Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Krissu 11.04.2009 13:02

:hura:

Twoja zagadka.

Tom'ash 11.04.2009 13:52

Kto to, gdzie władał oraz jaki(w dużym uproszczeniu) miał związek z Polską?

http://i42.tinypic.com/2nl4fg7.jpg

Krissu 11.04.2009 14:26

Haile Selassie I, według Rastafari - Mesjasz, kawaler Orderu Orła Białego z 1930 roku.

Tom'ash 11.04.2009 15:02

:) Twoja Zagadka

Krissu 11.04.2009 15:18

http://i43.tinypic.com/34sqkuc.png

Co to jest za symbol?

Tom'ash 11.04.2009 15:23

Wygląda jak ręka z Red Hand Flag, która jest nieoficjalną flagą Irlandii Północnej. Ale czy to to jest to, to nie wiem :P

Symbol lojalistów, którzy chcą kontynuacji związku Irlandii Płn z koroną brytyjską?

Nitrox 11.04.2009 15:27

Jest to może czerwona dłoń Ulsteru ?? ??

Krissu 11.04.2009 15:34

Zasadniczo to obaj macie racje.
Red Hand to jest symbol Ulsteru (żaden nieoficjalny).
Z tym, że kilka hrabstw Ulsteru znajduje się w Republice Irlandii. Nie zmienia to faktu, że na fladze Norn Iron Red Hand jest :)

Tomek był pierwszy.

Tom'ash 11.04.2009 15:35

Jako, że nie mam za bardzo pomysłu i czasu to niech Nitrox wrzuca :)

Nitrox 11.04.2009 15:48

Ok. Coś łatwego.
Co to jest za zjawisko:
http://img24.imageshack.us/img24/3874/ddddn.jpg

devios 11.04.2009 19:29

Na moje oko to rozbłysk gamma.

Nitrox 11.04.2009 19:40

Cytat:

Pierwotnie napisane przez devios (Post 707263)
Na moje oko to rozbłysk gamma.


Można powiedziec ze jestes blisko ale to nie jest rozbłysk gamma.

Wasiu 11.04.2009 20:41

Dla mnie to supernova tylko ktos potwierdzi jak Nitrox bana dostał ? :/

devios 12.04.2009 07:53

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Wasiu (Post 707359)
Dla mnie to supernova tylko ktos potwierdzi jak Nitrox bana dostał ? :/

Też mi się tak wydaje:
Cytat:

Rozbłyski gamma to nagłe wzrosty natężenia promieniowania gamma w niewielkim obszarze nieba. Rozbłyskom towarzyszą również tzw. poświaty, w zakresie większych długości fal Przyczyną długich rozbłysków gamma są prawdopodobnie nagłe eksplozje mające związek z ostatnią fazą rozwoju gwiazdy, zwaną supernową.
A jednak
Cytat:

Pierwotnie napisane przez Nitrox (Post 707283)
Można powiedziec ze jestes blisko ale to nie jest rozbłysk gamma.

Więc już się nie dowiemy :)
EDIT:
Tu na Wikipedii jest zdjęcie przedstawiające rozbłysk gamma. http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._ray_burst.jpg

Myślę, że z racji bana właściciela zagadki mogę zadać swoją (nikt się chyba nie obrazi). Łatwa (chyba):

Pewien król dostał przepowiednię, że jego syn po zdobyciu władzy będzie sprawował okrutne, zalane krwią rządy. Z tego powodu postanawia uwięzić go w taki sposób, aby nie wiedział, że jest księciem. Pewnego razu król postanawia sprawdzić, jak wyglądałyby rządy syna i nakazuje oddać mu tron po wcześniejszemu uśpieniu. Gdy młodzieniec budzi się w sali tronowej, nie wie, co się z nim dzieje i w nerwach zabija jednego ze sług.
Bohater znów zostaje wrzucony do więzień i nie wie, co było snem, a co prawdą. Gdy wreszcie zdobywa władzę siłą rozpoczyna sprawiedliwe rządy.


Co to za dramat, kto go napisał i gdzie toczyła się akcja?

Podpowiedź dot. tytułu dramatu:
http://www.tylkoprogramy.pl/screen_p...e_emulator.gif




Nie wiem czy nikt nie zna rozwiązania, czy może nikt nie zdążył odpowiedzieć, bo święta...?
W każdym bądź razie regulamin zobowiązuje do działania w takich przypadkach, zatem odpowiedź:

Dramat fantastyczny "Życie Snem" Calderona. Akcja rozgrywa się w Polsce.

Oddaję zagadkę.

Krissu 16.04.2009 21:46

Temat stoi to hop do góry.
Co to za osobnik?
http://i42.tinypic.com/1om00n.jpg

puszek06 16.04.2009 21:55

Jackson "stonewall" ?? generał konfederatów ??

Grzegorz z Sanoka 16.04.2009 21:55

strzelam... Custer??

Krissu 16.04.2009 22:05

Żaden z nich. Ale epoka i miejsce na planecie Ziemia się zgadza :)

Zbyychu 17.04.2009 09:31

Henry Abbot? :)

Krissu 17.04.2009 14:37

Nie :D

Po Wojnie Secesyjnej był ambasadorem w Turcji i członkiem Partii Republikańskiej (przed wojną secesyjną Demokraci rządzili na Południu, Republikanie na Północy czyli odwrotnie niż jest dziś).
Jest uznawany za jednego ze zdolniejszych amerykańskich generałów tamtych czasów.

wisl@k_TS 17.04.2009 14:44

James Longstreet

Krissu 17.04.2009 14:45

:hura:

Jedziesz.

wisl@k_TS 17.04.2009 14:53

Kto?

http://img16.imageshack.us/img16/2092/dfdfh.jpg

wienek 17.04.2009 16:13

Edward Osóbka-Morawski.

wisl@k_TS 17.04.2009 19:04

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wienek (Post 710052)
Edward Osóbka-Morawski.

Dokładnie.

wienek 17.04.2009 19:26

http://img23.imageshack.us/img23/6415/obrazek118.jpg

mniej więcej w środkowej Europie znajduje się to miejsce, to fragment większej całości, proszę o nazwę.

puchaty1906 17.04.2009 19:41

Landwasser Viaduct

wienek 17.04.2009 20:03

Landwasser Viaduct jest zdaje się w Szwajcarii.
nie to państwo, i chodzi mi raczej o nazwę geograficzną, lub formę ukształtowania terenu...

Bóg Trybun (objawion) 17.04.2009 23:54

To przełęcz Semmering w Austrii (cudeńko, z listy światowego dziedzictwa unesco), malownicza linia kolejowa, echhh...

http://en.wikipedia.org/wiki/Semmering_railway

znowu muszę przekazać zagadkę, rano zrywka : / obiecuję się poprawić

wisl@k_TS 18.04.2009 09:54

Żeby temat nie stał w miejscu...

Kto namalował ten obraz?

http://img14.imageshack.us/img14/4494/29396063.th.jpg

pietruch 18.04.2009 11:36

Panny Dworskie Velazquez Diego :)

wisl@k_TS 18.04.2009 13:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pietruch (Post 710449)
Panny Dworskie Velazquez Diego :)

Jasne, jeszcze dodam że inna nazwa to 'Las Meninas' :)

pietruch 18.04.2009 14:36

http://i39.tinypic.com/28lg7xx.jpg

Kim była, co robiła i co się z nią stało?

Krissu 18.04.2009 14:37

Mata Hari - tancerka, szpieg. Została rozstrzelana

pietruch 18.04.2009 14:48

Dodałbym jeszcze że kurtyzana ("Prostytutka? - Tak, ale zdrajczyni? - Nigdy" ), bo w ten sposób przeważnie zdobywała informacje.
Odpowiedź jak zwykle poprawna. Przed Krissem nic się nie ukryje.
Jedziesz dalej.

Krissu 18.04.2009 15:05

Bardzo znane zdjęcie:
http://i39.tinypic.com/9vfsjp.jpg
Kto je zrobił, kogo (i co?) przedstawia?

wienek 18.04.2009 15:56

Rok 1936, wojna domowa w Hiszpanii, bitwa pod Cerro Muriano, Frederico Borrell Garcia ginie od wystrzelonej kuli frankisty. Zdjęcie zrobił Robert Capa.
Fotografię uznano za symbol hiszpańskiej wojny domowej, ikonę, najbardziej ekscytującą fotografię wojenną jaką kiedykolwiek zrobiono. "The Falling Soldier" ("Padający żołnierz").

Krissu 18.04.2009 16:38

Jedziesz Wieniu :)

wienek 18.04.2009 17:06

http://img509.imageshack.us/img509/999/obrazek119.jpg

kto to ?

Podpowiedź:

http://img15.imageshack.us/img15/5350/obrazek120.jpg

Ela 19.04.2009 05:43

Andrzej Munk ?


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 06:53.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl