Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Krissu 13.11.2009 16:52

Maksymilian Ciężki

WISŁAZWE 13.11.2009 16:59

Krissu oczywiście jedziesz z zagadką.

Krissu 13.11.2009 17:29

http://i33.tinypic.com/2eqcf0p.jpg

http://i35.tinypic.com/107ju2t.jpg

Nazwę zameczku poproszę.

spirit 13.11.2009 18:10

Zamek Dunnottar w Szkocji.

Krissu 13.11.2009 18:43

Cytat:

Pierwotnie napisane przez spirit (Post 816318)
Zamek Dunnottar w Szkocji.

Jedziesz z tym koksem.

WISŁAZWE 13.11.2009 18:55

Panowie i Panie rozkręćmy ten temat jak za najlepszych lat :D
Na razie idzie dobrze

spirit 13.11.2009 22:33

Kogo przedstawia poniższe popiersie i w którym polskim mieście się znajduje? W ramach powtórki historii proszę również napisać kilka słów czym ów Pan się zasłużył dla naszego pięknego kraju :-)

http://i35.tinypic.com/3338sj4.jpg

WISŁAZWE 14.11.2009 21:10

Jakaś wzkazóweczka ??

madenn 14.11.2009 22:09

zbyt łatwo by poszło ale wyglada jak popiersia z Parku Jordana

spirit 15.11.2009 11:20

Przepraszam, nie było mnie wczoraj większość dnia i nocy w domu :)

Wskazówka: w pewien przewrotny sposób można powiedzieć, że tego pana nie lubimy ;) A już napewno jedna z naszych zgód :-)

Krissu 15.11.2009 11:36

Eugeniusz Kwiatkowski

Co to za symbol?
http://i33.tinypic.com/2lmrqir.jpg

bondTSW 15.11.2009 12:05

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Krissu (Post 816969)

Odznaka naramienna noszona przez żołnierzy kompanii wartowniczych wywodzących się z BŚ NSZ

Jeżeli ktoś ma pomysł na nast. zagadkę to proszę bardzo...

Krissu 15.11.2009 13:32

Szkoda tylko, że to nie jest prawidłowa odpowiedź.

Bardzo blisko co prawda, ale nie.

Gwoli ścisłości: polskie kompanie wartownicze przy US Army stworzone na bazie Brygady Świętokrzystkiej posługiwały się podobnym symbolem, ale mi chodziło o to kto pierwotnie go przyjął.

Bóg Trybun (objawion) 15.11.2009 14:07

Związek Jaszczurczy przecież :-)

Krissu 15.11.2009 14:08

No przecież... :-)

Bóg Trybun (objawion) 15.11.2009 14:41

Ok.
Na dzień dobry jeden obraz - standardowo nazwisko autora i co jest na nim przedstawione. UWAGA: zależy mi także na rozszyfrowaniu co z całą sprawą mają do czynienia wdzięczne inicjały C.C.

Jeżeli do 2 godzin nie padnie wyczerpująca odpowiedź, pozwolę sobie zamieścić dalsze wskazówki, bo wątek inspirował wielu twórców :-)


http://img689.imageshack.us/img689/3592/brodzik.th.jpg

bb.1906 15.11.2009 14:47

Śmierć Marata- David
Marat zasztyletowany podczas kąpieli przez Charlotte Corday(C.C.)

Bóg Trybun (objawion) 15.11.2009 14:54

Cytat:

Pierwotnie napisane przez bb.1906 (Post 817051)
Śmierć Marata- David
Marat zasztyletowany podczas kąpieli przez Charlotte Corday(C.C.)

Tak jesss :-)

Rewolucyjny męczennik, wielbiony nawet w bolszewii.
Szarlotka z nozem na deser ;-)

http://img340.imageshack.us/img340/8382/brodzik2.th.jpg

&

http://img340.imageshack.us/img340/9492/brodzik4.th.jpg

bb.1906 15.11.2009 15:01

No to coś nietrudnego:)
Kto to?
http://img190.imageshack.us/img190/1757/39581949.th.jpg

Bóg Trybun (objawion) 15.11.2009 15:01

Niewiadomski po raz nty

Bóg Trybun (objawion) 15.11.2009 15:47

W takim razie jeszcze jedna zagadka:

http://img5.imageshack.us/img5/2127/nastepny.th.jpg http://img5.imageshack.us/img5/4615/natchniuzo.jpg

czyje to zdjęcie i co szczególnego łączyło osobę, o która pytam, z:

http://img32.imageshack.us/img32/104/pomnikq.th.png

i

http://img20.imageshack.us/img20/4381/wuwu.jpg

-------------------
tak na marginesie - jakie życie taka smierć - nie dziwi nic.

Bóg Trybun (objawion) 16.11.2009 15:23

wskazówka:

http://img36.imageshack.us/img36/2269/kurnik.th.jpg

jeśli do 20 nikt nie odgadnie to śmialo zadawać nową.

Ela 16.11.2009 16:52

Wacław Bojarski - polski poeta czasu wojny należący do pokolenia kolumbów.
Pisał pod pseudonimami: Jan Marzec, Wojciech Wierzejewski, Marek Zalewski
25 maja 1943 wraz z Tadeuszem Gajcym i Zdzisławem Stroińskim, składał wieniec pod pomnikiem Kopernika z okazji jego czterechsetnej rocznicy śmierci, podczas czego doszło do strzelaniny z Niemcami, w której Bojarski został ciężko ranny.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wac%C5%82aw_Bojarski

Wierzejewski - nie Wierzejski, który jest na 3 zdjęciu ;)
______________

Kto to ? :

http://img340.imageshack.us/img340/9751/71971918.jpg

I co ma wspólnego z :

http://img690.imageshack.us/img690/6939/27315765.jpg

oraz :

http://img256.imageshack.us/img256/9492/50290231.jpg


Zagadka w stylu mojego przedmówcy.
W hołdzie ciekawym zagadkom :-)

Ela 17.11.2009 08:06

Podpowiedź :

http://img190.imageshack.us/img190/7034/111ur.jpg


A Pani miała niesamowity życiorys.
Od kurtyzany do jednej z najbogatszych kobiet ówczesnej Europy.
Była uznawana również za najpiękniejszą.
Zakochany do szaleństwa w niej mąż ( któryś z kolei ) ufundował jej prezent.
Za 15 mln złotych polskich.

Pan Jotka 17.11.2009 13:39

To chyba Jozefina Potocka zona Szesnego Potockiego, ktory wyrzekl sie w koncu polskosci i zostal wysokim ranga wojskowym. A zaslynal oczywiscie z Targowicy.

Ela 17.11.2009 13:54

Potocka - ale nie Józefina.
I co z dwoma poniższymi zdjęciami ?

Na 3 zdjęciu - nie jest to Szczęsny.

Krissu 17.11.2009 14:06

Hmmm... Eli pewnie chodzi o Zofię Potocką. Mam rację?

Niestety niezbyt trafny wybór obrazu. Oryginał namalowany przez Salvatore Tonci'ego początkowo owszem, miał przedstawiać Zofię jednak ostatecznie jest to portret Heleny z książąt Massalskich Wincentowej Potockiej.

Ela 17.11.2009 14:40

Tak - chodziło o Zofię.
A co do portretu - to nadal są spory.
W BN widnieje jako Zofia.

http://www.wilanow-palac.pl/index.php?enc=298

http://www.liveinternet.ru/users/luc.../post97423235/

W niektorych książkach dotyczących epoki, również.

Zwłaszcza, że osoba na portrecie przypomina inny wizerunek Zofii, pozostający w zbiorach za naszą wschodnią granicą :

http://img693.imageshack.us/img693/1...1074010005.jpg

http://sergekot.com/nemirov/

Krissu 17.11.2009 14:51

Na stronach Polskiego Domu Aukcyjnego "Sztuka" jako Helena.
Pozycja 23: http://www.sztuka.com.pl/index.php?ac=103&id=31

Że przypomina to wiem, przecież początkowo to miał być portret Zofii.

Nieważne. ;-)

http://i34.tinypic.com/1588hnb.gif

Kobieta słynąca ze swoich cnót. Wzór matki i żony, stateczna i religijna. Spowinowacona z dwoma najwybitniejszymi postaciami jej epoki. Syn, który wywrócił cały ówczesny świat, nie został zapamiętany pod nazwiskiem ojca.

Pan Jotka 17.11.2009 15:01

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Krissu (Post 817652)
Hmmm... Eli pewnie chodzi o Zofię Potocką. Mam rację?

Niestety niezbyt trafny wybór obrazu. Oryginał namalowany przez Salvatore Tonci'ego początkowo owszem, miał przedstawiać Zofię jednak ostatecznie jest to portret Heleny z książąt Massalskich Wincentowej Potockiej.

No to Potockie lubily sie zabawic. Jozefina miala jedenascioro dzieci ze Szczesnym z czego tylko 3 byly jego , a reszte zebrala podczas wycieczek po Europie. Jak widac zony w burdelu lepiej nie szukac ;-)

Co do zagadki: Atia Starsza? Zona Gajusza Oktawiusza o matka Oktawiana Augusta?

Krissu 17.11.2009 15:14

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Pan Jotka (Post 817670)
Co do zagadki: Atia Starsza? Zona Gajusza Oktawiusza o matka Oktawiana Augusta?

Siostrzenica Juliusza Cezara

Pan Jotka 17.11.2009 18:24

2 Załącznik(ów)
Kim był ten człowiek i z jakim wydarzeniem jest związany on oraz przedmiot ze zdjęcia.

Tiramisu 17.11.2009 18:51

Jerzy Ossoliński - znany szpaner gubiący złote podkowy ;) (wyprawa do Rzymu, do papieża Urbana VIII w 1633 r.).

Niech będzie zagadka taka:

http://i47.tinypic.com/29d9r1t.jpg

Co to za miasto?

Pan Jotka 17.11.2009 19:00

Kocie łby zwane inaczej kostką brukową widziałem kiedyś we Lwowie...Ale tej księgarni z tyłu nie znam. Trafiłem?

Tiramisu 17.11.2009 19:21

osobliwość Lwowa - parkowanie na środku ulicy ( bo linie tramwajowe biegną po bokach ).
Zadajesz :).

Pan Jotka 17.11.2009 19:28

1 Załącznik(ów)
Owe godło należy do pewneje grupy etnicznej stanowiącej ość w gardle sąsiada. Jak się nazywają?

Pan Jotka 18.11.2009 01:12

Podpowiem: Kraj w jakim mieszkają znajduje sie w Europie i ma bezpośredni dostęp do Morza Czarnego.

wienek 18.11.2009 17:57

heh, Seklerzy, (Szeklerzy) zamieszkują wschodnią część Siedmiogrodu, coraz ich mniej...

http://img44.imageshack.us/img44/4839/obrazek130.jpg

cóż to za postacie ?

Sevi 18.11.2009 19:22

Laokoon i synowie ;)

Sevi 18.11.2009 19:47

Potwierdzenie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Laokoon


Zagadka:
http://i50.tinypic.com/j74zky.jpg

Kto zacz?

:)


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 10:58.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl