![]() |
Fakt, rozmiekczona komuna ostatnich lat probowala jakichs podrygow w kierunku panstwa prawa i przez dwa ostanie lata komuny funkcjonowal TK, ale jego orzeczenia mogly zostac uwalone 2/3 glosami w sejmie, a jaki byl sklad sejmu, to wiadomo. Oczywiscie wazne jest rowniez to, ze orzekal na podstawie kontytucji PRL.
|
Czytając niektóre wypowiedzi mam wrażenie, że niektórzy pojmują komunę jako panstwo całkowicie pozbawione prawa a jego organy działajace bezprawnie.
Nic bardziej mylnego. Za wyjątkiem okresu stalinizmu wszelkie represje odbywały się zgodnie z prawem. Ówczesnym prawem. Obowiązywała Konstytucja, która na papierze dawała wiele praw obywatelskich. Przypomnę, że ta konstytucja po wykreśleniu paru punktów (głównie o PZPR i przyjażni z ZSRR) służyła nam przez kilka lat po przemianach 90. A jednak było to państwo totalitarne. Pisze to tylko dlatego, że jest tu przeświadczenie o tym, że przestrzeganie prawa gwarantuje demokratyczość Państwa. Cytat:
W dzisiejszych czasach i przy dzisiejszych możliwościach technicznych można sprawować władzę bardziej absolutną niz władza genseka w komunistycznym państwie zachowując w pełni fasadę demokratycznego państwa. Jaskrawy przykład mozna zobaczyc patrząc w kierunku wschodzącego słońca. |
Mógłbyś nawet to rozwinąć o kraje będące kolebką nowoczesnej demokracji, gdzie kontrola obywateli, urozmaicone środki przymusu bezpośredniego (ŚPB) i gadżety typu LRAD urozmaicają folklor w jakim nieświadomi niczego obywatele wdychają powietrze przesycone wolnością i sprawiedliwością.
Żeby nie było tak, że znowu zadaję zbyt trudne zagadki to od razu podpowiedź dla nieaparatczyków. Nie chodzi o Rosję. |
Chodzi o Polskę czy Chiny? :lol:
|
Cytat:
Co to za prawa ktorych nie mozna egzekwowac ; ) ? Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
http://en.wikipedia.org/wiki/Constit...urt_of_Belarus http://en.wikipedia.org/wiki/Constit...ourt_of_Russia Jako przykłady. Sądy (trybunały) konstytucyjne istniały (istnieją) w ZSRS, Rosji czy na Białorusi. A chyba nie uznamy tych krajów za demokratyczne (w przypadku ZSRS i Białorusi możemy chyba mówić nawet o pewnej formie totalitaryzmu). Przyjęcie jako kryterium nie istnienia w danym kraju totalitaryzmu faktu funkcjonowania w systemie prawnym TK wydaje się być bardzo mocno na wyrost. Podobnie jak zdefiniowanie co to znaczy "niezależny" TK. |
Cytat:
|
Cytat:
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 09:05. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl