Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

pepe72 07.04.2019 19:36

Cytat:

Pierwotnie napisane przez FraMat (Post 1537735)
Cienko to wygląda. Podejrzewam, że trzeba będzie wybić sobie z głowy przynoszące jakąś kasę mecze z czołówką, a nastawić się na szorowanie dna na trybunach w meczach o pietruszkę.

Jednak cel, po zawirowaniach grudniowych, został chyba osiągnięty.
Nie spadamy.
Gramy dalej.

I tak i nie. Zagłębie z Koroną grało straszną padakę. Widziałem część meczu, a co więcej słuchałem komentarza Gapka z Mietczyńskim.

Niestety teraz gramy w Lubinie.


Cytat:

Pierwotnie napisane przez MaLk (Post 1537736)
Nie no, tak na serio, to oczywiście "skoki" prawdopodobieństwa są u niego tak drastyczne na dystansie jednej kolejki (ostatnio za każdym razem dwucyfrowa różnica p.p.), że dyskwalifikuje to wartość poznawczą jego modeli ;)

Głównym błędem jego metodyki, przynajmniej na ile obiło mi się o uszy, jest... założenie logiki zachowania trendu w naszej ekstraklapie. Tymczasem w naszej przaśnej lidze założenie jest dokładnie odwrotne - z każdym kolejnym wygranym meczem prawdopodobieństwo przegranej w kolejnym meczu się zwiększa, nie zmniejsza. Już prosty model 1/3 szans na dany wynik daje lepszą sprawdzalność od założenia, że ekstraklasowa drużyna, która wygrała dwa mecze pod rząd, prawdopodobnie wygra też trzeci :P

Jaki by nie był model Mogiela to stał się wzorcem dla rozważań w E-klapie. Można policzyć bez trendów licząc, że każdy wynik jest jednakowo prawdopodobny.
Problem głównie jest w tym, że program Mogiela liczy "małe tabele", a np. mi się aż tak głęboko nie chciało schodzić. Na 3 rundę można zrobić coś bardziej konkurencyjnego, zwłaszcza, że niektóre rzeczy da się policzyć na piechotę ;)

wolfy 07.04.2019 20:27

Tutaj kończy się statystyka. Trzeba pokonać Zagłębie na wyjeździe i mamy awans.

pepe72 07.04.2019 20:30

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wolfy (Post 1537741)
Tutaj kończy się statystyka. Trzeba pokonać Zagłębie na wyjeździe i mamy awans.

No trzeba. Zagłębie już jest w top8 więc zagra na luzie. Nie wiadomo czy im to pomoże czy przeszkodzi.
O właśnie (21:29) w "Lidze -" mówią o meczu Zagłębia.

Szneka 07.04.2019 20:43

rozmawiałâ™Łem z koleżką z Lubina. Po meczu z AGKŚ było mega wqrwienie za stratę punktów , to samo po meczu z Górnikiem. Teraz kiedy mają tylko 6 pkt do trzeciego miejsca, jest wielkie parcie na puchary. Trochę za darmo sprzedali Jagiełłę a chcą jeszcze zarobić na Sliszu Oku Pawłowskim i Forencu.
Za ch... nam nie odpuszczą.Tego możemy być pewni. 90 minut będą gryźć trawę.

Brozinho_23 07.04.2019 21:09

6 pkt, czyli tak na prawdę 7 bo będą niżej po 30 kolejce- to już jeden mecz więcej. Kwestia czy pierwsza czwórka da puchary.

Arkadiusz.Czerepach 07.04.2019 21:24

jest jakaś opcja żeby żydownia wypadła z 8 ?

Gunner1906 07.04.2019 21:32

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1537750)
jest jakaś opcja żeby żydownia wypadła z 8 ?

Nie ma. Co najmniej trzy drużyny już jej nie mogą wyprzedzić. Korona, ktoś z pary Lech/Jagiellonia, oraz ktoś z pary Zaglebie/Wisla bo grają między sobą. A więc najgorszy scenariusz dla nich to 7 miejsce, ale nie niżej

Arkadiusz.Czerepach 07.04.2019 21:45

widze teraz , dodatkowo ktoś z pary my Lubin , chyba też nie , wiec niestety nie spadną mendy w tym sezonie :/

Gunner1906 07.04.2019 23:55

Ok teraz spróbuję przedstawić jak to może wyglądać z derbami jeśli uda nam się awansować:

Wiemy, że Cracovia na pewno zajmie miejsce 4-7. My natomiast w przypadku remisu możemy zająć tylko miejsce 8(oczywiscie niżej też ale to nie ważne), a w przypadku zwycięstwa tylko miejsca od 4-7. A więc:

Miejsce 8 pozwoli nam grać derby u siebie tylko w przypadku 5 miejsca Cracovii. Aby tak się stało to:

Zaglebie - Wisla- x
Lech-Jaga - 2
Piast-Korona - 1x
Legia-Pogoń - x2
Cracovia - Lechia - x(jeśli Pogoń wygra), x2(jeśli Pogoń zremisuje).

Miejsce 7 to derby na 100 procent przy Kałuży gdyż 7 gra u siebie z 1,3,8 a tych miejsc Cracovia już nie zajmie. Zajmiemy 7 gdy:

Zaglebie - Wisła - 2
Lech - Jagiellonia - obojętne bo przy naszym zwycięstwie i braku porażki Cracovii wyprzedzimy wyłącznie jedna z tych drużyn.
Legia - Pogoń - 2
Cracovia - Lechia - 1x

Miejsce 6 to derby u nas tylko w przypadku zajęcia 7 miejsca przez Cracovię. Aby tak było to:

Zaglebie - Wisła - 2
Legia - Pogoń - 2
Lech - Jagiellonia - 1 lub 2
Cracovia - Lechia - 2

Miejsce 5 to derby na 100 procent u nas gdyż 5 gra u siebie z 4,6,7 a więc tylko te miejsca które Cracovia będzie mogła w tym wypadku zająć. Abysmy zajęli 5 miejsce to:

Zaglebie - Wisła - 2
Cracovia - Lechia - 2
Legia - Pogoń - 1x
Lech - Jaga - 1 lub 2

Miejsce 4 to derby na 100 procent u siebie bo wtedy gramy na R22 z 1,5,6,7 a nie ma tekiego wariantu żebyśmy my byli 4 a Cracovia 5. Wariant przy którym zajmujemy 4 pozycje jest tylko jeden i wtedy sąsiadka kończy na 6 miejscu:

Zaglebie - Wisła - 2
Cracovia - Lechia - 2
Legia - Pogoń - 1x
Lech - Jaga - X

To by było na tyle. Wydaje mi się, że rozpiska jest właściwa i bez złych wyliczeń, jeśli coś się nie zgadza to proszę o wskazanie. Najbardziej prawdopodobne jest jednak, że przy naszym awansie derby zostaną rozegrane w Kauflandzie, gdyż w każdym rozpisanym wariancie musi się sporo dobrego dla nas ułożyć abyśmy grali u siebie.

PS. Legia zakończy rundę zasadnicza na 2 miejscu. Abyśmy z nią grali u siebie to musimy zająć 6 lub 8 miejsce. 4,5,7 to gramy w Warszawie.

Arkadiusz.Czerepach 08.04.2019 08:03

fajna ciekawostka , ale lepiej żeby piłkarze nie czytali tego przed meczem :)

tylko zwyciestwo !


ps ciekawa jest ta dywagacja która była wcześniej podniesiona , mianowicie co w sytuacji (jak wiadomo końcówka sezonu to multiliga i mecze o tej samej porze) gdy wypadną mecze nasz i żydów w tym samym czasie ?

Gunner1906 08.04.2019 08:38

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1537760)
fajna ciekawostka , ale lepiej żeby piłkarze nie czytali tego przed meczem :)

tylko zwyciestwo !


ps ciekawa jest ta dywagacja która była wcześniej podniesiona , mianowicie co w sytuacji (jak wiadomo końcówka sezonu to multiliga i mecze o tej samej porze) gdy wypadną mecze nasz i żydów w tym samym czasie ?

Nie spotkałem się jeszcze z wyjaśnieniem co zrobią w tym przypadku (dziwie się, że dziennikarze nie poruszają tego tematu, chociaż ich tylko interesują tanie sensacje i pewnie nawet nie zdają sobie z tego sprawy, że może dojść to czegoś takiego), ale oczywistym jest dla mnie, że nie dojdzie do takiej sytuacji, że Wisła i Cracovia grają u siebie o tej samej godzinie (zwłaszcza, że na jeden z tych stadionów na pewno przyjedzie wtedy Legia).

Pewnie, będą coś kombinować w terminarzu... Ciekawe jak to rozwiążą.

Mam tylko nadzieję, że w Sobotę o 20 dalej będziemy mogli sobie dywagować w tym temacie, gdyż w wypadku braku awansu już nie będzie nad czym kminić :)

El'kabat 08.04.2019 08:58

Póki co to w ogóle postarajmy się wygrać tam, bo wcale to takie proste nie będzie.
Zwłaszcza mając jednego cyrkowca na stoperze i drugiego w bramce.

A widzę, że my od razu zastanawiamy się, czy będziemy na 5 czy 7 miejscu.
Co przy 9 miejscu ?

Plus albo minus, że Lubin już ma 8 - w teorii mogliby pewnie odpuscić. Z drugiej strony mają tak jak kolega wyżej napisał - ciśnienie na top pozycję i grube premie zapewnione przez KGHM, także i tak będą zadupcać na 5 biegu.

Arkadiusz.Czerepach 08.04.2019 08:59

spokojnie Karcze i inni dziennikarzole czytają forum , więc pewnie podniosą temat xD

Gunner1906 08.04.2019 09:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez El'kabat (Post 1537762)
Póki co to w ogóle postarajmy się wygrać tam, bo wcale to takie proste nie będzie.
Zwłaszcza mając jednego cyrkowca na stoperze i drugiego w bramce.

A widzę, że my od razu zastanawiamy się, czy będziemy na 5 czy 7 miejscu.
Co przy 9 miejscu ?

Plus albo minus, że Lubin już ma 8 - w teorii mogliby pewnie odpuscić. Z drugiej strony mają tak jak kolega wyżej napisał - ciśnienie na top pozycję i grube premie zapewnione przez KGHM, także i tak będą zadupcać na 5 biegu.

Irytują mnie strasznie wpisy: ,,póki co to wygrajmy, nie ma się co zastanawiać nad 5 czy 7 miejscem".

To jest oczywiste, ale przeczytajcie sobie nazwę tematu i potem komentujecie.

Ten temat do tego służy. Wcale nie zakładam, że znajdziemy się w top 8 (wręcz przeciwnie, już miesiąc temu pisałem, że nie wejdziemy my i Korona) - przedstawiam tylko warianty.

Karherop 08.04.2019 12:05

Na pewno jak wygramy to nie będzie potrzeby zastanawiania się nad miejscem, bo już będzie po fakcie.

Mały mamy wpływ na to które miejsce zajmiemy, poza tym że wygramy to możemy tylko spoglądać z zaciekawieniem na inne spotkania.

Dariook 08.04.2019 20:20

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1537760)
fajna ciekawostka , ale lepiej żeby piłkarze nie czytali tego przed meczem :)

tylko zwyciestwo !


ps ciekawa jest ta dywagacja która była wcześniej podniesiona , mianowicie co w sytuacji (jak wiadomo końcówka sezonu to multiliga i mecze o tej samej porze) gdy wypadną mecze nasz i żydów w tym samym czasie ?

W trakcie sezonu ulegl zmianie regulamin. Do tej pory tylko 1 i 2 klub po sezonie zasadniczym kończył rozgrywki meczem u siebie. Po zmianach zatwierdzonych już przez PZPN również 3 i 4 zespół zakończy sezon 2018/2019 meczem przed własną publicznością.

Nowy układ gier grupy mistrzowskiej:

31. kolejka: 1-3 5-7 2-4 6-8
32. kolejka: 7-1 3-5 8-2 4-6
33. kolejka: 1-2 3-4 5-6 7-8
34. kolejka: 4-1 2-3 6-7 8-5
35. kolejka: 1-5 4-8 2-7 3-6
36. kolejka: 8-1 5-4 6-2 7-3
37. kolejka: 1-6 2-5 3-8 4-7

Zagranie 2 spotkan w tym samym czasie mozliwe tylko w przedostatniej kolejce grupy mistrzowskiej. Pod warunkiem, ze Wisla i jude uplasuja sie na miejscach 5-8.

kbr 08.04.2019 21:20

Gunner1906

Ostatnie 2 przypadki można zsumować i wtedy mecz Lech-Jaga nie ma znaczenia. Wszystkie poprzednie są mało realne, bo Pogoń nie wygra w Warszawie.

Czyli układ:
Zagłębie - Wisła - 2
Cracovia - Lechia - 2
Legia - Pogoń - 1x

daje nam mecz derbowy u siebie. Niestety z tych wyników najtrudniej będzie o nasze zwycięstwo..

Arkadiusz.Czerepach 08.04.2019 21:39

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Dariook (Post 1537822)
W trakcie sezonu ulegl zmianie regulamin. Do tej pory tylko 1 i 2 klub po sezonie zasadniczym kończył rozgrywki meczem u siebie. Po zmianach zatwierdzonych już przez PZPN również 3 i 4 zespół zakończy sezon 2018/2019 meczem przed własną publicznością.

Nowy układ gier grupy mistrzowskiej:

31. kolejka: 1-3 5-7 2-4 6-8
32. kolejka: 7-1 3-5 8-2 4-6
33. kolejka: 1-2 3-4 5-6 7-8
34. kolejka: 4-1 2-3 6-7 8-5
35. kolejka: 1-5 4-8 2-7 3-6
36. kolejka: 8-1 5-4 6-2 7-3
37. kolejka: 1-6 2-5 3-8 4-7

Zagranie 2 spotkan w tym samym czasie mozliwe tylko w przedostatniej kolejce grupy mistrzowskiej. Pod warunkiem, ze Wisla i jude uplasuja sie na miejscach 5-8.

no i właśnie o to chodzi że JEŚLI do tej ósemki wskoczymy ,to na 90% razem z żydami właśnie skończymy na miejscach 5-8

Gunner1906 09.04.2019 06:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1537825)
no i właśnie o to chodzi że JEŚLI do tej ósemki wskoczymy ,to na 90% razem z żydami właśnie skończymy na miejscach 5-8

No z tym 90% to nie do końca bo na zwycięstwo Cracovii bukmacherzy wyznaczyli kurs ok. 2.60 więc to już jest jakieś 38%. Plus jeśli w meczu Lech - Jaga padnie remis to im też wystarczy remis (oczywiscie zakładając ze my awansujemy bo wtedy Lubin gubi punkty i również pejsow nie przeskoczy).

Dodatkowo może się zdarzyć że Cracovia owszem przegra, ale to my przy zwycięstwie nad kretami wskoczymy na 4 miejsce (potrzeba do tego remisu Lecha i porażki bądź remisu Pogoni).

Przy naszym awansie szansę na to że my i jude będziemy na miejscach 5-8 oceniam na 45 %, może 50%, ale na pewno nie 90 :).

Nie umiem cytować dwóch osób w jednym poście (niech mi ktoś podeśle instrukcje na priv :)) więc odpisuje teraz kbr:

Tak zgadza się, chciałem tylko wskazać co potrzeba do konkretnego miejsca, bo różnica między 4 a 5 jest dosyć spora gdyż daje nam o jeden mecz więcej u siebie.

Moja opinia jest taka że my tego meczu nie wygramy. Ale jeśli się nam uda to najbardziej prawdopodobne jest, że zajmiemy miejsce 6 (wyprzedimy Zaglebie, Pogoń i kogoś z dwójki Lech/Jagiellonia).

Karherop 09.04.2019 08:46

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1537825)
no i właśnie o to chodzi że JEŚLI do tej ósemki wskoczymy ,to na 90% razem z żydami właśnie skończymy na miejscach 5-8

Jeśli już zakładamy że awansujemy do 8 to na 90% zajmiemy miejsce 5-6, wyprzedzając odpowiednio Zagłębie, Pogoń i Lecha/Jagiellonie.
Najmniejsze szanse mamy na miejsce 4,8 i praktycznie zerowe na 7.

Lechia przy swoim minimaliźmie jeszcze zostanie skarcona i wcale mnie nie zdziwi pozycja nr 4 dla parchów na koniec tej części sezonu.

Na ten moment obstawiam:
4. cracovia
5. Jagiellonia
6. Wisła
7. Zagłębie
8. Lech
---
9. Pogoń
10. Korona

funkykoval 09.04.2019 10:34

A czy to ważne gdzie zagramy z żydownia ??? od 4 meczów lejemy ich u siebie i na kauflandzie.....
Dla mnie w tej kwestii istotne jest tylko to czy zagramy w grupie mistrzowskiej i tylko wyłącznie z powodów finansowych, bo jeżeli chodzi o kwestie sportowe, to: 2x wygrane derby do tego 4:0 z Legią, 5:2 w Poznaniu i 5:2 nad Lechią oraz prawie pewne utrzymanie to o wiele więcej niż spodziewaliśmy się realnie przed rozpoczęciem rozgrywek.....

FraMat 09.04.2019 10:43

Wszystko w naszych rękach.
Zwycięstwo w Lubinie daje nam praktycznie górną część tabeli.

Oczywiście, zbiegi okoliczności mogą sprawić, że nawet przy remisie będziemy w ósemce.
Ale to już bardzo wysoki stopień niepewności.

Rozkminy dotyczące miejsca w ósemce są ciekawe, ale i zabawne.

Levis88 09.04.2019 10:56

Tak samo rozkmina na temat wyższej frekwencji w górnej ósemce. Uważam że przy dobrej ofensywnej grze nawet w dolnej części tabeli będzie wysoka frekwencja.

Karherop 09.04.2019 11:10

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Levis88 (Post 1537843)
Tak samo rozkmina na temat wyższej frekwencji w górnej ósemce. Uważam że przy dobrej ofensywnej grze nawet w dolnej części tabeli będzie wysoka frekwencja.

Frekwencja będzie niższa, patrząc choćby na zainteresowanie meczowi z Piastem (o być albo nie być) to pokazuje.
A przecież w dolnej 8 wszystkie mecze są w cenniku zwykłym, o 40% tańszym niż w przypadku meczów z Legia, Lechem i derbami.

Biorąc wszystko do kupy różnica między miejscem 8 a 9 może być nawet rzędu ok 1,5-2 mln.

FraMat 09.04.2019 11:18

Otóż to, walczymy o duże pieniądze. Większe niż z tytułu samych premii od nc+
Boję się jednak, że skończy się jak ostatnio: miały być puchary, a z Górnikiem przegraliśmy

Gunner1906 09.04.2019 11:37

Cytat:

Pierwotnie napisane przez funkykoval (Post 1537840)
A czy to ważne gdzie zagramy z żydownia ??? od 4 meczów lejemy ich u siebie i na kauflandzie.....
Dla mnie w tej kwestii istotne jest tylko to czy zagramy w grupie mistrzowskiej i tylko wyłącznie z powodów finansowych, bo jeżeli chodzi o kwestie sportowe, to: 2x wygrane derby do tego 4:0 z Legią, 5:2 w Poznaniu i 5:2 nad Lechią oraz prawie pewne utrzymanie to o wiele więcej niż spodziewaliśmy się realnie przed rozpoczęciem rozgrywek.....

Tak, ważne jest granie u siebie z żydownią właśnie z powodów finansowych o których wspomniałeś.

Później do usunięcia, nie ten temat.

Qadou 09.04.2019 11:37

Grę w drugiej 8 będzie trzeba przyjąć z pokorą zważywszy na to że 4 miesiące temu miała być IV liga.. to będzie pokuta dla klubu za ten ostatni rok.

Karherop 09.04.2019 11:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Qadou (Post 1537848)
Grę w drugiej 8 będzie trzeba przyjąć z pokorą zważywszy na to że 4 miesiące temu miała być IV liga.. to będzie pokuta dla klubu za ten ostatni rok.

Powiem więcej, patrząc na ostatnie 6 chudych lat, sukcesem jest że graliśmy tylko raz w dolnej 8. Lepszym bilansem może się pochwalić tylko Legia i Lech.

pepe72 10.04.2019 22:00

Pokora pokorą ale nadal wystarczy wygrać meczy by się znaleźć w top8. Więc nie ma się co martwić na zapas. Wszystko zależy od nas samych.

Arkadiusz.Czerepach 13.04.2019 15:37

edit sprawdzilem szkoda szkoda ze zydownia nie ma szans na wypadniecie z 8mki...


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 02:07.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl