![]() |
Orientuje się ktoś, kiedy zaczną kłaść zwykłą ziemie na wartstwie filtrującej?
|
Tradycyjna dyskusja między wiecznymi narzekaczami a niepoprawnymi optymistami trwa w najlepsze. Spróbujmy to trochę wypośrodkować.
Cofnijmy się o rok i przypomnijmy sobie kulisy zamknięcia placu budowy dla Wisły i jej wyprowadzki. Wówczas przekonywano nas, że dzięki temu 1 lipca 2010 Wisła wprowadzi się na Gotowy, Nowoczesny Stadion! Że mamy jeszcze szansę na Euro 2012, więc niech Wisła zaciśnie pasa, niech poświęci ten jeden rok na grę na Hutniku (powtarzam, Hutniku(!), a nie w Sosnowcu) i po roku wielkim otwarciem stadionu rozpocznie swoją nową erę Wielkiej Wisły. To było logiczne. Wisła opuszcza teren a budowniczy mają rok, żeby w spokoju, według skrupulatnego planu, ale tak by im nikt nie przeszkadzał, skończyć stadion. Stadion, co do którego było nieco uwag (przede wszystkim co do wyglądu), ale generalnie miał spełniać wszystkie wymogi Ekstraklasy i UEFY dla klasy Elite. Miał być nowym wspaniałym Domem Naszego Klubu - i dla takiego Domu warto było wyprowadzić się aż na rok i tułać po innych boiskach, stracić sporo wpływów z biletów i jak się okazało także mistrzostwo Polski, by po roku wygłodniali fani Białej Gwiazdy drzwiami i oknami walili na otwarcie obiektu. I już tu z satysfakcją zostali na całe dekady. Minął rok. Okazało się, że: - stadion wciąż nie jest gotowy, termin otwarcia wciąż nie jest znany (tzn podano 30 października, ale mało kto w to wierzy), - pierwszy mecz w LE Wisła najprawdopodobniej zagra na Hutniku, - stadion zawiera mnóstwo niedoróbek, - w końcowej fazie budowy miasto stara się oszczędzić na czym się da, - koszty budowy wzrosły, a co za tym idzie czynsz dzierżawny - co przełoży się albo na wyższe ceny biletów, albo na zmniejszenie środków na budowę zespołu, - wciąż nie wiadomo ile trzeba będzie za stadion zapłacić, itd... Naprawdę, i Wisła jako jej kibice, i Wisła jako klub - mamy na co narzekać. Jak pokazały przykłady innych miast - dało się inaczej, lepiej. Stadion Lecha - niby niezbyt piękny, ale z zewnątrz dużo ładniejszy (bo nasz obiekt może z powodzeniem kandydować do tytułu brzydactwa wieku), większy, a poza tym Lech na nim grał przez ostatnie pół roku - u nas się nie dało. I kto wie czy nie zostanie skończony wcześniej. Stadion Legii, która grała na nim non stop, a przez rok zbudowano na nim trzy trybuny od A do Z. U nas nie dało się przy zamkniętym placu budowy wznieść dwóch trybun i dokończyć zaplecza trzeciej (nawet nie zaczęto tego robić). Cracovia, która wyprowadza się na rok szybciej od nas wraca na nowy, skończony stadion miesiąc przed nami. Jeszcze co do stadionu Lecha. Mówi się, że są tam niedoróbki, że jakieś dziwne rozwiązania zastosowali, że zupełnie pokręcony w środku, nawet że ściany pękają... Tam też nie do końca dogadali się w jaki sposób Lech będzie korzystał z obiektu. Ale to, co uderza tam najbardziej, to nieprawdopodobny optymizm związany z tą budową. Pojawiały się tam problemy, ale wszystkie strony zmierzały do tego, żeby je wspólnymi siłami rozwiązać. Jak wykonawca miał obsuwę z terminem położenia kratownicy dachowej, to zadeklarował, że za opóźnienie pokryje z własnej kieszeni. Jak wybudowano za szeroką trybunę, to część zburzono, żeby główne trybuny były bliżej murawy. Jak murawa się zniszczyła to raz-dwa ułożono nową. Są problemy, ale jedziemy na jednym wózku i pracujemy razem - tak to wygląda w Poznaniu. To coś niebywałego jak różny jest klimat wokół inwestycji stadionowej tam i u nas... Odpowiedzialność za tą sytuację w 90% ponosi miasto z jej szefem, prezydentem Krakowa i trzeba to jasno podkreślić. Daleki jestem do stwierdzenia, że to dlatego, że Majchrowski kibicuje Cracovii, co najwyżej ma lepsze kontakty z Filipiakiem niż z przedstawicielami Wisły. Natomiast na przykładzie stadionu Wisły widać, że Majchrowski dał się poznać jako kompletny dyletant jeśli chodzi o zarządzanie miastem. Po prostu jest nieudolnym prezydentem. Przecież jego ludzie mieli problem nawet z terminowym dopięciem kwestii krzesełek. Taki przykład, jeden z wielu: 16 marca dyrektor Niedziałkowska powiedziała, że zamówili krzesełka. Spontanicznie wyszedł temat zmiany wzoru z krzesełek, który został dostarczony 18 czy 19 marca. Tego dnia można je już było zamawiać. Ale nie - zaczęły się przepychanki, czy aby na pewno ten wzór i ta firma. Miasto, wykonawca, producenci - każdy zaczął ciągnąć w swoją stronę. W efekcie producent otrzymał zamówienie... uwaga uwaga.... 17 maja!!! Dwa miesiące obsuwy przy tak prostej sprawie - gdzie wszystko zdawało się dopięte 19 marca! Smutne niestety, że trochę winy ponosi też nasz klub. Brak decyzyjności przez pół roku odbija się na Wiśle głośną czkawką. Prawdą jest, że wielokrotnie miasto zwracało się z prośbą o opinię do Wisły w pewnych sprawach i prawdą jest, że odpowiedź przychodziła z ogromnym opóźnieniem. Chociażby tak było z kasami - gdy padła informacja, że zaprojektowano tylko dwa okienka kasowe, w mieście zreflektowali się i przesłali do Wisły prośbę o stanowisko ile takich kas chce i gdzie. Ta nadeszła wiele tygodni później, już jak prezesem został Basałaj. To niestety też tylko jeden z przykładów. O tym jak wyglądają "negocjacje" z miastem ws. umowy szkoda pisać... Wielokrotnie w tym roku zostaliśmy oszukani, więc niech nie dziwi, że doszukujemy się najbardziej pesymistycznych wariantów przyszłości. Łącznie z oddaniem stadionu do użytku w czerwcu 2011. Lub nieoddaniem jakichś jego części po wsze czasy (po wyborach temat może umrzeć na kilka lat). Natomiast co do samego stadionu, trudno nie zauważyć, że niektórzy za bardzo go krytykują, a niektórzy za bardzo chwalą. Trzeba przyznać, że będzie to obiekt przyzwoity, ale też może być trochę niedoróbek i kontrowersyjnych elementów. Jednak te podstawowe cechy będą zachowane: pojemność 33 tys. powinna być optymalna dla takiego klubu jak Wisła. Wysoki komfort na trybunach w niemal każdym sektorze. Spora przestrzeń pod trybunami, świetna widoczność z wyższego piętra i dość dobra z niższego. Pełne zadaszenie, jak sądzę (chociażby po kształcie dachu) znakomita akustyka. Mimo wszystko cieszmy się tym co będziemy mieli - ale dopiero gdy już rzeczywiście będzie można ze stadionu skorzystać. A do tego czasu pilnujmy, by wszelkich niedoróbek i błędów było jak najmniej. |
Jeśli skończyli białe krzesełka na "9", to muszę ponarzekać! Nie wiem, kto to projektował, ale ta czcionka jest masakryczna, brzydkie to jak ch*j, już wolałbym, żeby tam nic nie było..
|
teraz to wam nawet czcionka przeszkadza ????
ludzie weźcie przestańcie jak stadion będzie zapełniony to nie będzie napisu widać !!!! |
Rav, wydaję mi się, że w zbyt wysokim procencie obarczyłeś miasto winą za stadionowe wpadki. Nie wspomniałeś ani słowem o tym, od czego większość kłopotów się zaczęła: od projektu, spapranego i nie przystającego do futbolowych wymogów. Do tego doszły jeszcze opóźnienia w przekazywaniu poszczególnych części projektu wykonawcom. Uważam, że wina dzieli się rowno po połowie.
Poza tym prosiłbym również o to, aby nie używać słowa "miasto", bo jest zbyt ogólne i krzywdzące dla wielu organów miejskich, które z budową mają niewiele wspólnego. Jeśli już mówimy o inwestorze i nadzorze, to mówmy precyzyjnie: jest to ZIKIT oraz nasi radni. |
chyba kolega morgenes zapomniał o prezydencie majchrowskim, który wybitnie "pomaga" w działaniach dotyczących budowy stadionu. To jest czołowy "psuj" bo gdyby prezydent był normalny i miał na sercu dobro miasta to "pilnowałby" tej inwestycji bo w końcu to jedna z najdroższych inwestycji Krakowa w ostatnich latach. A prezydent co robi to każdy widzi. A osobnym tematem jest to, że w naszym mieście mało, która inwestycja przebiega bezproblemowo i na czas.
|
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
Niby mało odkrywcze, ale to stanowisko UEFA. Z władzami Ekstraklasy może być podobnie i wizja gry w rundzie jesiennej na Reymonta staje się coraz bardziej realna. |
Cytat:
Tylko jak to jest, że w Poznaniu trybuny za bramkami są jeszcze szersze od naszych [sic!!!], i tam się dało przeprojektować trybuny wzdłuż boiska, a u nas nie, i mamy tę odległość 20 metrów? |
Niestety, przyjdzie nam grać jeszcze jakiś czas na Suchych Stawach. Cały proces budowy przebiega skandalicznie. Nic w tym przedsięwzięciu nie dzieje się zgodnie z planem. Dziwi bardzo małe zainteresowanie mediów tą inwestycją. Przecież tu aferami śmierdzi na kilometr... Szkoda, że nie jesteśmy się w stanie zmobilizować i zrobić konkretnej manifstacji, może taki ruch spowodowałby większe zainteresowanie tematem środków masowego przekazu?
ps. na tej budowie w porównaniu do innych to nawet brud i bałagan zdecydowanie większy. Nigdzie nie zauważyłe tylu rupieci i porozwalanych różnych gratów co u nas... |
Cytat:
Do tego pozwalanie na samowolkę wykonawcy - 8 miesięcy opóźnienia przy budowie trybuny wschodniej. Czy w umowie nie zapisano ŻADNYCH kar, że Polimex gra sobie jak chce? Opóźnienie przy trybunie wschodniej nie z winy wykonawcy powinno wynosić 1, góra 2 miesiące, za resztę powinni beknąć i zabulić kary. Coś mi się zdaje, że kasy z kar starczyłoby na wyposażenie gastronomii, przeszklenie ostatniej kondygnacji trybuny wschodniej i posadzki żywiczne na trybunie. Winę ponosi głównie ZIKIT, bo to rolą inwestora jest dopilnować wykonawcę oraz projektanta, a co zrobił inwestor? W Warszawie Polimex dopilnowali i odpuszczono wykonawcy wyłącznie jeden miesiąc poślizgu. Co dalej robi inwestor? W 4 literach ma budowę zaplecza północnej, czy pilnowanie wykonawcy przy obecnych pracach - koniec października jest zupełnie nierealnym terminem zakończenia trybuny zachodniej w takim tempie prac. Gdyby wykonawca zamierzał terminu dotrzymać, to obecnie rzuciłby pracowników na wszystkie 6 kondygnacji trybuny, aby wykonywali wykończeniówkę - pogoda jest taka, iż nie trzeba zamykać trybuny elewacją. We wnętrzu trybuny za to nie dzieje się praktycznie nic, czekają na świętego mikołaja. Wisła może co najwyżej zwrócić się do inwestora, ale sama nie ma żadnych podstaw prawnych aby pilnować wykonawcy. W trakcie budowy trybun bocznych nie dotrzymano ANI JEDNEGO terminu, nawet terminu montażu krzesełek. Pomijam już babole w projekcie czy ciągle brakujące elementy. rav ma zdecydowaną rację z tymi procentami. |
Cytat:
Sądzicie, że kto zamawia np. krzesełka albo murawę? Miasto? Majchrowski siedzi przed telefonem i koordynuje dostawy gruszek z betonem, żwiru, rur i tysięcy innych spraw? Bądzcież rozsądni... miasto jest tak samo winne jak architekci, wykonawcy i poddostawcy...wszyscy w koło. Twierdzenie, że Majchrowski wszystko psuje, jest głupie. Jasne, że nie jest bez winy, ale przypisywanie mu wszelkiego zła, które się wydarzyło na Reymonta graniczy z obsesją... Nie mówiąc o tym, że gdyby był inny prezydent to nie wiadomo, czy stadion w ogóle by powstał. |
Dziś powinni już zacząc robić 6, zobaczymy jak będzie wygładać, przez ten wyjazd dla kosiarek.
|
Za kilkanaście minut powinni skończyć układać 0 z białych krzesełek ;]
|
A nie widzisz czegoś takiego, że jak miasto wydaje ze swoich pieniędzy 500mln złotych na stadion to prezydent nad taką inwestycją powinien trzymać rękę na pulsie aby było wszystko tak jak ma być. Wiesz ile to jest kasy dla takiego miasta jak Kraków? Obowiązkiem radnych i prezydenta jest aby tyle publicznej kasy było wydawane z głową. Wykonawcy robią tak jaki mają projekt a, że wybrano projekt z błędami to czyja to wina? Polimexu? Nie widzisz, że ze strony włodarzy miasta nie ma praktycznie żadnej chęci aby ten stadion szybko powstał i aby otoczenie było schludne. A przykład planu wylania asfaltu wokół murawy to nie powiesz, że gdyby była reakcja prezydenta (bądź jego zastępcy, który np jest od inwestycji sportowych) to nie byłoby szans na takie absurdalne pomysły. ZIKIT jest miejski i wykonuje inwestycje z miejskiej kasy, więc przecież można wymagać coś od urzędników tam pracujących.
|
Skończyli z układaniem 0 teraz powinni zabrać się za 6. Może jeszcze dziś zaczną układać literki? :D
|
Majchrowski dalej jest sędzią trybunału stanu?= Immunitet.
|
Teraz juz widac ze "6" bedzie poprostu ucieta...
|
Raczej nie to tylko złudzenie jakie robi kamera
|
Pracownicy mają przerwę, czy skończyli na dziś pracę? Bo krzesełek jak na razie nie układają i nie ma ich w ogóle na trybunie...
|
Takie jest złudzenie, czy 0 jest faktycznie jakieś grube w porównanie z resztą?
|
Cytat:
|
Po prostu nie mają jak się zmieścić u dołu z "brzuszkiem" cyfry 6, o co zreszta dużo osób się wcześniej martwiło.Mam nadzieję że to tylko złudzenie i faktycznie jakaś mała przerwa na lunch...
|
Ze stadionu 'Cracovia':
hala sportowa na 2 600 widzów (osobny element, do późniejszej realizacji), parking podziemny na 220 aut, scena koncertowa w trybunie zachodniej, panoramiczna restauracja, bary, powierzchnie handlowe. źródło: stadiony.net Czy wiecie kto sfinansuje tą scenę koncertową na kałuży?? Prezydent w odpowiedzi na naszą interpelację napisał że na Wiśle za ewentualną scenę musiałby zapłacić zarządca stadionu, na Pasach owa scena jest w projekcie stadionu integralną jego częścią, to samo się tyczy telebimów. ..... stadion III kategorii, a na naszym łaskę robią że trawa będzie zielona. |
Cytat:
Cytat:
|
oni ta scene koncertowa maja juz zrobiona, bo to jest poprostu betonowa wylewka na której beda stac składane metalowe trybuny takie jakie spotyka się w halach sportowych. po złozeniu tych trybun beda mieli scene.
|
A wiadomo co z nagłośnieniem itp?? Chyba wszystko co związane z IT, elektryką, elektroniką pokrywa im miasto. Czyż tak, czyż nie?? :)
|
A mnie zastanawia dlaczego oni nie dali 1906 o jedno krzeselko do góry, zawsze by to lepiej wyglądało ;/
|
|
|
To jest ich standardowe krzeselko?
Obtułowicz zobaczy i jeszcze sam pokryje koszty wymiany naszych na takie same. Przeciez marzyl o teatrze... Co do samego wygladu. Chyba nie jest zle. Do kameralnego stadionu moga pasowac. Z tym ze dlugo nie wytrzymaja, bez wzgledu z jakeigo materialu sa. W zoo sie raczej buduje betonowe podesty a nie wstawia plastikowe krzeselka... ;) |
Ale zaraz się zacznie płacz, żę na Crocovii ładniejsze krzesełka :D
|
1.Bo nie dali, mnie zastanawia dlaczego nie skasowali spacji w dacie tylko zostawili '19 czerwca' , gdyby przesunęli '06' w lewo to nie było by problemu z wjazdem na kosiarki. A kibice chyba nie skakali by z dachów z tego powodu.
2.Czy istnieje w POLSCE osoba która wjazd dla kosiarki zaprojektowała by można powiedzieć na głównej trybunie, w miejscu które będzie razić w czasie transmisji z meczu i ludzie będą się zastanawiać 'co to za wejście sobie tam zrobili po prawej stronie (???)'. Nie istnieje taka osoba - na pewno! Jest tylko jeden Wojtuś i on to potrafił wymyślić. Czy te kosiarki akurat tylko z tej trybuny i z tego miejsca mogą wyjeżdżać i kosić trawkę??? Już lepiej mógł zrobić okrąglak wielkim salonem samochodowym i postawić tam kosiarkę. Wyglądało by nowocześnie, a i może jakiś sponsor z branży motoryzacyjnej by się skusił na salon na stadionie Wisły :] |
Cytat:
|
Wydaje mi się czy to "6" jest ściśnięte by nie nachodzić na wjazd dla kosiarek? Nie ważne, zobaczy się od przodu jak skończą układać.
Ale się w pale nie mieści jak można było w takim miejscu umieścić wjazd dla kosiarek, podnośnik jest potrzebny, stadion mniejszy o kilka dobrych miejsc i w dodatku dodatkowa barierka minimum 110cm dodatkowo zasłaniająca trochę widoczność. I co z tego, że są 3 znacznie lepsze miejsca na to bez podnośników, zasłaniania itp. itd. http://img34.imageshack.us/img34/9563/38252906.th.png http://img156.imageshack.us/img156/8570/kosiarki.th.png Już o tym wjeździe dla kosiarek pisałem rok temu ale nie mogłem się powstrzymać by znowu nie napisać. |
No Pasy mają fajne krzesełka, na pewno wygodne. ale może być problem z przeciskaniem. Generalnie bardzo fajne :)
|
Ciekawy jestem czy spłaszczą 6 czy nie, wydaje mi się że zabrakło jednego rzędu na zaokrąglenie.
|
Cytat:
A tak precyzując moją opinię na temat wyglądu tego stadionu: uważam, że jest cholernie brzydki z zewnątrz. Zero spójności: trybuny za bramkami skośne, trybuny większe - kąty proste, w rogu okrąglak, w narożnikach od strony północnej i południowej hula wiatr. Chory kształt dachu w narożnikach - projektant poszedł na łatwiznę, zamiast nawiązać dachem do trybuny którą przykrywa. Patrzysz z Parku Jordana, będąc wśród zieleni, drzew i widzisz ociężałe betonowe blokowisko z kwadratowymi ramami i jakieś szyby. Z drugiej strony wejście do tego kloca osłonięte ma być "pekaesową" wiatką. Brak nawiązania do klubu, jakichś elementów dekoracyjnych. W środku, jak dla mnie, stadion będzie się ładnie prezentował. Tu nie marudzę. I tak precyzując: wcale nie jestem zwolennikiem oponek. Już 5-6 lat temu za stadion, który powinniśmy wziąć jako inspirację (mówie o bryle, a nie np. o kolorze krzesełek) uznawałem obiekt Boavisty Porto: http://mw2.google.com/mw-panoramio/p...ium/328760.jpg Cytat:
A tak w ogóle, to ciekaw jestem ile prawdy jest w informacji, że około 2001-2002 roku przyprowadzono Majchrowskiemu przedstawicieli firmy HOK Sports (projektanci m.in. stadionu olimpijskiego w Sydney, stadionu Arsenalu czy jednej z trybun na Chelsea) i ich olał. Cytat:
Co do radnych, oni nie mają aż takiego wpływu. Mogliby nie pozwolić na zapisanie pieniędzy w budżecie, nie zgodzić się na kolejne dofinansowania. Koniec końców zgadzali się. Radni mogli wysyłać interpelacje, omawiać kwestię budowy, ale to urzędnicy prezydenta kierują tym wszystkim. Cytat:
|
ok rav też nie zamierzam przekonywać na silę,że stadion jest najpiekniejszy na świecie.dla mnie jest wystarczajace,ze mnie się podoba.co do niedoróbek,to się zgodzę,ale też trzeba wziąć pod uwagę w jakich okolicznosciach powstawał (inna koncepcja na poczatku,później zmiana wielkości).dla mnie rzecza ktorej nie mogę przeboleć jest ten nieszczęsny wyjazd dla kosiarek.przecież to nie mialo prawa tam powstac.niby drobna rzecz,a szpeci i co najgorsze zabiera te parę miejsc.tym bardziej wkurza,że nawet taką pierdołe potrafili spieprzyć.
|
Tak mi się wydaje, ze kilka dni temu było napisane: warstwa grzewcza, warstwa filtracyjna i na to trawa. Czy to oznacza, ze teraz już tylko trawa? Bo teraz to chyba kończą filtracyjną nad grzewcza?
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 14:44. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl