Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

El'kabat 14.04.2019 19:02

Zajmiemy 9-10 miejsce pewnie i na tym się emocje skończą.

Cudów i szału z frekwencją nie będzie, trzeba jakoś w miarę bezpiecznie i bez poważniejszych kontuzji dograć ten sezon i tyle.

pepe72 14.04.2019 20:11

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wolfy (Post 1538113)
A nie jeden remis?

Przy sprzyjających warunkach to możemy i 7 meczów przegrać.
Na pierwszy rzut oka dwa punkty dają pewność.

AntyMod 14.04.2019 21:53

wsezon juz dawno zakonczony - utrzymanie w lidze prawie pewne - derby 2 x wygrane i zydostwo upokorzone .... sosnowiec i Lis z z Piastem wystarczylo zeby stracic dduuzzaa kase za darmoszke , takie zycie

Karherop 15.04.2019 08:19

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1538123)
Przy sprzyjających warunkach to możemy i 7 meczów przegrać.
Na pierwszy rzut oka dwa punkty dają pewność.

Dla ostudzenia zapalonych głów które liczą czy wystarczy nam 1 punkt 2 czy może jednak przegramy 7/7 spotkań, to z drużynami dolnej 8 w tym sezonie zdobyliśmy łącznie 21 z 42 punktów.

Czy teraz ktoś sobie wyobraża że zdobędziemy 0/21 punktów?

PSYCHOLTSW 15.04.2019 08:58

nie, bo nawet przez przypadek zdobędziemy 3 pkt, po samobójczej bramce w 95 minucie :P

Szneka 15.04.2019 09:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1538141)
Dla ostudzenia zapalonych głów które liczą czy wystarczy nam 1 punkt 2 czy może jednak przegramy 7/7 spotkań, to z drużynami dolnej 8 w tym sezonie zdobyliśmy łącznie 21 z 42 punktów.

Czy teraz ktoś sobie wyobraża że zdobędziemy 0/21 punktów?

Straciliśmy 21 punktów. Gdyby chociaż połowę z tego mieć teraz - a były ku temu przesłanki to walczylibyśmy o medale.
Kolejny sezon gdzie mecze z dołem tabeli zawalamy.

St Yabol 15.04.2019 09:20

Wszystkim, którzy są pewni utrzymania chciałbym przypomnieć, że w sezonie 15/16 Podbeskidzie zajeło 9 miejsce po 30 kolejce, a po 37 zajmowało 16. Wiem, że wtedy był podział punktów, ale wszystko jest możliwe.

Ronaldo 15.04.2019 11:14

Nawet bukmacherzy nie dają nam szans na spadek.
Za każdą postawioną złotówkę,można zarobić:



Sosnowiec 1.05
Arka 3
Płock 4
Śląsk 5
Zabrze 5
Legnica 5
Korona 50
Wisła 75

Karherop 15.04.2019 11:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez St Yabol (Post 1538144)
Wszystkim, którzy są pewni utrzymania chciałbym przypomnieć, że w sezonie 15/16 Podbeskidzie zajeło 9 miejsce po 30 kolejce, a po 37 zajmowało 16. Wiem, że wtedy był podział punktów, ale wszystko jest możliwe.

Nie ma do czego porównywać. Dzisiejsze 13 pkt przewagi między strefą spadkową a ówczesne 3 punkty są niczym.
A nawet wtedy Podbeskidzie nie przegrało wszystkiego w rundzie finałowej, a zdobyło 1 pkt. Dodajmy również że (o kuriozum) Podbeskidzie zwolniło wtedy trenera bo nie awansował do 8 :rotfl::rotfl::rotfl:

Wtedy:
9. Podbeskidzie 19 pkt (38)
(...)
14. Termalika 17 pkt (33)
-------------------
15. Górnik Łęczna 16 pkt (31)
16. Górnik Zabrze 13 pkt (25)

Tabela na koniec:
13. Termalika 26 pkt
14. Górnik Łęczna 24 pkt
--------------------------------
15. Górnik Zabrze 23 pkt
16. Podbeskidzie 20 pkt

Dzisiaj:
9. Wisła 42 pkt
14. Płock 30 pkt
---------------
15. Arka 29 pkt
16. Sosnowiec 24 pkt

Adasss 15.04.2019 17:16

Ponieważ już zaczynają się płacze, że wciąż jesteśmy zagrożeni spadkiem, to policzyłem to, co poniżej.
Wyszło, że nawet przy założeniu, że przegramy wszystko, nasza szansa na takie zdarzenie (czyli spadek) wynosi ok. 0,03%.
Dla porównania, w ulubionym przykładzie wielu forumowiczów, Podbeskidzie, zdobywając raptem 1 punkt w rundzie finałowej miało ok. 0,04% szans na ... utrzymanie(!).

Formułując to inaczej: mamy jakieś 2000 razy większe szanse na utrzymanie niż Podbeskidzie wówczas.
A jeszcze inaczej: ówczesne szanse Podbeskidzia na utrzymanie, przy ich wynikach, były takie jak na to, że spośród ok. 2500 różnych kart wylosują tą właściwą. Natomiast nasze szanse na spadek (przy założeniu maksymalnie czarnego scenariusza) są takie, jak wylosowanie właściwej karty spośród 3333 różnych kart.

Jak ktoś chce się dalej bawić w zabawę pt. skoro Podbeskidzie spadło, to i my możemy to droga wolna, w końcu napisać można wszystko, nawet kompletne bzdury.

PSYCHOLTSW 16.04.2019 07:08

skoro matematyka dopuszcza taką możliwość, to można o tym pisać, chociaż osobiście uważam, że czas przeznaczony na pisanie o możliwym spadku Wisły można spożytkować na coś innego :) także czekamy na meczyk i spokojna grę o 9 pozycję :)

Adasss 16.04.2019 08:16

Nie no, liczyć można, w końcu nazwa tematu do tego jak najbardziej uprawnia ;)

Chodzi mi o to jojczenie, że spadek jest wciąż realny, i o durne powoływanie się na przykład Podbeskidzia, który w rzeczywistości ma się do nas jak pięść do nosa :pobity:

Jaroo1 16.04.2019 22:30

Równie dobrze to można mówić, ze spadnie Lechia bo sie stanie jakaś katastrofa i będzie degradacja. Tylko pytanie, po co dywagować o rzeczach, które niby moga być ale nie wydarzą się.

Brozinho_23 16.04.2019 23:16

Od tego jest forum, żeby dywagować (z dedykacją dla ludzi z innych tematów co lubią pisać posty w stylu ,,Trener wie więcej niż ty"). A od tego jest ten temat, żeby dywagować o rzeczach które m. in.
Cytat:

Pierwotnie napisane przez Jaroo1
niby moga być ale nie wydarzą się


Sinoos 19.04.2019 17:06

A mógłby ktoś policzyć jakie są nasze szanse na zajęcie 9, 10 lub 11 miejsca? :) Bardzo proszę, sam bym policzył, ale nie umiem.

Adasss 19.04.2019 18:16

Obawiam się, że możesz sobie prosić :lol:

Tak się składa, że "umiem" to policzyć. Co więcej ... mam nawet gotowy program, który to liczy, oraz wszystkie dane potrzebne do obliczeń są do niego już wprowadzone ...

Problem w tym, że jak kliknę "uruchom" na swoim komputerze, to wynik wyskoczy gdzieś za ponad 3 tygodnie ... :pobity:

pepe72 22.04.2019 19:15

Update po dzisiejszych meczach.
Nadal istnieje matematyczna szansa, że spadniemy, ale do utrzymania się bez patrzenia na przeciwników potrzebujemy tylko jednego punktu.
REALNIE patrząc po następnej kolejce powinno być po temacie.

Tu jest jeden ze scenariuszy spadku:
Kod:

                31    32    33    34    35    36    37   
Wisła    42    0    0    0    0    0    0    0    42
Korona    40    3    0    0    0    3    0    0    46
Miedź    32    1    1    0    3    3    0    3    43
Górnik    31    3    3    0    3    0    0    3    43
Śląsk    31    0    0    3    3    3    3    0    43
Wpłock    30    3    3    3    1    0    3    0    43
Arka      29    0    1    3    1    3    3    3    43
Zagłębie  24    1    3    3    0    0    3    3    37

Jeszcze 3 wnioski:
1. Wydaje mi się, że już nie mamy szansy na 16 miejsce.
2. Zagłębie ma jeszcze szansę się utrzymać (pewne) ale wtedy nie możemy spaść (nie chce mi się dowodzić).
3. Korona już się utrzymała.

Brozinho_23 22.04.2019 19:28

Jeżeli dalej obowiązuje przepis o tym, że w przypadku równej ilości pkt po 37 kolejkach wyżej jest ta drużyna która była wyżej po 30 kolejkach to już szans na 16 miejsce nie ma. Nawet jak Sosnowiec wygrałby wszystko wygrać to dopiero by nas wyprzedzał, ale Gdynia też musiałaby wszystko (poza meczem z Sosnowcem) wygrać, Wrocław też wszystko (poza meczami z Gdynią i Sosnowcem), a wtedy ktoś z zespołów z miejsc 11-13 nas nie wyprzedzi bo im po prostu braknie punktów na skutek strat z dołem tabeli. Jednak miejsce 15-te na razie jest matematycznie realne.

11. Górnik Zabrze, traci do Wisły 8 pkt. - 9 pkt potrzeba do wyprzedzenia.
12. Miedź Legnica, traci do Wisły 9 pkt. - 10 pkt potrzeba do wyprzedzenia.
13. Wisła Płock, traci do Wisły 9 pkt. - 10 pkt potrzeba do wyprzedzenia.
14. Śląsk Wrocław, traci do Wisły 11 pkt. - 12 pkt potrzeba do wyprzedzenia.
15. Arka Gdynia, traci do Wisły 13 pkt. - 14 pkt potrzeba do wyprzedzenia.
16. Zagłębie Sosnowiec, traci do Wisły 17 pkt. - 18 pkt potrzeba do wyprzedzenia.
-----
16. Zagłębie wygrywa wszystkie 6 meczów - 18 pkt, wyprzedzają nas.
15. Arka wygrywa wszystkie 5 meczów (przegrywa z Zagłębiem) - 15 pkt, wyprzedzają nas. (1 remis to już 13 pkt, tak więc nic im nie daje w kontekście wyprzedzenia Wisły).
14. Śląsk wygrywa wszystkie 4 mecze (przegrywa z Zagłębiem i Arką) - 12 pkt, wyprzedzają nas. (1 remis to już 10 pkt, tak więc j.w.).

11-13. Górnik/Miedź/Wisła P. - Dwóm pierwszym można im dopisać + 6 pkt za zwycięstwo z nami i Koroną, Wiśle P. tylko + 3 pkt za Koronę (z nami grali). Wygląda to tak: + 6 pkt / + 6 pkt / + 3 pkt i zostają mecze między nimi. Czyli każdy z nic ma 2 mecze w których musi zdobyć odpowiednio 3 pkt / 4 pkt / 4 pkt. Mając 2 mecze między sobą nie jest to możliwe, żeby każda uzbierała tyle punktów. Tak więc nie ma szans, że każda nas wyprzedzi.

pepe72 22.04.2019 19:45

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Brozinho_23 (Post 1538452)
Jeżeli dalej obowiązuje przepis o tym, że w przypadku równej ilości pkt po 37 kolejkach wyżej jest ta drużyna która była wyżej po 30 kolejkach to nie mamy. Wtedy Sosnowiec musiałby wszystko wygrać to dopiero by nas wyprzedzał, ale Gdynia też musiałaby wszystko (poza meczem z Sosnowcem) wygrać, Wrocław też wszystko (poza meczami z Gdynią i Sosnowcem), a wtedy ktoś z zespołów z miejsc 11-13 nas nie wyprzedzi bo im po prostu braknie punktów na skutek strat z dołem tabeli. Jednak to marne pocieszenie bo 15-te miejsce matematycznie jest realne.

Ten "przepis" o miejscu to jest pewne uproszczenie. Zazwyczaj tak jest ale przepis jest inny.

I wydaje mi się, że do naszego utrzymanie wystarczy, że w 32 kolejce wygrają Miedź i Korona.

kacpaw91 22.04.2019 20:36

Wygrana z Arką (36. miejsce) jest warunkiem wystarczającym, który wyklucza i Arkę i Zagłębie z walki o przegonienie nas. Ciężko jest przeanalizować wszystkie jak na razie 3^24 możliwych rezultatów interesujących nas spokań.

nero 22.04.2019 20:59

To przykre, że analizujemy czy nie spadniemy...

pepe72 22.04.2019 21:03

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kacpaw91 (Post 1538456)
Wygrana z Arką (36. miejsce) jest warunkiem wystarczającym, który wyklucza i Arkę i Zagłębie z walki o przegonienie nas. Ciężko jest przeanalizować wszystkie jak na razie 3^24 możliwych rezultatów interesujących nas spokań.

Mój magiczny excel mówi, że nie:
Kod:

                31    32    33    34    35    36    37   
Wisła    42    0    0    0    0    0    0    0    42
Korona    40    3    0    0    0    3    0    0    46
Miedź    32    1    3    0    3    3    0    3    45
Górnik    31    3    3    3    3    0    0    3    46
Śląsk    31    0    0    3    3    3    3    0    43
Wpłock    30    3    3    3    0    0    3    3    45
Arka      29    0    0    3    3    3    3    3    44
Zagłębie  24    1    3    0    0    0    3    0    31

3^10 sprawdzam w jakieś 125 sekund, niestety 3^24 nie kończy się w akceptowalnym czasie ;)

Cytat:

Pierwotnie napisane przez nero (Post 1538459)
To przykre, że analizujemy czy nie spadniemy...

Dlaczego? Od tego jest ten temat. O nic innego już nie gramy.
W tym momencie interesuje nas kiedy mamy spokój. Najprawdopodobniej 25 kwietnia.

kacpaw91 22.04.2019 21:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1538461)
Mój magiczny excel mówi, że nie:

Ewentualne 3 punkty z Arką to pewnik.

Ze względu na złożoność obliczeniową nie biorę na razie za generowanie wszystkich kombinacji. Przy 4 kolejkach do końca zrobi się znośnie, ale wtedy mam nadzieję, że "zabawa" nas już dotyczyć nie będzie : - )

Blixa 22.04.2019 22:24

Jezeli Arka przegra dwa z szesciu ostatnich meczow bedziemy OK.

kacpaw91 23.04.2019 05:20

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Blixa (Post 1538463)
Jezeli Arka przegra dwa z szesciu ostatnich meczow bedziemy OK.

Wystarczy z nami przedostatni. Mają 29 punktów, jeżeli przegrają z nami mogą zdobyć maks. 44 punktów, my wygrywając z nimi mamy 45 punktów. Bez wygrywania meczu z nami oni muszą dowolny raz przegrać i raz zremisować.

Adasss 23.04.2019 09:31

Nawet zakładając najbardziej czarny scenariusz, nasze szanse na spadek to już tylko 1 do 26 370, co oznacza, że w zasadzie można tą możliwość traktować jak kompletną fantazję. Przy czym ta możliwość jest równoznaczna z zajęciem 15 miejsca, 16 zająć już nawet matematycznie nie możemy.

Patrząc na najbliższą kolejkę: sam remis w Sosnowcu jeszcze matematycznie nie da nam utrzymania, wygrana zaś je już da.
Może się też zdarzyć tak, że np. przegrywając w Sosnowcu i tak będziemy mogli odfajkować temat utrzymania. Potrzebne będą do tego byłby taki układ wyników:
Kod:

Wisła Płock - Korona  2
Arka - Miedź          2
Śląsk - Górnik      x2

Przy remisie wystarczy nam np. jeden z takich wyników:
Kod:

Wisła Płock - Korona  x2
lub
Arka - Miedź          x
lub
Śląsk - Górnik        2


FraMat 23.04.2019 09:50

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Brozinho_23 (Post 1538452)
Jeżeli dalej obowiązuje przepis o tym, że w przypadku równej ilości pkt po 37 kolejkach wyżej jest ta drużyna która była wyżej po 30 kolejkach

Ten przepis to obowiązywał, kiedy był podział punktów!

Adasss 23.04.2019 10:01

Obowiązuje przepis, że przy równej liczbie punktów na koniec w pierwszym rzędzie decyduje liczba punktów zdobytych w rundzie zasadniczej (punkty 5.4.1.a i 5.4.2.a).
Czyli w naszym przypadku na jedno wychodzi.

Karherop 23.04.2019 13:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kacpaw91 (Post 1538467)
Wystarczy z nami przedostatni. Mają 29 punktów, jeżeli przegrają z nami mogą zdobyć maks. 44 punktów, my wygrywając z nimi mamy 45 punktów. Bez wygrywania meczu z nami oni muszą dowolny raz przegrać i raz zremisować.

Patrząc na to że nie wygrali od 15 spotkań i połowy listopada to nawet niepoprawni optymiści w Gdyni raczej na to nie liczą.

pepe72 23.04.2019 15:46

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Adasss (Post 1538476)
Nawet zakładając najbardziej czarny scenariusz, nasze szanse na spadek to już tylko 1 do 26 370, co oznacza, że w zasadzie można tą możliwość traktować jak kompletną fantazję. Przy czym ta możliwość jest równoznaczna z zajęciem 15 miejsca, 16 zająć już nawet matematycznie nie możemy.

Patrząc na najbliższą kolejkę: sam remis w Sosnowcu jeszcze matematycznie nie da nam utrzymania, wygrana zaś je już da.
...

Wydaje mi się, że remis nam nie daje matematycznego utrzymania jedynie w przypadku remisu Górnika ze Śląskiem, wygranej Miedzi i przegranej Korony. I muszą zajść wszystkie trzy ;)

Adasss 23.04.2019 19:20

@pepe72 :
no nie, wygrana Płocka, wygrana bądź porażka Arki, oraz wygrana lub remis Śląska też nie daje ... aczkolwiek szansa ta byłaby wtedy porównywalna z wygraną w totka ...

PSYCHOLTSW 24.04.2019 06:24

to jak to w końcu jest, bo ja słyszałem, że jesteśmy już pewni utrzymania...

Adasss 24.04.2019 09:29

My tu nie plotkujemy o tym co ktoś komuś powiedział, tylko robimy konkretne wyliczenia :pobity:

A tak na serio ... matematycznie nie mamy jeszcze zapewnionego utrzymania, ale praktycznie to je mamy.
Bo oprócz przegrania wszystkich lub prawie wszystkich spotkań przez nas, w większości pozostałych spotkań w tej grupie musiałyby paść określone wyniki, a to już ocierałoby się mocno o cud.

pepe72 24.04.2019 15:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PSYCHOLTSW (Post 1538536)
to jak to w końcu jest, bo ja słyszałem, że jesteśmy już pewni utrzymania...

Pewni jesteśmy po meczu z Legią.
A tu sobie dyskutujemy czy są jakieś matematyczne szanse ...

Swoją droga to nawet Korona ma matematyczne szanse spaść.

pepe72 24.04.2019 20:11

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Adasss (Post 1538529)
@pepe72 :
no nie, wygrana Płocka, wygrana bądź porażka Arki, oraz wygrana lub remis Śląska też nie daje ... aczkolwiek szansa ta byłaby wtedy porównywalna z wygraną w totka ...

Może uzgodnijmy zeznania.

Ja twierdzę, że tylko taki zestaw wyników nie daje nam awansu w tej kolejce:
Zagłębie-Wisła X
WPłock-Korona 1
Arka-Miedź 2
Śląsk-Górnik X

Jeśli zdobędziemy punkt, a komuś z pozostałej trójki pójdzie inaczej to nie potrafię ustawić tabeli pod nasz spadek czyli by wszyscy poza Zagłębiem zdobyli 44 punkty. Jak ktoś zdobędzie tyle co my, to automatycznie jest niżej.

pepe72 24.04.2019 20:20

Wydaje mi się, że wygrana Korony, Miedzi i Górnika (wszystkie 3 na raz) daje nam utrzymanie przy przegranej.
A być może nawet remis Korony, zwycięstwo Miedzi i Górnika też już wystarczy.

WPłock - Korona X2
Arka - Miedź 2
Śląsk - Górnik 2

pepe72 25.04.2019 21:35

Z moich wyliczeń wynika, że przegrana Miedzi i punkt zdobyty przez Koronę w przyszłej kolejce daje nam utrzymanie niezależnie od innych wyników.

Miedź - WPłock 2
Korona - Arka 1X

Adasss 25.04.2019 22:34

Generalnie, nawet przegrywając wszystko, prawdopodobieństwo tego, że spadniemy jest mniejsze niż 0,001%, albo, inaczej to ujmując, takie jak wylosowanie za pierwszym podejściem jednej właściwej karty spośród prawie 11 tysięcy.

Przykładowe zdarzenia w najbliższej kolejce zapewniające nam matematyczne utrzymanie:
- co najmniej remis ze Śląskiem
- jednoczesna wygrana Korony i wygrana Miedzi
- jednoczesna wygrana lub remis Korony i wygrana Płocka

Może coś jeszcze, ale nie chciało mi się więcej liczyć :P

Wehrmacht 25.04.2019 22:54

A mnie sie liczyc tego nie chce, ale 3, maks 4 punkty gwarantuja nam mysle 10 miejsce

Brozinho_23 26.04.2019 01:16

Utrzymanie jeszcze nie jest 100% pewne. Jedną z kombinacji na nasz spadek jest:

1. Korona wygrywa tylko z Wisłą.
2. Wisła wszystko przegrywa.
3. Górnik wygrywa z Koroną, Wisłą, Zagłębiem oraz remisuje z Wisłą Płock. (1 zwycięstwo poza meczem z nami i remis mogą odpuścić, i tak nas wyprzedzą)
4. Wisła Płock wygrywa z Arką, Zagłębiem oraz remisuje z Górnikiem i Miedźią.
5. Miedź wygrywa z Koroną, Wisłą, Górnikiem oraz remisuje z Wisłą Płock.
6. Arka wygrywa z Koroną, Wisłą, Śląskiem oraz Zagłębiem.
7. Śląsk wygrywa z Wisłą, Wisłą Płock, Miedzią oraz Zagłębiem.
8. Zagłębie wygrywa tylko z Koroną. (nie wyprzedzają nas, ale oni nie muszą tak więc wynik meczu z Koroną jest niezależny)


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 01:04.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl