Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Budowa stadionu, nowej hali i bazy treningowej (komentarze) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=94)

Arapaho 04.03.2010 12:14

Cytat:

Pierwotnie napisane przez picasso (Post 863578)
Boguś powinien spokojnie teraz powiedzieć,że w związku z przewidywanymi duzymi kosztami utrzymania stadionu,podjął decyzję o budowie nowego,gdzie indziej.chciałbym widzieć panikę w oczach tzw prezydenta.

Właściwie to nieprawdopodobne ale to byłby hit

Arapaho 04.03.2010 12:18

Cytat:

Pierwotnie napisane przez FraMat (Post 863574)
odpowiedź jest prosta, moim zdaniem: tak jest w autorskim projekcie pana O.
Ingerencja w autorski projekt pana O. jest naruszeniem praw autorskich, za co inwestor może być oskarżony przed sądem.

To była moja podpowiedź dla prezydenta... :-/

Własnie że nie jest to ingerencja w projekt.Na życzenia zleceniodawcy projektant ma poprawić wszelkie błędy i braki w projekcie, a nawet jesli uznac że to nie błąd to ma pełniąc obowiązki nadzoru autorskiego wprowadzić poprawki na życzenie Zleceniodawcy.A że nie jest to żadna poprawka konstrukcyjna tylko typowo architektoniczna to nie ma problemu żadnego, jakich juz dokonał wiele w tym temacie i to poważniejszych

WislaOnly 04.03.2010 12:18

Cytat:

Pierwotnie napisane przez picasso (Post 863578)
Boguś powinien spokojnie teraz powiedzieć,że w związku z przewidywanymi duzymi kosztami utrzymania stadionu,podjął decyzję o budowie nowego,gdzie indziej.chciałbym widzieć panikę w oczach tzw prezydenta.

hehe... Dokładnie, przynajmniej problemów z okablowaniem stadionu by nie było :D Szkoda że nie jest to realne. :(

rafal777 04.03.2010 12:24

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WislaOnly (Post 863585)
hehe... Dokładnie, przynajmniej problemów z okablowaniem stadionu by nie było :D Szkoda że nie jest to realne. :(

Dlaczego nie jest to realne? Dla mnie jak najbardziej realna jest sytuacja w której Wisła odmawia przejęcia tego stadionu i gra na Hutniku aż do zakończenia w 100% inwestycji. Jak coś nam się nie będzie podobało to nie powinniśmy sie godzić na taki bubel...

Fuks 04.03.2010 12:30

Arapho, juz pisałem wczesniej, to drugie pytanie nie przejdzie. Nikt w urzędzie miasta nie bedzie odpowiadał ktore kluby dokładają sie do stadionow w innych miastach - bo to nie jest w ogole zakres obowiązkow naszych urzędnikow , i w sumie co ich to interesuje - inny samorząd, inne stadiony. Bardziej sensowne jest zadanie pytania dlaczego Wisła ma dokładac jak Cracovia nie dokłada (czy dokłada? bo tego nie wiem) - ale to juz jest w pytaniu pierwszym.

Trzeba to inaczej sformułowac, bo ja wiem - cos w stylu dlaczego miasto Kraków, w przeciwienstwie do wszystkich innych miast w ktorych budowane są stadiony na Euro nie wspolpracuje / nie chce wpolpracowac / nie bierze pod uwage zdania klubu na temat stadionu, ktorego oczywistym przeznaczeniem, mimo tego ze jest to stadion "miejski" jest gra tego klubu na tym wlasnie stadionie.

Tyle ze na to odpowiedz bedzie taka, ze jakies tam spotkania sie odbywaja... w kazdym razie wiesz o co chodzi - nie pytaj ich o cos co nie ma zadnego związku z naszym stadionem, bo to ze gdzies jest tak a nie inaczej nic dla prezydenta nie znaczy.

Edit: proponuje usuwac posty podające pomysł budowania stadionu przez Cupiała, bo to sie nadaje na forum s-f , a nie tutaj ...

WislaOnly 04.03.2010 12:32

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rafal777 (Post 863587)
Dlaczego nie jest to realne? Dla mnie jak najbardziej realna jest sytuacja w której Wisła odmawia przejęcia tego stadionu i gra na Hutniku aż do zakończenia w 100% inwestycji. Jak coś nam się nie będzie podobało to nie powinniśmy sie godzić na taki bubel...

Wyobrażasz sobie, żeby Cupiał miał włożyć 1/3 swojego majątku po to, żeby zbudować Wiśle stadion???? Zapomnij...:/

KoPer 04.03.2010 12:37

1) Ile Cracovia dokłada swojej kasy do budowanego stadionu przy Kaluży?
2) Który klub z obecnie budowanych stadionow na Euro dokłada swoje pieniądze na wykończenie stadionu ?
A ode mnie:
3)Dlaczego prezydent sprzeciwia się zwiększenia atrakcyjności stadionu poprzez atrakcyjny i związany z barwami klubowymi układ krzesełek mimo że nie zwieksza to kosztów.
4) Czy uważa ze stadion z krzesełkami niebieskimi oraz żółtymi przejsciami jest właściwy dla stadionu miejskiego Wisły Kraków?
5) Czy wygląd stadionu jest ważny dla infrastruktury wokół stadionu (Park Jordana,Błonia)? Jeśli tak czemu dopuszcza się pozostawienie nie przysłonietych elementów wentylacji i klimatyzacji na dachu stadionu - doskonale widocznych z wczesniej wymienionych miejsc?Pomimo że jest to żaden koszt w porównaniu z innymi elementami.Właściwie można uznać brak maskowania za wadę projektu architektonicznego.
7) Dla kogo miasto buduje stadion, skoro stanowisko kibiców Wisły (przyszły podmiot utrzymujący inwestycję) nie tyle nie jest uwzględniane ale nie jest także w ogóle brane pod uwagę?
8) Czy miasto rozważa możliwość braku zgody Wisły na odbiór stadionu, gdy ten nie będzie wykończony w 100%? Jeśli tak, to jak wyobraża sobie utrzymanie stadionu?
9) Co będzie z drogami w okręgu stadionu Wisły? (Piastowska, Reymonta, 3 Maja, Domeyki, Chodowickiego)
10) Jak będzie wyglądać ul. Reymana ? (mówiło się o deptaku - jesli tak czy miasto ma na to zarezerwowane środki)
11) Gdzie pan prezeydent zamierza umiescić auta podczczas meczu? Mniemam, że nawet jak uporządkują tereny wokół stadionu to nie będzie to wystarczająca il. o której mowa w przepsiach (na jedno miesjce parkingowe ileś tam krzesełek.)

rafal777 04.03.2010 12:38

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WislaOnly (Post 863591)
Wyobrażasz sobie, żeby Cupiał miał włożyć 1/3 swojego majątku po to, żeby zbudować Wiśle stadion???? Zapomnij...:/

A czy ja napisałem cos o budowie nowego stadionu? Wisła może spokojnie jeszcze rundę albo dwie pograć na Hutniku. Jeśli będzie potrzeba nawet 3 rundy...Uwierz mi, że miasto zaboli utrzymywanie takiego molocha, oj zaboli. Przyjdą z podkulonym ogonem, albo nowy prezydent będzie bardziej łaskawy i dokończy ten twór jak należy...

PiotrG 04.03.2010 12:53

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Fuks (Post 863590)
Arapho, juz pisałem wczesniej, to drugie pytanie nie przejdzie. Nikt w urzędzie miasta nie bedzie odpowiadał ktore kluby dokładają sie do stadionow w innych miastach - bo to nie jest w ogole zakres obowiązkow naszych urzędnikow , i w sumie co ich to interesuje - inny samorząd, inne stadiony. Bardziej sensowne jest zadanie pytania dlaczego Wisła ma dokładac jak Cracovia nie dokłada (czy dokłada? bo tego nie wiem) - ale to juz jest w pytaniu pierwszym.

Cracovia nic nie dokłada. Przetarg na ich stadion obejmował wykończenie wszystkich powierzchni niezbędnych do przeprowadzenia meczu (strefy kibiców, szatnie, pomieszczenia techniczne, media, kontrola antydopingowa, zaplecze cateringu etc.) oraz niezbędne instalacje teletechniczne wraz z wyposażeniem i telebimami. Wejdą na gotowy stadion po prostu.

zbymak 04.03.2010 13:10

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WislaOnly (Post 863576)
A ja jestem ciekaw, co na to wszystko Cupiał? Chyba powinno go interesować gdzie jego klub i za ile będą grać. Myślę, że w tej kwestii on sam powinien zainterweniować, przynajmniej pokazać nam- kibicom, że trzyma rękę na pulsie i wie co się dzieje.

Cupiał to chyba ma już w dupie i ma dośc tych wszystkich matołów z Rady Miasta i Prezydenta .Bedzie Wisła wynajmować stadion na mecze Bogus wykupi sobie loże a resztą niech sie martwi śmieszny prezydencik razem ze swoją świtą

massoud 04.03.2010 13:22

Był już pomysł wspólnego, miejskiego parkingu podziemnego pod Parkiem Jordana?

Znajdowałby się na początku Parku tam od strony Reymonta i wjazd od ul. Ingardena, za budynkami UJ Wydziałów Fizyki i Chemii. Obejmowałby mieszkańców, studentów i pracowników wszystkich pobliskich uczelni, a w dniu meczu oddzielona specjalnie część dla kibiców klubów z OBU stron Błoń.

Nie koniecznie taki duży ale w tym rejonie. Na powierzchni możnaby zostawić Park, a jeśli im się chce, to zrobić boisko ze sztuczną nawierzchnią coś a'la Orlik, do wykorzystania dla studentów z pobliskich akademików i mieszkańców, darmowy, w celach rekreacyjnych.

http://i47.tinypic.com/x5ox7m.jpg

buczo1985 04.03.2010 13:26

KoPer
Bardzo dobre wypunktowanie sprawy.Dopisałbym jeszcze do pkt 5 kwestię elewacji i iluminacji stadionu. Razi krótkowzroczność prezydenta. Trybuna C jest najlepiej widoczna z parku. Nie wyobrażam sobie, żeby stadion wieczorami miał przypominać opuszczony dom.

Arapaho 04.03.2010 14:01

^^^^Ludzie czytajcie.Nikt za Was nie bedzie nic dopisywał.Każdy kopiuje liste i dodaje swoje pytanie.
Czy ono przejdzie czy nie i w jakiej formie zadecyduje Radny Olszówka.Koniec dyskusji o tym.Niektóre pytania są i moga byc retoryczne ale w sprawie stadionu Cracovii chciałbym usłyszeć wyraźnie od Prezydenta : Oni nie dokładają -bo nie- a Wy musicie -bo tak!!
A potem to wyślę osobiscie do wszystkich gazet- ktoś to może podchwyci.
Jak nie chce tym sie zając SKWK ani SSA to sam to zrobie

PiotrG 04.03.2010 14:19

http://www.zdit.krakow.pl/sprawy-urz...buna-wschodnia
http://zdit.krakow.pl/sprawy-urzedow...rogi-dojazdowe

Radzę poczytać załączniki SIWZ i odpowiedzi na pytania, można się ciekawych rzeczy dowiedzieć - trybuna zachodnia faktycznie zostanie oddana w praktycznie surowym stanie, na trybunie wschodniej nie zostaną wyposażone punkty gastronomiczne. Można łatwo dojść do wniosku, że to co widać w dokumentacji przetargowej to bujdy, a zamiast wyposażenia trybuna zachodnia będzie pusta, przetarg nie uwzględniał nawet małej części instalacji słaboprądowych.
Ja nie wiem jak w takim wypadku można w kółko powtarzać, że stadion będzie gotowy do rozgrywek w lipcu. Wykonawca tę trybunę prawdopodobnie zdąży oddać, jednak co z tego jak ona będzie pusta...
Oby Wisła nie odebrała tego stadionu, bo grubo ponad 50mln PLN na dokończenie będzie prawdopodobnie potrzebne.

Dagobert 04.03.2010 15:29

nie jest realny parking pod parkiem Jordana, już prędzej byłby pod błoniami, choćby ze względu na stare drzewa i takie tam...

medyk 04.03.2010 15:44

mógłby ktoś wrzucic zrzut z kamerki na główna trybune? bo mi niestety ona nie działa

Wicked 04.03.2010 15:48

czy ktoś może ma przedmiary robót jakie były dostępne na stronach zikitu przy przetargu?

Arapaho 04.03.2010 15:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PiotrG (Post 863640)
http://www.zdit.krakow.pl/sprawy-urz...buna-wschodnia
http://zdit.krakow.pl/sprawy-urzedow...rogi-dojazdowe

Radzę poczytać załączniki SIWZ i odpowiedzi na pytania, można się ciekawych rzeczy dowiedzieć - trybuna zachodnia faktycznie zostanie oddana w praktycznie surowym stanie, na trybunie wschodniej nie zostaną wyposażone punkty gastronomiczne. Można łatwo dojść do wniosku, że to co widać w dokumentacji przetargowej to bujdy, a zamiast wyposażenia trybuna zachodnia będzie pusta, przetarg nie uwzględniał nawet małej części instalacji słaboprądowych.
Ja nie wiem jak w takim wypadku można w kółko powtarzać, że stadion będzie gotowy do rozgrywek w lipcu. Wykonawca tę trybunę prawdopodobnie zdąży oddać, jednak co z tego jak ona będzie pusta...
Oby Wisła nie odebrała tego stadionu, bo grubo ponad 50mln PLN na dokończenie będzie prawdopodobnie potrzebne.


Z tych pytań wynika jasno niekompetencja urzędników- potencjalni Wykonawcy zadawali wszystkie pytania które sie pojawiaja teraz i nawet znacznie rozszerzone. Odpowiedzi byly krótkie- nie ma w przedmiarze to nie robimy.To sie tyczy murawy,jej podgrzewania,systemu sterowania tym pogrzewaniem,kołowrotów,systemu sprzedazy biletów,instalacje komputerowe,słabopradowe,sterowanie oswietleniem trybun i iluminacji stadionu.
O wszystko pytali więc ZIKIT to wszystko wiedział ze tego nie będzie i czekał nie wiadomo na co przez 1,5 roku!!!!!NIe przeznaczając/zabezpieczając na to żadnych- jakichkolwiek środków!
NIe wiem już co o tym sadzić bo pierwsza myśl że ta cała budowa jest z premedytacją tak prowadzona i ktos ma cel w tym zeby był bałagan, opóznienia i taki a nie inny standard stadionu.Przeczytajcie te pytania do przetargu które sa w poście PiotraG.NIewiarygodne jest to co wynika z odpowiedzi
P.S Pytanie : w przemiarze sa klimakonwektory ale nie ma do niego agregatu - czy nalezy wycenić uklad bez agregatu?
Odpowiedz: Kosztorys ofertowy należy sporządzić na podstawie przedmiaru ( no beka normalnie czyli w domysle bez agregatu...teraz chyba jest ok bo agregaty widzę na dachu ale odpowiedzi sa rażące i wiadomo skąd potem dodatkowe miliony sa potrzebne)

PiotrG 04.03.2010 16:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez KoPer (Post 863594)
1) Ile Cracovia dokłada swojej kasy do budowanego stadionu przy Kaluży?
2) Który klub z obecnie budowanych stadionow na Euro dokłada swoje pieniądze na wykończenie stadionu ?
A ode mnie:
3)Dlaczego prezydent sprzeciwia się zwiększenia atrakcyjności stadionu poprzez atrakcyjny i związany z barwami klubowymi układ krzesełek mimo że nie zwieksza to kosztów.
4) Czy uważa ze stadion z krzesełkami niebieskimi oraz żółtymi przejsciami jest właściwy dla stadionu miejskiego Wisły Kraków?
5) Czy wygląd stadionu jest ważny dla infrastruktury wokół stadionu (Park Jordana,Błonia)? Jeśli tak czemu dopuszcza się pozostawienie nie przysłonietych elementów wentylacji i klimatyzacji na dachu stadionu - doskonale widocznych z wczesniej wymienionych miejsc?Pomimo że jest to żaden koszt w porównaniu z innymi elementami.Właściwie można uznać brak maskowania za wadę projektu architektonicznego.
7) Dla kogo miasto buduje stadion, skoro stanowisko kibiców Wisły (przyszły podmiot utrzymujący inwestycję) nie tyle nie jest uwzględniane ale nie jest także w ogóle brane pod uwagę?
8) Czy miasto rozważa możliwość braku zgody Wisły na odbiór stadionu, gdy ten nie będzie wykończony w 100%? Jeśli tak, to jak wyobraża sobie utrzymanie stadionu?
9) Co będzie z drogami w okręgu stadionu Wisły? (Piastowska, Reymonta, 3 Maja, Domeyki, Chodowickiego)
10) Jak będzie wyglądać ul. Reymana ? (mówiło się o deptaku - jesli tak czy miasto ma na to zarezerwowane środki)
11) Gdzie pan prezeydent zamierza umiescić auta podczczas meczu? Mniemam, że nawet jak uporządkują tereny wokół stadionu to nie będzie to wystarczająca il. o której mowa w przepsiach (na jedno miesjce parkingowe ileś tam krzesełek.)

Pytania ode mnie:
12. Z jakiego powodu przez ponad rok od rozstrzygnięcia przetargów na trybuny wschodnią i zachodnią nie zabezpieczono środków i nie ogłoszono przetargów na ich niezbędne wyposażenie? Pomieszczenia na trybunie zachodniej są niezbędne do rozegrania meczu (szatnie dla zawodników, pomieszczenia kontroli antydopingowej, zaplecze techniczne, pomieszczenia dla mediów, komentatorów, zarządzanie stadionem jak również strefy kibiców czyli w pełni wyposażone punkty gastronomiczne, toalety).
13. Z jakiego powodu do tej pory nie zabezpieczono środków i nie rozstrzygnięto przetargu na instalacje i wyposażenie teletechniczne. Przetarg na partnera technologicznego powinien być już zakończony a stadion wyposażany aby można było w lipcu rozegrać na nim mecze.
14. Dlaczego koszt wszelkich pozostałych prac (wyposażenie trybuny zachodniej, wschodniej, budowa zaplecza trybuny północnej, dokończenie zaplecza trybuny południowej, instalacje i wyposażenie teletechniczne) ma zostać zrzucone na operatora (tym samym Wisłę Kraków)? Operator to zewnętrzna firma zarządzająca gotowym już stadionem, za co otrzymuje zapłatę od właściciela (miasta). Żaden operator nie zgodzi się wyłożyć kilkudziesięciu mln złotych na dokończenie stadionu aby ten zaczął funkcjonować, zwłaszcza stadionu na którym powierzchni komercyjnych jest bardzo mało ( jedynie powierzchnia biurowa na trybunie wschodniej oraz po jednej dosyć niewielkiej kondygnacji na trybunach północnej/południowej).
15. Z jakiego powodu przetarg na stadion Cracovii przeprowadzony był kompleksowo, (uwzględniając niezbędne wyposażenie teletechniczne, wyposażenie pomieszczeń pod trybunami) za całość prac zapłaci miasto Kraków, a za niezbędne zaplecze i instalacje na stadionie Wisły ma płacić operator czyli tym samym klub?
16. Dlaczego cały czas utrzymywana jest data oddania stadionu gotowego do rozgrywania meczy w lipcu 2010r, skoro do tego czasu nie będzie gotowe niezbędne zaplecze i instalacje IT? W lipcu wykonawca odda stadion w stanie nieprzystosowanym do rozgrywania meczy, przy czym jeszcze około 2 miesięcy zajmą odbiory. Proszę o podanie daty oddania w pełni ukończonego i wyposażonego stadionu.
17. Czy Wisła Kraków dostanie odszkodowanie za poślizg w oddaniu stadionu miejskiego? Klub ponosi ogromne straty finansowe ze względu na rozgrywanie meczy poza Reymonta 22.
18. Proszę podać szacowany koszt wszystkich pozostałych prac niezbędnych do ukończenia stadionu aby ten spełniał wymagania techniczne i wyposażeniowe stadionów klasy ELITE.

crazykaro 04.03.2010 16:51

1) Ile Cracovia dokłada swojej kasy do budowanego stadionu przy Kaluży?
2) Który klub z obecnie budowanych stadionow na Euro dokłada swoje pieniądze na wykończenie stadionu ?
3)Dlaczego prezydent sprzeciwia się zwiększenia atrakcyjności stadionu poprzez atrakcyjny i związany z barwami klubowymi układ krzesełek mimo że nie zwieksza to kosztów.
4) Czy uważa ze stadion z krzesełkami niebieskimi oraz żółtymi przejsciami jest właściwy dla stadionu miejskiego Wisły Kraków?
5) Czy wygląd stadionu jest ważny dla infrastruktury wokół stadionu (Park Jordana,Błonia)? Jeśli tak czemu dopuszcza się pozostawienie nie przysłonietych elementów wentylacji i klimatyzacji na dachu stadionu - doskonale widocznych z wczesniej wymienionych miejsc?Pomimo że jest to żaden koszt w porównaniu z innymi elementami.Właściwie można uznać brak maskowania za wadę projektu architektonicznego.
7) Dla kogo miasto buduje stadion, skoro stanowisko kibiców Wisły (przyszły podmiot utrzymujący inwestycję) nie tyle nie jest uwzględniane ale nie jest także w ogóle brane pod uwagę?
8) Czy miasto rozważa możliwość braku zgody Wisły na odbiór stadionu, gdy ten nie będzie wykończony w 100%? Jeśli tak, to jak wyobraża sobie utrzymanie stadionu?
9) Co będzie z drogami w okręgu stadionu Wisły? (Piastowska, Reymonta, 3 Maja, Domeyki, Chodowickiego)
10) Jak będzie wyglądać ul. Reymana ? (mówiło się o deptaku - jesli tak czy miasto ma na to zarezerwowane środki)
11) Gdzie pan prezeydent zamierza umiescić auta podczczas meczu? Mniemam, że nawet jak uporządkują tereny wokół stadionu to nie będzie to wystarczająca il. o której mowa w przepsiach (na jedno miesjce parkingowe ileś tam krzesełek.)
12. Z jakiego powodu przez ponad rok od rozstrzygnięcia przetargów na trybuny wschodnią i zachodnią nie zabezpieczono środków i nie ogłoszono przetargów na ich niezbędne wyposażenie? Pomieszczenia na trybunie zachodniej są niezbędne do rozegrania meczu (szatnie dla zawodników, pomieszczenia kontroli antydopingowej, zaplecze techniczne, pomieszczenia dla mediów, komentatorów, zarządzanie stadionem jak również strefy kibiców czyli w pełni wyposażone punkty gastronomiczne, toalety).
13. Z jakiego powodu do tej pory nie zabezpieczono środków i nie rozstrzygnięto przetargu na instalacje i wyposażenie teletechniczne. Przetarg na partnera technologicznego powinien być już zakończony a stadion wyposażany aby można było w lipcu rozegrać na nim mecze.
14. Dlaczego koszt wszelkich pozostałych prac (wyposażenie trybuny zachodniej, wschodniej, budowa zaplecza trybuny północnej, dokończenie zaplecza trybuny południowej, instalacje i wyposażenie teletechniczne) ma zostać zrzucone na operatora (tym samym Wisłę Kraków)? Operator to zewnętrzna firma zarządzająca gotowym już stadionem, za co otrzymuje zapłatę od właściciela (miasta). Żaden operator nie zgodzi się wyłożyć kilkudziesięciu mln złotych na dokończenie stadionu aby ten zaczął funkcjonować, zwłaszcza stadionu na którym powierzchni komercyjnych jest bardzo mało ( jedynie powierzchnia biurowa na trybunie wschodniej oraz po jednej dosyć niewielkiej kondygnacji na trybunach północnej/południowej).
15. Z jakiego powodu przetarg na stadion Cracovii przeprowadzony był kompleksowo, (uwzględniając niezbędne wyposażenie teletechniczne, wyposażenie pomieszczeń pod trybunami) za całość prac zapłaci miasto Kraków, a za niezbędne zaplecze i instalacje na stadionie Wisły ma płacić operator czyli tym samym klub?
16. Dlaczego cały czas utrzymywana jest data oddania stadionu gotowego do rozgrywania meczy w lipcu 2010r, skoro do tego czasu nie będzie gotowe niezbędne zaplecze i instalacje IT? W lipcu wykonawca odda stadion w stanie nieprzystosowanym do rozgrywania meczy, przy czym jeszcze około 2 miesięcy zajmą odbiory. Proszę o podanie daty oddania w pełni ukończonego i wyposażonego stadionu.
17. Czy Wisła Kraków dostanie odszkodowanie za poślizg w oddaniu stadionu miejskiego? Klub ponosi ogromne straty finansowe ze względu na rozgrywanie meczy poza Reymonta 22.
18. Proszę podać szacowany koszt wszystkich pozostałych prac niezbędnych do ukończenia stadionu aby ten spełniał wymagania techniczne i wyposażeniowe stadionów klasy ELITE.

19. Czemu nikt nie szukał dla stadionu sponsora tytularnego, który w zamian za wieloletnią reklamę wnosiłby coroczną opłatę lub dołożyłby się do budowy stadion? Czy ewentualny operator będzie miał prawo do szukania takiego sponsora?

Arapaho 04.03.2010 17:01

Cytat:

Pierwotnie napisane przez PiotrG (Post 863705)
Pytania ode mnie:
Operator to zewnętrzna firma zarządzająca gotowym już stadionem, za co otrzymuje zapłatę od właściciela (miasta). Żaden operator nie zgodzi się wyłożyć kilkudziesięciu mln złotych na dokończenie stadionu aby ten zaczął funkcjonować, zwłaszcza stadionu na którym powierzchni komercyjnych jest bardzo mało ( jedynie powierzchnia biurowa na trybunie wschodniej oraz po jednej dosyć niewielkiej kondygnacji na trybunach północnej/południowej).
.

Nie dokońca wg.mnie to Operator płaci miastu za dzierżawę 1%/m2 niekomercyjne, 3%/m2 komercyjne pomieszczenia a zarabia na czynszach,reklamach,biletach,wynajmach,imprezach etc.Barter jest często stosowany w rożnego typu transakcjach.WIęc wykończenie w zamian za opłaty dzierżawne są możliwe.Pytanie tylko ile jest takich firm które się na to zdecydują i czemu sie czeka na to tak długo.Operator powinien byc wybrany minimum rok wcześniej aby mógł miec wpływ na proces budowy i móc zarabiac zaraz po jej ukończeniu.A tak Operator będzie powiedzmy w kwietniu i w lipcu wejda ekipy ktore będą wykończać obiekt - potrwa to z pól roku i za to ktos musi zapłacić.Jesli operator to takiego frajera nie znajdziemy chyba że prezydent zwolni operatora z opłat do czasu ukończenia obiektu.

PiotrG 04.03.2010 17:09

Biorę przykład z Wrocławia, chociaż fakt na różnych stadionach mogą się te kwoty i ilość zadań operatora różnić:
http://investmap.pl/wiadomosci/wrocl...ena,10179.html
http://www.inwestportal.pl/czytaj/16...kiego-stadionu

W wypadku stadionu Wisły ze znalezieniem jakiegokolwiek operatora może być wielki problem, stadion wielką maszynką do robienia pieniędzy nie jest w przeciwieństwie do obiektu we Wrocławiu.

Arapaho 04.03.2010 17:15

Faktycznie- ciekawe kto zbiera kasę ża bilety , reklamy itd.bo w takim ukladzie chyba miasto

Arapaho 04.03.2010 17:18

Pytania są zbierane jutro do 9.00 rano .
Jeśli później pojawią sie jeszcze jakieś ciekawe pytania zrobimy w przyszłym tygodniu drugą turę

PiotrG 04.03.2010 17:39

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arapaho (Post 863727)
Faktycznie- ciekawe kto zbiera kasę ża bilety , reklamy itd.bo w takim ukladzie chyba miasto

Dokładnych danych gdzie idzie zysk wypracowany przez operatora chyba nie podano.
Co do rozgrywania meczy przez klub - prawdopodobnie Śląsk Wrocław zawrze umowę z operatorem na jakich warunkach będzie organizował mecze.
Wybór operatora we Wrocławiu trwał ponad rok, a w Krakowie mają plan awaryjny na 3 miesiące jeśli Wisła się nie podejmie tego zadania, przy czym ten operator będzie musiał wyłożyć masę kasy aby obiekt zaczął funkcjonować, a jak głupi się nie znajdzie to ponoć miasto samo sfinansuje resztę prac a potem ściągnie pieniądze od operatora którego nie będzie. Ciekawe co oni tam palą, mocne musi być.

saklak1906 04.03.2010 17:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arapaho (Post 863721)
,reklamach,biletach,

Ale jakich reklamach? na meczach? przeciez reklamy sprzedaje klub. Biletach? cyba za zwiedzanie no chyba ze klub wynajmie tylko plyte boiska bez trybun? to po co wtedy sprzedawac karnety po co przyciagac nowych kibicow jak klub nic z tego nie bedzie mial- cos kolego pokreciles

orzeu 04.03.2010 17:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez crazykaro (Post 863718)
1) Ile Cracovia dokłada swojej kasy do budowanego stadionu przy Kaluży?
2) Który klub z obecnie budowanych stadionow na Euro dokłada swoje pieniądze na wykończenie stadionu ?
3)Dlaczego prezydent sprzeciwia się zwiększenia atrakcyjności stadionu poprzez atrakcyjny i związany z barwami klubowymi układ krzesełek mimo że nie zwieksza to kosztów.
4) Czy uważa ze stadion z krzesełkami niebieskimi oraz żółtymi przejsciami jest właściwy dla stadionu miejskiego Wisły Kraków?
5) Czy wygląd stadionu jest ważny dla infrastruktury wokół stadionu (Park Jordana,Błonia)? Jeśli tak czemu dopuszcza się pozostawienie nie przysłonietych elementów wentylacji i klimatyzacji na dachu stadionu - doskonale widocznych z wczesniej wymienionych miejsc?Pomimo że jest to żaden koszt w porównaniu z innymi elementami.Właściwie można uznać brak maskowania za wadę projektu architektonicznego.
7) Dla kogo miasto buduje stadion, skoro stanowisko kibiców Wisły (przyszły podmiot utrzymujący inwestycję) nie tyle nie jest uwzględniane ale nie jest także w ogóle brane pod uwagę?
8) Czy miasto rozważa możliwość braku zgody Wisły na odbiór stadionu, gdy ten nie będzie wykończony w 100%? Jeśli tak, to jak wyobraża sobie utrzymanie stadionu?
9) Co będzie z drogami w okręgu stadionu Wisły? (Piastowska, Reymonta, 3 Maja, Domeyki, Chodowickiego)
10) Jak będzie wyglądać ul. Reymana ? (mówiło się o deptaku - jesli tak czy miasto ma na to zarezerwowane środki)
11) Gdzie pan prezeydent zamierza umiescić auta podczczas meczu? Mniemam, że nawet jak uporządkują tereny wokół stadionu to nie będzie to wystarczająca il. o której mowa w przepsiach (na jedno miesjce parkingowe ileś tam krzesełek.)
12. Z jakiego powodu przez ponad rok od rozstrzygnięcia przetargów na trybuny wschodnią i zachodnią nie zabezpieczono środków i nie ogłoszono przetargów na ich niezbędne wyposażenie? Pomieszczenia na trybunie zachodniej są niezbędne do rozegrania meczu (szatnie dla zawodników, pomieszczenia kontroli antydopingowej, zaplecze techniczne, pomieszczenia dla mediów, komentatorów, zarządzanie stadionem jak również strefy kibiców czyli w pełni wyposażone punkty gastronomiczne, toalety).
13. Z jakiego powodu do tej pory nie zabezpieczono środków i nie rozstrzygnięto przetargu na instalacje i wyposażenie teletechniczne. Przetarg na partnera technologicznego powinien być już zakończony a stadion wyposażany aby można było w lipcu rozegrać na nim mecze.
14. Dlaczego koszt wszelkich pozostałych prac (wyposażenie trybuny zachodniej, wschodniej, budowa zaplecza trybuny północnej, dokończenie zaplecza trybuny południowej, instalacje i wyposażenie teletechniczne) ma zostać zrzucone na operatora (tym samym Wisłę Kraków)? Operator to zewnętrzna firma zarządzająca gotowym już stadionem, za co otrzymuje zapłatę od właściciela (miasta). Żaden operator nie zgodzi się wyłożyć kilkudziesięciu mln złotych na dokończenie stadionu aby ten zaczął funkcjonować, zwłaszcza stadionu na którym powierzchni komercyjnych jest bardzo mało ( jedynie powierzchnia biurowa na trybunie wschodniej oraz po jednej dosyć niewielkiej kondygnacji na trybunach północnej/południowej).
15. Z jakiego powodu przetarg na stadion Cracovii przeprowadzony był kompleksowo, (uwzględniając niezbędne wyposażenie teletechniczne, wyposażenie pomieszczeń pod trybunami) za całość prac zapłaci miasto Kraków, a za niezbędne zaplecze i instalacje na stadionie Wisły ma płacić operator czyli tym samym klub?
16. Dlaczego cały czas utrzymywana jest data oddania stadionu gotowego do rozgrywania meczy w lipcu 2010r, skoro do tego czasu nie będzie gotowe niezbędne zaplecze i instalacje IT? W lipcu wykonawca odda stadion w stanie nieprzystosowanym do rozgrywania meczy, przy czym jeszcze około 2 miesięcy zajmą odbiory. Proszę o podanie daty oddania w pełni ukończonego i wyposażonego stadionu.
17. Czy Wisła Kraków dostanie odszkodowanie za poślizg w oddaniu stadionu miejskiego? Klub ponosi ogromne straty finansowe ze względu na rozgrywanie meczy poza Reymonta 22.
18. Proszę podać szacowany koszt wszystkich pozostałych prac niezbędnych do ukończenia stadionu aby ten spełniał wymagania techniczne i wyposażeniowe stadionów klasy ELITE.

19. Czemu nikt nie szukał dla stadionu sponsora tytularnego, który w zamian za wieloletnią reklamę wnosiłby coroczną opłatę lub dołożyłby się do budowy stadion? Czy ewentualny operator będzie miał prawo do szukania takiego sponsora?

Poprawie swojego poprzedniego posta:

20. Prosze o podanie z imienia i nazwiska osoby/osób odpowiedzialnych za nadzór/zarządzanie calym procesem inwestycyjnym zwiazanym z budowa stadionu Wisły ze strony miasta/ZIKiT.
Komentarz: Z odpowiedzi Majchrowskiego na pytanie o termin "mam zapewnienie od WYKONAWCY ze bedzie to lipiec" wynika, ze albo nie zajmuje sie tym nikt albo ten ktory mial cos robic polozyl na to lage. Bo na pytanie o termin odpowiedzi udziela zarzadzajacy budowa a nie wykonawca i jego zadaniem numer jeden jest pilnowanie terminu, a takze pieniedzy (tutaj tez widac jak tego pilnowano skoro trzeba bylo juz doplacac a wiadomo ze to nie koniec doplat). I czy wobec tych ludzi (jezeli sa) zostana wyciagniete konsekwencje lub czy zostana zmobilizowane do wytezonej, a raczej JAKIEJKOLWIEK pracy. Bo marnotrawione sa publiczne pieniadze. Presja zwiazana z upublicznieniem nazwisk tych nierobow moze ich zmusic do dzialania.

21. Kto przygotowal zakres prac i jak to mozliwe ze przy tak drogiej inwestycji sa tak elementarne braki jak murawa, IT czy wyposazenie?
Komentarz: I tutaj juz powinny poleciec glowy.Niech sie ci ludzie wystrasza i zaczna cos robic, przede wszystkim walczyc o brakujace pieniadze bo to ci ludzie totalnie s.......ili zakres prac.

22. W jaki sposób określona będzie wartość od której Wisła płacić będzie procent za dzierżawę stadionu? Czy według jedynej racjonalnej metody inwestycyjnej lub zysków?
Komentarz: Wisla ma placic miastu dzierzawe za wynajem stadionu procent od wartosci obiektu za rok. Czy ta wartosc jest okreslona w umowie? Od czego jest zalezna, czy od kosztow poniesionych przy budowie stadionu? Jesli tak to bylby to skandal bo Wisla placilaby za wynajem wiecej tylko dlatego ze miasto wybudowalo stadion drozej niz powinno. To musi byc zalezne od wyceny rzeczoznawcy liczonej metoda inwestycyjna lub metoda zyskow (od faktycznie zarobionych pieniedzy), a nie odtworzeniowa (przy ktorej wartosc wychodzi niejednokrotnie w milionach za cos bezuzytecznego) co byloby logiczne. W ogole dobrze byloby zobaczyc umowe miedzy miastem, a Wisla na wynajem stadionu.

23.Czy w zwiazku z ewentualnym opoznieniem oddania stadionu miasto zwroci Wisle wszystkie utracone z tytulu gry na wyjezdzie zyski oraz koszty wynajmu obcego stadionu? Co wydaje się być logicznym gdyż to nie ze swojej winy Wisła musi szukać innego stadionu.
Komentarz: Gdyby to Wisla dawala kase, a zawalilby wykonawca to takie cos jak "utracone zyski" jest spokojnie do wyciagniecia, ale tu sytuacja jest bardziej skomplikowana bo to miasto stawia stadion dla nas za swoje pieniadze i takie pytanie musialoby byc bardzo madrze sformulowane.

gooro33 04.03.2010 18:04

Cytat:

Pierwotnie napisane przez zbymak (Post 863538)
Ja Majchrowskiemu zadalbym 2 pytania 1) Ile Cracovia i Filipiak dokładają swojej kasy do budowanego stadionu przy Kaluży? 2) Który klub z obecnie budowanych stadionow na Euro dokłada swoje pieniądze na wykończenie stadionu ?

Mysle ze to jest bardzo sensowne pytanie.

PiotrG 04.03.2010 18:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez saklak1906 (Post 863744)
Ale jakich reklamach? na meczach? przeciez reklamy sprzedaje klub. Biletach? cyba za zwiedzanie no chyba ze klub wynajmie tylko plyte boiska bez trybun? to po co wtedy sprzedawac karnety po co przyciagac nowych kibicow jak klub nic z tego nie bedzie mial- cos kolego pokreciles

Klub płaci operatorowi określoną ilość pieniędzy rekompensującą koszt organizacji, przy czym pobiera pełny zysk z biletów, punktów gastronomicznych itp. Co do reklam - za reklamy wyświetlane podczas meczy, te na bandach, telebimach zyski pobiera raczej klub, w końcu to on organizuje mecz, nie operator. Za reklamy podczas wszystkich innych imprez kasę brać będzie pewnie operator.
Umowy z zewnętrznymi operatorami są bardzo zróżnicowane i nie są udostępniane dla ogółu, więc wielu rzeczy można się tylko domyślać.

MatMario 04.03.2010 18:36

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rav (Post 863527)
Kot,


Z jednej więc strony rozumiem ostrożność Wisły, zwłaszcza że projekt stadionu nie był konsultowany z klubem, klub miał bardzo mały wpływ na jego kształt. Ponadto podpisanie umowy na 1% wartości (+3% dla powierzchni komercyjnej) nie znając końcowej wartości obiektu byłoby kompletnym absurdem. Szczególnie, że nawet miasto jeszcze nie wie ani ile ten stadion będzie kosztował, ani ile będzie wart po zakończeniu budowy.

Z drugiej zupełnie nie podoba mi się wypięcie przez klub na miasto i stwierdzenie: mamy wszystko w d..., chcemy wynajmować stadion tylko na mecze. Oznacza to pozbawienie się wszelkiego wpływu na funkcjonowanie obiektu oraz praktyczną wyprowadzkę siedziby klubu z Reymonta 22. Możnaby też zapomnieć o muzeum czy sklepie klubowym, co zakrawa na kpinę i skandal. A stadion wkrótce będzie nazywał się nie "im. Henryka Reymana" tylko "WC Kaczka Arena".

Natomiast nawiązując do Majchrowskiego - skoro uważa on, że wynajem tak świetnie wybudowanego stadionu jest takim super biznesem, że naprawdę na tym obiekcie można zarobić - czemu operatorem nie zostanie np. ZIS (Zarząd Infrastruktury Sportowej) lub powołana przez miasto spółka? Dzięki temu zysk z zarządzania obiektem szedłby do miasta. Po co oddawać to jakimś SportFive'om. Tyle, że zdaje on sobie sprawę, że tak naprawdę na tym fatalnie wybudowanym obiekcie zarobić się nie da.

Ja niestety widzę to bardzo podobnie do ciebie i tak to się skończy że Wsiła nie weźmie ani całości, ani powierzchni na biura, nie będzie muzeum ani sklepu.

Bo dojdą do wniosku, przecież biuro może być na Wielickiej w TF Kable. Sklep jest teraz i gra to po co zmieniać, jak można sprzedawać teraz w kontenerze to po co wynajmować powierzchnie pod sklep, cen i tak są na maksa wysokie wiec bez sensu.

Muzeum? Przeciez na tym zarobić to jest S-f więc jeszcze pąłcić za powierzchnei pod to?

Miasto ma najwiekszy problem w tym że nie ma kasy teraz na to aby te 50 mln znaleźść. Budżet spięty na agrafce,a to czy się da zarobić czy nie na stadionie to inna historia, dla Wisły to trzeba się modlić aby nie poszło do np sportfive bo wtedy Wisła wynajmie taki min że nawet z basenów nie będą korzystać.

A co do tych wycieczek i negocjacji to wszystko jest bezcelowe, gdyż żeby była decyzja to boss musi klepnąć, a nie nawet najnowszy prezes, tak było jest i nie zanosi się że się to zmieni.

zbymak 04.03.2010 18:50

Musimy poczekać do 16 Marca wiele sie wyjaśni na razie to wszystko wielkie dywagacje co i jak bedzie

OL Lyonaise 04.03.2010 19:03

Rozumię, że operator za zarządzanie stadionem dostanie jakąś ustaloną kwotę od miasta(czyli tak naprawdę Wisła korzystałaby ze stadionu za datmo). Problemem jest natomiast to, że musi dokończyć inwestycję:) lol:)
Czyli operator musi wygenerować zysk na tyle duży żeby zapłacić miastu(np 1% ponad koszty wynajmu operatora), a jednoczęsnie umowa z miastem musi być na znacznie większą kasę niż we Wrocławiu bo trzeba jeszcze dokończyć budowę.

Cóż wątpię żeby było możliwe wygenerowanie takich zysków, a po wtóre to wątpię żeby Wiśle chciało się uprawiać jakąkolwiek inną działalność niż piłka nożna.

Myślałem, że stadion jest budowany dla Wisły. Tzn.. jest to forma finansowego wzmocnienia klubu. Tzn. miasto składa się, buduje, oddaje Wiśle w dzierżawę za najmniejszą możliwą kasę... itp...

No ale z drugiej strony Wisła jest klubem prywatnym. Kasa spływa do prywatnych kieszeni lub jeżeli nie spływa(bo wiadomo że Cupi musi dokładać) to przynejmniej przynosi m.in. zaszczyty itp. przede wszystkim prywatnemu właścicielowi.

Dziwne to wszystko.


Tak czy inaczej dla Wisły(i dla Cupiała) chyba najlepsze jest wynegocjowanie korzystnej umowy wynajmu na mecze. treningi itp. Bezinteresownej pomocy miasta raczej nie będziemy mieli(i Cupiał), a za parę lat kiedy inwestycja mogłaby się przy dużym wysiłku zwrócić Cupiego w Wiśle już może nie być.

Trzeba również sobie jasno powiedzieć, że Wisłę trudniej będzie sprzedać w roli operatora obiektu. Więc trzeba się zastanowić poważnie, bo to może narazić stabilność klubu.

Jedyne słuszne rozwiązanie to podzielenie obiektu:
1 Wisła bierze kredyt na murawę, IT oraz wykończenie pomieszczeń klubowych- spłaca go zamiast płacić miastu za dzierżawę.
2 Operator przejmuje na siebie resztę + może korzystać ze stadionu w celu organizacji imprez w terminach nie kolidujących z działalnością klubu.

Umowa na okres umożliwający operatorowi wypracowanie satysfakcjonującego go zysku. Po tym okresie nowe umowy.

PiotrG 04.03.2010 19:23

Cytat:

Pierwotnie napisane przez OL Lyonaise (Post 863790)
Jedyne słuszne rozwiązanie to podzielenie obiektu:
1 Wisła bierze kredyt na murawę, IT oraz wykończenie pomieszczeń klubowych- spłaca go zamiast płacić miastu za dzierżawę.
2 Operator przejmuje na siebie resztę + może korzystać ze stadionu w celu organizacji imprez w terminach nie kolidujących z działalnością klubu.

Resztę, to znaczy co? Co najwyżej może znaleźć najemców przestrzeni biurowej na trybunie wschodniej oraz piętra trybuny północnej, której wcześniej wybudować musiałaby Wisła.
Sfinansowanie IT, wykończenia i wyposażenia trybuny zachodniej, wyposażenie trybuny wschodniej, budowy zaplecza trybuny północnej i budowę punktów gastronomicznych trybuny południowej.
Ja nie wiem czy kredyt pewnie na grubo ponad 50mln PLN to takie hop dla Wisły. I nie bardzo Wisła może dostać stadion "w prezencie" bez dzierżawy od miasta, bo zacznie się afera o pomoc publiczną.

zbymak 04.03.2010 19:31

Jakby Euro było w Krakowie to Majchrowski mógłby nas w dupe pocałować ze swoimi warunkami czekalibyśmy spokojnie jak zrobią cały stadion i dopiero wtedy zgodzilibyśmy sie nim zarządzać a tak to teraz gra cwaniaka ( chyba nauczył sie od profesorka) i nas szantażuje

crazykaro 04.03.2010 19:38

To akurat żaden szantaż. Wisła powie że będzie grać na Hutniku a stadion będzie stał pusty, a nowy szkieletor tuż prze kampanią nie wróży optymistycznie (dla parcha oczywiście).
Wisła tylko powinna organizować konferencje i komentować takie jak wczoraj wymysły i pomysły prezydenta

PiotrG 04.03.2010 19:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez crazykaro (Post 863814)
To akurat żaden szantaż. Wisła powie że będzie grać na Hutniku a stadion będzie stał pusty, a nowy szkieletor tuż prze kampanią nie wróży optymistycznie (dla parcha oczywiście).
Wisła tylko powinna organizować konferencje i komentować takie jak wczoraj wymysły i pomysły prezydenta

Rozdmuchać to w mediach przez samą Wisłę, przy użyciu rzeczowych argumentów a takich akurat bez problemu można znaleźć wiele. Może skruszyłoby to ten urzędniczy beton.

Kuba 04.03.2010 20:30

skąd wiesz, że Wiśle zależy na rozdmuchiwaniu, robieniu afer etc?

Być może oni mają to po prostu w dupie i czekają na gotowe rozwiązania grzejąc swoje ciepłe fotele.
Nie chce zbyt populistycznych tekstów puszczać, ale z mojej perspektywy wydaje mi się, że oprócz jednostek na klubie w SSA tak naprawdę niewielu ludziom zależy.

greko1 04.03.2010 20:59

Mam taki pomysł na elewację trybuny C. Maksymalnie dużą BIAŁĄ GWIAZDĘ, by jej górny czubek sięgał samej góry, a dolne oparly się prawe o ziemię. Nie mam zdolności obróbki zdjęć by zrobić symulację, ale jak ktoś ma chwilę czasu to proszę o taką przeróbkę. Widok gigantycznej Gwiazdy z Parku Jordana byłby niesamowity ... pomarzyć można ... eh

mIcHaL666 04.03.2010 21:50

Cytat:

Pierwotnie napisane przez greko1 (Post 863868)
Mam taki pomysł na elewację trybuny C. Maksymalnie dużą BIAŁĄ GWIAZDĘ, by jej górny czubek sięgał samej góry, a dolne oparly się prawe o ziemię. Nie mam zdolności obróbki zdjęć by zrobić symulację, ale jak ktoś ma chwilę czasu to proszę o taką przeróbkę. Widok gigantycznej Gwiazdy z Parku Jordana byłby niesamowity ... pomarzyć można ... eh

Drzewa będą zasłaniać...:-) .

crazykaro 04.03.2010 22:32

Nie wie ktoś co znaczy beton barwiony? To jakiś beton z pigmentami czy pomalowany??


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 12:24.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl