazykaro-
Wziąłeś to stąd?: http://www.wislasoccer.com/strona_7.htm I tak właśnie pisane są strony Wisły, co rusz to jakiś błąd. I dziwić się później, że młodociani kibice Wisły głupoty wypisują. Ktoś kto tworzy stronę powinien ponosić jakąś odpowiedzialność! Autor tej błędnej informacji sam ją wyklucza podając, że: "Jesień 1906 - nieoficjalne powstanie klubu" , czyli wiąże powstanie klubu z turniejem jesiennym. Pech jednak chciał, że w turnieju jesiennym Wisła występowała pod nazwą "Wisła". |
of topic jak już mamy być tacy szczegółowi to w herbie Polska ma nie orła a bielika:) ponieważ nie ma gatunku takiego jak orzeł biały hehe
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bielik tylko żeby nie było to żart dla poważnisiów;p |
Co do daty powstania.Za Oficjalną strona TS WiSŁA:
Przechodząc do sprawy ustalenia daty założenia Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków; niezaprzeczalnym jest fakt, że Wisła, jako uczestnik „Turnieju Jesiennego”, musiała istnieć w chwili jego rozpoczęcia. Wydaje się jednak, że już wiosnę roku 1906 można przyjąć za moment utworzenia klubu. Podstawy do takiego twierdzenia dają wspomnienia jednego z założycieli Towarzystwa, Romana Wilczyńskiego. Pisze on w nich bowiem: „Profesor II Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie Tadeusz Łopuszański w roku 1906, a było to na wiosnę po zajęciach szkolnych, zatrzymał nas w klasie proponując utworzenie klubu sportowego. Propozycja ta zaszokowała nas do tego stopnia, że milczeliśmy, bo wprost nie chcieliśmy wierzyć by coś podobnego mogło wyjść z ust i to profesora. Profesor jednak zrozumiał nasze milczenie i jakby nic opowiadał jak to w innych państwach rozwija się sport, więc i my Polacy musimy włączyć się w ten nurt. Na te słowa radość taka zapanowała, żeśmy zaczęli klaskać i niejednemu łza pokazała się w oku. Godziliśmy się na wszystko, że klub będzie nazywał się Wisła, i znowu oklaski i okrzyki »Polacy i Wisła to Polska«. Tę naszą Wisłę trzeba było mieć i na sercu. Uchwaliliśmy więc kolor naszych koszulek w kolorze błękitnym z emblematem na lewej piersi – przepołowioną piłką w kolorze czarnym, przy czym kołnierz i manszety wraz ze spodenkami miały być również koloru czarnego. (...) Na koszulki, które podjęła się uszyć matka jednego z naszych kolegów, trzeba było jednak poczekać, ale w piłkę grać trzeba było zacząć natychmiast. Umówiliśmy się, że będziemy się zbierać w każdy dzień pogodny, a miejsce będzie przy bramie do Parku Jordana, a mecze będziemy rozgrywać na Błoniach, bo tam znajdziemy najłatwiej przeciwnika. Oznaczenie boiska nie będzie nastręczało trudności, bo bramkę i szerokość boiska oznaczymy bluzami i czapkami. (...) Przychodziliśmy na Błonia codziennie, więc znano nas już dobrze i mówiono »Wiślacy już przyszli«”. |
Zamieszam wam jeszcze bardziej w tej jakże owocnej dyskusji.
Ilustrowany Tygodnik Sportowy, 1914 rok: "Barwą Wisły jest kolor czerwony, a godłem biała gwiazda" :P |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 21:53. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl