Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

forthy 02.09.2018 21:50

Duża praca własna zawsze mile widziana.

Zwłaszcza u premiera, bo to w RP rzadko spotykane :D

Arkadiusz.Czerepach 02.09.2018 23:34

kurde skasowało mi długiego posta :(

w każdym razie ku przestrodze pamiętajcie: statystycznie wychodząc z psem na spacer macie po 3 nogi ;)

więc np fenomenalny wynik widzewa z 95/96 (srednia 2,59 w 34 meczach 88pkt! kosmos!) i niewiele gorszy nasz z 07/08 (2,57 w 30 meczach 77pkt) troche podbijają wynik

ogólnie widać że spadł zdecydowanie poziom sportowy kolejnych mistrzów polski w ostatnich latach

lata 96-00 srednia mistrza 2,3 (przy esa 37 dałoby to 85pkt)
lata 01-10 srednia mistrza 2,28 (przy esa 37 dałoby to 84pkt)
lata 11-18 srednia mistrza 1,99 (przy esa 37 dałoby to 74pkt)

a np jaśnie aktualnie nam panująca Legia zdobyła teraz całe 70pkt

niechlubną ciekawostką jest fakt że za cały ten badany przeze mnie okres , najsłabszym mistrzem byliśmy my w 10/11 ex aequo ze Śląskiem rok póniej (srednia 1,87 przy esa37 dałoby to 69pkt) widać więc że tegoroczny wynik Legii to też ścisła czołówka au rebours

więc lepiej wspominać sezon 07/08 , bo 24z 5r 1p , naprawdę robi wrażenie

ale naprawde czapki z głów przed przyjaciółmi z Łodzi , bo to co wtedy wykręcił z nimi Franek Smuda to jest KOSMOS 27z 7r 0p , a dodajmy że przy 34 kolejkach trudniej o wyższą średnią niż przy 30 , zawsze to przy dłuższym sezonie łatwiej coś się może spi.dolić

no ale do rzeczy podsumowując statystycznie w naszej kopanej potrzeba

81pkt do mistrza
62pkt do pucharów
39pkt do utrzymania

(przy 37 kolejkach bez podziału pnkt po rundzie zasadniczej)

jeszcze raz podkreslam że jest to średnia arytmetyczna, jak ktoś się chce bawić w ważone to zapraszam

pepe72 04.09.2018 11:03

W temacie utrzymania to się różnimy 1 punktem. Czyli w zasadzie nie ma się o co spierać, choć Podbeskidzie w 2015/16 spadło z 39 [20(38)] punktami.
Ale jeszcze 9 zwycięstw i spokój. :rotfl:

Zaś z ciekawostek ekstraklapy to 7 zespołów po 7 kolejkach ma średnią poniżej "utrzymania". Przy 40 punktach to jest 1.08, przy 39 1.05:

Kod:

#                    mecz pkt  średnia
10  Górnik Zabrze      7  7  1,00
11  Arka Gdynia        7  7  1,00
12  Wisła Płock        7  6  0,86
13  Śląsk Wrocław      7  6  0,86
14  Zagłębie Sosnowiec 7  5  0,71
15  Pogoń Szczecin    7  3  0,43
16  Cracovia          7  3  0,43


s1mone 04.09.2018 11:19

Tylko, że za czasów PBB dzielono punkty w rundzie finałowej.

Jakby ich nie dzielono to by spokojnie się utrzymało, mimo katastrofalnych wyników w kluczowej części sezonu. Spadek świetnie punktującego PBB był jednym z kluczowych argumentów przy usuwaniu podziału punktów.

Tak samo średnia arytmetyczna na mistrzostwo i puchary wg AC jest nieaktualna. Zawyżają ją kluby z lat wcześniejszych, a od paru ostatnich sezonów mistrz ma lub prawie ma 2 punkty w meczu. Obecnie punktowanie z siłą 2 pts / mecz niemal gwarantuje walkę o mistrzostwo do ostatniej kolejki (często udaną).

Bardziej aktualna jest liczba 74 pts, którą podał jako średnią za lata 11-18. 81 punktów praktycznie gwarantuje mistrzostwo w cuglach z dużą przewagą punktową nad resztą stawki.

pepe72 04.09.2018 11:33

Cytat:

Pierwotnie napisane przez s1mone (Post 1513805)
Tylko, że za czasów PBB dzielono punkty w rundzie finałowej.

Jakby ich nie dzielono to by spokojnie się utrzymało, mimo katastrofalnych wyników w kluczowej części sezonu.


Tak samo średnia arytmetyczna na mistrzostwo i puchary wg AC jest nieaktualna. Zawyżają ją kluby z lat wcześniejszych, a od paru ostatnich sezonów mistrz ma lub prawie ma 2 punkty w meczu. Obecnie punktowanie z siłą 2 pts / mecz niemal gwarantuje walkę o mistrzostwo w naszej kopanej.

Ta, ale 14 Górnik Łęczna miał też 39 [24(31)] punktów. Zgodnie z regułami 3 rundy Podbeskidzie byłoby wyżej niż Łęczna. Ale ciężko mówić, że 39 punktów było w tamtym sezonie bezpieczne.

Arkadiusz.Czerepach 04.09.2018 11:47

pamiętajmy o powiedzonku Marka Twaina ;)

ArturBarlinek 04.09.2018 11:48

W zeszłym sezonie od kolejki 8 do 15 [8 kolejek] zdobyliśmy 11 pkt.
Średnia 1,375 pkt, jeśli teraz będziemy zdobywać więcej średniej na mecz, możemy naprawdę włączyć się do gry o wyższą stawkę.

Karherop 04.09.2018 11:52

I za Kiko rok temu i za Smudy przeszlo 4 mieliśmy podobny stan posiadania jak teraz. A skończyło sie tylko i az 2x 6 miejscem.

Niech to będzie lekkim kublem zimnej wody dla tych którzy przeliczaja punkty potrzebne do zdobycia mistrzostwa.

pepe72 04.09.2018 12:11

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1513807)
pamiętajmy o powiedzonku Marka Twaina ;)

Dlatego ten temat nazywa się ZABAWY statystyką.

Jakby się ktoś chciał doktoryzować to przypominam, że z jednej strony próba 37 (kolejek) jest dość mała.
Z drugiej strony na tyle duża, że nie możemy (jeszcze) bawić się na wszystkich możliwych rozwiązaniach.
Wszystkich możliwych wyników jest (3^8)^37
- 3 możliwe wyniki (w-r-p)
- 8 meczów w kolejce
- 37 kolejek

Po 7 kolejce komp pokazuje mi 3,23E+114

BlurgH 04.09.2018 12:41

Tak z innej bajki, ale również statystycznie - po tych 7 kolejkach wygląda na to, że strzelamy dokładnie 1 gola na mecz więcej, niż tracimy ;)

filemon 04.09.2018 12:42

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1513811)
Dlatego ten temat nazywa się ZABAWY statystyką.

Jakby się ktoś chciał doktoryzować to przypominam, że z jednej strony próba 37 (kolejek) jest dość mała.
Z drugiej strony na tyle duża, że nie możemy (jeszcze) bawić się na wszystkich możliwych rozwiązaniach.
Wszystkich możliwych wyników jest (3^8)^37
- 3 możliwe wyniki (w-r-p)
- 8 meczów w kolejce
- 37 kolejek

Po 7 kolejce komp pokazuje mi 3,23E+114

3 433 683 820 292 512 484 657 849 089 281
jeśli dobrze liczę

pepe72 04.09.2018 15:51

(3^8)^30, które daje "E+114" to raczej 114 liczb w rozwinięciu. Jeśli dobrze liczę to masz tylko 31 :>

filemon 04.09.2018 23:34

To szybko się wyjaśniło, pardon :-)

pepe72 05.09.2018 15:20

Jeśli ktoś słuchał dzisiejsze TSW na Weszło to informuję, że wbrew pozorom nie mam na imię Michał ;)
Redaktor mówił, jakby cytował nasze forum.

czaro 05.09.2018 15:38

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1513863)
Jeśli ktoś słuchał dzisiejsze TSW na Weszło to informuję, że wbrew pozorom nie mam na imię Michał ;)
Redaktor mówił, jakby cytował nasze forum.

To lepiej, żeby nie zaczął cytować wolfy'ego, bo będzie musiał wytułumaczyć słuchaczom, że w większości są cymbałami : )

Arkadiusz.Czerepach 15.09.2018 09:51

Cracovia nie zawiodła i zdobyła zero pkt w B-stoku , tym samym okopała się na czele tabeli (tym po odwróceniu) teraz tylko (i aż) wygrać dzisiejsze spotkanie i tabela ułoży się w najlepszy z możliwych sposobów ;)

Karherop 16.09.2018 18:05

To ile do tego utrzymania potrzeba punktów? ;)

filemon 16.09.2018 20:45

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1514513)
To ile do tego utrzymania potrzeba punktów? ;)

Już nawet Pepe przestał studzić emocje? :-)

forthy 16.09.2018 21:30

Według wyliczanki 23 pkt, czyli do końca sezonu musieliby robić 0,8 pkt średnio na mecz ;>

Tak sobie teraz sprawdziłem sam :
w ostatnich 5 latach (moment wprowadzenia E37) awans do "8"gwarantowało (8 miejsce) : 40,41,38,39,43 pkt. Więc negatywny scenariusz zakładałby chyba 44pkt po 30 kolejkach jako gwarant awansu.

1,23 pkt na mecz do końca rundy zasadniczej, chyba da się zrobić... ;-)

Truizm, ale za 3 kolejki będziemy mądrzejsi znacznie. Mecz "pułapka" w Szczecinie - Pogoń pechowo traci często punkty. Grają słabo, oby wciąż mieli problem z wystawieniem napastnika. Oby z nami się nie przełamali.
Dalej Kielce u siebie - są słabsi niż rok temu, wygrana w Płocku (jedyna wyjazdowa) szczęśliwa, bo CK durną złapa szybko Merebashvili. Zagrożeni kartkami (po 3) są Żubrowski i Rymaniak, miło byłoby jakby się wykartkowali.
A potem Derby na pustym kauflandzie z grającą totalną padakę cyrankiewiczówką.

9 pkt nie jest tu chyba przecież nierealne?
Dobrze byłoby jakby Basha i Boguski się w Szczecinie wykartkowali przed meczem z judovią.

Karherop 16.09.2018 21:53

Gdzieś punkty zgubimy. Nie ma bata, nie pompujmy balonika na same wygrane. Nawet Wisła Kasperczaka czy Skorży wszystkiego nie wygrywala, choć akurat ją od obecnej Wisły dzieliło (oprócz wybitnej grupy piłkarzy swojej epoki w Polsce) to też spora boiskowa "pycha".
Im dłużej pilkarze będą swiadomi że mają jeszcze dużo do poprawy tym lepiej dla wszystkich.

forthy 16.09.2018 22:00

Wiem, że gdzieś zgubimy, ale teraz terminarz mamy naprawdę "dobry". Dwie najgorsze drużyny w ekstraklasie - z czego jeden wyjazd na puste trybuny + mecz u siebie z przeciętną ekipą z Kielc. Naprawdę 9pkt tu nierealne nie jest ;)
Ale 7, w tym 3 w Derbach mi styknie...

Karherop 16.09.2018 22:16

Z terminarzy ekstraklasy najczęściej wynika tyle, że traci się punkty z outsiderami, a zdobywa z faworytami. To jest polska liga i tego nie zrozumiesz. Już wielokrotnie nas to zgubilo.
W najbliższych 3 spotkaniach będziemy zdecydowanym faworytem i pytanie jak na to zespół zaareaguje. Niech się zacznie "musicie wygrać Panowie" i nogi będą splatane.

piotrex007 16.09.2018 22:26

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1514534)
Z terminarzy ekstraklasy najczęściej wynika tyle, że traci się punkty z outsiderami, a zdobywa z faworytami. To jest polska liga i tego nie zrozumiesz. Już wielokrotnie nas to zgubilo.
W najbliższych 3 spotkaniach będziemy zdecydowanym faworytem i pytanie jak na to zespół zaareaguje. Niech się zacznie "musicie wygrać Panowie" i nogi będą splatane.

No nie do końca, bo wg bukmacherów już w najbliższym meczu z Pogonią to gospodarze są nieznacznym faworytem. Typowy właśnie mecz - pułapka, Wisła seria zwycięstw, Pogoń w końcu mecz wygra, może być paradoksalnie trudny bardzo mecz.

Karherop 16.09.2018 22:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez piotrex007 (Post 1514535)
No nie do końca, bo wg bukmacherów już w najbliższym meczu z Pogonią to gospodarze są nieznacznym faworytem. Typowy właśnie mecz - pułapka, Wisła seria zwycięstw, Pogoń w końcu mecz wygra, może być paradoksalnie trudny bardzo mecz.

Serio? Który bukmacher ma takie kursy? :D

piotrex007 16.09.2018 22:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1514536)
Serio? Który bukmacher ma takie kursy? :D

Choćby Totolotek 2,60 - 3,15 - 2,80.
Totalbet 2,65 - 3,20 - 2,80
Fortuna 2,60 - 3,10 - 2,90

Parę godzin temu STS oferował nawet kurs 3,00 na Wisłę, ale już zeszli z kursem zdecydowanie i tam Wisła lekkim faworytem w chwili obecnej. Tak jak pisałem, bukmacherzy też szacują szanse w oparciu m.in. o rachunek prawdopodobieństwa i wiedzą, że Wisła wiecznie wygrywać nie będzie, a Pogoń nie skończy sezonu bez wygranej, kiedyś muszą się przełamać. To nie będzie łatwe spotkanie dla nas wbrew pozorom :D

Karherop 16.09.2018 23:06

Cytat:

Pierwotnie napisane przez piotrex007 (Post 1514537)
Choćby Totolotek 2,60 - 3,15 - 2,80.
Totalbet 2,65 - 3,20 - 2,80
Fortuna 2,60 - 3,10 - 2,90

Parę godzin temu STS oferował nawet kurs 3,00 na Wisłę, ale już zeszli z kursem zdecydowanie i tam Wisła lekkim faworytem w chwili obecnej. Tak jak pisałem, bukmacherzy też szacują szanse w oparciu m.in. o rachunek prawdopodobieństwa i wiedzą, że Wisła wiecznie wygrywać nie będzie, a Pogoń nie skończy sezonu bez wygranej, kiedyś muszą się przełamać. To nie będzie łatwe spotkanie dla nas wbrew pozorom :D

W sumie słuszna uwaga, sam nie wierzę że ta seria przetrwa w kolejnych 3 meczach ale i tak te kursy są co najmniej dziwne patrząc na pozycje Pogoni i ich bilans bramkowy.

Guzik 17.09.2018 06:19

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1514539)
W sumie słuszna uwaga, sam nie wierzę że ta seria przetrwa w kolejnych 3 meczach ale i tak te kursy są co najmniej dziwne patrząc na pozycje Pogoni i ich bilans bramkowy.

Zależy jak liczyć serię :)
Ja liczę, że we Wrocławiu to tak jakbyśmy przegraliśmy :D a od meczu z Lechią to pierwsze zwycięstwo nowej serii :P

Karherop 17.09.2018 09:04

Miejmy nadzieję że piłkarze też tak myślą ;)

funkykoval 17.09.2018 09:16

ostatni raz wygraliśmy więcej niż 4 mecze z rzędu w sezonie 2010/2011 - zaczęło się od wiślackiego dżihadu na "świętej ziemi"a później rozgromienia Legii i dało 7 kolejnych zwycięstw. Wiadomo jak się skończyło....

Nie jest ważne aby mieć nie wiadomo jak długą passę zwycięstw, ważne jest aby mieć takie 4-5 wygranych pass w ciągu sezonu ze 3-4 wówczas można myśleć o wielkich rzeczach.

Na razie jest świetnie, cieszmy się chwilą, która oby jak najdłużej trwała, ale nie zapominajmy, że naszym celem jest utrzymanie się w tej lidze za wszelką cenę. Gra zespołu może nam nabić pieniędzy nie tylko z biletów, ale również przyciągnąć nowych sponsorów. Widowiskowa gra to również dodatkowy finansowy bonus od C+ (wysoka oglądalność + mecze w lepszych godzinach)

pepe72 17.09.2018 10:53

Wisła po 8 kolejce (na stadionie był odjazd):
17 punktów
Do 40(39) magicznych punktów:
- 23 brakuje do 8 miejsca po 30 kolejkach
- 23/22 brakuje do utrzymania się po 37 kolejkach

Minęło 21,6% meczów w sezonie, 26,7% w rundach zasadniczych.

Wykręcamy rekordowe statystyki (oby tak dalej do grudnia).
2,13 - dotychczasowa średnia punktów na mecz
2,20 - dotychczasowa średnia punktów na mecz w domu
2,00 - dotychczasowa średnia punktów na mecz na wyjeździe

wymagana średnia (w kolejnych kolejkach) na mecz:
0,79(0,76) - 14 miejsce (37) - po 37 kolejkach
1,05 - 8 miejsce (30) - po 30 kolejkach
1,92 - 8 miejsce (20) - po 20 kolejkach czyli na koniec roku, przed zimowym okienkiem.

Wróżenie z fusów ew. statystyki dla świrów:
wymagane średnie (w kolejnych kolejkach) na mecz:
1,59 - 3(37)
1,93/2,21 - 1(37) drugie wg Czerepaka


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 05:39.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl