Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

wienek 19.04.2009 09:19

Tak, to Andrzej Munk, czekamy na zagadkę.

Ela 19.04.2009 10:00

Co to za miejsce ?
Swego czasu było solą w oku pewnego baardzo wpływowego człowieka.
I zapłaciło swoją cenę.

http://img19.imageshack.us/img19/7564/obrs.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/9366/obr2j.jpg

wienek 19.04.2009 13:03

La Rochelle, miasto w zach. Francji (region Poitou-Charentes) nad Zatoką Biskajską.
Atakowane przez kardynała Richelieu, podczas wojen religijnych. Miasto przyłączyło się do Anglików i było głównym centrum Hugenotów.
Znane z książki "Trzej muszkieterowie" którą napisał Dumas.

Ela pewnie wybrała się na wycieczkę rowerową po ciekawych miejscach...
zakładam, że podałem wyczerpującą odpowiedź :)

moja zagadka, związana z dniem dzisiejszym...i za chwilę udaję się "do jaskini lwa" oglądać bardzo ważny mecz :)

http://img19.imageshack.us/img19/5279/obrazek122.jpg

czyżby nikt nie "zakumał" :) to nad naszym pięknym morzem, nawet w Trójmieście.

Grzegorz z Sanoka 19.04.2009 22:22

No wiadomo Gdynia ;)

wienek 19.04.2009 22:26

Pomnik Ludziom Morza, Twoja zagadka, a ja lulu :)

Grzegorz z Sanoka 20.04.2009 12:51

http://img11.imageshack.us/img11/4871/aaauue.jpg

Co to za budynek, i gdzie się znajduje?

podpowiedź: jedna ze skandynawskich stolic

wienek 20.04.2009 19:14

podpowiedź zdecydowanie za łatwa ;)

Pałac Królewski w Oslo.

Grzegorz z Sanoka 20.04.2009 19:27

A nikt nie pisał to z edytowałem ;)


a zagadka to gdzie? :)

wienek 20.04.2009 19:31

nooo trzeba się troszkę natrudzić, żeby coś zapodać, ale jeszcze jest trochę tego :D

pozostańmy w Skandynawii, co to i gdzie to ?

http://img8.imageshack.us/img8/4319/obrazek121.jpg

pietruch 20.04.2009 22:30

Fredensborg
Kopenhaga :)

wienek 21.04.2009 18:25

hm...to nie jest Fredensborg i nie jest to w Kopenhadze...chociaż dość blisko.

nowy_piotrek 21.04.2009 19:14

Zamek Frederiksborg, Dania.

kisiel92 21.04.2009 19:30

Dania, Kromborg - Zamek Hamleta

wienek 21.04.2009 19:35

nowy_piotrek ma rację :)

nowy_piotrek 21.04.2009 21:55

http://img9.imageshack.us/img9/4029/28503649.jpg

Czyj pomnik?

zbywam, bede jutro wieczorem dopiero, nie czekajcie na moje potwierdzenie. Wikipedia Wam potwierdzi!
Powodzenia!

puchaty1906 21.04.2009 21:59

Pomnik Tytusa Chałubińskiego i Sabały

Maciejj 21.04.2009 22:02

Jan Krzeptowski - pomnik

wrzucta cos za mnie

byli szybcy odemnie:)

nowy_piotrek 22.04.2009 12:26

tak myslalem ze nie bedzie za trudne :)

Puchaty1906 w nagrode zadaje zagadke.

puchaty1906 22.04.2009 14:07

http://i40.tinypic.com/20hlt8i.jpg
Pytanie kompleksowe :)

Gdzie to można znaleźć? Dlaczego akurat tam? Kogo to symbol poza miejscem? Dlaczego ten "kogoś" stał się patronem tego miejsca?

Ela 22.04.2009 15:27

To Lew wenecki - symbol Św. Marka, ktory jest patronem Wenecji.

Oczywiście znajduje się w Wenecji na Pałacu Dożów i Placu Św. Marka, oraz w innych miejscach, gdzie panowali kiedyś wenecjanie. Na przykład w Kotorze.

Legenda związana z Bazyliką Św. Marka :
Cytat:

Bazylika św. Marka (wł. San Marco) zbudowana została w Wenecji przy placu św. Marka dla pochowania relikwii św. Marka. W 828 kupcy weneccy wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę. Pomysł pochowania ciała ewangelisty związany jest z legendą zgodnie, z którą Marek podczas podróży morskiej do Rzymu zatrzymał się na lagunie. Tu ujrzał anioła, który słowami: Pax tibi, Marce evangelista meus, ujawnił jemu miejsce pochowania. Św. Marek został obwołany patronem niezależnej Wenecji (pod zwierzchnictwem Bizancjum był nim św. Teodoryk). Skrzydlaty lew, symbol św. Marka, przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła stał się herbem republiki.

puchaty1906 22.04.2009 20:44

Ela - wyczerpująca odpowiedź, otrzymujesz w nagrodę możliwość wymyślenia pytania. Tylko nie znowu obraz (jak już to łatwy) :D

Kolumbus 22.04.2009 22:12

Dalibyście coś łatwiejszego, coś nie dla samych masterów, tak żeby trochę więcej osób mogło pozgadywac:P

Ela 23.04.2009 06:31

Dobrze, będzie łatwe ;)
Co to za miasto ? :

http://img525.imageshack.us/img525/6508/obrazena.jpg

Podpowiedź :) :

http://img93.imageshack.us/img93/7664/111r.jpg

wienek 23.04.2009 21:28

Baaardzo trudna zagadka :D
oczywiście to Kraków, jak ktoś poda konkretne miejsce to niech zada zagadkę, a jak nie zdąży, to jak wrócę do domu to zadam..
Krakusy do tego tematu chyba nie zaglądają :)

puchaty1906 23.04.2009 21:32

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wienek (Post 713992)
Krakusy do tego tematu chyba nie zaglądają :)

Wienek ciiiiicho, probuje zatuszować, milczeniem, swoją ignorancję. Jeden wielki wstyd :-/

wienek 23.04.2009 22:15

eee nooo chyba nie chcesz powiedzieć, (napisać), że nie wiesz :)

Krissu 23.04.2009 22:41

Jaki ****a wstyd! :shock:

Baszta Stolarska

wienek 23.04.2009 23:04

prawdziwy Krakus się odezwał :)
to zadaj Krissu zagadkę :P

Krissu 23.04.2009 23:08

To pewnie jakiś Warszawski spisek był.
Warszawsko - Libiąski.

Kto? Gdzie?
http://i39.tinypic.com/22l3sm.jpg

Ela 24.04.2009 07:24

Pomnik Lilli Wenedy na Plantach :)

Krakowianki znają Kraków w przeciwienstwie do Krakowiaków ;)
Lub mieszkańców Lilli Wenedy ;)
I dementuję doniesienia o spisku :-)

Dodam w ramach uzupełnienia, ze w mojej poprzedniej zagadce, pierwszy obraz przedstawia widok na dawne mury obronne Krakowa i Bramę Sławkowską.

Krissu 24.04.2009 07:43

Nie słyszałem o tym, żeby Warszawa była inkorporowana do Krakowa.

Twoja zagadka była Racibożanko.

Ela 24.04.2009 08:05

Nie poczuwam się ;)

Błędnie interpretujesz i zamykasz oczy na fakty ;)


No dobrze - to tez dla znawców Krakowa ( To już podpowiedź ) .
Gdzie znajduje się ta piękna figura i kogo przedstawia ? :

http://img21.imageshack.us/img21/8989/figura.jpg

Dodam, że została zaprojektowana przez wybitnego, krakowskiego architekta.

Krissu 24.04.2009 11:25

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 714078)
Błędnie interpretujesz i zamykasz oczy na fakty ;)

Fakty?
Co masz w dowodzie w rubryce miejsce zamieszkania?

Wyjeżdża mi tu z św. Ritą z Kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty.

Ela 24.04.2009 11:33

Liczy się miejsce urodzenia !

Hmm..
Zgadłeś - pewnie Wienek Ci podpowiadał ;)

Krissu 24.04.2009 11:50

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 714191)
Liczy się miejsce urodzenia !

Chyba jak Ci w Warszawie udowadniają, że nie jesteś z Warszawy. :-)

Wienek pewnie ma ważniejsze sprawy. To ja sam, tak w Krissie wykoncypowałem! :-)

http://i41.tinypic.com/2iagcjp.jpg
Co to za rasa?
Planuję sobie takiego miłego zwierzaka sprawić

Wasiu 24.04.2009 11:54

Buldog angielski

PS. Brzydal.

Krissu 24.04.2009 11:56

Britney Spears to brzydal! :evil:

Wasiu 24.04.2009 12:04

Kto?

http://img18.imageshack.us/img18/6988/papapapaw.png


nie ma niestety lepszego wizerunku.

Wasiu 24.04.2009 13:31

Podpowiedzi:
#1 http://img9.imageshack.us/img9/337/xxxh.png

#2 http://img9.imageshack.us/img9/7025/aaaaaacaq.jpg

WILU TS 24.04.2009 13:50

Ludwik Teichmann?
Jego badania naczyń limfatycznych cieszyły się uznaniem środowiska lekarskiego, a za preparaty anatomiczne otrzymał nagrody na wystawach powszechnych w Paryżu i Wiedniu. Odkrywca heminy (kryształki Teichmanna) - krystalicznej postaci barwnika krwi.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 14:09.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl