Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Budowa stadionu, nowej hali i bazy treningowej (komentarze) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=94)

licoo 22.03.2010 17:50

http://www.tvp.pl/krakow/sport/krako...i-2010/1479415

Fuks 22.03.2010 18:00

co to za dziwny element lezy na tych betonowych prefabrykantach na A/B? w kamerce po lewej stronie widac, wyglada jak te betonowe bloki ktore kladli na pierwszym poziomie, ale ten tutaj wyglada jakby miał
2 stopnie?

filip74 22.03.2010 18:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Travaux (Post 874492)
Swoją drogą jestem ciekaw jak wisła ma zamiar zarabiać w przyszłości skoro chce wynajmować stadion tylko na mecze. Z samych biletów raczej ciężko, a firmy za wynajem powierzchni komercyjnej będą płacić miastu zamiast wiśle? Oj nie tak się dzisiaj zarządza klubami...


Chłopie kibicem Wisły nie jesteś , do tego pokazujesz jaki masz do niej szacunek i to na jej forum.
Nie ma to jak pouczać innych.
Pilnuj lepiej swojego klubu żeby był dobrze zarządzany.

1q2 22.03.2010 18:16

1 % w skali roku to bardzo dużo, szczególnie biorąc pod uwagę to że przez prawie pół roku nie ma gry.

PiotrG 22.03.2010 18:32

Cytat:

Pierwotnie napisane przez 1q2 (Post 874571)
1 % w skali roku to bardzo dużo, szczególnie biorąc pod uwagę to że przez prawie pół roku nie ma gry.

Wyjdzie około 5 050 000 PLN rocznie za dzierżawę, o ile koszta stadionu jeszcze nie wzrosną. Legia za wynajem stadionu w Warszawie będzie płacić 4,5mln PLN, tylko z tą różnicą, że u nich cały obiekt będzie pod władzą klubu, miasto ma bodajże prawo do organizacji tam kilku imprez rocznie.

rav 22.03.2010 18:56

Cytat:

Pierwotnie napisane przez licoo (Post 874561)

Przerażające. Po sześciu latach od rozpoczęcia inwestycji "przedstawiciel inwestora", pan Pyclik, uważa, że trybuna wschodnia jest dla mediów, a zachodnia dla drużyny. Cyt. "jedna przeznaczona dla części klubowej, druga dla obsługi mediów" (ok. 5:50) i powtarza to niespełna pół minuty później o trybunie wschodniej "u samej góry będzie miejsce dla komentatorów, miejsce ekip telewizyjnych".

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PiotrG (Post 874581)
Wyjdzie około 5 050 000 PLN rocznie za dzierżawę, (...)

Miasto oczekuje (w zasadzie oczekiwało, bo propozycja ta została wyśmiana) 15 mln zł za dzierżawę całego stadionu (łącznie z wszystkimi powierzchniami komercyjnymi).

Natomiast co do Legii, to z tego co pamiętam, klub ten zakładał roczny koszt posiadania całego ich stadionu do dyspozycji (czyli dzierżawa + utrzymanie) na poziomie ok 9-10 mln zł.

PiotrG 22.03.2010 18:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rav (Post 874589)
Przerażające. Po sześciu latach od rozpoczęcia inwestycji "przedstawiciel inwestora", pan Pyclik, uważa, że trybuna wschodnia jest dla mediów, a zachodnia dla drużyny. Cyt. "jedna przeznaczona dla części klubowej, druga dla obsługi mediów" (ok. 5:50) i powtarza to niespełna pół minuty później o trybunie wschodniej "u samej góry będzie miejsce dla komentatorów, miejsce ekip telewizyjnych".

Ja się wcale nie dziwię, inwestor do tej pory chyba nie wie, co jest jeszcze potrzebne do ukończenia budowy.

damian755 22.03.2010 18:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PiotrG (Post 874581)
Wyjdzie około 5 050 000 PLN rocznie za dzierżawę, o ile koszta stadionu jeszcze nie wzrosną. Legia za wynajem stadionu w Warszawie będzie płacić 4,5mln PLN, tylko z tą różnicą, że u nich cały obiekt będzie pod władzą klubu, miasto ma bodajże prawo do organizacji tam kilku imprez rocznie.

taki z ciebie znawca a piszerz takie bzdury Wisla nie bedzie placila 5000000zl bo chce wynając czesc sportową od ktorej bedzie placic 1% a czesci komercyjnej nie .

rav 22.03.2010 19:00

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PiotrG (Post 874593)
Ja się wcale nie dziwię, inwestor do tej pory chyba nie wie, co jest jeszcze potrzebne do ukończenia budowy.

W dodatku tego gościa nie dziwi, jak media mają dostać się do piłkarzy po meczu czy pawilonu medialnego.
To już nie tylko chodzi o jego wiedzę, ale to dowodzi, że gość kompletnie nie myśli

PiotrG 22.03.2010 19:03

Cytat:

Pierwotnie napisane przez damian755 (Post 874595)
taki z ciebie znawca a piszerz takie bzdury Wisla nie bedzie placila 5000000zl bo chce wynając czesc sportową od ktorej bedzie placic 1% a czesci komercyjnej nie .

Policz mi 1% od 505 000 000 PLN.
Wychodzi dokładnie 5mln 50tys PLN 5 050 000 PLN 1% = 1/100, matematyka z podstawówki się kłania.

filip74 22.03.2010 19:03

Na jednej stronie 2 moderatorów i coś takiego bez reakcji:
Cytat:

Pierwotnie napisane przez Travaux (Post 874492)
Swoją drogą jestem ciekaw jak wisła ma zamiar zarabiać w przyszłości skoro chce wynajmować stadion tylko na mecze. Z samych biletów raczej ciężko, a firmy za wynajem powierzchni komercyjnej będą płacić miastu zamiast wiśle? Oj nie tak się dzisiaj zarządza klubami...


borsuk 22.03.2010 19:05

Cytat:

Pierwotnie napisane przez damian755 (Post 874595)
taki z ciebie znawca a piszerz takie bzdury Wisla nie bedzie placila 5000000zl bo chce wynając czesc sportową od ktorej bedzie placic 1% a czesci komercyjnej nie .

Nie wytrzymam!!!
Najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem a później poprawnie pisać po polsku!!!
Dyskusja merytoryczna to jeszcze nie osiągalny poziom wtajemniczenia.
Bez odbioru!

damian755 22.03.2010 19:19

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PiotrG (Post 874597)
Policz mi 1% od 505 000 000 PLN.
Wychodzi dokładnie 5mln 50tys PLN 5 050 000 PLN 1% = 1/100, matematyka z podstawówki się kłania.

ale nie 1% od 5000000zl tylko od sumy ktorą powie rzeczoznawca ktorego wynajmie Wisla i ktory wyceni czesc sportowa na np. 3500 000zl i od tego 1% i czesc komercyjną na 2500000zl i od tego 3%.

PiotrG 22.03.2010 19:40

Cytat:

Pierwotnie napisane przez damian755 (Post 874612)
ale nie 1% od 5000000zl tylko od sumy ktorą powie rzeczoznawca ktorego wynajmie Wisla i ktory wyceni czesc sportowa na np. 3500 000zl i od tego 1% i czesc komercyjną na 2500000zl i od tego 3%.

1% od wartości OBIEKTU a nie części sportowej. Wisła wynajmować będzie obiekt, tyle że bez części komercyjnej. W wypadku gdyby wynajęła też przestrzeń komercyjną płaciłaby 3% od wartości obiektu, czyli tak jak sobie miasto planowało, Wisła płaciłaby 15mln dzierżawy.
Nawet jeśli by wycenili tylko część sportową (czyli 80-90% powierzchni stadionu) to i tak trzeba byłoby płacić grubo ponad 4mln PLN, zwłaszcza że komercyjne pomieszczenia liczyliby jako stan surowy.

Grzesiek7 22.03.2010 19:45

Cytat:

Pierwotnie napisane przez damian755 (Post 874612)
ale nie 1% od 5000000zl tylko od sumy ktorą powie rzeczoznawca ktorego wynajmie Wisla i ktory wyceni czesc sportowa na np. 3500 000zl i od tego 1% i czesc komercyjną na 2500000zl i od tego 3%.

Tak włśnie należało odpisać (jeśli chodzi o zawartość merytoryczną), każdy może się pomylić.
Pamiętaj też, że ze słów buduje się... zdania.

Ja natomiast uważam Piotra G za znawcę tematu, dlatego też do niego adresuję pytanie -
ile będzie wejść na trybunę główną (zachodnią) z dolnego i górnego poziomu ?

http://stadionwisly.info/dane_techni...ionu_szczegoly

Wg tego planu będzie ich, moim zdaniem, sześć, czy tak ?
Dlaczego pytam ? Bo jeśli jest ich sześć to i sektorów na trybunie będzie sześć.
A jeśli tak, to biorąc pod uwagę narożnik jako jeden sektor, dotychczasowe D3 ma numer... 10 :-)

rav 22.03.2010 19:48

No nie PiotrG, raczej się mylisz.
1% od części sportowej (pod którą podchodzą także biura klubu, pomieszczenia dla mediów) i komercyjnej związanej ze sportem (sklep klubowy, muzeum, catering - przy czym cateringu Wisła nie chce)
3% od części komercyjnej, niezwiązanej z działalnością sportową, czyli de-facto biura.
Kwestią do rozstrzygnięcia jest, czym są sky-boksy. Gdyby wynajmować je na cały miesiąc to pewnie komercyjną, a jeśli tylko na mecze - to raczej 1%.

PiotrG 22.03.2010 20:19

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rav (Post 874636)
No nie PiotrG, raczej się mylisz.
1% od części sportowej (pod którą podchodzą także biura klubu, pomieszczenia dla mediów) i komercyjnej związanej ze sportem (sklep klubowy, muzeum, catering - przy czym cateringu Wisła nie chce)
3% od części komercyjnej, niezwiązanej z działalnością sportową, czyli de-facto biura.
Kwestią do rozstrzygnięcia jest, czym są sky-boksy. Gdyby wynajmować je na cały miesiąc to pewnie komercyjną, a jeśli tylko na mecze - to raczej 1%.

Jeśli tak, to coś na opak zrozumiałem, od dłuższego czasu sądziłem że kwota będzie liczona od całości obiektu, zależnie jedynie od tego czy Wisła wynajmie całość czy część sportową. Jeśli będzie liczone oddzielnie to tym lepiej, bo mniej Wisła będzie płacić, jednak ciekawe jak to będzie z tą "wyceną", to się może zmieniać znacznie od sytuacji na rynku budowlanym. Przekonamy się już o tym niebawem, jednak aż do chwili gdy nie potwierdzi tego oficjalna informacja czuję, że ten 1% będzie od wartości całego obiektu...

Zastanawia mnie też czy Wisła w ogólewynajmie stadion, jeśli ten nie zostanie dokończony? Przecież brakuje masy rzeczy które zrobić trzeba, aby można było go wykorzystywać jako arena sportowa, nawet szatni dla piłkarzy. Te 75mln PLN są potrzebne aby obiekt zaczął funkcjonować. Nie wiem czemu Wisła miałaby nie chcieć cateringu, jeśli ten zostałby wyposażony przez inwestora.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Grzesiek7 (Post 874633)
ile będzie wejść na trybunę główną (zachodnią) z dolnego i górnego poziomu ?

http://stadionwisly.info/dane_techni...ionu_szczegoly

Wg tego planu będzie ich, moim zdaniem, sześć, czy tak ?
Dlaczego pytam ? Bo jeśli jest ich sześć to i sektorów na trybunie będzie sześć.
A jeśli tak, to biorąc pod uwagę narożnik jako jeden sektor, dotychczasowe D3 ma numer... 10 :-)

Nie bardzo rozumiem, chodzi o to ile będzie wejść dla kibiców na poszczególne poziomy trybuny zachodniej?
I poziom to 7 wejść, drugi tak samo - łącznie 14 wejść dla kibiców. Po 6 na piętro części "głównej" i po 1 na piętra narożnika.

orzeu 22.03.2010 20:53

PiotrG jesli przy stadionie do wyceny zastosuje sie metode oddtworzeniowa (czyli ksozty budowy) to faktycznie wyjdzie 500mln zl. Tyle ze w ten sposob to tork kajakowy w Tyncu jest wart tyle ile kosztowal a w rzeczywistosci nikt by za niego nie zaplacil wiecej niz piecset zlotych.
Majchrowski dostal zreszta pytanie jaka metoda bedzie wyceniany stadion. Nie przychodzi mi do glowy zadna inna metoda niz iwnestycyjna lub zyskow. I od takiej mozemy placic 1%, byloby to zreszta najuczciwsze.
500mln to koszt budowy a nie wartosc stadionu. Zazwyczaj wartosc jest wyzsza niz koszty budowy(najlepszy przyklad to mieszkaniowka), ale w wypadku tego gniota tak raczej nie bedzie...

Grzesiek7 22.03.2010 20:53

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PiotrG (Post 874649)
I poziom to 7 wejść, drugi tak samo - łącznie 14 wejść dla kibiców. Po 6 na piętro części "głównej" i po 1 na piętra narożnika.

Dzięki, o to właśnie pytałem.

Chodzi mi o to, że młyn znajduje się na sektorze, który moim zdaniem, jest sektorem nr 10. Jeśli zaczynać numerację to chyba tylko od trybuny głównej i wg ruchu wskazówek zegara. Z resztą, "okrąglak" jest naturalną barierą, miejscem przerywającym ciągłość trybun i chyba jasne, że od niego można zacząć numerację. Piszę o tym, bo najdalej dwa-trzy dni temu toczyła się tutaj dyskusja nt. nazwy "młyna".
Uważam, że nadawanie na siłę historycznej nazwy, która była przecież związana z ówczesną numeracją, na siłę, byłoby bez sensu. Lepiej byłoby już rozpoczynać historię drugiego młyna, nową historię,

Tak się jednak składa, że jeśli sektory będą numerowane wg kolejności opisanej powyżej, młyn wciąż będzie się znajdował na sektorze 10. To chyba rozwiązałoby problemy nazewnictwa, "dycha" by przetrwała...
Wszystko oczywiście pod warunkiem, że właściciel/ użytkownik/ klub wprowadzi taką numerację. Trybuny mogłyby się nazywać niezależnie od numeracji sektorów (chociażby tak, jak dizsiaj - nie wg projektu, a stron świata - sektor X byłby na środku trybuny północnej).

crazykaro 22.03.2010 20:58

Inne miasta się martwią żeby nie dopłacać do stadionu a u nas tylko myślą jak na stadionie zarobić... chore:!:

Ale póki mamy taką władze jaką mamy to nic na to się nie poradzi. Przykład Tychów:

Cytat:

"Nie zakładamy, że będziemy na stadionie zarabiać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że podobnie jak do lodowiska będziemy musieli dokładać. Miasto jest od tego, by utrzymać obiekty sportowe. Nasze kluby korzystają z nich za złotówkę plus VAT" - stwierdził prezydent.

maci0s 22.03.2010 21:15

Dziś dostałem info ze mamy ciekawego kandydata na operatora... Miasto o nim wie... Kwestia dogadania się z Wisłą, które ona chce pomieszczenia, a które będą we władaniu operatora i umowa będzie podpisana...
Najlepsze jest to, że ten wybór wróży nam ze budowlańcy będą jechać ze stadionem jak szaleni, żeby był gotowy jak najwcześniej...

A wszystko dlatego, że chęć bycia operatorem stadionu zgłosił... POLIMEX !!!!
Podobno dają brakujące 65 mln z własnej kieszeni...
A Chęć tego by jak najszybciej zacząć zarabiać na stadionie spowoduje, że będą chcieli go od razu ukończyć... ;)

PiotrG 22.03.2010 21:23

Cytat:

Pierwotnie napisane przez maci0s (Post 874686)
Dziś dostałem info ze mamy ciekawego kandydata na operatora... Miasto o nim wie... Kwestia dogadania się z Wisłą, które ona chce pomieszczenia, a które będą we władaniu operatora i umowa będzie podpisana...
Najlepsze jest to, że ten wybór wróży nam ze budowlańcy będą jechać ze stadionem jak szaleni, żeby był gotowy jak najwcześniej...

A wszystko dlatego, że chęć bycia operatorem stadionu zgłosił... POLIMEX !!!!
Podobno dają brakujące 65 mln z własnej kieszeni...
A Chęć tego by jak najszybciej zacząć zarabiać na stadionie spowoduje, że będą chcieli go od razu ukończyć... ;)

Aż nie wierzę... Jest jakieś oficjalne potwierdzenie?

maci0s 22.03.2010 21:25

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PiotrG (Post 874690)
Aż nie wierzę... Jest jakieś oficjalne potwierdzenie?


Żartujesz prawda?? Oficjalnie będzie jak podpiszą...
Tylko sie nie napinajcie... Na razie są rozmowy...

medyk 22.03.2010 21:40

to by było chyba wymarzone rozwiazanie..

PiotrG 22.03.2010 21:42

Jeśli to jest prawda to będzie się można cieszyć, bo kasa spadnie z nieba. Nieszczególnie widzę jaki interes ma w tym Polimex (może otworzy na stadionie własną siedzibę?), ale skoro toczą rozmowy to musi im się jakoś to opłacać. Są tak wielką firmą (i ostatnio wchłonęli kolejne), że wyłożenie 75mln PLN jest w ich zasięgu. Well, najpóźniej za tydzień od jutra powinniśmy coś wiedzieć. Nawet jeśli stadion miałby nazywać się Polmex Mostostal Arena to i tak lepsze wyjście niż niedokończony obiekt, bo szczerze wątpię, że miasto wyłożyłoby taką kasę.

Bartii 22.03.2010 21:49

pewnie zrezygnuja z zysku z budowy, w zamian zapewnia zysk dlugoterminowy, jesli to oczywiscie prawda :)

Markus 22.03.2010 21:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez maci0s (Post 874692)
Żartujesz prawda?? Oficjalnie będzie jak podpiszą...
Tylko sie nie napinajcie... Na razie są rozmowy...

Skoro dysponujesz różnymi informacjami, to nie mogę nie zapytać choć nie będzie to stricte zagadnienie z kręgu tego tematu: czy wiesz coś może odnośnie nowego prezesa (toczą się chociaż jakieś rozmowy?), działu marketingu, oraz planów kadrowych klubu (transfery, uzupełnienie sztabu szkoleniowego) na przyszły sezon?

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PiotrG (Post 874704)
Jeśli to jest prawda to będzie się można cieszyć, bo kasa spadnie z nieba. Nieszczególnie widzę jaki interes ma w tym Polimex (może otworzy na stadionie własną siedzibę?), ale skoro toczą rozmowy to musi im się jakoś to opłacać. Są tak wielką firmą (i ostatnio wchłonęli kolejne), że wyłożenie 75mln PLN jest w ich zasięgu. Well, najpóźniej za tydzień od jutra powinniśmy coś wiedzieć. Nawet jeśli stadion miałby nazywać się Polmex Mostostal Arena to i tak lepsze wyjście niż niedokończony obiekt, bo szczerze wątpię, że miasto wyłożyłoby taką kasę.

Ważne, aby Wisła miała konkretną umowę dotyczącą użytkowania powierzchni sportowej, chroniącą jej interesy w taki sposób, że będzie jej gospodarzem i żaden zewnętrzny operator czy miasto nie będzie mógł dyktować jej ani horrendalnych cen za wynajem/użytkowanie obiektu, ani utrzymywanie go. Żaden operator nie może mieć szansy blokować klubu, stawiać mu w przyszłości jakichś warunków użytkowania etc. Kub musi mieć zapewnioną stabilność, spokój i swobodę w tych sprawach na przyszłość.

FraMat 22.03.2010 21:58

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Markus (Post 874711)
Skoro dysponujesz różnymi informacjami, to nie mogę nie zapytać choć nie będzie to stricte zagadnienie z kręgu tego tematu: czy wiesz coś może odnośnie nowego prezesa (toczą się chociaż jakieś rozmowy?), działu marketingu, oraz planów kadrowych klubu (transfery, uzupełnienie sztabu szkoleniowego) na przyszły sezon?

Markus!!!
:shock:
wprawiłeś mnie w świetny nastrój
:lol:

ps. pewnie prezesem będzie prezes POLIMEXU
:>

Markus 22.03.2010 22:01

Cytat:

Pierwotnie napisane przez FraMat (Post 874716)
Markus!!!
:shock:
wprawiłeś mnie w świetny nastrój
:lol:

ps. pewnie prezesem będzie prezes POLIMEXU
:>

Po tym, jak informacje Maci0sa dotyczące zatrudnienia Kasperczaka sprawdziły się, nie skreślałbym tak szybko jego słów :)

massoud 22.03.2010 22:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kuba (Post 873937)
oczywiście chodzi o trybuny

Prawie wszystkie stadiony w Anglii mają osobne nazewnictwo trybun
Ale poza tym jest to również okazja na pokaźną sumkę od sponsora, którzy np nazwą dwie z czterech trybun i już mamy kasę na dzierżawę.

West Ham http://www.whufc.com/staticFiles/4e/...~108366,00.pdf

Chelsea

http://theblues.chelseafc.com/iframe...adiumplan3.gif

Fulham

http://www.fulhamfc.com/Tickets/Imag...nEntrances.gif

Kasy nigdy za wiele, a napewo znajdzie się sponsor chętny nazwania jednej ze stron R22.

Pólnocna - Reymana
Południowa - Kościuszki / Błonia
Wschodnia - Jordana
Zachodnia - (sponsor)

Nie mam żadnych sensownych propozycji. Jedna mogłaby zostać Reymana, dwie dla sponsorów,

Założyciele:

dr p Tadeusz Konczyński - Jesienią 1906 zorganizował na Błoniach pierwszy turniej piłki nożnej
Pierwszym jej kapitanem, a także pomysłodawcą zmiany nazwy na "WISŁA" był bramkarz Józef Szkolnikowski
Inicjatorem założenia drużyny - prof. Tadeusz Łopuszański - uważany zresztą za pierwszego prezesa klubu
Jenkner - kapitan drużyny CZERWONYCH, którzy połączyli się z WISŁĄ i stworzyli TS.

Właściciel - Bogusław Cupiał (twórca potęgi Wisły w ostanich 15 latach)

Najlepszy strzelec w lidze:- Kazimierz Kmiecik-153 gole (304 mecze)
Najlepszy strzelec:- Kazimierz Kmiecik-175 goli
Najwięcej spotkań: 383 – Zdzisław Kapka
Najwięcej spotkań w lidze: 329 – Władysław Kawula
Najmłodszy gracz: 16 lat, 36 dni – Mieczysław Gracz (8 września 1935) – Cracovia 5:0 Wisła
Najmłodszy strzelec: 17 lat, 76 dni – Mieczysław Gracz (18 października 1936) – Wisła 5:2 Dąb
Najstarszy strzelec: 35 lat, 255 dni – Henryk Reyman (9 kwietnia 1933) – Wisła 2:0 Ruch
Najwięcej meczów w reprezentacji: 34 – Kazimierz Kmiecik
Najlepszy strzelec w jednym sezonie: Henryk Reyman (37 goli)

Królowie strzelców w barwach Wisły Kraków:

Henryk Reyman 1927 (37 goli)
Walerian Kisieliński 1931 (24 gole)
Artur Woźniak 1933 (19 goli), 1937 (12 goli)
Józef Kohut 1948 (31 goli)
Zdzisław Kapka 1974 (15 goli)
Kazimierz Kmiecik 1976 (20 goli), 1978 (15 goli), 1979 (17 goli), 1980 (24 gole)
Tomasz Dziubiński 1991 (21 goli)
Tomasz Frankowski 1999 (21 goli), 2001 (18 goli), 2005 (25 goli)
Maciej Żurawski 2002 (21 goli), 2004 (20 goli)
Paweł Brożek 2008 (23 gole), 2009 (19 goli)

Sami widzicie, z drugiej strony ciężko dac kogoś z żyjących zawodników z przeróżnych względów.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 22:30.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl