Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Na świątecznym stole (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=6823)

felipe 25.12.2009 13:25

Wigilia u mnie upływa pod znakiem:
- ostatnich porządków
- ostatnich prac kuchennych
- zabijania karpia (ojciec, jak to określił, "nie splami sie nigdy kupnem martwego" :D ). Karpie kupujemy 23go, 24go ojciec je zabija i przygotowuje do smażenia.
- ubierania choinki! Jak byliśmy z siostrą mniejsi to ubierało się wczesniej, by dłużej cieszyła dzieci. Teraz od paru lat wróciliśmy do tradycji ubierania choinki w wigilię.

Sama wieczerza:
- fragment Ewangelii wg św. Łukasza. Od lat moja powinność (jako byłego lektora)
- opłatek i życzenia
- barszcz z uszkami
- karp smażony (zawsze tylko i wyłącznie taka forma ! nigdy nie jadłem innego) + ziemniaczki + kapusta z grochem + kompot z suszonych śliwek
- pierogi z kapustą

W tle kolędy, też coraz rzadziej śpiewamy, najwyżej jedną, dwie...

- rozpakowywanie prezentów

Zawsze przestrzegało i przestarzega się u nas nadal (mimo zniesienia nakazu parę laat temu) postu w wigilię. Dlatego przez cały dzień zero alkoholu, zero mięs czy ciast. Dopiero po Pasterce jemy jakieś ciasto do herbatki przed snem.

Z grubsza tyle. Wigilię raczej spędzamy w gronie najbliższej rodziny, "zjazdy" pozostawiając na I i II dzień świat. Tak się jakoś utarło w familii :) Także dni 25 i 26 grudnia upływają wg schematu: śniadanie, Msza św, obiad, spotkania rodzinne...

Zdrowych, spokojnych świąt!

harimata 25.12.2009 17:15

Jak wy możecie tą Pangę jeść przecież to nie jest ryba tylko zmodyfikowana ryba. Poza tym, że jest tania nie ma żadnych innych zalet.


U mnie w wigilię podstawa to :

Zupa grzybowa do wyboru jest pomidorowa i rosół
pierogi z kapustą i grzybami
karp - w galarecie, smażony w sałatce i tego ostatniego nie jadłem :)
barszcz z uszkami
krokiety z grzybami i innymi dodatkami
kutia
makowiec i inne ciasta
ryba po grecku
krupnioki

w sumie jest 12 innych potraw a do tego są w innej konfiguracji smakowej. Do sylwestra nie pijamy alkoholu taką mamy tradycję w rodzinie.

Żmijka 25.12.2009 17:31

U nie to tak:

- modlitwa
- łamanie się opłatkiem i życzenia
- weka/chałka z miodem (kromeczka pokrojona na małe kawałki, po kawałku dla kazdego)
- grzybowa z łazankami
- barszcz z uszkami (w tym roku zupa na poczatek i na koniec była, jakoś tak zamieniliśmy) - uwielbiam
- no i tu dania na stole na półmiskach, każdy bierze wg własnego uznania:
- ryby - karp, od kilku lat również inne, bo jakoś ja i tato nie przepadamy za karpiem. Symbolicznie zjem,ale bez szału. Więc jest miruna, pstrąg, dorsz - zalezy co akurat się kupi.
- kapusta z grochem
- pierogi z kapustą i grzybami
- kompot z suszu - bardzo lubię

I to by było na tyle. Jakoś odkąd pamiętam nie było u mnie tradycji 12 dań.

Są ciasta, ale zazwyczaj nikt nie ma miejsca na jedzenie po Wigili.

Jeśli chodzi o choinkę to od lat to moja działka, ubiera się dopiero w Wigilię, około południa.
Prezenty przynosił Aniołek, pod choinkę. Otwiera się po kolacji.

No i chyba to tyle :)

sharkey 25.12.2009 19:47

No dobra to ja też się pochwalę:P

-wszystko zaczyna się od opłatka i życzeń
-później mamy 2 zupy, pierwsza to barszcz i dwa rodzaje uszek (z mięsem[NIE NIE NIE FARSZ BABUNI ROBOTY] i grzybami) druga to grzybowa z makaronem i grochem
-następnie przechodzimy do karpia, do którego jest strucla z masłem
-wszystko popijane jest kompotem (którego nie lubię, ale skosztować trzeba), a do ryby kieliszek wina białego.
-na koniec zostaje na ryba po grecku
-teraz gdy mamy już 12 dań przechodzimy do odpakowywanie prezentów!

dj_ibutti 26.12.2009 01:11

Jak z mięsem w wigilie? :> W wigilię się nie je mięsa ! :)

sharkey 26.12.2009 01:40

Tfu masz racje to tak z rozpędu to był farsz jakaś kapusta specjalność babuni, chyba będę ją musiał przeprosić:P

Kobieta_Wislak 26.12.2009 01:54

"Wigilia wciąż bez mięsa
Mimo zgody Kościoła, tylko 6 proc. Polaków 24 grudnia zje mięso
Większość z nas w Wigilię spróbuje 12 potraw, ale żadna z nich nie będzie mięsna – wynika z badań Mareco Polska, przeprowadzonych w 10 największych miastach kraju na zlecenie ŻW.
Jedzenie w Wigilię mięsa Kościół katolicki dopuszcza już od sześciu lat. Badania Mareco Polska wskazują jednak, że Polacy tę nowinkę przyjęli z dużym dystansem. Ważniejsza od opinii proboszcza jest dla nas wieloletnia tradycja. Tylko zaledwie 6,6 proc. respondentów zamierza podać na kolację jakąkolwiek potrawę mięsną.
– Kościół po prostu ujednolicił praktykę postną obejmującą również Wigilię, ale nie nakazał jedzenia szynki. Przeciwnie, podtrzymywanie zakorzenionej w obyczajności tradycji polskiej może tylko cieszyć – uważa ks. Kazimierz Sowa. (...)

tak gwoli wyjasnienia :P

piotrek chicago 26.12.2009 01:54

Cytat:

Pierwotnie napisane przez dj_ibutti (Post 834354)
Jak z mięsem w wigilie? :> W wigilię się nie je mięsa ! :)

kilka lat temu zostal zniesiony post w Wigilie i mozesz nawet zajadac sie kotletem schabowym i mielonym :lol: ale jakos dziwnie by to bylo bo co przyzwyczajenia i tradycje to przyzwyczajenia i tradycje

maciek777 26.12.2009 02:23

Hahah noo tak ,przychodzisz na wigilie a tu kapusniak z kielbasa,schabowy,mielone i pierogi z miesem:rotfl:

Bialagwiazda 26.12.2009 23:48

U mnie w domu też się dalej przestrzega postu. Niestety, bo uszka z mięsem wolę sto razy bardziej od tych z kapustą i grzybami :(


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 17:31.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl