Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

pepe72 21.08.2018 23:31

Cytat:

Pierwotnie napisane przez filemon (Post 1512829)
Mógłbyś to robić co kolejkę?

Yes, sir!
Arkusz gotowy. Wpisać dane i będziemy patrzeć dokąd zmierzamy. :pala:

Jeszcze stałe średnie dla E-klapy na ten sezon:
Kod:

            pkt meczów  średnia
14 miejsce  40  37      1,08
Top 8      40  30      1,33
Top 8 (20)  40  20      2,00
Top 3      63  37      1,70
mistrz      73  37      1,97


Arkadiusz.Czerepach 22.08.2018 09:20

ale pisz też w meczowych ile pkt pozostało do wymienionych celów to bardzie unaocznia sytuacje

pepe72 25.08.2018 22:18

Wisła po 6 kolejce:
11 punktów
29 brakuje do utrzymania się po 37 kolejkach
29 brakuje do 8 miejsca po 30 kolejkach
1,83 - dotychczasowa średnia punktów na mecz

wymagana średnia (w kolejnych kolejkach) na mecz:
0,94 - 14 miejsce (37) - po 37 kolejkach
1,21 - 8 miejsce (30) - po 30 kolejkach
2,07 - 8 miejsce (20) - po 20 kolejkach czyli na koniec roku, przed zimowym okienkiem, w którym możemy się spodziewać wyprzedaży.

Dwie statystyki dla świrów:
wymagane średnie (w kolejnych kolejkach) na mecz:
1,68 - 3(37)
2,00 - 1(37)

Tu są założenia dla statystyk: https://wislakrakow.com/forum/showpo...&postcount=960

brylant17 26.08.2018 06:46

Przestań z tym utrzymaniem bo mam ciebie dość

Arkadiusz.Czerepach 26.08.2018 07:40

mowie ci podawaj w formie pkt potrzebnych do konkretnego celu , a nie sredniej, jak znadje chwile wolnego to policze srednie wartosci dla ostatnich 10 lat, bo te zalozenia na ktorych bazujesz sa troche mało miaro dajne , tylko troche to zajmie czasu bo ESA grala przez ten czas roznymi systemami

Adasss 26.08.2018 10:19

Wg mnie liczenie w ten sposób niebezpiecznie (średnie) zbliża się już do takiego stosowania statystki, jak w 3 stopniu ze znanego powiedzenia, spopularyzowanego przez Marka Twaina ;)
W tej chwili ilość zmiennych (prawdopodobnych zdarzeń mogących wpłynąć na końcowy rezultat) jest tak duża, że w zasadzie nie sposób brać tego na poważnie.
Odliczanie brakujących punktów do średnich wieloletnich miałoby trochę większy sens, z naciskiem na "trochę". ;)

A jak już się tak bawimy się w te "prognozy" to zacząłbym przynajmniej od jakichś prób choćby minimalnej "normalizacji" wyników. Np. uwzględniłbym to, że inaczej punktuje się u siebie i na wyjeździe, bo w naszym przypadku, w momencie gdy mamy 2 mecze więcej rozegrane u siebie, wpływa to trochę na otrzymany wynik.

pepe72 26.08.2018 10:37

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1513072)
mowie ci podawaj w formie pkt potrzebnych do konkretnego celu , a nie sredniej, jak znadje chwile wolnego to policze srednie wartosci dla ostatnich 10 lat, bo te zalozenia na ktorych bazujesz sa troche mało miaro dajne , tylko troche to zajmie czasu bo ESA grala przez ten czas roznymi systemami

Przecież podaję.
Brakuje 29 punktów zarówno do top8 jak i do top14. Jak zrobisz statystyki za wszystkie sezony 3 rundowe to wychodzi magiczne 40 punktów.

Tu to opisuję ale post poszedł na koniec strony:
https://wislakrakow.com/forum/showpo...&postcount=960

Ile brakuje do top3 czy do majstra nie podaję, bo nie chcę by komuś odp...ło, że "idziemy po mistrza" czy też "Wisła w pucharach". Tam są tylko potrzebne średnie.

Procenty, które robiliśmy z Adasssem to da się dopiero kilka kolejek przed zdarzeniem, bo inaczej komputery się przycinają ;)

pepe72 26.08.2018 10:39

To jeszcze raz, na czym bazuję obliczenia:

Porównując sezony 3 rundowe (od 2013/14) mam następujące wnioski.
1. 40 punktów wystarczy by utrzymać się po 37 kolejkach
2. 40 punktów wystarczy by zająć 8 miejsce po 30 koejkach
3. 3 miejsce (puchary) dają średnio 63 punkty
4. Na mistrza średnio wystarczają 73 punkty

Średnie dla E-klapy na ten sezon:
Kod:

            pkt meczów  średnia
14 miejsce  40  37      1,08
Top 8      40  30      1,33
Top 8 (20)  40  20      2,00
Top 3      63  37      1,70
mistrz      73  37      1,97

Jak ktoś to chce zweryfikować to
np:
http://www.90minut.pl/liga/0/liga6826.html
Inne kolejki, klikamy w Statystyki i tabelę po 30 kolejce.
itd.

pepe72 26.08.2018 13:34

Tu są statystyki sezonów 3 rundowych:

Kod:

    2013/14          2014/15          2015/16              2016/17          2017/18   
1    Legia    50(63)  Lech    43(54)  Legia        43(60)  Legia    44(58)  Legia    70
3    Ruch    34(50)  Jaga    41(49)  Zagłebie    38(45)  Lech    42(55)  Lech      60
8    Lechia  40      Lechia  41      Ruch        38      Korona  39      Zagłebie  43
9    Craxa    39      Korona  39      Podbeskidzie 38      Wisła P  39      Arka      40
14  Craxa    25(39)  Górnik Ł 27(34)  Górnik Ł    24(31)  Craxa    24(31)  Piast    37
15  Widzew  22(22)  Zawisza  24(29)  Górnik Z    23(25)  Górnik Ł 22(30)  Bruk-Bet  36
16  Zagłębie 16(29)  GKS B    21(31)  Podbeskidzie 20(38)  Ruch    19(30)  Sandecja  33

Miejsca 8 i 9 są brane po 30 kolejce.
To panowie, do dzieła ;)


Cytat:

Pierwotnie napisane przez Adasss (Post 1513090)
...
A jak już się tak bawimy się w te "prognozy" to zacząłbym przynajmniej od jakichś prób choćby minimalnej "normalizacji" wyników. Np. uwzględniłbym to, że inaczej punktuje się u siebie i na wyjeździe, bo w naszym przypadku, w momencie gdy mamy 2 mecze więcej rozegrane u siebie, wpływa to trochę na otrzymany wynik.

Zaproponuj coś ;)
Z tym, że o ile 40 punktów wydaje się dość dobra granicą to próba normalizacji po 6 kolejkach będzie IMHO obarczona większym błędem.

Adasss 26.08.2018 14:04

Akurat "normalizacja" uwzględniająca wyniki u siebie i wyjazdowe jest tak prosta, że nawet nie sądziłem, że muszę to pisać ;)
Ale proszę bardzo, poniżej przykładowe obliczenia dla wyniku po 30 kolejkach :
Kod:

"średnia punktowa u siebie"*15 + "średnia punktowa na wyjeździe"*15 = 2*15 + 1,5*15 = 52,5
Wszystko ładnie policzalne, co nie zmienia faktu, że dalej jest to praktycznie zwykłe "wróżenie z fusów" :D

pepe72 26.08.2018 16:02

Mając w pamięci, że graliśmy 4 mecze w domu i 2 na wyjeździe to średnia wyjazdowa jest oparta na wielkiej próbie :D
Z 6 kolejkowej średniej mamy wartość oczekiwaną 55 po 30 kolejce i 68 po 37.
A teraz powodzenia w obliczaniu 37 kolejki wg algorytmu "śr.dom+śr.wyjazd" :D

Chwilowo to możemy podyskutować czy 40 punktów jest takie magiczne, a reszta to faktycznie za jakiś miesiąc.

brylant17 26.08.2018 16:22

Drugi Probierz z ciebie :lol: ;)

Adasss 26.08.2018 16:49

Jaki problem? ;)
Kod:

19*2+18*1,5 = 65    (85% szans na miejsce 1-4 po 30 kolejce)
18*2+19*1,5 = 64,5  (15 % szans na miejsce 5-8  po 30 kolejce)

Te szanse to przy założeniu zdobycia 52-53 pkt po 30 kolejce, na podstawie ostatnich 5 sezonów.
To chyba byłoby na tyle tego czytania z fusów ;)

it 27.08.2018 20:20

Nie wiem czy ktoś zwrócił na to uwagę w innym temacie, ale po sześciu kolejkach mamy najlepszy w lidze bilans bramkowy.
Wydaje mi się, że nie było takiej sytuacji z 8 lat.

Arkadiusz.Czerepach 28.08.2018 08:57

Pepe , gdzie staty po 6 kolejce ?

to ile brakuje do pucharów :P ?

pepe72 28.08.2018 15:46

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1513246)
Pepe , gdzie staty po 6 kolejce ?

to ile brakuje do pucharów :P ?

:evil:

Tu: https://wislakrakow.com/forum/showpo...&postcount=965

Do pucharów potrzebna jest średnia 1,68 w pozostałych 31 meczach. Ew. licząc od początku sezonu, utrzymania średniej powyżej 1,70. Na razie mamy wyższą.
Do zdobycia 40 punktów nie podaję odliczania do wyższych celów bo patrz tekst w moim podpisie.

Arek95 28.08.2018 20:04

Pany, przede wszystkim to wszystko to jest matematyka! Czysta teoria, a jak wiadomo w piłce matematyka znaczy niewiele, a w naszej lidze wręcz nic...
Mimo wszystko Pepe bardzo fajne, profesjonalne podejście do sprawy jeżeli chodzi o podawanie danych dotyczących tej "magicznej" poniekąd bariery 40 punktów do utrzymania. Taka mała prośba z mojej strony jakby ten drobny poniekąd watek był gdzieś tam drobnym druczkiem wypisywany na koniec np. pod tematem dotyczącym analizy kolejnego meczu i przeciwnika

pepe72 28.08.2018 23:35

@Arek95 - od początku sezonu wpisuję to jako komentarz w temacie meczowym ale po meczu. W sobotę byłem w domu szybciej, bo z dzieckiem więc było to jeszcze w sobotę. Po ostatnim meczu ktoś napisał to również drugi raz.
I niezależnie od tego ile osób to wk...i niech w tym roku zarząd przede wszystkim zbilansuje budżet. Paka się zrobiła niezła, wyniki wyrabia, że aż miło. Ale audyt licencyjny będzie koszmarem. Być może Rudy i spółka nam trochę odpuszczą, bo Wisła. Ale praw ekonomii nie przeskoczymy.
Przed meczem byłoby to trochę dołujące więc nie odbierajmy sobie przyjemności :)

pepe72 01.09.2018 23:16

Wisła po 7 kolejce (ponoć mecz był *ujowy, nie mogłem oglądać):
14 punktów
Do 40 magicznych punktów:
- 26 brakuje do utrzymania się po 37 kolejkach
- 26 brakuje do 8 miejsca po 30 kolejkach
2,0 - dotychczasowa średnia punktów na mecz
2,0 - dotychczasowa średnia punktów na mecz w domu
2,0 - dotychczasowa średnia punktów na mecz na wyjeździe

wymagana średnia (w kolejnych kolejkach) na mecz:
0,87 - 14 miejsce (37) - po 37 kolejkach
1,13 - 8 miejsce (30) - po 30 kolejkach
2,00 - 8 miejsce (20) - po 20 kolejkach czyli na koniec roku, przed zimowym okienkiem.

Wróżenie z fusów ew. statystyki dla świrów:
wymagane średnie (w kolejnych kolejkach) na mecz:
1,63 - 3(37)
1,97 - 1(37)

Karherop 02.09.2018 08:44

@pepe72, co Ty tak ciągle z tą wyprzedażą? Zima nigdy nie przynosi aż takich rotacji w zespole.


Jedyna refleksja z tych statystyk, to że nie ma szans na zagwarantowanie sobie 8 do zimy. Musielibyśmy punktować jak byśmy szli na mistrzostwo. A tu trzeba tonować nastroje.



Ale jednocześnie spadek nam raczej nie grozi.

Arkadiusz.Czerepach 02.09.2018 10:11

na jakiej stronce można sobie wygnerować tabele za dowolny okres czasu ?

wiecie, czasem ktoś wrzuca np tabele tylko dla okresu jak był jakiś trener , albo konkretnie od ktorejs do ktorejs tabelki ?

mam chwilke czasu wiec chcialbym policzyc statystyczne srednie pkt jakie sa potrzebne do 1 ,3 i 14 miejsca za dłuższy okres czasu , jaki uwazacie za miarodajny? 10 lat ?

KrzychooR 02.09.2018 10:22

Na 90minut mozna było tak zrobić. W sensie ze jakiś przedział czasowy można było ustawić.

Arkadiusz.Czerepach 02.09.2018 10:28

tylko gdzie znalesc te opcje ?

Karherop 02.09.2018 10:30

http://www.90minut.pl/stats.php?id=9937

pepe72 02.09.2018 13:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1513691)
tylko gdzie znalesc te opcje ?

Musisz wejść na odpowiedni sezon np. tu:
http://www.90minut.pl/liga/0/liga9937.html
i kliknąć statystyki.

Tam są dwie opcje - albo wg dat albo (to trzyma kontekst sezonu, więc ważne którędy wchodzisz) "tabele ligowe wg kolejek"

pepe72 02.09.2018 13:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1513680)
@pepe72, co Ty tak ciągle z tą wyprzedażą? Zima nigdy nie przynosi aż takich rotacji w zespole.


Jedyna refleksja z tych statystyk, to że nie ma szans na zagwarantowanie sobie 8 do zimy. Musielibyśmy punktować jak byśmy szli na mistrzostwo. A tu trzeba tonować nastroje.



Ale jednocześnie spadek nam raczej nie grozi.

Wywalę komentarz o wyprzedaży. Ale obawiam się, że w tym sezonie w zimie ktoś jednak odejdzie.

leszekm 02.09.2018 13:42

Czy jest gdzieś wykaz ile przebiegliśmy za Carillo a ile za Stolarczyka?.Ciekawe jak wyszłoby porównanie.

Arkadiusz.Czerepach 02.09.2018 17:20

pepe obliczam te srednia na 1 miejsce 4 i 14 (bo tylko esa37 to za krotki okres imho), ale nie wiem od kiedy robic , najpierw myslalem za 10 lat , ale teraz mysle albo od wejscia TF , albo od powrotu do 1 ligi w 96

pepe72 02.09.2018 18:11

Ambitne zadanie. Powodzenia.
Jak będziesz miał wnioski to się nad nimi popastwimy :>

Arkadiusz.Czerepach 02.09.2018 18:52

ok, już wiem za datę startową przyjmujemy sezon 1995/1996 , dla wiarygodności statystyk rozmiar próby ma znaczenie więc im więcej seoznów tym lepiej , jednak do sezonu 1994/1995 byly 2pkt za zwycięstwo to już mi się nie chce przeliczać , chociaż z esa37 też było troche roboty no i ten wynalazek z 2001/2002 :)

forthy 02.09.2018 21:50

Duża praca własna zawsze mile widziana.

Zwłaszcza u premiera, bo to w RP rzadko spotykane :D

Arkadiusz.Czerepach 02.09.2018 23:34

kurde skasowało mi długiego posta :(

w każdym razie ku przestrodze pamiętajcie: statystycznie wychodząc z psem na spacer macie po 3 nogi ;)

więc np fenomenalny wynik widzewa z 95/96 (srednia 2,59 w 34 meczach 88pkt! kosmos!) i niewiele gorszy nasz z 07/08 (2,57 w 30 meczach 77pkt) troche podbijają wynik

ogólnie widać że spadł zdecydowanie poziom sportowy kolejnych mistrzów polski w ostatnich latach

lata 96-00 srednia mistrza 2,3 (przy esa 37 dałoby to 85pkt)
lata 01-10 srednia mistrza 2,28 (przy esa 37 dałoby to 84pkt)
lata 11-18 srednia mistrza 1,99 (przy esa 37 dałoby to 74pkt)

a np jaśnie aktualnie nam panująca Legia zdobyła teraz całe 70pkt

niechlubną ciekawostką jest fakt że za cały ten badany przeze mnie okres , najsłabszym mistrzem byliśmy my w 10/11 ex aequo ze Śląskiem rok póniej (srednia 1,87 przy esa37 dałoby to 69pkt) widać więc że tegoroczny wynik Legii to też ścisła czołówka au rebours

więc lepiej wspominać sezon 07/08 , bo 24z 5r 1p , naprawdę robi wrażenie

ale naprawde czapki z głów przed przyjaciółmi z Łodzi , bo to co wtedy wykręcił z nimi Franek Smuda to jest KOSMOS 27z 7r 0p , a dodajmy że przy 34 kolejkach trudniej o wyższą średnią niż przy 30 , zawsze to przy dłuższym sezonie łatwiej coś się może spi.dolić

no ale do rzeczy podsumowując statystycznie w naszej kopanej potrzeba

81pkt do mistrza
62pkt do pucharów
39pkt do utrzymania

(przy 37 kolejkach bez podziału pnkt po rundzie zasadniczej)

jeszcze raz podkreslam że jest to średnia arytmetyczna, jak ktoś się chce bawić w ważone to zapraszam

pepe72 04.09.2018 11:03

W temacie utrzymania to się różnimy 1 punktem. Czyli w zasadzie nie ma się o co spierać, choć Podbeskidzie w 2015/16 spadło z 39 [20(38)] punktami.
Ale jeszcze 9 zwycięstw i spokój. :rotfl:

Zaś z ciekawostek ekstraklapy to 7 zespołów po 7 kolejkach ma średnią poniżej "utrzymania". Przy 40 punktach to jest 1.08, przy 39 1.05:

Kod:

#                    mecz pkt  średnia
10  Górnik Zabrze      7  7  1,00
11  Arka Gdynia        7  7  1,00
12  Wisła Płock        7  6  0,86
13  Śląsk Wrocław      7  6  0,86
14  Zagłębie Sosnowiec 7  5  0,71
15  Pogoń Szczecin    7  3  0,43
16  Cracovia          7  3  0,43


s1mone 04.09.2018 11:19

Tylko, że za czasów PBB dzielono punkty w rundzie finałowej.

Jakby ich nie dzielono to by spokojnie się utrzymało, mimo katastrofalnych wyników w kluczowej części sezonu. Spadek świetnie punktującego PBB był jednym z kluczowych argumentów przy usuwaniu podziału punktów.

Tak samo średnia arytmetyczna na mistrzostwo i puchary wg AC jest nieaktualna. Zawyżają ją kluby z lat wcześniejszych, a od paru ostatnich sezonów mistrz ma lub prawie ma 2 punkty w meczu. Obecnie punktowanie z siłą 2 pts / mecz niemal gwarantuje walkę o mistrzostwo do ostatniej kolejki (często udaną).

Bardziej aktualna jest liczba 74 pts, którą podał jako średnią za lata 11-18. 81 punktów praktycznie gwarantuje mistrzostwo w cuglach z dużą przewagą punktową nad resztą stawki.

pepe72 04.09.2018 11:33

Cytat:

Pierwotnie napisane przez s1mone (Post 1513805)
Tylko, że za czasów PBB dzielono punkty w rundzie finałowej.

Jakby ich nie dzielono to by spokojnie się utrzymało, mimo katastrofalnych wyników w kluczowej części sezonu.


Tak samo średnia arytmetyczna na mistrzostwo i puchary wg AC jest nieaktualna. Zawyżają ją kluby z lat wcześniejszych, a od paru ostatnich sezonów mistrz ma lub prawie ma 2 punkty w meczu. Obecnie punktowanie z siłą 2 pts / mecz niemal gwarantuje walkę o mistrzostwo w naszej kopanej.

Ta, ale 14 Górnik Łęczna miał też 39 [24(31)] punktów. Zgodnie z regułami 3 rundy Podbeskidzie byłoby wyżej niż Łęczna. Ale ciężko mówić, że 39 punktów było w tamtym sezonie bezpieczne.

Arkadiusz.Czerepach 04.09.2018 11:47

pamiętajmy o powiedzonku Marka Twaina ;)

ArturBarlinek 04.09.2018 11:48

W zeszłym sezonie od kolejki 8 do 15 [8 kolejek] zdobyliśmy 11 pkt.
Średnia 1,375 pkt, jeśli teraz będziemy zdobywać więcej średniej na mecz, możemy naprawdę włączyć się do gry o wyższą stawkę.

Karherop 04.09.2018 11:52

I za Kiko rok temu i za Smudy przeszlo 4 mieliśmy podobny stan posiadania jak teraz. A skończyło sie tylko i az 2x 6 miejscem.

Niech to będzie lekkim kublem zimnej wody dla tych którzy przeliczaja punkty potrzebne do zdobycia mistrzostwa.

pepe72 04.09.2018 12:11

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkadiusz.Czerepach (Post 1513807)
pamiętajmy o powiedzonku Marka Twaina ;)

Dlatego ten temat nazywa się ZABAWY statystyką.

Jakby się ktoś chciał doktoryzować to przypominam, że z jednej strony próba 37 (kolejek) jest dość mała.
Z drugiej strony na tyle duża, że nie możemy (jeszcze) bawić się na wszystkich możliwych rozwiązaniach.
Wszystkich możliwych wyników jest (3^8)^37
- 3 możliwe wyniki (w-r-p)
- 8 meczów w kolejce
- 37 kolejek

Po 7 kolejce komp pokazuje mi 3,23E+114

BlurgH 04.09.2018 12:41

Tak z innej bajki, ale również statystycznie - po tych 7 kolejkach wygląda na to, że strzelamy dokładnie 1 gola na mecz więcej, niż tracimy ;)


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 02:29.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl