![]() |
może warto byłoby coś zrobić na zasadzie "koniecpzpn" po jednej akcji (Pusty stadion) mówiła o tym cała Polska. Tylko kto by się tym zajął ? ( Ja jestem za młody ale mogę pomóc)
|
My jako kibice to mamy zapełnić ten stadion , to nasze zadanie ! Od ponad 10 lat na R22 był cały czas plac budowy .Teraz wreszcie mamy stadion z prawdziwego zdarzenia . Marnotrastwem , przekrętami i opóźnieniami to niech się zajmą ludzie typu radni Krakowa , działecze Wisły itp . Osobiście mam wrażenie że za bardzo się ten stadion krytykuje .Tyle było płaczu o ten asfalt wokół boiska a oglądam sobie ligę angielską i co widzę ? Na stadionie Tottenhamu ....asfalt , na stadionie Liverpoolu asfalt /co prawda ładny czerwony ale jednak asfalt /
|
Cytat:
Nagle okazuje się, że w tej najwspanialszej lidze u czołowych klubów też jest asfalt. I co ? Zatkało ? (to do tych co rwali włosy z głowy). |
VanBasten, skończ się napinać, bo Ci żyłka pęknie.
Po pierwsze: Marnotrawstwem powinniśmy się zająć także i my a następnie wyrazić stosunek do tego co się stało w wyborach, żeby pokazać, że nie jesteśmy durną szarą masą, której można byle co wcisnąć, robiąc przy okazji wałki. Po drugie: No to zapełnijmy ten stadion, dopłacając do każdego biletu kilka procent podatku od głupoty, kłamstw, lenistwa i wałków Obtułowicza, Majchrowskiego, ZIKiT-u, Polimexu i niestety Wisły. Przypominam, że od wartości tego stadionu uzależniona jest kwota najmu, a ta będzie mieć wpływ na cenę biletów. Po trzecie: Sprawa z asfaltem wynikła m.in. z fatalnej polityki informacyjnej miasta: nie potrafiono poinformować ile tego asfaltu będzie i gdzie oraz nie poinformowano wcześniej o tej zmianie (przypominam wcześniejsze wizualizacje, gdzie asfaltu nie ma). Po czwarte: Niezłe przykłady. Anfield Road, rok ostatniej modernizacji jednej z trybun - 1998. I nie jestem pewien czy tam jest asfalt czy tartan. White Hart Lane, także wielokrotnie przebudowywany, po raz ostatni jedną z trybun modernizowano także w latach 90. Są to obiekty bardzo stare, o czym świadczy fakt, że zarówno Liverpool jak i Tottenham planują budowę nowych stadionów. |
Cytat:
brak w przetargach: murawy,systemu podgrzewanie murawy,systemu nawadniania i drenażu murawy,telebimów, systemu IT w tym kołowrotów, wykonania zaplecza trybuny północnej (całego), wykończenia i wyposażenia zaplecza sportowego w tym szatni,pomieszczeń technicznych,pomieszczeń dla prasy trybuny zachodniej, wykonania przyłączy mediów trybuna zachodnia,parkingi, brak dróg dojścia do trybuny północnej zmiany na etapie wykonawstwa: asfalt zamiast kostki brukowej wokoł stadionu i murway, beton konstrukcyjny zamiast architektonicznego, prawdopodobnie zmieniony rodzaj i typ przeszkleń ( tu nie na 100% - były rózne wersje ale to jest do sprawdzenia), rezygnacja z wykonanie dróg dojścia do trybuny północnej niedoróbki: wykonanie elewacji, brak maskowania elementów wentylacyjnych, wyjazd dla kosiarek w środku trybuny wschodniej, wjazd dla karetek przez pawilon medialny, miejsca o ograniczonej widoczności (dla mnie to wada), otwory w narożnikach - ponoć w celu lepszej wentylacji sic!, niedoróbki zgłaszane przez różne osoby ale powiedzmy wątpliwe: odległości trybun od murawy, zasłanianie widoczności osobom z najniższych miejsc przez monitoring, asfalt wokół murawy Jak ktoś ma coś jeszcze to dopiszcie |
Dodałbym, widoczność w pierwszym rzędzie skyboxów.
|
Zmiany względem przetargów.
Wschodnia: - zmiana betonu architektonicznego elewacji na beton konstrukcyjny z wykończeniówką, później zrezygnowano z wykończeniówki - zamiast 7 masztów oświetleniowych zainstalowano 5 + część oświetlenia trafiła pod dach - żelbetowe kratownice dachu zmieniono na stalowe Do ceny z przetargu dołożono około 30mln PLN Zachodnia: - zmiana wykończenia ciągu pieszego ulicy Reymana z kostki granitowej 20x30cm na asfalt. - rezygnacja z przebudowy infrastruktury drogowej i dojścia do trybun południowej i północnej, zamiast pełnej przebudowy placu z pokryciem płytami granitowymi 100x50 będzie wykonany jedynie "lifting" nawierzchni - łatanie dziur w starym asfalcie przed trybuną południową i wylanie samego asfaltu przed trybuną północną - rezygnacja z granitowego wykończenia (płyty 100x50) przestrzeni przed trybuną zachodnią, wzamian wylany zostanie asfalt. - zapewne też rezygnacja z betonu architektonicznego i wykończenia betonu konstrukcyjnego elewacji trybuny zachodniej - i oby to był koniec rezygnacji, chociaż przy takim zakresie na zachodniej (szatnie itd) obyśmy się nie dowiedzieli, że Wisła ma dokładać do elektroniki czy do wyposażenia pomieszczeń. Do ceny z przetargu dołożono 75mln PLN Inne braki względem projektu (jednak nie były zawarte w przetargach/nie zostały zlecone): - brak telebimów na trybunach wschodniej i zachodniej - brak zaplecza trybuny północnej - brak kiosków gastronomicznych w obrębie całego obiektu - rezygnacja z 4 z 16 bramek wejściowych na trybunę wschodnią (czyli z 8 kołowrotów) - brak wykończenia betonu elewacyjnego trybun północnej i południowej Fuszerki, błędy projektowe: - brak odwodnień dachów na trybunach wschodniej/zachodniej (doprojektowano) - brak odwodnienia kondygnacji +4 na trybunie wschodniej (przez co woda płynęła trybuną, a teraz załatwiono to "rzygaczami") - ograniczona widoczność z 1. rzędu balkonów skyboksów (poprawiono) - brak przeszklenia trybuny wschodniej na wysokości kondygnacji +4 - brak maskowania elementów klimatyzacji na trybunach wschodniej/zachodniej - elementy klimatyzacyjne na froncie elewacji trybun północnej/południowej - brak przejść między trybunami E-N-W, E-S - 3 tylko kasy biletowe - tragiczne zaplanowane przestrzeni użytkowej trybuny wschodniej - kondygnacja podziemna, organizacja kiosków gastronomicznych na kondygnacji 00 (kilkuset kibiców w dolnym narożniku dostanie więcej kas, niż prawie 4tys z centralnej części) - niepraktyczny okrąglak, który pełni wyłącznie rolę sali konferencyjnej, a kosztował 11mln PLN. Można było zbudować narożnik trybuny zachodniej, a funkcje okrąglaka zmieścić pod trybuną - nieestetyczne mury żelbetowe przed ogradzające skyboxy, zamiast barierek lub szklanych balustrad - drogie i szpecące stadion maszty oświetleniowe, zamiast podwieszenia całości oświetlenia pod dachem - szpary w narożnikach - brak zasłony przeciwwiatrowej II poziomu narożników trybun wschodniej i zachodniej (krótko mówiąc będzie wiać i przy zacinającym w ich kierunku wietrze będzie ludziom padać na głowy - duże odległości trybun bocznych od murawy - marnowanie pieniędzy na fosy, można było obejść się bez nich - monitoring na słupkach przed trybunami, zamiast podwieszony na dachu Co spieprzył ZIKIT i prezydent? - ogłoszenie oddzielnych przetargów na trybuny wschodnią i zachodnią - brak zawarcia w przetargach instalacji i systemów IT (wraz z kołowrotami, telebimami) - brak późniejszego ogłoszenia przetargów na te elementy, próba zrzucenia tych kosztów na Wisłę, a później zwlekanie ze zleceniem tego aż do czasu, gdy nie było innej opcji jak zlecić to Polimeksowi - brak zawarcia wykonania murawy w wyżej wymienionych przetargach - brak zawarcia wyposażenia trybuny zachodniej (szatnie, meble itd) w przetargu - kolejna próba zrzucenia kosztów na Wisłę - ogłoszenie przetargu na trybunę północną bez zaplecza, później brak przez 3 lata (!) ogłoszenia stosownego przetargu na wykonanie tego zaplecza - brak jakiegokolwiek REALNEGO nadzoru nad wykonawcą, dopuszczenie do ogromnych opóźnień przy budowie - brak wyjaśnienia dołożenia 50mln w wypadku trybuny zachodniej i 30mln w wypadku trybuny wschodniej wykonawcy, ze względu na zmiany konstrukcyjne narobione przez projektanta - znikło 80mln PLN! - niestosowanie się do uwag zgłaszanych przez kibiców i Wisłę (w sprawie zmiany projektanta oraz wszelkich bubli) - zlecenie inwestycji stadionu piłkarskiego ZIKITowi, ludziom, którzy o infrastrukturze sportowej nie mają zielonego pojęcia - zlecenie wykonania projektu Obtułowiczowi i jego biurowi, ludziom bez doświadczenia w projektowaniu obiektu, bez konkursu na projekt. - ignorancja i brak chęci dokończenia obiektu w chwili obecnej, kombinatorskie próby oddania w dzierżawę niedokończonego bubla Wiśle. To tak pisane z palca, pewnie więcej by się znalazło, jakby pomyśleć. |
Moje dopiski wytłuszczone do świetnego opisu Piotra
Wschodnia: - zmiana betonu architektonicznego elewacji na beton konstrukcyjny z wykończeniówką, później zrezygnowano z wykończeniówki - zamiast 7 masztów oświetleniowych zainstalowano 5 + część oświetlenia trafiła pod dach - żelbetowe kratownice dachu zmieniono na stalowe Do ceny z przetargu dołożono około 30mln PLN Zachodnia: - zmiana wykończenia ciągu pieszego ulicy Reymana z kostki granitowej 20x30cm na asfalt. - rezygnacja z przebudowy infrastruktury drogowej i dojścia do trybun południowej i północnej, zamiast pełnej przebudowy placu z pokryciem płytami granitowymi 100x50 będzie wykonany jedynie "lifting" nawierzchni - łatanie dziur w starym asfalcie przed trybuną południową i wylanie samego asfaltu przed trybuną północną - rezygnacja z granitowego wykończenia (płyty 100x50) przestrzeni przed trybuną zachodnią, wzamian wylany zostanie asfalt. - zapewne też rezygnacja z betonu architektonicznego i wykończenia betonu konstrukcyjnego elewacji trybuny zachodniej - i oby to był koniec rezygnacji, chociaż przy takim zakresie na zachodniej (szatnie itd) obyśmy się nie dowiedzieli, że Wisła ma dokładać do elektroniki czy do wyposażenia pomieszczeń. - brak wyposażenia części sportowej np.szatni i pomieszczeń dla prasy (meble itd) Do ceny z przetargu dołożono 75mln PLN Inne braki względem projektu (jednak nie były zawarte w przetargach/nie zostały zlecone): - brak telebimów na trybunach wschodniej i zachodniej - brak zaplecza trybuny północnej - brak kiosków gastronomicznych w obrębie całego obiektu - rezygnacja z 4 z 16 bramek wejściowych na trybunę wschodnią (czyli z 8 kołowrotów) - brak wykończenia betonu elewacyjnego trybun północnej i południowej Fuszerki, błędy projektowe: - brak odwodnień dachów na trybunach wschodniej/zachodniej (doprojektowano) - brak odwodnienia kondygnacji +4 na trybunie wschodniej (przez co woda płynęła trybuną, a teraz załatwiono to "rzygaczami") - ograniczona widoczność z 1. rzędu balkonów skyboksów (poprawiono) - brak przeszklenia trybuny wschodniej na wysokości kondygnacji +4 - brak maskowania elementów klimatyzacji na trybunach wschodniej/zachodniej - elementy klimatyzacyjne na froncie elewacji trybun północnej/południowej - brak przejść między trybunami E-N-W, E-S - 3 tylko kasy biletowe - tragiczne zaplanowane przestrzeni użytkowej trybuny wschodniej - kondygnacja podziemna, organizacja kiosków gastronomicznych na kondygnacji 00 (kilkuset kibiców w dolnym narożniku dostanie więcej kas, niż prawie 4tys z centralnej części) - niepraktyczny okrąglak, który pełni wyłącznie rolę sali konferencyjnej, a kosztował 11mln PLN. Można było zbudować narożnik trybuny zachodniej, a funkcje okrąglaka zmieścić pod trybuną - nieestetyczne mury żelbetowe przed ogradzające skyboxy, zamiast barierek lub szklanych balustrad - drogie i szpecące stadion maszty oświetleniowe, zamiast podwieszenia całości oświetlenia pod dachem - szpary w narożnikach - brak zasłony przeciwwiatrowej II poziomu narożników trybun wschodniej i zachodniej (krótko mówiąc będzie wiać i przy zacinającym w ich kierunku wietrze będzie ludziom padać na głowy - duże odległości trybun bocznych od murawy - marnowanie pieniędzy na fosy, można było obejść się bez nich - monitoring na słupkach przed trybunami, zamiast podwieszony na dachu - wyjazd dla kosiarek w środku trybuny wschodniej - tragiczne wykonanie łączenia narożników z środkową częścią trybuny (podwójne belki i podwójne konstrukcje dachu w tych miejscach) -wjazd dla karetki przez pawilon medialny - brak profesjonalnej iluminacji świetlnej (podświetlenia stadionu) mającego być sztandarowym obiektem miasta (wykonano zwykłe lampy podchodnikowe ) - zacieki,odpryski i niedoróbki betonowej elewacji -ścianki działowe w świetle okien!! w tym ścianki niewykończone!! - vide dokumentacja zdjęciowa Co spieprzył ZIKIT i prezydent? - ogłoszenie oddzielnych przetargów na trybuny wschodnią i zachodnią - brak zawarcia w przetargach instalacji i systemów IT (wraz z kołowrotami, telebimami) - brak późniejszego ogłoszenia przetargów na te elementy, próba zrzucenia tych kosztów na Wisłę, a później zwlekanie ze zleceniem tego aż do czasu, gdy nie było innej opcji jak zlecić to Polimeksowi - brak zawarcia wykonania murawy w wyżej wymienionych przetargach - brak zawarcia wyposażenia trybuny zachodniej (szatnie, meble itd) w przetargu - kolejna próba zrzucenia kosztów na Wisłę - ogłoszenie przetargu na trybunę północną bez zaplecza, później brak przez 3 lata (!) ogłoszenia stosownego przetargu na wykonanie tego zaplecza - brak jakiegokolwiek REALNEGO nadzoru nad wykonawcą, dopuszczenie do ogromnych opóźnień przy budowie - brak wyjaśnienia dołożenia 50mln w wypadku trybuny zachodniej i 30mln w wypadku trybuny wschodniej wykonawcy, ze względu na zmiany konstrukcyjne narobione przez projektanta - znikło 80mln PLN! - niestosowanie się do uwag zgłaszanych przez kibiców i Wisłę (w sprawie zmiany projektanta oraz wszelkich bubli) - zlecenie inwestycji stadionu piłkarskiego ZIKITowi, ludziom, którzy o infrastrukturze sportowej nie mają zielonego pojęcia - zlecenie wykonania projektu Obtułowiczowi i jego biurowi, ludziom bez doświadczenia w projektowaniu obiektu, bez konkursu na projekt. - ignorancja i brak chęci dokończenia obiektu w chwili obecnej, kombinatorskie próby oddania w dzierżawę niedokończonego bubla Wiśle. -praca na budowie zbyt małej liczby pracowników -do tego w tygodniu praca szczególnie dźwigów max.do 18-tej |
Cytat:
|
Jeszcze co do anfield:
http://2.bp.blogspot.com/_cVSJE5zymY...OAD+DENTRO.jpg http://www.hrfn.co.uk/images/anfieldfromgantry.jpg A u nas są narzekania na słupki od monitoringu:lol: |
nie ma co wypominać sobie nawzajem "tego asfaltu" padło hasło, że może nie być miejsca na rozgrzewkę więc grono osób w dobrej wierze wyraziło swoje obawy, od tego jest forum i ten wątek...
ma ktoś wiedzę, czy zaprojektowano odprowadzenie wód opadowych z fosy przy trybunie południowej (też północnej) na fotkach stoi tam często woda, czy może jest wpust deszczowy, a błędnie wykonano spadki na płycie betonowej bo jeżeli tak to należy w jakiś sposób przekazać nasze uwagi Inwestorowi apropo placu przed 3maja, napisałem w sobotę o braku podbudowy, prostuję troszeczkę podbudowa ma być uzupełniana na fragmentach placu (jedynie) nie zmienia to faktu o braku rzetelnego podejścia do tematu, ZiKiT strasznie późno obudził się z potrzebą rewitalizacji tego obszaru, ciekawe kiedy obudzi się z placem przed trybuną północną ???? chyba że uzna że tamten obszar nie wymaga kosmetyki ...brutalizm z komunizmem ...nawet pasuje |
Zeby nie bylo tak zle napisze tez dobre strony i pomysły:
- trybuny dwupoziomowe (wschodnia i zachodnia) - krzeselka (po poczatkowej krytyce jednak wygladaja ok) - napis WISLA i 1906 (do szczegolow mozna przyczepic, ale lepiej dac z tym spokoj) - toaleta z widokiem na blonia (?) ;) - atmosfera na meczu i akustyka - ponad 30 tys miejsc - dach zgodny z projektem - brak jakikolwiek slupkow ograniczajacych widocznosc od dachu - kolowroty wewnatrz stadionu (uwazam to za plus, inna sprawa jest ich ilosc) hmmm.. skromnie, wiekszosc to bedzie mozna napisac gdy beda mecze :) |
Cytat:
1. nie moklibyśmy stojąc w kolejce "3h" na wejście na trybunę 2. nie lała by się na nas woda z rzygaczy poziomu 4 :) bo o tym rozwiązaniu dowiedziałem się po wcześniejszych postach |
Cytat:
Stadion budowany jest z pieniędzy podatników, w związku z tym każdy ma prawo krytykować tą nieudolnie prowadzoną inwestycję, przy której popełniono jawne nadużycia... W dodatku wielokrotnie oszukano mieszkańców Krakowa - np. w sprawie podawania fałszywych terminów ukończenia inwestycji. Przypominam tylko że zgodnie z wielokrotnie powtarzanymi zapewnieniami prezydenta miasta, urzędników ZIKiT-u powinniśmy mecz z FC Siauliai oglądać na w pełni wykończonym obiekcie klasy ELITE. Jak wiadomo tak się nie stało i za to powinniśmy wyciągnąć konsekwencje wobec winowajców. A rozliczaniem winnych nie zajmą się radni, którzy w większości mają w dupie budowę tego stadionu, podobnie jak działacze Wisły, którzy prowadzą ten klub w sposób amatorski (chociaż być może określenie amatorski wobec ich poczynań jest niezbyt trafne, bo przecież to amatorzy grają np. w piłkarskie managery i prowadzenie klubów wychodzi im lepiej ;) ) Twierdzisz, że naszym zadaniem jest zapełnienie tego obiektu. Ale sytuacja jest taka że w praktyce od dłuższego czasu swojego obiektu nie mamy i nikt nie wie kiedy będziemy mieć. I nie wzoruj się na przestarzałych stadionach Tottenhamu czy Liverpoolu bo nie tędy droga... Porównuj jak już coś do obiektów budowanych współcześnie - jednak tam ciężko będzie znaleźć komuś takie buble i niedbałości jak na Wiśle... Jeśli chodzi o szum z asfaltem wokół boiska, to wytworzył się on dlatego, że ciągle jesteśmy niedoinformowani o pracach na naszym stadionie. Stąd powstają czasami różne niedomówienia. Poza tym obecne rozwiązanie też nie jest zadowalające, bo lepiej prezentowałby się zamiast tego asfaltu np. tartan. Ewentualne położenie tam sztucznej trawy rozwiąże ten problem, ale znowu sytuacja jest taka że miałaby to na własny rachunek zrobić Wisła. A każdy wie że klub nic tam nie zrobi, bo preferuje minimalizm... |
Jakos też mam dziwne wrażenie że panowie VanBasten i krakfilm mają coś wspólnego z naszym Inwestorem lub Inwestorem Zastepczym ( czemu ja to pisze z duzej litery...) czyżby próba wmówienia że białe to czarne a czarne to białe?
|
Do listy PiotrG wypadałoby jeszcze dopisać brak zbiorników retencyjnych, nieszczęsną windę na sprzęt o zbyt małej wielkości i miejsca o "ograniczonej widzialności", na które bilety nie będą sprzedawane (nie zauważyłem tych punktów).
A sprawa przejazdu karetek przez pawilon medialny jest już wyjaśniona? Jakoś przegapiłem konkluzję dyskusji na ten temat w wątku. Do tego można by się przyczepić do stanu położonej, nowej murawy, ale sądząc po ostatnich zdjęciach, jest coraz lepiej. |
o zbiornikach retencyjnych faktycznie zapomniałem.
Co do miejsc o ograniczonej widoczność - takie są na większości stadionów, więc od biedy można to pominąć. Nie zapominajmy też, że wymienione wady projektowe nie świadczą o tym, że stadion jest do dupy i należy go zburzyć - po prostu mogło być znacznie lepiej, ale nie będzie źle. Cytat:
Kołowroty wewnątrz to może jedna z niewielu estetycznych rzeczy na tym stadionie, ale za to cholernie niepraktyczna. Można i należało inaczej to rozwiązać, uniknęłoby się kolejek na trybunę wschodnią. Kibice przeszliby wcześniej przez kołowrót (których można było zainstalować więcej na placach przed trybunami N/S) i później ruch płynnie odbywałby się do wejść na stadion. Teraz trzeba będzie przepchać się przez kolejki na wąskiej ulicy Reymana. Co do asfaltu - pal go licho, niech tylko pokryją go sztuczną trawą i nie będzie tematu. |
^^
Tylko co do asfaltu to boję się, że jeżeli zostanie przykryty sztuczną trawą to optycznie strasznie się zwiększy odległość linii bocznej boiska do trybun. Jak wiadomo odległość ta jest chora jak na obecne standardy a asfalt według mnie optycznie trochę to niweluje. Tak to będziemy mieli zieloną łączkę i te odległości mogą razić. |
Może ktoś skrobnie artykuł o niedoróbkach do serwisu wspomnianego pod tym adresem:
http://wiadomosci.onet.pl/2210789,32...t_24,item.html |
Cytat:
Jestem pewnien ze nie tylko ja caly czas wysylam informacje do roznych serwisow. Problem jest z zainteresowaniem. Jest lepiej niz bylo ale to i tak nie dociera do szerszej grupy odbiorcow... A maja temat dobry i z konkretami. |
Zabrakło pytania: "Czy podoba się Panu elewacja stadionu ?"
|
Cytat:
|
Własnie kwestia tego czy sie zgadzacie na uzycie tych punktow przez innych uzytkownikow ? Bo jakis odzew jest..
|
Tu się nie ma co pytać tylko działać. Wklejaj - uzupełnij zdjęciami stąd- http://picasaweb.google.com/stadiono...nWisY11082010#. Zgoda na wykorzystanie zdjęć w interpelacji byla więc nie powinno być przeszkód.Dasz linka to poklikamy wszyscy żeby podbić konto
|
Cytat:
Może po prostu nie byliśmy w stanie w wystarczającym stanie przekonać media do problemu. Pewnie jako kibice jesteśmy też dla nich mniej wiarygodni (brak obiektywizmu). Uważam, że należałoby oszlifować listę PiotrG, dołączyć najbardziej rażącą dokumentacje zdjęciową i nie komentować już nic (tzn. uniknąć własnych opinii typu "to jest skandal", "Majchrowski musi ponieść konsekwencje" itd). Wystarczy tytuł "Stadion za pół miliarda" i ta właśnie lista ze zdjęciami. Można by też podpisać się jako użytkownicy forum Wislakrakow.com, wymieniając nicki osób, które się z takową listą zgadzają (myślę, że trzycyfrowa liczba użytkowników by się uzbierała). Taka dokumentacja z porażającą ilością suchych faktów i argumentów + wielka lista zbulwersowanych osób podziałała by na wyobraźnie każdego dziennikarzyny. |
Wobec tego (mimo palacych terminów z pracą magisterską) zaczynam pisać artykuł skoro nie ma chętnych. Jak będzie w ogarniętej postaci wrzucę go tutaj na forum i wspólnie naniesiemy poprawki, żeby nie wpuszczać jakiegoś bubla (chociaż my zachowajmy troszkę profesjonalizmu).
|
Cytat:
|
OK, fajnie by było jakby ktoś znalazł jakieś tragiczne zdjęcia z placów przed trybunami E i D. Jak coś będziecie mieć to dajcie znać. Powiem Wam, że ciężko to ubrać w słowa ;).
|
Myśle że warto żeby zrobic obszerna relacje z czwartkowej konferencji. Z moich rozmow wynika ze bedzie sporo pytan do prezydenta i to ciezkich. Jest szansa ze w koncu cos sie ruszylo i szersze grono dziennikarzy tym sie zainteresowalo. Temat jest ciekawy bo i wkolo naszego stadiou juz sporo syfu sie zrobilo...
|
wy mówicie o stadionie a co z halą ??
|
Cytat:
|
To mój pierwszy artykuł w życiu, więc bądźcie wyrozumiali. Może jest jakiś polonista co poprawi błędy, proszę również o jakiekolwiek inne sugestie. Zdjęcia pozmniejszam później, bo teraz to mi się średnio chce...
Bubel za ponad pół miliarda złotych w Krakowie Jesteśmy przy krakowskich Błoniach – miejscu spotkań, spacerów i wypoczynku dla wielu osób. Wokół zielono, ładnie, cicho, spokojnie. Jednak nie dla wszystkich... wystarczy spojrzeć w stronę Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. A tam czeka jedna z największych porażek budowlanych miasta Krakowa i Prezydenta Jacka Majchrowskiego ostatnich lat. Dzięki użytkownikom portalu wislakrakow.com nadzorującym proces budowy w sposób bardziej zdecydowany i profesjonalny od inwestora (miasto Kraków) oraz inwestora zastępczego (Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu) możemy poznać wszelkie niedociągnięcia i braki na arenie, która jeszcze do niedawna liczyła na możliwość podjęcia drużyn narodowych w najbliższych mistrzostwach Europy w piłce nożnej (niezbędny do tego jest stadion klasy ELITE, który Pan Prezydent zobowiązał się zrealizować). Oto tylko niektóre z tych najbardziej rażących (zarazem tych, które wyszły do dnia dzisiejszego): - zmiana betonu architektonicznego elewacji na beton konstrukcyjny bez wykończeniówki, efekt można ocenić poniżej http://img686.imageshack.us/img686/6452/foto2ns.jpg - rezygnacja z przebudowy infrastruktury drogowej i dojścia do trybun południowej i północnej, http://img248.imageshack.us/img248/8621/foto13q.jpg - brak wyposażenia części sportowej, np.szatni i pomieszczeń dla prasy, - brak telebimów na trybunach wschodniej i zachodniej (wymagane w klasie ELITE), http://img51.imageshack.us/img51/1250/foto4lepsze.jpg - brak zbiorników retencyjnych, - brak zaplecza trybuny północnej, - brak kiosków gastronomicznych w obrębie całego obiektu, - rezygnacja z 4 z 16 bramek wejściowych na trybunę wschodnią (czyli z 8 kołowrotów) – kibice aby zapełnić trybunę będą musieli pojawiać się już dwie godziny przed meczem!, - brak maskowania elementów klimatyzacji na trybunach, - tylko 3 kasy biletowe dla ponad 30 tys. kibiców, - niepraktyczny pawilon multimedialny, który pełni wyłącznie rolę sali konferencyjnej (koszt 11mln PLN) i wjazdu dla karetek (?), - nieestetyczne mury żelbetowe ogradzające skyboxy, zamiast barierek lub szklanych balustrad, - szpary w narożnikach, - duże odległości trybun bocznych od murawy (ponad 17 metrów na stadionie, który ma służyć wyłącznie meczom piłki nożnej jest niespotykane), - fosy dookoła trybun, w których poprzez niezbyt działające odwodnienie gromadzi się woda, http://img22.imageshack.us/img22/3633/foto5nv.jpg - wyjazd dla kosiarek w środku trybuny wschodniej, -ścianki działowe w świetle okien!! w tym ścianki niewykończone!! - vide dokumentacja zdjęciowa, http://img245.imageshack.us/img245/766/foto6g.jpg Są to jedynie elementy brakujące lub źle wykonane. Osobnym tematem podczas budowy stadionu jest jego projektowanie przez Biuro Architektoniczne Wojciecha Obtułowicza. Opóźnienia w dostarczaniu dokumentacji projektowej, niezliczone ilości niedoróbek oraz błędów projektowych spowodowały przesunięcie oddania terminu gotowego stadionu. Na kiedy? Tego nie wie nikt, gdyż Prezydent Majchrowski razem z szefową ZIKiT Joanną Niedziałkowską prześcigają się w podawaniu ciągle nierealnych terminów. Zmiany w projekcie również podniosły koszta budowy. Oto kilka najważniejszych z nich: - wspomniana już zmiana betonu architektonicznego na konstrukcyjny, - zmniejszenie ilości masztów oświetleniowych, - zmiana żelbetowych kratownic na stalowe, - rezygnacja z pełnego wykończenia najbliższych okolic stadionu (m.in. asfalt zamiast kostek granitowych), - doprojektowanie odwodnień dachów na trybunach wschodniej/zachodniej, - poprawienie ograniczonej widoczność z 1. rzędu balkonów skyboksów (najdroższe miejsca na stadionie – skierowane głównie dla instytucji), Jak można zauważyć większość ze zmian była wprowadzona w celu cięcia kosztów. Jednak podniosła cenę w stosunku do wyjściowych przetargów o ponad 100 mln PLN. W cenie tej są również instalacje i systemy IT, ponieważ próba zrzucenia tych kosztów na potencjonalnego wynajmującego stadion – Wisłę Kraków, nie powiodła się. Nie są to na chwilę obecną jedyne koszta, które miasto próbuje przerzucić na Wisłę. Chodzi głównie o telebimy, wyposażenie kiosków gastronomicznych, wyposażenie niegotowych jeszcze trybun. Rosnące koszty budowy, częściowo nieuzasadnione dokładanie pieniędzy powodują, że aż prosi sie o wizytę przedstawicieli NIKu. Skontrolowane powinny być również zlecenie inwestycji ZIKiT (ludziom, którzy o infrastrukturze sportowej nie mają pojęcia), zamiast Zarządowi Infrastruktury Sportowej oraz zlecenie wykonania projektu Wojciechowi Obtułowiczowi i jego ludziom (bez doświadczenia w projektowaniu tego typu obiektu) bez jakiegokolwiek konkursu na projekt. Inwestycja zmierza do końca, jednak ogrom złych rozwiązań przeraża. Może jednak uda się jeszcze uratować cokolwiek, a wystarczy popatrzeć na jakikolwiek inny stadion piłkarski budowany obecnie w Polsce...nawet na drugą stronę Błoń. |
@mIcHaL666
calkiem niezle, szczegolnie dobry pomysl jest ze zdjeciami+text, dla rownowagi rzetelnosci dziennikarskiej napisz tez na wstepie cos o stadionie i co zrobiono. Np. W Krakowie powstaje stadion na 32 500 tys kibiców...itd. ps. to tylko moja sugestia :) |
mIcHaL666 jedna rzecz - Zmiany w projekcie również podniosły koszta budowy. Oto kilka najważniejszych z nich:
- wspomniana już zmiana betonu architektonicznego na konstrukcyjny, - zmniejszenie ilości masztów oświetleniowych, - zmiana żelbetowych kratownic na stalowe,............ nie do końca te rzeczy które wymieniłeś powinny obnizyć koszt budowy a nie podwyższyć (wiem o tym poniżej piszesz ale jak dla mnie nielogicznie to brzmi). Napisz coś w stylu. Błędy projektowe oraz brak zlecenia części prac przez Inwestora spowodowały zwiększenie kosztów budowy o ok.105 mln zł które przegłosowała w grudniu i styczniu Rada Miasta Krakowa.Problem w tym że w trakcie prac późniejszych nastąpiła -wspomniana już zmiana betonu architektonicznego na konstrukcyjny, - zmniejszenie ilości masztów oświetleniowych, - zmiana żelbetowych kratownic na stalowe, - rezygnacja z pełnego wykończenia najbliższych okolic stadionu (m.in. asfalt zamiast kostek granitowych),- powinno to zmniejszyć koszty a jednak okazalo się że braklo nadal funduszy na telebimy, wykończenie trybuny północnej i wykonanie dróg dojścia do trybun północnej i południowej I dałbym z kilka więcej zdjęć tej elewacji - ich mamy pod dostatkiem |
Czekam na dalsze sugestie, teraz nie dam rady, dopiero wieczorem będę w stanie to poprawić. Zresztą więcej osób przeczyta to będzie lepiej.
|
Z innej beczki... instaluja piaty maszt oswietleniowy. Czyzby po wczorajszym spotkaniu pana Prezesa cos sie ruszylo na budowie? Wydaje mi sie ze dzisiaj wiecej zrobili z tym dachem niz przez ostatni tydzien.
|
To fakt dzisiaj spięli się nieźle.Cała konstrukcja wsporcza dachu gotowa i montują ostatni maszt
|
Szkoda, ze nie pracowano tak od samego poczatku, no ale zobaczymy co zrobia jutro i w jakim tempie.
|
ale to tak jest jak byl bez królewie w Wiśle, nie mial kto z miastem pogadac
Basałaj wszystko robic, trenera zalatwia, dyrketora sportowego, zawodnikow, dyrektora marketingu, stadion |
Moja sugestia do artykułu ( który i tak jest według mnie bardzo dobrze napisany ): dodaj najlepiej, jeśli możesz, wszystkie lub większość wypowiedzi prezydenta miasta Krakowa i pani z Zarządu Infrastruktury odnośnie terminów oddania jakiejś części stadionu i skonfrontuj je z materiałem zdjęciowym ( np. "oświetlenie będzie gotowe na 11 sierpnia" a na zdjęciu mamy 3 czy 4 maszty). Żeby Ci nie zarzucili kłamstwa w stylu " przecież my tak nie mówiliśmy" spisuj linki do zdjęć, tekstów wywiadów, może znajdziesz materiał filmowy z konferencji itp. Takie zestawienie pokaże ich kłamstwo, niekompetencję i oszustwo kibiców Wisły oraz innych podatników.
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 17:48. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl