Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

Adasss 23.04.2018 19:26

Zakończyła się 32 kolejka, więc pozwoliłem sobie zrobić podsumowanie szans poszczególnych zespołów na zajęcie danych pozycji na koniec sezonu.
Dla górnej połówki tabeli wygląda to następująco:
Kod:

                        1        2        3        4        5        6        7        8
Lech Poznań                45,920%        29,309%        18,116%        5,698%        0,934%        0,022%        0,000%        0,000%
Jagiellonia Białystok        27,097%        32,190%        28,493%        10,487%        1,658%        0,075%        0,001%        0,000%
Legia Warszawa                24,126%        30,076%        31,891%        11,338%        2,403%        0,165%        0,001%        0,000%
Wisła Płock                2,710%        7,393%        16,795%        47,183%        19,311%        5,558%        0,999%        0,052%
Górnik Zabrze                0,141%        0,903%        3,553%        15,578%        43,388%        23,488%        10,089%        2,859%
Korona Kielce                0,006%        0,123%        0,961%        6,910%        19,683%        37,523%        23,876%        10,917%
Zagłębie Lubin                0,000%        0,006%        0,158%        2,084%        7,719%        18,627%        33,307%        38,100%
Wisła Kraków                0,000%        0,000%        0,034%        0,722%        4,904%        14,541%        31,727%        48,072%

A dla dolnej tak:
Kod:

                        9        10        11        12        13        14        15        16
Cracovia                68,327%        25,861%        5,153%        0,635%        0,024%        0,000%        0,000%        0,000%
Arka Gdynia                26,554%        46,802%        19,067%        6,136%        1,318%        0,121%        0,002%        0,000%
Śląsk Wrocław                3,936%        17,654%        40,544%        23,315%        10,984%        3,230%        0,330%        0,007%
Pogoń Szczecin                0,988%        6,587%        19,911%        34,276%        25,811%        9,904%        2,294%        0,228%
Lechia Gdańsk                0,191%        2,740%        12,499%        24,321%        30,596%        20,619%        7,497%        1,537%
Piast Gliwice                0,006%        0,334%        2,373%        8,113%        19,987%        34,752%        23,542%        10,894%
B.-B. T. Nieciecza        0,000%        0,019%        0,315%        2,008%        7,062%        19,475%        38,998%        32,122%
Sandecja Nowy Sącz        0,000%        0,002%        0,138%        1,196%        4,216%        11,900%        27,336%        55,212%

Warto zauważyć, że dzięki remisowi z Lechią utrzymanie w lidze zagwarantowała sobie sąsiadka, a szanse na spadek jej nadmorskiej koleżanki trzeba określić jako czysto matematyczne.

pepe72 24.04.2018 00:03

Fajnie, że to zestawiłeś.
Licząc na piechotę wyszło mi, że 43 punkty dają utrzymanie i to się właśnie sprawdziło :)
https://wislakrakow.com/forum/showpo...&postcount=664

Adasss 29.04.2018 10:30

Poniżej kolejne zestawienie, pokazujące (ze statystycznego punktu widzenia) o co gramy dziś w Białymstoku.
Kod:

        1        2        3        4        5        6        7        8

ogółem        0,000%        0,000%        0,053%        0,895%        3,276%        14,187%        25,646%        55,942%

wygrana        0,000%        0,001%        0,159%        2,165%        6,693%        22,196%        30,472%        38,314%
                               
remis        0,000%        0,000%        0,000%        0,416%        2,198%        12,372%        25,667%        59,349%

porażka        0,000%        0,000%        0,000%        0,105%        0,938%        7,995%        20,799%        70,162%

Jak widać nawet w przypadku naszej wygranej szanse na 4 lub lepsze wciąż będą znikome.

A dla huraoptymistów sytuacja przedstawia się następująco:
Kod:

1        2        3        4        5        6        7        8
0,000%        0,091%        12,519%        57,874%        26,578%        2,938%        0,000%        0,000%

Niestety, straciliśmy już nawet matematyczne szanse na mistrzostwo ;)

serek.c2 29.04.2018 11:26

Czyli jest szansa na puchary! I to wielka! :D

obikenobi 29.04.2018 13:35

Po prostu musimy wygrać wszystko do końca, a reszta drużyn musi zginąć. Co się może nie udać? :D

Adasss 30.04.2018 21:05

Zakończyła się 33 kolejka, czas więc na podsumowanie matematycznych szans poszczególnych zespołów:
Góra:
Kod:

                        1        2        3        4        5        6        7        8
Legia Warszawa                52,749%        29,577%        14,681%        2,674%        0,318%        0,001%        0,000%        0,000%
Lech Poznań                29,556%        36,839%        24,591%        7,256%        1,714%        0,043%        0,000%        0,000%
Jagiellonia Białystok        16,550%        27,246%        38,521%        13,166%        4,188%        0,326%        0,002%        0,000%
Wisła Płock                0,773%        3,926%        11,980%        34,750%        33,631%        11,669%        2,998%        0,273%
Górnik Zabrze                0,372%        2,389%        9,283%        32,709%        35,310%        14,223%        4,820%        0,895%
Zagłębie Lubin                0,000%        0,021%        0,623%        4,298%        10,324%        27,062%        29,836%        27,837%
Korona Kielce                0,000%        0,001%        0,162%        2,982%        7,822%        24,481%        31,871%        32,681%
Wisła Kraków                0,000%        0,001%        0,159%        2,165%        6,693%        22,196%        30,472%        38,314%

Dół:
Kod:

                        9                10                11                12                13                14                15                16
Cracovia                87,4951%        10,8164%        1,6156%                0,0728%                0,0000%                0,0000%                0,0000%                0,0000%
Arka Gdynia                7,4396%                39,8737%        31,7398%        17,3227%        3,4228%                0,2012%                0,0002%                0,0000%
Śląsk Wrocław                4,1203%                35,3480%        36,6007%        19,0406%        4,5266%                0,3636%                0,0002%                0,0000%
Pogoń Szczecin                0,9450%                13,1927%        24,9307%        41,9364%        15,8024%        3,1608%                0,0320%                0,0000%
Piast Gliwice                0,0000%                0,4060%                2,5597%                10,4346%        40,8100%        36,2208%        8,4512%                1,1177%
Lechia Gdańsk                0,0000%                0,3631%                2,5535%                11,0167%        31,7418%        43,8461%        9,2968%                1,1821%
B.-B. T. Nieciecza        0,0000%                0,0000%                0,0000%                0,1485%                2,5905%                10,5822%        51,7384%        34,9405%
Sandecja Nowy Sącz        0,0000%                0,0000%                0,0000%                0,0278%                1,1059%                5,6253%                30,4813%        62,7597%


rafaello56 30.04.2018 21:27

Na wywalczenie 6 miejsca mamy całkiem przyjemne %. Gramy już tylko o zadowolenie niezadowolonych kibiców, oraz o zajęcie jak najlepszej lokaty w celu uzyskania większej kasy z praw telewizyjnych tylko tyle i aż tyle

pepe72 01.05.2018 13:02

Wzrosła nam szansa na 4 miejsce
Była 0,7% teraz 2,1% :D

A tak bardziej serio to w temacie spadku pozostały praktycznie 4 drużyny. Choć chciałbym zobaczyć w jakim układzie spada Arka (0,0002%).

Adasss 02.05.2018 13:59

Mówisz, masz ;)
Do spadku Arki niezbędny jest (oczywiście) komplet jej porażek, oraz muszą paść dokładnie takie wyniki jak podane poniżej. Jeśli, w którymś z tych spotkań, padnie inny wynik niż podany, Arka będzie miała zagwarantowane utrzymanie. Wyniki spotkań niewymienionych na poniższej liście nie mają dla Arki żadnego znaczenia.

Kod:

Pogoń Szczecin        Arka Gdynia        1
Arka Gdynia        Cracovia        2
Nieciecza        Arka Gdynia        1
Arka Gdynia        Śląsk Wrocław        2

Lechia Gdańsk        Nieciecza        2
Sandecja        Piast Gliwice        2
Piast Gliwice        Lechia Gdańsk        X
Nieciecza        Sandecja        1
Śląsk Wrocław        Piast Gliwice        2
Pogoń Szczecin        Lechia Gdańsk        2
Piast Gliwice        Nieciecza        2
Lechia Gdańsk        Sandecja        1


pepe72 02.05.2018 16:55

Dzięki. O ile komplet zwycięstw Termaliki i komplet porażek Arki był oczywisty to reszta dość interesująca. Muszę sobie to kiedyś oprogramować ;)

Edit:
Legia wygrała PP więc do boju, 4 miejsce daje puchary :D :D :D

Adasss 05.05.2018 19:08

...................

rafaello56 05.05.2018 20:00

Jakieś małe te szanse dla Sandecji, bo mają tylko jeden punkt mniej od BBT (obie ekipy maja między sobą mecz) do tego czeka ich mecz z Lechia która ma tylko o 3 punkty więcej niż sądeckie żydy.

pepe72 05.05.2018 23:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Adasss (Post 1500229)
Zakończyły się już wszystkie spotkania w tej kolejce grupy "spadkowej". Wiadomo już, że z "walki o spadek" wykluczone zostały Arka, Cracovia, Śląsk i Pogoń. Natomiast szanse na utrzymanie w lidze pozostałych zespołów przedstawiają się następująco:

Kod:

Piast      75,74%  (4969 na 6561)
Lechia    74,10%  (4862 na 6561)
Bruk Bet  32,80%  (2152 na 6561)
Sandecja  17,36%  (1139 na 6561)

Do końca rundy zostało 8 interesujących meczów. Wszystkich możliwych wyników jest 6561 (3^8). Sprzyjające liczył mi program ale nie chce mi się tego na piechotę sprawdzać.
0. Piast - Lechia
1. Termalica - Sandecja
2. Termalica - Arka
3. Śląsk - Piast
4. Sandecja - Cracovia
5. Pogon - Lechia
6. Piast - Termalica
7. Lechia - Sandecja

Adasss 06.05.2018 13:41

Późno było, zdrowie nawala ... źle zapisałem jeden wynik z tej kolejki i się sypło ;)

Masz poprawne wyniki, dzięki za czujność :)

pepe72 06.05.2018 16:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Adasss (Post 1500268)
Późno było, zdrowie nawala ... źle zapisałem jeden wynik z tej kolejki i się sypło ;)

Masz poprawne wyniki, dzięki za czujność :)

Spoko, przynajmniej pobawiłem się c++ ;)

A w temacie pucharów, to mamy 3 kolejki by zdobyć 6 punktów więcej niż Górnik.

Adasss 06.05.2018 19:48

Poniżej zestawienie szans poszczególnych zespołów na zajęcie danej pozycji po ostatniej kolejce grupy "mistrzowskiej" (o ile znowu czegoś nie pokręciłem ;) ):
Kod:

                        1        2        3        4        5        6        7        8
Legia Warszawa                55,49%        29,33%        11,66%        3,36%        0,16%        0,00%        0,00%        0,00%
Lech Poznań                30,05%        35,05%        24,47%        9,14%        1,25%        0,04%        0,00%        0,00%
Jagiellonia Białystok        12,71%        26,82%        37,34%        17,46%        5,57%        0,11%        0,00%        0,00%
Górnik Zabrze                1,56%        6,74%        18,34%        43,46%        24,91%        4,81%        0,19%        0,00%
Wisła Płock                0,19%        2,06%        7,79%        23,04%        51,80%        13,20%        1,86%        0,05%
Wisła Kraków                0,00%        0,00%        0,41%        3,19%        11,25%        48,27%        27,33%        9,55%
Zagłębie Lubin                0,00%        0,00%        0,00%        0,22%        3,09%        19,96%        36,34%        40,39%
Korona Kielce                0,00%        0,00%        0,00%        0,12%        1,97%        13,61%        34,28%        50,02%

A dla huraoptymistów sytuacja przedstawia się następująco:
Kod:

1        2        3        4        5        6        7        8
0,000%        0,000%        10,974%        50,206%        33,333%        5,487%        0,000%        0,000%

Ultrapesymiści tym razem też coś dostaną ;) :
Kod:

7        8
25,926%        74,074%


Hives4 06.05.2018 20:12

W skrócie, Wisła zagra w pucharach jeśli:
- wygra 3 ostatnie mecze
- Górnik Z. zdobędzie max 3pkt
- Wisła P. zdobędzie max 5pkt

Płock ma u siebie Koronę, a na wyjeździe Legię i Jagę, więc 5 punktów to byłby dla nich kosmos. Warto bardziej skupić się na Górniku. Ten ma z nami u siebie, ale ten mecz musimy wygrać przy tych założeniach, więc Górnik może zdobyć max 3 punkty w dwóch pozostałych meczach, a to Korona u siebie i Legia na wyjeździe. W takim razie jeśli Legia i Jaga nie będą dawać d*py to wystarczy patrzeć na siebie. A tu oprócz tego nieszczęsnego Górnika na wyjeździe zostaje ciężki mecz z Lechem u siebie plus w środę gramy u siebie z Zagłębiem. Wszystko trzeba wygrać.

P.S.
Jeśli Carillo zdobędzie 9 punktów to ja piehdolę. Ale znając życie to pewnie w środę temat będzie można zamknąć.

pepe72 06.05.2018 20:20

Możesz dodać komentarz dla optymistów? Skąd to 50%?

Adasss 06.05.2018 20:33

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1500327)
Możesz dodać komentarz dla optymistów? Skąd to 50%?

Dla hurraoptymistów = wygrywamy wszystkie mecze ;)

Adasss 06.05.2018 20:59

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Hives4 (Post 1500325)
W skrócie, Wisła zagra w pucharach jeśli:
- wygra 3 ostatnie mecze
- Górnik Z. zdobędzie max 3pkt
- Wisła P. zdobędzie max 5pkt

....

To nie tyle skrót, co (mocne) uproszczenie. Zdobycie przez nas 9 punktów nie jest wcale warunkiem koniecznym. Istnieją scenariusze, w których i 6 punktów teoretycznie może nam wystarczyć do zajęcia 4 miejsca. inna sprawa, że wszystko to tylko "zabawy statystyką" :)
Bardziej bym się skupił na tym, że nawet komplet zwycięstw nie gwarantuje nam miejsca w pierwszej 4.

pepe72 06.05.2018 21:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Adasss (Post 1500332)
Dla hurraoptymistów = wygrywamy wszystkie mecze ;)

Piszesz, że 3 zwycięstwa dają nam 10% szans na pudło?? :>

ArturBarlinek 06.05.2018 21:34

Na bank górnik nie wygra wszystkiego.
Stawiam, że 3 nasze zwycięstwa i mamy 4 miejsce.

Karherop 06.05.2018 21:35

Pamięta ktoś czy przy równej ilości punktów ( i równym bezpośrednim bilansie) decyduje o miejscu końcowym miejsce po rundzie zasadniczej czy bilans bramkowy?

Pamiętam jak to było rok temu, ale gdy już nie ma podziału punktów to pewien nie jestem.

!!IRIVER!! 06.05.2018 21:48

Decyduje miejsce po rundzie zasadniczej.

funkykoval 07.05.2018 09:11

Statystyka statystyką, ale nasze szanse na 4 miejsce w dalszym ciągu są minimalne. Nie pamiętam kiedy to mieliśmy serię 5 zwycięstw z rzędu (a to biorąc pod uwagę 3 kolejne mecze do wygrania po dwóch wygranych jeden z koniecznych warunków).....
Tak naprawdę nasze ewentualne szanse będą znane w środę o 22:30. Najlepszym dla nas rozstrzygnięciem byłaby wygrana z Lubinem przy jednoczesnej stracie punktów Górnika i Płocka. Zarówno Korona jak i Lubin odpadły z walki o puchary, więc nie wiem czy będą miały sporo zacięcia do gry. Natomiast Legia z Płockiem też nie wydaje się być wielkim faworytem......
Czkawką może nam się odbić walkower dla Zabrza za mecz w Gliwicach, bo wówczas sytuacja byłaby prostsza...

Kaan 07.05.2018 10:07

A to nie jest tak że Górnikowi przyznali walkower (bo jakieś rozstrzygnięcie meczu musiało być) ale jednocześnie karnie odjęli im 3 punkty? Tak naprawdę stratny był jedynie Piast. Czy coś źle pamiętam?

swiety37 07.05.2018 10:18

Górnikowi oddali te 3 pkt.

!!IRIVER!! 07.05.2018 10:37

Cytat:

Pierwotnie napisane przez funkykoval (Post 1500369)
Statystyka statystyką, ale nasze szanse na 4 miejsce w dalszym ciągu są minimalne. Nie pamiętam kiedy to mieliśmy serię 5 zwycięstw z rzędu (a to biorąc pod uwagę 3 kolejne mecze do wygrania po dwóch wygranych jeden z koniecznych warunków).....
Tak naprawdę nasze ewentualne szanse będą znane w środę o 22:30. Najlepszym dla nas rozstrzygnięciem byłaby wygrana z Lubinem przy jednoczesnej stracie punktów Górnika i Płocka. Zarówno Korona jak i Lubin odpadły z walki o puchary, więc nie wiem czy będą miały sporo zacięcia do gry. Natomiast Legia z Płockiem też nie wydaje się być wielkim faworytem......
Czkawką może nam się odbić walkower dla Zabrza za mecz w Gliwicach, bo wówczas sytuacja byłaby prostsza...

Idąc tym tokiem myślenia, to czkawką odbijają nam się dwie porażki z Górnikiem. ;)

Adasss 07.05.2018 10:44

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kaan (Post 1500370)
A to nie jest tak że Górnikowi przyznali walkower (bo jakieś rozstrzygnięcie meczu musiało być) ale jednocześnie karnie odjęli im 3 punkty? Tak naprawdę stratny był jedynie Piast. Czy coś źle pamiętam?

Dobrze pamiętasz. Tylko, że dość szybko oddała im te punkty komisja odwoławcza, bo ich zabrania nie dało się uzasadnić regulaminem.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1500339)
Piszesz, że 3 zwycięstwa dają nam 10% szans na pudło?? :>

A właściwie prawie 11% ;)
Pomijając prawdopodobieństwo tych 3 zwycięstw, to dalej bardzo mała szansa, bo oznacza, że nawet wtedy sporo wyników musiałoby się ułożyć "pod nas". W każdym razie nie ulega wątpliwości, że w środę może się bardzo dużo wyjaśnić.

Z innych zabaw statystyką, to zaczyna wyglądać na to, że zmiana trenera mogła mieć sens.
Z czołową ósemką, jak dotąd, punktujemy na wiosnę 1,375 pkt na mecz, podczas gdy jesienią było to raptem 0,455 na mecz. Zobaczymy, czy uda się podtrzymać tą dobrą tendencję w pozostałych 3 spotkaniach. A najlepiej byłoby ją poprawić, bo, choć o niebo lepszy niż jesienią, temu wynikowi wciąż trochę brakuje do naprawdę dobrego.

Wystarczy spojrzeć na tabelę obejmującą tylko wyniki spotkań rozgrywanych pomiędzy zespołami górnej ósemki:
Kod:

                punkty        mecze        średnia
Jagiellonia B.        30        18        1,67
Górnik Zabrze        30        18        1,67
Wisła Płock        27        18        1,50
Lech Poznań        26        18        1,44
Legia Warszawa        26        18        1,44
Zagłębie Lubin        26        18        1,44
Korona Kielce        20        18        1,11
Wisła Kraków        16        18        0,89

Dla pokrzepienia tabela rundy finałowej ;) :
Kod:

Górnik Zabrze        9        4        2,25
Legia Warszawa        7        4        1,75
Wisła Kraków        7        4        1,75
Zagłębie Lubin        6        4        1,50
Wisła Płock        5        4        1,25
Lech Poznań        4        4        1,00
Jagiellonia B.        4        4        1,00
Korona Kielce        3        4        0,75


!!IRIVER!! 07.05.2018 10:55

To w ogóle analizując nasz udział w grupie mistrzowskiej od kiedy istnieje podział ligi po 30 kolejce jest JUŻ na tę chwilę dla nas najlepszy sezon. Zwykle zdobywaliśmy ok 5 pkt...


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 07:02.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl