![]() |
Cytat:
|
Cytat:
|
zbytnio się nie wysiliłem i znalazłem 2 przykłady, Alianz Arena
http://www.fussballtempel.net/uefa/G...anz_Arena2.jpg Legia http://www.legialive.pl/news/34267_S..._zaplecza.html a chodzi o to, że zawsze jest jakiś problem, barierka zła bo zasłoni dziecku widok, albo argument, że byłem na kilku stadionach i tam ich nie widziałem więc po co u nas ma być itp. 1q2 polecam lepiej się przyglądać a co do ewakucji to jest to wszystko określone przepisami a nie Waszymi opiniami... |
Cytat:
Czy chcemy czy nie chcemy, barierki muszą być, ponieważ wysokość stopnia Pan Szanowny Architekt wyznaczył na wysokość h.51 cm, i tutaj prawo budowlane nie zna litości. Widoczne krzesełka-to model próbny-tzn, że właściwy będzie mial kolor srebrny (ocynk ogniowy), a same krzesełka w kolorach przewidzianych w projekcie-czyli w Naszych barwach. ps.poprzez to ,że kolor konstrukcji będzie się licował z "podłożem", wizualnie powinno być OK. |
a kolor barierek ? srebrne?
|
czy barierki sa również przewidziane na niższym poziomie trybuny ?
|
A te barierki to nie będą czasem tylko w narożnikach?
Swoją drogą jak Wam będą barierki zasłaniać to nie ma się co martwić bo jak by ich nie było na to samo by wyszło... http://stadionwisly.info/fotorelacje...dion_wisly.jpg |
Cytat:
|
Cytat:
|
ale o co wam chodzi z tymi barierkami......one beda tylko na drugim poziomie trybun, poza tym jest okreslone prawem ze jezeli stopien trybuny ma powyzej 50 cm to musi byc barierka i tyle, wiec po co prowadzic te dziwne dywagacje jak to i tak nic nie zmieni
|
Cytat:
|
Cytat:
|
raczej niewiedza projektanta...chociaz ja podejrzewam ze Obtłuwicz celowo dał 51 cm i wcale nie mysle zeby to byla jego zła wola, po prostu myslał o bezpieczenstwie, a nie o tym czy to bedzie podobac sie kibicom, bo tego to akurat przewidziec nie mogl
|
Jednocześnie jeśli wysokość między rzędami będzie większa od 50 cm to należy ją zabezpieczyć barierką lub innym elementem (np. podwyższonym oparciem siedzenia) o wysokości minimalnej 70 cm. (§296p.1 oraz p.7[2])-cytat z Prawa Budowlanego
|
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
|
Na pewno Obtułowicz celowo podjął decyzję,by wysokość stopnia wynosiła 51 cm. Wiadomo ,że bezpieczeństwo jest sprawą pierwszorzędną. Barierki nie powinny być problemem,jeśli tylko nie będą pogarszały widoczności,a co za tym idzie komfortu użytkowania stadionu przez kibica. Dla mnie największą wadą naszego obiektu,jest to,iż odległość trybun od linii bocznych będzie wynosić aż 17 m . Jest to ewenement na skalę światową,wśród nowo budowanych stadionów (oprócz olimpijskich). To właśnie najbardziej boli z wszystkich uchybień w projekcie.
|
1. PROJEKTOWANIE PROFILU WIDOWNI
Projektując widownię w obiekcie sportowym staramy się zapewnić jak najlepszą widoczność oraz komfort oglądania spektaklu i zarazem jak najprostszą ewakuację. W uproszczeniu można powiedzieć, że z jednej strony widownia ma być jak najbardziej z drugiej jak najmniej stroma. Szukając kompromisu należy prawidłowo założyć pewne wielkości i przy zastosowaniu jednego z rodzajów profili widowni zaprojektować ją jak najniższą z jednoczesnym zapewnieniem dobrej widoczności. WIDZ Projektując widownię musimy założyć dla jakiego widza będzie ona przeznaczona. Jeżeli przyjmiemy, że dla średniego mężczyzny to na pewno zasłoni on widoczność siedzącej za nim średniej kobiety. Już na samym wstępie natrafiamy na problem wymagający głębszych badań i analiz. Dla dalszych rozważań przyjmę jako postać modelu mężczyznę 50 centylowego (50% populacji mężczyzn nie przekracza wymiarów modelu), którego odległość oczu od podłogi wynosi 126 cm. Zasadne wydaje się jednak obniżenie tej wysokości do 117 cm (jak dla 50 centylowej kobiety). 1.2. PUNKT F Jest to „punkt” na który patrzą wszyscy widzowie. W kinie jest to ekran, w cyrku arena, a w obiekcie sportowym boisko lub sami zawodnicy. Aby dobrać jak najlepszą widoczność należy wybrać ze wszystkich istotnych punktów te, które są niezbędne do prawidłowego odbioru widowiska sportowego. Następnie wyodrębnić miejsca najłatwiejsze do zasłonięcia przez widzów siedzących w rzędach wcześniejszych (najczęściej leżące najbliżej widowni). Dla koszykówki, siatkówki, tenisa punkt F umieścimy na linii boiska najbardziej zbliżonej do pierwszego widza trybuny, ale dla piłki ręcznej linie końcowe nie są już tak ważne. Dla boksu na przykład jest to płaszyczyzna areny uniesiona mniej więcej do pasa zawodników, dla pływania - krawędź basenu, dla lodowiska góra bandy (z założeniem jednak, iż widownia powinna być możliwie stroma tak aby widać było jak najwięcej lodu za bandą). Położenie punktu F zależy więc od dyscyplin rozgrywanych w danym obiekcie. Czy jesteśmy jednak w stanie przeznaczenie hali do końca przewidzieć? Przy dzisiejszej mnogości nowych dyscyplin sportowych i możliwości rozłożenia basenu w hali będzie to bardzo trudne. 1.3. GŁĘBOKOŚĆ RZĘDóW. Na głębokość rzędów mają wpływ dwie wielkości. Pierwszą podaje :§261 p 2 i 3 [2] „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. czyli: „2) szerokość przejść pomiędzy rzędami siedzeń nie mniejszą niż 0,45 m , przy czym odległość tę należy ustalać, biorąc pod uwagę odstęp między stałymi elementami siedzeń, 3) ... dopuszcza się zwiększenie liczby miejsc w rzędach odpowiednio 40 i 20 pod warunkiem zwiększenia odstępu między rzędami siedzeń o 1 cm na każde dodatkowe siedzenie odpowiednio powyżej 16 lub 8,” Drugą jest ilość i wielkość podnóżków w stopniach przejść między rzędami. Dla dalszych rozważań przyjmę 85 cm jako głębokość rzędów najczęściej spotykaną. Należy jednak pamiętać, że im ta wartość będzie większa tym widownia będzie bardzie większa i bardziej komfortowa. 1.4. ROZSTAWIENIE SIEDZEŃ Dążenie do zmieszczenia jak największej ilości osób w sektorach, budowania z elementów powtarzalnych, potrzeb wykonania jak najbardziej czytelnej drogi ewakuacyjnej (bez załamań i wystających siedzeń) oraz wielu dyscyplin rozgrywanych w jednym obiekcie powoduje, że projektowane są obecnie przeważnie widownie, gdzie siedzenia następują bezpośrednio za sobą bez przesunięcia. Gdyby jednak projektować widownię wyłącznie dla jednej dyscypliny (np. dla boksu) wydaje się być zasadne przesunięcie rzędów siedzeń o 0,5 szerokości krzesełka w każdym rzędzie. Umożliwi to znaczące zmniejszenie pochyłości widowni. 1.5. ODLEGŁOŚĆ PIERWSZEGO WIDZA OD PUNKTU F Jest to wyłącznie założenie projektanta. Może być oparte jedynie na powiązaniu z wielkością hali, niezbędnymi skrajniami dla boisk i wymaganiami inwestora np. aby pod widownią znajdowały się pomieszczenia. To założenie projektowe ma najbardziej istotny wpływ na profil widowni. Im odległość pierwszego widza w poziomie będzie mniejsza od punktu F albo w pionie większa tym widownia będzie bardziej stroma. http://www.kns.b2me.pl/images/architektura-43.jpg Rys. 1. Zależność nachylenia od odległości w pionie między F, a pierwszym widzem. http://www.kns.b2me.pl/images/architektura-44.jpg Rys. 2. Zależność nachylenia od odległości w poziomie między F, a pierwszym widzem 1.6. WYSOKOŚĆ STOPNI W DOJŚCIACH Według mojej opinii należy zastosować §68 p.1[2], czyli wysokość stopnia maksymalnie 17,5cm. Natomiast długości podnóżków obliczyć zgodnie z: 2h+s=60-65cm. Często spotyka się jednak schody w dojściach o zupełnie innych wymiarach np. h=20cm lub s=24cm. Jednocześnie jeśli wysokość między rzędami będzie większa od 50 cm to należy ją zabezpieczyć barierką lub innym elementem (np. podwyższonym oparciem siedzenia) o wysokości minimalnej 70 cm. (§296p.1 oraz p.7[2]) 1.7. PROFIL KRZYWOLINIOWY Mając już ustalone wszystkie potrzebne dane możemy przystąpić do wykreślania profilu widowni. Ustawiamy pierwszego widza względem punktu F, a następnie kolejnych tak, aby każdy widział punkt F ponad głową modelu w rzędzie wcześniejszym. Otrzymamy w ten sposób profil krzywoliniowy ze zmieniającą się wysokością rzędów (największą w rzędzie ostatnim) i różną wysokością i ilością stopni w przejściach między rzędami. Jego zaletą jest to, że zapewnia jednakową widoczność w kolejnych rzędach. http://www.kns.b2me.pl/images/architektura-45.jpg Rys. 3. Wykreślanie profilu krzywoliniowego widowni. 1.8. PROFIL PROSTOLINIOWY Wykreślając profil prostoliniowy należy założyć położenie ostatniego widza w stosunku do punktu F, a następnie wykreślić widzów poprzedzających tak, aby nie zasłaniali widoczności. Umiejscowienie pierwszego widza otrzymujemy po wykreśleniu całości. Takie rozwiązanie zapewnia jednakową wysokość i ilość stopni w dojściach . Powoduje jednak różnicę w komforcie oglądania widowiska sportowego. Im bliżej punktu F tym widoczność jest lepsza. http://www.kns.b2me.pl/images/architektura-46.jpg Rys. 4. Wykreślanie profilu prostoliniowego widowni. 1.9. PROFIL ŁAMANY Profil łamany jest obecnie najczęściej stosowany przy projektowaniu dużych widowni. Polega na podziale widowni na kilka odcinków, które wykreślamy oddzielnie zgodnie z zasadami zastosowanymi przy profilu prostoliniowym. Jest to połączenie obu wcześniejszych typów. Nie posiada on ich wad: nierównej wysokości i ilości stopni w przejściach oraz pogarszania się widoczności. Widoczność zmienia się jedynie w zakresie danych odcinków prostych profilu widowni. Na początku kolejnego zostaje jednak skorygowana. http://www.kns.b2me.pl/images/architektura-47.jpg |
Czyli na 1 poziomi od murawy nie będzie barierek na 100% ? Wiesz coś może La Furia Dell' Est o krzesełkach na trybunę zachodnią (A/B)?
|
Cytat:
|
Cytat:
http://img121.imageshack.us/img121/6694/dscf6220.jpg |
ale zabieracie sie od razu za AiB? Nie bedzie czekania jak przy wschodniej az dach bedzie ukonczony? Od razu macie zlecenie ze konczycie C i od razu AiB?
|
Mnie śmieszy troche to ze zapowiadali, ze dzwig za trybuną bedzie duzo wiekszy niz ten co był w srodku, bo bedzie miał trudniej, a tu po prostu wzieli i go przestawili w tamto miejsce :D. No chyba, ze przyjedzie nowy, piszą cos o drugim.. zobaczymy, teraz przynajmniej od strony kortowego bedzie mozna cos ciekawszego pooglądac
No i tak wszyscy narzekamy, ze na bokach C w naroznikach nie ma pleksi , zeby nie zacinało, a w sumie dopiero teraz pomyslalem, jak źle pod tym wzgledem bedzie na starym A, gdzie przeciez dziura obok okrąglaka bedzie na długosci całej trybuny, a nie tylko kawałka drugiego pietra... |
|
Boże ludzie o co Wam chodzi? Takie są wymogi prawne i tyle. Co to ma do rzeczy czy Wam się to podoba, czy nie? Wysokość stopni też nie jest podytkowana jakimś widzimisię projektantów tylko miejscem, kątem nachylenia itp. itd.
|
Cytat:
Krew mnie zalewa jak pomyślę sobie menda która mieni się naszym prezydentem dała budować nasz stadion człowiekowi który nie miał najmniejszej wiedzy i doświadczenia w projektowaniu stadionów To jest tak jakby komuś kto codziennie wychodzi na 1 piętro do swojego mieszkania, kazać wejść na Mont Everest...tu się idzie do góry...tam też. |
http://stadionwisly.info/files/gallery/261/23.jpg
http://stadionwisly.info/files/gallery/261/24.jpg Myślę, że te zdjęcia rozwiewają wszelkie wątpliwości, dlaczego szczelina między trybuną zachodnią a okrąglakiem jest taka duża. Tam niestety jest jeszcze to przeszklone wejście, które uniemożliwiło zbudowania tego bliżej. Chociaż, jakąś zabudowę, niezwiązaną z miejscami dla widzów, można by zrobić... |
Cytat:
Co prawda Majchrowskiego nie trawię, ale projektanta wybrała Wisła. |
@La Furia Dell' Est
Sam miałem wątpliwości odnośnie parametrów schodów na widowni. Zapytałem o to pewnego dr inż. arch., który jest w komisji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane. Jeszcze na wszelki wypadek skontaktował się z ekspertem w tej dziedzinie: otóż widownię należy traktować jako osobny obiekt, przejścia na niej nie są schodami na drodze ewakuacyjnej (a dopiero te, które są na drodze po opuszczeniu widowni). Przecież nie można zaprojektować takich schodów parabolicznych... Wysokości muszą być równe, maksymalna liczba stopni w jednym biegu to 17 we wnętrzu, 10 na zewnątrz. W przypadku większej ilości trzeba wprowadzić spoczniki. Policz, ile jest stopni na trybunach od dołu do góry, w jednym ciągu. Do projektowania widowni odnosi się norma PN-EN 13200-1:2005, będąca tłumaczeniem z normy unijnej EN 13200-1:2003. A budynek powstający za pieniądze publiczne musi być zaprojektowany zgodnie z normami (za prywatne - nie). Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Załącznik E do normy (stosowany w razie braku konkretnych przepisów krajowych) podaje max długość dojścia na wolnym powietrzu do wyjścia: 60 m, czas ewakuacji wszystkich widzów: 8 minut, szybkość opuszczania po "powierzchni ze stopniami": 79os/min na każde 1,2m szerokości wyjścia z widowni. Po opuszczeniu widowni mamy już normalne drogi ewakuacyjne, klatki schodowe ze spocznikami itd. |
Sinoos
Moja dawna sugestia na poniższym rysunku, niestety nie została uwzględniona, mimo, że przesłałem ją do kompetentnych ludzi od budowy stadionu. Nie upierałem się przy swojej wersji, lecz prosiłem jedynie o dotrzymanie słowa przez projektanta o zabudowie tego narożnika przy szklaku. Ta ogromna dziura narożnikowa w bryle stadionu, jest elementem stadionu, którego brak, boli mnie najbardziej, choć ogólnie jestem zadowolony z naszego stadionu, jako jeden z tych kibiców, którzy nie narzekają zbytnio na nasz stadion. http://w.fotka.pl/c89b6a48f8.jpg Przedstawiała ona pewną propozycję zabudowy narożnika przy szklaku. Zaznaczony zielonym kółkiem narożnik, dzięki przedłużeniu piętra trybuny zachodniej aż do samego szklaka, maksymalnie i jednakowo zamykał ten narożnik z obydwu stron szklaka tj. od strony trybuny E i zachodniej. Przedłużenie to eliminowało zbyt dużą przerwę w bryle stadionu. Taka zabudowa narożnika przy szklaku, umożliwiała także zabudowanie kontenera z agregatami przy szklaku oraz bezpośrednie przejście dziennikarzy czy trenerów z trybuny zachodniej do sali konferencyjnej w szklaku. Styczność trybuny pietrowej ze szklakiem, mogła być identyczna, jak trybuny E ze szklakiem, gdyż wystarczyłyby tylko podpory pod stopnice trybuny piętrowej, umożliwiające przedłużkę dachu trybuny zachodniej do samego szklaka, bez żadnej zabudowy pod stopnicami, tak jak jest przy styku ze szklakiem trybuny E, gdzie także znajduje się przybudówka szklaka, łącząca szklaka z trybuną E. |
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
Jedyną odpowiednią salą konferencyjną jest ta w okrąglaku. Pawilon jak pawilon, projektant wymyślił sobie że chce pawilon, inwestor nie protestował to został wybudowany. Równie dobrze wszelkie funkcje które pełni można byłoby umieścić pod trybuną zachodnią. |
Myślę że nie było w ogóle opcji przedłużenia trybuny tak żeby sięgała okrąglaka bo to by oznaczało że Pan Obłutowicz nie jest fantastycznym projektantem skoro nie zobaczył możliwości pozbycia się tej szpary w stadionie...
Zgoda na jakąkolwiek zmianę w projekcie jest nie możliwa bo to by podważało jego autorytet... No i zgadzam się z przedmówcą ta odległość trybun od boiska jest najgorszym problemem... Tak czysto teoretycznie czy istnieje możliwość znacznego obniżenie boiska i w wolnym miejscu dobudowania przedłużenia trybun? Jest to możliwe do wykonania? Póki co zostaje mieć nadzieje że zmienią wymogi tak jak do kosza :P i poszerzą man boisko :) |
Cytat:
Barierki na górnej trybunie są do strawienia, ta trybuna rzeczywiście jest dość stroma. Ale na dolnej (o ile rzeczywiście tam zostaną zainstalowane) to szczyt dyletanctwa. Cytat:
Wisła wybrała projektanta dla 20-tysięcznego bunkierka za 80 mln zł. Mimo, że O. skompromitował się przy trybunie południowej Majchrowski zlecił u niego projekt tryb. północnej, okrąglaka, trybun głównych, a potem jeszcze nowy projekt głównych trybun dostosowujący stadion do elite. Cytat:
Cytat:
Przenieść osprzęt z okrąglaka to nie problem, większość elementów powinna pasować. Zwłaszcza, że i w okrąglaku część rozwiązań nazwałbym tymczasowymi ("szkolne" ławki dla dziennikarzy, bezprzewodowe mikrofony zamiast wbudowanych w pulpit, brak podłączy audio dla kamer w podeście - stąd kamery nigdy na podeście nie stoją itp...) |
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
Wygląda na to że mikej ma rację ale też nie napisał w jakich warunkach należy stosować balustrady oddzielające rzędy od siebie. Będe musiał jeszcze zaglądnąc do tej normy |
Cytat:
A: na Emirates drugie piętro jest dalej od murawy niz u nas w odniesieniu do samej murawy, czyli załozmy ze u nas gorne piętro jest 25 metrow od murawy, a tam 30m B: na Emirates drugie pietro jest dalej od murawy niz u nas w odniesieniu do pierwszego piętra, czyli ze u nas pierwsze zaczyna sie 17 metrow od murawy, a drugie 25, wiec roznica wynosi 8m, a tam jest to np. 10m ? No i wlasnie co do tych sal konferencyjnych, naprawde nie spełniają wymagan co do wielkosci? A czy takie sale ktore te wymogi spełniają zmiescilyby sie w ewentualnie wybudowanym nowym narozniku w miejscu okrąglaka? |
Cytat:
Nie zmienia to faktu, że jest to stadion uznawany za ekskluzywny, co potwierdzają jedne z najwyższych w świecie (o ile nie najwyższe) wpływy z dnia meczowego a jako taki widoczność powinien mieć bardzo dobrą. I ma. Zresztą każdy kto był na piętrze trybuny wschodniej naszego stadionu potwierdzi, że widoczność stamtąd jest świetna. Cytat:
Cytat:
http://www.legialive.pl/photos10w/10budowa71_f24.jpg http://www.legialive.pl/photos10w/10budowa71_f29.jpg http://www.legialive.pl/photos10w/10budowa80_f1.jpg |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 14:17. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl