Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Bayern 30.06.2009 14:30

Pułkownik Hannibal z "Drużyny A"

czyli Georg Peppard

jeśli zgadłem, to niech zada ktoś inny, muszę lecieć!

p e t e r 30.06.2009 14:36

Zgadłeś. Z tym, że ja akurat skojarzyłbym go ze Śniadania u Tiffany'ego :)

WISŁAZWE 30.06.2009 20:35

Nie ma chętnych to zadam

Łatwe szybkie i przyjemne

Co to za pan i co takiego zrobił ??
http://i39.tinypic.com/ekm5qp.jpg

p e t e r 30.06.2009 20:45

Rzeczywiście łatwe i przyjemne - Ignacy Hryniewiecki, zabójca cara Aleksandra II.

p e t e r 30.06.2009 20:56

Kto to?

http://i44.tinypic.com/r72b2s.jpg

---
Podpowiedź:

http://i41.tinypic.com/2nhi836.jpg

Tiramisu 01.07.2009 10:36

Chcesz To-Masz: Tomasz Tomaszewski, fotografik. (taka ciekawostka: Tomasz po hebrajsku to "bliźniak" :))

---------------

Gdzie zmierzyli swoje siły dwaj panowie ze zdjęć poniżej? Poproszę nazwy oddziałów, którymi dowodzili i dla formalności imiona i nazwiska odydwu panów.

http://i39.tinypic.com/2eb9x04.jpg http://i39.tinypic.com/a5l1d3.jpg

Krissu 01.07.2009 10:40

Claude Auchinleck dowodził brytyjską 8. Armią i zmierzył się w Afryce Północnej z Afrika Korps Erwina Rommla.

Tiramisu 01.07.2009 10:41

Krissu! Mówiłam żebyś nie ruszał MOICH zagadek :P. Jedziesz.

ps. dokładnie pierwsza bitwa pod El Alamein.

Krissu 01.07.2009 10:47

http://i43.tinypic.com/2lxt98j.jpg

Co to za niezbyt miły gentleman?

W ramach podpowiedzi:
http://i41.tinypic.com/3589f0p.jpg

Bóg Trybun (objawion) 01.07.2009 10:53

Mąż swojej żony :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Željko_Ražnatović

Krissu 01.07.2009 10:56

A przy okazji straszny sk***iel.

Bóg Trybun (objawion) 01.07.2009 11:10

no to szybko -

impresje pomaturalne:
poproszę o dokładne napisanie treści chyba najkrótszej ZALICZONEJ matury, całe 7 wyrazów - oraz miejsce & czas akcji (w sensie - gdzie i kiedy ta matura miała miejsce!) i kilka słow na temat postaci, której wylewność została tak wysoko oceniona.

Oczw matura zaliczona w Polsce, zapomniałem dodać.

Martinus 01.07.2009 14:09

Trzeba strzelac.
Renata Beger? :D

Bóg Trybun (objawion) 01.07.2009 18:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Martinus (Post 754533)
Trzeba strzelac.
Renata Beger? :D

nie trzeba : ) dorzucę zdjęcie dla sympatyków twarzówek (swoją drogą, ostatnio moda w tym temacie na czarno-białe "kto to?" więc będzie trendy):

http://img197.imageshack.us/img197/4876/uptheirons.jpg

Ojjj, narobiłem co nieco Radia Erewan w tej zagadce - napisałem o najkrótszej maturze, przeinaczyłem, wyolbrzymiłem - to było tylko gimnazjalne wypracowanie. Ale 7 słów pozostaje, cała reszta tak, jak ją przedstawiłem.
Mea culpa. Może teraz będzie łatwiej :)

Maciejj 03.07.2009 13:19

co jest?
temat upada?
nie ktoś wrzuci nową zagadke;)

Bóg Trybun (objawion) 04.07.2009 10:38

Szkoda, że nieodpowiedziana - wrzucam rozwiązanie:
gość, o którego pytałem --> http://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Olgierd_Borchardt
a wypracowanie, które napisał na ocenę bardzo dobrą dotyczyło "Dziadów" Mickiewicza... jakich siedmiu słów do tego potrzebował - szukajcie a znajdziecie :)

niech ktoś śmiga z zagadką

Martinus 04.07.2009 11:22

Ja mam ale jak wkleic obraz ??

Maciejj 04.07.2009 12:15

http://img268.imageshack.us/img268/3...ytuuloo.th.png


gdzie to cosik i co ciekawego z ta budowlą było związane


podpowiedz1

http://img200.imageshack.us/i/465pxdevilgoat.jpg/

R33 04.07.2009 14:25

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bóg Trybun (objawion) (Post 756198)
a wypracowanie, które napisał na ocenę bardzo dobrą dotyczyło "Dziadów" Mickiewicza... jakich siedmiu słów do tego potrzebował - szukajcie a znajdziecie :)

,,Z mego wielkiego bólu moja mała piosenka"

Maciejj 05.07.2009 17:00

stan obecny owej budowli



http://img217.imageshack.us/img217/3950/hjyui.th.png

wienek 08.07.2009 17:49

Diabelski Most – (obecnie ruiny) w miejscowości Czerna w Dolinie Eliaszówki Małopolska.

wakacje to i mało chętnych do szukania...


http://img103.imageshack.us/img103/183/obrazek127.jpg

a cóż to takiego ?

Grzegorz z Sanoka 08.07.2009 21:54

czołg Leonarda ;)

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?...20070207095243


zagadka z rana, bo nie mam pomysłu teraz :)

Grzegorz z Sanoka 09.07.2009 08:43

No to lecimy...

Co mają wspólnego Bolesław Śmiały, Dante, Napoleon I?

Tom'ash 09.07.2009 08:55

To, że cała trójka zmarła na wygnaniu?

Grzegorz z Sanoka 09.07.2009 09:09

Tak. (10 znaków)

Tom'ash 09.07.2009 12:00

http://i29.tinypic.com/33atqw0.jpg

Kto to?

Grzegorz z Sanoka 09.07.2009 13:35

Stanisław Maczek

----------
http://img37.imageshack.us/img37/623/aaaahne.gif

z jakiego to okrętu?

Bayern 09.07.2009 14:06

Jet to jolly roger ORP Sokół.

Miasto w małopolsce w którym w średniowieczu była szkoła katów to...?

Krissu 10.07.2009 10:34

Biecz

10 znaków

....

Dobra zakładając, że odpowiedź jest dobra, przynajmniej według legendy, bo w rzeczywistości takie szkoły nie istniały, moja zagadka:

Pewien naród tułał się w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Pewnego pięknego dnia, według legendy, natrafił na orła, który właśnie spożywał posiłek. Uznali to za znak i w tym miejscu założyli miasto, które stało się stolicą ich państwa. Orzeł natomiast z czasem wylądował w herbie państwowym.

Co to za naród?
Co to za państwo?
Jak się nazywa miasto założone w miejscu tego niezwykłego spotkania?

puchaty1906 10.07.2009 12:01

Nie wiem czy o to chodzi. Ale legenda o Lechu (ten od Lech, Czech i Rus) głosi, że (wikipedia):

...Lech podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się i postanowił osiąść w tym miejscu. Na pamiątkę w swoim herbie umieścił białego orła na czerwonym tle, a miejsce nazwał Gnieznem od słowa gniazdo....

Krissu 10.07.2009 12:56

Hehehehehe...

Nie :D

Grzegorz z Sanoka 10.07.2009 15:56

Cytat:

Pierwotnie napisane przez puchaty1906 (Post 759682)
Nie wiem czy o to chodzi. Ale legenda o Lechu (ten od Lech, Czech i Rus) głosi, że (wikipedia):

...Lech podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się i postanowił osiąść w tym miejscu. Na pamiątkę w swoim herbie umieścił białego orła na czerwonym tle, a miejsce nazwał Gnieznem od słowa gniazdo....

Też o tym myślałem w pierwszej chwili :-) Ale Krissu wymyślił coś extra :D

pietras1234 10.07.2009 20:12

Aztekowie
Meksyk
Tenochtitlan?

Aztekowie sobie wędrowali i nie mogli nigdzie dupy zagrzać, zobaczyli obiecanego orła zjadającego węża stojącego na kaktusie (swoją drogą jest koniem ten orzeł) i założyli tam miasto. Orzeł ten jest teraz w herbie meksyku. To tak w bardzo wielkim skrócie, kto chce może doczytać w lekturach o ludach prekolumbijskich Ameryki.

Moja zagadka: http://i27.tinypic.com/2h6c9dc.jpg

Co to i co ma piernik do wiatraka ze słowem lex?

Krissu 10.07.2009 20:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pietras1234 (Post 759911)
Aztekowie
Meksyk
Tenochtitlan?

Aztekowie to niepoprawna nazwa. :>
Właściwa to Mexicas tudzież Meszikowie.

Dodam od siebie, że obecnie Tenochtitlan funkcjonuje jako Ciudad de Mexico i jest stolicą Meksyku.

Legenda podobna do naszej o Lechu, nie?
Losy orła także :)

pietras1234 12.07.2009 21:49

24 godz. minęły więc rozwiązanie:
Jest to krzyż pokutny, a co ma wspólnego ze słowem lex? Lex to z łaciny prawo, wg. średniowiecznego prawa, morderca na miejscu zbrodni miał postawić krzyż, jako zadośćuczynienie rodzinie zabitego (i np. kasę miał im zapłacić O!). Niektóre kształtem rzeczywiście je przypominały, niektóre zaś to zwykłe buble.

Tiramisu 13.07.2009 18:55

Temat stoi to kobieta zada, hm? :)

Co to za bitwa?
http://i26.tinypic.com/abs3e1.jpg
Kilka słów o niej.

Temat nadal stoi,,, Podpowiedź:
http://i32.tinypic.com/2961amf.jpg http://i28.tinypic.com/dwto46.jpg

Bayern 14.07.2009 14:07

Obraz przedstawia bitwę pod Rorke's Drift w czasie wojny brytyjsko-zuluskiej 22 stycznia 1879 roku. Rorke's Drift była brytyjską stacją misyjną w Natalu. Broniło jej 139 żołnierzy brytyjskiech, częściowo chorych lub z wojsk inżynieryjnych. Zaatakowało ich 4000 Zulusów z których nieliczni uzbrojeni byli w broń palną. Większość jednak posiadała wielkie włócznie bojowe. Po trwającej 10 godzin walce Zulusi stracili 550 wojowników, po czym się wycofali. Straty brytyjskie wyniosły 17 zabitych i 15 rannych
Po bitwie sypnęły się ordery, aż jedenastu uczestników dostało Krzyże Wiktorii.

Na jakim szczycie znajduje się najbliżej Krakowa położone górskie obserwatorium astronomiczne?

Romy S. 14.07.2009 15:04

Suhora w Gorcach ?

Bayern 14.07.2009 21:47

Bliżej, Romy. Przed II wojną światową w Karpatach były tylko dwa obserwatoria, jedno z nich właśnie na szczycie o który pytam.

blanco 14.07.2009 22:02

Obserwatorium znajduje się w Forcie Skała ;p


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 22:27.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl