Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Wasiu 24.04.2009 21:33

Brawo Wilu.
Twoja zagadka.

Bartuk1906 29.04.2009 15:20

Widzę że Wilu nie ma.... myślę że się nie obraź jak zadam zagadkę za niego ... :>

http://www.swiatpodrozy.pl/expo/t1_2746.jpg


Gdzie to Co to ?? :):) można dołożyć kilka słów od siebie


Dokładnie to Peles w Sinaia :):)

Ela 29.04.2009 17:00

To chyba zamek Peles w Sinaia ?

Kolejny z rumuńskich zamków Draculi :)

Potwierdzenie :
http://culturalmaiart.wordpress.com/2009/04/08/sinaia/

I zagadka.

Jakie wydarzenie przedstawia ten obraz ? :


http://img513.imageshack.us/img513/5750/260625.jpg


I od razu jako podpowiedź :

http://img524.imageshack.us/img524/8413/obr.png
.

Grzegorz z Sanoka 30.04.2009 22:54

Bitwa pod Legnicą (1241)
---------
Jaka to bitwa?

http://img25.imageshack.us/my.php?image=34065157.jpg

RAPH 01.05.2009 18:45

Bitwa pod Orszą - http://pl.wikipedia.org/w/index.php?...20071015104725

co to jest, gdzie i w wyniku czego powstało???

http://img113.imageshack.us/img113/4351/cmen.th.jpg

Bóg Trybun (objawion) 04.05.2009 12:14

Cmentarz 303 w miejscowości Rajbrot, góra Paprotna.

Poniżej potwierdzenie zbiorcze ; ):

http://www.czasbochenski.pl/assets/galleries/344/p.jpg

http://www.czasbochenski.pl/assets/i...%202/n.jpg

http://picasaweb.google.com/airacobr...62877706828850

... a powstał w wyniku działań wojennych, objętych kryptonimem Operacja Łapanowsko - Limanowskia z 1914 roku.

Pozwalam sobie przekleić:

"Po lewej stronie pochowani zostali żołnierze z pułków pruskich, a wśród nich i Polacy z terenu Wielkopolski), po prawej zaś – rosyjscy co rozpoznać można też po dwuramiennych krzyżach. Centralne miejsce cmentarza zajmuje wysoki kamienny krzyż na cokole (9 m wysokości)."
"Na tym cmentarzu pochowanych zostało 55 Austriaków, 176 Niemców, Rosjan poległo 299."
"Cmentarz w swoim założeniu miał być jednym z bardziej reprezentatywnych Kriegerfriedhoff na tym terenie, a to w związku z tym, iż pochowani zostali tutaj sojusznicy Austro-Węgier żołnierze pruscy."



-------------------------------------


zagadka:

http://img4.imageshack.us/img4/1421/wyspiarsko.th.jpg

z jakiego szczytu robione jest to zdjęcie?

Dodam, że szczyt leży w Polsce - a mój post graniczy z przedostatnim postem w temacie (autorstwa RAPHA) również geograficznie...

http://img6.imageshack.us/img6/233/gruszki.jpg

Ok, ostatnia podpowiedź -
szczyt, o który pytam, jest drugim co do wysokości w paśmie górskim, w którym występuje - natomiast widok, który przedstawiłem na zdjęciu, miał zainspirować pewnego wybitnego górołaza i krajoznawcę (żyjącego na przełomie wieków w PL i zmarłego w Krakowie) do nadania nazwy temu pasmu.

WISŁAZWE 06.05.2009 11:24

Dobra strzelam czy to jest góra JAWOR ( szczyt w górach Sanocko- Turczańskie)

Bóg Trybun (objawion) 06.05.2009 11:30

No niestety. Szukaj znacznie bliżej : ) (zresztą na horyzoncie widać Tatry, myślałem, że rzecz będzie prostsza).

Bartuk1906 06.05.2009 11:41

Ćwilin ?? drugi co do wysokości szczyt górski Beskidu Wyspowego! Szczególnie strome są północne jego stoki opadające do przełęczy gruszowiec !! Wiec z tąd te gruszki i 2 do wysokości ale nie wiem czy to to /

Bóg Trybun (objawion) 06.05.2009 11:55

Zajebioza :D już miałem w akcie desperacji wrzucać zdjęcie Beskidu Andrychów (tfu!)

jedziesz

Bartuk1906 06.05.2009 12:08

NO to zostajemy w tych okolicach :) co to za miejscowość http://images32.fotosik.pl/375/b2c1fdd9735af556med.jpg

Jest położona w Beskidzie wyspowym , na wysokości 480-660 m n.p.m., między górami - Lubogoszczem, Śnieżycą Ćwilinem :)

Bóg Trybun (objawion) 06.05.2009 12:15

Dobra

10 znaków.

Bartuk1906 06.05.2009 13:09

a to jest odpowiedzi^ akurat ona jest NIEDobra :);) ale w sumie wszystko pasuje :)
Podpowiedź
ta miejscowość jest teraz Rozpoznawalna dzięki pewnej sportsmence która w niej mieszkała ;):)

Bóg Trybun (objawion) 06.05.2009 13:13

Wyłożyłeś na tacy teraz, zmylił mnie pociąg.
Wiem ale nie powiem :P nie mam czasu na nową zagadkę : )

WISŁAZWE 06.05.2009 16:41

Kasina Wielka.

Bartuk1906 06.05.2009 19:26

Jedziesz dalej przecież to było oczywiste :)

WISŁAZWE 06.05.2009 19:39

Pytanie moje jest następujące co to za pan
http://i42.tinypic.com/263gcwy.jpg

Co zrobił ciekawego, kim jest ??
Myślę że łatwe...

Podpowiedź 1 i zapewne ostatnia. Bo teraz powinno być łatwiutko :)
http://i40.tinypic.com/ogvvwn.jpg


Następna podpowiedź jutro rano, jak nie zgadniecie oczywiście :D


---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytanie po za zagadką. Mam taki problem chodzi o to, że na Sukiennicach znajdują się karykatury prezydentów Krakowa chodzi mi o jedną z nich mianowicie o
http://krakow.mountains.ws/zabytkowy...oth_hall/9.htm

czyja to jest karykatura.( imię nazwisko) I gdzie mogę znaleźć informacje na temat innych. BARDZO MI ZALEŻY na rozwiązaniu.
Jakieś propozycje, sugestie na PRIV :):)

WISŁAZWE 08.05.2009 07:18

Podpowiedź 2:
Pan ten studiował w Krakowie na pewnej uczelni, imieniem polskiego mistrza od Hołdu Pruskiego.
Jego( pana o którego pytam) nauczycielem był człowiek, który był autorem pomnika jednego z prezydentów Krakowa, znajdującego się na placu Wszystkich Świętych.
Dokładnie 450 latach po Hołdzie Pruskim, człowiek o którego pytam został pedagogiem na tej uczelni, na której studiował...


Ostatnią podpowiedź dam ok. 15-16 po południu :)

Devonisch 08.05.2009 08:37

prof. Bronisław Chromy

Rzeźba to: Postać Ukrzyżowanego w Arce Pana w Krakowie-Nowej Hucie

http://www.chromy.art.pl/biogr.html

nauczyciel Chromego to Xawery Dunikowski - autor pomnika przy pl. Wszystkich Świętych.


Zagadka:
Co to za miasto? Podpowiedzi pojawią się jak będzie problem.

Ratusz:
http://i44.tinypic.com/168h5cw.jpg

Teatr:
http://i42.tinypic.com/10pa6hs.jpg

Ela 08.05.2009 10:59

Aachen ( Akwizgran )

Co to za miasto ? :

http://img7.imageshack.us/img7/1149/555avd.jpg


I jak nazywa się ten kościół, oraz od czego wzięła się ta nazwa ? :

http://img27.imageshack.us/img27/1711/222gmh.jpg


Miasto zostało założone przez Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego ;)
A kościół jest największą gotycką świątynią w tej części Europy.

WISŁAZWE 09.05.2009 12:27

Może jakaś wskazówka, podpowiedź bo trudne trochę :D

I przy okazji podbijam moje zapytanie/ prośbę


Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISLAZWE (Post 722220)


---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytanie po za zagadką. Mam taki problem chodzi o to, że na Sukiennicach znajdują się karykatury prezydentów Krakowa chodzi mi o jedną z nich mianowicie o
http://krakow.mountains.ws/zabytkowy...oth_hall/9.htm

czyja to jest karykatura.( imię nazwisko) I gdzie mogę znaleźć informacje na temat innych. BARDZO MI ZALEŻY na rozwiązaniu.
Jakieś propozycje, sugestie na PRIV :):)


WISŁAZWE 10.05.2009 10:52

To miasto to Braszów w Rumunii.
Kościół nazywa się Czarny Kościół w Braszów i nazwa Czarny nawiązuje do zniszczeń po pożarze 1689 r. („opaleniznę” usunięto po części podczas kilku renowacji przeprowadzonych w XX w.).

http://i43.tinypic.com/t6clcj.jpg



Co o za obiekt ( nazwa)
W jakim jest mieście
W miejsce czego został zbudowany i kto go zbudował.

Podpowiedź 1
Pierwsza wzmianka o tym mieście jest z 955 roku, miasto to było stolicą jednego z regionów w swoim państwie do 1641 roku.
W tym mieście więziony był jeden z dowódców oddziałów Powstania Styczniowego.

wisl@k_TS 11.05.2009 09:12

Kościół Marii Panny Śnieżnej w Ołomuńcu w Czechach.

Zbudowany w miejscu kościoła franciszkanów, zbudowany przez zakon jezuitów w pierwszej połowie XVIII wieku.

WISŁAZWE 11.05.2009 09:24

wisl@k_TS dobrze. W nagrodę zadajesz zagadkę. :D

wisl@k_TS 11.05.2009 10:10

W takim razie, co to za miasto?

http://img7.imageshack.us/img7/4556/daso.th.jpg

Kolumbus 11.05.2009 19:23

Hong Kong?

WISŁAZWE 12.05.2009 13:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kolumbus (Post 725459)
Hong Kong?


Witam, Kolumbus masz rację to jest Hong Kong, więc chyba możesz zadawać zagadkę. Potwierdzenie
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?...20050416133937

Piszę tylko po to aby nie zatrzymać tematu :)
Myślę, że wisl@k_TS się nie obrazi :D jak ruszymy dalej...

Kolumbus 12.05.2009 18:16

co to dokladnie za zwierzak?

http://i41.tinypic.com/2bxtzk.jpg

Bartuk1906 12.05.2009 18:41

Lampart morski (Hydrurga leptonyx)
Potwierdzenie: http://www.dziennik.pl/foto/article1...llerySeq=2#top

http://img365.imageshack.us/img365/7...ancobaresi.jpg
Co to za Piłkarz i proszę coś o nim napisać :)
Ps. Wiem że łatwe a jak będą kłopoty to jutro koło 15 podpowiedź :)

nowy_piotrek 12.05.2009 19:00

Franco Baresi zapewne.


O nim jak ktos chce doczytac

Bartuk1906 12.05.2009 19:05

MÓWIŁEM ŻE ŁATWE ALE NIE SĄDZIŁEM ŻE AŻ TAK :) Jedziesz dalej :)

nowy_piotrek 12.05.2009 19:07

Co to gdzie to

http://img144.imageshack.us/img144/1455/29497709.jpg

Tom'ash 12.05.2009 19:10

Muzeum Armii Krajowej im Gen. Fieldorfa Nila w Krakowie.

nowy_piotrek 12.05.2009 19:11

nie moze byc inaczej.

dajesz

Tom'ash 12.05.2009 19:14

http://i44.tinypic.com/2utn6lx.jpg

Co? Gdzie? i z jaką legendą jest związane

Podpowiedź:
http://i44.tinypic.com/nq20if.jpg

Bartuk1906 13.05.2009 14:06

Jest to odbicie ręki w Lublinie związane z legendą Sąd Diabelski :)
Potwierdzenie: http://bozenawojcik1.webpark.pl/legendy.htm tu jest o tej legendzie chyba jest jako 3 :)
a tu o tej łapie i też o legendzie http://www.zabytkilublina.friko.pl/lapa.html :)

Zagadka :)
http://img26.imageshack.us/img26/7910/89871563.jpg
Co to i Gdzie to ?? no i można coś dodać o tym od siebie :)

bb.1906 13.05.2009 14:27

budynek parlamentu w Budapeszcie

od siebie: bardzo ładny jest :)

Bartuk1906 13.05.2009 14:29

eh za łatwe daje te zagadki...... ;/ TAK :D gratuluje jedziesz dalej :)

bb.1906 13.05.2009 14:35

http://img8.imageshack.us/img8/5899/59867695.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/59867695.jpg/1/w179.png

http://img8.imageshack.us/img8/88/25636385.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/25636385.jpg/1/w250.png

Fotografia przedstawia miejsce, z którym związana jest pewna legenda. Natomiast na obrazie jest pan, którego legenda ta osobiście dotyczy.

po 1 - gdzie znajduje się miejsce uwiecznione na fotografii?
po 2 - kim jest pan z obrazu?
po 3 - w skrócie opisz legendę.

PODPOWIEDŹ: Minęło już trochę czasu, więc dam wskazówkę. Mam nadzieje, że ułatwi nieco sprawę.
Obiekt, o którym mowa powyżej jest wizytówką miasta, w którym znajduje się placówka promująca Kraków. Warto wspomnieć, że to jedyna tego typu "krakowska" instytucja poza granicami Polski.
W Krakowie zaś istnieje podobna placówka promująca to miasto.

PODPOWIEDŹ 2: Miasto uznawane za nieoficjalną stolicę Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Obiekt nazywany był skarbnicą imperium. Jeśli chodzi o tego pana, to był to rycerz rozbójnik, który skończył w ten sposób:

http://img22.imageshack.us/img22/5765/whewfm.th.jpg

bb.1906 14.05.2009 15:50

Żeby nie stopować tematu, chodziło o:
1- miejsce uwiecznione na fotografii to odciski, ślady kopyt na murach zamku Kaiserburg w Norymberdze.
2- gość z obrazu to Eppelein von Gailingen, znany niemiecki raubritter, żyjący w XIV w.
3- Legenda głosi, że został on złapany na gorączym uczynku, podczas jednej ze swoich bandyckich akcji w okolicach Norymbergii. Osadzono go w zamku Kaiserburg i skazano na śmierć. Tuż przed egzekucją dano mu prawo, do ostatniego życzenia. Poprosił o to, by mógł usiąść po raz ostatni na swoim dzielnym rumaku. Gdy go dosiadł, spiął ostrogi i ruszył. Koń mocno się wybił i przeskoczył mury oraz fosę otaczającą zamek. W ten sposób udało mu się ucieć. Ślady kopyt zachowały się do dziś, wskazując miejsce, w którym konik się wybił:)
Eppelein von Gailingen nie pożył jednak o wiele dlużej. Ponownie złapany w 1381r. został skazany na śmierć przez łamanie kołem. Egzekucja odbyła się tego samego roku na Neumarkt w Norymberdze.

W takim razie może coś łatwiejszego:
http://img9.imageshack.us/img9/1584/xcxc.jpg
http://img9.imageshack.us/img9/xcxc.jpg/1/w500.png

Co to i gdzie?

EDIT: puchaty1906- NIE


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 15:04.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl