| krakus76 |
11.04.2011 08:44 |
Ze strony SKWK o telebimach
Z Wojciechem Włodarskim - przedstawicielem firmy Flexvision, zajmującej się instalacją telebimów na naszym stadionie, porozmawialiśmy na tematy dotyczące inwestycji. Otrzymaliśmy odpowiedź na wiele nurtujących pytań. Zapraszamy do lektury!
Jak wygląda zakładanie takiego telebimu? Wydawałoby się, że jest to dość skomplikowane, a jednak ekrany na stadionie Wisły pojawiły się w bardzo szybkim tempie.
-Wojciech Włodarski: Kwestie konstrukcyjne okazały się najprostsze. Konstruktor nie miał żadnych zastrzeżeń, udało się wszystko szybko i sprawnie zamontować. Do wykonania tej części potrzebny był oczywiście specjalistyczny sprzęt i ekipa przeszkolonych robotników. Sam montaż zakończył się w przeciągu kilku dni roboczych pomimo trudnych warunków pogodowych: ponad 10 stopni mrozu i opady śniegu. Wszystko odbyło się w koordynacji z branżami, na styku których należało uzgodnić kilka kwestii, Telebimy mają wymiary i specyfikację techniczną zgodną z oczekiwaniami zamawiającego. Nasze ekrany zostały zamontowane do istniejącej konstrukcji. Musieliśmy jednak uzyskać akceptację na ich ciężar, dołączyć stalowe łączniki dla każdego modułu oraz belki wsporcze.
Z jakiego powodu zostawiono jednak te miejsca po bokach? Obserwując inne stadiony taka sytuacja jest rzadkością.
-Wojciech Włodarski: Z tego co mi wiadomo to wolne miejsce po bokach będzie zakryte, będzie pełniło funkcję powierzchni reklamowej. Być może będzie tam umieszczone logo klubu, o tym już zdecydują osoby za to odpowiedzialne po stronie użytkownika stadionu. To nie dotyczy naszego zadania, taki był zapewne zamysł projektanta konstrukcji. Tak na marginesie dodam jeszcze, że zwykle telebimy umieszczane są w rogu stadionu lub wysoko ponad bramkami, a nie wzdłuż boiska. Ta kwestia jednak również nie dotyczy naszej firmy, my skupiamy się na wykonaniu swojego zadania.
Co właściwie wyświetlane będzie na państwa ekranach? Powtórki sytuacji bramkowych, fauli, prezentacje składów?
-Wojciech Włodarski: W trakcie trwania każdej połowy widoczny będzie zegar,wynik oraz loga klubów. Łakomym kąskiem dla każdego klubu jest czas w przerwie meczu, podczas którego można prezentować spoty reklamowe sponsorów. Oczywiście można też wyświetlać powtórki bramek czy najciekawszych akcji meczu. Te kwestie zależą już tyko i wyłącznie od władz Wisły. To one będzie decydowały o tym, co ekrany będą wyświetlać poza oficjalną częścią meczu. Pod względem technicznym możliwe jest prezentowanie na ekranach przeróżnych animacji,. Oczywiście na początku w Krakowie obecny będzie przedstawiciel naszej firmy, którego zadaniem będzie pomoc w obsłudze ekranu oraz przeszkolenie osób wskazanych przez użytkownika.
Jaka jest żywotność telebimów instalowanych na naszym stadionie?
-Wojciech Włodarski: Żywotność ekranów LED, takich jak te instalowane na stadionie Wisły Kraków, określa się na sto tysięcy godzin. Kompozycję piksela tworzy zestaw kolorowych punków świetlnych (diod),, które generują ponad 16 milionów kolorów. Pod względem ilości kolorów jest bardzo dobra jakość, zbliżona do monitora komputerowego czy telewizora. Ekrany dostarczone przez Flexvision w zupełności wystarczają do potrzeb obiektów takich jak Stadion Miejski w Krakowie.
Później następuje wymiana takiego telebimu, jego elementów?
-Wojciech Włodarski: Sto tysięcy godzin to bardzo dużo. Zakładając, że użytkuje się taki ekran dwanaście godzin dziennie jego żywotność wystarcza na ponad 20 lat. Po takim czasie nikt już raczej nie będzie myślał o wymianie poszczególnych elementów, tylko założony będzie prawdopodobnie nowy telebim.
Jaka jest gwarancja dla takiego ekranu?
- Wojciech Włodarski: Firma Flexvision objęła telebimy, urządzenia i instalacje gwarancją na okres 36 miesięcy.
Porównując jakość telebimów instalowanych na stadionie Wisły do innych tego typu urządzeń na świecie i w Polsce można ją uznać za dobrą?
-Wojciech Włodarski: Zdecydowanie tak. Jakość wyświetlanego obrazu, odległość wizyjna i inne parametru ekranu LED zapewniają bardzo dobre możliwości. Oczywiście można próbować umieścić telebimy które mają większą rozdzielczość, które są też większe jako całość. Te 60m2 każdego ekranu na stadionie Wisły to jest jednak bardzo dużo, rzadko się zdarza żeby ekrany takiej wielkości były na którymś ze stadionów w Polsce. Jednak pomiędzy miastami w Polsce trwa cicha rywalizacja na różne elementy wyposażenia budowanych stadionów i hal sportowych. W elektronice tak to jednak bywa, że właściwie co chwilę pojawia się coś nowego, wszystko idzie do przodu. Kibice Wisły Kraków i ich goście na pewno będą zadowoleni z rezultatu. Nasze ekrany można obejrzeć także w innych miejscach, ponieważ Felxvision realizuje obecnie kilka dużych projektów obejmujących swym zasięgiem cały kraj. Mamy też za sobą realizacje widowisk z użyciem telebimów w Chorwacji, na Słowacji, w Niemczech i innych krajach z regionu.
Czy jest już możliwe podanie całkowitego kosztu inwestycji?
-Wojciech Włodarski: Kwota z jaką wygraliśmy przetarg nie jest tajemnicą i wynosi ona 1 388 109 złotych brutto. Cena zawiera w sobie nie tylko koszt ekranów LED, lecz także wykonanie instalacji i dostarczenie urządzeń oraz oprogramowania do sterowania ekranami. Na zewnątrz widoczne są same telebimy jednak ich sprawne funkcjonowanie zapewnia szereg urządzeń rozmieszczonych wewnątrz obiektu. Inwestor wybrał najniższą ofertę cenową spośród wszystkich, które spełniały warunki określone w Specyfikacji Istotnych Warunków Sprzedaży. Na ten moment wiemy jednak, że trzeba będzie wnioskować o zwiększone środki na roboty dodatkowe, ze względu na zmiany projektowe.
Kiedy możemy spodziewać się oddania telebimów do użytku?
-Wojciech Włodarski: W tej chwili nasze prace musiały zostać wstrzymane z powodów obiektywnych. Deklarujemy, że od momentu udostępnienia frontu robót jesteśmy w stanie zakończyć zadanie w ciągu dwóch tygodni. Chcielibyśmy oddać telebimy jak najszybciej, aby kibice najwyżej uplasowanego piłkarskiego klubu w Polsce mogli cieszyć się z dodatkowej oprawy wizualnej podczas widowisk sportowych. Mamy nadzieję, że zainteresowanie kibiców Wisły pomoże w przyspieszeniu decyzji Miasta i prac potrzebnych do zakończenia naszej części zadania.
|