![]() |
Stadion Wisły można "opakować" zielenią
BARBARA JANIK, doradca prezydenta Krakowa ds. sportu, odpowiada na nasze pytania. We Wrocławiu są problemy z procedurami związanymi z budową stadionu na Euro 2012. Wciąż nie wiadomo, czy z przygotowaniami zdąży Ukraina. W razie czego Kraków byłby gotowy do przyjęcia uczestników mistrzostw Europy? - We Wrocławiu chodzi o przekroczenie litery prawa - tak interpretuje to Urząd Zamówień Publicznych - jakie zastosowano przy wyborze nowego wykonawcy. Trzeba jednak pamiętać, że tam inwestycja dalej jest prowadzona. Polskie i Ukraińskiej miasta mają jeszcze dwa lata. W przypadku Krakowa stadion w całości ma być oddany do użytku w tym roku, pod koniec października. - Niedawno zapewniała Pani, że będzie gotowy już teraz. Może Pani zagwarantować, że już nie będzie kolejnych opóźnień? - Przy realizacji tej inwestycji spotkało nas kilka niespodzianek. Dotyczyły one m.in. poprawy projektów. W trudnej sytuacji stawiała nas również Wisła, dla której ten obiekt powstaje. Długo nie mieliśmy po drugiej stronie partnera, z którym mogliśmy wspólnie rozwiązywać problemy. W klubie prezes Bogdan Basałaj jest dopiero od czerwca. Teraz rozmawiamy, trochę się spieramy, bo to jest biznes, ale liczę na porozumienie. - Rozwiąże się więc problem ze znalezieniem operatora stadionu? - W przyjętej przez miasto filozofii zawsze uważaliśmy, że to klub powinien zostać operatorem obiektu. Takie stanowisko prezentowaliśmy wielokrotnie. Rozmawialiśmy z firmą Sportfive, która chciała zostać operatorem stadionu. Wiemy, że tego chce, bo ten obiekt jest perspektywą dla sensownego biznesu, inaczej ta firma by się tym nie interesowała, bo nie jest instytucją charytatywną. Mówiąc kolokwialnie, miasto chce mieć wszystko poukładane, a klub zapewne będzie korzystał ze wsparcia profesjonalnych zespołów ludzkich, tak jak ma to miejsce w branży stadionowej. Czekamy więc na decyzję klubu. Wierzymy, że to klub będzie operatorem. - Nie ma opóźnień w przypadku budowy stadionu Cracovii. Niektórzy się zastanawiają, jak to jest, że tam się da, a tu nie? - Jako osobę zaangażowaną w sprawy związane z modernizacją obiektów stadionowych w mieście bardzo boli mnie podejście do spraw związanych z Wisłą. To nie jest inwestycja tuzinkowa. Często porównuje się budowy obiektów Cracovii i Wisły. Mam trochę o to pretensje. To tak jakby porównywać 30-tysięczne miasto z tramwajami, autobusami, dużą infrastrukturą miejską z przyjaznym, ale małym 15-tysięcznym miastem, w którym częściej poruszamy się pieszo. Trzeba pamiętać, że skala obydwu przedsięwzięć jest inna. Bardzo się cieszę, że stadion Cracovii powstaje w takim tempie. Jestem przekonana, że wiele problemów udało się uniknąć na wczesnym etapie projektowym w przypadku stadionu Cracovii, ponieważ mieliśmy już doświadczenie związane z rozpoczętą wcześniej modernizacją obiektu Wisły. - Tymczasem radni piszą interpelacje, w których wyliczają wątpliwości związane ze stadionem Wisły. Prawdą jest to, że wokół murawy boiska będzie beton? - To jest bzdura. Będzie tylko droga technologiczna, niezbędna do obsługi obiektu. Natomiast za linią końcową boiska będzie trawa w odległości 10 metrów, a za bramkami około 6 metrów. Tak samo nieprawdą jest, że 269 miejsc o gorszej widoczności jest wynikiem błędu projektowego. Na każdym stadionie jest tak, że z niektórych miejsc widoczność jest gorsza, to nie zmienia faktu, że stadion będzie miał pojemność 30 tysięcy miejsc netto. Nieprawdą jest także to, że przy krzesełkach zamontowano barierki, bo ktoś się pomylił w wyliczeniach o centymetr. Prawdą jest natomiast, że zmieniły się ostatnio przepisy i barierki wprowadzono ze względów bezpieczeństwa. Bzdurą jest również to, że będzie ograniczona widoczność ze skyboxów. To było wielokrotnie sprawdzane, również przez prezesów Wisły i Nadzór Budowlany. - A dlaczego nie będzie zbiornika retencyjnego na deszczówkę, tylko do nawadniania murawy Wisła będzie musiała płacić krocie za wodę? - Mówiłam już o czasie pewnej historycznej już na szczęście pasywności ze strony klubu w relacjach z miastem, dziś wzajemne oczekiwania i sugestie są artykułowane bardziej precyzyjnie. Zapewne więc i ten problem uda się rozwiązać. Znalezione zostało już rozwiązanie techniczne. Pojawia się wiele oczekiwań, rodzą się wątpliwości, często będące brakiem zrozumienia, lub niepełnej wiedzy, a diabeł tkwi w szczegółach. - W klubie mówią również, że będzie za mało kołowrotków. - Jeżeli firma daje gwarancje, że w ciągu godziny jeden kołowrotek przepuści 600 osób na godzinę, to nie ma podstaw w oparciu o dokumentację techniczną wątpić w prawdziwość przyjętych założeń. Klub mówi: "Nasze doświadczenia wskazują, że przez godzinę kołowrotek przepuści 300 osób". Na tej podstawie nie można jednak wybrać innej firmy, skoro tamta daje w przetargu gwarancje. - Dlaczego przy stadionie nie będzie parkingów? - Wymóg jest taki, że przy stadionie mają być miejsca postojowe dla samochodów. Mogą więc być to miejsca naziemne. Podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii były parkingi tymczasowe, tworzone nawet w parkach. Miasto zrezygnowało na razie, podkreślam na razie, z budowy podziemnych parkingów przy stadionie, ponieważ nie było chętnych na to, aby zostać ich operatorami. - Stadion Cracovii zupełnie inaczej prezentuje się z zewnątrz. Widać tam, że będą elewacje dopasowane do otoczenia. Trybuna obiektu od strony al. 3 Maja wygląda jak jakiś magazyn z wystającymi rurami i wywietrznikami. - O bryle nie chcę dyskutować. Najważniejsze są funkcje stadionu. Jest wiele możliwości, ale trzeba pamiętać, że wszelkie zmiany muszą być zgodne z wizją projektantów. Można np. skorzystać z rozwiązań jakie zastosowano w przypadku nowej biblioteki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ona pokryta siatką, na której kwitnie zieleń. Może więc w przyszłości "opakujemy" stadion zielenią, nadając obiektowi lekkość i dzięki temu będzie bardziej wkomponowany w otoczenie, jakim są Błonia i Park Jordana. - W Poznaniu i Warszawie też powstają stadiony, a kluby Lech i Legia mogą na nich grać, mimo budowy. Dlaczego nie mogło tak być w Krakowie? - Po pierwsze, chciałam przypomnieć, że Wisła grała maksymalnie długo na modernizowanym obiekcie, a później miasto stworzyło możliwość gry w Krakowie na zmodernizowanym stadionie Hutnika. Aby zbliżyć publiczność do płyty boiska, trzeba było ją obniżyć. Dlatego nie dało się grać na stadionie. Aby powstał nowy obiekt trzeba ponieś pewne wyrzecznia. - To kiedy na nowym stadionie Wisły będzie można rozegrać pierwszy mecz? - Wisła powiedziała, że na razie może grać z wykorzystaniem jednej trybuny wschodniej od strony Parku Jordana. Będzie ona gotowa w tym tygodniu, aby w wyznaczonym terminie do 21 lipca wysłać wszystkie dokumenty do UEFA dotyczące organizacji na stadionie meczów 3. rundy eliminacji Ligi Europejskiej, zaplanowanych na 29 lipca i 5 sierpnia. Przy jednej trybunie będzie można również rozegrać 8 sierpnia ligowy mecz z Arką Gdynia. Trzy trybuny muszą być natomiast gotowe przed spotkaniem reprezentacji Polski, które jest zaplanowany w Krakowie na 7 września. Wtedy też już na pewno będzie działać na stadionie oświetlenie. Jak już wspomniałam cała stadion będzie natomiast gotowy z końcem października. |
Jakoś mi się nie chce wierzyć tej pani już....
|
Cytat:
Hehe do dziś pamiętam, jak kiedyś ktoś na forum tym lub skyscrapercity zażartował z bluszczem na elewacji, jak widać magistrat jednak podłapał pomysł. :) |
No zajebiście - wymyśliła siatke i pnacza na niej.Ja już naprawde nie wiem czy w tym mieście jest ktoś z urzędników normalny? Rozumiem ze to tylko pomysł (narazie) ale noż do k...y nedzy czy oni sa normalni? Zamiast powiedzieć : tak wytynkujemy, wymalujemy etc. żeby to jakoś wygladało to nam krzaczki chca posadzić żeby tego bunkra nie bylo widać.
Może się upalili z tym redaktorem bo to jest po prostu niedowiary. P.S.Kolejne opóźnienie- 3 trybuny miały być z początkiem sierpnia - a już piszą że na 7 wrzesień.Kto sie ze mną zakłada że za niedługo cały stadion ustalą na 31 grudnia? |
A może jednak bluszcz? Za tym przemawia bliskość Parku Jordana. Na budynku, który przywołała Pani Janik wygląda to tak: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=87296
|
A ja w temacie biblioteki na Uniwersytecie Warszawskim. Budynek super zrobiony, z pomysłem i w ... BETONIE ;-) Bylem jakieś 2 tygodnie temu i połączeniu betonu, szkła, aluminium i ZIELENI robi naprawdę fajny efekt, nawet lepszy niż na zdjęciach. Więc może warto pomyśleć co zrobić ze stadionem na tym etapie inwestycji kiedy pewnych rzeczy nie sa się zrobić i nie ma pieniędzy ba fajerwerki. Może zieleń ;-)
|
znowu zaczyna się rozmywanie tematu..
babka rzuca jedno zdanie, wiadomo że teraz nikt tego nie będzie realizował, a za moment będzie 10 stron tematu o tym komu się zieleń podoba a komu nie |
lepsze to niż marudzenie typu " a czemu w prawym rogu nie ma jeszcze krzesełka, zapomnieli?, zamontują je?, obtułowicz nie zaprojektował??
Zieleń od strony parku Jordana to według mnie dobry pomysł, trzeba by tylko wywalić ogrodzenie od strony deptaku, tak aby stanowiło to jedna całość. |
Jadąc tramwajem przez Powstańców Wielkopolskich i widząc te malowidła co zrobili na rocznicę 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem, pomyślałem sobie, że fajnie by było gdyby na tych szarych, brzydkich, zewnętrznych częściach naszego stadionu zrobić jakiś mega graffiti, z twarzami legend, fanklubów czy coś.. zrobiło by to wrażenie, szkoda tylko, że to raczej nierealne..
|
Cytat:
|
Osobiście uważam że dobrze zaprojektowana zieleń, odpowiednie pnącza są opcją zdecydowanie lepszą niż jakieś dziwne tynki. To co odróżnia piękne miasta europejskie od Krakowa to jest to że u nas ludzie to by chcieli całą zieleń wytępić bo po co lepiej wszędzie walić beton i marmury. A jak by udało im się stworzyć w miejscach betony duże kraty z bluszczem, winobluszczem i dobrze wkomponowali to w stadion to mogło by to wyglądać bardzo efektownie! Tylko żeby pomysł ten nie trafił w ręce jakiegoś pseudo projektanta bo pomysł dobry(odpowiednie wykonanie lepszy wynik od najwspanialszej elewacji) a może okazać się gorszy od byle elewacji
ps. Wreszcie ktoś się zainterosował poprawą koncepcji, stadion powinien się wpasować w koncepcję otoczenia i tu jest miejsce dla profesjonalnych projektantów, i odpowiednie wykonanie. U nas jest dużo firm które zajmują się takimi rzeczami tyle że w większości robią to dla prywatnych inwestorów którzy płacą swoją kasą to i chcą mieć solidnie i porządnie to wykonane... |
Szkoda, że nie zapytano o niezbędne widoczne takze po zmierzchu ologowanie stadionu. Np. Herb i podświetlany, widoczny z daleka napis: WISŁA KRAKÓW. Tymbardziej, ze parchy będą mieć w swojej przybudówce hotelu Cracovia następny taki sam napis na froncie jak w części głownej hotelu i to w odległości 30 metrów od siebie.
|
Cytat:
Bluszcze, kwiatki, fontanna i kilka pomników - może by było ładniej ale czy odpowiednio przy tym budynku. Nie wierze tez że na 30 000 kibiców wychodzących z meczu nie znalazł by się ktoś kto by sobie nie skubną listka:) |
Popatrzyłem na galerie na wisla.krakow.pl Zaawansowanie prac na trybunie C w grudniu 2009 było mniej więcej na tym samym poziomie jak dzis trybuna A B, z zewnątrz. Gdyż w środku już wylewali posadzki, a na zachoniej dziś jeszcze nie ma takiego zaawansowania w środku. Początek przyszłego roku na oddanie A,B to będzie sukces.
Dzieje się coś w środku zachodniej? |
Cytat:
|
Cytat:
I skoro Paryz moze go prosic o te jego pionowe ogrody, to moze tym bardziej Krakow. Zielen na stadionie - jak najbardziej tak. W formie ogrodow elewacyjnych - jeszcze badziej tak. Bryla stadionu jest beznadziejna, nieodpowiednia do miejsca. W tym stadionie wszystko co widoczne dla turysty lezy i kwiczy. COS TRZEBA Z TYM ZROBIC> Skoro nie mozna zburzyc i wybudowac nowego - nalezy albo przeprojektowac - ale ta bryla nie ma zadnego potencjalu, albo zakryc. A czym innym zakryc jak nie zielenia ? |
Pomyśleć trzeba jeszcze o tym, że to jest stadion i to w Krakowie i za jakiś czas na pewno parchaci próbowali by podlać czymś takiego bluszcza i wtedy co? Uschnie i będzie tylko syf. Poza tym pewnie operator stadionu musiałby zatrudniać armię ogrodników do tego pomysłu...
|
Cytat:
Ogrod sie doglada 2 razy w roku, nawet ziemi tam nie ma, tylko na ruszcie stalowym i siatce jest warstwa filcu. To akurat wiem, bo cos takiego zrobilismy na jednej rezydencji w Dublinie, a inspiracja byly wlasnie prace Blanca. |
Na pewno zadziałałoby to jak magnez na turystów ale żeby to zrobić na poziomie to trzeba zatrudnić takiego Blanca a miasto chyba nie specjalnie chce inwestować w ten stadion mimo, że stałby się prawdziwą atrakcją
|
Cytat:
|
Wembley? fajnie że chcesz równać do najlepszych ale mierz siły na zamiary!
projektant Sir Norman Foster koszt ponad 1 miliard funtów, coś jeszcze? |
Już nie chce mi się czytać kolejnych wywiadów przedstawicieli miasta...
Jak oni chcą oddać gotowy stadion w październiku, skoro z trybuną północną nadal nic nie robią? Czy ktoś może wyjaśnić, jakie to kolejne nieprzekraczalne przeszkody uniemożliwiają tam natychmiastowe rozpoczęcie prac? Bo już się zaczynam gubić w tych coraz zabawniejszych tłumaczeniach i usprawiedliwieniach inwestora... |
Cytat:
Ale spokojnie, mamy na co zrzucić - w listopadzie nie mogli prowadzić prac, bo obawiali się, że przyjdzie zima. W grudniu zima przyszła i trzymała, że ho ho. Potem mieliśmy chwilę normalności, ale dzięki bogu Wisła nie miała prezesa, więc to jej wina. Potem wiosna była jaka była i skończyła się powodzią. Powódź płynnie przeszła w suszę, a przy takiej pogodzie też się nie da robić wykończeniówki. Za chwilę przyjdzie jesień, jesień to zło wcielone, a potem zacznie się od nowa. |
Cytat:
|
Ale z tą trawą to masakra:/ Jakoś trudno mi w to uwierzyć że to tylko wina pogody.
|
Cytat:
bluszcz, bluszczem, ale trzeba pamiętać o tym, że ta roślina ma roczny przyrost przy dobrych wiatrach 1m. Jeśli będzie miała niesprzyjające warunki to max 0,5m na rok. Łatwo więc obliczyć, że jak ma opleść ścianę trybuny to potrzebowała by 30 lat! A podejrzewam, że w połowie tej drogi będą na stadionie remonty, przebudówki, powiększenia trybun, itp. |
Dostaje furii jak czytam takie wywiady, jak dzisiejszy ten z DP...
Cytat:
Jeśli rację ma Wisła, to powyższy czas trzeba pomnożyć przez dwa! Cytat:
Dobry tekst: "Aby zbliżyć publiczność do płyty boiska trzeba ją było obniżyć" :)))))) Od kiedy to coś się zbliża poprzez obniżenie... Cytat:
Podoba mi się pomysł z pnączami, jeśli jest, tak jak mówi 7 kotów, że coś takiego jest łatwe w utrzymaniu. |
Cytat:
Ktoś, kto w wybrał tą firmę w ZIKiT lub Polimexie, powinien stracić stanowisko i otrzymać pozew sądowy. @ Rav, a co z trybuną północną? Są jakieś sygnały czy i kiedy coś się w końcu ruszy? Jest też już jakaś data uruchomienia południowej? |
|
Albo tak..
http://activerain.com/image_store/up...2504131597.jpg Zleceniodawca 7kotów:) http://ediblegardensnw.files.wordpre...tty_hp_web.jpg |
Cytat:
|
Cytat:
|
W poniedziałek w północnej nic się nie działo. Wg zapewnień miasta prace zostały zlecone Polimexowi (podpisano umowę), a ich termin odbioru jest na koniec sierpnia, żeby we wrześniu można było przy trzech trybunach mecz międzypaństwowy.
O południową nie ma co się martwić. Ta trybuna jest gotowa, nie ma żadnych odbiorów technicznych, nie trzeba żadnych opinii nadzoru budowlanego itp... Wystarczy w 2-3 dni przenieść kontenery (a w zasadzie ich część). Jeśli Wisła uzna, że jej się to opłaca zrobić (mimo wszystko jest z tym trochę bałaganu, a jak im wyjdzie, że na konkretny mecz nie przyjdzie więcej jak 10 tys. ludzi, to po co jeszcze trybuna południowa?) to to zrobią. |
pomysl z zielona architektura jak najbardziej ZA! Koszty na pewno sa niskie, jakos rosnie zielen przy ekranach akuystycznych przy ruchliwych ulicach, jak np. przy Opolskiej. DObry projekt i bedzie najpiekniejszy zielony stadion :D
|
Cytat:
Ale pewnie koszty byly by nie male, juz nie wspominajac pozwoleniach i checi UM, Majchra |
Bardzo dobry pomysł ! To byłby naprawdę super ! Jak Majchrowski albo jakiś jego przydupas czyta to forum to nie zdziwię się jak cos takiego powstanie ale na ......Cracovii :) Aszkoda bo pomysł przedni i stadion wyglądałby zjebiście . Inna sprawa że żydki gotowe te rośliny potem kwasem podlewać żeby taki ładny nie był :)
|
Cytat:
|
Myślę że postawić na takiego architekta to boma turystyczna a i dla samego guru że tak powiem projekt elewacji stadionowej to mogło by być ciekawe wyzwanie nawet jeśli miałoby to kosztować nie mało to pewno zwróciło by się...
|
Cytat:
|
No to pisac do chlopa wyzwanie nie male i medialne, moze znajdzie wolne terminy. Przyjedzie Discovery krecic reportarz to swiat zobaczy.
Jest tylko jeden maly problem On jest z tych kochajacych inaczej, mi to osobiscie nie przeszkada byle byl z daleka od moich 4 lter. |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 09:15. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl