Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Tiramisu 23.06.2009 21:35

Atlas Wysoki, najwyższy grzbiet górski Afryki Północnej biegnie ukośnie przez całe terytorium Maroka od wybrzeża Atlantyku, na północny wschód od Agadiru, do granicy z północną Algierią. Berberowie nazywają go Idraren Draren – Góry Gór.

WISŁAZWE 23.06.2009 21:40

Łączny doliny dwóch rzek jedna z nich przepływa przez Szwajcarię i Francję a druga jest jej dopływem.
Alpy Berneńskie.

puchaty1906 23.06.2009 21:43

Przełęcz Furka

Potwierdzenie - http://www.kcg-weg.de/images/Furka-Grimsel.JPG

WISŁAZWE 23.06.2009 21:45

Bingo mistrzu... Jedziesz dalej

puchaty1906 23.06.2009 21:52

Gdzie to jest? Co to jest? Oraz proszę podać pewną charakterystyczną rzecz związaną z tymi "obiektem".

wienek 23.06.2009 21:56

to Kapellbrücke, ale ta zagadka już była, daj coś innego.
i zmniejsz fotkę, bo forum rozjeżdża...

puchaty1906 23.06.2009 22:07

OK no to co to za pan?
To zwiększ rozdzielczość w komputerze :-P

http://i40.tinypic.com/2lifoug.jpg

atbb 24.06.2009 01:01

John Forbes Nash Jr
Prowadził badania nad teorią gier. Wprowadził koncept równowagi w grach niekooperacyjnych nazwany od jego nazwiska równowagą Nasha. Był współlaureatem nagrody im. A. Nobla w dziedzinie ekonomii w 1994 roku (nagrodę dostali wówczas także zajmujący się teorią gier Reinhard Selten i John Harsanyi).
Historia jego życia została zekranizowana w 2001 roku w filmie Piękny umysł (A Beautiful Mind), w którym główną rolę zagrał Russell Crowe.


No i moja zagadka:
Jak się nazywa ten szczyt??
http://i40.tinypic.com/332yzuo.jpg

puchaty1906: Nie, nie Elbrus.

puchaty1906 24.06.2009 08:07

Elbrus? 1000 znakow

WISŁAZWE 24.06.2009 14:06

Czy to jest Fogo ??

Jak nie to może jakaś sugestia bo dużo tego :)

atbb 24.06.2009 15:29

To nie jest Fogo, ale jesteś blisko bardziej na północ ;)

WISŁAZWE 24.06.2009 16:04

Pico de Teide- szczyt wulkaniczny na wyspie Teneryfa
Najwyższy szczyt na górze atlantyckiej. :)

------------------------------------------------------------------------------------------

Zagadka co to za miejsce gdzie się znajduje kto nadał aktualny kształt temu miejscu

http://i44.tinypic.com/mjsf4o.jpg

atbb 24.06.2009 16:13

Zgadza się :)

WISŁAZWE 24.06.2009 19:48

Miejsce to jest wpisane na listę UNESCO w 1986 roku

puchaty1906 24.06.2009 19:59

WISLAZWE - mnie to się na pierwszy rzut oka to kojarzy z jakimś Haiti, Bahamą. A ten kościół to podobny budowali w filmie 1492 wyprawa do raju (Ridleya Scotta).

WISŁAZWE 24.06.2009 20:03

Szukajcie w Azji. Na razie tyle... :)

Chodzi o całą to budowle oczywiście....

puchaty1906 24.06.2009 20:04

Kościoły i klasztory Goa

WISŁAZWE 24.06.2009 20:07

Nie podpowiem tylko jeszcze że jest to miasto fortowe...

Mareq 24.06.2009 20:31

Miasto Galle na Cejlonie
a fortyfikacje wzniesione przez Holendrów

WISŁAZWE 24.06.2009 20:43

Tak jest :) zadajesz.

Mareq 24.06.2009 20:59

http://img231.imageshack.us/img231/9...030272r.th.jpg

Co to za szczyt i co to za budowle , które sie na nim znajdują ?

atbb 24.06.2009 22:54

może jakaś wskazówka?

Mareq 25.06.2009 07:49

http://img155.imageshack.us/img155/259/widok.jpg

Jak widać u podnóży tej góry leży miasteczko . Jeżeli chodzi o historię międzynarodowych rywalizacji w dziedzinie sportów zimowych , to jego rola jest kluczowa :)
(ewentualna nastpępna podpowiedź popołudniu)

WISŁAZWE 25.06.2009 10:31

Miejscowość Chamonix-Mont-Blanc W Chamonix w 1924 roku odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Miejscowość ta organizowała także Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1937.

Aiguille du Midi
Znajduje się tam sklep z pamiątkami, skrzynka pocztowa, kawiarnia oraz toalety.
Szczyt został zdobyty przez Antoniego Malczewskiego
Myślę że wszystko napisane :D
Więc zadaje....
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://i44.tinypic.com/10emow3.jpg



Co to za miejsce gdzie się znajduje i co tam aktualnie jest...

Mareq 25.06.2009 11:10

Pro forma potwierdzam , że dobra odpowiedź :)
Odnośnie do tego co się tam znajduje , to chodziło mi że górna stacja kolejki(a nie szczegóły) , ale nie ma to takiego znaczenia ;)

WISŁAZWE 25.06.2009 20:25

Pewien generał używał tego zamku jako kwatery podczas wyzwolenia tego kraju.
Przebywał tam także król jednego z pobliskich państw ( nie graniczą one ze sobą) !!


Podpowiedź II
http://www.odyseo.pl/przewodniki/hol...landia_1_b.jpg

Kobieta_Wislak 26.06.2009 01:40

chodzi o Kasteel Heeswijk, (położony o ok. 2,5 km od Heeswijk W Holandii).
Obecnie jest tam hotel i muzeum.
-------------------------------------------------------------

http://i42.tinypic.com/1dze43.jpg
ZAGDADKA:
Jak na nią wołają i gdzie stoi?

WISŁAZWE 26.06.2009 13:55

Paks Margareeta (Gruba Małgorzata) ( nie obrażając Małgorzat) :D - jedna z potężniejszych baszt w systemie umocnień miejskich (średnica 24 m, grubość muru do 4,7 m).

Jest częścią średniowiecznego obwarowania miasta Tallinn

-------------------------------------------------------------------------------------

Zagadka
http://i42.tinypic.com/105edma.jpg

Co to za obiekt gdzie się znajduje co w nim nie zwykłego??

WISŁAZWE 26.06.2009 19:16

W średniowieczu przekształcono ten obiekt w kościół co sprawiło że obiekt ten nie został zniszczony :)

p e t e r 26.06.2009 20:15

Porta Nigra (łac. Czarna Brama) – zachowana z czasów rzymskich zabytkowa brama miejska w Trewirze w Niemczech (dawniej Augusta Trevorum w prowincji Germania Dolna). Jest to fragment fortyfikacji miejskich, które są najstarszą rzymską budowlą obronną na terenie Niemiec i największą bramą miejską po północnej stronie Alp.
W 1986 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

WISŁAZWE 26.06.2009 20:24

Oczywiście.
p e t e r powrót w wielkim stylu :D jedziesz z zagadką

p e t e r 26.06.2009 20:26

Raczej przerwa od sesji :)

---
Kto to i w jakim mieście się urodził?

http://i42.tinypic.com/mbn67d.jpg

snyrting 26.06.2009 20:48

Sporóbujemy z jakąś podpowiedzia?

p e t e r 26.06.2009 20:53

Spróbować możemy. Ale teraz będzie już dziecinnie łatwo.

Bohater zagadki po prawej stronie:
http://i39.tinypic.com/2ecm88j.jpg

p e t e r 26.06.2009 20:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISLAZWE (Post 751974)
Marian Wieczysty urodzony we Lwowie??

Nie, to nie Polak. A tańczące osoby to postaci wręcz kultowe, kojarzone ze sobą jak nie przymierzając Butch Cassidy i Sundance Kid albo Bonnie & Clyde.

edit: snyrting - poprawna odpowiedź. Napisz jeszcze, kim są "tancerze".

Jako ciekawostkę dodam, że w czasie kręcenia Casablanki Bogart nosił koturny, żeby być wyższym od Ingrid. W rzeczywistości był od niej niższy o 4 cm.

snyrting 26.06.2009 20:58

Rzeczywiście teraz zrobiło się za łatwo.

Ten pan, to Michael Curtiz reżyser filmu Casablanca. Urodził się w Budapeszcie.

Humphrey Bogart, Ingrid Bergman.

Domniemuje, że odpowiedź jest poprawna :) Teraz czas na moją zagadkę:

Jak się nazywa postać uwieczniona na tym pomniku?

http://img188.yfrog.com/img188/9416/zagadka123.jpg
http://img188.yfrog.com/i/zagadka123.jpg

WISŁAZWE 26.06.2009 21:28

Nikola Tesla,- wynalazca poeta malarz.
Był autorem 112 patentów, głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, z których najsławniejsze to silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa,

snyrting 26.06.2009 21:32

Siur. Dajesz.

WISŁAZWE 26.06.2009 21:54

Co to za obiekt z kim jest związany...
http://i41.tinypic.com/atlxk6.jpg



Podpowiedź I
http://www.brygada102.pl/gerda/images/gerda.jpg

Tiramisu 27.06.2009 12:34

Obiecałam sobie ;), że już nie będę zgadywać, ale nie mogę się powstrzymać, bo uwielbiam bajki,,,

,,,Hansa Christiana Andersena :). Jego dom rodzinny.

Zagadka:
http://i40.tinypic.com/246kpjs.jpg
Któż to taki?


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 16:26.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl