Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Kobieta_Wislak 02.09.2009 20:41

hmm... nie bardzo jestem w stanie odczytać co napisałeś - ale napisałeś "Bartek" a żaden z nich to nie Bartek. One nawet nie rosną koło Bartka :P

ChinoRios 03.09.2009 05:26

Uuuppss moj blad :P , pierwszy bo nie jest bartek drzewo, drugi bo zaufac w google translator :-p Ill try do wykorzystania moj polski i moze troche angielski :-)

Ela 03.09.2009 07:17

Dęby Rogalińskie -Lech, Czech i Rus
Słynne ze swoich obwodów :
635, 726 i 926 cm

Pytanie :

Co to za dzieło ?
Dla ułatwienia dodam, iż jest to pierwszy tak wielki pomnik przedstawiający jeźdźca wraz z koniem od czasów Antyku.

http://img338.imageshack.us/img338/9118/111kfy.jpg

spirit 03.09.2009 11:34

http://img268.imageshack.us/img268/9360/pict0053eqh.jpg
 
To nie kto inny, jak "Jeździec z Bambergu" znajdujący się na fasadzie katedry w Bambergu. Jest kilka teorii na temat tego kogo przedstawia ;)





Co to za budynek i w jakim mieście się znajduje:

http://img268.imageshack.us/img268/9360/pict0053eqh.jpg

Ela 03.09.2009 11:39

Cerkiew Chrystusa Pantokratora w Nesebyr, Bułgaria



spirit 03.09.2009 11:59

Chyba za proste dałem... Oczywiście, że tak. Pytaj.

Ela 03.09.2009 12:35

Co i kogo przedstawia ta rycina ? :

http://img513.imageshack.us/img513/1323/pppg.jpg

Byli to wielcy władcy - ale nie przepadali za sobą.
Jeden z nich - po " wycieczce", którą przedsięwziął ( patrz rycina ) całkowicie wyłysiał ;)

Bóg Trybun (objawion) 03.09.2009 15:43

Ryszard Lwie Serce & Filip II August odbierają klucze do Akki. A wycieczka to III krucjata.

---------------------------------------------------------------------

Proste bo obiad sam się nie upichci - co to za emblemat?

http://img7.imageshack.us/img7/5419/eneszetjpg.png

Bóg Trybun (objawion) 04.09.2009 15:34

Przypominam się podpowiedzią:

http://img3.imageshack.us/img3/5720/encyklopedysci.jpg

WISŁAZWE 04.09.2009 20:44

Głośno myślę ( nie koniecznie dobrze)
Obraz to Zdobycie Bastylii, encyklopedysta to zapewne Wolter, który tam siedział, ale nie mam pojęcia co to za emblemat :D ( szukam nadal)

Tak to sobie ułożyłem za pewne źle. W ogóle dobry kierunek ??

EDIT:
I do tego ta sowa symbol mądrości :) na razie nic konkretnego...

Bóg Trybun (objawion) 05.09.2009 22:26

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISLAZWE (Post 789288)
Tak to sobie ułożyłem za pewne źle. W ogóle dobry kierunek ??

Kierunek dobry, tylko zwrot przeciwny :P

Dobra, nagroda za wytrwałość -


coś dla duszy:

http://img522.imageshack.us/img522/6112/amdgjpg.jpg



... i coś dla oka :P

http://img30.imageshack.us/img30/4575/zosiamarconka.jpg



PS. jeśli ktoś nie odgadnie do jutrzejszego południa śmiało zadawać nową zagadencję.

RAPH 06.09.2009 07:23

Fleur-de-lis - Herb królów Francji -lilie Burbonów ?

Krissu 07.09.2009 13:30

Szuanie.

Walczyli w okresie wojen wandejskich, przeciwko siłom Republiki Francuskiej, w obronie religii katolickiej oraz monarchii. Nazwa pochodzi od okrzyku bojowego naśladującego sowę.

Uffff...

Bóg Trybun (objawion) 07.09.2009 19:16

cymes

zagaduj pan

Krissu 07.09.2009 19:22

Organizacja, której głównym celem było ograniczenie praw Murzynów, Żydów i katolików.
Założona w miejscu bliskim Polakom.

WISŁAZWE 07.09.2009 19:28

Ku Klux Klan złożona w miejscowości Pulaski, na cześć Kazimierza Pułaskiego biorącego udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych ??

Krissu 07.09.2009 19:29

Tak jest. Twoja kolej.

WISŁAZWE 07.09.2009 19:45

Szybkie łatwe i przyjemne

Kto namalował, co przedstawia
http://i25.tinypic.com/wia7o.jpg

pietruch 07.09.2009 20:38

Śmierć Barbary Radziwiłłówny, żony Zygmunta Augusta.
Namalował Józef Simmler.

WISŁAZWE 07.09.2009 20:40

Zgadza się.
W nagrodę zadawaj zagadkę :)

pietruch 07.09.2009 23:33

http://i28.tinypic.com/2vm6osk.jpg
Kto to jest i może kilka słów o nim... :)

WISŁAZWE 08.09.2009 19:55

Richard Sorge.
Agent wywiadu sowieckiego niemiecki dziennikarz.
Przekazał Rosjanom wiadomości o ataku na Pearl Harbor, pakcie berlińskim i pakcie antykominternowskim.
Podał dokładna datę rozpoczęcia planu Barbarossa
7 listopada 1944 został powieszony.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co to za pan, jaki jest jego związek z pewnym państwem w Ameryce i co takiego zrobił...
http://i27.tinypic.com/2vuhjlk.jpg

spirit 08.09.2009 21:45

Naturalnie jest to Ernest Malinowski - z zawodu inzynier, który po Wiośnie Ludów wyemigrował do Peru, gdzie zapisał się na stałe w historii tego kraju budową kolei.
Jakoś niedawno nawet było o tym przez chwilę głośno w mediach z okazji odwiedzin Tuska w Peru.

To tak z pamięci :-)

Co do kolejnego pytania - jeśli ktoś ma ochotę to niech zadaje bo ja się aktualnie uczę do jutrzejszego egzaminu ;)

Tiramisu 08.09.2009 21:55

To ja chętnie :) Powodzenia na egzaminie :).

"Nieszczęsne, zbolałe stworzenie - bo teraz zasługiwało tylko na litość, choć było wielkim, okrutnym, wstretnym wężem morskim - rzucało się, wiło i skręcało z bólu. A gdy wydobyło z wody paskudny łeb i wyrzuciło z paszczy ozór, uderzył on o ziemię z taką mocą, aż powstało głębokie wklęśnięcie, do którego napłynęła woda morska. Z tego wklęśnięcia powstała zakrzywiona cieśnina oddzielająca Danię od Norwegii i Szwecji. Potworowi wypadła też część zębów - powstały z nich wyspy,,,,,,,,,,,,,,,,,,"

Pyt. nr 1 - Jakie wyspy? (dwa archipelagi)

"Stworzenie zwinęło się w wielki kląb i skonało. Kłąb ten stał się,,,,,,,,, Ogień, który Popieluszek wzniecił, nadal pod nią płonie. Właśnie stąd na tej zimnej wyspie wzięły się góry plujące ogniem."

Pyt. nr 2 - Co to za wyspa?

RobertBar7 08.09.2009 22:01

Pyt 1 Zelandia Fionia Lolland Falster
Pyt 2 Islandia
Strzelam :D

Tiramisu 08.09.2009 22:03

Pyt 2 git, na 1 czekam dalej :)

edit: Szetlandy i Wyspy Owcze, bez Orkad. zadajesz

ps. legenda oczywiście szkocka.

RobertBar7 08.09.2009 23:54

1 Orklandy, Szetlandy, Wyspy owcze

RobertBar7 10.09.2009 21:39

Moge ja bo chyba dobrze odpowiedzałem
no więc tak
http://img17.imageshack.us/img17/8500/399x.th.jpg
Kto to jest, czym zasłynął, do jakiego ruchu należał


Krissu 10.09.2009 21:47

Jan Żiżka. Husyta. Twórca taborów podczas wojen husyckich.

Tu na "Bitwie pod Grunwaldem" Matejki.

RobertBar7 10.09.2009 21:50

Szybko :D dobrze zadajesz :)

Krissu 10.09.2009 21:58

http://i27.tinypic.com/13ztvtx.jpg

Wojna zastała go na wysokim stołku. Stołki mają to do siebie, że często się z nich spada. Tak też stało się z tym jegomościem. Po wojnie udał się na przymusowy urlop. Gdy z niego wrócił oddał się literaturze.

Kto?

RobertBar7 10.09.2009 22:13

Franz Halder ?? opis pasuje zdjęcie nie bardzo :D
no tak fakt to ktoś z kriegsmarine możeKarl Dönitz,

Krissu 10.09.2009 22:15

Niestety nie.

RobertBar7 10.09.2009 22:20

Erich Raeder i wszystko jasne :D swoją drogą tam wszyscy niemiecy wojskowi książki pisali :D:D
jestem pewien więc zadaje
http://img27.imageshack.us/img27/6909/100dx.jpg
Kto to jest i jakiego wydarzenia dotyczy ten obraz

temat stoi więc dam podpowiedź.
Po tej bitwie nastąpiły zmiany w Brytyjskim parlamencie, chociaż Anglicy nie brali czynnego udziału w tej bitwie
Kurde no myślałem, że łatwe. Kolejna podpowiedź- Czasy Napoleońskie

RobertBar7 12.09.2009 11:51

bitwa rozegrała się na terenie dzisiejszych Niemiec. Ludzie dawać :)

WISŁAZWE 12.09.2009 11:57

Bitwa pod Jeną
Obraz przedstawia Joachima Murata pod Jeną??

RobertBar7 12.09.2009 15:38

No TAK oczywiście dawaj dalej :D

WISŁAZWE 12.09.2009 18:07

Dobra to teraz coś innego :)

Co to za państwo? Podaj jego nazwę.

1. Ma powierzchnię nieco mniejszą od Polski.
2. Liczba ludności w tym kraju jest przeszło 2 razy większa niż w Polsce.
3. Linia brzegowa w tym państwie jest przeszło 30 razy dłuższa niż w naszym kraju.
4. Około 85% społeczeństwa tego państwa stanowią katolicy.

devios 12.09.2009 20:31

Filipiny? :]

WISŁAZWE 12.09.2009 20:36

Tak
500 znaków


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 15:41.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl