![]() |
Cytat:
Wszytko ok, ale chyba większość tu piszących odnosiła się do trybuny D. Nie wyobrażam sobie stewardów (etatowych, na których spoczywają określone obowiązki) na tej trybunie. Co zrobią, kiedy będzie trzeba dyscyplinować ludzi, którzy pomylili sektory i zamiast śpiewać oglądają mecz ? Po czyjej stronie ma stanąć stewrt ? Albo, jeśli domorosły fotograf zostanie wykopany z trybuny ? Z tego, co pamiętam, była jakaś akcja u nas ze stewardami, którzy pilnowali, by ludzie siadali na swoich miejscach (zgodnie z biletami) i pilnowali, żeby nie tamować dróg ewakuacyjnych (czyt. schodów). Nie przesadzajmy z tymi standardami zachodnimi, owszem - kultura - ale sposób jej egzekwowania już chyba nie. Po otwarciu nowych trybun nie będzie już wymówki dla przypadkowych osób w młynie i sami musimy trzymać tam porządek. Na demokrację też nie ma tam miejsca - co, jeśli większość chciałaby usiąść ? |
Jeśli kasa na stadion będzie w 2013 oznacza to wzięcie kredytu tak aby można było te systemy (BMS itd.) kupić teraz?
|
Ciekawe tylko czy projekty automatyki są zrobione bo jak nie to chwilę poczekamy
|
Cytat:
Nie do końca tak chyba jest gdyz 1 % - jest od cześci sportowej , a 3% od części komercyjnej - jeżeli podział byłby 70% część sport., 30% komercja -to płacimy 1% od 70% wartości i 3% od 30% wartości |
Chyba zaczęli układać pierwsze stopnice.
|
Czemu caly czas liczycie procent od KOSZTU BUDOWY a nie od WARTOSCI? Jedno z drugim nie ma nic wspolnego, a w wypadku stadionu ktory zostal zrobiony zle wartosc samej czesci sportowej bedzie na pewno nizsza niz 500mln o ktorych mowicie.
|
pytanie tylko czy prezydent uzna niską jakość obiektu i obniży wartość stadionu. można by też powiedzieć że coś jest warte tyle ile ktoś chce za to zapłacić no to ciekaw jestem ile w tedy byłby wart:)
|
Cytat:
Idąc tym tropem należałoby oczekiwać, że miasto bedzie nam płacić za to, że musimy tego gniota użytkować :D |
Cytat:
|
Cytat:
|
Co jest fajnego w schodzeniu po krzeselkach ?
Ps. Odpowiedź na post Kamil |
czy podobnie może być ws hali?
tj jeśli obecna rada przegłosuje przekazanie powiedzmy 30 mln złotych na halę w latach 2012-2013 to możemy ruszać z budową? |
Cytat:
a czy dla nas nie jest to korzystniejszy przelicznik? wartość obiektu będzie w następnych latach stale rosła, bo nieruchomości będą sie powoli piąć w górę natomiast koszty budowy będą stałe, co byłoby dla nas korzystne w warunkach inflacji |
Cytat:
|
pytanie do osób siedzących w temacie koszykówki, siatkówki etc
Jakie są oficjalne wymagania pod względem wielkości parkietu oraz minimalnej ilości miejsc siedzących na hali do rozgrywamia meczów: - Euroligi koszykarzy - euroligi koszykarek - ligi mistrzów siatkarzy - lm siatkarek Być może projekt hali Wisły na 6 tysięcy jest nieco przesadzony i hala mieszcząca 3,5-5 tys w zupełności by wystarczała. Jeśli jesteście w stanie załatwić jeszcze jakieś wytyczne do rozgrywania meczy wyższej klasy niż ligowe na takich obiektach piszcie. |
Cytat:
|
Kuba
może tu znajdziesz: http://www.fibaeurope.com/cid_LMxmiQ...jBycdyEZ2.html "Official Basketball Rules 2008" Długość parkietu do gry to 28m a szerokość 15m. No i plus ławki trenerskie oczywiście nie. Ale od nowego sezonu mają się coś chyba przepisy pozmieniać.Nie wiem czy tylko w Polskiej lidze. Masz to na str 8 w tamtym linku. |
Wycena nieruchomosci:
Podejście porównawcze – polega ono na określeniu wartości nieruchomości, zakładając, że wartość ta odpowiada cenom za podobne nieruchomości obrotu rynkowego, uwzględniając jednocześnie wszystkie różnice między nieruchomościami i a także zmiany cen wskutek upływu czasu. Podejście dochodowe – polega ono na określeniu wartości nieruchomości, zakładając, że nabywca zapłaci cenę, której wysokość będzie zależna od przewidywanego dochodu, jaki uzyska za daną nieruchomość, dlatego podejście to używane jest do określania cen jedynie tych nieruchomości, które przynoszą lub mogą przynieść dochód. Podejście kosztowe – polega ono na określeniu wartości nieruchomości, zakładając, że wartość nieruchomości odpowiada kosztom związanym z jej odtworzeniem, uwzględniając wartość jej zużycia. Przy określaniu wartości podejściem kosztowym oddzielnie określa się: - wartość gruntu - wartość części składowych gruntu, uwzględniając koszty odtworzenia, zastąpienia bądź ich likwidacji tych części składowych. Podejście mieszane - stosuje się je w przypadku, gdy pewne uwarunkowania nie pozwalają na zastosowanie podejścia porównawczego, dochodowego lub kosztowego. Podejście mieszane zawiera elementy trzech pozostałych podejść. Porownawcze odpada. Zostaje dochodowe i kosztowe, ewentualnie mieszane. Dochodowe wg mnie wyjdzie dla nas lepiej, kosztowego wartosc praktycznie znamy ale jest to metoda ktora stosusje sie tylko wtedy kiedy nie da sie zadnej innej. Metode wyceny ustala sam rzeczoznawca, jesli Wisla jest sprytna to zatrudni takiego ktory wyceni jej nieruchomosc jak najtaniej. To jest taki zawod ze da sie w pelni legalnie udowodnic ze stadion jest wart 100mln albo miliard. Kuba piszac o zmianie wartosci w czasie podsunal mi pytanie na jaki czas okreslana bedzie wartosc stadionu? Czy na dluzszy okres czy bedzie co roku aktualizowana? |
ale to nie Wisła będzie zatrudniać rzeczoznawcę, lecz Miasto.
|
Cytat:
|
it nie pamietam gdzie ale czytalem ze Wisła zatrudnia rzeczoznawce, a miasto jesli chce weryfikuje jego operat.
|
To byłoby bardzo dziwne szczerze mówiąc.
Miasto jest inwestorem i ono będzie oddawać stadion w dzierżawę. Podstawą ustalenia wysokości czynszów są wyceny biegłych w oparciu o ustawę o gospodarce nieruchomościami. Art. 156 ust. 1a bezpośrednio wskazuje na organ administracji jako zlecającego wykonanie operatu. A metodą wyceny będzie prawdopodobnie wartość odtworzeniowa, zgodnie z art. 150 ust. 1 pkt 2 tej ustawy. Oczywiście nie wykluczam, ze może dojść do jakiejś formy wspólnego wyboru rzeczoznawcy przez Miasto i Wisłę, ale formalnie zlecać wycenę będzie Miasto. |
it wg mnie dziwne byloby to gdyby tylko jedna strona umowy dawala rzeczoznawce, a druga na nia przystawala bez weryfikacji. To jest taka dziedzina ze naprawde 3 miejsce po przecinku jakiegos wskaznika zmienia wartosc nieruchomosci o milion (!!). A przy tym istnieje duza dowolnosc zarowno przy doborze sposobu wyceny jak i pozniej przy wyborze wskaznikow, nieruchomosci do porownania (to akurat przy porownawczej) czy sposobu uzytkowania albo procentu wykorzystania powierzchni zalozonego przez rzeczoznawce. Znam przypadek z Łodzi gdzie dzialke ze stara fabryka jeden rzeczoznawca wycenil na 3 miliony, a drugi na 45mln bo jeden przyjal odtworzeniowke a drugi metode dochodowa. Widzialem tez operat gdzie do wyceny hotelu dla porownania wzieto... przedszkole, jakis nieuzywany budynek (rudere) i jeszcze na dodatek jakis budynek rolniczy. Podstawa przy wycenie hotelu to podejscie dochodowe, tutaj wzieto porownawcze po to zeby zanizyc wartosc i udalo sie to zrobic kilkakrotnie. Ale operatu nikt nie zweryfikowal i ktos kupil hotel za bezcen.
Skoro jestesmy przy podejsciu dochodowym, dla hotelu (dla stadionu mozliwe ze podobnie) zaklada sie procent zapelnienia. 65% a 70% to kolejna roznica zalezna tylko i wylacznie od "widzimisie" rzeczoznawcy, ktora ma przelozenie na miliony dla wartosci. Nie chce zeby to wygladalo jak wymadrzanie sie, po prostu studiowalem wycene kilka lat temu i gdybym mial z tym stycznosc na co dzien sam podjalbym sie wyceny stadionu za friko po godzinach w ramach treningu byle tylko pokazac Wiśle ze wartosc nie jest z gory narzucona i mozna negocjowac cene za wynajem. Czy jest na sali jakis rzeczoznawca? :D |
Niestety, grunt jest własnością Miasta, czynsz traf do niego, toteż właściwe ustalenie wartości nieruchomości należy do Miasta.
Analogicznie jest np. w sprawach o odszkodowania choćby za wywłaszczone nieruchomości. Też to mogą być milionowe kwoty, też właściciel jest niezmiernie zainteresowany kwotą w operacie (w tym wypadku rzecz jasna zależy mu by była to duża kwota), niemniej jednak rzeczoznawcę wybiera organ dokonujący wywłaszczenia. Strona może to ewentualnie kwestionować, żądać sporządzenia innej itd., ale nie ma wpływu na wybór rzeczoznawcy. W przypadku stadionu Wisły sprawa może kształtować się jeszcze nieco inaczej, bo ustalenie wartości nieruchomości będzie miało znaczenie dla ustalenia wysokości czynszu dzierżawnego, a więc świadczenia ustalanego w drodze umowy, a nie np. decyzji administracyjnej. Miasto wprawdzie przyjmuje te stawki 1 i 3% (a chyba nie ma na to żadnych podstaw prawnych - jest to tylko praktyka urzędników i analogiczne zastosowanie przepisów o użytkowaniu wieczystym), ale jest to czynsz UMOWNY, a więc teoretycznie przynajmniej podlegający negocjacjom. Być może więc negocjacjom podlegać będzie także sam wybór rzeczoznawcy, a w każdym razie Wisła powinna mieć spory wpływ na jego wybór i sposób dokonania wyceny. |
Cytat:
|
Cytat:
Cytat:
No i nie wiem czy nie ma wymogu minimalnej wysokości hali do rozgrywek siatkówki. EDIT: sprawdziłem minimum 7m, ale dla oficjalnych rogrywek FIVB minimum 12,5 m. Żródło. |
To do dzisiaj byl termin odpowiedzi na ta interpelacje pana Darka z pytaniami zebranymi tutaj?
|
"Dach na trybunie zachodniej będzie montowany od strony starego boiska mineralnego, aby można było bez przeszkód rozgrywać mecze. W tym celu zostanie ściągnięty specjalny dźwig – jeszcze większy niż było obecny przy budowie trybuny wschodniej. Z tego powodu zadaszenie wejścia do trybuny głównej zostanie zamontowane na samym końcu budowy" - za tsw
|
Trybuna zachodnia rośnie w oczach. Straszne przyspieszyli. Moje pytanie jest takie, czy trybuna zachodnia będzie całkowicie wykończona?Chodzi mi o szatnie itd.
|
^^^Przeczytaj sobie 2-3 strony wstecz - wszystko pisze
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 21:44. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl