![]() |
Tak nawiasem mowiac, to na moje pytanie nie udzielono poprawnej odpowiedzi. Chodzilo o Pall Mall.
|
Gdzie i co to jest ?
http://img293.imageshack.us/img293/9...ndolub7.th.jpg Co to za kibice ? http://img170.imageshack.us/img170/4...8cdcpt6.th.jpg Kto to jest ? http://img294.imageshack.us/img294/4...309xzf2.th.jpg |
1-
2-kibice rep. Ghany 3.luis Figo |
1 Kosciol Wszystkich Swietych w miejscowosci Sedlec, na zdjeciu widoczny zyrandol z czaszek.\
niech ktos zada za mnie pytanie jesli dobrze |
Zabawa stoi ponad 24h, wiec sobie pozwole.
Polski historyk i rezyser, zolnierz AK, uczestnik powstania wegierskiego, duza czesc zycia spedzil na emigracji. O kogo chodzi, jaka nagrode filmowa otrzymal i w jakim jezyku pisal? |
Wpisałem w wyszukiwarce Google następujące wyrażenia: "historyk"; "reżyser"; "AK", "powstanie węgierskie" i mi wyszło Janusz Piekałkiewicz, pisał po niemiecq.
W dzisiejszych czasach sztuka stawiania pytań jest o wiele bardziej imponująca niż sztuka odpowiedzi. Trzeba formułować pytania niewrażliwe na wyszukiwarki. |
Cytat:
Pzdr. |
Trzy miasta A,B i C mają następujące własności:
*A, B i C leżą lub leżały w Polsce, ale nigdy wszystkie 3 naraz *Gdy A odpadło od Polski, to mniej więcej w tym samym czasie C przypadło Polsce *Gdy C odpadło od Polski, to mniej więcej w tym samym czasie A przypadło Polsce *B leży między A i C *A,B i C są obecnie mniej więcej tej samej wielkości, ale jeszcze w latach 1930-tych A miało więcej mieszkanców niż B i C razem wzięte *W kazdym z tych miast świętowano mistrzostwo polski w piłce nożnej Co to za miasta A,B,C? Pzdr z Gliwic, Upper Silesia |
Cytat:
Na pewno Lwow A, C Wroclaw albo Zabrze, B najszybciej Krakow.... |
A=Wrocek, B=Gród Kraka, C=Lwów;
Zabrze odpada, bo był taki moment, kiedy Wrocek, Zabrze i Kraków były naraz w tym samym momencie w Polsce, np. za Bolka Chrobrego (oczywiście miasta Zabrze jeszcze nie było, w 1922 roq, kiedy Zabrze o3mywało prawa miejskie było największą wsią Europy - 60 tys mieszkanców) czy też obecnie. Poza tym Zabrze znajduje się między Wrockiem a Krakowem. W 1939 roq Wrocek miał ponad 2 razy więcej mieszkańców niż Kraków i Lwów razem wzięte (1939 - Wrocek 630 tys, Kraków 260 tys, Lwów 340 tys). Obecnie zaś są to miasta podobnej wielkości (Wrocek 635 tys, Kraków 757 tys, Lwów 735 tys). Kazimierz Wielki zrzekł się praw do Śląska (więc i Wrocka) 1339, a rok później wyruszył na Ruś Czerwoną i w latach 1340-tych przyłączył ją (a więc i Lwów) do Polski. 600 lat później sytuacja się odwróciła. W 1939 Polska straciła (de facto) Lwów, a 1945 odzyskała Wrocek. Oczywiście we wszystkich 3 miastach były kluby, które były Mistrzami Polski w piłce nożnej (we Wrocławiu 1, w Krakowie 3, we Lwowie 1). Przy okazji: Odpowiedź na moje starsze pytanie (Wodzio i Ostrava) jest prawidłowa. Gratulacje i pzdrv. |
Zaraz cos wymysle, bo jak rozumiem zaliczasz ;)
|
Cytat:
Ten pan byl prezydentem pewnej malej republiki, ktora sie przeciwstawila najwiekszemu owczesnemu mocarstwu. Jakiej republiki? Podczas wojny z tym mocarstwem, zostala wprowadzona nowa formacja zbrojna, ktora weszla na stale do kanonu wojennego i nowy rodzaj broni, ktory rowniez zrobil wielka kariere. O co chodzi? Pzdr. |
Kruger, wojny buskie, komandosi i...obozy koncentracyjne
|
Cytat:
Ostatnie sie nie zgadza. Rodzaj broni, ktory zrobil wielka kariere. (Osobiscie uwazam, ze twierdzenie o pierwszych obozach jest naciagane jesli sie porownaniu z niemieckimi i sowieckimi). |
Oczywiście obozy robili Brytyjczycy. Sa zdjęcia Burów chudych jak szkielety, śmiertelność była masowa, więc nazwanie tego obozami jak najbardziej uzasadnione. Zresztą w Norymberdze obroncy hitlerowców powoływali się na casus obozów z czasów wojen burskich.
Nie jestem też przekonany, że komandosi to wymysł Burów. A ci, co siedzieli w koniu trojanskim to co? A teraz moja kolej. Polska zajmuje 1 miejsce w Europie i 4 miejsce w swiecie w produkcji pewnego metalu. jakiego? |
miedź, mamy go dużo :)
|
A właśnie, że nie. W produkcji miedzi zajmujemy 8 miejsce w świecie. Dodam też, że nie jest to cynk ani ołów, choć 100 lat temu najwięcej cynq na świecie produkował Górny Śląsk.
Jakiż więc to metal? (Oczywiscie rozpatrujemy pierwotną, czyli górniczą produkcję metalu, a nie przetop złomu czy importowanej rudy czy koncentratu.) |
Molibden?
(zgaduje, nie chce mi się szukac:p) |
Prawdopodobnie chodzi o srebro. Wiem, że Polska wydobywa go najwięcej w Europie i jest jednym z poważniejszych dostawców na świecie, choć nie jestem pewien czy akurat czwartym w kolejności.
|
Cytat:
A z bronia chodzilo mi o karabin maszynowy. Porownanie z koniem trojanskim smieszne, bo u Burow byla to zorganizowana formacja. |
Temat umarł, trza by go wskrzesić, na rozgrzewkę coś prostego( mam nadzieję)
http://i38.tinypic.com/9a9ses.jpg Co przedstawia powyższe zdjęcie? Podpowiedź 1: Mój nick. Podpowiedź 2: http://i34.tinypic.com/3169q1l.jpg |
bombe atomową?
|
Little Boy, samolot to Enola Gay
|
Maciejj w sumie racja, ale chodziło konkretnie o little boya, więc następną zagadkę zadaje Sevi.
|
http://i36.tinypic.com/2r5goe1.jpg
kto? dlaczego? |
Podpowiedź: Osoby związane z poprzednią zagadką
|
Ethel i Julius Rosenberg.
Szpiegowali na rzecz Związku Sowieckiego i przekazywali Sowietom materiały dotyczące programu nuklearnego. |
Zadajesz :)
|
http://i35.tinypic.com/1jxc7n.jpg
Kto? Czym się parał poza karierą w wojsku? Dodam, że bardzo znana postać (doczekał się swojej zagadki w tym temacie :D ) Podpowiedź: W czasie operacji Merkury potłukł się biedaczysko strasznie przy lądowaniu. |
Czyli jednak chodzi o Maksa Schmelinga. Oprócz "kariery wojskowej" był bardzo znanym bokserem. Do wojska trafił za niewstąpienie do NSDAP
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 02:07. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl