Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Budowa stadionu, nowej hali i bazy treningowej (komentarze) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=94)

rafkur 14.01.2011 21:53

No i po tej wstawce jakoś sceptycy ucichli. Projekt jest całkiem, całkiem. Oby tylko wybudowali to w jakimś sensownym czasie. Miejmy nadzieję, że powtórki ze stadionu już nie będzie.

Smyrgu 14.01.2011 21:59

to jest naprawde dobry projekt...architektura na poziomie...

_ukoL 14.01.2011 22:12

Elegancko. Bardzo ładna wizualizacja. Oby powstała ta hala jak najszybciej. :-)

dj_ibutti 14.01.2011 22:44

Na wizkach jest znośne... w praktyce będzie się komponowało z "nową halą", Biedronką, Lewiatanem itp. Były znacznie lepsze projekty. Swoją drogą ciekawe, że dwa "duże" przetargi organizowane przez ZIS wygrywa to samo studio. Nie wierzę w przypadki.

iiYama 14.01.2011 23:15

Qrcze, jedno mam ale, na podstawie tych wizualizacji.

Jaki będzie komfort oglądania meczu na tej hali? Jaka będzie odległość trybun od boiska? Na wizualizacjach ( nawiasem mówiąc dziwne że EL do prezentacji dało niebieską matę a nie parkiet sportowy )wygląda to jakby się pomiędzy dwupiętrowymi trybunami dwa boiska do kosza miały zmieścić.

Generalnie wygląda to trochę od środka jak hala sportowa jakiegoś uniwersytetu niż poważnego klubu sportowego :).

No i ciekaw jestem jak w rzeczywistości będą współgrać prezentowane parkingi z wejściem głównym i tunelami dla autokarów na stadionie. No chyba że to tylko nie zobowiązujacy render mający nadać projektowi realizmu.

1q2 14.01.2011 23:37

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rafkur (Post 1035698)
No i po tej wstawce jakoś sceptycy ucichli.

Bo z tych pierwszych grafik nie wiele było widać;)
Projekt konkretny, szkoda że hala będzie schowana za starą bo świetnie by się prezentowała od Reymonta ale z tego co pisali siedzący w temacie - przyda się ona Wiśle więc chyba dobrze że zostanie.
Oby tylko na projekcie się nie skończyło tak jak to od lat jest z halą w Czyżynach

MatMario 15.01.2011 00:14

Dla mnie projekt jest... bardzo solidny i poprawny. W to miejsce obok krzesanego z metra stadionu pasuje idealnie. Sam projektant wydaje się firmą odpowiedzialną więc również dobrze że tak się trafiło.

A co mi się podoba to przedstawienie na tej wizualizacji zagospodarowanie terenu przed stadionem, może asfaltu zamienione w parkowe alejki. Wiem że to mega luźne niezobowiązujące podejście do zagospodarowania tego placu ale daje trochę do myślenia. Ale to zajebieście wygląda, gdyby to tak przerobić było by bardzo fajnie, i samo "odwrócenie" budynku. Chodzi mi o zrobienie z dzisiejszego zaplecza budynku klubowego, nowego "Wiślackiego Centrum". Na wprost główne wejście na nowy stadion, na lewo nowa hala, na prawo ośrodek treningowy który mam nadzieję w końcu powstanie i powstanie tutaj.

Dwie dwupiętrowe trybuny, miejsca na skyboxy, fajne hole. Idealna hala, 4 tyś to bardzo dobry wskaźnik, jeśli powstanie hala w Czyżynach, która przyjmie hitowe rozgrywki na xx tyś ludzi, nasza spełni swoje zadania bardzo dobrze.

Bałem się że hala będzie wyglądać dziwnie przy pozostawieniu obecnej hali. Wygląda bardzo dobrze przez to "podniesienie" przeszklone. Jest dobrze. Hala wygląda jak hala. Nie jak statek, nie jak basen, nie jak stadion. Prosta forma, proste środki.

rav 15.01.2011 00:24

Teraz na spokojnie przyjrzałem się wizualizacjom i nasunęło mi się, że:

Bardzo podoba mi się ta część zachodnia, wyjście, foyer... obiekt nabiera lekkości. Tylko, że skosy nie pasują do "skoczni" nad wejściem stadionu ;-) Ale generalnie - duży plus.

Z zewnątrz, patrząc od góry nie powala ale... my na tą halę będziemy patrzeć z dołu, a tu na pierwszy plan wysuwa się część dolna.

Na moje oko odległość trybun od parkietu to przegięcie. Jeżeli została ona wymuszona:
a) przepisami (kosza, siatki, futsalu...) i to tylko tak "wygląda na obrazku" - to OK, cóż poradzić
b) chęcią zmieszczenia trzech boisk treningowych w poprzek, vide: http://img94.imageshack.us/img94/7523/23498831.jpg to jest to rozwiązanie idiotyczne, wynikające niestety z głupiego regulaminu konkursu, który zakładał minimum 4 tys. STAŁYCH (nie rozkładanych) miejsc. Wystarczy bowiem część dolnego sektora zrobić rozkładanym i można by przybliżyć główne trybuny do parkietu, a po złożeniu części siedzeń mamy te 3 boiska treningowe.

Gdy tak sobie patrzę tutaj www.youtube.com/watch?v=vREm1GkNGkE (hala w Zielonej Górze, zdaje się, że gra się w niej w futsal) to przestaję mieć wątpliwości, że jednak prawdziwa jest opcja b...

Ta wizualizacja http://img25.imageshack.us/img25/5818/81141451.jpg to jakieś jaja - patrząc na wielkość człowieka wydaje się, że więcej jak 500 osób się tam nie zmieści.

Trzeba będzie przypilnować Lamelę, żeby nie ścisnęli za bardzo krzesełek, coby im się te 4000 zrobiło - tak jak przesadzili z nakićkaniem siedzisk na stadionie Cracovii.

Syn Kangura z 1984 15.01.2011 01:23

Hala nie wyglądałaby najgorzej, ale myślę że były ciekawsze propozycje. Tak naprawdę liczyło się tylko to żeby było najtaniej. Nie rozumiem po co ta cała szopka z konkursem jak i tak z góry wiadome było że wygra najtańsza oferta.

WRzŚ 15.01.2011 03:44

oby obyło sie bez tych "półgwiazd" na trybunach

Mario Nh 15.01.2011 09:04

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WRzŚ (Post 1035790)
oby obyło sie bez tych "półgwiazd" na trybunach

Fajnie wyglądają te pół gwiazdy, aczkolwiek...

Ela 15.01.2011 10:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Syn Kangura z 1984 (Post 1035779)
Hala nie wyglądałaby najgorzej, ale myślę że były ciekawsze propozycje. Tak naprawdę liczyło się tylko to żeby było najtaniej. Nie rozumiem po co ta cała szopka z konkursem jak i tak z góry wiadome było że wygra najtańsza oferta.

Bardzo dobrze, że był konkurs. Pomyśl co by to było gdyby zlecono wykonanie taniutkiego projektu takiemu na przyklad panu Kadłuczce.
Lamela daje przynajmniej jakąś gwarancję jakości.

Co do tego, że wygrała najtańsza a nie najciekawsza oferta zgadzam się.
Nawet rzuty mają najmniejsze. Nie mniej udało im się zaproponować całkiem estetyczną bryłę.
Nie jest źle :)
Nie wiem też jakie materiały zaproponowali - a to ważne.
Obawiam się trochę ( przynajmniej z wizualizacji wygląda to podobnie ) , że mogą użyć podobnego ( bardzo taniego ) materiału z jakiego wykonane jest wejście do metra Marymont ( takie prążkowane ni to pleksi ni nie wiadomo co ) :

http://img163.imageshack.us/img163/7176/z3674198x.jpg

Starzeje się to wprost obrzydliwie.
Ale może moje obawy są płonne.

Obejrzałam dokladnie inne projekty i od tych wyróżnionych kilka podoba mi się bardziej :

http://kiks.tv/2011/01/bez-komentarz...hali-ts-wisla/

Przede wszystkim ten "żłówik/pancernik", hala z 8 min na filmiku ( prążki ) i ostatnia z pokazywanych z mozaiką na elewacji ;)
I drugie wyróżnienie ( czerwona hala )
Wszystkie te projekty jednak już na pierwszy rzut oka wydają się zdecydowanie droższe.

rav 15.01.2011 11:44

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1035818)
Przede wszystkim ten "żłówik/pancernik", (...)

Robi wrażenie z zewnątrz, ale w środku już nie taka fajna. Przytłaczający ten dach, przypomina halę ludową we Wrocławiu.
http://galeria.wislakrakow.com/20110114/r/27.jpg

Co do kosztorysu - przy budowie "Kaufland Areny" Lamela szacowała 120 mln, wyszło bodajże 154. Czyli więcej, ale nie dwukrotnie.

As 15.01.2011 12:34

Nie znam sie na budownictwie, nie mam tez wiedzy na temat parametrow poszczegolnych koncepcji. Prace ocenialem na podstawie wizualizacji i musze powiedziec, ze poziom byl cholernie wysoki. Jest conajmniej 5 innych projektow ktore mogly spokojnie wygrac i wiekszosc ludzi by sie zgodzila z wyborem.
Mi najbardziej podobal sie 'patyczak' nr 14. Super byl tez projekt nr 19 oraz ten ze swietlikiem w dachu nr 16.

SZYMEK_TSW 15.01.2011 12:58

Wygrała na pewno ciekawa koncepcja, oglądając wizualizacje i makiety można zauważyć ze wybrany projekt charakteryzuje się stosunkowo niewielką objętością. Bo niektóre z koncepcji to straszne kolosy, razem z tą wzorowaną na nowojorskie MSG. Jedynie co mi się średnio w wybranym projekcie podoba to prezentowana koncepcje wnętrza hali, brak wysuwanych trybun i ogromny plac gry to troszkę minusy. Jak dla mnie http://galeria.wislakrakow.com/20110114/r/55.jpg ten projekt zaprezentował fajnie rozplanowane trybuny

Arturo Qr2nów 15.01.2011 13:10

Konkurs na niezłym poziomie, który zaowocował kilkoma bardzo ciekawymi koncepcjami - przynajmniej według mnie. Wydaje mi się, że od zwycięskiego projektu były lepsze, choć i tak absolutnie nie ma na co narzekać (szkoda, że podobnie nie było przy okazji stadionu). Wizja hali według Lameli jest prosta i praktyczna, bez urozmaiceń w jarmarcznym stylu. Widać w niej kontynuacje filozofii zaprezentowanej podczas projektowania, czy to terminala lotniska w Balicach, czy tez stadionu obrzydliwców. Poza tym do budowy jeszcze daleko i myślę, że rażące dziś wady będzie można wyeliminować.

gigant 15.01.2011 13:36

Szczerze mówiąc, mnie się nie podoba ani z zewnątrz, ani wewnątrz. Jakoś nie potrafię odnaleźć tego klimatu obecnej staruszki. Bardziej przemawia do mnie "czerwony" projekt, który od wewnątrz jest malinka. Wiem że to tylko wiżki, ale na ich podstawie takie mam odczucia.

vote-for-mikey 15.01.2011 14:17

http://galeria.wislakrakow.com/20110114/r/55.jpg

http://img94.imageshack.us/img94/7523/23498831.jpg

Dobrze, że to tylko koncepcja, bo będzie jeszcze można to (odległość od trybun do boiska) rozwiązać jak na wyższym projekcie.

Elefant 15.01.2011 21:15

Dogłębne obejrzenie zdjęć wizualizacji potwierdza moje pierwsze odczucie, co do formy zewnętrznej.

Hala w ciekawy sposób łączy brutalizm stadionu jak i oszczędnolizm tzw. nowej hali Wisły (oszczędnolizm - taki dość powszechny styl w komunizmie, który charakteryzuje się budowaniem byle jak, byle jak najtaniej). Nawiązanie do starej Hali Wisły jest dość charakterystyczne dla wielu obiektów krakowskiej architektury ostatnich dwudziestu lat i można je w skrócie określić : pięść do nosa.
:)

I to fantastyczne włączenie barw klubowych w elewacje :rotfl: Nad błędem w nazwie klubu i brakiem Białej Gwiazdy na elewacji nie będę się pastwił. Może ktoś im na to zwróci uwagę i poprawią. To w końcu tylko wizualizacja.

Zewnętrzna elewacja czapy wykonana jest z czegoś przeżroczystego. Moze w Hiszpanii to zdaje egzamin. W Krakowie po trzech miesiącach nie będzie mleczne tylko brudnoszare. Ani miasta, ani Wisły nie będzie stać czyszczenie tego.

Wejdźmy do środka. Wita nas miła pani w stroju piłkarskim, co sugeruje przyszłe przeznaczenie obiektu:)
Gorzej, że wygląda na to, że około 10 % miejsc (główna trybuna) jest daleko poza linią końcową boiska. Ludzie, którzy je zajmą dostaną skrętościsku kręgosłupa. To i tak nic w porównaniu z tymi co siądą w okolicy wejść na trybunę. Oni nic nie zobaczą zza gustownych murków, czy też pleksy. Wejść jest osiem, to może być sporo miejsc.
Trybuna za koszem teoretycznie dobra dla młyna. Na mecze ligowe. Na euroligę chyba zdecydowanie za mała. I tu dochodzimy do głównej wady (dla mnie). Nie połączenia trybun bocznych z tymi tylnymi. Hala przez to bardzo traci. Wyglada po prostu tak... prowincjonalnie.

Na podstawie wizualizacji zdecydowanie lepsza jest ta czerwona hala.

Dobra więcej narzekać nie będę. Cieszę się z tego co jest. Mam nadzieję, ze klub zadba o to, aby uwagi kibiców znalazły odzwierciedlenie w projekcie (bo to dopiero jest w końcu koncepcja).

PhantomRanger 16.01.2011 13:23

Jak dla mnie to projekt, który wygrał wcale nie jest zły. Mogliśmy dostać w prezencie koloseum jednak po uwagach odnośnie okrąglaka dobrze, że ono nie powstało. Niektóre z tych projektów przypominały terminal lotniczy lub też hipermarket. Wybrana koncepcja jest jedną z najlepszych jakie tam zostały zaprezentowane.

M89 16.01.2011 14:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez vote-for-mikey (Post 1035879)
http://galeria.wislakrakow.com/20110114/r/55.jpg

(...)

Dobrze, że to tylko koncepcja, bo będzie jeszcze można to (odległość od trybun do boiska) rozwiązać jak na wyższym projekcie.

Dokładnie, w porównaniu do tego projektu, to ten co wygrał wygląda w środku dość przeciętnie. Nie ma wrażenia "kotła", trybuny nie wiszą nad boiskiem jak to było do tej pory... A co do wyglądu zewnętrznego to nie ma się do czego przyczepić raczej, a wręcz przeciwnie. Fajna, lekka konstrukcja. Zrobić w środku tak jak na powyższym zdjęciu i będzie idealnie.

Ela 16.01.2011 14:21

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rav (Post 1035832)
Robi wrażenie z zewnątrz, ale w środku już nie taka fajna. Przytłaczający ten dach, przypomina halę ludową we Wrocławiu.
http://galeria.wislakrakow.com/20110114/r/27.jpg

No tak - masz rację. Na tym zdjęciu nie wygląda to zbyt dobrze.
Tyle, że na etapie koncepcji,wyobrażenie wnętrz bardzo odbiegają od ostatecznego wyglądu.
Robi się je w większości dlatego aby " jakoś wyglądały " na planszach konkursowych.

W projekcie realizacyjnym zazwyczaj wszystko to wygląda inaczej.

Toteż również nie sugerowalabym się do końca wizualizacją zwycięskiego projektu.

Cytat:

Co do kosztorysu - przy budowie "Kaufland Areny" Lamela szacowała 120 mln, wyszło bodajże 154. Czyli więcej, ale nie dwukrotnie.
To niewiele.
Ale zapewne również dlatego, iż użyto innych materiałów niż w projekcie/koncepcji.

W "naszym" projekcie - na halę Wisły jest pewien zapas budżetowy ;)
Może aż tak nie będą oszczędzać.

p.s.
Elefant - a gdzie było powiedziane, że muszą być barwy na elewacji ?
To na prawdę szczegół przy takiej inwestycji.

Elefant 16.01.2011 14:34

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1036323)
p.s.
Elefant - a gdzie było powiedziane, że muszą być barwy na elewacji ?
To na prawdę szczegół przy takiej inwestycji.

Chyba nigdzie, ale chciałoby się, żeby ta hala była bardziej "wiślacka" z zewnątrz. Coś np. barwy, gwiazda, cokolwiek, po czym poznawalibyśmy, że to nasze a nie np. Wisły Twardocin.

Na przykład taki podświetlany napis na budowli obok tego dużego hotelu na skrzyżowaniu Focha i al. Krasińskiego.

Ela 16.01.2011 14:42

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 1036345)
Chyba nigdzie, ale chciałoby się, żeby ta hala była bardziej "wiślacka" z zewnątrz. Coś np. barwy, gwiazda, cokolwiek, po czym poznawalibyśmy, że to nasze a nie np. Wisły Twardocin.

Myślę, że po lokalizacji będzie łatwo poznać ;)

Ale nie rozpatrujmy tego jako wadę projektu - bo w warunkach zupełnie o co innego chodziło.

Choć zgadzam się, że na"czerwonej" hali barwy i gwiazda były ładnie i ze smakiem wkomponowane :-)

Pyniu85 16.01.2011 22:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez MatMario (Post 1035763)
Dla mnie projekt jest... bardzo solidny i poprawny. W to miejsce obok krzesanego z metra stadionu pasuje idealnie. Sam projektant wydaje się firmą odpowiedzialną więc również dobrze że tak się trafiło.

A co mi się podoba to przedstawienie na tej wizualizacji zagospodarowanie terenu przed stadionem, może asfaltu zamienione w parkowe alejki. Wiem że to mega luźne niezobowiązujące podejście do zagospodarowania tego placu ale daje trochę do myślenia. Ale to zajebieście wygląda, gdyby to tak przerobić było by bardzo fajnie, i samo "odwrócenie" budynku. Chodzi mi o zrobienie z dzisiejszego zaplecza budynku klubowego, nowego "Wiślackiego Centrum". Na wprost główne wejście na nowy stadion, na lewo nowa hala, na prawo ośrodek treningowy który mam nadzieję w końcu powstanie i powstanie tutaj.

Dwie dwupiętrowe trybuny, miejsca na skyboxy, fajne hole. Idealna hala, 4 tyś to bardzo dobry wskaźnik, jeśli powstanie hala w Czyżynach, która przyjmie hitowe rozgrywki na xx tyś ludzi, nasza spełni swoje zadania bardzo dobrze.

Bałem się że hala będzie wyglądać dziwnie przy pozostawieniu obecnej hali. Wygląda bardzo dobrze przez to "podniesienie" przeszklone. Jest dobrze. Hala wygląda jak hala. Nie jak statek, nie jak basen, nie jak stadion. Prosta forma, proste środki.


chociaż rację przyznam Ci kolego:) na całe szczęście projekt hali pasuje do stadionu Wisły:) a szczerze mówiąc mnie podoba się i to bardzo, bo w sumie jest niekonwencjonalny:)

cassius31krakow 17.01.2011 08:33

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 1035853)
Konkurs na niezłym poziomie, który zaowocował kilkoma bardzo ciekawymi koncepcjami - przynajmniej według mnie. Wydaje mi się, że od zwycięskiego projektu były lepsze, choć i tak absolutnie nie ma na co narzekać (szkoda, że podobnie nie było przy okazji stadionu). Wizja hali według Lameli jest prosta i praktyczna, bez urozmaiceń w jarmarcznym stylu. Widać w niej kontynuacje filozofii zaprezentowanej podczas projektowania, czy to terminala lotniska w Balicach, czy tez stadionu obrzydliwców. Poza tym do budowy jeszcze daleko i myślę, że rażące dziś wady będzie można wyeliminować.


Lamela nie projektowała terminala w Balicach

Wicked 17.01.2011 09:40

Lamela nie projektuje obecnego terminalu ( znaczy się tego co właśnie jest w fazie projektu). Natomiast wygrała konkurs na poprzedni projekt, który nie został zrealizowany przez zagmatwaną sytuację z prawami autorskimi do istniejącej części terminalu, oraz paroma innymi czynnikami. Natomiast czy sam dokumentacja była zrobiona, a tylko nie przystąpiono do jej realizacji to już nie pamiętam.

http://www.lamela.com/nuevo/verFicha...ioma=en&id=453

Czy SKWK planują jakieś konsultacji z Lamelą w sprawach projektowych? Z tego co się orientuje przy projekcie marketu po 2 stronie błoń, sporo uwag kibiców zostało uwzględnionych w finalnym projekcie.

rafalek 17.01.2011 14:40

No to mamy ładne jaja...cały parter na zachodniej do kucia - zła mieszanka betonu...

murray 17.01.2011 14:43

....a, ktoś musi za to beknąć, jak można dać za mało cementu. Komuś się sufit spadł na łeb chyba.
Ile trzeba jeszcze znieść, żeby stadion był CAŁY gotowy?
Jeszcze ponoć z robotą nie uwiną się do końca roku. Zajebiście, witamy w Polsce,

Pero 17.01.2011 14:54

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rafalek (Post 1036877)
No to mamy ładne jaja...cały parter na zachodniej do kucia - zła mieszanka betonu...

Mógłbyś wyjaśnić o co chodzi bo nie jestem w temacie?:shock:

murray 17.01.2011 14:56

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Pero (Post 1036888)
Mógłbyś wyjaśnić o co chodzi bo nie jestem w temacie?:shock:

Trzeba kuć posadzkę na parterze (1000 metrów), bo zła mieszanka. Przykładowo, zamiast dwóch worków cementu do betoniarki wrzucili 1.5. Zacnie, nie?

kornd 17.01.2011 14:58

Możecie podać źródło tej informacji?

Ela 17.01.2011 15:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez murray (Post 1036879)
....a, ktoś musi za to beknąć, jak można dać za mało cementu.

Za mało betonu w betonie ?
Czemu mnie to nie dziwi... ?

Już to widzę jak ktoś ponosi konsekwencje..

Cytat:

Jeszcze ponoć z robotą nie uwiną się do końca roku. Zajebiście, witamy w Polsce,
Nie tak dawno prasa donosiła najdroższym odcinku drogi w Polsce, gdzie jest za mało asfaltu w asfalcie...
( http://biznes.onet.pl/za-malo-asfalt...,1,prasa-detal ) - i jakoś nie słyszalam aby komuś coś się stało.

Swego czasu jak podobne przekręty były przy budowie Trasy Siekierkowskiej w Warszawie to Piskorski i cały " Układ Warszawski " PO poleciał.

A teraz ?

Nic....

daroo83 17.01.2011 15:13

Panowie podajcie źródło informacji o tym betonie.

wiktorpiekarski 17.01.2011 15:25

przeczytał na forum maci0sia i zbymaka i przyleciał z niusem informator piep...

philips kr 18.01.2011 08:34

Całkiem solidnie prezentuje się zwycięzki projekt nowej hali,lekko poszarpana bryła bedzie idealnie kontrastowała do mdłej fasady stadionu szkoda tylko ,że nie stanie w miejscu starej a za nią .Układ trybun nie powala ale należy się cieszyć ,że projektant nie zafundował nam ślepej ściany jak to jest np w Płocku.Pojemność wydaje się być idealna.

Arapaho 18.01.2011 09:56

Co z tym betonem ?może ktoś kompetentny potwierdzić lub zaprzeczyć

tomo 18.01.2011 10:39

Jeśli z tym betonem to prawda, to ładny podjazd przed domek sobie ktoś zrobił, ba nawet cały dom wybudował. Takie rzeczy to tylko w Polsce. Ręce opadają.

runner 18.01.2011 14:19

nie siejcie paniki panowie, ja słyszałem od gościa z budowy, że źle wymierzyli coś geodeci i to była przyczyna, że musieli rozbierać beton

joshi 18.01.2011 16:18

a co to za różnica, kto zj...ał? najważniejsza informacja jest taka, że tracą czas i pieniądze


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 10:50.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl