Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park Sportowy (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Reprezentacja Polski (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=181)

Dzimi 16.10.2012 21:52

Prawda jest taka, że z tym dachem od początku były problemy - najpierw przeciekał, potem to naprawili, ale wiele razy czytałem/słyszałem, że nie można go zasunąć jeśli już pada deszcz, bo grozi to katastrofą budowlaną. Po prostu ten dach jest niedorobiony, jest "dysfunkcyjny". Narodowe Centrum Sportu pewnie dobrze o tym wie.

Teraz kwiatki:

Cytat:

Pierwotnie napisane przez piotrek06 (Post 1282192)
"Narodowe Centrum Sportu informuje, że zgodnie z informacją od organizatora meczu Polska - Anglia, Polskiego Związku Piłki Nożnej, żadna ze stron spotkania nie chciała grać przy zamkniętym dachu. Na zasunięcie dachu muszą zgodzić się delegat meczu, obserwatorzy i drużyny. Żadna ze stron nie chciała jednak takiego rozwiązania."

Ale NCS kręci - to są ustalenia nie z dzisiaj, tylko z poniedziałku. Opinia z drugiej strony:
http://sport.interia.pl/reprezentacj...lia,nId,642462
Cytat:

- Polacy chcieli przełożenia pojedynku na inny termin, ale Anglicy nalegali, żeby odbył się on w środę - stwierdziła Agnieszka Olejkowska, rzeczniczka PZPN. "Biało-czerwoni" preferowali 14 listopada, kiedy towarzysko mamy spotkać się z Urugwajem.

Olejkowska poinformowała, że decyzję, aby nie zamykać dachu nad stadionem, podjął w poniedziałek delegat techniczny FIFA po uwzględnieniu opinii obu zespołów. Okazuje się, że tuż przed meczem nie było już technicznej możliwości, aby zasunąć dach, gdyż mogłoby to spowodować niebezpieczeństwo dla zebranych na stadionie kibiców.
Pogrubiony fragment z wypowiedzi Olejkowskiej oznacza dokładnie tyle, że przed meczem była inicjatywa delegata FIFA, aby dach zamknąć. Fragment "nie było technicznej możliwości" jednoznacznie potwierdza wadę dachu stadionu i fakt, że przy opadach już go zamknąć nie można.

Idziemy dalej - w LM robi się tak, że jeśli pada i na murawie zbiera się woda, zasuwa się dach, robi się 15 minutowy trening na 45 minut przed meczem, i gra się mecz. Tym rozwiązaniem spełnia się przepis FIFA, że trening i mecz muszą być w takich samych warunkach. W przypadku tego meczu zapewne delegat FIFA chciał zrobić tak samo jak się robi wszędzie w cywilizowanym świecie, ale otrzymał informację, że jak pada to tego dachu zasunąć "sie nie da". Dodatkowo ktoś bardzo mądry inaczej (a w Polsce przy władzy takich osób wiele) stwierdził, że skoro mamy dach, to po co drenaż na murawie. I katastrofa murowana.

Cały sęk w tym, że ktoś powinien o tym wszystkim (czyli o dachu, którego nie można zasunąć jak już pada, i o braku drenażu) powiedzieć wcześniej delegatowi FIFA, a wtedy jego poniedziałkowa decyzja przy takich prognozach pogody, była by zapewne inna.


Przy okazji - na podobnych wariackich papierach robi się u nas autostrady, i jak wiemy, wychodzi z tego wielka kupa, którą muszą strawić bankrutujące firmy budowlane i setki tysięcy głodujących pracowników.

Na deser, cytat z innego forum

Cytat:

byłem na kilku rozmowach z Alpine i NCS-em podczas budowy stadionu. Panowie byli, delikatnie mówiąc, niepoważni. Najpierw przez 3 miesiące nie było osoby odpowiedzialnej za dany fragment budowy, potem pojawił się gostek, który jednak nie mógł podjąć żadnej decyzji bo dopiero zapoznawał się z budową. Po miesiącu gostka już nie było, bo dostał posadkę w innej państwowej firemce.
Nie zdziwiłbym się, gdyby z tym dachem było coś nie teges.
Żródło: http://www.frazpc.pl/b/300229/1

saklak1906 16.10.2012 21:52

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wolfy (Post 1282204)

PZPN nic do murawy nie ma. Do stadionu zresztą też.
...

Kto byl organizatorem meczu? Tusk I PO czy PZPN?

Jak robisz impreze w ogrodzie to pierwsze co robisz to sprawdzasz pogode z tygoniowym wyprzedzeniem i wiesz czego sie spodziewac i co zaplanowac.Ale jak sie jest ignorantem to zawsze moza miec pretensje do innych

wolfy 16.10.2012 21:55

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emj10 (Post 1282207)
Nie twierdzę, że winy nie trzeba szukać, gdzie indziej skoro całe państwo jest chore, ale w tym wypadku to kolejny kamyczek do ogródka PZPN, bo on w głównej mierze odpowiadał za ten mecz. Kompetencje, a lepiej to nazywając braki kompetencji ich pracowników doprowadził do milionowych strat.

Ale co ma PZPN do stanu murawy na stadionie? Wytłumacz mi tę prostą zależność.
Lato z Kręciną drenaż pod.......ili? Czy może Piechniczek po pijaku projekt kreślił?

"W głównej mierze odpowiadał za mecz"? Za stan stadionu też?
Ponawiam pytanie - co mógł zrobić PZPN? Olejkowska miała z mopem po murawie zapierdalać?
Darujmy sobie ogólniki, bo dobrze wiadomo:
- kto stadion budował
- kto jest operatorem.

Jedyne, czego nie wiadomo: czemu dachu nie można zamknąć, gdy pada!?

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Dzimi (Post 1282209)
Prawda jest taka, że z tym dachem od początku były problemy - najpierw przeciekał, potem to naprawili, ale wiele razy czytałem/słyszałem, że nie można go zasunąć jeśli już pada deszcz, bo grozi to katastrofą budowlaną. Po prostu ten dach jest niedorobiony, jest "dysfunkcyjny". Narodowe Centrum Sportu pewnie dobrze o tym wie.

Teraz kwiatki:

Ale NCS kręci - to są ustalenia nie z dzisiaj, tylko z poniedziałku. Opinia z drugiej strony:

Idziemy dalej - w LM robi się tak, że jeśli pada i na murawie zbiera się woda, zasuwa się dach, robi się 15 minutowy trening na 45 minut przed meczem, i gra się mecz. Tym rozwiązaniem spełnia się przepis FIFA, że trening i mecz muszą być w takich samych warunkach.

W przypadku tego meczu zapewne delegat UEFA chciał zrobić tak samo jak się rodzi wszędzie w cywilizowanym świecie, ale otrzymał informację, że jak pada to tego dachu zasunąć "sie nie da". Dodatkowo ktoś bardzo mądry inaczej (a w Polsce przy władzy takich osób wiele) stwierdził, że skoro mamy dach, to po co drenaż na murawie. I katastrofa murowana.

Cały sęk w tym, że ktoś powinien o tym wszystkim (czyli o dachu, którego nie można zasunąć jak już pada, i o braku drenażu) powiedzieć wcześniej powiedzieć delegatowi UEFA, a jego decyzja przy takich prognozach pogody, była by zapewne inna.


Przy okazji - podobnie robi się u nas autostrady, i jak wiemy, wychodzi z tego wielka kupa, którą muszą strawić bankrutujące firmy budowlane i setki tysięcy głodujących pracowników.

Wszystko w temacie.

Konrad. 16.10.2012 21:56

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emj10 (Post 1282205)
Jak to nie ma PZPN nic? Czyżby to kadra PZPN nie miała ochoty grać przy zamkniętym dachu, bo znowu dostaliby zadyszki?
http://www.stadionnarodowy.org.pl/ak...centrum-sportu

Nie pada trochę, a nieprzerwanie od prawie 10h.

O co chodzi z tą legitką partyjną? Ponawiam pytanie.

To co wrzuciłeś jest manipulacją jaką wypuściło wspólnie NCS do współki z PZPNem, chcąc zwalić winę na FIFĘ Angoli i ew. naszych piłkarzy.

Raz: delegat fifa podjął tą decyzję po konstultacji z drużynami WCZORAJ.

Dwa: dzisiaj delegat na mecz przybył o godzinie dziewiętnastej.

Dlaczego nikt przez cały dzień nie próbował poinformować go o tym, że będą duże opady deszczu?

Byłem, na nie jednym meczu z dużo większymi opadami (choćby pamiętny mecz z Legią w wawie, gdzie nawet majtki człowiek miał przemoczone) i drenaż dawał radę. Czemu tutaj nie potrafił?

Tyle. Winni są organizatorzy meczu.

Że już nie wspomnę, że najzwyczajniej, trzy dni przed meczem należało zamknąć dach i nikogo się nie pytać o zdanie...
Cytat:

Pierwotnie napisane przez saklak1906 (Post 1282210)
Kto byl organizatorem meczu? Tusk I PO czy PZPN?

Jak robisz impreze w ogrodzie to pierwsze co robisz to sprawdzasz pogode z tygoniowym wyprzedzeniem i wiesz czego sie spodziewac i co zaplanowac.Ale jak sie jest ignorantem to zawsze moza miec pretensje do innych

Nie przeginaj, pzpn to ....y ale nic do stadionu nie mają.

Z NASZYCH PIENIĘDZY ON POWSTAŁ

Co do twojego porównania z ogrodem, gdy organizujesz impreze u mnie w ogrodzie i nagle ziemia się zapada to kto jest winny? Ja bo nie przygotowałem ogrodu, czy ty bo robiłeś tam impreze?

murray 16.10.2012 22:00

Wątek o meczu z Liege z lutego:
Cytat:

Pierwotnie napisane przez Oldpara (Post 1218979)
Murawa pierwsza klasa, jak sobie przypomnę Lazio... niech mi ktoś powie, ze Polska nie idzie do przodu..


emj10 16.10.2012 22:01

Nie wiem, czy to co wrzuciłem jest manipulacją, czy nie, ale do spółki z wypowiedzią Olejkowskiej wysuwa się jasny obraz sytuacji.

Co mogliby zrobić, aby mecz się dziś odbył? Musieliby zamknąć dach o 12 i grac przy zamkniętym dachu. Nie sądzę, aby jakikolwiek drenaż w Polsce wyrobił dzisiaj.

palikot 16.10.2012 22:01

Cytat:

Pierwotnie napisane przez saklak1906 (Post 1282210)
Kto byl organizatorem meczu? Tusk I PO czy PZPN?

Jak robisz impreze w ogrodzie to pierwsze co robisz to sprawdzasz pogode z tygoniowym wyprzedzeniem i wiesz czego sie spodziewac i co zaplanowac.Ale jak sie jest ignorantem to zawsze moza miec pretensje do innych

FIFA......

więc jednak chyba Lato i pzpn nie wiele mieli do gadania w tej sprawie

emj10 16.10.2012 22:03

FIFA po stronie zewnętrznej (międzynarodowej), a po stronie polskiej?

sergio 16.10.2012 22:04

Wie ktos gdzie można obejrzać i czy wogóle juz jest filmik z najciekawszej akcji dzisiajszego wieczoru?

hunter 16.10.2012 22:05

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emj10 (Post 1282218)
Nie wiem, czy to co wrzuciłem jest manipulacją, czy nie, ale do spółki z wypowiedzią Olejkowskiej wysuwa się jasny obraz sytuacji.

Co mogliby zrobić, aby mecz się dziś odbył? Musieliby zamknąć dach o 12 i grac przy zamkniętym dachu. Nie sądzę, aby jakikolwiek drenaż w Polsce wyrobił dzisiaj.

Pamiętasz pewien mecz w Doniecku na Euro? Tam ulewa była nieporównanie silniejsza, dachu stadion nie ma. Cena jego też znacznie niższa. Drenaż załatwił sprawę w 20 minut.

palikot 16.10.2012 22:05

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emj10 (Post 1282221)
FIFA po stronie zewnętrznej (międzynarodowej), a po stronie polskiej?

a wiesz ile strona polska ma do gadania?
Tyle ile przy wyborze zastępczego terminu, co ładnie kwitują słowa Fornalika "Anglicy się uparli"

hunter- na narodowym nie ma drenażu, bo nie ma nawet czasu ani nie jest to opłacalne, żeby go wogóle zakładać :D

wolfy 16.10.2012 22:05

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emj10 (Post 1282218)
Nie wiem, czy to co wrzuciłem jest manipulacją, czy nie, ale do spółki z wypowiedzią Olejkowskiej wysuwa się jasny obraz sytuacji.

Jasny chyba tylko dla Ciebie. Ja nadal nie rozumiem:
- co z drenażem
- czemu zamknięcie dachu podczas deszczu grozi zawaleniem?

Dla mnie to jest jakaś paranoja.

Ciekawe, czy dach "grozi katastrofą budowlaną" tylko w przypadku deszczu? Może ktoś się powinien tym zainteresować zanim dojdzie do tragedii? Bo mnie, jak usłyszałem ten tekst momentalnie przypomniało się Helsey...

MatMario 16.10.2012 22:08

A czemu dachu nie da się zasunąć jak pada deszcz. Ja osobiście stawiam na to że jest napisana instrukcja obsługi, gdzie projektant zaimplementował że można składać i rozkładać jak wieje maks 3 km/h jest plus 7 i nie pada. Każdy chce mieć dupochron i taki sobie napisał. Organizator czy właściciel na siebie nie weźmie tego ryzyka bo się boją, bo papier wisi nad nimi.

Natalia Siwiec na Orange Sport mocno zawiedziona zaistniałą sytuacją :D

Angielscy dziennikarze bez prądu na swoich stanowiskach :)

hunter 16.10.2012 22:08

Prezes NCS przyznał przed kamerami, że drenaż jest i działa... dobrze :lol:

wolfy 16.10.2012 22:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez hunter (Post 1282228)
Prezes NCS przyznał przed kamerami, że drenaż jest i działa... dobrze :lol:

Kamień z serca.

MatMario 16.10.2012 22:11

No to gramy :)

Ale będzie jazda jutro, Kaczor konferencja, Donaldinio konferencja, MSZ pisze notę protestacyjną, wojsko przyjeżdża na stadion odsączać murawę, Arukowicz przysyła lekarzy do bolących brzuchów angielskich dziennikarzy, a Kopacz będzie identyfikować kibiców na trybunach.

palikot 16.10.2012 22:12

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wolfy (Post 1282225)
Jasny chyba tylko dla Ciebie. Ja nadal nie rozumiem:
- co z drenażem
- czemu zamknięcie dachu podczas deszczu grozi zawaleniem?

Dla mnie to jest jakaś paranoja.

Ciekawe, czy dach "grozi katastrofą budowlaną" tylko w przypadku deszczu? Może ktoś się powinien tym zainteresować zanim dojdzie do tragedii? Bo mnie, jak usłyszałem ten tekst momentalnie przypomniało się Helsey...

Bo z tego co mówił gość z NCS są siłowniki które przesuwają konstrukcję, i jeśli napełni się gdzieś coś wodą, to automatycznie te siłowniki są odcinane. Nie ma technicznej możliwości, żeby go zamknąć podczas deszczu, więc czekają na to aż przestanie padać. Czy to prawda...? nie wiem, ale tak mówił gość

hunter - chyba go powaliło, mówił, że żadna murawa w Polsce by nie przyjęła tego deszczu... czysta PRowska zagrywka. Wiele było meczów z olbrzymimi oberwaniami chmury vide mecz przegrany z Górnikiem 0:2 u nas, i jak murawa swietnie działała.

Zresztą mogli przenieść na Hute... tam drenaż najlepszy w Europie, sami montowali :D

emj10 16.10.2012 22:12

Przecież sam pisałem o meczu na Ukrainie. Jak dobrze pamiętasz to był on na godzinę przerwany, a burza przeszła nad stadionem i drenaż mógł zebrać wodę. A tutaj jak pada od południa tak pada.

Co do drenażu to nie są pytania do mnie, bo skąd mam to wiedzieć?

wolfy 16.10.2012 22:14

Cytat:

Pierwotnie napisane przez palikot (Post 1282231)
Bo z tego co mówił gość z NCS są siłowniki które przesuwają konstrukcję, i jeśli napełni się gdzieś coś wodą, to automatycznie te siłowniki są odcinane. Nie ma technicznej możliwości, żeby go zamknąć podczas deszczu, więc czekają na to aż przestanie padać. Czy to prawda...? nie wiem, ale tak mówił gość

OK, ale dlaczego grozi to katastrofą? Bo takie uzasadnienie podali w TV.

Baala 16.10.2012 22:14

Trzeba powiedzieć wprost. To nie stadion Narodowy, ale przekręt Narodowy.

Wnioski są proste:
-w poniedziałek jest pytanie do trenerów czy wola grać prze zamkniętym dachu czy przy otwartym. Mówią, że przy otwartym.
- we wtorek pada deszcz i do momentu przyjazdu delegata nie zamykają dachu.
- delegat przyjeżdża i mówi "pada więc jednak zamykamy" no i tu pojawiaja sie jaja z tym bublem gdzie specjalnie cene zawyżali by ktoś mógł zarobić na boku. Dachu juz zamknąć nie można gdy deszcz juz leje. Co oczywiście jest nie do pomyślenia gdziekolwiek na świecie.
-dodatkowo ktoś se pomyślał że drenażu nie będzie bo jest dach. Ja nie wieerze że ten drenaż jest.

MatMario 16.10.2012 22:16

Jest jeszcze jedno wytłumaczenie. Bardzo proste i znane od trzech tygodni.

Lato odchodzi...

Jutro możliwe że bez kibiców, bo nie będzie zgody na imprezę masową :D

Ludzie poszli po hotdogi i zalała ich woda z awaryjnego odprowadzania z dachu <lol>

riv 16.10.2012 22:17

Cytat:

Pierwotnie napisane przez palikot (Post 1282231)
Bo z tego co mówił gość z NCS są siłowniki które przesuwają konstrukcję, i jeśli napełni się gdzieś coś wodą, to automatycznie te siłowniki są odcinane. Nie ma technicznej możliwości, żeby go zamknąć podczas deszczu, więc czekają na to aż przestanie padać. Czy to prawda...? nie wiem, ale tak mówił gość

To po cholerę nam ten dach?! Jak pada nie można, jak śnieg nie można a jak słońce nie trzeba...NASZA kasa w błoto...

emj10 16.10.2012 22:18

Także mając te informacje kogo w tym wypadku należy obwinić? Czyż nie PZPN, który po stronie polskiej zajmował się organizacją meczu, a od rana przygotowywał na wielkie chlańsko (Latuś podobno już przed meczem był w cugu) i zamiast poinformować wszystkich, włącznie z reprezentacjami, że w Warszawie ma padać do wieczora to siedzieli z założonymi rękoma i czekali na bibkę?

Dach zamykają rzadko z tego co widzę z roboty, więc trudno tutaj o jakieś uzasadnienie. Pewnie konstrukcja (na pewno) ma jakieś warunki, dla których można dokonać tej operacji. Podobne warunki są choćby przy montowaniu szyb na wieżowcach.

palikot 16.10.2012 22:20

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wolfy (Post 1282233)
OK, ale dlaczego grozi to katastrofą? Bo takie uzasadnienie podali w TV.

Po pierwsze: Telewizja kłamie :D
Po drugie: ch*j wie, czy grozi katastrofą, czy problemami w postaci późniejszych kosztów napraw czy czegoś. Wiadomo muszą coś mówić, żeby mówić. Faktem niezaprzeczalnym jest natomiast, że kasa w ten dach jest wydana w błoto, bo jest on niefunkcjonalny... Ktoś powinien beknąć za marnotrawstwo pieniędzy... albo dostać 500 tys premii ;)

emj10 - tak zajmował się, ale decyzji w tej sprawie, bez zgody delegatów podjąć nie może. Uzasadnienie przedstawiła rzeczniczka pzpn, zobaczymy czy sie fifa ustosunkuje, bo jak nie, to sprawa jasna. Winić należy delegatów FIFY

wolfy 16.10.2012 22:23

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emj10 (Post 1282237)
Pewnie konstrukcja (na pewno) ma jakieś warunki, dla których można dokonać tej operacji. Podobne warunki są choćby przy montowaniu szyb na wieżowcach.

Być może wydaje Ci się, że to co napisałeś brzmi mądrze. Jest wręcz przeciwnie.

Jeżeli "warunki brzegowe" zasunięcia dachu to brak deszczu...
Muszę dalej ciągnąć?

Ponawiam pytanie - gdzie tu wina PZPN?

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emj10 (Post 1282237)
Także mając te informacje kogo w tym wypadku należy obwinić? Czyż nie PZPN, który po stronie polskiej zajmował się organizacją meczu, a od rana przygotowywał na wielkie chlańsko (Latuś podobno już przed meczem był w cugu) i zamiast poinformować wszystkich, włącznie z reprezentacjami, że w Warszawie ma padać do wieczora to siedzieli z założonymi rękoma i czekali na bibkę?

OK, to już jest marne fantasy. Co ma nawalony Lato do faktu, ze nie ma drenażu i dachu nie da się zasunąć podczas deszczu?

emj10 16.10.2012 22:26

Brak deszczu, czy wiatr mogą być istotne przy czymś takim. Nie znam się na konstrukcji, musiałbym spytać siostry, która w tym siedzi, ale pewnie jest jakieś ograniczenie nacisku, który może być podczas ciągłej ulewy przy składaniu, bądź rozkładaniu dachu. Masz inne wytłumaczenie?

palikot 16.10.2012 22:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wolfy (Post 1282240)
Być może wydaje Ci się, że to co napisałeś brzmi mądrze. Jest wręcz przeciwnie.

Jeżeli "warunki brzegowe" zasunięcia dachu to brak deszczu...
Muszę dalej ciągnąć?

Ponawiam pytanie - gdzie tu wina PZPN?

Wina jest tam, gdzie ktoś nie wykorzystał swoich kompetencji w zakresie postawienia nakazu zasunięcia dachu. Jestem wielce nieugięty twierdząc, że PZPN akurat w tej sprawie specjalnych kompetencji nie miał

emj10 - rozumiemy twoje rozgoryczenie, my też byśmy chcieli, żeby było dobrze, no ale jak się nie da to się nie da i już. Z czym chcemy polemizować? Być mądrzejsi zza monitorów? Mamy info jakie mamy na tym się opieramy, może się da, może nie, ale tego nie wiemy z innego źródła, niż te które obecnie nam udostępniono.

wolfy 16.10.2012 22:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emj10 (Post 1282241)
Brak deszczu, czy wiatr mogą być istotne przy czymś takim. Nie znam się na konstrukcji, musiałbym spytać siostry, która w tym siedzi, ale pewnie jest jakieś ograniczenie nacisku, który może być podczas ciągłej ulewy przy składaniu, bądź rozkładaniu dachu. Masz inne wytłumaczenie?

Ja wierzę w to, że dach jest s.......ony. Pytanie - jak to możliwe na stadionie za dwa miliardy?!
Bo przyznasz chyba, że nie jest to normalne?

dynek.pl 16.10.2012 22:29

Oczywiście winnych całej sytuacji nie znajdziemy - każdy umywa ręce.
Trzeba przyznać, że Grzesiu L. odchodzi z wielką pompą :)
To kara za rozdanie 50% biletów po znajomości i kara dla głupków z klubu kibica :)

Tak jak po euro można było być dumnym tak teraz wstyd na cały świat no ale organizatorem wtedy była uefa i jakoś na mecz otwarcia dach zasunięto i mimo oberwania chmury 2 godz. przed meczem otwarcia wszystko odbyło się bez problemów.

emj10 16.10.2012 22:30

Właśnie o tym piszę. Ktoś zmianę poniedziałkowej decyzji mógł wymóc. Jeśli nie był to PZPN, który wydaje się, że było to jego obowiązkiem, a jak twierdzi NCS nikogo nie przekonano do tego pomysłu to właśnie trupa Laty odpowiada za to pośmiewisko przed całym piłkarskim światem.

Już widzę te tytuły: "Na najdroższym stadionie świata nie da się grać w piłkę podczas deszczu".*
* Najdroższy / bądź nie - można skreślić.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 17:27.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl