Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

wisl@k_TS 27.07.2008 19:37

W takim razie pewnie Ci chodzi o wyspę Île d'Yeu (Philippe Pétain) ?

Zdzis 27.07.2008 19:39

Dokładnie. Twoja kolej.

wisl@k_TS 27.07.2008 19:47

http://i35.tinypic.com/2w4cn43.jpg

Kto to i czego jest znany?

PODPOWIEDŹ: rok 1075

jasnyGwint 28.07.2008 18:12

no to teraz to już łatwe
Papież Grzegorz VII
znany ze sporu o inwesturę

wisl@k_TS 28.07.2008 18:40

Oczywiscie. Twoja zagadka.

jasnyGwint 28.07.2008 18:50

co to jest

http://i36.tinypic.com/30jlfgj.jpg

podpowiedź: pewna jaskinia w Szkocji

wisl@k_TS 29.07.2008 18:59

Fingal's Cave ?

jasnyGwint 29.07.2008 19:24

czyli Grota Fingala.
Zadajesz.

wisl@k_TS 29.07.2008 20:23

http://i33.tinypic.com/qnv4ib.jpg

Co to i gdzie się to znajduje?


podpowiedź: Bałkany
podpowiedź 2: Bułgaria

jasnyGwint 31.07.2008 18:56

Katedra Wniebowziecia Matki Boskiej w Warnie


Moje pytanie:
Co to za miasto?

http://i33.tinypic.com/m7zx9w.jpg

Johny84 01.08.2008 18:52

Troki?

Glowy nie dam, wiec prosz o potwierdzenie.

Zdzis 01.08.2008 19:24

Lucerna, most Kapellbrücke.

Zagadka: Co to, gdzie to?

http://img171.imageshack.us/img171/6931/abcpg9.jpg
Nie będzie mnie przez weekend więc nie dam podpowiedzi ani potwierdzenia. Jak coś, to proszę kontynuować zabawę, ale myślę, że nie będzie aż takich problemów z tą zagadką:)

I co, nikt tego nie ruszył przez weekend? No to podpowiedź: Litwa.

wienek 03.08.2008 22:01

może dlatego nikomu nie chce sie ruszać, bo ta zagadka już była!

zadaj coś innego...

Zdzis 03.08.2008 22:23

Ok, nie wiedziałem. To były oczywiście Troki.
Nowa zagadka
Kto to?
http://img297.imageshack.us/img297/4824/asfoq1.jpg
Podpowiedź:
Cesarz rzymski, jeden z najwybitniejszych w historii. Urodził się w tym samym regionie co jego poprzednik, ale nie był z nim spokrewniony-poprzednik prawdopodobnie nie zdążył go nawet adoptować przed śmiercią. Bohater zagadki pamiętany jest głównie ze względu na umacnianie granic imperium. Zapoczątkował modę na noszenie brody - przed nim zarost (niewielki) miał tylko Tytus, po nim - prawie każdy cesarz.
Podpowiedź 2:
W Rzymie, nad brzegiem Tybru, na wprost obecnej Bazyliki świętego Piotra, znajduje się pewna imponująca budowla. Została wybudowana w czasach panowania naszego cesarza - z przeznaczeniem dla niego.

kalvin 04.08.2008 20:58

cesarz Hadrian

Zdzis 04.08.2008 21:09

No jasne. Jego poprzednik to Trajan - obaj urodzili się w Hiszpanii. Umacnianie granic = wał Hadriana. Imponująca budowla - Zamek Świętego Anioła, czyli Mauzoleum Hadriana.
Kalvin zadaje.

kalvin 04.08.2008 21:17

Kto to i czym się zajmował?

http://i36.tinypic.com/30idf5t.jpg

Tak, pytaj dalej wienek.

wienek 04.08.2008 21:28

Henryk Arctowski, geograf, geofizyk, geolog, podróżnik, szeroko związany z badaniami krajów polarnych...


http://img402.imageshack.us/img402/9...razek56cd7.jpg

http://img399.imageshack.us/img399/7...razek55ur4.jpg

u naszych sąsiadów...

EDIT: Wschodnie Czechy.

kalvin 05.08.2008 17:15

Ogród w Kroměříž

wienek 05.08.2008 20:44

Kromieryż :), Twoja zagadka.

kalvin 05.08.2008 21:22

Chciałem zachować oryginalną pisownię ;)

ZAGADKA:
http://i36.tinypic.com/212wr4y.jpg

Zabytek przedstawiony na zdjęciu jest obecnie symbolem, a zarazem centralnym punktem pewnego europejskiego miasta.
Jakiego ?

Podpowiedź:Benelux
Podpowieź 2: miasto nad Mozą

kalvin 07.08.2008 22:57

Chodziło o Liege.

NOWA ZAGADKA:
http://i38.tinypic.com/15wzzp0.jpg

Schody te są symbolicznym wejściem do pewnego miasta u naszych sąsiadów. Na ich szczycie znajduje się pomnik przedstawiający pierwszego gubernatora tego miasta.
O jakie miasto chodzi ?

Sevi 08.08.2008 08:18

Odessa, pomnik Armanda-Emmanuela du Plessis :)

kalvin 08.08.2008 09:33

Zgadza się.
Twoja kolej.

Sevi 08.08.2008 09:40

http://i36.tinypic.com/k357ra.jpg

kto?

Bayern 08.08.2008 09:59

Odpowiedż: Generał - Mason: Michał Tokarzewski-Karaszewicz.

Proste pytanie:
Jak nazywał się dowódca brytyjskiego batalionu, który zdobył most w Arnhem w czasie operacji "Market-Garden" we wrześniu 1944?

Etiop 08.08.2008 11:55

Most w Arnhem nie został zdobyty. Operacja "Market Garden" zakończyła się niepowodzeniem. Nacierające oddziały brytyjskie, amerykańskie i polskie poniosły w niej ogromne straty.

Bayern 08.08.2008 12:06

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Etiop (Post 581634)
Most w Arnhem nie został zdobyty. Operacja "Market Garden" zakończyła się niepowodzeniem. Nacierające oddziały brytyjskie, amerykańskie i polskie poniosły w niej ogromne straty.


Pytanie było nieścisłe, chodzi o północny koniec mostu. Jak nazywał się dowódca batalionu który zdobył i przez 3 dni utrzymał północny koniec mostu?

Etiop 08.08.2008 12:11

Płk. Frost

Bayern 08.08.2008 12:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Etiop (Post 581640)
Płk. Frost

Oczywiście, płk John Frost

Etiop 08.08.2008 18:14

Znana postać. Polski dowódca, w czasie II WŚ podporządkowany przez krótki okres czasu dowódcy brytyjskiej VIII Armii. Brał udział w bitwie, dzięki której droga do stolicy tego kraju stanęła otworem dla aliantów. Po wojnie pozbawiony obywatelstwa polskiego.
Pytanie: jaki dowódca, jaka bitwa ?

Tom'ash 08.08.2008 18:32

W. Anders?

Etiop 08.08.2008 18:45

Pierwsza część pytania prawidłowa. Pozostała druga część: jaka bitwa?

Tom'ash 08.08.2008 18:52

Monte Casino;>

Etiop 08.08.2008 18:53

Prawidłowa odpowiedź. Twoja kolej na pytanie.

Tom'ash 08.08.2008 18:55

Kto to i jaki dokument wydał?
http://i37.tinypic.com/2u4mwbp.jpg

podpowiedź: Miał pewne kłopoty z pewnym królem Niemiec.

Wilku 08.08.2008 23:12

Grzegorz VII

Tom'ash 08.08.2008 23:29

Oczywiście:) Zadawaj:)

Wilku 08.08.2008 23:39

No to skoro jestesmy w niemieckich klimatach, jeden z najwybitniejszych ludzi jakich wydał niemiecki naród (w sensie jak najbardziej pozytywnym), hmm.. co by tu jeszcze dodać? Może tak - autor najwczesniejszych znanych z terenów Polski pism (w sensie gdzie powstały).

http://i35.tinypic.com/2wcqw7t.jpg

pietruch 09.08.2008 09:50

Thietmar?
123456789


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 08:27.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl