Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park Sportowy (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Obiekty sportowe które powstały,powstaja lub powstaną (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=607)

Amstaff 19.02.2010 22:01

http://sport.onet.pl/pilka-nozna/rep...wiadomosc.html

Placzyński żałował, że stadion w Poznaniu nie zostanie oddany już w sierpniu. W tym miesiącu jest planowany pojedynek z Włochami. Nie wiadomo jeszcze, które z miast będzie gospodarzem tego spotkania. - Może odbędzie się w Krakowie, jeśli modernizacja stadionu Wisły zostanie ukończona - wyjaśnił Placzyński.

Konrad. 20.02.2010 13:33

Cytat:

Narodowy stadion rugby otwarty

W niedzielę 14 lutego 2010 roku przy ul. Górskiego uroczyście otwarto pierwszy w Polsce, profesjonalny obiekt zbudowany z myślą o uprawianiu rugby. Oficjalnie otwarcie stadionu ogłosił Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Obiekt poświęcił metropolita gdański arcybisku Leszek Sławoj-Głódź. W inauguracyjnym meczu reprezentacja Polski pokonała Arkę 33:5 (19:0).

Gdyński stadion rugby jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, spełnia najwyższe standardy certyfikacji IRB i FIFA. Uniwersalny i wielofunkcyjny charakter obiektu, doskonałe parametry techniczne, najnowszej technologii podgrzewana murawa, nowoczesne oświetlenie oraz obszerne zaplecze i infrastruktura pozwolą w przyszłości m.in. na organizację zawodów rugby, piłki nożnej czy też futbolu amerykańskiego. Stadion będzie areną zarówno rozgrywek ligowych, jak i największych wydarzeń sportowych, również o randze międzynarodowej.

Parametry obiektu: długość trybuny: 104 m, szerokość trybuny: 22 m, 2500 tys. miejsc siedzących + trybuny zewnętrzne na 500 miejsc, powierzchnia użytkowa pomieszczeń: ponad 1300 m², wymiary boiska 120 na 74 m.

Pod środkową częścią trybun znajduje się budynek zaplecza z pomieszczeniami sportowymi, biurowymi oraz rekreacyjne (w tym szatnie zawodników z umywalniami, pomieszczenia trenerów z zapleczem sanitarnym, zaplecze sanitarne dla pracowników biurowych, magazyny, pomieszczenia odpraw, pomieszczenie dla kontroli antydopingowej, toalety dla widzów i zaplecza gastronomiczne).

Tablica wyników została zaprojektowana w oparciu o technologię LED (wykorzystanie nowych diod świecących), która zapewni pełną obsługę dowolnej imprezy masowej, zarówno od strony sędziowskiej jak i reklamowej. System umożliwia odtworzenie obrazu video z dowolnego źródła: CD, DVD, kaseta VHS, dysk twardy komputera itd. Oprogramowanie wyposażone będzie w edytor tekstu, pozwalający na wyświetlenie w dowolnym momencie na ekranie komunikatów lub innych informacji dla widzów. System wyposażony jest w także w cyfrowy termometr, który umożliwi przekazywanie widzom na bieżąco panującej na obiekcie temperatury.

Budowa stadionu rugby trwała rok, pochłonęła niespełna 24 000 000 zł. Inwestorem jest Gmina Gdynia.


Stadion zaprojektowało biuro architektoniczne "Stalprojekt" z Gdańska. Wykonawcą obiektu jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe „MARBUD" Ryszard Marcinkiewicz.

Stadion Rugby to kolejny istotny element tzw. gdyńskiego Forum Sportu, w skład którego wchodzą: Hala Sportowo-Widowiskowa i obiekty Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a już niedługo nowoczesny Stadion Piłkarski.

W czasie inaguracyjnego meczu Reprezentacja Polski wystąpiła w składzie: Grzegorz Janiec, Sławomir Kaszuba, Marek Płonka, Łukasz Doroszkiewicz, Krzysztof Krzewicki, Mariusz Wilczuk, Robert Kwiatkowski i Piotr Piszczek (Lechia Gdańsk); Michał Królikowski, Piotr Karpiński, Kacper Ławski, Paweł Grabski, Łukasz Żórawski i Tomasz Stępień (Budowalni Łódź); Aleksander Bartoszewicz, Emil Kowalewski, Robert Pawelec i Wojciech Łukasiewicz (Orkan Sochaczew), Michał Kędra i Wojciech Piotrowicz (Budowlani Lublin) oraz Konrad Jarosz (Juvenia Kraków); Jakub Gruszczcyński (Posnania) i Piotr Psuj (Bemowo-AZS AWF Warszawa).

Przeciwko gdyńskiej drużynie zagrał jeden z najlepszych polskich rugbistów Rafał Wojcieszak, który przeszedł z Lechii Gdańsk do Arki Gdynia. To bez wątpienia transferowy hit w naszej ekstralidze! Wojcieszak - po 17 latach gry w jednym klubie - w czwartek 11 lutego podpisa kontrakt z Rugby Club Arka Gdynia. - Baza treningowa w Gdyni jest teraz najlepsza w Polsce, ja od pięciu lat mieszkam w Gdyni, na stadion mam 10 minut drogi, a i oferowane wynagrodzenie w tym wypadku nie było bez znaczenia - mówi stronie www.arkarugby.pl Wojcieszak.

Sportowy dorobek Wojcieszaka (189 cm, 110 kg) jest bogaty. Z gdańską Lechią zdobył 7 razy mistrzostwo Polski, 5 razy Puchar Polski, 14 razy zagrał w reprezentacji Polski, był najlepszym polskim rugbistą sezonu 2003/04. On sam podkreśla, że mimo długiego stażu gry w rugby stęsknił się już za złotym medalem mistrzostw Polski. - Z Lechią zdobyłem go ostatni raz 2002 roku, a teraz z Arką nadarza się szansa na ponowne przeżycie takiej radości - mówi.

Podczas niedzielnego meczu w składzie RC Arka Gdynia wystąpili: Marcin Wilczuk, Jacek Wojaczek, Wojciech Ruszkiewicz, Paweł Nowak, Robert Andrzejczuk, Rafał Kwiatkowski, Sebastian Głuszek, Paweł Dąbrowski, Darek Komisarczuk, Daniel Podolski, Sergo Kvernadze, Karol Denysiuk, Bakuri Czubinidze, Marcin Malochwy, Kamil Simionkowski, Daniel Barkowiak, Piotr Kaszubowski, Mateusz Moroz, Dawid Kołduński, Marcel Zebroń, Stanislaw Kriczun, Konrad Chromiński.

Zawodnicy Arki od kilku dni trenowali na nowym stadionie, a we wtorek 9 lutego uczestniczyli w mszy dla rugbistów, trenerów i działaczy klubu, którą odprawił w nowym obiekcie ks. Tyberiusz Kroplewski - kapelan Arki. Nic, co ma wartość nie przychodzi bez walki - to motto kazania które wygłosił. - Porzućcie strach, zmęczenie i zniechęcenie, tak jak zrobił to św. Piotr po rozmowie z Jezusem - mówił ks. Kroplewski. Kapelan Arki mobilizował w ten sposób zawodników do ciężkiej pracy i większej wiary w życiu i na boisku, odwołując się równocześnie do miejsca, w którym była odprawiona msza - nowoczesnego stadionu rugby, który jeszcze kilka lat temu był tylko ich marzeniem.

http://www.gdynia.pl/g2/2010_02/33322_filebig.jpg

Inne fotki: http://www.gdynia.pl/wydarzenia/70_61441.html
Całkiem sympatycznie to wygląda, piłkarska Arka będzie tu grać mecze dopóki nie oddadzą ich stadionu...

arth_ur 22.02.2010 10:24

http://foto.terazpasy.pl/v/Wydarzeni...ka-34.JPG.html postęp prac na Hutniku Stadion na Suchych Stawach dla mnie nie wygląda gorzej niż ten obiekt w Sosnowcu.

adam08 25.02.2010 22:29

Francuzi wejdą na stadion

Andrzej Kłopotowski

2010-02-25, ostatnia aktualizacja 2010-02-25 20:47


http://bi.gazeta.pl/im/2/4089/m4089742.gif
Poznaliśmy w końcu firmę, która zbuduje nowy stadion przy ul. Słonecznej. To polsko-francuskie konsorcjum Eiffage. Jeżeli w marcu uda się podpisać z nim umowę, to obiekt zostanie ukończony na początku 2012 r

http://bi.gazeta.pl/im/0/7603/z7603340N.jpg
http://bialystok.gazeta.pl/i/37/lup2.gif
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja


putBan(34);
Eiffage Budownictwo Mitex z Warszawy i francuski partner z Eiffage Construction pokonało 15 rywali ceną - a właśnie cena była głównym kryterium przy wybieraniu wykonawcy. Wyliczyli sobie 128 mln zł netto, co po doliczeniu podatku VAT daje nieco ponad 156 mln zł brutto.

- Może nie jest to tak wielki sukces jak Kanadyjczyków, którzy wygrali w hokeja z Rosją, ale kończymy właśnie kolejny etap budowy stadionu - żartował wiceprezydent Tadeusz Arłukowicz. Nawiązywał do zwycięstwa 7:3 ekipy "Klonowego liścia" nad "Sborną" w olimpijskim ćwierćfinale.

putBan(62);

Za sukces można jednak uznać cenę zaproponowaną przez Eiffage. Jest poniżej tego, czego spodziewali się urzędnicy. Wstępnie mówili o 150 mln zł netto. Okazało się, że teraz mieszczą się w tej kwocie praktycznie z całym podatkiem. Co ważne, połowa tej kwoty pochodzić będzie z pieniędzy unijnych.

Pierwsza łopata jeszcze w marcu?

Wczoraj pozostali zainteresowani budowaniem w Białymstoku otrzymali już zawiadomienia o rozstrzygnięciu przetargu. Teraz mają dziesięć dni na ewentualne odwołania.

- Jeśli proces odwoławczy nie przedłuży się, to jest szansa, że jeszcze w marcu wykonawca wejdzie na plac budowy - deklaruje Arłukowicz.

Ale by wbić symboliczną pierwszą łopatę przy ulicy Słonecznej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji musiałby jeszcze poprosić Urząd Zamówień Publicznych, by skrócić procedurę przeglądania dokumentów przetargowych.

- Zazwyczaj jest to termin 30 dni, ale spotykaliśmy się już w mieście z sytuacjami, że był skracany do jednego-dwóch tygodni - podkreśla Adam Popławski, dyrektor białostockiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Dopiero po tym, gdy UZP da zielone światło, będzie można podpisywać umowę z konsorcjum Eiffage. Od tej chwili firmy będą miały 24 miesiące na zbudowanie całego stadionu. Zespół pod kierunkiem prof. Stefana Kuryłowicza zaprojektował obiekt na 24,5 tys. miejsc. Pod trybunami znajdzie się miejsce na pomieszczenia komercyjne - restauracje i sklepy. Będą tam też pomieszczenia klubowe oraz siedziba Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. Planowana jest także ekspozycja poświęcona historii futbolu w północno-wschodniej Polsce oraz hostel, który na czas meczów zamieniany będzie na loże VIP-owskie.

Powrót do centrum treningowego

Zaoszczędzenie” na stadionie pozwala wrócić do koncepcji budowy centrum treningowego. Miało powstawać przy ul. Elewatorskiej. Zresztą pierwotnie równolegle z budową stadionu ta sama firma miała zająć się również przebudową terenów na Starosielcach, z których dziś korzystają piłkarze Piasta. Ale pojawiły się obawy, że za kompleks - stadion i zaplecze treningowe przy Elewatorskiej - firmy będą chciały znacznie więcej niż wspominane już 150 mln zł netto. Dlatego też zapadła decyzja: szukamy wykonawcy na stadion, a później zobaczymy, co dalej z zapleczem. Wczoraj Arłukowicz pytany o tę sprawę odpowiadał:

- Będziemy chcieli podjąć ten temat jeszcze w tym roku.

Ale wcale nie jest powiedziane, że zaplecze powstanie przy Elewatorskiej.

- To była propozycja, która powstała jeszcze za prezydenta Ryszarda Tura. My rozważamy możliwość zbudowania centrum w kilku lokalizacjach - ciągnął dalej.

Prócz bazy Piasta jest to jeszcze teren przy hali Włókniarza na Antoniuku. Kolejną propozycję wysuwają urbaniści - to tereny na Leśnej Dolinie przy nieistniejącej jeszcze dziś ulicy, która będzie łączyć ulice: Narodowych Sił Zbrojnych z ks. Jerzego Popiełuszki. Arłukowicz mówi, że tak naprawdę każda z nich jest możliwa. Jednak jego prywatnym zdaniem najlepszy byłby Antoniuk. Sęk jednak w tym, że hala Włókniarza, która mogłaby być częścią kompleksu, należy dziś do Jazbudu - deweloper ten najchętniej by ją zburzył, a na oczyszczonej działce zbudował kolejne bloki, ale nie pozwala mu na to plan zagospodarowania przestrzennego. Dokument jasno precyzuje, że działka z halą ma spełniać funkcje rekreacyjno-sportowe. I w tym zapisie włodarze miasta upatrują szansy.

Stadionowe poślizgi w skrócie

Wyłonieniem wykonawcy miasto kończy kolejny etap budowy stadionu. Trwał w sumie ponad pół roku. W czerwcu 2009 ogłoszono pierwszy przetarg. Miasto musiało go jednak unieważnić, gdyż w specyfikacji znalazł się zapis, który mogłaby zakwestionować Unia Europejska dofinansowująca budowę. Jesienią ogłoszono więc drugi przetarg. Otwarcie ofert przekładano kilkakrotnie - za każdym razem któryś z potencjalnych wykonawców składał odwołanie, że nie będzie w stanie w terminie dostarczyć wszystkich niezbędnych dokumentów. Wreszcie wczoraj udało się zakończyć procedurę przetargową. Chyba że znów ktoś się odwoła. Firmy startujące w przetargu mają na to dziesięć dni. Pisząc o terminach, należy też przypomnieć, że przez miesiące przeciągał się moment podpisania umowy na wykonanie dokumentacji projektowej. Najpierw miasto nie mogło ustalić, kto ma umowę podpisywać - magistrat czy MOSiR. Później rozpoczęły się negocjacje z prof. Stefanem Kuryłowiczem, który stadion projektował. Dziś można też już powiedzieć, że nierealne jest zbudowanie stadionu do końca roku 2011 - a takie były pierwotne plany. Eiffage będzie mieć na zrealizowanie dwa lata od chwili podpisania umowy. Można więc mówić o wiośnie 2012.


http://www.jagiellonia.pl/zdjecie/image2424.jpg
http://www.jagiellonia.pl/zdjecie/image2426.jpg
http://www.jagiellonia.pl/zdjecie/image2425.jpg

harthausen 26.02.2010 05:24

jeśli powstanie to co na wizce to ładny obiekt będzie. Szczególnie to przejście z trybun piętrowych bocznych na tylne jednopoziomowe sprytnie wymyślone.

barteqTS 26.02.2010 09:35

http://www.youtube.com/watch?v=RtyoN...layer_embedded

Czy wiadomo coś na temat podobnych iluminacji naszego stadionu? Fajnie by było gdyby stadion był z zewnątrz podświetlony w barwach klubu. Ktoś powie że to nie istotny szczegół ale moim zdaniem taki akcent może znacznie zwiększyć atrakcyjność obiektu. Iluminacje są na końcu filmiku jeśli ktoś jeszcze go nie widział (stadion Lecha).

jaszczur90 26.02.2010 15:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez barteqTS (Post 859573)
http://www.youtube.com/watch?v=RtyoN...layer_embedded

Czy wiadomo coś na temat podobnych iluminacji naszego stadionu? Fajnie by było gdyby stadion był z zewnątrz podświetlony w barwach klubu. Ktoś powie że to nie istotny szczegół ale moim zdaniem taki akcent może znacznie zwiększyć atrakcyjność obiektu. Iluminacje są na końcu filmiku jeśli ktoś jeszcze go nie widział (stadion Lecha).

Pan Darek Olszówka wysłał takie zapytanie w interpelacji do naszego prezydenta Krakowa. Czas na odpowiedź ma do 3 marca :-)

Grzadq 26.02.2010 21:01

Muszę przyznać że przyszłość zapowiada się ciekawie. Korona, Zagłębie, a niedługo Wisła, Lech, Legia i Cracovia będą grać w końcu na porządnych, miłych dla oka, stadionach. To jest podstawa, więcej kibiców, lepsza atmosfera na meczach, lepsza atmosfera ogólnie wokół piłki nożnej, więcej kasy dla klubów. A jak widać Jaga też za niedługo będzie miała nowy stadion, no naprawdę, serce się raduje ^^

Marcin_fan 26.02.2010 21:13

Racja. Polska Liga robi sie coraz bardziej atrakcyjna. Niezapomnij jeszcze o planach budowy w Białymstoku no i oczywiście budowanych we Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni oraz całkiem niezłym stadionie w Bełchatowie. Martwi tylko sutuacja w Wodzisławiu Śląskim, Bytomiu czy Gliwicach, gdzie na razie nie ma konkretnych planów budowy nowych obiektów.

buczo1985 26.02.2010 21:38

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Marcin_fan (Post 860226)
Racja. Polska Liga robi sie coraz bardziej atrakcyjna. Niezapomnij jeszcze o planach budowy w Białymstoku no i oczywiście budowanych we Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni oraz całkiem niezłym stadionie w Bełchatowie. Martwi tylko sutuacja w Wodzisławiu Śląskim, Bytomiu czy Gliwicach, gdzie na razie nie ma konkretnych planów budowy nowych obiektów.

Ale przecież Gliwice chyba coś działają ze stadionem!?

Marcin_fan 26.02.2010 21:42

No tak ale nie ma chyba takich konkretów że np. przetarg za miecha a ' 1 łopata " od kwietnia 2010. No ale moge sie mylić...

Grzadq 26.02.2010 22:13

Prawda, prawda, zapomniałem o stadionie Śląska, w Gdańsku też przecież jakiś remont stadionu Lechii, bo nie wiem na czym stanęło, że chyba na bursztynie nie będą grać?

Wodzisławia Śląskiego, Bytomia czy Gliwic nie licze bo to płotki. Dojdzie za niedługo Widzew z Łks-em więc będzie Łódź, może Pogoń Szczecin wejdzie. W Łodzi, z tego co się orientuje, już się mówi o jakiś planach i to tak dość konkretnie, w Szczecinie jak przyjdzie co do czego też nie zechcą zostać w tyle. Prawda jest brutalna - małe kluby nie mają racji bytu. Z resztą Odra "już" wypada, a Bytom czy Gliwice na całą "stadionową" ekstraklasę do przeżycia.

No i nowości canal + (pajączki) ... mrau, naprawde, zapowiada się w najbliższych latach wreszcie jakiś rozwój tej naszej piłki :)

banasik 26.02.2010 23:04

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Grzadq (Post 860313)
(...)
No i nowości canal + (pajączki) ... mrau, naprawde, zapowiada się w najbliższych latach wreszcie jakiś rozwój tej naszej piłki :)

Możesz wyjaśnić to sformułowanie w cudzysłowie?

(malutki off top)

Proud 26.02.2010 23:18

Cytat:

Pierwotnie napisane przez banasik (Post 860368)
Możesz wyjaśnić to sformułowanie w cudzysłowie?

(malutki off top)

w nawiasie chyba?

jeśli tak to mogę wypowiedzieć się za Grzadq...

chodzi zapewne o spidercam: http://www.geekool.com/doc/image/2008/spidercam2.jpg
kamera podwieszona nad płytą boiska, z możliwością dowolnej zmiany położenia w płaszczyźnie poziomej nad murawą.

dj_ibutti 26.02.2010 23:30

Kamera też, ale oprócz tego to jest bardziej taka technologia, która łączy obraz 3d z obrazem rzeczywistym. Pozwala np na dowolne "usuwanie zawodników", przeprowadzanie analiz siły strzałów, prędkości biegu itp.

Ogólnie kosmos. Jeżeli C+ zainwestuje w najdroższą wersję. Ale biorąc pod uwagę to że obecne kamery HD mają po mln zł wartości , to raczej ich stać ;)

banasik 26.02.2010 23:35

A c+ użyło jakichkolwiek z tych "udziwnień" w transmisji z suchych stawów? Bo oglądałem jednym okiem tylko paręnaście minut, więc mogło mi coś umknąć.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Proud
w nawiasie chyba?

Tak, oczywiście, wieczorem piszę głupoty :)

Grzadq 26.02.2010 23:55

Wprowadzą to dopiero od przyszłego sezonu.

ciacho 27.02.2010 01:21

Czyli będziemy się mogli dowiedzieć np ile nasi atleci przebiegli kilometrów w czasie meczu??:)

pan_premier 27.02.2010 08:51

tych danych raczj nikt nie będzie chciał ujawnić :)

Kolumbus 27.02.2010 11:07

nie wiem czy sie czasem nie mylę ale takie dane to już chyba teraz były podawane np Marcelo 8,230 metrow, tak mi sie cos wydaje

dj_ibutti 27.02.2010 14:41

Mogą to użyć tylko jeżeli będą mieli 4 trybuny z dachem na odpowiedniej wysokości. Inaczej to nie ma sensu, bo jakiś Peszko im zaraz tą kamerę zestrzeli ;)

Tu macie małą prezentacje samej kamery, bez tych komputerowych hocków-klocków ;)
http://www.youtube.com/watch?v=GvwhM...eature=related

bbbnba 27.02.2010 20:27

http://lh4.ggpht.com/_qqdd-tkhY7M/S4...0/IMG_5900.JPG

Wydaje mi sie, ze troche wyratowali poprzedni, fatalny wyglad II trybuny.

Emilio 28.02.2010 21:16

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Grzadq (Post 860313)
... w Gdańsku też przecież jakiś remont stadionu Lechii, bo nie wiem na czym stanęło, że chyba na bursztynie nie będą grać?

Lechia będzie grała na PGE Arenie Gdańsk.

skttrbrain 28.02.2010 23:54

[img]http://img269.imageshack.us/img269/1...cture010aa.jpg

by sky.ehreii z SSC

WILU TS 28.02.2010 23:58

Dramat :| Wygląda to jak jakaś dzielnica slumsów w RPA czy Rumunii

skttrbrain 01.03.2010 00:49

Hah :D byłeś Ty kiedy ze swoją Wisłą na Bułgarskiej? Bo mniemam że nie. Zdjęcie ma bardzo mocno wypłaszczoną perspektywę, stadion to obiekt wolnostojący w całkiem przyzwoitej (choć socrealistycznej) starej dzielnicy domków jednorodzinnych. Więc jakie slumsy, jaka Ruminia..

0 22 01.03.2010 01:01

Zdjecie jest marne, nie wiem jak z perspektywa. Szaro, surowo, domy wygladaja jak z kartonu, z ciemnymi dziurami zamiast okien, 'kazdy inny, wszyscy rownie brzydcy' itp. Tragedia..

UniaTarnówZKS1928 01.03.2010 01:06

Mi się stadion Lecha podoba no ale nie zmienia to faktu że zalatuje trochę slumsami;]

skttrbrain 01.03.2010 06:07

http://www.aerofoto-kaczmarczyk.com/...1&key=22&hit=1

pod tym linkiem macie co prawda już nieaktualne, ale obrazujące okolicę, zdjęcie stadionu Lecha. Dzielnica jakich pełno w Warszawie czy Krakowie. I w dodatku z poziomu chodnika całkiem zadbana.
choć zgodzę się, że na wcześniejszym zdjęciu wyglądają te domki średnio. Ale chciałem pokazać skalę budowy i stadionu na dzień dzisiejszy.

Maciuś 01.03.2010 09:54

Dwie rzeczy ktore sie rzucaja w oczy to te slumsy oraz za mala trybuna po prawej. Calosc efektu raczej nie robi.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 23:52.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl