Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

Blixa 05.03.2020 14:39

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1551067)
No niestety nie. Raków wydaje się nie do przejścia.

Mnie tylko interesuje co jest za nami. Prawdopodobienstwo gry w top 8 jest ekstremalnie teoretyczne.

TSWojtas 05.03.2020 15:05

Przyznajmy że do awansu do top 8 potrzebujemy zwycięstwa z Amicą Poznań - i na tym się skupmy :)

kbr 05.03.2020 16:33

Nie wierzę w awans do TOP8, ale bardzo realne jest zajęcie któregoś z miejsc 9-12. To nam da 4 mecze u siebie grupie spadkowej i gwarancję, że w ostatniej kolejce będziemy gospodarzami.

RoS 05.03.2020 18:10

Czyto statystycznie + komentarz mogiel/90mnut


Ile punktów po 30 kolejkach gwarantuje górną ósemkę:
46 - 99,96%
45 - 99,52%
44 - 95,57%
43 - 83,39%
42 - 57,36%
41 - 28,83%
40 - 8,71%
39 - 1,76%
38 - 0,15%

Powyżej 46 pkt. 100% lub blisko 100%, poniżej 38 pkt. 0% lub blisko 0%.

Jakie z tego wnioski? Aby być (prawie) spokojnym ósemki, należy zgromadzić 44 pkt. Wtedy tylko wyjątkowy pech zabierze grupę mistrzowską. 40 pkt. prawie na pewno oznacza dolną ósemkę. Z kolei 41-43 pkt. jest przedziałem granicznym, w którym realne są oba rozstrzygnięcia.

Wiele osób zastanawia się, czy Wisła da radę. Komplet zwycięstw w praktyce wystarczy. Jeśli Wisła straci raz punkty i zremisuje - też prawie na pewno będzie w ósemce. Ale jeśli przytrafi się porażka, to już na dwoje babka wróżyła.

pepe72 05.03.2020 21:53

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Blixa (Post 1551120)
Mnie tylko interesuje co jest za nami. Prawdopodobienstwo gry w top 8 jest ekstremalnie teoretyczne.

To co za nami nie ma większego znaczenia. W każdym razie do 30 kolejki.
To co przed nami ma znaczenie. Zwłaszcza, że od 31 nie liczą się bezpośrednie mecze tylko miejsce po 30.

Karherop 05.03.2020 22:44

Po tym jak kiedyś Mogiel podał prawdopodobieństwo awansu Górnika do ekstraklasy (wynoszące wg ich algorytmu 1.2%) nie biorę na poważnie tych wyliczeń. Oczywiście Górnik wtedy awansował.

Blixa 05.03.2020 23:13

1.2% nie jest zero.

s1mone 05.03.2020 23:15

Zostało 5 kolejek.

Jeśli wszystkie drużyny by zapunktowały w tych najbliższych 5 kolejkach jak w ostatnich to :

7. Lechia 44 pkt
8. Wisła 43 pkt
9. Raków 42 pkt
10. Jagiellonia 39 pkt
11. Górnik 37 pkt
12. Płock 36 pkt
13. Zagłębie 36 pkt

Czyli grupa mistrzowska to jest raczej totalne sci - fi na tą chwilę. Chyba, że nagle po transferach zimowych staliśmy hegemonem ekstraklasy, który wszystkich ładuje w dupala jak leci.

Ja raczej wątpię, że znowu zgarniemy 4 zwycięstwa w 5 spotkaniach.
Osobiście bym nie miał nic przeciwko, ale bądźmy poważni :)

Można też oczywiście liczyć, żę Raków nagle zacznie taśmowo przegrywać, a reszta drużyn walczących o ósemkę też będzie słabo punktować ale to by musiało być strasznie dużo zbiegów okoliczności. Z resztą patrząc na nasz terminarz, wcale nie jestem przekonany czy by to nam wystarczyło.

Generalnie obstawiam takie szanse na ósemkę jak na mistrzostwo w przyszłym sezonie ;]
Teoretycznie możliwe - mało prawdopodobne.

TommyTSW 06.03.2020 07:58

Trudne mecze przed nami, co by nie mówić Lech, Piast, Legia, Raków te cztery drużyny również są w formie, plus jest taki że 3 mecze gramy u siebie.Na koniec wycieczka do Gdyni gdzie też nie gra się łatwo.
O pierwszej ósemce nawet nie ma co myśleć bo inni też będą punktować, trzeba budować przewagę nad strefą spadkową żeby na koniec nie było nerwowo i na tym się skupić, a może w ostatnich kolejkach coś od nas będzie zależeć, Raków i Gdynia dwa ostatnie mecze;)

mr_kwolf 06.03.2020 09:31

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1551153)
Po tym jak kiedyś Mogiel podał prawdopodobieństwo awansu Górnika do ekstraklasy (wynoszące wg ich algorytmu 1.2%) nie biorę na poważnie tych wyliczeń. Oczywiście Górnik wtedy awansował.

Skoro taki masz z tego wniosek to chyba nie bardzo wiesz czym jest prawdopodobieństwo.

1,2% wtedy na Górnika to i tak się wydawało dużo. Liczba zbiegów okoliczności, która tam były potrzebne idealnie oddaje jak mało prawdopodobny był ten awans.

PS. Bukmacherzy wtedy jeszcze mniej wierzyli w ten awans.

pepe72 06.03.2020 09:36

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1551153)
Po tym jak kiedyś Mogiel podał prawdopodobieństwo awansu Górnika do ekstraklasy (wynoszące wg ich algorytmu 1.2%) nie biorę na poważnie tych wyliczeń. Oczywiście Górnik wtedy awansował.

Mogiel dobrze liczy tylko trzeba wiedzieć co liczy.
Policzył prawdopodobieństwo przy założeniu, że każdy wynik jest tak samo prawdopodobny. To nie to samo co liczą buki

mr_kwolf 06.03.2020 09:40

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1551173)
Mogiel dobrze liczy tylko trzeba wiedzieć co liczy.
Policzył prawdopodobieństwo przy założeniu, że każdy wynik jest tak samo prawdopodobny. To nie to samo co liczą buki

Nieprawda.

Każdy mecz liczy osobno. Tutaj przykłady:

http://www.90minut.pl/news/122/news1...straklasy.html
http://www.90minut.pl/news/157/news1...9-kolejce.html
http://www.90minut.pl/news/277/news2...a-kolejka.html

Ale owszem, bukmacherzy dodają do tego "czynnik ludzki", a mogiel stawia w 100% na statystykę.

pepe72 06.03.2020 22:30

Górnik nam odskoczył ;(

TommyTSW 07.03.2020 07:22

w tej kolejce jest ważne żeby Korona, ŁKS, Arka nam nie doskoczyły

TSWojtas 07.03.2020 08:10

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1551241)
Górnik nam odskoczył ;(

Za to zydy nie 😁 Przypominam że z 42pkt raczej nie ma awnsu do górnej 8..

pepe72 07.03.2020 14:34

Cytat:

Pierwotnie napisane przez TSWojtas (Post 1551250)
Za to zydy nie �� Przypominam że z 42pkt raczej nie ma awnsu do górnej 8..

Założenie, że przegrają kolejne 4 mecze jest dość optymistyczne. :>

Płock też nam raczej odskoczy, bo jest 1:0 i mają zawodnika więcej.

Blixa 07.03.2020 16:43

Najwazniejsze jest zeby wszyscy za nami przegrywali.

Levis88 07.03.2020 19:30

Ja tam uważam,że najważniejsze żebyśmy My wygrywali.

pepe72 07.03.2020 19:31

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Blixa (Post 1551264)
Najwazniejsze jest zeby wszyscy za nami przegrywali.

NIE.
W 3 rundzie jest 7 meczów, 21 punktów do zdobycia. Nie odskoczymy na 21 punktów nikomu z miejsca 14.
Najważniejsze by po 30 kolejce być jak najwyżej, bo po 37 w przypadku takiej samej ilości punktów liczy się miejsce po 30.

Przy okazji Zagłębie odrobiło stratę 2 goli i tylko remis.
Pierwszy wynik dobry dla nas w tej kolejce, choć szkoda, że odrobili.

Karherop 07.03.2020 21:36

Hierarchię priorytetów na te rundę postawilbym tak,
1. Cel minimum zdobycie jakiejkolwiek przewagi nad strefą spadkowa.
2. Objęcie 12. miejsca po rundzie zasadniczej, co daje 4 mecze u siebie w rundzie finalowej
3. Awans do 8.

Jeśli cała czwórka (piątka) zespołów czyli Jaga, Zagłębie, Górnik, Raków, Płock się obudzi to wcale nie jest takie pewne że zaliczymy oba pierwsze cele.

pepe72 07.03.2020 21:56

Jaga obtłukła Śląsk ...
Jak na razie jedyny plus to taki, że jeśli zdobędziemy 3 punkty to przeskoczymy Zagłębie.

piotrex007 07.03.2020 22:00

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1551274)
Jaga obtłukła Śląsk ...
Jak na razie jedyny plus to taki, że jeśli zdobędziemy 3 punkty to przeskoczymy Zagłębie.

Obtłukła to bardzo dużo powiedziane. Obie drużyny grały kaszanę, zdecydował karny z dupy, nie wiem do teraz skąd sędzia tam wziął faul

JudasPriest 07.03.2020 22:56

Nie rozumiem dlaczego tak zależy Wam na tym, by grać koniecznie cztery mecze u siebie. Przecież Obi mówił, ze żeby mecz na stadionie się zwrócił to min 20k ludzi musi być. I serio wierzycie ze będzie? Nie pamiętacie frekwencji z końcówki tamtego sezonu?

MaLk 07.03.2020 23:35

Cytat:

Pierwotnie napisane przez JudasPriest (Post 1551276)
Nie rozumiem dlaczego tak zależy Wam na tym, by grać koniecznie cztery mecze u siebie. Przecież Obi mówił, ze żeby mecz na stadionie się zwrócił to min 20k ludzi musi być. I serio wierzycie ze będzie? Nie pamiętacie frekwencji z końcówki tamtego sezonu?

Eee...

Bo wyjazdy też kosztują, ale nie mają szans się zwrócić niezależnie od tego, czy przyjdzie na nie 5, 10 czy 20 tysięcy?

Bo granie czterech meczów u siebie oznacza, że przy wsparciu kibiców łatwiej będzie je wygrać i się utrzymać?

Bo granie czterech meczów u siebie oznacza, że będziemy po rundzie zasadniczej wyżej w tabeli i mniej punktów będzie potrzebne do utrzymania, więc łatwiej będzie się utrzymać?

A jeśli nawet nie będziemy musieli "walczyć o spadek", to sprawdza się też to w odniesieniu do walki o jak najwyższe miejsce na koniec, a każde miejsce wyżej oznacza więcej pieniędzy dla klubu na zakończenie sezonu?

Ale poza tym, to oczywiście reszta się zgadza.

JudasPriest 08.03.2020 00:15

@up

A1. Prawdę mówiąc nie znam kosztu wyjazdów, ale wydaje mi się ze jeśli będziemy mieć frekwencję 10k to i tak bardziej opłaci się wyjazd.
Ad2. Sorry, ale w tej lidze nie ma żadnych reguł. Liderem był Klub z ujemnym bilansem bramkowym. Inny Klub po rekordowej serii porażek ograł lidera i zaczął marsz w kierunku przeciwnego rekordu powstzrymany dopiero w ostatniej akcji przez główkę Alana.
Więc nie przemawia do mnie za bardzo ten argument. Wydaje mi się ze może faktycznie jest troszkę łatwiej, ale nie az tak jak niektórzy myślą.
Co do reszty, oczywiście się zgadzam. Mi nie chodziło o to że miejsce niżej jest lepsze, tylko o sam fakt korzyści jakie daje granie 4 meczów u siebie

Jaroo1 08.03.2020 00:38

Pytanie czy dzięki meczom u siebie zajmiemy wyższe miejsce na koniec sezonu (potencjalnie łatwiej wygrac u siebie i wskoczyć wyżej w tabeli) i czy kasa za to wyższe miejsce pokryje te braki wynikające z organizacji meczu a niskiej frekwencji - już tak chcąc dobitnie liczyć co się bardziej opłaca finansowo.

Blixa 08.03.2020 05:04

Cytat:

Pierwotnie napisane przez JudasPriest (Post 1551276)
Nie rozumiem dlaczego tak zależy Wam na tym, by grać koniecznie cztery mecze u siebie. Przecież Obi mówił, ze żeby mecz na stadionie się zwrócił to min 20k ludzi musi być. I serio wierzycie ze będzie? Nie pamiętacie frekwencji z końcówki tamtego sezonu?

Na 25 meczow w tym sezonie 12 mielismuy u siebie a 13 na wyjezdzie:

R22 19 pkt bramki: 18-10

Wyjazd 11pkt 14-27

Jezeli mamy walczyc o utrzymanie wole zeby ta walka byla u nas.

Pulpet 08.03.2020 08:44

Moim zdaniem z drużyn które są na dzisiaj w górnej ósemce żadna nie wpadnie już w taki dołek żeby tą ósemkę stracić. Nasze dobre wyniki już chyba bez znaczenia...
Ewentualnie szmacisko :) ale przy 42 to też chyba niemożliwie już?
Liczymy :D ?

Karherop 08.03.2020 08:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1551274)
Jaga obtłukła Śląsk ...
Jak na razie jedyny plus to taki, że jeśli zdobędziemy 3 punkty to przeskoczymy Zagłębie.

Przeskoczymy i Zagłębie i Górnik, 11 miejsce byłoby już dobra pozycja do walki i patrzenia wyżej...

Niemniej jednak dzisiaj nie będzie spacerku, żeby się nie okazało.ze remis weźmiemy z pocalowanien reki...

pepe72 08.03.2020 13:58

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Pulpet (Post 1551285)
Moim zdaniem z drużyn które są na dzisiaj w górnej ósemce żadna nie wpadnie już w taki dołek żeby tą ósemkę stracić. Nasze dobre wyniki już chyba bez znaczenia...
Ewentualnie szmacisko :) ale przy 42 to też chyba niemożliwie już?
Liczymy :D ?

Matematycznie, poza zasięgiem jest tylko Legia. W zależności od dzisiejszych wyników może się to zmienić. Ale Craxa nadal będzie w naszym zasięgu.

pepe72 08.03.2020 18:25

Staty po szczęśliwym remisie.
Kod:

Wisła Kraków    razem    dom    wyjazd
kolejka            26    13    13
punkty              31    20    11
średnia          1,19    1,54  0,85
             
Utrzymanie      42    43   
Brakuje          11    12   
średnia na mecz             
13 miejsce      1,00
8 miejsce        3,00

8 miejsce (pkt)    35         
zostało meczów      4         
brakuje punktów      6         
potrzebna średnia+  1,50         
             
puchary            63
Brakuje            32
średnia na mecz    2,91

Wygląda, że na 8 potrzebujemy 4 zwycięstw :>
Ale też możemy (jeszcze) przegonić każdą z drużyn od 2 miejsca.

pepe72 08.03.2020 18:29

mecze bezpośrednie z drużynami 8+ (i mecze do rozegrania):
8. Jaga - 3:0 (d), 2:3 (w) - Craxa (w), WPłock (d), ŁKS (w), Piast (d)
9. Raków - 0:1 (w) - Śląsk (w), ŁKS (d), MY (w), Zagłębie (d)
10. WPłock - 1:2 (w) 2:2 (d) - Korona (d), Jaga (w), Śląsk (d), Craxa (w)
11. Zagłębie - 4:2 (d), 1:0 (w) - ŁKS (w), Lechia (d), Pogoń (w), Korona (d), Raków (w)
12. Górnik - 1:0 (d), 2:4 (w) - ŁKS (w), Lechia (d), Piast (w), Legia (d)
13. My - Piast (w), Legia (d), Raków (d), Arka (w)
14. Arka - 0:1 (d)
15. Korona - 1:1 (w), 2:0 (d)
16. ŁKS - 4:2 (w), 4:0 (d)

Pogrubione te zespoły, z którymi mamy gorszy stosunek meczów bezpośrednich. Wyniki z punktu widzenia Wisły, np. 0:1 znaczy, że przegraliśmy

Jaroo1 08.03.2020 19:58

ligę mamy zajebistą, Legia lekko odskoczyła, a dalej wyścig paralityków, aby tylko nie zblizyć się do Legii, sraxa stanęła w miejscu, ale co z tego skoro dopiero po serii 4 porazek tej kurtyzany zgodził się ją wyscignąć Piast, bo nie wypadąlo nie wygrać z Legią grająca w dziesiątkę. Dalej 4 zespoły z miejsc 4-7 potrzebuja jeszcze z 36 kolejek aby odrobić 1-4 punkty do sracovii, ale prypominam, że do końca ligi już tylko 11 kolejek i prawdopodobnie może być problem aby te ślepe kury trafiły ziarno hehe
Z kolei nagle o tym czym jest granie w piłkę przypominają sobie zespoły z miejsc 8-13 i nagle okazuje się, że im bliżej końca tym więcej druzyn zaczyna grac o puchary.

My mamy to 13 miejsce i nie ma co mysleć o TOP8 raczej ale jesli by wygrać wszystkie mecze to jest szansa awansować. góra tabeli nie punktuje, także po podziale na grupy tak na prawde wszystko jest możliwe i tak jak prześmiewczo opisałem sytuacje, tak jest na prawdę, że nawet zespoły z 12-13 miejsca mogą nagle zacząć grać o puchary. Ja jebie.

kowalkowskij 10.03.2020 07:39

Jest duże niebezpieczeństwo, że liga może zakończyć się po 30 kolejkach. Paradoksalnie to chyba dobrze dla nas. Być może jeden mecz wystarczy wygrać by się utrzymać.

rafalek 10.03.2020 09:52

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kowalkowskij (Post 1551410)
Jest duże niebezpieczeństwo, że liga może zakończyć się po 30 kolejkach. Paradoksalnie to chyba dobrze dla nas. Być może jeden mecz wystarczy wygrać by się utrzymać.

Skad to wziales?

Wczoraj na Kanale Sportowym bylo jasno powiedziane, ze takie rozwiazanie nie jest brane pod uwage. Zakonczenie sezonu po 26 czy 30 kolejkach nie robi roznicy, bo nie jest to przewidziane w regulaminie.

kowalkowskij 10.03.2020 09:56

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rafalek (Post 1551419)
Wczoraj na Kanale Sportowym bylo jasno powiedziane, ze takie rozwiazanie nie jest brane pod uwage. Zakonczenie sezonu po 26 czy 30 kolejkach nie robi roznicy, bo nie jest to przewidziane w regulaminie.

Jest przewidziane w ustawie o sytuacjach nadzwyczajnych. I jak najbardziej jest możliwe. Zakończenie po 30 kolejkach wydaje się sprawiedliwe, jeśli miałyby być skrócone rozgrywki.

Boracik86 10.03.2020 10:04

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rafalek (Post 1551419)
Skad to wziales?

Wczoraj na Kanale Sportowym bylo jasno powiedziane, ze takie rozwiazanie nie jest brane pod uwage. Zakonczenie sezonu po 26 czy 30 kolejkach nie robi roznicy, bo nie jest to przewidziane w regulaminie.


Mogą tego nie brać pod uwagę w tej chwili, ponieważ nie mają pojęcia, jak to będzie wyglądało dalej. Włoskie ligi zostały zawieszone na minimum ponad 3 tygodnie i to już może być za dużo. Prawdopodobnie to zawieszenie zostanie przedłużone. Decyzja zapadła na szczeblu państwowym, a nie związkowym. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce w Polsce to ani Ekstraklasa, ani PZPN nic na to nie poradzą i będą musiały podjąć jakąś decyzję. Jedną z nich jest właśnie zakończenie sezonu po 30 kolejce, ze względu na niemożność rozegrania 7 kolejek w późniejszym terminie.

rafalek 10.03.2020 12:23

Ale niebiezpieczenstwo skrocenia sezonu nie jest w zadnym wypadku duze... dopoki nie stanie sie kataklizm w stylu - zawodnik albo czlonek sztabu ktorejs z druzyn bedzie zarazony - sezon bedzie bez problemu dograny do konca, tylko niestety pewnie bez publicznosci.

Dodajmy tez, ze nie sadze zeby u nas ta "epidemia" przybrala taki obrot i rozmiary jak we Wloszech, gdzie sytuacja dzieje sie naprawde powazna...

TSWojtas 10.03.2020 13:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rafalek (Post 1551438)
Ale niebiezpieczenstwo skrocenia sezonu nie jest w zadnym wypadku duze... dopoki nie stanie sie kataklizm w stylu - zawodnik albo czlonek sztabu ktorejs z druzyn bedzie zarazony - sezon bedzie bez problemu dograny do konca, tylko niestety pewnie bez publicznosci.

Dodajmy tez, ze nie sadze zeby u nas ta "epidemia" przybrala taki obrot i rozmiary jak we Wloszech, gdzie sytuacja dzieje sie naprawde powazna...

Ale jeśli się nie uspokoi sytuacja to zarażenie piłkarza to kwestia czasu ...

kowalkowskij 10.03.2020 14:02

Wg mnie lepiej zakończyć rozgrywki po 30. kolejce na spokojnie, niż potem na wariata po np. 33...


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 23:43.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl