Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Krakowskie Inwestycje (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=86)

Siwy_89 25.09.2010 23:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 986226)



Tak, oczywiście. Normalna cena i nie likwidowanie istniejących miejsc parkingowych (poza działaniami porządkującymi, ale wówczas traci się nikły ich procent).

Ale dobrze wiadomo, że obowiązująca ideologia + interes parkingowego = nigdy tak nie będzie.

Inwestycje parkingowe wewnątrz II obwodnicy miejskiej za główny cel mają przywrócenie pierwotnej funkcji istniejącym ciągom komunikacyjnym, tzn.- ciągów pieszych z uzupełniającą rolą komunikacji publicznej. Ich budowa będzie ukierunkowana na eliminacje parkowania przyulicznego, a nie na zwiększanie potencjału parkingowego obszaru. W odniesieniu do mieszkańców należy sformułować zasadę polityki wspierania realizacji miejsc postojowych. Stanowi to instrument ochrony funkcjimieszkaniowych w Śródmieściu.

to fragment polityki transportowej miasta do roku 2015. W tej kwestii zgadzam się w 100%. Ty masz inne zdanie, więc nie ma o czym dyskutować ;-)

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 986226)



Lotnisko to inna para kaloszy. Względy bezpieczeństwa lotów i ich obsługi wymagają zakazów parkowania. Poza tym tam nie ma ulic, gdzie można by zaparkować. ?

Parking z którego do tej pory można było korzystać na lotnisku został zamknięty ( na pewno nie z powodów bezpieczeństwa) dla samochodów osobowych, a parkować na nim mogą teraz tylko busy i autokary.


Cytat:

Pierwotnie napisane przez Q13SON (Post 986345)
Chodzi mi o to słodkie pierdzenie "plac na groblach. kot" itd. nie o samo dodawanie informacji , bo jak już mówiłem są ciekawe i o nie się tu rozchodzi.

Nie można mieć własnego zdania w kwestii aktualnych inwestycji w mieście?

sandbender 29.09.2010 10:32

Dla mnie metro za te pieniadze, przy takich potrzebach to pomysł niewarty realizacji. Wariant C - poza tunelami w śródmieściu dubluje trasy tramwajów z wydzielonym torowiskiem. Po co?

Z innej beczki.
Jest konkurs na spalarnie. Miedzynarodowy niby. Ale jakoś nie bardzo się ktoś zgłosił z zagranicy bo nagroda lekko symboliczna. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

philips kr 29.09.2010 10:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 986193)

Co do kładki są różne opinie. Ja podzielam tę poniżej.

Podgórzanie nie mają jednak wątpliwości, że kładka to krok milowy dla Podgórza. Jeszcze nie jest wykończona, ale będzie piękna, finezyjna niczym złożony liść. Powiedzie przez nią trasa wielu turystycznych wycieczek, które z Kazimierza będą mogły trafić wygodnie do dawnego getta, fabryki Schindlera czy obozu Płaszów! A w niedalekiej przyszłości do Cricoteki i Muzeum Sztuki Współczesnej.

- Kładka usprawni ruch turystów i spacerowiczów - przekonuje Melania Tutak z Muzeum Historii Podgórza. - Nie szkodzi, że obok jest most Piłsudskiego. Kładka dla pieszych i rowerzystów ma przewagę psychologiczną. Przyjemniej nią iść. Takiej kładki jeszcze w Krakowie nie było i na pewno zdobędzie popularność. Ożywi dzielnicę, przyciągnie do nas ludzi spragnionych kultury i spokoju - wierzy.
.

Kladka w tym miejscu byla jak najbardziej potrzebna poniewaz mimo iz most jest bardzo blisko to nalezy zwrocic uwage jaki panuje tlok w ciagu dnia w rejonie Korony,przystankow i przejsc dla pieszych tam jest po prostu zbyt ciasno dlatego funkcjonalnie kladka sprawdzi sie na pewno ,szkoda tylko ,ze wyglada tak tandetnie ta rura strasznie pryztlaczajaca no i kolor do d.

Siwy_89 06.10.2010 00:59

Nowa fontanna na Rynku:

http://i56.tinypic.com/2dai25w.jpg

I w nocy wraz z nową iluminacją sukiennic:

http://i51.tinypic.com/mhuj2q.jpg

Jak dla mnie niezły pomysł z tą fontanną. Połączenie zabytków z nowoczesnością. Coś podobnego do Piramidy Luwru.

I jeszcze nowa kładka.

http://i56.tinypic.com/nfiees.jpg

I wieczorem:

http://i53.tinypic.com/5jxszr.jpg

Ela 06.10.2010 06:55

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 991552)

Jak dla mnie niezły pomysł z tą fontanną. Połączenie zabytków z nowoczesnością. Coś podobnego do Piramidy Luwru.

Pomysł może i niezły - choć jak dla mnie dość odtwórczy - ale mam wrażenie, że wykonanie i projekt trochę tandetny.
Daszek na gorze bardziej mi przypomina świetliki w kamienicach niż fontannę.
Iluminacja świetlna na plus.

Kraków niestety nie ma szczęścia do fontann.
Jedyna urokliwa to ta z Placu Mariackiego.

Kładka też wieczorem wygląda lepiej.
Niestety jej brak proporcji razi.
Rzeczywiście przypomina rurę ciepłowniczą ( jak już to ktoś na forum dobrze zauważył ) z podwieszonym pomostem.
Gabaryty tej rury są przytłaczające.

Gwiaździsty 06.10.2010 07:16

Cytat:

Pierwotnie napisane przez philips kr (Post 988247)
Kladka w tym miejscu byla jak najbardziej potrzebna poniewaz mimo iz most jest bardzo blisko to nalezy zwrocic uwage jaki panuje tlok w ciagu dnia w rejonie Korony,przystankow i przejsc dla pieszych tam jest po prostu zbyt ciasno dlatego funkcjonalnie kladka sprawdzi sie na pewno ,szkoda tylko ,ze wyglada tak tandetnie ta rura strasznie pryztlaczajaca no i kolor do d.

Czyli , co ? Do tej pory ludzie nie mieścili się na chodnikach przechodząc przez most, że musiała powstać tak blisko kładka ?

Matejas_ 06.10.2010 07:44

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Q13SON (Post 986345)
Chodzi mi o to słodkie pierdzenie "plac na groblach. kot" itd. nie o samo dodawanie informacji , bo jak już mówiłem są ciekawe i o nie się tu rozchodzi.

Może bardziej Stadion "Pasów" kot drażni?

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 986098)
A kładka po zmroku, stadion Cracovii, czy okolice Placu na Groblach mogą Tobie się nie podobać. Na mnie te inwestycje robią wrażenie.

Masz pisać że fuuu... inaczej Ban będzie!

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Q13SON (Post 986030)
Siwy przestań już agitować na rzecz tego kacapa z Sosnowca w temacie o inwestycjach bo się mdło robi, a informacje które są ciekawe postaraj sie podawać w bardziej obiektywny sposób. To taka moja prośba.

I nie pisz, że coś zrobione przez Majchra Ci się podoba... bo wyjdzie na to że jesteś jego sąsiadem, współpracownikiem... albo kochankiem :rotfl:

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Gwiaździsty (Post 991559)
Czyli , co ? Do tej pory ludzie nie mieścili się na chodnikach przechodząc przez most, że musiała powstać tak blisko kładka ?

Dokładnie tak było! Pozatym zagłębił byś się w historię mostu Karlsbrücke oraz Podgórskiego! Zobacz jakie dla Krakowa miał znaczenie, że jest na trasie historycznych szlaków turystycznych (również Krakowskiego Szlaku Techniki). Pozatym stara podgórska elektrownia zostaje przerobiona na Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora i również z myślą o Cricotece powstała ta kładka!

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...w%2CPoland.JPG
http://www.cricoteka.pl/dane/1nagroda/plansza3.jpg

Ot dlatego warto było to postawić i wydać kilkanaście baniek!

Siwy_89 06.10.2010 14:38

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Gwiaździsty (Post 991559)
Czyli , co ? Do tej pory ludzie nie mieścili się na chodnikach przechodząc przez most, że musiała powstać tak blisko kładka ?

Z założenia kładka ma ożywić Podgórze i bulwary. Ma pełnić także funkcję rekreacyjną. To są główne powody, dla których ona powstała. Bliskość mostu ma tu niewielkie znaczenie.


I tak jak mówi Matejas kładka opiera się na przyczółkach dawnego Mostu Karola.

węgorz2 06.10.2010 18:53

może to banał ale na razie kładka spełnia swoje,byłem tam w niedziele na spacerze i...masa, ale to masa ludzi ,jezdza spaceruja ,a właściciel Drukarni do której prawie wpada kładka to chyba daje codziennie na mszę taki ruch mu zrobiła

Vinci 06.10.2010 20:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 991557)

Kraków niestety nie ma szczęścia do fontann.
Jedyna urokliwa to ta z Placu Mariackiego.

.

A ta z Placu Szczepańskiego Ci się nie podoba?
Mi osobiście przypadła do gustu, tylko drażnią mnie w lecie golasy, które tam biegają. W sumie to nie plaża jest...:foch:

Siwy_89 06.10.2010 23:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 991557)
Kładka też wieczorem wygląda lepiej.
Niestety jej brak proporcji razi.
Rzeczywiście przypomina rurę ciepłowniczą ( jak już to ktoś na forum dobrze zauważył ) z podwieszonym pomostem.
Gabaryty tej rury są przytłaczające.

cieńsza rura - w moim odczuciu - wyglądałaby komicznie ;-) a i tak przypominałaby niektórym rurę ciepłowniczą - tyle że w mniejszym wydaniu...

Elu, w temacie wyborczym pisałaś też o "tandetności" krakowskich inwestycji w przestrzeń publiczną, zwłaszcza w porównaniu z innymi miastami. Mogłabyś wskazać jakieś ciekawe rozwiązania z innych miast? Chodzi mi głównie o remonty takich placów jak krakowski Mały Rynek, fontanny na głównych miejskich placach itp. Piszę z ciekawości :)

pozdrawiam


i jeszcze ciekawostka odnośnie Rynku Krowoderskiego...

http://i56.tinypic.com/qoaq3b.jpg


Do wyboru będą dwa warianty. Albo nowy plac Krowodrzy powstanie na dachu nad sklepami i punktami usługowymi, albo zajmie dwie trzecie obecnego parkingu, a obok staną lokale użytkowe, nawet na czterech kondygnacjach. Pod spodem - koniecznie parking podziemny, co najmniej na jednym poziomie.

Na wczorajszym spotkaniu w spółdzielni Piast ustalono, że w ciągu niespełna dwóch tygodni mają zostać opracowane dwa warianty do ostatecznego wyboru. Wskazano z już zaprezentowanych wariant zakładający wybudowanie lokali użytkowych o łącznej powierzchni 3,5 tys. m kw. i jednego poziomu garażu podziemnego (na 150 aut), a na dachu urządzenie rynku. Drugi wariant z kolei, do opracowania od zera, ma być propozycją bardziej intensywnego zagospodarowania: jedna trzecia działki na lokale użytkowe, na wysokość nawet 3,5 - 4 pięter, a dwie trzecie działki - plac miejski (od strony Biprostalu).

- Najważniejsze, żeby nie zatracić głównego celu, który nam przyświeca: żeby to był rynek, plac miejski, żeby nie został zabudowany w stu procentach. Nie podoba mi się koncepcja z rynkiem na wyższej kondygnacji, bo idąc ulicą widzimy budynek, nie plac - zwraca uwagę Piotr Klimowicz, przewodniczący Dzielnicy V Krowodrza. Stoi też na stanowisku, że nowe lokale użytkowe powinny być nie wyższe od obecnie już istniejących wzdłuż parkingu.


Rynek na dachu... tego jeszcze nigdzie nie ma ;-) zróbmy obok od razu estakadę, a dla pieszych przejścia podziemne ;-)

Ela 07.10.2010 07:59

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Vinci (Post 991728)
A ta z Placu Szczepańskiego Ci się nie podoba?
Mi osobiście przypadła do gustu, tylko drażnią mnie w lecie golasy, które tam biegają. W sumie to nie plaża jest...:foch:

Wygląda jak nieudana wariacja na temat Fontanny Di Trevi :) Dużo wygibasów, które nic nie przedstawiają.
Nie wiem z jakiego materiału jest wykonana - ale na pierwszy rzut oka wygląda na gips.
No i jeszcze ta posadzka dookoła. Feeria barw i efekt pstrokacizny. Tak jakby nie można było zdecydować się na jeden - góra dwa kolory - np na nawiązujący do położenia Krakowa na Jurze wapień.

Podoba mi się natomiast podświetlenie, obfita ilość wody oraz dostępność fontanny.
To dobrze, że mieszkańcy Krakowa i turyści szukają tam ochłody w lecie.
W końcu urządzenia miejskie mają służyć ludziom.

Np na Place de la Liberation w Dijon pluskanie się w fontannie jest na porządku dziennym.

http://img178.imageshack.us/img178/8270/636138.jpg

http://img822.imageshack.us/img822/2...9doucement.jpg


Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 991767)
cieńsza rura - w moim odczuciu - wyglądałaby komicznie ;-) a i tak przypominałaby niektórym rurę ciepłowniczą - tyle że w mniejszym wydaniu...

Nie wierzę, że nie można było wybrać lepszych proporcji.
Poza tym - przypuszczam, że były do wybrania także inne projekty ? ;)
Cytat:

Elu, w temacie wyborczym pisałaś też o "tandetności" krakowskich inwestycji w przestrzeń publiczną, zwłaszcza w porównaniu z innymi miastami. Mogłabyś wskazać jakieś ciekawe rozwiązania z innych miast? Chodzi mi głównie o remonty takich placów jak krakowski Mały Rynek, fontanny na głównych miejskich placach itp. Piszę z ciekawości :)
Oczywiście.
Akurat na czasie - Centrum Chopinowskie w Warszawie i skwer Bohdana Wodiczki na tyłach Zamku Ostrogskich.
Nie mówię tu o samym nowym gmachu Centrum ( budynek ze szkła i betonu - gdyż tu też z wykonaniem był problem i pojawiły się przecieki ) ale o placyku między nowym budynkiem a Pałacem Ostrogskich ( tam gdzie w małej fontannie pływa Złota Kaczka ) oraz wspomnianym już skwerze. Cala ta okolica robi na prawdę dobre wrażenie. Nie widać niedoróbek, jest dbałość o detale i o jakość materiału.

http://img191.imageshack.us/img191/8...ininst03mc.jpg

http://img547.imageshack.us/img547/7505/mg6793.jpg

Skwer :
Cytat:

To 5 ha terenu, który od września modernizował Zarząd Terenów Publicznych. - Jest nowa mała architektura, są alejki żwirowe, z kostki i z płyty betonowej, położyliśmy nawierzchnię z kamienia naturalnego i kostki granitowej - wymienia Renata Kaznowska, dyrektorka ZTP. - Odnowiliśmy plac zabaw, posadziliśmy tysiące roślin. To bardzo urokliwy zakątek, który kochają mieszkańcy Powiśla.

Cytat:

Skwer Bohdana Wodiczki na tyłach Uniwersytetu Muzycznego przy Okólniku odmieniony. Na stalowych linkach wiszą jak lampiony oprawy oświetleniowe. Na nowym placyku z nawierzchni mineralnych (przypomina drobny żwirek) wyrysowują świetliste koła. Jest romantycznie. Trzy ławki bez oparcia o nazwie Flow, długie na cztery metry, kuszą, by na nich usiąść albo wyciągnąć się na wznak
Tu są już takie rozwiązania jak w wielu parkach na zachodzie. Przede wszystkim zniknęły asfaltowe alejki oraz co mnie osobiście się bardzo podoba - posadzono żywopłoty z karłowatego buku. Lampiony również nowatorskie i pięknie wyglądają nocą :

http://img684.imageshack.us/img684/7...natylachsz.jpg

Na uwagę zasługują też słynne ławeczki Chopina.
Cytat:

Wykonane z polerowanego czarnego, szwedzkiego granitu, ławki Chopina są multimedialne. Znajduje się na nich guzik, po którego naciśnięciu rozlegają się fragmenty utworów kompozytora.

Na każdej z ławek znajdują się też dwuwymiarowe kody: fotokody i QR-kody. Po zrobieniu zdjęcia takiego kodu telefonem komórkowym zaopatrzonym w czytnik kodów 2D, możemy bezpłatnie ściągnąć specjalną aplikację (w wersja polskiej lub angielskiej). Zawiera ona informacje na temat kalendarza wydarzeń Roku Chopinowskiego, biografię muzyka, wiadomości o Warszawie, a także multimedia: zdjęcia, informacje o podróżach artysty, utwory, a także tapety na telefon.

Do tej pory w miejscach związanych z kompozytorem ustawiono 14 ławeczek, m.in. na Placu Krasińskich, Krakowskim Przedmieściu, w Ogrodzie i Pałacu Saskim oraz w Łazienkach Królewskich. W przygotowaniu jest 15 ławeczka, która powstanie po ukończeniu prac związanych z nową aranżacją Muzeum Fryderyka Chopina.

Na ławeczkach umieszczono schemat trasy, wykonany podobnie jak napisy metodą piaskowania. Dodatkowo jest on zaznaczony, wtopionym w kamień tworzywem sztucznym w kolorach pomarańczowym i fioletowym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wandalizm i warunki atmosferyczne.

Spacer szlakiem multimedialnych ławeczek pozwoli warszawiakom i turystom odkryć miejsca stolicy związane z młodością Fryderyka. Ławeczki, dzięki udźwiękowieniu, przyczynią się do przybliżenia spacerującym muzyki Chopina. Wystarczy bowiem nacisnąć guzik, żeby ławka zamieniła się w szafę grającą.
http://img217.imageshack.us/img217/2846/211586.jpg

http://img801.imageshack.us/img801/5...hopinamd02.jpg

A jak już jesteśmy przy Chopinie, to wspaniale został zmodernizowany park i Muzeum Chopina w Żelazowej Woli :

http://architektura.muratorplus.pl/r...,166_12112.htm

krakfilm 07.10.2010 10:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 991779)
Nie wierzę, że nie można było wybrać lepszych proporcji.

To, czy kładka się komuś podoba czy nie, to już osobista kwestia gustu. Tobie może przypominać rurę ciepłowniczą, ale z moich obserwacji ludzi na forum i wśród znajomych wynika, że kładka podoba się i spełnia swoje zadanie.

Jeśli chodzi o fontannę, to nigdy nie da się wykluczyć istnienia podobnej inwestycji w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Zresztą wydaje mi się, że większość turystów, którzy odwiedzą Kraków, nie skojarzą jej z tą z Francji. Przykłady powstawania podobnych do siebie projektów można mnożyć, z flagowym Stadionem Narodowym w Warszawie, ale raczej na taką - niezbyt wyszukaną - fontannę monopolu nikt nie ma.

Co do przytoczonych wyżej "inwestycji w przestrzeń publiczną", to żadna z nich nie zbliża się ani prestiżem miejsca, ani wielkością do tych przytaczanych przez Siwego. Wybacz, ale porównywanie ławek czy parku Chopinowskiego w Żelazowej Woli z inwestycjami w ścisłym centrum najatrakcyjniejszego miasta w Polsce raczej nic do dyskusji nie wniesie. Szkoda, że nie znalazłaś rozwiązań z tych miast, które miały według niektórych nas już w "czymś" wyprzedzić, jak Poznań czy Wrocław.

Swoją drogą warte zastanowienia jest instalacja takich lampionów gdzieś w Krakowie. Tyle, że spójrz jak słabe światło one dają.

Ela 07.10.2010 10:43

Cytat:

Pierwotnie napisane przez krakfilm (Post 991804)

Jeśli chodzi o fontannę, to nigdy nie da się wykluczyć istnienia podobnej inwestycji w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Zresztą wydaje mi się, że większość turystów, którzy odwiedzą Kraków, nie skojarzą jej z tą z Francji.

Fontanna di Trevi we Francji :lol:
Nowe Sacco di Roma :lol:

p.s.
Przykład fontanny w Dijon i kąpieli tamże, podałam jako przykład pozytywny. I tu i tam są to fontanny otwarte - służące ludziom.

Cytat:

Przykłady powstawania podobnych do siebie projektów można mnożyć
O tak, tak - np w Konstancinie powstała kopia Pałacu na Wodzie :lol:
Cytat:

Co do przytoczonych wyżej "inwestycji w przestrzeń publiczną", to żadna z nich nie zbliża się ani prestiżem miejsca, ani wielkością do tych przytaczanych przez Siwego. Wybacz, ale porównywanie ławek czy parku Chopinowskiego w Żelazowej Woli z inwestycjami w ścisłym centrum najatrakcyjniejszego miasta w Polsce raczej nic do dyskusji nie wniesie.
A jakie to ma znaczenie ?
Chyba tylko dobitniej pokazuje w jaki sposób w Krakowie podchodzi się do prestiżowych inwestycji.
Jeśli nawet w małej Żelazowej Woli może powstać coś na światowym poziomie, to tym bardziej powinno w Krakowie - "w ścisłym centrum najatrakcyjniejszego miasta w Polsce".

Poza tym widać że się nie orientujesz - prestiż Centrum Chopinowskiego w Warszawie jest porównywalny.
A ławki składają się na całość małej architektury - z poziomem której w Krakowie niestety krucho.
Cytat:

Szkoda, że nie znalazłaś rozwiązań z tych miast, które miały według niektórych nas już w "czymś" wyprzedzić, jak Poznań czy Wrocław.
Przytoczyłam inwestycje pierwsze z brzegu - te które oglądałam i podziwiałam na własne oczy.
I stosunkowo świeże. W Poznaniu i we Wrocławiu nie byłam już od kilku lat - więc trudno mi było wyrobić sobie opinię o jakości inwestycji.
Lubię ocenić jakość na własne oczy a nie na podstawie doniesień prasowych czy internetowych.

Podobno we Wrocławiu świetnie zrewitalizowano Modernistyczny Dom Towarowy "Renoma" :

http://www.muratorplus.pl/biznes/wie...nie_68299.html

A propos jeszcze prestiżowych miejsc.
Krakowskie Przedmieście może być ? ;)
Skwer Hoovera :
Warto wejść w galerię :

http://architektura.muratorplus.pl/r...a,166_7306.htm

http://img825.imageshack.us/img825/6...rzykrakows.jpg

Cytat:

Swoją drogą warte zastanowienia jest instalacja takich lampionów gdzieś w Krakowie. Tyle, że spójrz jak słabe światło one dają.
Kwestia zdjęcia.
Na żywo zupełnie wystarczająca ilość światła.

Siwy_89 07.10.2010 11:50

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 991813)

mnie to przypomina budynek Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego ;-)

http://i51.tinypic.com/x3zgxk.jpg

na plus zwłaszcza jego okolica z normalną zielenią, w postaci drzew, a nie jakichś półmetrowych donic, z której ledwo co kwiatki wystają...

http://i52.tinypic.com/scrfoj.jpg


Liczyłem, że wskażesz mi jakieś atrakcyjne przestrzenie publiczne głównych miejskich placów, wobec których Kraków wyróżnia się "tandetnością", "marną jakością wykonania" itp..


Pokazałaś natomiast dwa zdjęcia grających ławek, oryginalne lampiony w parku, wnętrze jakiegoś budynku, i skwer na którym widać czerwone pachołki rodem z krakowskich ulic.

Fontanna z Dijon prezentuje się ok, ale nie sądzę by wpasowała się w otoczenie Małego Rynku, czy Placu Szczepańskiego. Widziałbym ją bardziej na placu przy Parku Lotników Polskich.

Ela 07.10.2010 12:08

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 991834)
mnie to przypomina budynek Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego ;-)

Całkiem niezły budynek tak swoją drogą :-)


A mnie przypomina pawilon wystawienniczy Miesa van der Rohe w Barcelonie :

http://img821.imageshack.us/img821/8...pavilion13.jpg


Klasyka gatunku.

Wg mnie tak wlaśnie powinien wyglądać pawilon.
Poza tym - ważna jest całość inwestycji. Materiały przede wszystkim i otoczenie. W Warszawie to miejsce jest zrobione porządnie.

p.s.
Żeby nie było iż jestem wieczną malkontentką, uważam , że podobne centrum informacji turystycznej w Krakowie pod Wawelem zapowiada się całkiem niezłe.
Pomysł aby ukryć budynek pod ziemią był doskonały.
Mankamentem jest natomiast mało zieleni w tym miejscu no i oczywiście mała architektura lub jej brak.
No ale to stan na koniec sierpnia ( wtedy przyglądałam się inwestycji ) i być może jeszcze będzie to uzupełnione.


p.s.2
Cytat:

Liczyłem, że wskażesz mi jakieś atrakcyjne przestrzenie publiczne głównych miejskich placów, wobec których Kraków wyróżnia się "tandetnością", "marną jakością wykonania" itp..

Pokazałaś natomiast dwa zdjęcia grających ławek, oryginalne lampiony w parku, wnętrze jakiegoś budynku, i skwer na którym widać czerwone pachołki rodem z krakowskich ulic.
1.Już odpowiedziałam na ten zarzut wyborcy pani Senyszyn.
Napisałam o małym placu w okół Muzeum Chopina bo to dobitniej tylko pokazuje różnicę w jakości. Jak będą w Warszawie modernizować plac Defilad to dam znac :)
No i zawsze moglam wkleić Centrum Pompidou w Paryżu oraz jego otoczenie - to dopiero byłaby różnica.
No ale nie na tym to polega ( choć może powinnam skoro aspirujemy do czołówki miast ) - skupiłam się na drobnych krajowych remontach ;)
2.Pachołki są tymczasowe - zdjęcie jest sprzed dokończenia inwestycji. Już ich nie ma.
3.Nie pokazałam wnętrza tylko fragment elewacji.
4.Osobiście nie dysponuję zdjęciami całości inwestycji o których pisałam ( może poza parkiem w Żelazowej Woli ) - niestety, trzeba przyjechać do Warszawy i zobaczyć modernizowane miejsca. Np całość Krakowskiego Przedmieścia - który to trakt chyba pod względem prestiżu ( jeśli już się upierasz ) jest porównywalny z naszym Małym Rynkiem.
5. I widzę, że Ty też nie rozumiesz jaką rolę w jakości gra detal.
6. Fontanna w Dijon jest na głownym, starym, barokowym placu. Komponuje się znakomicie.

Siwy_89 07.10.2010 12:32

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 991839)

1.Już odpowiedziałam na ten zarzut wyborcy pani Senyszyn.
Napisałam o małym placu w okół Muzeum Chopina bo to dobitniej tylko pokazuje różnicę w jakości. Jak będą w Warszawie modernizować plac Defilad to dam znac :)
2.Pachołki są tymczasowe - zdjęcie jest sprzed dokończenia inwestycji. Już ich nie ma.
3.Nie pokazałam wnętrza tylko fragment elewacji.
4.Osobiście nie dysponuję zdjęciami całości inwestycji o których pisałam ( może poza parkiem w Żelazowej Woli ) - niestety, trzeba przyjechać do Warszawy i zobaczyć modernizowane miejsca. Np całość Krakowskiego Przedmieścia - który to trakt chyba pod względem prestiżu ( jeśli już się upierasz ) jest porównywalny z naszym Małym Rynkiem.
5. I widzę, że Ty też nie rozumiesz jaką rolę w jakości gra detal.
6. Fontanna w Dijon jest na głownym, starym, barokowym placu. Komponuje się znakomicie.

1. Kwestia gustu. Nie widzę w tym placu nic nadzwyczajnego. Mały Rynek nie ma się czego wstydzić ;-)
3. W Krakowie też mozna znaleźć wiele ciekawych, "dopieszczonych" fragmentów elewacji.
4. Racja, Krakowskie Przedmieście wygląda znakomicie. Przynajmniej na zdjęciach :)
5. Aha.
6. Też racja. Ale mimo wszystko, nie widziałbym jej u nas na Starym Mieście.

Ela 07.10.2010 12:40

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 991844)
1. Kwestia gustu. Nie widzę w tym placu nic nadzwyczajnego. Mały Rynek nie ma się czego wstydzić ;-)

To zapraszam do Warszawy aby zobaczyć różnicę ;)
Cytat:

Acha
Ok - przepraszam. Napisałam tak po tym jak lekceważąco napisałeś o chopinowskich ławkach ;)
Cytat:

Uhuhu, ale uszcypliwość... trochę w stylu Kracika

Jakim cudem na podstawie rozmowy o przestrzeni publicznej wywnioskowałaś, że jestem wyborcą pani Senyszyn?
To nie Ty.
To krakfilm przecież :)

Siwy_89 07.10.2010 12:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 991845)
To zapraszam do Warszawy aby zobaczyć różnicę ;)
Ok - przepraszam. Napisałam tak po tym jak lekceważąco napisałeś o chopinowskich ławkach ;)
To nie Ty.
To krakfilm przecież :)

już się zorientowałem ;-)

Centrum Pompidou, choć oryginalne, do Starego Miasta w Krakowie nie pasuje ;-)

przy okazji zdjęcia z Placu Wszystkich Świętych. Ten plac po modernizacji zmienił się na ogromny plus. Detale są dopieszczone, zieleń również prezentuje się znakomicie.

http://i56.tinypic.com/219dg8i.jpg

http://i52.tinypic.com/jkysep.jpg

http://i51.tinypic.com/4soaaw.jpg

jedynie fioletowe światełka nie są tu chyba konieczne ;-)

Odnośnie CORT, sam budynek prezentuje się super, jakość nawierzchni również. Martwi jedynie ten wielki pusty plac, na którym posadzono kilka małych drzewek.

krakfilm 07.10.2010 20:45

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 991813)
Fontanna di Trevi we Francji :lol:
Nowe Sacco di Roma :lol:

Ależ radochę sprawiła Ci moja pomyłka.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 991813)
Chyba tylko dobitniej pokazuje w jaki sposób w Krakowie podchodzi się do prestiżowych inwestycji.
Jeśli nawet w małej Żelazowej Woli może powstać coś na światowym poziomie, to tym bardziej powinno w Krakowie

Rozumiem, że w Krakowie nie powstają inwestycje "na światowym poziomie".

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 991813)
Poza tym widać że się nie orientujesz - prestiż Centrum Chopinowskiego w Warszawie jest porównywalny.

Może się nie orientuję, ale nikt mi nie wmówi, że "prestiż" Małego Rynku jest mniejszy niż Centrum Chopinowskiego. Zależy też co rozumiemy przez ten prestiż, bo ja atrakcyjność lokalizacji, czyli położenie w obrębie ważnych kulturalnych i historycznych miejsc w centrum miasta.

PS. Dlaczego mam być wyborcą Pani Senyszyn? Rozumiem, że to takie żartobliwe określenie, bo nigdy nie napisałem, że na nią zagłosuję - tylko, że najlepiej byłoby na nią zagłosować. Co zresztą i tak nie będzie miało miejsca - w Krakowie ma ona nie wystartować, bo SLD udzieliło poparcia JM.

philips kr 07.10.2010 22:19

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Gwiaździsty (Post 991559)
Czyli , co ? Do tej pory ludzie nie mieścili się na chodnikach przechodząc przez most, że musiała powstać tak blisko kładka ?

Miejsce powstania kladki nie jest przypadkowe od strony Podgórza wchodzi ona prosto na Rynek który miejmy nadzieje zacznie tętnic zyciem podobnie jak obecnie Plac Nowy, z drugiej strony ,idealne wyjscie na Wolnice .Oczywiście mozna się spierać czy ta kładka ma sens ale trzeba miec jakąś wizję wskrzeszenia dzielnicy Podgórze która na dzisiejszy dzień jest pozbawiona wiekszych atrakcji.Niedaleko kładki powstaje Muzeum Kantora więc na pewno kiedyś ruch się powiekszy idąc dalej Plac Boh. Getta i Fabryka Schindlera,Fort na wzgórzu.Dzielnica ma potencjał trzeba go tylko odpowiednio wykorzystać.
Kazimierz kilkanaście lat temu wyglądał syficznie teraz jest jednym z głownych punktów odwiedzin turystów .

Ela 08.10.2010 08:11

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 991851)
Centrum Pompidou, choć oryginalne, do Starego Miasta w Krakowie nie pasuje ;-)

Nie chodziło mi o sam budynek - gdyż rozmawiamy o przestrzeni publicznej.
Tylko o wszystkim co dzieje się dookoła. Przykład ciekawej organizacji placu.

Spójrz tylko na Fontannę Stravińskiego, która jest częścią założenia przestrzennego :

http://img137.imageshack.us/img137/3298/96735027.jpg

http://img28.imageshack.us/img28/499...ravinsky01.jpg

http://img535.imageshack.us/img535/4...ce4a6071bz.jpg


http://img340.imageshack.us/img340/8...nandparis3.jpg



To jest światowy poziom.
Komponuje się wspaniale i z gotyckim kościołem z jednej strony i nowoczesnymi budynkami z drugiej.

Odnośnie jeszcze placów w Krakowie.
Kiedyś w którymś biennale architektonicznym proponowano nawierzchnię Rynku Głównego.
Wygrał wtedy projekt jakichś Włochów, polegający na tym, aby odkryć stary bruk, stare fundamenty itp a wszystko to przykryć przezroczystą substancją, która pozwalałaby na wgląd w historię rynku.
Nie wiem dlaczego tego projektu nie zrealizowano.
Choć mogę się domyślać, że pan Kadłuczka miał inną wizję.

Podobną przezroczystą nawierzchnię miałam przyjemność obserwować na Expo w Hanoverze w pawilonie polskim, projektu ( uwaga :D ) Obtułowicza.
Robiła wrażenie. Choć materiał nie był najwyższej jakości, gdyż szybko pojawiły się zarysowania.
Płyta Rynku musiała by być o wiele twardsza.

Czy w Krakowie nie ma inwestycji związanych z architekturą na światowym poziomie ?
A ile mamy realizacji takich architektów jak np. Renzo Piano, Frank Gehry, Zaha Hadid, Jean Nouvel, Herzog i de Meuron, Tadao Ando, Alvaro Siza czy Norman Foster ?

Jedynie Manggha Isozakiego - z 1994 roku...

Za to mamy w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc, jakim jest zakole Wisły pod Wawelem, hotel Sheraton pana Kadłuczki.

Na szczęście ostatnimi czasy - chyba pod wpływem opinii publicznej daje się zauważyć poprawę.
Powstało piękne Muzeum Lotnictwa, Fabryka Schindlera z wnętrzem na wysokim poziomie, będzie kładka Lewickiego i Łataka.
W koncu są rozpisywane konkursy w których coś do powiedzenia mają też architekci z poza Krakowa ;)


Cytat:

przy okazji zdjęcia z Placu Wszystkich Świętych. Ten plac po modernizacji zmienił się na ogromny plus. Detale są dopieszczone, zieleń również prezentuje się znakomicie.
O tak. Ten placyk jest dobrze zrobiony. Skromny, nienachalny i wpisujący się w miejsce.
Szczególnie podoba mi się pawilon Wyspiańskiego. Zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz :-)


p.s.
Co prawda z Wyborczej, ale :

Cytat:

- Pogubiliśmy gdzieś dobry gust, zapomnieliśmy, jak nobliwym miejscem jest krakowski Rynek Główny - ubolewa architekt Wiesław Michałek, jeden z autorów projektu fontanny Kryształ. I odcina się od sposobu jej wykonania

Konkurs architektoniczno-rzeźbiarski rozstrzygnięto w grudniu 2008 roku. Po blisko dwóch latach wodotrysk jest już prawie gotowy. Ale część krakowian uważa, że to eskalacja kiczu. Z tego, co powstało, nie jest też zadowolony współautor projektu Wiesław Michałek, odpowiedzialny za techniczną część zadania. Wraz z Marią Ponikiewską-Arct i Krystyną Styrny-Bartkowicz stworzył koncepcję Kryształu.

- W naszym zamyśle miała to być szlachetna forma, przypominająca elegancką biżuterię. A jest poklejona sylikonem armatura łazienkowa, której błędy popełnione przez wykonawcę próbuje się teraz maskować za pomocą tandetnych kolorowych światełek - ocenia stanowczo Michałek. - Sam wielokrotnie prosiłem, aby przy iluminacji fontanny zrezygnowano z kolorowych lamp LED-owych

Jeszcze w marcu tego roku, kiedy szukano firmy, która podejmie się realizacji skomplikowanego projektu, osoby zaangażowane w jego powstanie podkreślały, że Kryształ musi zostać wykonany perfekcyjnie. Jeżeli po rozstrzygnięciu przetargu okaże się, że brakuje pieniędzy, aby zrobić to, jak należy, to lepiej pomyśleć o przełożeniu realizacji na lepsze czasy - proponował wówczas architekt.

Ostrzegał, że w przeciwnym razie czeka nas architektoniczna kompromitacja. Jeżeli władze miasta będą chciały wykonać fontannę w pośpiechu lub zbyt tanim kosztem, nie wykluczał nawet zablokowania inwestycji. Dziś - jak mówi - czuje się bezsilny. Naprzeciw bazyliki Mariackiej rażą siermiężny aluminiowy stelaż, w jaki włożono szklane elementy, i granitowa oprawa, z jakiej wykonywane są krakowskie krawężniki, oraz płyty, jakimi brukuje się ulice.

- Pogubiliśmy gdzieś dobry gust, zapomnieliśmy, jak nobliwym miejscem jest krakowski Rynek Główny - ubolewa architekt. Przypomina, że miasto jako inwestor powinno zawsze dbać o najwyższe standardy wykonania. - To przecież Rynek Główny, na miłość boską! Już ze względu na prestiż miejsca powinno dążyć się do stworzenia czegoś, za co nie będzie trzeba się wstydzić. Na Rynku jest już wiele obiektów, które nie powinny się tam znaleźć - dodaje Michałek.
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,357...t=21&width=120



emj10 08.10.2010 09:59

Pozwolę się podpiąć do tego krakowskiego wątku.

Jeśli chodzi o suche fontanny to nie trzeba ich szukać w Dijon, bo przed Arkadią jest jedna od kilku lat, a obecni robią kolejne na Podzamczu w Warszawie.

Arkadia

http://fotowarszawa.blox.pl/resource...f_IMG_2527.JPG

http://img55.imageshack.us/img55/4856/babkaa4ayx9.jpg

Podzamcze, choć już pojawiają się protesty:
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1...m_krytyki.html
http://d.wiadomosci24.pl/g2/cb/f1/30...59_788e_p.jpeg

Poruszaliście również temat Centrum Chopinowskiego, które wraz z całą okolicą, parkiem i całą przestrzenią między Tamką, a Okólnik uważam za najlepiej zrewitalizowaną przestrzeń miejską w Warszawie odkąd pamiętam. Krakowskie Przedmieście, czy Arkady Kubickiego przy tym wymiękają. Renowacja historycznych budynków, połączenie historycznej zabudowy z nowoczesnością, czy mała architektura zostały wykonane na najwyższych światowym poziomie. Poza tym mam sentyment do tego miejsca, szczególnie parku za muzeum, gdyż często spędzałem tam czas wolny, gdy chodziłem do szkoły. Oby w innych inwestycjach w Polsce było tyle jakości :)
http://img717.imageshack.us/img717/3...rszawaulta.jpg

Szkoda, że wciąż jeden z moich ulubionych budynków stoi tam zaniedbany.
Biblioteka Krasińskich na Okólnik.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...2010%2C_13.jpg

Cichy 08.10.2010 13:49

Pozwolę sobie na chwilę zmienić temat...

Cytat:

Siatkarskie mistrzostwa w cenie. Teraz Polska!
Polskie miasta tak pragną u siebie siatkarskich mistrzostw świata w 2014 roku, że licytują się, kto więcej zapłaci za przyznanie tytułu gospodarza. Zebrała się z tego prawdziwa fortuna - około 40 mln zł. W sobotę w Rzymie okaże się, w których sześciu halach zagości mundial.

(...)

Trwa batalia o ostatnią arenę mistrzostw, bo w szranki z Krakowem coraz mocniej staje Częstochowa i Szczecin. - Mają nowe hale, też chcieliby mieć mistrzostwa u siebie - tłumaczy Mirosław Przedpełski, prezes PZPS.
Całość TUTAJ

Ktoś zna jakieś szczegóły? W radzie miasta zostały przegłosowane na to jakieś środki? Mamy w ogóle jakieś szanse w walce ze Szczecinem i Częstochową?

PaluchTSW 08.10.2010 16:09

Więcej KRAKOWSKICH inwestycji poproszę :)

Siwy_89 12.10.2010 13:31


Kraków może stać się jednym z miast gospodarzy mistrzostw świata w siatkówce w 2014 roku. Będziemy rywalizować o to z Częstochową. Zwyciężymy, jeśli w ciągu dwóch najbliższych lat wybudujemy halę sportową w Czyżynach.


Dobre nowiny dla Krakowa ogłosił podczas konferencji w Rzymie prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski. Oprócz Krakowa i Częstochowy, jako prawdopodobnych organizatorów meczów mistrzostw wymienił Wrocław, Łódź, Gdańsk, Bydgoszcz i Katowice.

Proud 12.10.2010 15:28

W Częstochowie jest jakaś nowa hala?

Chyba nie na Polonii mają zamiar grać.

EDIT: mam już: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=985416

Wstyd będzie, jak kolejna impreza ominie Kraków. Hala na Czyżynach musi powstać!

Jeśli w krk powstanie Hala, to samą liczbą widzów powinna zdystansować tą Częstochowską.

Siwy_89 13.10.2010 00:20

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 992055)
Czy w Krakowie nie ma inwestycji związanych z architekturą na światowym poziomie ?

i odpowiedź ;-)
Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 992055)

Powstało piękne Muzeum Lotnictwa.


dodałbym do tego CORT pod Wawelem i stadion Cracovii. Choć nie są to projekty Fostera, czy Hadid, to prezentują światowy poziom pod względem architektury, jakości wykoniania i kompozycji z otoczeniem.

Projekt Centrum Kongresowego, Hali Widowisko-Sportowej, Centrum Obsługi Inwestora przy Centralnej, czy Cricoteki też wyglądają oryginalnie. No, i oczywiście kładka Lewickiego i Łataka.

Niebawem ocenimy też MSW Claudio Nardiego :)

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 992055)
Kiedyś w którymś biennale architektonicznym proponowano nawierzchnię Rynku Głównego.
Wygrał wtedy projekt jakichś Włochów, polegający na tym, aby odkryć stary bruk, stare fundamenty itp a wszystko to przykryć przezroczystą substancją, która pozwalałaby na wgląd w historię rynku.
Nie wiem dlaczego tego projektu nie zrealizowano.
Choć mogę się domyślać, że pan Kadłuczka miał inną wizję.

Jeśli dobrze pamiętam to chodziło o odsłonięcie fragmentów jedynie wzdłuż Sukiennic. Ale to było daaaawno temu ;-)

crazykaro 13.10.2010 09:21

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 991834)
mnie to przypomina budynek Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego ;-)

http://i51.tinypic.com/x3zgxk.jpg

na plus zwłaszcza jego okolica z normalną zielenią, w postaci drzew, a nie jakichś półmetrowych donic, z której ledwo co kwiatki wystają...


Zielona murawa jest na minus a nie na plus gdyż po wybudowaniu parkingu miały być odbudowane boiska a okazało się że jeżeli wybudowany jest parking podziemny to powierzchnia musi być pokryta chyba 70% zieleni. I co? Zamiast dwóch boisk do siatkówki, 2 do pilki ręcznej i 1 do kosza mamy jeden zielony plac. Czyli do bani

Siwy_89 13.10.2010 10:23

Cytat:

Pierwotnie napisane przez crazykaro (Post 993507)
Zielona murawa jest na minus a nie na plus gdyż po wybudowaniu parkingu miały być odbudowane boiska a okazało się że jeżeli wybudowany jest parking podziemny to powierzchnia musi być pokryta chyba 70% zieleni. I co? Zamiast dwóch boisk do siatkówki, 2 do pilki ręcznej i 1 do kosza mamy jeden zielony plac. Czyli do bani

Spójrz na zdjęcie poniżej, ja tam widzę kilka boisk.

http://i53.tinypic.com/1rbyw2.jpg


Problemem jest raczej trawnik, który w znacznej części uległ wydeptaniu. Mają go w 2011 wymienić na sztuczną nawierzchnię.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 18:56.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl