Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

WISŁAZWE 18.05.2009 19:22

17.07.1936 wybuch wojny domowej w Hiszpanii ZSRR pomaga Hiszpanii do pomocy włączył się Meksyk i zapewne od Meksykańczyków ( zabitych ) Sowieci mieli legalne paszporty :) chyba o to chodzi...

Maciejj 18.05.2009 19:24

Jeszcze krok.......... i juz bedziesz w ogródku

WISŁAZWE 18.05.2009 19:35

Zwiazek Sowiecki uzyskal uznanie dyplomatyczne od rzadu Stanów Zjednoczonych i tak całkiem legalnie ,, nielegałowie" funkcjonowali w USA :)

Jak nie to szukam dalej...

Maciejj 18.05.2009 19:46

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Maciejj (Post 730230)
Jeszcze krok.......... i juz bedziesz w ogródku

podpowiedz druga:
lincoln;)

jesli nie bedzie odpowiedzi do 23 dzis full wypass to WISLAZWE wrzuca zagadkę;)

WISŁAZWE 18.05.2009 20:10

Dobra ostatni raz próbuje czy chodzi o XV Brygadę Im. Abrahama LINCOLNA, która brała udział w wojnie domowej w Hiszpanii wchodziła w skład Brygady Międzynarodowej :) i stąd te paszporty całkiem legalne :)

Maciejj 18.05.2009 20:23

Uznam Twa odpowiedź

chodziło mi konkretnie o trupy amerykanow ktorzy tam z różnych powodów się znaleźli
ochotnci z obydwu stron amerykanie czasowo przybywajacy w europie itd
stad te paszporty.......... calkiem wszystko legal..........

gdzie czytałem na ten temat - poszperam w historii windowsa i jak znajde dam link bo to było ciekawe i rozne rzeczy nkwd odwalało w Hiszpani ówczesnej

WISŁAZWE 19.05.2009 06:26

Dobra zadaje
http://i44.tinypic.com/2ptc7lj.jpg

co to za obiekt gdzie się znajduje... ??

WISŁAZWE 19.05.2009 18:48

Podpowiedź I
W mieście tym od XV do XVII w. odbywały się najbardziej znaczące targi książki w tym kraju. Wznowione parę lato po zakończeniu wojny.
Podpowiedź II
W miejscu na obrazku obradował pierwszy demokratyczny parlament tego kraju.

puchaty1906 19.05.2009 21:37

Frankfurt nad Menem - Frankfurt am Main

Kościół św. Pawła

http://pl.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_nad_Menem

Ponieważ jest potwierdzenie to poniżej moja zagadka:

http://i44.tinypic.com/2130svt.jpg

Gdzie to i co to?

bb.1906 21.05.2009 15:56

może jakaś podpowiedź?

WISŁAZWE 23.05.2009 10:04

Co ty puchaty1906 zapomniałeś o nas czy co :D bo nam temat umrze śmiercią naturalną...

Maciejj 24.05.2009 20:08

wrzućta jakąs zagadke

WISŁAZWE 24.05.2009 20:19

No to zgodnie z życzeniem
http://i44.tinypic.com/ejgd8o.jpg

Kto to ??
Jaką nagrodę zdobył i za co??

Podpowiedź:
Ten pan startował w wyborach na prezydenta swojego kraju. A czy nim został ?? Hmmm i tak i nie :D dużo było zamieszania z tym faktem.

Kolejna podpowiedź jutro po południu, chyba że ktoś zgadnie...

Grzegorz z Sanoka 24.05.2009 22:04

Al Gore

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2007 za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Al_Gore

----------
http://img193.imageshack.us/img193/4...pxbild0026.jpg


co to za odznacznie?

podpowiedź
1. Karol I Habsburg

WISŁAZWE 26.05.2009 13:40

Krzyż Wojskowy Karola ( Karl-Truppen Kreuz) odznaczenie za zasługi wojskowe ustanowione 13 grudnia 1916 przez cesarza Karola I, ogółem przyznano 651 tys. takich krzyży. :)

puchaty1906 26.05.2009 13:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISLAZWE (Post 732328)
Co ty puchaty1906 zapomniałeś o nas czy co :D bo nam temat umrze śmiercią naturalną...

Nie, nie zapomniałem, ale niektórzy pojechali do Gdańska w ten weekend na wyjazd, a nie siedzieli i się nudzili w Krk! :foch:

Grzegorz z Sanoka 26.05.2009 13:58

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISLAZWE (Post 734926)
Krzyż Wojskowy Karola ( Karl-Truppen Kreuz) odznaczenie za zasługi wojskowe ustanowione 13 grudnia 1916 przez cesarza Karola I, ogółem przyznano 651 tys. takich krzyży. :)

Otóż to ;]

WISŁAZWE 26.05.2009 14:17

Dobra to lecimy z zagadką
http://i42.tinypic.com/20g1ug2.jpg

Co to za panowie, czy są ze sobą jakoś powiązani??

Jeden z tych panów był premierem Wielkiej Brytanii za jego czasów zaostrzyła się kontrola rządu nad życiem politycznym i gospodarczym kraju.

Grzegorz z Sanoka 26.05.2009 21:09

Clemenceau, Wilson, Lloyd George, ? (wielka trójka-->Wersal)

WISŁAZWE 27.05.2009 08:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Grzegorz z Sanoka (Post 735334)
Clemenceau, Wilson, Lloyd George, ? (wielka trójka-->Wersal)

Inaczej być nie może :) bardzo dobrze. Jedziesz z zagadką

Dodam jeszcze od siebie że Lloyd podczas konferencji paryskiej był przeciwny dalszemu osłabieniu Niemiec ,odniósł się też negatywnie do do postulatów Polski dotyczących Górnego Śląska Gdańska i Warmii. Za jego sprawą nasza kraj uzyskał mniejsze terytoria na zachodzie niż pierwotnie przewidywano.

Grzegorz z Sanoka 27.05.2009 13:13

No to lecimy...

a) kto?
b) z czego zasłynął?

http://img38.imageshack.us/img38/7497/70447308.jpg

podpowiedź: Enigma

RAPH 28.05.2009 14:35

Henryk Zygalski członek grupy składającej się poza nim z Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego a która w styczniu 1933 złamała kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i zbudowała jej działającą kopię. Oczywiscie pracownik Uniwersytetu Poznańskiego oraz kontrwywiadu wojskowego .

Wynalazca koncepcji tzw. płacht Zygalskiego, bardzo pracochłonnych w wykonaniu perforowanych arkuszy, pomagajacych w ustaleniu kolejności wirników kodujących Enigmy.

Grzegorz z Sanoka 28.05.2009 21:25

Dokładnie. Jedziesz dalej :)

RAPH 29.05.2009 07:53

http://img40.imageshack.us/img40/2901/1111mkp.jpg

CO TOTO I GDZIE SIE ZNAJDUJE??

Ela 29.05.2009 09:26

Zamek w Nowym Wiśniczu najprawdopodobniej.

Jestem prawie pewna, więc zagadka :

Co to za samochód ?
Jak skończył ten model i dlaczego ? :

http://img39.imageshack.us/img39/84/samr.jpg

http://img29.imageshack.us/img29/9905/222dxo.jpg

.

Kolumbus 29.05.2009 10:20

Syrena Sport, niestety mimo sporego zainteresowania, spotkał się z niechęcią władz komunistycznych, które uznały go za pomysł bardzo ekstrawagancki i kazały zniszczyć.



Nie przychodzi mi nic do głowy, zatem proste tekstowe pytanie: Jak nazywały się wcześniej (jakies 20 lat temu) linie 501 i 502?

WISŁAZWE 29.05.2009 13:14

Jeżeli dobrze zrozumiałem pytanie to chodzi o linie autobusowe :D
501-A
502- C ??( nie jestem pewien bo 502 teraz jeździ z Pl. Centralnego na Bieżanów a przedtem Bieżanów - Azory. :D:D
Takie szybkie skojarzenie...

Kolumbus 29.05.2009 14:56

502 - B;)

Jedziesz WISŁAZWE

Krissu 29.05.2009 15:01

Sorry, że się wpierniczam, ale... 502 to C. Na bank :)

A 501 to nie było czasem G?

WISŁAZWE 29.05.2009 15:50

Tu znalazłem jeszcze do poprzedniej zagadki
http://i40.tinypic.com/2sam0yr.jpg
-------------------------------------------------------------

A tu zagadka
http://i41.tinypic.com/2qsp3bo.jpg

Co to za miejsce jak powstało, co tam przedtem było, od czego wzięło swoją nazwę. Trochę historii.


Swoją drogą polecam bardzo fajne miejsce... :)

PODPOWIEDŹ 1:
W miejscu tego jeziorka znajdowało się wyrobisko kopalni kredy...

WISŁAZWE 31.05.2009 11:02

Podpowiedź II
Jezioro to leży na wyspie... :)
Jest jednym z atrakcji pewnego Parku Narodowego

Teraz to powinno już być łatwiutko...

PrawdziwośćDlaGry 31.05.2009 11:28

Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin. Nazywa się tak ponieważ lustro ma barwę właśnie turkusową. Ma to związek z zaleganiem podłoża kredowego na dnie.

WISŁAZWE 31.05.2009 11:45

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PrawdziwośćDlaGry (Post 738313)
Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin. Nazywa się tak ponieważ lustro ma barwę właśnie turkusową. Ma to związek z zaleganiem podłoża kredowego na dnie.

Oczywiście że tak w nagrodę zadajesz zagadkę :D

PrawdziwośćDlaGry 31.05.2009 12:03

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=1078eq1&s=5

co to za miejsce i z kim jest związane ?

mała( duża:) ) podpowiedź:
państwo na bliskim wschodzie, a związane z Bóstwem o którym mowa w mitologii ugaryckiej.

teraz to już powinno być łatwo.

Bóg Trybun (objawion) 01.06.2009 13:44

Świątynia Baala-Szamina, Syria, miasto Palmyra (Baal - Szamin to bóg nieba).

PrawdziwośćDlaGry 01.06.2009 14:09

jesteś Bogiem :D
wygrałeś wiertarkę udarową i możesz zadawać zagadkę :P

Bóg Trybun (objawion) 01.06.2009 14:56

jeśli wiertarka to Bosch, jeśli Bosch to Hieronim ---> wypadło na malarstwo...; )

czyje to dzieło (oczw pytam o "wersję podstawową", retusz by BT(o) :-) ):

http://img200.imageshack.us/img200/7...oropush.th.jpg

i co ma wspólnego z tym chłopaczkiem:

http://img192.imageshack.us/img192/9...emensik.th.jpg

p e t e r 01.06.2009 15:13

Obraz to oczywiście "Dziewczynka z chryzantemami" Olgi Boznańskiej (w oryginale wygląda tak).

Zdjęcie przedstawia młodziutkiego Józefa Piłsudskiego. Rodzice Boznańskiej byli właścicielami kamienicy przy ul. Wolskiej w Krakowie. Dziś ul. Wolska to ul. Piłsudskiego.

Bóg Trybun (objawion) 01.06.2009 15:58

jasne, imiennik, jedziesz :-)

p e t e r 01.06.2009 16:19

No to moja zagadka - z jakiego filmu pochodzi ten dialog?

Cytat:

- Co do mnie czujesz... oprócz wstrętu?
- Proszę… przestań.
- Już cię nie pociągam. Kobieta to wie. Ale ty mnie też nie pociągasz. Już nie jesteś romantyczny. Już nawet nie jesteś zabawny.
- Czasami jestem zabawny.
- Mało kiedy. Przywykłam do tego, żeby zawsze czegoś oczekiwać, żeby zawsze na coś się cieszyć. Na lato dlatego, że będzie ciepło. Na zimę dlatego, że nie będzie much. To mi wystarczało. A teraz nie mam się czego trzymać, rozumiesz? Ponieważ widzę, że marnujesz się obok mnie. Z prostego powodu – że nie masz innego wyboru.
I jaki jest (a raczej był) związek jednej z osób biorących udział w tej rozmowie z polityką? (Nie chodzi mi o postać z filmu, ale osobę aktora / aktorki.)


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 09:35.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl