![]() |
Cytat:
Może być pamiątkowa księga Pogoni Lwów? Niestety, nie posiadam więc jak chcesz to musisz ją odszukać. Wisła i "Starozakonni" nie mogą twierdzić, ze powstali w 1889 roku. Powstali bowiem w 1906. "Starozakonni" dokładnie 13 czerwca więc Ci już postarzeć się w ogóle nie mogą, data powstania Wisły natomiast nie jest dokładnie znana więc postarzyć się troche moze, ale osobiście wątpie żeby bardziej, niż przed czerwcem 1906. Interesuje mnie natomiast przedostatnie zdanie Twojego wpisu. Resovia nie ma nic? A skąd to wiesz? Oni przejęli czyjąś tradycję? Czyją? Podasz jakieś źródło? |
Aha, w linku, który podałeś pod hasłem Resovia Rzeszów jej historia zaczyna się w 1905 r. więc lepiej jest się wcześniej dobrze zastanowić i sprawdzić co się podaje.
|
Ludzie nawet vlepki Sovia wydała z okazji meczu :)
Oni nas zaprosili ponieważ mają znami niezłe kontakty i raczej będzie spokojna atmosfera. Dlaczego Mamy odmawiać klubowi który czuje sympatię do naszej Wisełki. Wiele klubów ma sporną historię co do powstania...najważniejsze że mamy ciekawy wyjazd który zdarza się rzadko bo z podkarpacia nie ma klubów w ekstraklasie i chyba przez jakiś czas nie będzie ... |
a bedzie jakos ten wyjazd organizowany czy cos??
|
Cytat:
|
Cytat:
|
Nie do mnie ale...Kiedyś kilkanascie osób od nas sie pojawiało na Resovii, a do tego są tam jakieś kontakty. Czy to zdecydowało o zaproszeniu na s to nie wiem. Dla mnie osobiście to dziwne bo to zgoda ŁKS Łódź a jak jest nasza postawa wobec Łodzi każdy wie :P
|
Co zaś do historii Resovii.
Nigdy nie interesowałem się historią Rzeszowian w szczegółach i jakoś nie ciągło mnie specjalnie by poznać co mają do powiedzenia na temat daty założenia. Sądząc po wcześniejszych wpisach forumowiczów, które twierdząco podważały date powstania klubu Resovia, myślałem, ze dowiem się czegos własnie w tym temacie. Niestety, brak chętnych. Czym to jest spowodowane? Pewnie brakiem wiedzy w tym zakresie. Raczej na pewno. Bo wejść na wikipasy i przeczytac, co ma do powiedzenia na ten temat "naczelny" bałwan, to każdy potrafi. Co zatem mamy w internecie od stronty Resovii? http://www.resinet.pl/aktualnosci/rz...-historie.html "Kibice Cracovii: Resovia fałszuje historię! Nikt nie odbierze Resovii tego, że jest najstarszym klubem w PolsceNikt nie odbierze Resovii tego, że jest najstarszym klubem w Polsce. Cracovia musi przełknąć gorzką pigułkę, bo w świetle zebranych materiałów okazuje się, że to Resovia jest najstarszym istniejącym klubem w Polsce. Kibice Cracovii Kraków ogłaszają wszem i wobec, że to ich klub powstały w 1906 roku jest najstarszym w Polsce. Przy okazji na internetowej encyklopedii Cracovii, tworzonej przez fanów tego zespołu nazywają Resovię fałszerzami historii, twierdząc, że rzeszowski klub powstał w 1909 roku. - Bez wątpienia na rozwój piłki nożnej w Polsce miały największy wpływ ośrodki we Lwowie i Krakowie, ale to Resovia jest najstarszym klubem - wyjaśnia dr hab. Stanisław Zaborniak z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który dokładnie zbadał historię powstania Resovii. Gdy zadzwoniono do krakowskiego klubu usłyszano odpowiedź, która funkcjonuje w całej Polsce. - Jesteśmy najstarszym działającym klubem - wyjaśnia Przemysław Urbański, rzecznik prasowy Cracovii. Urbański zaznaczył jednak, że nie chce wchodzić w spory kibicowskie na linii Rzeszów - Kraków. Na koniec rozmowy dodał jednak, że w klubie mają dokumenty potwierdzające powstanie klubu w 1906 roku. Nawet w Krakowie przyznawali, że Resovia jest najstarsza Zaborniak twierdzi jednak, że niedawno znalazł wydanie krakowskiego czasopisma, które w 1931 roku pisało o 25-leciu Resovii Rzeszów. - Daty by się zgadzały, bo jeżeli Resovia jest z 1905 roku, to powinna obchodzić 25-lecie w 1931 roku, a nie rok wcześniej - wyjaśnia. Dodatkowo jako potwierdzenie daty założenia klubu w 1905 roku dochodzi monografia Pogoni Lwów, która wymienia w tym roku powstanie rzeszowskiego klubu. Co w takim razie z rejestracją klubów? Zaboroniak przyznaje, że Resovia, Cracovia oraz Wisła Kraków nie musiały formalnie rejestrować się w sądzie podczas zaboru austriackiego. - Klub musiał jedynie zgłosić działalność na policji i Resovia dokonała tego w 1905 roku - wyjaśnia. Wiadomo, że Cracovia ma więcej sukcesów na swoim koncie niż Resovia, ale bez wątpienia nikt nie odbierze Resovii tego, że jest najstarszym klubem w Polsce. Nie zmienią tego wpisy na różnych forach, ani zapewnienia działaczy Cracovii. Materiały, które zebrał do swojej książki dr hab. Stanisław Zaborniak dają pełne podstawy, do tego aby za datę powstania Resovii uważać 1905 rok." Wnioski: Jeśli Resovia dysponuje faktycznie dokumentem dotyczącym zgłoszenia działalności na policj w 1905 roku i jest w stanie udowodnić, że pierwotni Championi przekształcili się właśnie w Resovie to daje to mocną podstawę do uznania Resovii jako najstarszego polskiego klubu piłkarskiego obecnie istniejącego. Podejżewam, że wszystko znajduje się w książce S. Zabiorniaka pt: " Zarys dziejów Klubu Sportowego Resovia (1905-1944)". Jak ktoś chce może sparwdzić, bo ja nie mam ani czasu, ani ochoty. Pozdrawiam |
Na derbach niedawnych gościnnie na sektorze Resovii była grupa Wiślaków. Mnie cieszy że mamy z nimi dobre kontakty bo to fajna i dobra ekipa. Co ma piernik do wiatraka (ze mają zgodę z ŁKS) ?? Śląsk ma z Motorem choć to nasza kosa. Więc przestańcie się dodup.ać do pierdół. Bardzo dobry wyjazd się szykuje.
PS: przestańcie już z tą datą.. ile jeszcze stron tymi debilnymi rozkminkami i cytowaniem wiki pejsów będziecie zaśmiecać?? To ich sprawa jak sobie ustalili datę i basta. Nie wasz w tym interes.. zajmijcie się może mobilizacją i zapisywaniem na wyjazd bo przed kompem płaczu o datę co niemiara a jak przyjdzie wyjazd to 10 osób pojedzie a reszta będzie miała wesela, pogrzeby, imieniny itd. |
Mnie rozczuliło to:
Cytat:
oraz Cytat:
|
1. No fakt. Z pierwszym cytatem jest coś nie tak, zobaczyłem już po wklejeniu.
Jeśli chcieli by obchodzić rocznicę za rok, to juz całkiem skomplikowało by to sprawę. 2. Nie wiem jaka. Nie dociekam,, czy istnieje, czy też nie i na czym jest oparta. Podaję jedynie oficjalne informacje Resovii. |
Wie, ktoś jak przedstawia się sytuacja z zakupem biletów? Jeśli zgłoszę się na maila, to bilet będę musiał odebrać w Krakowie, czy mogę przed meczem w Rzeszowie?
|
Cytat:
|
Rav a coś ty jest jakiś detektyw malanowski?? człowieku wrzuć że już na luz z tą datą bo nudne się to robi..a niech ten monograf nawet krasnoludki lub rysiek z klanu robił. Ile można wałkować ten sam idiotyczny temat daty Resovii?? jeszcze 50 stron będziecie pier...ć o dacie?
|
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
Cytat:
Jeśli Wisła ma swoją obecnością firmować jakąś imprezę, to nie powinno być żadnych wątpliwości co do jej genezy. Inaczej, jest to wycieranie gęby Wisłą, jej historią i marką, a to nie musi mi się podobać. Wywołałem ten temat m.in. dlatego, że wiele lat temu rozmawiałem o tym z jedną osobą, którą uważam za bardzo dobrze zorientowaną w kwestiach historycznych - sam ekspertem od historii absolutnie nie jestem. Śmieszne wydaje mi się datowanie klubu na 1905 rok w sytuacji, w której pierwszy udokumentowany mecz odbył się we wrześniu 1907. Może doczekam się artykułu rzetelnie opisującego ten temat. |
Cytat:
Daj i nam podyskutować. |
Cytat:
|
Czy Wam sie moi drodzy podoba czy nie najstarszym polskim klubem jest a w zasadzie byla Lechia ale ta z Lwowa, pozniej z tego samego miasta Czarni i Pogon(ktora nota bene zostala reaktywowana w zeszlym roku jak sie nie myle), Resovia i po nich druzyny z grodu Kraka Wisla i Cracovia.
|
Cytat:
|
Rosomak napisałeś, że ja daje argument "nie bo nie" to nie prawda. powtarzam nie ma dowodu na to, że Resovia powstała w 1905 roku. nie ma żadnego materialnego potwierdzenia na istnienie klubu w 1905. nie ma żadnych notek w policyjnych archiwach, nie ma składów drużyn, nie ma nazwisk prezesów, nie ma notek prasowych, nie ma statutu, nie odznaki, nie ma żadnych innych dowodów. jak mi pokażesz tą notke na policji to porozmawiamy.
co do argumentu że dowodem na założenie klubu jest notka w innym klubie po 25 latach to oprócz tego że to dość niedorzeczne to Cracovia np swoje 20 lecie obchodziła w 1927 roku a 25 lecie w 1932 i czy to jakiś dowód na cokolwiek? i nie imputuj mi że rzekomo zjawiłem sie po wielu latach i zacząłem coś podważać po prostu mówie jako historyk pasjonat chce znać dowód. w wypadku Wisły dowodem jest notka prasowa i tyle. w wypadku Resocvii nie ma takiego dowodu, co więcej zdaje się że była to drużyna widmo bo się założyła i pare lat ukrywała skoro nie przetrwało nic na jej temat. jak mi znajdziesz dowód, jak historia Resovii będzie tak dobrze udokumentowana jak Wisły to chętnie im przyznam racje jako, że znam pare osób z Rzeszowa i naprawde je lubie i nie byłby to dla mnie problem. i co do tej książki. nie ma tam żadnego dowodu na to że w 1905 roku ktoś rejestrował Resovie na policji. nie ma dowodów na to że Resovia powstałą z Chempionow. sa tezy poszlaki i pewne historyczne chciejstwo nic więcej. |
Ok - przyjmijmy że są kontrowersje a nawet że Resoviacy postarzyli się kiedyś o te 2 lata.
Rav i Dagobert prezentują pogląd że jest to wycieranie sobie gęby Wisłą.Ja się tak zastanawiam co Wisła jako klub powinna zrobić. Przychodzi pismo że zapraszają nas na mecz z okazji obchodów, pismo ląduje na biurku Basałaja.On najpewniej nie zna kontrowersji bo dlaczego miałby je znać.Konsultuje to z pionem sportowym, im mecz odpowiada więc się godzimy. Nawet jeśli by doszły do niego słuchy to ja osobiście nie wiem czy rolą prezesa, jest grzebanie w historii czy aby jakiś klub nie odjął sobie roku czy dwóch.Też nie za bardzo wyobrażam sobie sytuacji gdzie nakazuje przesłanie dokumentów przez Resovie, bo jak nie to my nie zagramy. Dla mnie mogą się spierać kibice, historycy ale jakoś nie widzę by klub bojkotował bo chce być starszy, szczególnie że ten 1905 to od dawna funkcjonuje, jest oficjalną klubową datą. Jak rozumiem żeby funkcjonować w piłce klubowej w PL, nie trzeba pzpnowi przysyłać dokumentów potwierdzających rok założenia - na prawdę dziwne by było gdyby u nas Basałaj się takim sprawami zajmował Też jakoś nie widzę tego że my to frmujemy.Zaprosili nas, nie sądzę że gdyby zaprosili kogoś innego, to by to zbojkotował.Chyba że starozakonnych - oni to mają paranoje na wszystko więc pewnie jeszcze by jakiś donos napisali. To jest mój punkt widzenia ale rozumiem też dla Was to może być bardzo ważne.Nie wiem po prostu czy gra(bojkot) by był wart świeczki |
raczej to nie Basałaj decydował bo o tym w Rzeszowie było głośno zanim sie pojawił ale mogę się mylić.
tak czy inaczej polityka historyczna na która ma stawiać nowe kierownictwo Wisły robi błąd. no wyobraźmy sobie nowe muzeum w którym jednocześnie jest że Wisłą jest jednym z 2 najstaszych klbów w Polsce (taka jest oficjalna wersja klubu) a jednocześnie gramy sparingi ze starszymi.. po kibicowsku mowiac nie chodzę na impreze do kolegi z okazji setnego wyjazdu jak wiem ze ma 95 i nie przekonuje mnie ze byl na pewno tylko nikt go nie widzial, mial inne nazwisko, byl przebrany za murzyna itd:D :) |
|
Mam wielką prośbę do was- Jestem z Rzeszowa i chce zarezerwowac bilet, i nie wiem gdzie. W dniu meczu ich nie będzie za pewne, lub będą diabelnie drogie a zależy mi bardzo by isć na ten mecz. Pomoże mi ktoś? (
|
Nie jestem z Rzeszowa, a wiem, zajelo mi to 10 sekund z pomoca google
Dystrybucja biletow w przedsprzedazy - Bar ,,Malta'', Sklepik Resovii, sekretariat klubowy - Bar ,,Halusia'' w Swliczy - Salonik prasowy ,,Ruch'' - przystanek PKS BOGUCHWALA - TOTO-MIX - Rzeszow, osiedle Baranowka - Pizzeria TOSCANA - Rzeszow, osiedle Projektant - Budynek KS Strumyk w Malawie - Biuro Batory - Ulica Zielona 1, Ropczyce |
W książce pt. "60 lat Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie" autorstwa Jana Ciupki (2005 r.) znalazłem fragment, dotyczący powstania Resovii. Nie będę pisał co w nim jest, po prostu wrzucam skan.
http://www.sendspace.pl/file/e0da88721357c3bfbf32422 http://www.sendspace.pl/file/eeb7ecbba59cd6819ac52b8 Drugi plik jest ważniejszy, pierwszy to tylko wstęp. |
No nareszcie moja Wisła w Rzeszowie !!
ależ nie mogę się doczekać aby zobaczyć ją w końcu na żywo !! blisko pierwszy raz na stadion , w dodatku z klubem w którym kiedyś za czasów juniora miałem przyjemność grać . Będzie to dla mnie niewątpliwie wielki dzień ! Zapraszam wszystkich na to święto piłkarskie w Rzeszowie :) ! |
no wlasnie w skanie jest napisane ze po 30 latach ustalono sobie date na podstawie "licznych dowodów" ktorych nie ma:D
tak jak pisałem wcześniej , nie ma nazwisk piłkarzy, władze wybrane po paru latach, mecz pierwszy klika lat po utworzeniu. to że korzeniami Resovia sięga wcześniej nie oznacza, że jako zorganizowany klub powstała właśnie wtedy tak samo jak to, że korzenie pierwszych Wiślaków są w pierwszych potyczkach na błoniach nie oznacza, że możemy sobie ustalić datę powstania na rok 1898 np:) ps najfajniszy dowód to "prawidła gry na 1904 rok" nie dość, że to dowód to proroczy bo dokumentuje powstanie Resovii zanim jeszcze powstała hehe |
Resovia i Wisła darzą się szacunkiem?
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 12:46. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl