Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   13 grudnia MARSZ PAMIĘCI "Zdelegalizujemy komunę" ! (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=8937)

Mareq 16.12.2012 21:28

Fakt, rozmiekczona komuna ostatnich lat probowala jakichs podrygow w kierunku panstwa prawa i przez dwa ostanie lata komuny funkcjonowal TK, ale jego orzeczenia mogly zostac uwalone 2/3 glosami w sejmie, a jaki byl sklad sejmu, to wiadomo. Oczywiscie wazne jest rowniez to, ze orzekal na podstawie kontytucji PRL.

Elefant 16.12.2012 21:52

Czytając niektóre wypowiedzi mam wrażenie, że niektórzy pojmują komunę jako panstwo całkowicie pozbawione prawa a jego organy działajace bezprawnie.

Nic bardziej mylnego. Za wyjątkiem okresu stalinizmu wszelkie represje odbywały się zgodnie z prawem. Ówczesnym prawem. Obowiązywała Konstytucja, która na papierze dawała wiele praw obywatelskich. Przypomnę, że ta konstytucja po wykreśleniu paru punktów (głównie o PZPR i przyjażni z ZSRR) służyła nam przez kilka lat po przemianach 90.
A jednak było to państwo totalitarne.

Pisze to tylko dlatego, że jest tu przeświadczenie o tym, że przestrzeganie prawa gwarantuje demokratyczość Państwa.

Cytat:

Płacz to będzie dopiero jak drugi Pol Pot naprawdę się pojawi i dewaluacja pojęć nie będzie możliwa. Wtedy będzie ciupa za pomysł o jakimkolwiek marszu, a nie za obrażanie najjaśniej nam panującego prezydenta.
A po co ?

W dzisiejszych czasach i przy dzisiejszych możliwościach technicznych można sprawować władzę bardziej absolutną niz władza genseka w komunistycznym państwie zachowując w pełni fasadę demokratycznego państwa. Jaskrawy przykład mozna zobaczyc patrząc w kierunku wschodzącego słońca.

emj10 16.12.2012 22:05

Mógłbyś nawet to rozwinąć o kraje będące kolebką nowoczesnej demokracji, gdzie kontrola obywateli, urozmaicone środki przymusu bezpośredniego (ŚPB) i gadżety typu LRAD urozmaicają folklor w jakim nieświadomi niczego obywatele wdychają powietrze przesycone wolnością i sprawiedliwością.

Żeby nie było tak, że znowu zadaję zbyt trudne zagadki to od razu podpowiedź dla nieaparatczyków. Nie chodzi o Rosję.

Pablo84 16.12.2012 22:55

Chodzi o Polskę czy Chiny? :lol:

Mareq 16.12.2012 23:58

Cytat:

Obowiązywała Konstytucja, która na papierze dawała wiele praw obywatelskich
I co mogl zrobic towarzysz obywatel ktorego konstytucyjne prawa zostaly naruszone ?
Co to za prawa ktorych nie mozna egzekwowac ; ) ?

Cytat:

Za wyjątkiem okresu stalinizmu wszelkie represje odbywały się zgodnie z prawem. Ówczesnym prawem
Oj mysle, ze mozna by polemizowac. Spor o legalnosc stanu wojennego toczy sie chyba do dzisiaj a to jeden z najbardziej jaskrawych przykladow.

Cytat:

Pisze to tylko dlatego, że jest tu przeświadczenie o tym, że przestrzeganie prawa gwarantuje demokratyczość Państwa.
Nie gwarantuje, lecz utrudnia jego nieprzestrzeganie.

emj10 17.12.2012 00:43

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Pablo84 (Post 1291518)
Chodzi o Polskę czy Chiny? :lol:

Sri Lanka oczywiście. Żeby nie było, że obrażam ten kraj to powiem tylko, że widoki z górskich tras kolejowych są trudne do opisania.

wislak68 17.12.2012 01:46

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Mareq (Post 1291502)
Konstytucja, ktora jest hierarhicznie najwyzszym aktem prawnym obowiazujacym na terytorium RP zawiera katalog zasad(w tym zasade demokratycznego panstwa prawa),a kontrole konstytucyjna(w tym przestrzegania tych zasad) sprawuje Trybunal Konstytucyjny.
Wskaz mi podobny ustroj totalitarny(bo jak rozumiem to oznacza powolywanie sie na komunizm)w ktorym wystepuje taka konstrukcja tj. kontrola wladzy przez niezalezny Trybunal sadowy pod katem przestrzegania praw obywateli zawartych w konstytucji.
Nalezy do tego rowniez dodac do kontrole miedzynarodowa sprawowana poprzez Trybunal Praw Czlowieka w Strasburgu.

Proszę linki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Constit...urt_of_Belarus
http://en.wikipedia.org/wiki/Constit...ourt_of_Russia
Jako przykłady. Sądy (trybunały) konstytucyjne istniały (istnieją) w ZSRS, Rosji czy na Białorusi. A chyba nie uznamy tych krajów za demokratyczne (w przypadku ZSRS i Białorusi możemy chyba mówić nawet o pewnej formie totalitaryzmu). Przyjęcie jako kryterium nie istnienia w danym kraju totalitaryzmu faktu funkcjonowania w systemie prawnym TK wydaje się być bardzo mocno na wyrost.
Podobnie jak zdefiniowanie co to znaczy "niezależny" TK.

wislak68 17.12.2012 02:12

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emj10 (Post 1291505)
Płacz to będzie dopiero jak drugi Pol Pot naprawdę się pojawi i dewaluacja pojęć nie będzie możliwa. Wtedy będzie ciupa za pomysł o jakimkolwiek marszu, a nie za obrażanie najjaśniej nam panującego prezydenta.

W rzeczy samej cieszmy się zatem z tego że jak na razie dewaluacja pojęć sprowadza się tylko do tego że: największy prymityw i cham polskiej polityki bierze się za ustalanie definicji "mowy nienawiści"; tchórz chlejący 13 XII 1981 gorzałę, a potem uciekający ze stoczni tuż przez atakiem ZOMO ma czelność wytykać komu innemu że nie został internowany; prokurator twierdzi że na szczątkach wraku samolotu "nie stwierdzono TNT co bynajmniej nie oznacza że go tam nie ma" (to tak tylko parę przykładów z ostatniego czasu). W rzeczy samej luzik. Przecież Donio mógł się wkurzyć jeszcze bardziej i oprócz rozgonienia Rz mógł np: zamknąć za "mowę nienawiści" GP. Dobry z niego pan.

Drozd 17.12.2012 16:40

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wislak68 (Post 1291531)
... Dobry z niego pan.

Zaiste, mógł zabić, a jedynie pobił i okradł :D Wznieśmy dziękczynne modły...


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 09:05.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl