![]() |
Arapaho tak sa dowody na zwyczajowość układu czerwony biały niebieski. teraz takie rzeczy sa formalnie ustalane wtedy być może nie koniecznie. za kolor pierwszy uznaje się kolor dominujący a ten zawsze był czerwony (od zmiany koszulek) jak również polecam wspomnienia Wilczyńskiego , który z\daje się o tym pisać.
po za tym w ogóle co ma za znaczenie skoro przed wojna używaliśmy czerwonych koszulek z białą gwiazdą i po wojnie też a w barwach dopełnieniem był kolor niebieski to nie widze wielkiego spisku milicji którzy przyszli i nam narzucili barwy bo de facto nic sie nie zmienilo i nie ma co szukać milicyjnej ingerencji |
Cytat:
Kolor niebieski znalazł się w barwach pierwszego herbu. |
Cytat:
|
musialbym znalesc ale pamietam ze w wspomnieniach lub w którejś z książek sie przewija. bardziej niż dowód w postaci zapisu w statucie mówię o zwyczajowej wiedzy. można sprawdzić czy i jak w statucie bylo to regulowane:)
|
Cytat:
dagobert z całym szacunkiem ale to jest twoja prywatna teoria o dominującym kolorze. podaje się w 1930 że Wisłę nazywano Czerwonymi (za książką Pierzchały) ale prawdą jest też że Wisła to w 1906 r.Niebiescy - Czerwoni to drużyna Jenknera. Nigdzie nie widac stwierdzenia że barwy Wisly sa w takiej kolejnosci jak piszesz.Dla Ciebie jest logiczne ze dominujacy jest czerwony i on powinien być na gorze , dla kogos innego ze flaga jest połaczeniem barw Polski + kolor rzeki Wisly a to by wskazywało na inny uklad.A tak czy siak sa to nasze rozważania prywatne bo na nie nie ma potwierdzeń oficjalnych |
nie prawda moze nazywano czerwonymi tak samo jak dzis zamiennie nazywa sie biała gwiazda. nie zmienia to faktu że nazwa Wisła funkcjonowała juz na jesieni 1906 roku o czym swiadczy gazeta nowa reforma i odpowiedni wycinek o turnieju na błoniach. to tak w kwestii formalnej. a co do oficjalnej wersji to juz podawałem:
W 1911 dwie niebieskie gwiazdy wyparła jedna, pięcioramienna biała, która na stałe zagościła na lewej stronie. W 1936 roku ustanowiono, iż herbem klubu będzie właśnie Biała Gwiazda na czerwonym tle przepasana niebieską wstęgą. Czerwono-biało-niebieskie barwy są od tego czasu symbolem klubu aż po dziś. wikipedia i chetnie sprawdze czy jest na to dowód w statucie lub jakims dokumencie |
Cytat:
A jaki jest dowód w postaci zapisu w statucie? |
Cytat:
|
no to super argument kłamiliwy tak sie składa ze sam redaguje wikipedie i jest ona dość obiektywna. nie zajmowałem się tym zawodowo ale może poszukam, jak nie statut to wycinki gazet które by mogły mówić o zjeździe na którym ustalono barwy albo tym podobnych rzeczach.
co do nazwy to oficjalnie pierwszy raz użyta nazwa Wisła Cracovia zostały na jesień 1906 roku w nowej reformie, Cracovia za początek swojej drużyny uznaje Akademików i jest wycinek mówiący o tym, że taka drużyna grała w czerwcu 1906 co do reszty to oczywiście spór jest ale fakty są takie. |
W takim razie podaj źródło informacji tego co zamieściłeś na wikipedii.
Nazwa w tym wątku nas nie interesuje. |
Jak widzę wiele osób w tym temacie twierdzi, że barwy Wisły powinny być łączone wg kolejności czerwony-biały-niebieski?
Może ktoś spróbuje mnie przekonać racjonalnie argumentując? |
Co do Wilczyńskiegoi jego wspomnień dot. barw:
"Godziliśmy się na wszystko, że klub będzie nazywał się Wisła, i znowu oklaski i okrzyki »Polacy i Wisła to Polska«. Tę naszą Wisłę trzeba było mieć i na sercu. Uchwaliliśmy więc kolor naszych koszulek w kolorze błękitnym z emblematem na lewej piersi – przepołowioną piłką w kolorze czarnym, przy czym kołnierz i manszety wraz ze spodenkami miały być również koloru czarnego. (...)" |
to byl sam początek te koloru zostały szybko zmienione to raz a dwa ja nie twierdze ze kolory nasze powinny byc takie lub inne tradycja klubu jesy czerwony biały niebieski a kibiców odwrotnie ale nie widzę żadnego problemu ani w tym, że tak jest ani a tym że czasem klub zrobi odznakę w innych kolorach nisz klubowe albo jak kibice zrobią szalik i innej konwencji (wspomniany szalik na 85 lecie czerwono biały) ja tylko nie zgadzam się z teza że kolor czerwony biały i niebieski narzuciła nam milicja bo nawet jak nie ma dowodów na statutowy zapis o kolorze barw klubu to prawda jest taka że większość czasu graliśmy właśnie w czerwonych koszulkach z dodatkiem białej gwiazdy i niebieski był dodatkiem lub strojem wyjazdowym. i nie wymyśliła tego milicja tylko taka była przedwojenna tradycja.
co do źródła to to jak powiedziałem nie mam ale poszukam może znajdę. |
Cytat:
Wszystko ok tylko z ten 1911 rok jest z kosmosu wzięty. Wikipedia nie jest odpowiednim źródłem informacji i nie kierujcie się nią. Zawiera wiele błędów. Dwie niebieskie gwiazdy zostały zastąpione na jedną białą na przełomie 1910 i 1911 roku. Nigdzie nie jest powiedziane że był to rok 1911. Druga rzecz. Po zmianie koluru z niebieskiego na biały, gwiazda wcale nie była pięcioramienna. Miała różną ilość ramion od sześciu do nawet trzynastu. Pięcioramienna gwiazda zagościła na stałe w Wiśle prawdopodobnie na krótko przed I wojną światową. |
Co z tego, że początek? Pisałeś o wspomnieniach Wilczyńskiego więc je przytoczyłem.
Stwierdziłeś: " W 1936 roku ustanowiono, iż herbem klubu będzie właśnie Biała Gwiazda na czerwonym tle przepasana niebieską wstęgą. Czerwono-biało-niebieskie barwy są od tego czasu symbolem klubu aż po dziś[...]" Nie wypisuj takich rzeczy jeśli nie sprowadzasz tego do twierdzenia. |
Gordian, skąd masz info , że był to przełom lat? (badałem kiedys tą sprawę i mniej więcej ustaliłem ale to było kilka lat temu i już nie pamiętam jak to zrobiłem choć przybliżona data chyba wyszła mi na 1911).
Gwiazda? Od razu po zmianie miała inną ilośc ramion (może niedosłownie się wyraziłeś)? Jest to możliwe ale wg mnie... na pewno (może powinienem użyc słowa "raczej" - info z głowy) przed sześcio czy ośmio ramienną była też pięcioramienna. |
Wykorzystując temat.
Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś napisał mi jakąś listę lektur o historii Wisły w formie książek. :) |
Cytat:
Ja tu też nie zamierzam spierać się o wyższość 'świąt bożego narodzenia nad wielkanocnymi' , szczególnie że moja wiedza jest znikoma, szczególnie w porównaniu do niektórych osób. Ale tak tak logikę ,to jednak nasz klub nazywa się Wisła więc kolor niebieski jest chyba najbardziej naturalnym. Dziwi mnie kocie - Twoje takie ostre i bezkompromisowe zdanie, jakby Ci którzy dziś używają takiego ułożenia barw byli kimś gorszym od Ciebie tak lubującego się w historii i tradycji i Twój nakaz odejścia od ułożenia barw które są z nami w zasadzie od samego początku powstania zorganizowanego ruchu kibicowskiego na Wiśle. |
Cytat:
Wg.mnie własnie nie jest i jeśli już jest jakaś tradycja to o odwrotnej kolejności i dobrze byłoby ja kontunuowac. |
Cytat:
Następne, S. Chemicz: "Piłka nożna w okupowanym Krakowie" Te dwa wystarczą Ci do poznania historii Wisły Korzystaj też z napisanych przez ludzi Cracoviii, ale "ogólnych" pozycji: : Hałys Józef: "Piłka nożna w Polsce tom 1" (zwłaszcza ta) "Polska piłka nożna" Kukulski Janusz: "Pierwsze mecze, pierwsze bramki..." |
Cytat:
|
Cytat:
I ja też mam na "to" argumenty mój przyjacielu, ale żeby o nich wspomnieć chce wcześniej poznać kntrargumeny "czerwono-biało-niebieskich". Jak na razie lipa... |
Cytat:
Tego nie wiedziałem. |
Cytat:
|
Cytat:
Ps. Weż sie za historie Wisły :) |
To o jakie argumenty ci chodzi bo nie rozumiem?
Cytat:
P.S. Jak bede miał książke to się wezmę :P |
Cytat:
a co do barw to moim zdaniem zawsze kibicowskie barwy były N B C, a klub zawsze podawał C B N, klub podaje swoja wersje kibice swoja i tak juz jest od kad pamietam, co zrobić... |
No cóż... tak tojuż jest... ktoś może być dobry w historii Wisły... a ktoś dobry w sprawach tecnicznych
|
Cytat:
Zresztą chyba dobrze że taki temat, dosyć przypadkowo ale jednak powstał, bo można się dowiedzieć nowych rzeczy. Cytat:
|
Cytat:
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 12:06. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl