Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Szkoła: zadania, wypracowania itd. (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=1716)

igortsw 22.10.2008 19:55

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wtf (Post 618352)
Guciu, gdyby było (-x)^2 to miałbyś rację a tak to jest po prostu -x^2, czyli zdecydowanie <0

Dokładnie jeśli nie mamy nawiasu kwadratujemy tylko to co stoi przed kwadratem (w tym wypadku x) a następnie mnożymy dpiero tego x podniesionego do kwadratu przez -1 ( z czego wynika że -x^2 jest mniejsze od 0) , natomiast jeśli byłby nawias to to liczbe x mnożymy przez - 1 a potem to wszytko do kwadratu.

Gucio25 22.10.2008 20:13

aaa, no tak, dzięki panowie. wcześniej mi te wszystkie -x w nawiasach do kwadratu namotały i tak to bywa z tą matematyką. ;)

R33 23.10.2008 15:24

Chemia(I LO)
Czy tym wzorem(mk =1/2 * t/t1/2 * mp) oblicze okres połowicznego rozpadu izotopu, w zeszycie zapisany mam taki wzór mk = (1/2)(do potegi t/t/1/2) *mg ale jak wyciagnać z tego t/1/2 (przypominam ze jest to potega, a dokładniej mowiac jej mianownik).

mk - masa końcowa
mp - masa początkowa

Matematyka:
Sprawdź czy liczba ,,a" jest całkowita:
http://i37.tinypic.com/2yv05rp.jpg

WiselkaMLP 23.10.2008 15:30

ja takze mam problem z cheia cchodzio IZOMERY kiedy nazywamy cos oktanem heksanem pentanem

i kiedy uzywamy nazw di tri

i o co w tym chodzi:
Ch3 - C -CH
|
CH- Br
|
CH2-C2H5
|
CH3 4bromo 2,2dihloro - 5 etylo - 3 metylo - heksam

prosze o pomoc

pan_premier 23.10.2008 15:48

http://i37.tinypic.com/wb3qxf.jpg

South 25.10.2008 11:44

udział polaków w II wojnie światowej ? ma coś ktoś na ten temat ,tylko troszkę bardziej ambitne niż sciaga.pl bo wypada mieć coś choćby odrobinę innego niż reszta klasy ;]

v 27.10.2008 23:02

Propsy i konia z rzedęm komuś kto pomoze z tym:
1. Jak doswiadczalnie mozna stwierdzic ze w czasteczce kwasu oleinowego występuje wiązanie podwojne?
2. znajdz 4 błedy:"Jestem kwasem stearynowym. Naleze do grupy kwasow mineralnych. Moj wzor strukturalny ma postac C17H35COOH. Jestem ciałem stałym, krystalicznym dobrze rozpuszczalnym w wodzie"
na czerwono bledy ktore znalazłem.

Bardzo prosze o pomoc(do jutra do 8 :00 ;p)

Karolus 27.10.2008 23:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez vetan (Post 620436)
1. Jak doswiadczalnie mozna stwierdzic ze w czasteczce kwasu oleinowego występuje wiązanie podwojne?

Przy podwójnym wiązniu (ma charakter nienasycony) odbarwi roztwór wody bromowej

DrewniaQ 28.10.2008 15:55

dokładnie:

http://i34.tinypic.com/2nhkrj9.png +Br2

------------------------>

http://i37.tinypic.com/15pqtuf.jpg

Masz strukturalnie. Jedno łączenie to CH3 jeśli pojedyncze i CH2 jeśli podwójne

Martinho 28.10.2008 16:03

Vetan wiem ze juz za pozno :D ale tam jeszcze jest taki ze k. stearynowy nie jest kwasem krystalicznym :)

v 29.10.2008 21:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Martinho (Post 620626)
Vetan wiem ze juz za pozno :D ale tam jeszcze jest taki ze k. stearynowy nie jest kwasem krystalicznym :)

To w takim razie wikipedia mnie oklamała...


Dzieki wszystkim za pomoc :* :rotfl:

igortsw 29.10.2008 22:46

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WiselkaMLP (Post 618542)
ja takze mam problem z cheia cchodzio IZOMERY kiedy nazywamy cos oktanem heksanem pentanem

i kiedy uzywamy nazw di tri

i o co w tym chodzi:
Ch3 - C -CH
|
CH- Br
|
CH2-C2H5
|
CH3 4bromo 2,2dihloro - 5 etylo - 3 metylo - heksam

prosze o pomoc

Hmm nie wiem może już masz odpowiedź na to pytanie, no ale w ramach tego ze na forum nikt nie odpowiedział :

Zawsze liczysz najdłuższy łańcuch składajacy się z węgla (C) tak więc jak masz

CH3
|
CH-CH3
|
CH2
|
CH3

To najdłuższy łancuch węgla wynosi 4 (ten cały w jednym pionie) czyli jest to butan( bo butan am 4 węgle; ale akurat to zawsze piszesz na końcu), a to CH3 z boku nie należy do głównego łańcucha.

Na następnie musisz określic grupę jest CH3 (grupa metylowa) która odchodzi od głónwego łańcucha przy drugim CH (stąd ta 2 na samym początku) .
To CH3 z boku o którym pzed chwilą pisałem jest tylko jedno takze nie ma żadnego przedrostka di, tri, tetra itp...

Potem patrzysz jak się nazywa ta grupa (chodzi znów o CH3) - jest to (grupa metylowa) i ustalasz wzór :

2- metylobutan


Troche pomogłem ci kolorkami,(mam nadzieje ze nikt mi nieda bana ze za "jaskrawe" :D )

To jest wytłumaczone bardzo ogólnie (tak prawde mówiąc może ledwie na dopa na kartkówce) ale IZOMERY to temat bardzo cięzki do opisania to trzeba widzieć jak ktoś robi (przynajmniej w moim przypadku) życzę powodzenia :)

maTyS. 30.10.2008 15:46

panowie jest prośba mam zadanie na historie i 3 podpunkty do niego :

1 który z przywilejów uważam za najważniejszy
2 jakie były przyczyny nadanie tego przywileju
3 jakie byly przyczyny nadawania przywilejow (dla polski , mieszczan,szlachty,króla,chłopa)

jakby ktoś miał info strony linki materiały bardzo proszę o pomoc ! :)

dzięki wielkie DrewniaQ.

DrewniaQ 30.10.2008 15:55

1. napisz który uważasz za najważniejszy według ciebie. Masz gdzieś je spisane.
Lecz mogę podpowiedzieć, że Nihil Novi- nic nowego może być uznany za ważny, ze względu na to, iż był to przywilej, który dawał praktycznie pełnie władzy szlachcie, król zaś był władcą marionetkowym, stał tylko na czele jako reprezentant.

".. nic nowego nie ma być ustanawiane przez nas i następców bez wspólnego senatorów i posłów ziemskich przyzwolenia .."

Dokładnie:
konstytucja "Nihil novi":
  • Anulowanie przywileju mielnickiego.
  • Nowe prawa i podatki mogą być stanowione tylko za zgodą sejmu i senatu.
  • Gwarancja wolnego wyboru urzędników sądowych.
  • Zakaz pociągania spraw świeckich pod trybunały duchowne.
  • Zakaz stanowienia ceł prywatnych.
  • Ograniczenie nieszlachty w dostępie do urzędów duchownych.
  • Zakaz trudnienia się przez szlachtę handlem i rzemiosłem pod groźbą utraty szlachectwa.
  • Zawieszenie prawa neminem captivabimus nisi iure victum w stosunku do ludzi zapisanych trzykrotnie w rejestrach złoczyńców.



2.
Nie pamiętam:D

3. Król chciał mieć poparcie szlachty w jakiejś dziedzinie np. wojna, gospodarka. Szlachta otrzymując takowe godziła się na takie popracia. Jednak król stopniowo tracił władzę, co ograniczyło do postawienia instytucji króla na reprezentacyjną głowę państwa, bez większych praw do władzy.

Watts 02.11.2008 21:22

"w płytotece roberta liczby plyt z muzyka rock, jazz i dance sa w stosunku 2 : 2,5 : 5,5. ile plyt z muzyka dance ma robert, jesli jego plytoteka liczy 140 plyt?"

pomóżcie, bracia :D

SZYMEK_TSW 02.11.2008 21:31

2+2,5+5,5 = 10
140/10 = 14

rock 2*14=28
jazz 2,5 * 14 = 35
dance 5,5 * 14 = 77

Watts 02.11.2008 21:34

dobra, też tak myślałem, danke schon :)

Robert_wislak 04.11.2008 19:18

Sprawa pilna i mogłby mi ktoś pomóc kto dobrze zna francuski lub się go po prostu uczy..
Musze napisać 10 zdań w passe compose.
Początek ma wygladać tak: j'ai ete tres viche. J'ai eu 10 milion euros sur coupte.
A koniec: Et c'est ainsi que je suis denevu un sans-abri.
I powmiedzy tym ma byc 10 zdan jak do tego doszło.
Prosze o jakas pomoc

R33 16.11.2008 14:47

Czy jest odmiana takiej skały magmowej jak tlenki?
Słyszałem, że to coś takiego, że są to skały wylewne z magmy powstajacej na powierzchni ziemi przy udziale tlenu. Ale chocby to było to to i tak mam tego za mało - musze napisac cos wiecej, a nie moge nic na googlach znaleźć :/

Arturo Qr2nów 16.11.2008 15:02

Pierwsze słyszę... Za to mam w notatkach coś takiego:

skały wylewne ultrazasadowe i zasadowe:
analcytynit, bazanit, leucytyt, limburgit, nefelinit, melilityt, tefryt, bazalt, fonolit

skały wylewne kwaśne:
obsydian, perlit, ryodacyt, smołowiec, obsydian

skały wylewne obojętne:
dacyt, trachit, trachyandezyt, trachybazalt, latyt, andezyt

DrewniaQ 16.11.2008 15:10

Lawa wylewając i zastygając na powierzchni reaguje z tlenem, tworząc właśnie m.in. tlenki.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazalt
Przeczytaj skład chemiczny, masz swoje tlenki :p

R33 22.11.2008 15:28

Czy w fizyce czas uśredniony to to samo co czas średni?

maTyS. 22.11.2008 17:04

potrzebuję pomocy.

mam zadanie na temat :

"zaprojektuj lokal biurowy z uwzględnieniem zasad ergonomii"

pomoże ktoś ?

Arkas 25.11.2008 18:13

Jakby ktoś umiał to przetłumaczyc to byłbym wielce wdzięczny, bo w moim słowniku wogóle nic znajśc nie można :-/
Zakres rozmowy telefoniczne:

?De parte de quien?
Volvera despues de comer.
Se ha equivocado.
En este momento no puede ponerse.
Esta en la ducha.

Tylko tyle nie udało mi się przetłumaczyc, więc byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc:)

R33 26.11.2008 18:23

Mam takie zadanie którego nie umiem zrobić(poziom: I LO), ponieważ nie było mnie na lekcji.
Oto jego treść:
Cytat:

Punkty P, Q, R są odpowiedni środkami boków AB, BC, CD kwadratu ABCD. Wiedząc, że P( 4, -31/2), Q(51/2, 1), R( 1, 21/2) oblicz współrzędne wierzchołków A, B, C, D.
Odpowiedź:
Cytat:

A=(1,-5), B=(7,-2), C=(4,4), D=(-2,1). Wskazówka: Znajdź współrzędne punktu przecięcia współrzędnych kwadratu
Dobra to moze teraz co ja wiem:
Wzory na współrzędne środka wektora(S) to:
Cytat:

S(Xa + Xb/2 , Ya + Yb/2)
Jednak tutaj ich nie zastosujemy, bo współrzędne muszą wyjść równe. Wrzucę jeszcze schematyczny rysunek tego kwadratu z zaznaczonymi środkami...
Taki schematyczny rysunek wykonany przezemnie:
http://i35.tinypic.com/14md1h.jpg
(na czerwono zaznaczone środki tych odcinków)
PS: Potrzebne mi to dzis, bo musze sie nauczyc :P. Wystarczy zrobienie jednego przykładu(zebym wiedział ocb), ukośne napisany jest ułamek

DrewniaQ 26.11.2008 19:33

Pytanie! Te ułamki to np. 5 i 1/2 ?

To masz tak! Odpowiednie współrzędne środków boku to średnia arytmetyczna wpółrzędnych wierzchołków.

czyli:

(Xa+Xb)/2 = 5/2
(Xb+Xc)/2 = 11/2
i tak dalej..

masz kilka równań i obliczysz przez to wszystkie współrzędne..

nowy_piotrek 26.11.2008 19:43

Wyznacz sobie srodek S tego kwadratu, chyba wiesz jak? (srodek wektora)
Wychodzi S=(2,5 ; -0,5)

Dalej to banal, wystarczy porownac te same wektory, np SR=QC, i jak byk wychodzi: C=(4,4). Pozostale punkty analogicznie.

Andrzej_TSW 30.11.2008 16:05

Bede wdzięczny za wszelkie tytuły artykułów,ksiązek itp. związanych z frazeoligią dziennikarstwa sportowego. Z góry dzięki

the_blues 01.12.2008 22:53

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Reksio33 (Post 632619)
Czy w fizyce czas uśredniony to to samo co czas średni?

tak to to samo

kriz69 03.12.2008 19:09

Kontynuacje i nawiązania do baroku w literaturze polskiej. pomoże ktoś bo sytuacja krytyczna z polskiego ;-/


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 22:43.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl