Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Książki - ktoś je jeszcze czyta?! (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=89)

laurence 12.05.2012 10:53

Czytał ktoś może Dziennik Norymberski? Ostatnio w radiowej trójce była recenzja książki i powiem szczerze że strasznie mnie zachęcili.

Vinci 12.05.2012 13:37

Cytat:

Pierwotnie napisane przez StelmiOriginal (Post 1248894)
Co polecacie ze skandynawskich kryminałów? Nie ukrywam że trylogię Millennium pochłonąłem dosyć szybko, słyszałem o książkach Lizy Marklund, Ake Edwardsona.. co polecacie?

Wiele dobrego słyszałem o:

http://www.empik.com/ofiara-w-srodku...3337,ksiazka-p

Chociaż przyznaje, że sam nie czytałem.

Ponawiam prośbę o ebooki S. Kinga...:neutral:

Proud 12.05.2012 13:55

^^^ ja czytałem.

Na pewno pozycja warta uwagi.

Zupełnie inna jak ksiązki Larssona czy Läckberg, choć "duszę" skandynawa czuć wyraźnie. ;)

yoda79 12.05.2012 15:39

Cytat:

Pierwotnie napisane przez StelmiOriginal (Post 1248894)
Co polecacie ze skandynawskich kryminałów? Nie ukrywam że trylogię Millennium pochłonąłem dosyć szybko, słyszałem o książkach Lizy Marklund, Ake Edwardsona.. co polecacie?

Mankell. Najlepszy.

pzkwr 12.05.2012 18:06

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Watts (Post 1248904)
Ja spytam o takie quasi-podróżnicze tytuły z zacięciem reporterskim, zahaczające może o historię. Coś jak "Pepiki" Mariusza Surosza albo "Gottland" Mariusza Szczygła. Dotyczące Europy :D

Ja polecam reportaże Huga-Badera z Rosji. Szczęka opada, jak się to czyta:
- http://merlin.pl/Biala-goraczka_Jace.../1,680491.html
- http://www.empik.com/dzienniki-kolym...3867,ksiazka-p
- http://www.empik.com/w-rajskiej-doli...0130,ksiazka-p
Dorzucę jeszcze "Polskiego hydraulika" Macieja Zaremby:
http://merlin.pl/Polski-hydraulik-i-.../1,581247.html
To reportaże polskiego reportera mieszkającego od lat w Szwecji. Bardzo ciekawe spojrzenia na szwedzką kulturę; dużo pisze o patologiach tamtejszego systemu, uważanego powszechnie za raj. Wciąga.

Watts 21.05.2012 13:38

^ dzięki

Ma ktoś może ebooka "Dzienników" Gombrowicza w jakimkolwiek formacie? Wszędzie po sieci albo audiobooki (których nie trawię) albo jakieś studenckie opracowania bezmózgo powielane chyba po uczelniach całej Polski...

Ela 21.05.2012 14:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Watts (Post 1248904)
Ja spytam o takie quasi-podróżnicze tytuły z zacięciem reporterskim, zahaczające może o historię. Coś jak "Pepiki" Mariusza Surosza albo "Gottland" Mariusza Szczygła. Dotyczące Europy :D

Do pozycji, które zaproponował pzkwr dorzucę jeszcze "Listy z podróży" Karela Čapka :

Cytat:

Najpierw jest podróż do Włoch (1923), rok później Čapek trafia na Wyspy Brytyjskie. W 1930 roku jedzie do Hiszpanii, w 1932 do Holandii, by cztery lata później odbyć w towarzystwie żony podróż na północ – do Skandynawii. Pięć podróży w ciągu piętnastu lat, w czasie gdy zbierały się nad Starym Kontynentem coraz ciemniejsze chmury. Ale pisarz, na przekór oganiającemu Europę szaleństwu nacjonalizmów, głosi pochwałę odmienności. Kochać świat – oto jego motto – z różnymi językami i odcieniami skóry, z tysiącami tańców i gatunków wina, z mnogością krain, spośród których każda ma osobny sposób na życie i innego Boga. Świat urzeka Čapka tak bardzo, że aby go właściwie opisać, słowa wspomaga rysunkami. We Włoszech zachwyca się kotami na trawniku w Rzymie i malarstwem Giotta. Wielka Brytania ujmuje go starymi drzewami i angielską mentalnością. W Hiszpanii opisuje dostojne kobiety w mantylach, przerażającą corridę oraz czyszczenie butów, które przybrało postać tańca lub obrzędu. Holandię postrzega jako przyjemny, malowniczy kraj, który z mieszczańskiego spokoju wyrwał Rembrandt. Skandynawia zadziwia go ufnością ludzi i rozległymi pustkowiami. Čapek ujmuje poczuciem humoru i wrażliwością – aż chce się wyruszyć tak jak on: w podróż, której trasę wyznaczy ślepy los
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/87595/listy-z-podrozy

Mistel 21.05.2012 15:43

Poleci ktoś coś ciekawego w stylu "Upału" Marcina Ciszewskiego? Jakąś sensację dziejącą się w Polsce?

Puchatek 21.05.2012 19:48

Szukam takich książek w wersji ebook :

Tom Segev - Siódmy milion
James Goldsmith - Odpowiedź
Rodric Braithwaite - Afgańcy. Ostatnia wojna imperium
Chuck Pfarrer - Operacja Geronimo
Ben Macintyre - Oszukać Hitlera. Największy podstęp w dziejach wywiadu
Piotr Lipiński - Piąta Komenda
Tadeusz Kisielewski - Zamach

Edward Kubalski - Niemcy w Krakowie. Dziennik 1.IX.1939–18.I.1945
Bronisław Wildstein - Dolina nicości
Martin Brauer - Jak daleko nogi poniosą

Szukam książek dzięki którym nakręcili filmy (o ile są) : Braveheart, Ostatni samuraj, wojna zimowa, Arn królestwo na końcu drogi , czasem w kwietniu, seven pounds, pluton, smuldog milioner z ulicy.

Na tych zaznaczonych szczególnie mi zależy bo za tydzień nie będe miiał co czytać. Gdzie jeszcze w sieci moge zapytac o te ebooki zeby mnie nie wyzwali od złodzeji ?

Vinci 21.05.2012 21:13

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Mistel (Post 1251058)
Poleci ktoś coś ciekawego w stylu "Upału" Marcina Ciszewskiego? Jakąś sensację dziejącą się w Polsce?

Krzysztof Kotowski : SERWAL
http://www.empik.com/serwal-kotowski...1311,ksiazka-p

Mistel 22.05.2012 14:13

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Vinci (Post 1251175)

Dziękuję za odpowiedź, ale kryminałów nie lubię ;) Wolę coś o terrorystach.

Krzysiek 05.06.2012 17:33

Dale Carnegie "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" - P O L E C A M!

Przemas 05.06.2012 17:39

Ja polecam serdecznie książki Łysiaka.
Zwłaszcza 'Lider' albo najnowsza '4' .

murray 05.06.2012 18:02

Najnowsza to jest "Satynowy magik" i też polecam.

LanceTS 07.06.2012 18:09

Szukam autorów piszących w stylu Harlana Cobena, Lee Childa, ewentualnie Nelsona DeMilla. W skrócie jakieś dobre łatwe do czytania sensacje. Najlepiej z nutką humoru.

Titto 15.07.2012 19:22

Za tydzień jadę na wakacje i szukam jakiejś książki, którą mógłbym poczytać w drodze i w wolnym czasie już na miejscu, najlepiej jakby to była książka o tematyce piłki nożnej. Mam szczególną chcice po przeczytaniu biografii Andrzeja Iwana pół roku temu, wcześniej spodobały mi się też biografie Ibrahimovicia i Iniesty (kupiłem chociaż Barcelony nienawidzę), także jakieś świeże biografie mile widziane. Z góry dziękuje za pomoc.

Bambo1906 15.07.2012 19:32

Mam pytanie apropo książek. Otóż mam dużo starych książek (najstarsza wydana jeszcze przed I Wojną Światową). Czy można na nich jeszcze zarobić, czy lepiej oddać do biblioteki? Sam lubię czytać, ale nie kręcą mnie takie starsze opowiastki ;)

TonyWiślak 07.08.2012 17:02

Poleci ktos jakas ciekawa ksiazke historyczna opowiadajaca o drugiej wojnie swiatowej ?

Vinci 08.08.2012 08:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez TonyWiślak (Post 1267199)
Poleci ktos jakas ciekawa ksiazke historyczna opowiadajaca o drugiej wojnie swiatowej ?

Życie niewłaściwie urozmaicone

Życie niewłaściwie urozmaicone to jedna z najważniejszych książek dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego. Kazimierz Leski odsłania w niej kulisy działania wywiadu i kontrwywiadu AK, wykorzystując nie tylko wspomnienia własne, ale też relacje wielu swoich kolegów.

Historia człowieka, który będą agentem wywiadu AK dotarł w mundurze generała do Parża i wykradł plany obrony wału atlantyckiego. Postać dzięki cenzurze PRL wykluczona z polskiej historii, dopiero teraz odzyskała należne sobie miejsce.

http://www.gandalf.com.pl/b/zycie-ni...e-urozmaicone/


lub

Sekretne życie Rudolfa Hessa

http://www.empik.com/sekretne-zycie-...7379,ksiazka-p

pzkwr 08.08.2012 09:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez TonyWiślak (Post 1267199)
Poleci ktos jakas ciekawa ksiazke historyczna opowiadajaca o drugiej wojnie swiatowej ?

Zacznij od klasyki:
Cornelius Ryan: 'Najdłuższy dzień" (lądowanie w Normandii) i "Jeden most za daleko" (Arnhem)
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/5873/najdluzszy-dzien
http://www.empik.com/o-jeden-most-za...0371,ksiazka-p

Polecam też:
David Williamson: "Zdradzona Polska" (dwudziestolecie międzywojenne i Wrzesień '39)
http://www.rebis.com.pl/rebis/public...t&id=K4762.003
Matthew Parker: "Monte Cassino" (bitwa pod Monte Cassino, wspomnienia żołnierzy, ludności cywilnej, anegdoty)
http://www.rebis.com.pl/rebis/public...t&id=K3103.006
Larry Alexander: "Największy brat" (biografia Dicka Wintersa, dowódcy "Kompanii braci")
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/33994...kompanii-braci

Jesli interesuje Cię jakaś konkretna bitwa lub wydarzenie do daj znać, coś polecę.

TonyWiślak 09.08.2012 18:35

Dzięki za odpowiedz ;)
Ja ze swojej strony moge polecic ksiazke Normana Daviesa "Europa Walczy".Gruba,ale szybko się czyta .

piotrek06 14.08.2012 20:02

Jest tu ktoś kto mógłby mi polecić jakąś książkę z fantastyki( najlepiej polskiej ale nie koniecznie) chodzi mi głównie o takie wydane w XXI wieku. Czytałem Wiedźmina, Achaje i Pana lodowego ogrodu.
Z góry dzięki za pomoc

trial 14.08.2012 20:12

Polecam serie o Mordimerze MadderdinieJacka Piekary.

korred 14.08.2012 20:29

Z polskiej fantastyki zdecydowanie wart polecenia jest Robert M. Wegner ("Opowieści z meekhańskiego pogranicza").

Puchatek 15.08.2012 16:08

Szukam wykazu książek o Kresach z Uważam Rze Historia 12 lipiec był taki rozdział i recenzje książek o Kresach godnych uwagi ale z racji tego, że gazetę dałem znajomemu to nie mam jak sprawdzić.

Jak ktoś kupuje e-książki i ma takie których nie ma w sieci a są ciekawe to chętnie się powymieniam.
Mam dużo książek o biznesie, historii, kryminałów, horrorów i poradników , których nie ma w internecie za free :)

PS. Znacie jakieś prawicowe forum o książkach ?

korred 15.08.2012 17:00

To jest to?

DZIESIĘĆ NAJWYBITNIEJSZYCH KSIĄŻEK LITERATURY KRESOWEJ
(listę zestawił Krzysztof Masłoń w miesięczniku „Uważam Rze – HISTORIA” nr 4, lipiec 2012)
1. Henryk Sienkiewicz – „Ogniem i mieczem"
2. Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz”
3. Melchior Wańkowicz – „Szczenięce lata”
4. Józef Mackiewicz – „Bunt rojstów”
5. Antoni Malczewski – „Maria”
6. Florian Czarnyszewicz – „Nadberezyńcy”
7. Maria Rodziewiczówna – „Dewajtis”
8. Witold Szolginia – „Dom pod Żelaznym Lwem”
9. Włodzimierz Odojewski – „Zasypie wszystko, zawieje”
10. Michał K. Pawlikowski – „Dzieciństwo i młodość Tadeusza Irteńskiego”

Gordian 17.08.2012 12:17

Nie wiem czy było wcześneij o tym, bo nie śledziłem tematu, jednak śmiało mogę polecić Robokalipsę. Jeśli ktoś lubi Sci-fy to książka idealna. Nie można się oderwać.

pzkwr 09.09.2012 19:27

Temat zdecydowanie zaniedbany, więc odświeżam...
Na wakacjach przypadkowo (zakup na taniej książce) odkryłem fantastyczną książkę:
http://www.piw.pl/fragmenty/oflag.htm
Są to wspomnienia polskiego oficera z obozu jenieckiego, prawdziwa literacka perełka. Polecam absolutnie każdemu: miłośnikom wysokiej literatury (świetnie napisane) zainteresowanym historią (szerzej nieznany aspekt II wojny światowej, dużo o ruchu oporu w obozach jenieckich) czy też osobom szukającym dobrej lektury (mnóstwo prawdziwych historii i anegdot, przy których "Jak rozpętałem..." wysiada).
Próbka: "Długoletni pobyt w obozie jeńców zniszczył moją wiarę w wiele prawd. Między innymi obalił aksjomat o rzekomej solidności Germanów (...). Jeńcom należy się określony (bardzo zresztą szczupły) przydział węgla i ten musi być wydany. Tymczasem rozchód węgla jest trzykrotnie większy niż przydział. Olbrzymia nadwyżka wsiąka w obóz drogą nielegalną. Komendant niemiecki wzywa polskiego dowódcę pułkownika. "Trzeba z tym skończyć!" Rada polskiego pułkownika jest prosta. "Dawajcie więcej węgla jeńcom i więcej papierosów swoim żołnierzom!""

Karamazow 12.10.2012 15:23

Jakąś powieść Łysiaka ktoś poleci? Bo chciałbym go sprawdzić, ale nie wiem od czego zacząć:).

Z ostatnio przeczytanych polecam trzymającą w napięciu Wendete Davida Stone'a: ma wszystko to co powinien dobry thriller mieć. Najgorsze jest to, że wyszły kontynuacje serii, ale nie ma ich jeszcze w języku polskim i właściwie nie wiadomo kiedy i czy kiedykolwiek zostaną przetłumaczone na nasz język.
Wklejam opis z tyłu książki:
Ktoś morduje agentów CIA zamieszanych w nielegalną, ściśle tajną operację sprzed lat. Nieuchwytny zabójca uderza precyzyjnie, z bezprzykładnym okrucieństwem, nie pozostawiając żadnych śladów. To znaczy, prawie żadnych... Tropem mordercy rusza Micah Dalton – "czyściciel" CIA, specjalista od tuszowania wpadek Agencji i uciszania tych, którzy zbyt wiele wiedzą o jej błędach. Wiedza, którą zdobywa w czasie pościgu, ściąga zagrożenie również na jego głowę i Dalton z myśliwego szybko zmienia się w zwierzynę.

murray 12.10.2012 15:28

Łysiak? Dobry.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 20:30.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl