Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

pepe72 21.08.2018 23:31

Cytat:

Pierwotnie napisane przez filemon (Post 1512829)
Mógłbyś to robić co kolejkę?

Yes, sir!
Arkusz gotowy. Wpisać dane i będziemy patrzeć dokąd zmierzamy. :pala:

Jeszcze stałe średnie dla E-klapy na ten sezon:
Kod:

            pkt meczów  średnia
14 miejsce  40  37      1,08
Top 8      40  30      1,33
Top 8 (20)  40  20      2,00
Top 3      63  37      1,70
mistrz      73  37      1,97


Arkadiusz.Czerepach 22.08.2018 09:20

ale pisz też w meczowych ile pkt pozostało do wymienionych celów to bardzie unaocznia sytuacje

pepe72 25.08.2018 22:18

Wisła po 6 kolejce:
11 punktów
29 brakuje do utrzymania się po 37 kolejkach
29 brakuje do 8 miejsca po 30 kolejkach
1,83 - dotychczasowa średnia punktów na mecz

wymagana średnia (w kolejnych kolejkach) na mecz:
0,94 - 14 miejsce (37) - po 37 kolejkach
1,21 - 8 miejsce (30) - po 30 kolejkach
2,07 - 8 miejsce (20) - po 20 kolejkach czyli na koniec roku, przed zimowym okienkiem, w którym możemy się spodziewać wyprzedaży.

Dwie statystyki dla świrów:
wymagane średnie (w kolejnych kolejkach) na mecz:
1,68 - 3(37)
2,00 - 1(37)

Tu są założenia dla statystyk: https://wislakrakow.com/forum/showpo...&postcount=960

brylant17 26.08.2018 06:46

Przestań z tym utrzymaniem bo mam ciebie dość

Arkadiusz.Czerepach 26.08.2018 07:40

mowie ci podawaj w formie pkt potrzebnych do konkretnego celu , a nie sredniej, jak znadje chwile wolnego to policze srednie wartosci dla ostatnich 10 lat, bo te zalozenia na ktorych bazujesz sa troche mało miaro dajne , tylko troche to zajmie czasu bo ESA grala przez ten czas roznymi systemami

Adasss 26.08.2018 10:19

Wg mnie liczenie w ten sposób niebezpiecznie (średnie) zbliża się już do takiego stosowania statystki, jak w 3 stopniu ze znanego powiedzenia, spopularyzowanego przez Marka Twaina ;)
W tej chwili ilość zmiennych (prawdopodobnych zdarzeń mogących wpłynąć na końcowy rezultat) jest tak duża, że w zasadzie nie sposób brać tego na poważnie.
Odliczanie brakujących punktów do średnich wieloletnich miałoby trochę większy sens, z naciskiem na "trochę". ;)

A jak już się tak bawimy się w te "prognozy" to zacząłbym przynajmniej od jakichś prób choćby minimalnej "normalizacji" wyników. Np. uwzględniłbym to, że inaczej punktuje się u siebie i na wyjeździe, bo w naszym przypadku, w momencie gdy mamy 2 mecze więcej rozegrane u siebie, wpływa to trochę na otrzymany wynik.

pepe72 26.08.2018 10:37

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1513072)
mowie ci podawaj w formie pkt potrzebnych do konkretnego celu , a nie sredniej, jak znadje chwile wolnego to policze srednie wartosci dla ostatnich 10 lat, bo te zalozenia na ktorych bazujesz sa troche mało miaro dajne , tylko troche to zajmie czasu bo ESA grala przez ten czas roznymi systemami

Przecież podaję.
Brakuje 29 punktów zarówno do top8 jak i do top14. Jak zrobisz statystyki za wszystkie sezony 3 rundowe to wychodzi magiczne 40 punktów.

Tu to opisuję ale post poszedł na koniec strony:
https://wislakrakow.com/forum/showpo...&postcount=960

Ile brakuje do top3 czy do majstra nie podaję, bo nie chcę by komuś odp...ło, że "idziemy po mistrza" czy też "Wisła w pucharach". Tam są tylko potrzebne średnie.

Procenty, które robiliśmy z Adasssem to da się dopiero kilka kolejek przed zdarzeniem, bo inaczej komputery się przycinają ;)

pepe72 26.08.2018 10:39

To jeszcze raz, na czym bazuję obliczenia:

Porównując sezony 3 rundowe (od 2013/14) mam następujące wnioski.
1. 40 punktów wystarczy by utrzymać się po 37 kolejkach
2. 40 punktów wystarczy by zająć 8 miejsce po 30 koejkach
3. 3 miejsce (puchary) dają średnio 63 punkty
4. Na mistrza średnio wystarczają 73 punkty

Średnie dla E-klapy na ten sezon:
Kod:

            pkt meczów  średnia
14 miejsce  40  37      1,08
Top 8      40  30      1,33
Top 8 (20)  40  20      2,00
Top 3      63  37      1,70
mistrz      73  37      1,97

Jak ktoś to chce zweryfikować to
np:
http://www.90minut.pl/liga/0/liga6826.html
Inne kolejki, klikamy w Statystyki i tabelę po 30 kolejce.
itd.

pepe72 26.08.2018 13:34

Tu są statystyki sezonów 3 rundowych:

Kod:

    2013/14          2014/15          2015/16              2016/17          2017/18   
1    Legia    50(63)  Lech    43(54)  Legia        43(60)  Legia    44(58)  Legia    70
3    Ruch    34(50)  Jaga    41(49)  Zagłebie    38(45)  Lech    42(55)  Lech      60
8    Lechia  40      Lechia  41      Ruch        38      Korona  39      Zagłebie  43
9    Craxa    39      Korona  39      Podbeskidzie 38      Wisła P  39      Arka      40
14  Craxa    25(39)  Górnik Ł 27(34)  Górnik Ł    24(31)  Craxa    24(31)  Piast    37
15  Widzew  22(22)  Zawisza  24(29)  Górnik Z    23(25)  Górnik Ł 22(30)  Bruk-Bet  36
16  Zagłębie 16(29)  GKS B    21(31)  Podbeskidzie 20(38)  Ruch    19(30)  Sandecja  33

Miejsca 8 i 9 są brane po 30 kolejce.
To panowie, do dzieła ;)


Cytat:

Pierwotnie napisane przez Adasss (Post 1513090)
...
A jak już się tak bawimy się w te "prognozy" to zacząłbym przynajmniej od jakichś prób choćby minimalnej "normalizacji" wyników. Np. uwzględniłbym to, że inaczej punktuje się u siebie i na wyjeździe, bo w naszym przypadku, w momencie gdy mamy 2 mecze więcej rozegrane u siebie, wpływa to trochę na otrzymany wynik.

Zaproponuj coś ;)
Z tym, że o ile 40 punktów wydaje się dość dobra granicą to próba normalizacji po 6 kolejkach będzie IMHO obarczona większym błędem.

Adasss 26.08.2018 14:04

Akurat "normalizacja" uwzględniająca wyniki u siebie i wyjazdowe jest tak prosta, że nawet nie sądziłem, że muszę to pisać ;)
Ale proszę bardzo, poniżej przykładowe obliczenia dla wyniku po 30 kolejkach :
Kod:

"średnia punktowa u siebie"*15 + "średnia punktowa na wyjeździe"*15 = 2*15 + 1,5*15 = 52,5
Wszystko ładnie policzalne, co nie zmienia faktu, że dalej jest to praktycznie zwykłe "wróżenie z fusów" :D

pepe72 26.08.2018 16:02

Mając w pamięci, że graliśmy 4 mecze w domu i 2 na wyjeździe to średnia wyjazdowa jest oparta na wielkiej próbie :D
Z 6 kolejkowej średniej mamy wartość oczekiwaną 55 po 30 kolejce i 68 po 37.
A teraz powodzenia w obliczaniu 37 kolejki wg algorytmu "śr.dom+śr.wyjazd" :D

Chwilowo to możemy podyskutować czy 40 punktów jest takie magiczne, a reszta to faktycznie za jakiś miesiąc.

brylant17 26.08.2018 16:22

Drugi Probierz z ciebie :lol: ;)

Adasss 26.08.2018 16:49

Jaki problem? ;)
Kod:

19*2+18*1,5 = 65    (85% szans na miejsce 1-4 po 30 kolejce)
18*2+19*1,5 = 64,5  (15 % szans na miejsce 5-8  po 30 kolejce)

Te szanse to przy założeniu zdobycia 52-53 pkt po 30 kolejce, na podstawie ostatnich 5 sezonów.
To chyba byłoby na tyle tego czytania z fusów ;)

it 27.08.2018 20:20

Nie wiem czy ktoś zwrócił na to uwagę w innym temacie, ale po sześciu kolejkach mamy najlepszy w lidze bilans bramkowy.
Wydaje mi się, że nie było takiej sytuacji z 8 lat.

Arkadiusz.Czerepach 28.08.2018 08:57

Pepe , gdzie staty po 6 kolejce ?

to ile brakuje do pucharów :P ?

pepe72 28.08.2018 15:46

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1513246)
Pepe , gdzie staty po 6 kolejce ?

to ile brakuje do pucharów :P ?

:evil:

Tu: https://wislakrakow.com/forum/showpo...&postcount=965

Do pucharów potrzebna jest średnia 1,68 w pozostałych 31 meczach. Ew. licząc od początku sezonu, utrzymania średniej powyżej 1,70. Na razie mamy wyższą.
Do zdobycia 40 punktów nie podaję odliczania do wyższych celów bo patrz tekst w moim podpisie.

Arek95 28.08.2018 20:04

Pany, przede wszystkim to wszystko to jest matematyka! Czysta teoria, a jak wiadomo w piłce matematyka znaczy niewiele, a w naszej lidze wręcz nic...
Mimo wszystko Pepe bardzo fajne, profesjonalne podejście do sprawy jeżeli chodzi o podawanie danych dotyczących tej "magicznej" poniekąd bariery 40 punktów do utrzymania. Taka mała prośba z mojej strony jakby ten drobny poniekąd watek był gdzieś tam drobnym druczkiem wypisywany na koniec np. pod tematem dotyczącym analizy kolejnego meczu i przeciwnika

pepe72 28.08.2018 23:35

@Arek95 - od początku sezonu wpisuję to jako komentarz w temacie meczowym ale po meczu. W sobotę byłem w domu szybciej, bo z dzieckiem więc było to jeszcze w sobotę. Po ostatnim meczu ktoś napisał to również drugi raz.
I niezależnie od tego ile osób to wk...i niech w tym roku zarząd przede wszystkim zbilansuje budżet. Paka się zrobiła niezła, wyniki wyrabia, że aż miło. Ale audyt licencyjny będzie koszmarem. Być może Rudy i spółka nam trochę odpuszczą, bo Wisła. Ale praw ekonomii nie przeskoczymy.
Przed meczem byłoby to trochę dołujące więc nie odbierajmy sobie przyjemności :)

pepe72 01.09.2018 23:16

Wisła po 7 kolejce (ponoć mecz był *ujowy, nie mogłem oglądać):
14 punktów
Do 40 magicznych punktów:
- 26 brakuje do utrzymania się po 37 kolejkach
- 26 brakuje do 8 miejsca po 30 kolejkach
2,0 - dotychczasowa średnia punktów na mecz
2,0 - dotychczasowa średnia punktów na mecz w domu
2,0 - dotychczasowa średnia punktów na mecz na wyjeździe

wymagana średnia (w kolejnych kolejkach) na mecz:
0,87 - 14 miejsce (37) - po 37 kolejkach
1,13 - 8 miejsce (30) - po 30 kolejkach
2,00 - 8 miejsce (20) - po 20 kolejkach czyli na koniec roku, przed zimowym okienkiem.

Wróżenie z fusów ew. statystyki dla świrów:
wymagane średnie (w kolejnych kolejkach) na mecz:
1,63 - 3(37)
1,97 - 1(37)

Karherop 02.09.2018 08:44

@pepe72, co Ty tak ciągle z tą wyprzedażą? Zima nigdy nie przynosi aż takich rotacji w zespole.


Jedyna refleksja z tych statystyk, to że nie ma szans na zagwarantowanie sobie 8 do zimy. Musielibyśmy punktować jak byśmy szli na mistrzostwo. A tu trzeba tonować nastroje.



Ale jednocześnie spadek nam raczej nie grozi.

Arkadiusz.Czerepach 02.09.2018 10:11

na jakiej stronce można sobie wygnerować tabele za dowolny okres czasu ?

wiecie, czasem ktoś wrzuca np tabele tylko dla okresu jak był jakiś trener , albo konkretnie od ktorejs do ktorejs tabelki ?

mam chwilke czasu wiec chcialbym policzyc statystyczne srednie pkt jakie sa potrzebne do 1 ,3 i 14 miejsca za dłuższy okres czasu , jaki uwazacie za miarodajny? 10 lat ?

KrzychooR 02.09.2018 10:22

Na 90minut mozna było tak zrobić. W sensie ze jakiś przedział czasowy można było ustawić.

Arkadiusz.Czerepach 02.09.2018 10:28

tylko gdzie znalesc te opcje ?

Karherop 02.09.2018 10:30

http://www.90minut.pl/stats.php?id=9937

pepe72 02.09.2018 13:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1513691)
tylko gdzie znalesc te opcje ?

Musisz wejść na odpowiedni sezon np. tu:
http://www.90minut.pl/liga/0/liga9937.html
i kliknąć statystyki.

Tam są dwie opcje - albo wg dat albo (to trzyma kontekst sezonu, więc ważne którędy wchodzisz) "tabele ligowe wg kolejek"

pepe72 02.09.2018 13:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1513680)
@pepe72, co Ty tak ciągle z tą wyprzedażą? Zima nigdy nie przynosi aż takich rotacji w zespole.


Jedyna refleksja z tych statystyk, to że nie ma szans na zagwarantowanie sobie 8 do zimy. Musielibyśmy punktować jak byśmy szli na mistrzostwo. A tu trzeba tonować nastroje.



Ale jednocześnie spadek nam raczej nie grozi.

Wywalę komentarz o wyprzedaży. Ale obawiam się, że w tym sezonie w zimie ktoś jednak odejdzie.

leszekm 02.09.2018 13:42

Czy jest gdzieś wykaz ile przebiegliśmy za Carillo a ile za Stolarczyka?.Ciekawe jak wyszłoby porównanie.

Arkadiusz.Czerepach 02.09.2018 17:20

pepe obliczam te srednia na 1 miejsce 4 i 14 (bo tylko esa37 to za krotki okres imho), ale nie wiem od kiedy robic , najpierw myslalem za 10 lat , ale teraz mysle albo od wejscia TF , albo od powrotu do 1 ligi w 96

pepe72 02.09.2018 18:11

Ambitne zadanie. Powodzenia.
Jak będziesz miał wnioski to się nad nimi popastwimy :>

Arkadiusz.Czerepach 02.09.2018 18:52

ok, już wiem za datę startową przyjmujemy sezon 1995/1996 , dla wiarygodności statystyk rozmiar próby ma znaczenie więc im więcej seoznów tym lepiej , jednak do sezonu 1994/1995 byly 2pkt za zwycięstwo to już mi się nie chce przeliczać , chociaż z esa37 też było troche roboty no i ten wynalazek z 2001/2002 :)


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 19:13.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl