![]() |
Cytat:
Kazimierz kilkanaście lat temu wyglądał syficznie teraz jest jednym z głownych punktów odwiedzin turystów . |
Cytat:
Tylko o wszystkim co dzieje się dookoła. Przykład ciekawej organizacji placu. Spójrz tylko na Fontannę Stravińskiego, która jest częścią założenia przestrzennego : http://img137.imageshack.us/img137/3298/96735027.jpg http://img28.imageshack.us/img28/499...ravinsky01.jpg http://img535.imageshack.us/img535/4...ce4a6071bz.jpg http://img340.imageshack.us/img340/8...nandparis3.jpg To jest światowy poziom. Komponuje się wspaniale i z gotyckim kościołem z jednej strony i nowoczesnymi budynkami z drugiej. Odnośnie jeszcze placów w Krakowie. Kiedyś w którymś biennale architektonicznym proponowano nawierzchnię Rynku Głównego. Wygrał wtedy projekt jakichś Włochów, polegający na tym, aby odkryć stary bruk, stare fundamenty itp a wszystko to przykryć przezroczystą substancją, która pozwalałaby na wgląd w historię rynku. Nie wiem dlaczego tego projektu nie zrealizowano. Choć mogę się domyślać, że pan Kadłuczka miał inną wizję. Podobną przezroczystą nawierzchnię miałam przyjemność obserwować na Expo w Hanoverze w pawilonie polskim, projektu ( uwaga :D ) Obtułowicza. Robiła wrażenie. Choć materiał nie był najwyższej jakości, gdyż szybko pojawiły się zarysowania. Płyta Rynku musiała by być o wiele twardsza. Czy w Krakowie nie ma inwestycji związanych z architekturą na światowym poziomie ? A ile mamy realizacji takich architektów jak np. Renzo Piano, Frank Gehry, Zaha Hadid, Jean Nouvel, Herzog i de Meuron, Tadao Ando, Alvaro Siza czy Norman Foster ? Jedynie Manggha Isozakiego - z 1994 roku... Za to mamy w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc, jakim jest zakole Wisły pod Wawelem, hotel Sheraton pana Kadłuczki. Na szczęście ostatnimi czasy - chyba pod wpływem opinii publicznej daje się zauważyć poprawę. Powstało piękne Muzeum Lotnictwa, Fabryka Schindlera z wnętrzem na wysokim poziomie, będzie kładka Lewickiego i Łataka. W koncu są rozpisywane konkursy w których coś do powiedzenia mają też architekci z poza Krakowa ;) Cytat:
Szczególnie podoba mi się pawilon Wyspiańskiego. Zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz :-) p.s. Co prawda z Wyborczej, ale : Cytat:
|
Pozwolę się podpiąć do tego krakowskiego wątku.
Jeśli chodzi o suche fontanny to nie trzeba ich szukać w Dijon, bo przed Arkadią jest jedna od kilku lat, a obecni robią kolejne na Podzamczu w Warszawie. Arkadia http://fotowarszawa.blox.pl/resource...f_IMG_2527.JPG http://img55.imageshack.us/img55/4856/babkaa4ayx9.jpg Podzamcze, choć już pojawiają się protesty: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1...m_krytyki.html http://d.wiadomosci24.pl/g2/cb/f1/30...59_788e_p.jpeg Poruszaliście również temat Centrum Chopinowskiego, które wraz z całą okolicą, parkiem i całą przestrzenią między Tamką, a Okólnik uważam za najlepiej zrewitalizowaną przestrzeń miejską w Warszawie odkąd pamiętam. Krakowskie Przedmieście, czy Arkady Kubickiego przy tym wymiękają. Renowacja historycznych budynków, połączenie historycznej zabudowy z nowoczesnością, czy mała architektura zostały wykonane na najwyższych światowym poziomie. Poza tym mam sentyment do tego miejsca, szczególnie parku za muzeum, gdyż często spędzałem tam czas wolny, gdy chodziłem do szkoły. Oby w innych inwestycjach w Polsce było tyle jakości :) http://img717.imageshack.us/img717/3...rszawaulta.jpg Szkoda, że wciąż jeden z moich ulubionych budynków stoi tam zaniedbany. Biblioteka Krasińskich na Okólnik. http://upload.wikimedia.org/wikipedi...2010%2C_13.jpg |
Pozwolę sobie na chwilę zmienić temat...
Cytat:
Ktoś zna jakieś szczegóły? W radzie miasta zostały przegłosowane na to jakieś środki? Mamy w ogóle jakieś szanse w walce ze Szczecinem i Częstochową? |
Więcej KRAKOWSKICH inwestycji poproszę :)
|
Kraków może stać się jednym z miast gospodarzy mistrzostw świata w siatkówce w 2014 roku. Będziemy rywalizować o to z Częstochową. Zwyciężymy, jeśli w ciągu dwóch najbliższych lat wybudujemy halę sportową w Czyżynach. Dobre nowiny dla Krakowa ogłosił podczas konferencji w Rzymie prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski. Oprócz Krakowa i Częstochowy, jako prawdopodobnych organizatorów meczów mistrzostw wymienił Wrocław, Łódź, Gdańsk, Bydgoszcz i Katowice. |
W Częstochowie jest jakaś nowa hala?
Chyba nie na Polonii mają zamiar grać. EDIT: mam już: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=985416 Wstyd będzie, jak kolejna impreza ominie Kraków. Hala na Czyżynach musi powstać! Jeśli w krk powstanie Hala, to samą liczbą widzów powinna zdystansować tą Częstochowską. |
Cytat:
Cytat:
dodałbym do tego CORT pod Wawelem i stadion Cracovii. Choć nie są to projekty Fostera, czy Hadid, to prezentują światowy poziom pod względem architektury, jakości wykoniania i kompozycji z otoczeniem. Projekt Centrum Kongresowego, Hali Widowisko-Sportowej, Centrum Obsługi Inwestora przy Centralnej, czy Cricoteki też wyglądają oryginalnie. No, i oczywiście kładka Lewickiego i Łataka. Niebawem ocenimy też MSW Claudio Nardiego :) Cytat:
|
Cytat:
Zielona murawa jest na minus a nie na plus gdyż po wybudowaniu parkingu miały być odbudowane boiska a okazało się że jeżeli wybudowany jest parking podziemny to powierzchnia musi być pokryta chyba 70% zieleni. I co? Zamiast dwóch boisk do siatkówki, 2 do pilki ręcznej i 1 do kosza mamy jeden zielony plac. Czyli do bani |
Cytat:
http://i53.tinypic.com/1rbyw2.jpg Problemem jest raczej trawnik, który w znacznej części uległ wydeptaniu. Mają go w 2011 wymienić na sztuczną nawierzchnię. |
Cytat:
|
wstaw te niemieckie obiekty na miejsce stadionu Cracovii ;-) pamiętaj, że stadion nie powinien zasłaniać widoku na Wawel. Takie przynajmniej było założenie.
zwłaszcza, że mówimy o stadionie w samym centrum miasta. |
Cytat:
Skoro jest to stadion to oceniajmy to jako stadion, a nie obiekt który ma pełnic funkcje stadionu byleby czegoś nie zasłaniał. Bo wtedy wychodzi to co wyszło, czyli pokraczny stadion z trybunami każdą inną, Jedna większa od drugiej z kilkunastoma rzędami. Naprawdę w cywilizowanej części Europy nikt nawet nie spojrzy na ten stadionik, który bardziej przypomina supermarket. |
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
Warto było? |
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
Szczepan_TS napisał: Cytat:
Siwy_89 napisał: Cytat:
Obiekt ma być ładny i funkcjonalny czy ładnie schowany ? Cytat:
|
Cytat:
Cytat:
Nie bardzo rozumiem, co ma na celu porównanie stadionu do parkingu podziemnego. Cytat:
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
Cytat:
Cytat:
|
Siwy_89
litości, ten stadion może i jest funkcjonalny ale nie jest ładny! Szkoda że dla większości ludzi w Krakowie postawienie oświetlonego kawałka betonu gwarantuje zachwyty i głosy wyborcze :/ |
to już kwestia gustu ;-)
|
Cytat:
Inwestycje miasta powstające w ostatnich latach lub pozwolenia na nie to kpina nie pamietam nic nadzywczajnego lub dobrego w temacie architektury. Niedawno przechodzilem koło dworca pks,kpina budynek który maił miec 3-4 pietra wyglada jak kurnik bez parkingu ,Galeryja Krakowska koszmar,Plac Matejki w porywach ujdzie,kostka na rynku do wymiany.Dalej hotel Niebieski,Hotel przy rondzie Grunwaldzkim,hotel na Konopnickiej naprzeciw Forum, apartamentoweic na rogu Krakowskiej i Trynitarskiej.To oczywiście formy prywatne ale kto dał zezwolenia na budowę takich gniotów? |
Cytat:
PS. Hotel przy Konopnickiej to wyjątkowy gniot, ale ten przy Grunwaldzkim? Dla mnie jest ok. http://i53.tinypic.com/8zn0r9.jpg |
Cytat:
Pod względem architektonicznym są to ciekawe projekty - owszem. Ale : CORT - jak na razie brak małej architektury i zieleni dyskwalifikują inwestycję pod względem "swiatowego poziomu" ( chyba, że już się to zmieniło - nie byłam tam ostatnio ) Stadion Cracovii - bryłą zbyt przypominający hipermarket, okładzina z płytek ceramicznych - średniej jakości ( zamiast kamiennej ) oraz.. kostka bauma wewnątrz. Zapewniam Cię, że żaden na światowym poziomie obiekt nie ma kostki bauma :) Cytat:
Zawsze może się zdarzyć, że zamiast" połówki grapefruita dostaniemy jej bliski zamiennik w postaci rogalika z czekoladą " ;) p.s. Każdy mający powstać w Krakowie budynek musi zyskać akceptację Głownego Konserwatora Zabytków. Jego decyzje budzą duuże kontrowersje. " Nie posmarujesz, nie wybudujesz ". |
oczywiście, omawiany przez nas marketo-kurnik jest jak na Kraków dobrą inwestycją, o dziwo wykonaną bardzo szybko i estetycznie. No i oczywiście został bardzo dobrze wkomponowany, najlepiej jakby był cały pod ziemią bo wtedy niczego by nie zasłaniał, nawet pięknego hotelu tuż obok.
ale Siwy jak mozesz napisać ze to prezentują światowy poziom pod względem architektury, jakości wykoniania i kompozycji z otoczeniem. jezeli w Krakowie powstanie cokolwiek sprawnie i estetycznie to juz jest światowy poziom?... dla mnie światowym poziomem jest Opera w Sydnej, jak dla Ciebie ta synagoga to nie mam więcej pytan. |
Cytat:
http://www.wikipasy.pl/images/2/27/2...ebudowa_25.jpg |
Cytat:
Nie jest to światomy poziom, ale są to projekty ciekawie architektoniczne. I z wysoką jakością wykonania. Cytat:
serio? Każdy? :) Czyli pan Konserwator może zablokować każdą inwestycję w Krakowie? jeśli tak, to szok :) Cytat:
4 drzewka i kilka ławek. Póki co dramat, ale może się zmieni :) Cytat:
|
Cytat:
Cytat:
Bo np stara Nowa Huta już tak. |
czyli konserwator nie miał wpływu na budowę gniota przy osiedlu Podwawelskim - osiedlu z wielkiej płyty.
Ochronie konserwatorskiej nie podlega również teren między Plantami, a Alejami oraz znaczna część Kazimierza. Dodając do tego osiedla z wielkiej płyty wychodzi na to, że jednak nie każda inwestycja wymaga jego zgody ;-) |
Cytat:
|
hmm tak jedziecie ostro że stadnion koleżanek to taki badziew i w ogóle brzydal i że nikt na niego nie spojrzy bo ma tylko 15 tyś miejsc, ale tak w sumie to nasze estadio na 33 tyś miejsc (jeżeli kiedyś go dokończą) to też nie powola i wątpie żeby się nim ktoś zachwycal w europie;) bo duży to też nie jest i wątpie żeby ktoś budował taki stadnion w tych niemczech czy anglii... no może wyjątek to hoffenhaim
także ja proponuje trochę pokory, stadion cracovii dziełem sztuki nie jest, szczególnie w środku z tymi różnymi trybunami, ale elewacja z napisem cracovia mi osobiście się podoba |
Cytat:
Jest to teren naprzeciw Wawelu - okręg jak najbardziej podlegający działalności konserwatora. Są tam tuż obok kamienice. Obiekt musi miec odpowiednią wysokośc itp Dlaczego są takie walki o metry szkieletora ? Cytat:
Oczywiscie, że jest to teren chroniony. Doczytaj, jakie konserwator ma uprawnienia poza obszarem 1. Praktycznie wszystko można pod to podciągnąć. Ba - krakowski konserwator jest również decyzyjny w Wieliczce. Kolezanka budowala dom - w okolicach rynku w Wieliczce - ale już na terenie zabudowy jednorodzinnej. Konserwator nie pozwolił jej na dachówkę w kolorze ciemnoszarym ( mimo, że obok pełno jest starych domów krytych eternitem ) - musiała wymieniać na czerwoną - zgodną z zaleceniami dla tego obszaru. |
Cytat:
|
Cytat:
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
Ale czy na pewno ma wpływ na ostateczną architekturę budynku? Pytam, bo nie orientuję się dokładnie w działalności konserwatora. O objęcie ochroną konserwatorską obszaru pomiędzy układami urbanistycznymi "Wesoła" i "Kazimierz" wnioskują radni z Dzielnicy I Stare Miasto. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków chce pójść jeszcze dalej i wpisać również teren między Plantami Krakowskimi a Alejami Trzech Wieszczów oraz ulice Kazimierza, które nie są w rejestrze. Żródło: Dziennik Polski. Dobrze rozumiem, że na wymienionych obszarach konserwator nie ma nic do gadania? Jeśli tak, to wpływu na każdą inwestycję raczej nie ma :) |
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
"Kiedy miliarder Dietmar Hopp, sponsor klubu 1899 Hoffenheim otwierał wraz z premierem landu Badenii Wirtembergii w ostatni weekend w Sinsheim nowy stadion "Rhein-Neckar -Arena", dla drużyny beniaminka rozpoczęła się nowa era piłkarska. Wraz z początkiem rundy wiosennej zawodnicy klubu będą mogli grać na własnym, wartym 60 milionów euro stadionie, który pomieści 30.150 kibiców." Jeśli kiedyś jeszcze będziesz chciał pogadać z kimś o stadionach, tutaj 13 tysięcznik z Niemiec (Wiesbaden), więc podobnych gabarytów co ten u koleżanek zza Błoń. Oddany w 2007 roku. Faktycznie, super piękny, prawdziwa perła architektury: http://stadiony.net/stadiony/ger/brita_arena Cytat:
|
[QUOTE=Szczepan_TS;993683]Nie zadowolony, bo mijasz się z prawdą.
"Kiedy miliarder Dietmar Hopp, sponsor klubu 1899 Hoffenheim otwierał wraz z premierem landu Badenii Wirtembergii w ostatni weekend w Sinsheim nowy stadion "Rhein-Neckar -Arena", dla drużyny beniaminka rozpoczęła się nowa era piłkarska. Wraz z początkiem rundy wiosennej zawodnicy klubu będą mogli grać na własnym, wartym 60 milionów euro stadionie, który pomieści 30.150 kibiców." Celowo minąłem się z prawdą. Nie zrozumiałeś ironii. Wiedziałem dokładnie jaka pojemność ma stadion w Hoffenheim. Ale ty nie możesz pojkąć jak widać, że 15 tys. stadionów nie buduje się w erste Bundesliga. Nie wiem jak mam Ci to wytłumaczyć ? Cytat:
Dalej nie rozumiesz ? |
Cytat:
Nie odpisuj, proszę. Nie było tematu. |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 02:25. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl