Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Johny84 30.06.2008 02:10

Tak nawiasem mowiac, to na moje pytanie nie udzielono poprawnej odpowiedzi. Chodzilo o Pall Mall.

qazwsx123 30.06.2008 13:49

Gdzie i co to jest ?

http://img293.imageshack.us/img293/9...ndolub7.th.jpg

Co to za kibice ?

http://img170.imageshack.us/img170/4...8cdcpt6.th.jpg

Kto to jest ?

http://img294.imageshack.us/img294/4...309xzf2.th.jpg

matt1906 30.06.2008 13:52

1-
2-kibice rep. Ghany
3.luis Figo

usiu 30.06.2008 14:18

1 Kosciol Wszystkich Swietych w miejscowosci Sedlec, na zdjeciu widoczny zyrandol z czaszek.\


niech ktos zada za mnie pytanie jesli dobrze

Johny84 01.07.2008 14:41

Zabawa stoi ponad 24h, wiec sobie pozwole.

Polski historyk i rezyser, zolnierz AK, uczestnik powstania wegierskiego, duza czesc zycia spedzil na emigracji. O kogo chodzi, jaka nagrode filmowa otrzymal i w jakim jezyku pisal?

Geopijatyk-Fan Oderki 02.07.2008 19:48

Wpisałem w wyszukiwarce Google następujące wyrażenia: "historyk"; "reżyser"; "AK", "powstanie węgierskie" i mi wyszło Janusz Piekałkiewicz, pisał po niemiecq.

W dzisiejszych czasach sztuka stawiania pytań jest o wiele bardziej imponująca niż sztuka odpowiedzi. Trzeba formułować pytania niewrażliwe na wyszukiwarki.

Johny84 02.07.2008 21:08

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Geopijatyk-Fan Oderki (Post 561212)
Wpisałem w wyszukiwarce Google następujące wyrażenia: "historyk"; "reżyser"; "AK", "powstanie węgierskie" i mi wyszło Janusz Piekałkiewicz, pisał po niemiecq.

W dzisiejszych czasach sztuka stawiania pytań jest o wiele bardziej imponująca niż sztuka odpowiedzi. Trzeba formułować pytania niewrażliwe na wyszukiwarki.

A sobie googluj i tak pytanie wisi dzien i nikt nie chce go wziac... Zadajesz pytanie, bo odpowiedz oczywiscie poprawna.

Pzdr.

Geopijatyk-Fan Oderki 02.07.2008 21:31

Trzy miasta A,B i C mają następujące własności:

*A, B i C leżą lub leżały w Polsce, ale nigdy wszystkie 3 naraz
*Gdy A odpadło od Polski, to mniej więcej w tym samym czasie C przypadło Polsce
*Gdy C odpadło od Polski, to mniej więcej w tym samym czasie A przypadło Polsce
*B leży między A i C
*A,B i C są obecnie mniej więcej tej samej wielkości, ale jeszcze w latach 1930-tych A miało więcej mieszkanców niż B i C razem wzięte
*W kazdym z tych miast świętowano mistrzostwo polski w piłce nożnej

Co to za miasta A,B,C?

Pzdr z Gliwic, Upper Silesia

Johny84 02.07.2008 23:04

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Geopijatyk-Fan Oderki (Post 561287)
Trzy miasta A,B i C mają następujące własności:

*A, B i C leżą lub leżały w Polsce, ale nigdy wszystkie 3 naraz
*Gdy A odpadło od Polski, to mniej więcej w tym samym czasie C przypadło Polsce
*Gdy C odpadło od Polski, to mniej więcej w tym samym czasie A przypadło Polsce
*B leży między A i C
*A,B i C są obecnie mniej więcej tej samej wielkości, ale jeszcze w latach 1930-tych A miało więcej mieszkanców niż B i C razem wzięte
*W kazdym z tych miast świętowano mistrzostwo polski w piłce nożnej

Co to za miasta A,B,C?

Pzdr z Gliwic, Upper Silesia

Nie pasuje mi ta ostatnia podpowiedz.

Na pewno Lwow A, C Wroclaw albo Zabrze, B najszybciej Krakow....

Geopijatyk-Fan Oderki 03.07.2008 03:41

A=Wrocek, B=Gród Kraka, C=Lwów;

Zabrze odpada, bo był taki moment, kiedy Wrocek, Zabrze i Kraków były naraz w tym samym momencie w Polsce, np. za Bolka Chrobrego (oczywiście miasta Zabrze jeszcze nie było, w 1922 roq, kiedy Zabrze o3mywało prawa miejskie było największą wsią Europy - 60 tys mieszkanców) czy też obecnie. Poza tym Zabrze znajduje się między Wrockiem a Krakowem.

W 1939 roq Wrocek miał ponad 2 razy więcej mieszkańców niż Kraków i Lwów razem wzięte (1939 - Wrocek 630 tys, Kraków 260 tys, Lwów 340 tys). Obecnie zaś są to miasta podobnej wielkości (Wrocek 635 tys, Kraków 757 tys, Lwów 735 tys).

Kazimierz Wielki zrzekł się praw do Śląska (więc i Wrocka) 1339, a rok później wyruszył na Ruś Czerwoną i w latach 1340-tych przyłączył ją (a więc i Lwów) do Polski.
600 lat później sytuacja się odwróciła. W 1939 Polska straciła (de facto) Lwów, a 1945 odzyskała Wrocek.

Oczywiście we wszystkich 3 miastach były kluby, które były Mistrzami Polski w piłce nożnej (we Wrocławiu 1, w Krakowie 3, we Lwowie 1).

Przy okazji: Odpowiedź na moje starsze pytanie (Wodzio i Ostrava) jest prawidłowa. Gratulacje i pzdrv.

Johny84 03.07.2008 14:39

Zaraz cos wymysle, bo jak rozumiem zaliczasz ;)

Johny84 03.07.2008 16:32

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Johny84 (Post 561667)
Zaraz cos wymysle, bo jak rozumiem zaliczasz ;)

http://i26.tinypic.com/ort9v7.jpg

Ten pan byl prezydentem pewnej malej republiki, ktora sie przeciwstawila najwiekszemu owczesnemu mocarstwu.

Jakiej republiki?

Podczas wojny z tym mocarstwem, zostala wprowadzona nowa formacja zbrojna, ktora weszla na stale do kanonu wojennego i nowy rodzaj broni, ktory rowniez zrobil wielka kariere. O co chodzi?

Pzdr.

Geopijatyk-Fan Oderki 03.07.2008 17:59

Kruger, wojny buskie, komandosi i...obozy koncentracyjne

Johny84 03.07.2008 19:42

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Geopijatyk-Fan Oderki (Post 561766)
Kruger, wojny buskie, komandosi i...obozy koncentracyjne


Ostatnie sie nie zgadza. Rodzaj broni, ktory zrobil wielka kariere.

(Osobiscie uwazam, ze twierdzenie o pierwszych obozach jest naciagane jesli sie porownaniu z niemieckimi i sowieckimi).

Geopijatyk-Fan Oderki 03.07.2008 21:20

Oczywiście obozy robili Brytyjczycy. Sa zdjęcia Burów chudych jak szkielety, śmiertelność była masowa, więc nazwanie tego obozami jak najbardziej uzasadnione. Zresztą w Norymberdze obroncy hitlerowców powoływali się na casus obozów z czasów wojen burskich.
Nie jestem też przekonany, że komandosi to wymysł Burów. A ci, co siedzieli w koniu trojanskim to co?

A teraz moja kolej. Polska zajmuje 1 miejsce w Europie i 4 miejsce w swiecie w produkcji pewnego metalu. jakiego?

witorik 03.07.2008 21:31

miedź, mamy go dużo :)

Geopijatyk-Fan Oderki 03.07.2008 21:38

A właśnie, że nie. W produkcji miedzi zajmujemy 8 miejsce w świecie. Dodam też, że nie jest to cynk ani ołów, choć 100 lat temu najwięcej cynq na świecie produkował Górny Śląsk.
Jakiż więc to metal? (Oczywiscie rozpatrujemy pierwotną, czyli górniczą produkcję metalu, a nie przetop złomu czy importowanej rudy czy koncentratu.)

Wilku 03.07.2008 21:45

Molibden?

(zgaduje, nie chce mi się szukac:p)

Uran235 03.07.2008 22:09

Prawdopodobnie chodzi o srebro. Wiem, że Polska wydobywa go najwięcej w Europie i jest jednym z poważniejszych dostawców na świecie, choć nie jestem pewien czy akurat czwartym w kolejności.

Johny84 03.07.2008 22:17

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Geopijatyk-Fan Oderki (Post 561868)
Oczywiście obozy robili Brytyjczycy. Sa zdjęcia Burów chudych jak szkielety, śmiertelność była masowa, więc nazwanie tego obozami jak najbardziej uzasadnione. Zresztą w Norymberdze obroncy hitlerowców powoływali się na casus obozów z czasów wojen burskich.
Nie jestem też przekonany, że komandosi to wymysł Burów. A ci, co siedzieli w koniu trojanskim to co?

A teraz moja kolej. Polska zajmuje 1 miejsce w Europie i 4 miejsce w swiecie w produkcji pewnego metalu. jakiego?

W obozach jenieckich z wojny secesyjnej tez byla masowa smiertelnosc, czy to znaczy, ze byly koncentracyjne? Nie sadze, zeby zamierzenia byly takie same.

A z bronia chodzilo mi o karabin maszynowy.

Porownanie z koniem trojanskim smieszne, bo u Burow byla to zorganizowana formacja.

Uran235 18.07.2008 09:53

Temat umarł, trza by go wskrzesić, na rozgrzewkę coś prostego( mam nadzieję)
http://i38.tinypic.com/9a9ses.jpg
Co przedstawia powyższe zdjęcie?

Podpowiedź 1:
Mój nick.

Podpowiedź 2:
http://i34.tinypic.com/3169q1l.jpg

Maciejj 18.07.2008 17:09

bombe atomową?

Sevi 18.07.2008 17:36

Little Boy, samolot to Enola Gay

Uran235 18.07.2008 18:48

Maciejj w sumie racja, ale chodziło konkretnie o little boya, więc następną zagadkę zadaje Sevi.

Sevi 18.07.2008 18:53

http://i36.tinypic.com/2r5goe1.jpg
kto? dlaczego?

Sevi 19.07.2008 09:31

Podpowiedź: Osoby związane z poprzednią zagadką

Krissu 19.07.2008 09:36

Ethel i Julius Rosenberg.
Szpiegowali na rzecz Związku Sowieckiego i przekazywali Sowietom materiały dotyczące programu nuklearnego.

Sevi 19.07.2008 09:47

Zadajesz :)

Krissu 19.07.2008 10:03

http://i35.tinypic.com/1jxc7n.jpg
Kto?
Czym się parał poza karierą w wojsku?
Dodam, że bardzo znana postać (doczekał się swojej zagadki w tym temacie :D )

Podpowiedź:
W czasie operacji Merkury potłukł się biedaczysko strasznie przy lądowaniu.

Uran235 19.07.2008 12:08

Czyli jednak chodzi o Maksa Schmelinga. Oprócz "kariery wojskowej" był bardzo znanym bokserem. Do wojska trafił za niewstąpienie do NSDAP


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 02:07.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl