Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Wędkarstwo - czy łowicie, gdzie łowicie i jakim sposobem. (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=4658)

skowron 07.08.2008 21:41

Nie ma żadnego kursu. Uczysz się po prostu regulaminu "amatorskiego połowu ryb". Najważniejsze żebyś znała okresy ochronne i wymiary ochronne ryb bo na tym opiera się egzamin. A egzamin zdaje się np. na osiedlu szkolnym w Krakowie w "Domu wędkarza" Komisja to 2 dziadków z PZW popijających kawe. Egzamin jest pisemny, 10 pytań z czego o ile dobrze pamiętam na 5 trzeba dobrze odpowiedzie żeby zaliczyc egzamin. Do tego pytania są zamknięte (a,b,c) ;) Sam egzamin chyba nic nie kosztuje jeśli się uczysz, wyrobienie karty wędkarskiej to koszt 10zł. Ale sama karta wędkarska nie uprawnia cię jeszcze do łowienia :) Musisz zapisac się do jakiegoś koła wędkarskiego. Opłata na jeden rok na wody krakowskie (jeśli płacisz wody krakowskie w wyniku zawartego porozumienia przez krakowski okręg pzw możesz też łowic na wodach kieleckich i tarnowskich) wynosi 50zł - ulgowa + wpisowe, koszt około 25 zł + składka okręgowa 28zł no i do tego trzeba doliczyc składkę na fundusz koła choc to akurat najmniejszy koszt. Dodatkowo jeśli chcesz łowic na wodach "wspólnoty" musisz zapłacic dodatkową stówkę :) Tak więc jak na pierwszy raz musisz liczyc się z wydatkiem w granicach 150-200 zł jeśli nie będziesz opłacac wspólnoty. Jak masz jeszcze jakieś pytania to p.w
Pozdrawiam ;)

Prezydentowa 07.08.2008 21:50

Cytat:

Pierwotnie napisane przez skowron (Post 581365)
Nie ma żadnego kursu. Uczysz się po prostu regulaminu "amatorskiego połowu ryb". Najważniejsze żebyś znała okresy ochronne i wymiary ochronne ryb bo na tym opiera się egzamin. A egzamin zdaje się np. na osiedlu szkolnym w Krakowie w "Domu wędkarza" Komisja to 2 dziadków z PZW popijających kawe. Egzamin jest pisemny, 10 pytań z czego o ile dobrze pamiętam na 5 trzeba dobrze odpowiedzie żeby zaliczyc egzamin. Do tego pytania są zamknięte (a,b,c) ;) Sam egzamin chyba nic nie kosztuje jeśli się uczysz, wyrobienie karty wędkarskiej to koszt 10zł. Ale sama karta wędkarska nie uprawnia cię jeszcze do łowienia :) Musisz zapisac się do jakiegoś koła wędkarskiego. Opłata na jeden rok na wody krakowskie (jeśli płacisz wody krakowskie w wyniku zawartego porozumienia przez krakowski okręg pzw możesz też łowic na wodach kieleckich i tarnowskich) wynosi 50zł - ulgowa + wpisowe, koszt około 25 zł + składka okręgowa 28zł no i do tego trzeba doliczyc składkę na fundusz koła choc to akurat najmniejszy koszt. Dodatkowo jeśli chcesz łowic na wodach "wspólnoty" musisz zapłacic dodatkową stówkę :) Tak więc jak na pierwszy raz musisz liczyc się z wydatkiem w granicach 150-200 zł jeśli nie będziesz opłacac wspólnoty. Jak masz jeszcze jakieś pytania to p.w
Pozdrawiam ;)

:shock: :shock: :shock: :shock: osz psia mać

Zostaje przy łowieniu leszczy na Mazurach....

skowron 07.08.2008 22:39

hehe, nie zniechęcaj się... a na co łowisz te leszcze? :)

kądzikowski 19.08.2008 12:35

I co panowie,,coś teamat ucichl. Ja wczoraj byłem na Wiśle i zlowilem 60 cm suma i 4 sandacze. Walczylo się dosc ostro, ale się udało.

Killler 20.08.2008 09:22

Cytat:

Pierwotnie napisane przez tomasz1906 (Post 576086)
Cala frajda polega na tym zeby sie za ta ryba nachodzic, powalczyc z nia... Stawy hodowlane to jak supermarket:-P

Moj rekord w tym roku to szczupak 12,5 kilo.



Moi znajomi, zapaleni wędkarze, nazywają stawy hodowlane znacznie bardziej dosadnie:)
Życzę wszystkim połamania kija!!!

skowron 20.08.2008 09:39

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kądzikowski (Post 587822)
I co panowie,,coś teamat ucichl. Ja wczoraj byłem na Wiśle i zlowilem 60 cm suma i 4 sandacze. Walczylo się dosc ostro, ale się udało.

Takie sumy to na Wiśle norma:) Jeszcze załóż na hak wątrobę drobiową to nie będziesz czekał nawet 5 minut na branie. A co do tych sandaczy to jestem miło zaskoczony bo w tym roku jest straszny zastój z nimi, myślałem, że dopiero na jesieni się zacznie...

P.S. W którym miejscu łowisz?

kądzikowski 20.08.2008 09:52

Na zakolu kolo tynca;p

Devonisch 21.08.2008 10:46

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kądzikowski (Post 587822)
I co panowie,,coś teamat ucichl. Ja wczoraj byłem na Wiśle i zlowilem 60 cm suma i 4 sandacze. Walczylo się dosc ostro, ale się udało.

Na co toto złowiłeś?? Jaką metodą....... Mnie na Wiśle kompletnie nie idzie poza drobnymi przypadkami więc każdą radę czy podpowiedź przyjmę z pocałowaniem ręki.
Ja jeżdze na stopień Przewóz w NH ........ może dlatego, że w Tyńcu i na wcześniejszych stopniach odławiają co najlepsze.....;P

Prezydentowa..... zdanie tego egzaminu jest bądź co bądź śmiesznie proste.

skowron 21.08.2008 10:51

Kup sobie w masarni wątróbkę drobiową i zakładaj ją na hak to będziesz mieć zabawe z sumami. Rzucaj z gruntu, wędka na sztorc postawiona i tylko czekaj jak kij zacznie się wyginać... :) Połamania.

Jachcik 21.08.2008 11:06

Ja Sie dzisiaj wybieram nad Wisłę z kumplami. Będe łowił chyba na grunt i na spławik w między czasie jak nic brac nie będzie............ Szczerze mówiąc łowie bez żadnej karty :P

Devonisch 21.08.2008 11:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez skowron (Post 589065)
Kup sobie w masarni wątróbkę drobiową i zakładaj ją na hak to będziesz mieć zabawe z sumami. Rzucaj z gruntu, wędka na sztorc postawiona i tylko czekaj jak kij zacznie się wyginać... :) Połamania.

Techniczne pytanie..... jakim ciężarkiem to "zagruntować" ?

Prezydentowa 21.08.2008 12:11

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Devonisch (Post 589062)

Prezydentowa..... zdanie tego egzaminu jest bądź co bądź śmiesznie proste.

Mniejsza o egzamin. Za dużo kombinacji z płaceniem, zapisywaniem itp. Ja raczej nie łowię tak "na co dzień" tylko rekreacyjnie, rzadko, wiec mi się to nie przyda :)

skowron 21.08.2008 12:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Devonisch (Post 589091)
Techniczne pytanie..... jakim ciężarkiem to "zagruntować" ?


Około 30g. Daj długi przypon koło 50 cm. I najlepiej pilnuj cały czas wędki ;)

Devonisch 21.08.2008 12:52

Cytat:

Pierwotnie napisane przez skowron (Post 589122)
Około 30g. Daj długi przypon koło 50 cm. I najlepiej pilnuj cały czas wędki ;)

ciężarek rozumiem przelotowy jakiś albo łezka? przyblokowany krętlikiem od przyponu? bez żadnego zanęcania czy koszyczków?

Wole zapytać teraz niż potem się głowić nad wodą.

skowron 21.08.2008 13:05

Najpierw dajesz ciezarek (ja uzywam przelotowy), poźniej dajesz jakiś koralik żeby sie nie blokowalo i dopiero pozniej kretlik. Bez nęcenia, bez niczego, tylko sporo wątroby na duży hak i nie rzucaj daleko bo przy dalekim rzucie moze wszystko spaść z haka. Pozdrawiam

7 kotów 21.08.2008 13:15

Chlopaki - fajny temat, to raz
dwa - z czym do Was przychodze...

Mam fajne tereny wedkarskie kolo siebie i bym z checia polowil jakies rekiny i wodki na polu napil. Co musze kupic oporcz wodki i wedki ? I jaka ta wedke.
Pisze serio, w zyciu nie lowilem.

Rybka ktora kolo mnie wystepuje to trout (pstrag, ale chyba morski, bo to morze tu jest)

skowron 21.08.2008 13:23

Na morzu jeszcze nie łowiłem więc ciężko będzie mi coś doradzić :( Najlepiej przyglądnij się jakim sposobem łowią u ciebie wędkarze, przyglądnij się na co itp. Wtedy będzie łatwiej coś doradzić.

Devonisch 21.08.2008 21:07

Cytat:

Pierwotnie napisane przez skowron (Post 589135)
Najpierw dajesz ciezarek (ja uzywam przelotowy), poźniej dajesz jakiś koralik żeby sie nie blokowalo i dopiero pozniej kretlik. Bez nęcenia, bez niczego, tylko sporo wątroby na duży hak i nie rzucaj daleko bo przy dalekim rzucie moze wszystko spaść z haka. Pozdrawiam

Znajomy mi mówił, że sprawdza mu się idealnie dodatkowe obwiazanie wątróbki nicią. Można dalej rzucić a i i ryba łatwo wątróbki nie ściągnie. Wg jego opinii jeszcze lepiej się sprawdza "podśmierdnięta" wątróbka taka co ze 3-4 godziny sobie poleżała na słoneczku.

pietruch 21.08.2008 21:50

Cytat:

Pierwotnie napisane przez 7 kotów (Post 589140)
Chlopaki - fajny temat, to raz
dwa - z czym do Was przychodze...

Mam fajne tereny wedkarskie kolo siebie i bym z checia polowil jakies rekiny i wodki na polu napil. Co musze kupic oporcz wodki i wedki ? I jaka ta wedke.
Pisze serio, w zyciu nie lowilem.

Rybka ktora kolo mnie wystepuje to trout (pstrag, ale chyba morski, bo to morze tu jest)

Trout to troć wędrowna :).
Warto poczytać o tej rybie. Jest dużo ciekawsza od wielu zwykłych słodkowodnych gatunków.
Szkoda, że nie określiłeś się gdzie będziesz łowił. Ale jeżeli rzeczywiście będziesz szedł na trocie, to pewnie będzie to rzeka, gdzie te osobniki udają się poruchać :).
Wędka - kij spinningowy o ciężarze wyrzutu 10-35/40 g to będzie takie optimum chyba jak na początek. Długość zależna od preferencji, pamiętaj że wędka jest przedłużeniem ramienia - dłuższym kijem dalej, celniej machniesz. Przy krótkim kiju łatwiej się go transportuje, idealnie nadaje się na łódkę, której raczej nie masz.
Podstawowa rada: nie kupuj wędziska teleskopowego. Dużo większy komfort łowienia jest przy wędzisku nasadowym 2-3 częściowym. Teleskopy są zbudowane z 6-8 segmentów przeważnie, co przy 2-3 segmentach daje różnicę w pracy wędki i jej odporności.

Wypadałoby mieć kołowrotek o pojemności szpuli 0,25mm/150m. Warto używać mocniejszych żyłek w rzekach ze względu na liczne zawady.
Do tego żyłka.
Przynęty: jako że mieszkam w polskiej mecce trociowej co nieco podpatruję u lokalnych sław. Przeważnie łowią oni swoje ryby na błystki wahadłowe, woblery i rzadziej błystki obrotowe.
Kolor blach: srebrny, a woblerów jak najbardziej oczojebny, gdzie pomarańcz spełnia się chyba najlepiej.

To taka podstawa. Do tego oczywiście można dodać odpowiednie odzienie (spodniobuty, kapelusze, kamizelki,bieliznę termoaktywną itd.), 100 tysięcy innych pierdół, jednak nie wiadomo czy Ciebie to wciągnie i chyba szkoda $$.

skowron 21.08.2008 22:01

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Devonisch (Post 589520)
Znajomy mi mówił, że sprawdza mu się idealnie dodatkowe obwiazanie wątróbki nicią. Można dalej rzucić a i i ryba łatwo wątróbki nie ściągnie. Wg jego opinii jeszcze lepiej się sprawdza "podśmierdnięta" wątróbka taka co ze 3-4 godziny sobie poleżała na słoneczku.

Tak tez niektorzy praktykuja. Bo faktem jest to że jak masz branie i przegapisz to własciwie możesz przerzucić bo wątroby z pewnością nie ma.

Devonisch 11.09.2008 21:28

No i jak tam Panowie wędkarskie łowy ostatnimi czasy?? Ja się wybieram jutro na nockę w okolice stopnia Przewóz........ zobaczymy co z tego wyjdzie...

skowron 11.09.2008 21:34

Na Wiśle wreszcie ruszyły się sandacze. Biorą z reguły po godzinie 18 i w nocy na żywca :) Ja wybieram się teraz na Dunajec bo dawno tam nie byłem. Ciekaw jestem co tam się teraz dzieje :D


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 06:55.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl