![]() |
Rosomak napisałeś, że ja daje argument "nie bo nie" to nie prawda. powtarzam nie ma dowodu na to, że Resovia powstała w 1905 roku. nie ma żadnego materialnego potwierdzenia na istnienie klubu w 1905. nie ma żadnych notek w policyjnych archiwach, nie ma składów drużyn, nie ma nazwisk prezesów, nie ma notek prasowych, nie ma statutu, nie odznaki, nie ma żadnych innych dowodów. jak mi pokażesz tą notke na policji to porozmawiamy.
co do argumentu że dowodem na założenie klubu jest notka w innym klubie po 25 latach to oprócz tego że to dość niedorzeczne to Cracovia np swoje 20 lecie obchodziła w 1927 roku a 25 lecie w 1932 i czy to jakiś dowód na cokolwiek? i nie imputuj mi że rzekomo zjawiłem sie po wielu latach i zacząłem coś podważać po prostu mówie jako historyk pasjonat chce znać dowód. w wypadku Wisły dowodem jest notka prasowa i tyle. w wypadku Resocvii nie ma takiego dowodu, co więcej zdaje się że była to drużyna widmo bo się założyła i pare lat ukrywała skoro nie przetrwało nic na jej temat. jak mi znajdziesz dowód, jak historia Resovii będzie tak dobrze udokumentowana jak Wisły to chętnie im przyznam racje jako, że znam pare osób z Rzeszowa i naprawde je lubie i nie byłby to dla mnie problem. i co do tej książki. nie ma tam żadnego dowodu na to że w 1905 roku ktoś rejestrował Resovie na policji. nie ma dowodów na to że Resovia powstałą z Chempionow. sa tezy poszlaki i pewne historyczne chciejstwo nic więcej. |
Ok - przyjmijmy że są kontrowersje a nawet że Resoviacy postarzyli się kiedyś o te 2 lata.
Rav i Dagobert prezentują pogląd że jest to wycieranie sobie gęby Wisłą.Ja się tak zastanawiam co Wisła jako klub powinna zrobić. Przychodzi pismo że zapraszają nas na mecz z okazji obchodów, pismo ląduje na biurku Basałaja.On najpewniej nie zna kontrowersji bo dlaczego miałby je znać.Konsultuje to z pionem sportowym, im mecz odpowiada więc się godzimy. Nawet jeśli by doszły do niego słuchy to ja osobiście nie wiem czy rolą prezesa, jest grzebanie w historii czy aby jakiś klub nie odjął sobie roku czy dwóch.Też nie za bardzo wyobrażam sobie sytuacji gdzie nakazuje przesłanie dokumentów przez Resovie, bo jak nie to my nie zagramy. Dla mnie mogą się spierać kibice, historycy ale jakoś nie widzę by klub bojkotował bo chce być starszy, szczególnie że ten 1905 to od dawna funkcjonuje, jest oficjalną klubową datą. Jak rozumiem żeby funkcjonować w piłce klubowej w PL, nie trzeba pzpnowi przysyłać dokumentów potwierdzających rok założenia - na prawdę dziwne by było gdyby u nas Basałaj się takim sprawami zajmował Też jakoś nie widzę tego że my to frmujemy.Zaprosili nas, nie sądzę że gdyby zaprosili kogoś innego, to by to zbojkotował.Chyba że starozakonnych - oni to mają paranoje na wszystko więc pewnie jeszcze by jakiś donos napisali. To jest mój punkt widzenia ale rozumiem też dla Was to może być bardzo ważne.Nie wiem po prostu czy gra(bojkot) by był wart świeczki |
raczej to nie Basałaj decydował bo o tym w Rzeszowie było głośno zanim sie pojawił ale mogę się mylić.
tak czy inaczej polityka historyczna na która ma stawiać nowe kierownictwo Wisły robi błąd. no wyobraźmy sobie nowe muzeum w którym jednocześnie jest że Wisłą jest jednym z 2 najstaszych klbów w Polsce (taka jest oficjalna wersja klubu) a jednocześnie gramy sparingi ze starszymi.. po kibicowsku mowiac nie chodzę na impreze do kolegi z okazji setnego wyjazdu jak wiem ze ma 95 i nie przekonuje mnie ze byl na pewno tylko nikt go nie widzial, mial inne nazwisko, byl przebrany za murzyna itd:D :) |
|
Mam wielką prośbę do was- Jestem z Rzeszowa i chce zarezerwowac bilet, i nie wiem gdzie. W dniu meczu ich nie będzie za pewne, lub będą diabelnie drogie a zależy mi bardzo by isć na ten mecz. Pomoże mi ktoś? (
|
Nie jestem z Rzeszowa, a wiem, zajelo mi to 10 sekund z pomoca google
Dystrybucja biletow w przedsprzedazy - Bar ,,Malta'', Sklepik Resovii, sekretariat klubowy - Bar ,,Halusia'' w Swliczy - Salonik prasowy ,,Ruch'' - przystanek PKS BOGUCHWALA - TOTO-MIX - Rzeszow, osiedle Baranowka - Pizzeria TOSCANA - Rzeszow, osiedle Projektant - Budynek KS Strumyk w Malawie - Biuro Batory - Ulica Zielona 1, Ropczyce |
W książce pt. "60 lat Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie" autorstwa Jana Ciupki (2005 r.) znalazłem fragment, dotyczący powstania Resovii. Nie będę pisał co w nim jest, po prostu wrzucam skan.
http://www.sendspace.pl/file/e0da88721357c3bfbf32422 http://www.sendspace.pl/file/eeb7ecbba59cd6819ac52b8 Drugi plik jest ważniejszy, pierwszy to tylko wstęp. |
No nareszcie moja Wisła w Rzeszowie !!
ależ nie mogę się doczekać aby zobaczyć ją w końcu na żywo !! blisko pierwszy raz na stadion , w dodatku z klubem w którym kiedyś za czasów juniora miałem przyjemność grać . Będzie to dla mnie niewątpliwie wielki dzień ! Zapraszam wszystkich na to święto piłkarskie w Rzeszowie :) ! |
no wlasnie w skanie jest napisane ze po 30 latach ustalono sobie date na podstawie "licznych dowodów" ktorych nie ma:D
tak jak pisałem wcześniej , nie ma nazwisk piłkarzy, władze wybrane po paru latach, mecz pierwszy klika lat po utworzeniu. to że korzeniami Resovia sięga wcześniej nie oznacza, że jako zorganizowany klub powstała właśnie wtedy tak samo jak to, że korzenie pierwszych Wiślaków są w pierwszych potyczkach na błoniach nie oznacza, że możemy sobie ustalić datę powstania na rok 1898 np:) ps najfajniszy dowód to "prawidła gry na 1904 rok" nie dość, że to dowód to proroczy bo dokumentuje powstanie Resovii zanim jeszcze powstała hehe |
Resovia i Wisła darzą się szacunkiem?
|
hah co szacunku to wróbelki różne rzeczy ćwierkaja:)
|
A w zarys historii Resovii nigdy się nie wgłębiałem , tak więc zawsze przyjmowałem , że ów klub powstał w 1905 ale po tym co tu czytam jest to bardzo wątpliwe i być może prawdą jest iż zupełnie później zaczęli swą działalność. No i skoro Wisełka przyjeżdża do mego miasta aby uświetnić obchody pasów to widocznie nic nie ma przeciw by oficjalnie przyczynić się do tych obchodów klubu rzekomo starszego od nas .
A z drugiej strony dobrze by było aby na jaw wyszło wszystko odnośnie najstarszych klubów w Polsce. |
Cytat:
|
A nawet jeżeli to prawda to nich im będzie. Co z tego , że mogą być starsi ??
A no właśnie to , iż to jedyna rzecz którą Resovia tak naprawdę może się chlubić. Bo większych sukcesów jak choćby gra w najwyższej klasie okręgowej nie osiągneli nigdy. 17 sezonów w obecnej pierwszej lidze z 26 lokatą w tejże tabeli wszech czasów oraz najwyższe 2 w niej miejsce . Dodając to tego półfinał PP to dość przyzwoite wyniki ale na szczeblu naszego Podkarpacia , gdzie gra na zapleczu ekstraklasy jest już sporym osiągnięciem. Ale na pryzmat polskiej piłki to te wyniki są za małe aby jak mówiłem wcześniej chlubić się takim sukcesem. Dlatego wiek jest ich jedyną alternatywą do chluby wśród poważniejszych piłkarskich klubów. Ale tu o wiek nie chodzi , tu liczą się sukcesy na wyższym szczeblu , których z Wisłą Sovii nie sposób nawet porównywać |
Własnie w radiu Rzeszów rozdaja 5 biletów na mecz z Wisłą. Trzeba wysłać mail z imieniem i nazwiskiem, w tytule "1905", na adres [email protected] :) Jeszcze minutę temu nikt się nie zgłosił, więc kto chce niech pisze :)
No i kończyłem to pisać jak podali informację, że już biletów nie ma :/ |
Cytat:
Jesteś osobą anonimową a zatem nie jesteś żadnym autorytetem bym mógł Ci dać wiarę, do informacji podawanych przez osoby anonimowe należy podchodzić krytycznie. Jako "anonim" powinieneś rozbudować i uzasadnić, to do czego chcesz przekonać obserwatorów wątku. Jeśli był byś jakimś autorytetem, np. Gowarzewskim, wówczas mógł bym zdecydować się na przyjęcie nieuzasadnionego stwierdzenia, że bzdurą jest datowanie powstania Resovii na 1905 r. ze względu na brak dokumentów. Cytat:
Ja np. dałbym się poćwiartować za prawdziwość mojej relacji, którą przedstawiłem w poprzednim wpisie. No jedynie mógł bym zastanowić się nad liczbą uczestników, gdzie nie będąc pewnym wolał bym ją zaniżyć do 40-60. A Cracovia, owszem, to dowód na to, że obchodziła jubileusze właśnie w tych latach, gdybyś rozbudował ew. podał źródła byłby to dowód na coś jeszcze... Cytat:
Cytat:
Cytat:
Ja nie czytałem więc będę musiał Ci uwierzyć na słowo. A zatem przybliżamy się do stwierdzenia, ze Resovia nie ma żadnego dokumentu (w sensie pojęcia Dagoberta) na istnienie tego klubu w 1905 roku. Pozostaje więc informacja z księgi Pogoni Lwów i zapewne przekazywane z pokolenia na pokolenie wspomnienia. A propos Championów, z kim oni grali w 1906 (poprosił bym o źródło)? Ps. Jedno jest w sumie budujące w tej dyskusji, z kontekstu wynika, ze nie uznajesz rzekomej tzw. "fuzji" Wisły z Cracovią w 1907 roku. |
Cytat:
|
Rosomaczku cały czas po prostu stwierdzam, że nie ma dowodów na funkcjonowanie klubu Resovia w 1905, gdyby było tak, że oni grali a dopiero pare lat później założyli oficjalnie drużyne to byłyby nazwiska jakiś trenerów czy piłkarzy a tego nie ma. popatrz na Wisłe znamy nazwisko założyciela i wielu zawodników, jest notka w prasie, są wspomnienia jak prof Wilczyńskiego (który nota bene uważa że Wisłą powstała na wiosne 1906 roku co jest powodem twierdzenia niektórych że Wisła jest najstarsza ale to nie jest "dowód w pojecięciu dagoberta" heh)
co do rocznic Cracovi: http://www.wikipasy.pl/Najstarsi_w_Krakowie na koniec tylko jedna rzecz. oczywiście nie jestem żadnym autorytetem ale mam trochę pasji w tym temacie, to co uderza od razu to że nawet na stronach Resovii brak jest dowodów, jest mowa o tradycji o wpisie we Lwowie itd (pomijam sprawę, że ktoś mógł tym wpisem skłamać po prostu i nikt nie mógł tego sprawdzić) jak się pokaże jakiś dowód to chętnie przyznam rację. a żeby pokazać absurdalność chciejstwa w historii zobaczcie jak Zagłębie Sosnowiec uzasadnia date 1906:)
|
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
Polska Warszawa?Polska Bytom?Polska Bydgoszcz?Polska Przemyśl?...Nie raczej nie tędy droga. A tak na marginesie. Jak graliśmy w europejskich pucharach,z drużynami włoskimi,hiszpańskimi na wyjazdach, to śmieszyło mnie kiedy na ekranie telewizora podane było Wisla Cracovia:rotfl::D |
Cytat:
|
Cytat:
W takim razie te 3/4 kibiców Cracovii wie, a Ty nie wiesz! Bo w tym co napisałeś nie ma żadnej analogii do Cracovii! Barcelona jest bowiem z hiszpańskiego a Milan z włoskiego. |
Cytat:
Dagobert. Prosiłem Cię jeszcze o źródlo dot. Championów (Ich meczu z 1906 roku). |
Cytat:
http://terazpasy.pl/index.php/cr_sit...-0-skrot-video Korona Kielce - Cracovia NIC Tu oficjalna: http://www.cracovia.pl/1a_mks.php?nr_menu=1&x=0 Wszędzie jest samo Cracovia. Co bardziej ogarnięci dziennikarze też piszą tylko Cracovia: http://www.90minut.pl/liga/0/liga4991.html Tak jak mówię, jakieś 3/4 debili z Kałuży nie wie jak nazywa się ich drużyna :rotfl: Może 3/4 jest zawyżone ale jest to nagminne u nich. A po włosku Mediolan to chyba Milano a nie Milan. |
Rosomak
mecz Wisła Chempioni byl w 1907 roku (jak napisałem coś inaczej to przez pomyłkę) dokładnie 29 września wynik 10-0 dla nas. jak chcesz to sobie wpisz w google, jest np na wikipasy i w paru innych miejscach. ja to czytałem w którejś z monografii Wisły. |
Cytat:
Ale jak chcesz to mozemy zasypywać się źródłami: http://ekstraklasa.tv/ekstraklasa/0,93170,5564417.html http://sport.onet.pl/pilka-nozna/eks...2,druzyna.html http://www.cracovia-krakow.pilka.spo...luby/show/123/ http://www.iss-sport.pl/shop,team,80 http://legionisci.com/liga/terminarz_legia.php?id=6 To jest dość ciekawe: http://www.rezerwuje.pl/hotele/Krakow/Orbis_Cracovia "Hotel Orbis Cracovia Kraków jest położony[...]" a gdybyś miał jakieś wątpliwości to jeszcze: http://www.cracovia.ovh.org/news.php Ogólnie jest tego kupe. Ja też dalej mówie, ze te 3/4 ma racje a Ty nie! Ps. Czy ktoś, kto zna język włoski mógłby wytłumaczyć co oznacza słowo Milan? Człowiek po filologi włoskiej mile widziany! |
Cytat:
Napisałeś, że mecz odbył się w 1906 więc pomyślałem, że może Chempioni zagrali coś wcześniej. Z wikipasów nie korzystam ponieważ "naczelny" często manipuluje informacjami dotyczącymi Wisły. Nie jest to zatem portal wiarygodny. Aha, to 10:0 pochodzi ze wspomnień (nie z żadnego dokumentu uznawanego przez Ciebie). Nie przeszkadza Ci to? |
napisałem przez pomyłkę jak juz wspomniałem.
idea dowodu i jego wagi wynika z pewnego zdrowego rozsądku. jak mam do wyboru notkę prasową i wspomnienia to wybieram tą notkę gdyż ciężko podejrzewać o spisek jej autora natomiast pamięć ludzka bywa zawodna a i nie można wykluczyć złych intencji. i jak już napisałem wcześniej np wspomnienia prof Wilczyńskiego choć wydają się bardzo prawdopodobne choćby ze względu na opisywane szczegóły poza sportowe nie są tej samej wagi dowodem co (milion razy) wspominana już notka prasowa. więc jak mnie pytasz czy mi to przeszkadza to powiem: nie przeszkadza bo nie ma to znaczenia czy Wisła grała taki mecz czy nie grała. natomiast data powstania jest dla mnie istotna i jak ktoś chce być uznawany za najstarszy klub w kraju powinien przedstawić odpowiednie wiarygodne dowody... |
Cytat:
http://opp.ms.gov.pl/ - wyszukiwarka Krajowego Rejestru Sądowego. Nie ma tam wpisanego podmiotu pod nazwą "Cracovia Kraków". Co najwyżej, pod numerem KRS 0000048937, widnieje Miejski Klub Sportowy "Cracovia" Sportowa Spółka Akcyjna. Jest to jedyna oficjalna nazwa, sądowo potwierdzona. masz jeszcze coś do dodania? |
Cytat:
Z tym, że o ile mi wiadomo AC Milan założyli Brytyjczycy i nazwali od angielskiej wersji nazwy miasta, stąd mamy AC Milan, nie AC Milano. |
Nawet na stronie Resovii możemy przeczytać że data 1905 'ma charakter umowny' , co myślę że kończy dyskusję
http://www.najstarsiwpolsce.pl/pl/strona/historia,1 Nie są w stanie w żaden sposób obronić tej daty, z drugiej strony nie ma w pl futbolu jakiś kryteriów, które trzeba by spełnić, by oficjalnie móc być klubem z takiego bądź takiego roku.Domyślam się że wiele klubów ma lekko naciągane 'urodziny'. Jak to potraktować?To już chyba każdy na swój sposób.Ja uważam że mimo wszystko dobrze że nasi zagrają w Rzeszowie i to jest nobilitacja dla nas że proszą Wisłę o bycie 'gwiazdą dnia' a nie to że Wisła godząc się na granie, pluje w twarz naszym kibicom i podpisuje się pod tym że Resovia jest starsza. Ale to tylko moje zdanie - w ogóle takie tematy w stylu 'kto ma dłuższego' nigdy mnie nie jarały.OK - dobrze by było gdyby historia każdego klubu była jasna i przejrzysta, tyle że lata robią swoje a po drugie to wszystko jest 'umowne'.Moim zdaniem nie jest zadaniem klubu by bawić się w badacza historii a jest to zadaniem kibiców i tu sprawa jest jasna.Nie tylko w Krakowie ta data Resovii jest kwestionowana i będzie, nie zależnie od tego czy zagramy z nimi czy nie. |
a czy jak nas zaprosza na mecz z okazji rocznicy rewolucji październikowej i zwyciestwa komunizmu to też pojedziemy jako, że sparing to sparing a klub w historie sie bawić nie powienien??
otóż ja uważam, że klub powinien dbać o swoja historię, szczególnie jeżeli pan prezes mówił, że tożsamość z barwami i tradycja klubu jest ważna. bla bla nudno sie robi juz:D |
Resovia mocno wierzy w swoją datę powstania , jak przyjedziecie do Rzeszowa w sobotę zobaczycie wielki plakat na jednej z budowli na terenie klubu pt - RESOVIA - NAJSTARSI W POLSCE.
A co do meczu to dziś byłem na ich obiekcie oraz w budynku klubowym , powoli zaczyna się akcja " 105-lecie " : Piłkarze ostro trenują ( ale raczej pod kątem środowego spotkania ligowego z Jeziorakiem w Iławie ) pod wodzą ich czeskiego szkoleniowca Wokół stadionu powoli zaczyna robić się małe porządki No i dziś delegacja Sovii udała się do Krakowa spotkać ze sternikami klubu Wisły. Ustalona , że nasza drużyna zagra w najmocniejszym możliwym składzie ( bez 5 reprezentantów tj Junior Diaz, Andraz Kirm, Gordan Bunoza, Erik Cikos oraz Cezary Wilk ) i również że Resoviacy zagrają w tradycyjnych pasiakach, a Wisła na niebiesko. Przedstawiciele Resovii podarowali Wiśle okazyjny szalik oraz koszulkę, natomiast Wiślacy zrewanżowali się możliwością zwiedzenia nowego stadionu. |
Cytat:
|
Co tak kolegę cieszy ??
|
Rewanż. :)
|
|
Boże, ktokolwiek z naszego klubu, z tymi pasiastymi barwami (wiem, że to nie kasjerka = pracownica supermarketu. Supermarket = estadio de kałuża) przyprawia mnie o mdłości.
Swoja drogą to Krzoska chyba spał jak w szkole mówili co to ubiór galowy. |
nie rozumiem nad czym takie rozkminy ? przed nami jeszcze Pasy bo to starszy klub chyba nikt nie zaprzeczy a u nas na forum spekulacje , dociekanie ..zostawcie to Cracovi bo to oni straca prymat naj a nie my .Wydaje mi sie czy 2 czy 3 w Polsce to jakas duza roznica nie jest a to ze zaprosili nas a nie sasiadke za Błoń to powod do pozytywnego myslenia. Oby wiecej takich zaproszen !
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 17:31. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl