Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Krakowskie Inwestycje (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=86)

Zbyychu 28.07.2010 17:53

tak a propos dojazdu na uczelnię, do pracy, itp.
dobija mnie czasem, jak siedzę w tramwaju (zwłaszcza takim, który w korku samochodowym utknął) i w każdym kolejnym mijanym aucie siedzi jedna osoba - jakie to jest nieprawdopodobne marnotrawstwo miejsca.
patrząc na zdjęcie tego parkingu powyżej widać multum aut, które ogromną ilość na drogach zajmują, ale tak po prawdzie to nie przewożą jakiejś niesamowitej ilości ludzi, bo z grubsza przełożenie wygląda tak, że jedno auto - jedna osoba.
Strasznie żałuję, że nie ma u nas czegoś takiego, jak w niektórych miastach angielskich - duże podziemne parkingi przy wjeździe do centrum, a dalej tylko komunikacja zbiorowa. Albo takich rozwiązań, jak w stanach, chociaż akurat w wąskim Krakowie w wielu miejscach byłyby ciężkie do wprowadzenia - tzw. carpool lane, dla aut wiozących więcej niż jedną osobę. Może wtedy zmniejszyłaby się liczba aut na drogach, a co za tym idzie i korki by mniejsze się tworzyły.

Kocur 28.07.2010 17:54

Bez kitu, jeździłem na AE przez 5 lat autobusem i nikt z moich kumpli też nie narzekał na brak miejsc parkingowych.

Zaoczni w weekendy spoza miasta ok - ale wtedy nie ma też problemu z miejscem - natomiast na dziennych 99% mieszka w Krakowie więc MPK stoi otworem :)


Co nie zmienia faktu że z 500 miejsc minimum pod takim biurowcem musi być.

crazykaro 29.07.2010 13:03

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul...kowa,id,t.html

I kto się zgłosił do budowy hali widowiskowo-sportowej? ... Mostostal Warszawa :-/

Above 29.07.2010 13:36

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 946116)
kolejny koszmar parkingowy jest w okolicach Bumy na Wadowickiej

Zajebiście się tam skwary rozwoziło :lol:

Siwy_89 29.07.2010 14:22

trzeba było ósemką jeździć :D

Arturo Qr2nów 14.08.2010 15:54

W 2012 będzie nowy Dworzec Główny.

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul...wsze,id,t.html

Póki co, taka oto wizualizacja:
http://www.muratorplus.pl/s/image/th...tandardowy.jpg

Info o projekcie i przetargu:

Cytat:

Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły przetarg na wybór generalnego wykonawcy prac przy budowie nowego dworca Kraków Główny. 13 maja 2010 roku do siedziby PKP zgłosiło się sześć firm, które przedstawiły swoje oferty.

http://www.dominium.pl/dane/rozne/im...PKP/Medium.jpg

Według wstępnych projektów nowy dworzec ma stanowić główną część nowoczesnego węzła komunikacyjnego. Na jego obszarze znajdować się będą: podziemny krakowski tramwaj, parking dla samochodów, dworzec komunikacji autobusowej i port lotniczy w Balicach. Powierzchnia dworca wyniesie 14 tys. m2. Jego budowa ma się zacząć w drugiej połowie tego roku i potrwać do drugiego kwartału 2012 roku.

Na wykonawców czeka sporo pracy. Projekt krakowskiej inwestycji obejmuje wykonanie dokumentacji projektowych i technicznych, a przede wszytskim realizację robót budowlano-montażowych budowy dworca kolejowego pod układem torowo-peronowym stacji Kraków Główny.

Dworzec stanowi ważny węzeł komunikacyjny i przesiadkowy różnych rodzajów transportu publicznego. Jest zintegrowany z komunikacyjnymi ciągami dla pieszych pomiędzy dworcem regionalnym PKS i przystankami komunikacji miejskiej. Na obszarze dworca znajdują się także przejścia podziemne prowadzące do Galerii Krakowskiej.

W projektach należy także uwzględnić dostosowanie obiektu dla obsługi osób niepełnosprawnych oraz proekologiczne materiały i urządzenia, a także nowoczesne systemy sterowania mediami.

Polskie Koleje Państwowe przeznaczyły na przebudowę krakowskiego dworca 117 mln złotych. W ok. 70% projekt sfinansowany zostanie ze środków Unii Europejskie oraz z budżetu państwa. Wśród firm, które otworzyły swoje oferty znalazły się:
- Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „BUDUS” S.A., które przedstawiło najtańszą ofertę, proponując kwotę 63 mln 160 tys. 743 zł 57 gr brutto;
- Budimex SA wycenił przedsięwzięcie na 81 mln 41 tys. 385 zł 48 gr brutto;
- Konsorcjum: ZUE S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Chemobudowa – Kraków” SA zaproponowało 85 mln 339 tys. zł brutto;
- Konsorcjum dla budowy dworca kolejowego Kraków Główny ALPINE: ALPINE Construction Polska Sp. z o. o. , ALPINE BAU Deutschland AG – 92 mln 709 tys. 151 zł 26 gr brutto;
- Mostostal Warszawa S.A. – 64 mln 807 tys. 234 zł 96 gr brutto;
- Najdroższą ofertę przedstawiło polsko – hiszpańskie Konsorcjum: Hydrobudowa Polska S.A., Obrascòn Huarte Lain S.A. na kwotę: 107 mln 46 tys. 460 zł brutto.

Coglin 15.08.2010 11:27

rozstrzal pomiedzy najtansza a najdrozsza oferta - 44 mln. - to jakis kosmos.
mam nadzieje, ze nie cena bedzie glownym kryterium wyboru oferty.

g_o_l_d_i 16.08.2010 08:56

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Coglin (Post 960937)
rozstrzal pomiedzy najtansza a najdrozsza oferta - 44 mln. - to jakis kosmos.
mam nadzieje, ze nie cena bedzie glownym kryterium wyboru oferty.

to tak samo jak na wakacje można jechać do Egiptu za 1200 zł lub 3000zł
z reguły powinno się najtańsze i najdroższe oferty odrzucicć i w środku szukać najlepszego i najpewniejszego wykonwcy

Jurand 16.08.2010 10:12

W przetargach w naszym mieście w 99% przypadków cena jest głównym, bądź jedynym kryterium. Nie inaczej jest tym razem:
http://news.komunikacja.krakow.pl/lo...dzierniku.html

Siwy_89 17.08.2010 14:01

jechał ktoś KST na Szklarską?

szybko mknie tramwaj? ;]

spartan 24.08.2010 20:38

Abstrahując od tego, że to GW (w tym wypadku nie ma to jednak znaczenia) widać obraz ZIKiT i jak wyglądają miejskie inwestycje. Dla nas sprawa stadionu w zbliżających się wyborach będzie priorytetowa ale przy ewentualnej "wyliczance" nie zapominajmy o pozostałych inwestycjach, remontach i działaniach.
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,357...widzialne.html
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,357...brzydnie_.html

Arkas 25.08.2010 16:08

Jeszcze ten remont ulicy Długiej :
-" brak ścieżek rowerowych"
- "Mieszkańcy kilku kamienic zauważyli także, że podczas deszczu woda spływa z chodnika do piwnic budynków."
- "Podczas remontu uszkodzone zostały elewacje kilku kamienic. Ich właściciele obawiają się, że będą musieli sami pokryć koszt naprawy zniszczeń."
- "Kolor kostek, które użyte zostały na wyłożenie chodnika, jest bardzo zbliżony do koloru zatok parkingowych. Starsza osoba nie dostrzega jednak różnicy wysokości, bo kolory te zlewają się."
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,358...__Dlugiej.html

I jeszcze te słupy na środku chodnika... To jest naprawdę nie byle jaka sztuka zjeb*ć tyle rzeczy na jednej ulicy. I to jeszcze jedna z głównych ulic. Ale jasne, wzięli pewnie najtańszą firmę to nie ma się co dziwić. Zawsze tanie jest drogie. Ciekawe kiedy wreszcie urząd to zrozumie i będą wybierać najlepsze oferty a nie że są najtańsze.

michal 25.08.2010 16:11

Jechałem KST na Szklarską ale tramwaj wlókł się niemiłosiernie :/

Q13SON 29.08.2010 17:48

A jak sie ma sprawa portu lotniczego?

Siwy_89 03.09.2010 20:30

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 942970)

Poza tym zawiera błąd konstrukcyjny i w takiej dokladnie formie jak to na renderingach jest przedstawione nie da się jej wybudować.
Były już protesty w SARPie.

http://dziennik.krakow.pl/pl/po-godz...-krakowie.html

W tym artykule jest taki fragment: – Wiem, że projekt kładki Kazimierz - Ludwinów zyskał już rozgłos na świecie. Mam kalendarz wydawnictwa Braun. Będziemy chcieli, aby realizacja tej kładki znalazła się w planach finansowych na przyszły rok – informuje wiceprezydent Krakowa


rozumiem, że na świecie zachwycają się projektem kładki, której nie da się zrealizować?

dostuffca 03.09.2010 21:13

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 974006)
http://dziennik.krakow.pl/pl/po-godz...-krakowie.html

W tym artykule jest taki fragment: – Wiem, że projekt kładki Kazimierz - Ludwinów zyskał już rozgłos na świecie. Mam kalendarz wydawnictwa Braun. Będziemy chcieli, aby realizacja tej kładki znalazła się w planach finansowych na przyszły rok – informuje wiceprezydent Krakowa


rozumiem, że na świecie zachwycają się projektem kładki, której nie da się zrealizować?

Dobrze rozumiesz,
Niestety.

Arturo Qr2nów 03.09.2010 21:47

Nie widziałem projektu architektoniczno-budowlanego lub wykonawczego tej kładki. Jednak budowa obiektu o tym kształcie jest wykonalna, choć kosztowna.

Siwy_89 03.09.2010 22:04

Cytat:

Pierwotnie napisane przez dostuffca (Post 974025)
Dobrze rozumiesz,
Niestety.

ale to dziwne, że poważne wydawnictwo "Braun", zajmujące się publikacjami na temat architektury, pisze o kładce, której nie da się zbudować :-)

być może istnieją jakieś błędy konstrukcyjne, ale widocznie nie są tak istotne, że miałyby przeszkodzić w budowie. Ale niestety nie mamy informacji, jakie protesty składano w Sarpie. Może Ela nam powie ;-)

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 974040)
Nie widziałem projektu architektoniczno-budowlanego lub wykonawczego tej kładki. Jednak budowa obiektu o tym kształcie jest wykonalna, choć kosztowna.

Z tego co pamiętam ma kosztować mniej więcej tyle, co obecnie budowana kładka Kazimierz-Podgórze.

Arturo Qr2nów 03.09.2010 22:37

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 974052)
Z tego co pamiętam ma kosztować mniej więcej tyle, co obecnie budowana kładka Kazimierz-Podgórze.

Ma... :-) A czy będzie, to się okaże. Naprawa ewentualnych błędów konstrukcyjnych i ewentualna konieczność wykorzystania droższych materiałów mogą podnieść koszty realizacji.

Ela 06.09.2010 06:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 974052)
ale to dziwne, że poważne wydawnictwo "Braun", zajmujące się publikacjami na temat architektury, pisze o kładce, której nie da się zbudować :-)

być może istnieją jakieś błędy konstrukcyjne, ale widocznie nie są tak istotne, że miałyby przeszkodzić w budowie. Ale niestety nie mamy informacji, jakie protesty składano w Sarpie. Może Ela nam powie ;-)

Protest złożyło biuro architektoniczne z Rzeszowa - zdobywcy 2 nagrody w konkursie na kładkę.
Chodziło o kwestie formalne - jak można było przyznać 1 nagrodę projektowi, którego w takiej dokładnie formie, jaką wystawiono do konkursu - nie da się wybudować.

Protest był złożony już jakiś czas temu - i nie znam werdyktu - ale z tego co widzę to chyba sprawie ukręcono głowę.
Lewicki i Łatak poprawili projekt - jednak nie orientuję się jak dalekie zmiany zaszły w wyglądzie.

p.s. Poważne wydawnictwo Braun nie zna zapewne kulisów - takich rzeczy do publicznej wiadomości się nie podaje.
Projekt kładki jest niegłupi - jeśli chodzi o Polskę to nowatorskie rozwiązanie.
Tyle, że jak już wspominałam - baardzo mocno "inspirowane" kładką paryską Simone de Beauvoir oraz hiszpańską Puente de Milenio.

Siwy_89 06.09.2010 08:28

czyli wystarczył "lekki" lifting i wszystko gra ;-)

spartan 06.09.2010 21:18

Chyba każda miejska inwestycja jest tak prowadzona jak nasz stadion:

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,357...az_nie_ma.html
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,357..._parkingi.html

Siwy_89 06.09.2010 21:37

biurowce przy Armii Krajowej nie są inwestycją miejską ;-)

medyk 06.09.2010 21:50

wogóle dla mnie jest debilizmem ze w czasach gdy miejsce parkingowe jest towarem mocno deficytowym nie ma nakazu budowania pod kazdym budynkiem parkingow podziemnych, po jednym parkingu pod kazdym z tych budynkow i miejsc by było dodatkowych chociazby po 100 wiecej dla kazdego budynku no ale po co..

snyrting 06.09.2010 21:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 975456)
biurowce przy Armii Krajowej nie są inwestycją miejską ;-)

Ale to miasto wydało powolenie na budowę zakładające taki przelicznik miejsc parkingowych:

" do 25 miejsc na 100 zatrudnionych lub do 12 miejsc na 1 tys. m kw. powierzchni użytkowej "

Co oni sobie wyobrażali, że Prezes jadąc do roboty wezmie do samochodu sekretarkę, ciecia i księgowego?

murray 06.09.2010 22:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez spartan (Post 975447)
Chyba każda miejska inwestycja jest tak prowadzona jak nasz stadion:

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,357...az_nie_ma.html
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,357..._parkingi.html

Ustawa o zamówieniach publicznych, czyli w gruncie rzeczy wybór najtańszej opcji. A jak wiadomo tanie jest drogie.

Siwy_89 06.09.2010 22:37

Cytat:

Pierwotnie napisane przez snyrting (Post 975462)
Ale to miasto wydało powolenie na budowę zakładające taki przelicznik miejsc parkingowych:

" do 25 miejsc na 100 zatrudnionych lub do 12 miejsc na 1 tys. m kw. powierzchni użytkowej "

Co oni sobie wyobrażali, że Prezes jadąc do roboty wezmie do samochodu sekretarkę, ciecia i księgowego?

jak prezes jest normalny, to nie widzę problemu ;-)

snyrting 06.09.2010 22:38

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 975470)
tutaj macie screen z Krajowych Przepisów Urbanistycznych. Ustalenia rady miejskiej był zgodne z KRAJOWYMI przepisami, także nie ma co na miasto napieprzać ;-)





jak prezes jest normalny, to nie widzę problemu

Przepisy krajowe wyznaczają minimalną ilość miejsc parkingowych. Nigdzie nie jest powiedziane, że miasto nie możę wyznaczyć ich wiecej.

Co do "normalnego prezesa", moim zdaniem nie ma nic gorszego od szefa-kumpla. Ale ta rozmowa juz zbytnio odbiega od tematu, więc proponuje ja zakonczyc.

Siwy_89 06.09.2010 22:43

Cytat:

Pierwotnie napisane przez snyrting (Post 975478)
Przepisy krajowe wyznaczają minimalną ilość miejsc parkingowych. Nigdzie nie jest powiedziane, że miasto nie możę wyznaczyć ich wiecej.

Co do "normalnego prezesa", moim zdaniem nie ma nic gorszego od szefa-kumpla. Ale ta rozmowa juz zbytnio odbiega od tematu, więc proponuje ja zakonczyc.

masz rację, mój błąd.

ale i tak moim zdaniem zbyt duży parking przy biurowcu zachęcałby do jazdy samochodem, a to - jak wiadomo - powoduje coraz większe korki.

chyba nie chcemy dopuścić do tego, by wszyscy jeździli autami pod swoje miejsce pracy, bądź uczelnie?


niech mi ktoś wytłumaczy pewną nieścisłość w tym artykule.

"a w każdym biurowcu pracuje ponad tysiąc osób..." biurowce są trzy. 3 x 1000 = 3000 x 0,25 = 750

w takim razie dlaczego miejsc parkingowych jest tylko 375?







Cytat:

Pierwotnie napisane przez murray (Post 975473)
Ustawa o zamówieniach publicznych, czyli w gruncie rzeczy wybór najtańszej opcji. A jak wiadomo tanie jest drogie.

a potem by było gadanie typu "czemu robią rondo grzegórzeckie za 80 mln, jak można było je zrobić za 70?"

narzekania na wybranie najtańszych ofert pojawiają się oczywiście tylko w przypadku problemów z daną inwestycją. Kiedy prace toczą się bez zarzutu, np. Stadion Cracovii, jakoś nikt nie przypomina o droższych ofertach.

Zwłaszcza, że droższa oferta nie zawsze gwarantuje pełen sukces. Prawda?

W przypadku Długiej i tak miasto nie zapłaci wykonawcy, póki ten nie pozbędzie się niedoróbek.

snyrting 06.09.2010 23:15

Cytat:

Pierwotnie napisane przez murray (Post 975473)
Ustawa o zamówieniach publicznych, czyli w gruncie rzeczy wybór najtańszej opcji. A jak wiadomo tanie jest drogie.

W ustawie o zamówieniach publicznych nie ma zapisu, że komisja konkursowa ma obowiązek wybierać najtańszą ofertę. Jest to tylko jedno z kryteriów, które się składa na ostateczną ocenę.

Inna sprawą, że dla oceniających jest to zazwyczaj kryterium najważniejsze...
Niemniej błąd nie leży w prawie a w ludziach, którzy jak słusznie zauważył Siwy89, boją się, że ktoś im potem wytknie, że "przecież X można było wybudować za Y mln mniej!".

Cytat:

zdaniem zbyt duży parking przy biurowcu zachęcałby do jazdy samochodem
Racja, ale 350 miejsc parkingowych dla trzech wielkich biurowców to i tak zdecydowanie za mało. Gdyby ta inwestycja powstała z głową, to aby uniknąć korków (które są na całym świecie, od tego się ucieć nie da) pracownicy korzystaliby z komunikacji miejskiej. Problem polega na tym, że na Armii Krajowej dojeżdzają tylko wypełnione do granic wytrzymałości autobusy, które na domiar złego grzęzna w ogromnych korkach.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 12:49.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl