![]() |
Nie ma żadnego kursu. Uczysz się po prostu regulaminu "amatorskiego połowu ryb". Najważniejsze żebyś znała okresy ochronne i wymiary ochronne ryb bo na tym opiera się egzamin. A egzamin zdaje się np. na osiedlu szkolnym w Krakowie w "Domu wędkarza" Komisja to 2 dziadków z PZW popijających kawe. Egzamin jest pisemny, 10 pytań z czego o ile dobrze pamiętam na 5 trzeba dobrze odpowiedzie żeby zaliczyc egzamin. Do tego pytania są zamknięte (a,b,c) ;) Sam egzamin chyba nic nie kosztuje jeśli się uczysz, wyrobienie karty wędkarskiej to koszt 10zł. Ale sama karta wędkarska nie uprawnia cię jeszcze do łowienia :) Musisz zapisac się do jakiegoś koła wędkarskiego. Opłata na jeden rok na wody krakowskie (jeśli płacisz wody krakowskie w wyniku zawartego porozumienia przez krakowski okręg pzw możesz też łowic na wodach kieleckich i tarnowskich) wynosi 50zł - ulgowa + wpisowe, koszt około 25 zł + składka okręgowa 28zł no i do tego trzeba doliczyc składkę na fundusz koła choc to akurat najmniejszy koszt. Dodatkowo jeśli chcesz łowic na wodach "wspólnoty" musisz zapłacic dodatkową stówkę :) Tak więc jak na pierwszy raz musisz liczyc się z wydatkiem w granicach 150-200 zł jeśli nie będziesz opłacac wspólnoty. Jak masz jeszcze jakieś pytania to p.w
Pozdrawiam ;) |
Cytat:
Zostaje przy łowieniu leszczy na Mazurach.... |
hehe, nie zniechęcaj się... a na co łowisz te leszcze? :)
|
I co panowie,,coś teamat ucichl. Ja wczoraj byłem na Wiśle i zlowilem 60 cm suma i 4 sandacze. Walczylo się dosc ostro, ale się udało.
|
Cytat:
Moi znajomi, zapaleni wędkarze, nazywają stawy hodowlane znacznie bardziej dosadnie:) Życzę wszystkim połamania kija!!! |
Cytat:
P.S. W którym miejscu łowisz? |
Na zakolu kolo tynca;p
|
Cytat:
Ja jeżdze na stopień Przewóz w NH ........ może dlatego, że w Tyńcu i na wcześniejszych stopniach odławiają co najlepsze.....;P Prezydentowa..... zdanie tego egzaminu jest bądź co bądź śmiesznie proste. |
Kup sobie w masarni wątróbkę drobiową i zakładaj ją na hak to będziesz mieć zabawe z sumami. Rzucaj z gruntu, wędka na sztorc postawiona i tylko czekaj jak kij zacznie się wyginać... :) Połamania.
|
Ja Sie dzisiaj wybieram nad Wisłę z kumplami. Będe łowił chyba na grunt i na spławik w między czasie jak nic brac nie będzie............ Szczerze mówiąc łowie bez żadnej karty :P
|
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
Około 30g. Daj długi przypon koło 50 cm. I najlepiej pilnuj cały czas wędki ;) |
Cytat:
Wole zapytać teraz niż potem się głowić nad wodą. |
Najpierw dajesz ciezarek (ja uzywam przelotowy), poźniej dajesz jakiś koralik żeby sie nie blokowalo i dopiero pozniej kretlik. Bez nęcenia, bez niczego, tylko sporo wątroby na duży hak i nie rzucaj daleko bo przy dalekim rzucie moze wszystko spaść z haka. Pozdrawiam
|
Chlopaki - fajny temat, to raz
dwa - z czym do Was przychodze... Mam fajne tereny wedkarskie kolo siebie i bym z checia polowil jakies rekiny i wodki na polu napil. Co musze kupic oporcz wodki i wedki ? I jaka ta wedke. Pisze serio, w zyciu nie lowilem. Rybka ktora kolo mnie wystepuje to trout (pstrag, ale chyba morski, bo to morze tu jest) |
Na morzu jeszcze nie łowiłem więc ciężko będzie mi coś doradzić :( Najlepiej przyglądnij się jakim sposobem łowią u ciebie wędkarze, przyglądnij się na co itp. Wtedy będzie łatwiej coś doradzić.
|
Cytat:
|
Cytat:
Warto poczytać o tej rybie. Jest dużo ciekawsza od wielu zwykłych słodkowodnych gatunków. Szkoda, że nie określiłeś się gdzie będziesz łowił. Ale jeżeli rzeczywiście będziesz szedł na trocie, to pewnie będzie to rzeka, gdzie te osobniki udają się poruchać :). Wędka - kij spinningowy o ciężarze wyrzutu 10-35/40 g to będzie takie optimum chyba jak na początek. Długość zależna od preferencji, pamiętaj że wędka jest przedłużeniem ramienia - dłuższym kijem dalej, celniej machniesz. Przy krótkim kiju łatwiej się go transportuje, idealnie nadaje się na łódkę, której raczej nie masz. Podstawowa rada: nie kupuj wędziska teleskopowego. Dużo większy komfort łowienia jest przy wędzisku nasadowym 2-3 częściowym. Teleskopy są zbudowane z 6-8 segmentów przeważnie, co przy 2-3 segmentach daje różnicę w pracy wędki i jej odporności. Wypadałoby mieć kołowrotek o pojemności szpuli 0,25mm/150m. Warto używać mocniejszych żyłek w rzekach ze względu na liczne zawady. Do tego żyłka. Przynęty: jako że mieszkam w polskiej mecce trociowej co nieco podpatruję u lokalnych sław. Przeważnie łowią oni swoje ryby na błystki wahadłowe, woblery i rzadziej błystki obrotowe. Kolor blach: srebrny, a woblerów jak najbardziej oczojebny, gdzie pomarańcz spełnia się chyba najlepiej. To taka podstawa. Do tego oczywiście można dodać odpowiednie odzienie (spodniobuty, kapelusze, kamizelki,bieliznę termoaktywną itd.), 100 tysięcy innych pierdół, jednak nie wiadomo czy Ciebie to wciągnie i chyba szkoda $$. |
Cytat:
|
No i jak tam Panowie wędkarskie łowy ostatnimi czasy?? Ja się wybieram jutro na nockę w okolice stopnia Przewóz........ zobaczymy co z tego wyjdzie...
|
Na Wiśle wreszcie ruszyły się sandacze. Biorą z reguły po godzinie 18 i w nocy na żywca :) Ja wybieram się teraz na Dunajec bo dawno tam nie byłem. Ciekaw jestem co tam się teraz dzieje :D
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 06:55. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl