Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

p e t e r 10.06.2009 13:20

Hannibal i Scypion Afrykański Starszy (Publius Cornelius Scipio Africanus) - spotkali się na partyjce brydża pod Zamą w 202 r. p.n.e.

Krissu 10.06.2009 13:22

Ja słyszałem, że w szachy grali... :-/

p e t e r 10.06.2009 13:29

Może, może... Nie mam pamięci do szczegółów. W każdym razie futbolu wtedy jeszcze nie znali.

Kto to był i jak zginął?

http://img150.imageshack.us/img150/1783/bratisl.jpg


---
Podpowiedź: bohater zagadki był związany z Lublinem.

WISŁAZWE 10.06.2009 21:51

I znowu ja :D:D

Józef Czechowicz -
Zginął pod gruzami kamienicy podczas bombardowania Lublina, zaledwie kilkaset metrów od domu rodzinnego, w okolicznościach łudząco przypominających śmierć podmiotu lirycznego w wierszu Żal ("ja bombą trafiony w stallach").

p e t e r 10.06.2009 21:53

Brawo WISLAZWE. Napisałeś wszystko, co chciałem dodać tytułem uzupełnienia, nawet o odniesieniu do wiersza. Ciekaw jestem, ile zajęło Ci znalezienie odpowiedzi? :)

WISŁAZWE 10.06.2009 22:02

Mało czasu zajęło mi szukanie tego pana wpisałem w google ludzie związani z Lublinem i szukam na Wikipedii szczęście że ten pan był na C :D Prosto i szybko a że nikt się nie zgłosił więc znowu ja :)

Jakiego miasta to panorama :)

http://i44.tinypic.com/s5wiac.jpg

Kolumbus 10.06.2009 23:32

Quito???????

WISŁAZWE 11.06.2009 12:37

Nie to nie jest Quito szukajcie znacznie bliżej...

PODPOWIEDŹ I
Pewien cesarz nazwał to miasto swoim Rzymem...
Teraz to już łatwo pójdzie.
Tyle.

p e t e r 11.06.2009 13:09

Sofia.
_____


Co to za miasto i jak się nazywa wieża, ze szczytu której zrobiono to zdjęcie?

http://i40.tinypic.com/25k2105.jpg


___
Podpowiedź: z miasta tego pochodzi bardzo znany sędzia piłkarski, który jakiś czas temu zakończył karierę.

Grzegorz z Sanoka 11.06.2009 22:16

Czyżby Bolonia?

Wiki twierdzi, że to Krzywa Wieża ;) o ile dobrze rozkminiłem całość...

p e t e r 11.06.2009 22:19

Tak. Pochodzi z niej Pierluigi Collina. Czekam jeszcze na odpowiedź na drugą część zagadki: jak się nazywa wieża, ze szczytu której zrobiono to zdjęcie? (podpowiadam, że stoją tam obok siebie 2 wieże, a to zdjęcie zrobiono z wyższej)

edit: Tiramisu - dobra odpowiedź. Za to Twoja poprzednia odp. (Torre Garisenda) to nazwa niższej wieży.

Tiramisu 11.06.2009 22:24

Torre degli Asinelli

Grzegorz zadawaj :).

Grzegorz z Sanoka 11.06.2009 22:39

Z racji, że idą wakacje ;)

http://img41.imageshack.us/img41/938...karskaview.jpg

gdzie?

Tiramisu 11.06.2009 22:48

Croatia? :>

orzeu 11.06.2009 22:50

Ewidentnie Balkany ;)
Pachmie Chorwacja ale pewnie to cos innego

Grzegorz z Sanoka 12.06.2009 00:44

Tak Chorwacja :) A dokładniej ;>

rafiABG 12.06.2009 00:53

mi to do złudzenia przypomina Kotor w Czarnogórze.

kibic sukcesu 2007 12.06.2009 01:09

Dla ułatwienia podpowiem, że nazwa miejscowości znajduje się w adresie linka do zdjęcia (wystarczy kliknąć) :)

Tiramisu 12.06.2009 09:50

Chorwacja - Makarska :P

Grzegorz,,, Z dokładną nazwą miejscowości to przegięcie :P. Tam wszędzie jest pięknie.

Ok. Zadaje.

Kim jest pan na tym zdjęciu?

http://i40.tinypic.com/mrbsk4.jpg

Czym zasłynął? Kilka słów o nim.

Kolumbus 12.06.2009 10:14

Korczak-Ziółkowski jest autorem i był wykonawcą do 1982 roku pomnika przedstawiajacego Crazy Horse'a wodza indian.Pomnik znajduje sie w Dakocie w Gorach Czarnych.Na zdjeciu razem z żoną,w tlei jest niedokończony jeszcze pomnik.

stan obecny
http://www.bikeseatosea.com/photos/C...se_390x300.jpg

Tiramisu 12.06.2009 10:17

http://www.inzynier.rzeszow.pl/Files...S2jezdziec.htm

Zadajesz :)

Kolumbus 12.06.2009 10:22

latwe

co to i gdzie to?
http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._aerial.id.jpg

pio 12.06.2009 10:25

Wodospad Niagara :>


Wodospad jest otoczony przez zabudowę dwóch miast o tej samej nazwie, kanadyjskiego Niagara Falls (78 tys. mieszkańców) i amerykańskiego Niagara Falls (55 tys. mieszkańców).

jeśli odpowiedź jest satysfakcjonująca, niech ktoś zada następną zagadkę.
ja spadam :)

orzeu 12.06.2009 10:54

odpowiedz nie jest wyczerpujaca bo tam sa trzy wodospady :P
Niagara, American Falls a trzeciego nie pamietam z nazwy ;)

Tiramisu 12.06.2009 11:02

Welon Panny Młodej,,,

Bridal Veil Falls? :P


edit:
Ok. Zadam, bo stanęło ;):
Założycielem jakiej formacji brytyjskiej podczas II wojny światowej był Lord Amery, jak brzmiała pierwsza nazwa i jak później ją przemianowano? Co się stało z Johnem?

Wasiu 12.06.2009 21:17

Legion Świętego Jerzego (Legion Brytyjski ?) później przemianowany na Wolny Korpus Brytyjski.
Amery schwytany w Mediolanie i skazano go na smierc przez powieszenie. Wyrok wykonano 19 grudnia 1945.

Tiramisu 12.06.2009 21:20

Gratki - zadajesz :).

Wasiu 12.06.2009 23:01

Nie wiem po co odpowiadalem, zupelnie nie mam pomyslu :/

Proste bedzie.

http://img25.imageshack.us/img25/8976/ffffteg.jpg


kto ?

p e t e r 12.06.2009 23:06

Józef Dietl.
_________

A to kto?

http://i40.tinypic.com/bf2o0m.jpg


-----
Podpowiedź: ten człowiek stoi na czele organu jednej z organizacji, która ma siedzibę na pewnym terytorium exterytorialnym.

p e t e r 14.06.2009 02:15

Druga podpowiedź: poprzednia osoba zajmująca stanowisko, które teraz zajmuje bohater zagadki, została wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla.

edit: Zdzis - prawidłowa, wyczerpująca odpowiedź. Twoja kolej.

Zdzis 14.06.2009 02:24

Ban Ki Moon, sekretarz generalny ONZ, poprzednik - pan Kofan Anan :) dostał Pokojowego Nobla w 2001.


Zagadka:
Kim jest pan ze zdjęcia?
http://i44.tinypic.com/2uypyc5.jpg
Pytanie pewnie może być trudne, więc podpowiedź jest od razu w tle zdjęcia.

p e t e r 14.06.2009 03:08

Jean-Claude Trichet, prezydent Europejskiego Banku Centralnego.


---
Jak się nazywa ten rodzaj marynarki?

http://i41.tinypic.com/wkn5vk.jpg

Grzegorz z Sanoka 14.06.2009 13:56

surdut

http://pl.wikipedia.org/wiki/Surdut

---------
http://img189.imageshack.us/img189/5678/fffd.jpg

naszywka z choinką była odznaką polskiej jednostki, jakiej?

Tiramisu 14.06.2009 14:06

Jakaś górska na 100% :P. Moment :P.

edit. 22 Brygada Piechoty Górskiej (Nysa).

edit2. jestem pewna, to zadaję - łatwiusienieńkie, bo czas goni:

http://i39.tinypic.com/elckxu.jpg

http://i42.tinypic.com/28jl98g.jpg

Jakie wydarzenie? Nazwy samolotów.

Grzegorz z Sanoka 14.06.2009 14:30

1. Spitfire
2. Messerschmitt Bf 110

Coś konkretnego? czy wystarczy Bitwa o Anglię?


Tiramisu 14.06.2009 14:34

Wystarczy. Dalej :).

Grzegorz z Sanoka 14.06.2009 14:54

http://img189.imageshack.us/img189/9287/68626095.jpg


co to za samolocik?

Krissu 14.06.2009 15:00

PZL P.24


10 znaków

Grzegorz z Sanoka 14.06.2009 20:27

Dokładnie. Jedziesz dalej :)

Krissu 15.06.2009 11:42

http://i40.tinypic.com/v3j2pw.jpg

Kto tam się chowa za kotarą?


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 21:21.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl