![]() |
Legia za 2017 rok, kiedy to nie awansowała do fazy grupowej miała 138mln przychodów, a w tym przychody z transferów na poziomie ok 33 mln złotych.
Teraz jest 2018 rok. Przy zakładanych poziomach wpływów poza-transferowych na podobnym poziomie o czym poniżej, daje to ok. 105 mln złotych plus w 2018 roku w styczniu sprzedano za 1mln euro Sadiku + za 1 mln euro Moulina. Daje to ok. ekstra 9 mln zł. Jeżeli Legia nie sprzeda już nikogo jej przychody ukształtują się mniej więcej na poziomie 115 mln zł. Z uwagę finanse Legii śledzą też jej kibice prowadząc skrupulatne wyliczeni. Pozwolę sobie poniżej zacytować: W Legii stało się coś, co musiało nastąpić prędzej czy później â piłka w doliczonym czasie meczu w Astanie odbiła się od słupka w niewłaściwą stronę, przez co w budżecie brakuje milionów. Ile? Spróbujmy policzyć. Przychody z działalności podstawowej wyniosły w poprzednim sezonie 233 miliony. Odejmijmy od tego: - 96 milionów utraconych przychodów z praw telewizyjnych w Lidze Mistrzów; - około 11 milionów utraconych przychodów z praw telewizyjnych w Lidze Europy (mimo braku fazy grupowej Legia jakieś pieniądze dostanie); - 12 milionów ze sprzedaży biletów (brak meczów w europejskich pucharach, prawdopodobny spadek frekwencji w lidze); - 8 milionów innych przychodów (zakładam spadek przychodów z wynajmu lóż, reklamy i sponsoringu, sprzedaży towarów; optymistycznie zakładam mistrzostwo Polski i utrzymanie przychodów z nc+ na poziomie 16 mln zł). W efekcie schodzimy na poziom 106 milionów, podczas gdy koszty działalności podstawowej wyniosły w poprzednim sezonie 186 milionów. Oczywiście trzeba je ciąć: - 3 miliony wynagrodzeń stałych na drugą część sezonu w związku z prawdopodobną zimową wysprzedażą (kandydaci to Nagy, Moulin, Szymański i jak zwykle Pazdan); - 11,5 miliona premii (nie ma premii za europejskie puchary, zostaje premia za mistrzostwo Polski); - 5 milionów w związku z brakiem odprawy dla Hasiego (zwolniony właśnie Magiera miał kontrakt do końca sezonu); - 3 miliony â niższe koszty obsługi pierwszej drużyny w związku z brakiem wyjazdów na mecze pucharowe oraz zapowiadanym niższym standardem wyjazdów krajowych; - 5 milionów â inne oszczędności w związku z brakiem pucharów oraz restrukturyzacyjne. Przy takich założeniach spółka zeszłaby z kosztami na poziom 159 milionów, co zestawiając z przychodami daje stratę ze sprzedaży 53 miliony. Wykres poniżej najlepiej obrazuje tę smutną rzeczywistość. http://www.legia.net/images/news/img6/wykres_zuk_8.jpg Jeżeli 53 miliony straty skorygujemy o 16 milionów amortyzacji oraz uwzględnimy środki, które klub âodziedziczyłâ po przygodzie z Ligą Mistrzów (8 milionów?), to otrzymamy wartość gotówki, której może zabraknąć do pokrycia wydatków w sezonie bieżącym. Te około 30 milionów trzeba znaleźć w spółce (sprzedając piłkarzy w zimowym okienku) i/lub na zewnątrz (zwiększając zadłużenie lub sięgając do kieszeni właściciela). To jest przybliżone oszacowanie dokonane na podstawie następujących dodatkowych założeń: - środki ze sprzedaży Vadisa (około 8 milionów) zostały w całości wykorzystane do sfinansowania letnich zakupów (informacja właściciela podana w rozmowie z red. Iwańczykiem 17 września); - nie kupujemy piłkarzy w oknie zimowym; - inwestycje w środki trwałe (boiska przy stadionie, a przede wszystkim ośrodek w Książenicach) realizujemy w ramach odrębnych projektów zapewniając im odrębne finansowanie (ogłoszone w poniedziałek 11 milionów dotacji rządowej to 20 procent nakładów; reszta to prawdopodobnie w dużym procencie dług). Widzimy, że na lukę finansową wpływa szereg czynników, dlatego żeby nie męczyć się z założeniami poprosiłem klub o podanie właściwej liczby. Odpowiedź póki co nie padła i nie mam o to pretensji, bo każda spółka chroni swoje tajemnice. Wiemy tylko, że w rozmowie na antenie TokFM Mioduski wspomniał o âkilkudziesięciu milionachâ niedoboru, który pokryje między innymi z własnych środków. Będzie musiał, bo tej w drużynie nie ma piłkarzy, których można sprzedać za 30 milionów. Legia miała w zeszłym sezonie koszty na poziomie 159 do 160 mln zł. W sezonie 2018/2019 ma budżet 170 mln złotych, jednak ja go skorygowałem, że zejdą z kosztami do 150 mln zł., a wygenerowane 20mln posłuży do do spłaty zadłużenia wygenerowanego w poprzednim sezonie. W tej sytuacji nie sprzedając już nikogo osiągną przychody na poziomie ok 115 mln, a więc będzie dziura na 35 milionów. Napomknę jeszcze tylko o dwóch rzeczach. 1. Sytuacja Legii jest na tyle trudna, że Mioduski zesłał do rezerw Pasquato, a ponadto Jędrzejczyka nie zesłano do rezerw obawiając się rozwiązania kontraktu z winy klubu, tylko otrzymał on zakaz gry w oficjalnych meczach. Jak dla mnie to po pierwsze oznaka, że jest nieciekawie z finansach. Po drugie to skandal, gdyby Wisła była w takiej sytuacji PZPN dawno by pomógł takim piłkarzom. 2. Wpływy poza-transferowe na poziomie 105 mln zł. W sezonie 2016/2017 jeżeli się nie mylę tyle wynosiły. W sezonie 2017/2018 np. frekwencja spadła o ok. 17%. W ślad za frekwencją spadły ogólne zyski z dnia meczowego (mniej kibiców-mniej sprzedanej kiełbasy i piwa). Spadły też jak można mniemać zyski z koszulek, ponieważ mniej kibiców na stadionie to tez mniejsza potrzeba zakupu gadżetów typu szalik i koszulki. Nie ma jeszcze raportu z którego mozna by odtworzyć sezon 2017/2018, ale skoro w 2016/2017 było ok 105 mln i sezon później frekwencja spada o 17% to można zakładać, że wpływy spadły. Legia nie wchodząc do LE popadnie w długi na poziomie min 60 mln złotych w najlepszej sytuacji, co jest wątpliwe, do poziomu przeszło 80mln zł, co jest bardziej prawdopodobne. Dlatego w sezonie 2018/2019 nie wyobrażam sobie aby zdobyli mistrza, a to dlatego, że będą musieli zredukować kadrę i zrobić wyprzedaż, a nie ma kogo sprzedawać. |
Cytat:
- Pojechales za miasto do gospodarza i kupiles od niego 100 jablek po 1zl za sztuke. - zaplaciles za benzyne do Zuka 25zl - Pozniej na Placu Imbramowskim wynajales miejscowke na stragan za 25zl - Sprzedales wszystkie jablka po 2zl za sztuke. A wiec: Koszty: 100 (Jablka) + 25 (Benzyna) + 25 (Plac) = 150zl PRZYCHODY: 200zl (Sprzedane Jablka) ZYSK: Przychody - Koszty = 50zl Tak wiec te 130 czy 170 milionow przychodu Legii nic nie znaczy bo trzebaby wiedziec jakie maja koszty a te z tego co czytalem wyzej moga byc wyzsze niz przychody. Moze byc wiec tak, ze ktos bedzie musial dokolzyc do interesu. |
@RadekKRK bardzo ciekawy post.
i dlatego ja osobiscie uwazam, ze to pomysl Lecha na budowanie klubu jest wlasciwy i to oni w dluzszej perspektywie beda rzadzili liga i osiagali wiecej sukcesow. Oni teraz mocno inwestuja w filary na ktorych ma stac klub dzieki temu (nawet obcenie) nie beda musieli panikowac jesli nie wygraja mistrzostwa czy nie awansuja do LE. Bedzie nieco biedniej ale klub sie nie zachwieje i nie bedzie paniki i szukania na gwalt pozyczek czy wypychania z klubu co ciekawszych zawodnikow. W Warszawie przycupialowali i wyglada na to, ze niczego sie na naszych bledach nie nauczyli. |
Cytat:
Mnie tylko dziwi, jak można było tak przehulać tę kasę z LM i aż tak wynieść pod niebiosa budżet nie mając w sumie żadnej gwarancji, że plan się powiedzie. Loczek pewnie dzisiaj będzie posrany jak nigdy, jeśli coś nie pójdzie zgodnie z oczekiwaniami. A kibice ich tam zeżrą. :> |
Wysoki budżet Legii to nie tylko efekt pucharów - bo wówczas gdy Legia grała w miarę regularnie w rozgrywkach LE, nie było tam większych pieniędzy, natomiast Legia na przestrzeni kilku lat wypromowała i szybko sprzedała zawodników:
sezon 2011/2012 - Rybus, Borysiuk, Komorowski - prawie 6 mln euro przychodu sezon 2012/13 - Wolski 2,7 mln euro sezon 2013/14 - Furman, Jędrzejczyk, Gol, Wawrzyniak - ponad 5,2 mln euro sezon 2014/15 - Bielik, Radović, Łukasik - ponad 5 mln euro sezon 2015/16 - Sa, Zyrok, Dossa Junior, Kuciak 2,7 mln euro - ale jednocześnie wydatki na poziomie 2,8 mln euro (Pazdan, Hlousek, Prijović, Borysiuk) sezon 2016/17 - Rekord - 14 mln euro ze sprzedaży (Nikolić, Duda, Bereszyński, Prijović, Borysiuk, Lewczuk) ale wydatki na poziomie 4 mln euro (Nagy, Moulin, Jędza) sezon 2017/2018 prawi 5 mln euro ze sprzedąy (dzidzia, Moulin, Sadiku) ale wydane też blisko 3 mln euro. Krótko mówiąc Legia od 7 sezonów zasilana była każdego sezonu z transferów kwotą minimum 3 mln euro (ok. 12 mln zł) a w rekordowym czasie było to 14 mln euro (czyli prawie 60 mln zł za sezon) biorąc pod uwagę, że sezon tamten to również kwoty uzyskane z awansu do LM, oznacza że to na budżet Legł z czasów gry w LM składały się 60 mln zł z tytułu transferów + blisko 120 mln zł z tytułu gry w LM i LE. Tym samym przyjmując, ze te 2 kwoty należy rozdzielić na 2 sezony, to brak gry w LM lub LE w zeszłym sezonie Legia częściowo zapchała kwotami uzyskanymi z sezonu LM, to drugi sezon bez gry przynajmniej w LE może spowodować naprawdę spore załamanie |
Cytat:
jak l będzie miała dziurę to już nie będziemy musieli zbierać na stadion? to że w temacie byli zawodnicy na naszym forum kierujemy tyle uwagi w stronę l i tak bardzo liczymy na ich porażkę jest smutne i żałosne. nawet jak się tak stanie to nam od tego nie przybędzie ani 5 groszy jakby ktoś się łudził. |
Cytat:
|
Być może rzeczywiście dyskusja zbyt daleko odbiegła o tematu, tym niemniej sytuacja jest ciekawa, bo może się okazać w perspektywie 3 lat, że sytuacja się odwróci i to my będziemy mieli zdrową sytuację, a Legia tonęła w długach. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że będzie przetarg na nowe prawa TV i jak dostajemy prawie 10 mln rocznie, to teraz może być to kwota (przy zachowaniu poziomu 6-10 miejsce w lidze) od 13 do 15 mln.
|
Jak się tak stanie to ja złotówkę dorzucę od siebie ;)
|
Paweł Brożek wrócił do treningów z Wisłą i jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, ponownie zostanie naszym zawodnikiem. Gdyby do tego doszło, wielce prawdopodobnym będzie, że podobnego pożegnania jak z Lechem mieć już nie będzie. Wiem, że mamy problem w napadzie, ale chyba nie tędy droga.
|
Cytat:
Niby dlaczego ta czy inna tv chciałaby płacić więcej (i to o wiele) jak poziom ligi jest taki nędzny jak był i nikt więcej nie będzie tego oglądał poza grupą masochistów, która ogląda od zawsze. |
Gol Carlitosa dający wyrównanie i przedłużający nadzieje Warszawian na przejście Dudelange :)
|
"Legia odjedzie lidze za kasę z LM" :rotfl:
|
Cytat:
komentatorzy WP sie nie pier.olą w tańcu :D https://sportowefakty.wp.pl/pilka-no...1991-dudelange ps dudelange znowu prowadzi ;) |
Co prawda premia za Carlitosa poszła się już raczej kochać ale gramy z Legią dopiero koło 20 października więc się mogą do tego czasu ogarnąć.
|
Cytat:
|
Cytat:
2. TVP Sport wchodzi do multipleksu 3. ....Chleba i igrzysk :) |
|
http://www.90minut.pl/news/288/news2...FC-Lugano.html
Jak sie tam Brlek nie odbuduje to juz potem tylko powrot do ekstraklasy :D |
Cytat:
|
Carlitosek oczywiście najlepszy.... Bramka, idealne podanie do Kucharczyka gdzie powinien paść gol, super bite stałe fragmenty... jedna sytuacja zmarnowana.. kwestia czasu jak wypali. Niech tirówka wygra w rewanżu, awansuje do tej LE, zbierze tam oklep, ktoś połamie Hiszpana, kasa wpadnie dla nas i będzie ok.
|
Nie wypali po poLegłe gwiazdki go nie lubią za to, że jest przybłędą z hiszpańskich zadupi i mimo to gra lepiej od nich. Radovic i Fatalczyk mają taki bół 4liter, że tam nigdy się nie dogadają
|
Stolarski ma iść do Legii. Wymiana za Michalaka. Wiślacka legia :D
|
Coś gdzieś poszło nie tak. Za dużo Wiślaków w ostatnich czasach się s....ia.
|
Cytat:
|
|
Popovic jest spoko :)
|
Cytat:
Na przejście Dumbledora mają małe szanse, przejście Cluj to już fantastyka. |
Cytat:
A jak już w temacie Carlitosa piszemy o "L", to weszło zastanawia się czy L splajtuje. http://weszlo.com/2018/08/13/legia-moze-zbankrutowac/ |
Właśnie Stolarski przechodzi do Legii.
Kolejny...szkoda. |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 05:58. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl