Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

MaLk 30.05.2025 16:11

Jedyna dobra wiadomość - model statystyczny, w którym sobie rzeźbię, przyda się na kolejny rok. A dodałem w nim w tym sezonie kilka kolejnych "ficzerów", szkoda byłoby, gdyby się zmarnowały :D

wolfy 30.05.2025 17:12

Cytat:

Pierwotnie napisane przez MaLk (Post 1647688)
Jedyna dobra wiadomość - model statystyczny, w którym sobie rzeźbię, przyda się na kolejny rok. A dodałem w nim w tym sezonie kilka kolejnych "ficzerów", szkoda byłoby, gdyby się zmarnowały :D

Rozwijaj, rozwijaj, tylko dodaj opcję liczenia szansy utrzymania.
Tak na wszelki wypadek...

sandomingo 30.05.2025 17:16

Cytat:

Pierwotnie napisane przez MaLk (Post 1647688)
Jedyna dobra wiadomość - model statystyczny, w którym sobie rzeźbię, przyda się na kolejny rok. A dodałem w nim w tym sezonie kilka kolejnych "ficzerów", szkoda byłoby, gdyby się zmarnowały :D

Chłop jest niepodrabialny.

leszekpw 31.05.2025 14:34

Ktoś tu chyba przegrał zakład w sprawie awansu, z dwiema osobami?:D

leszekpw 31.05.2025 23:40

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Szneka (Post 1647052)
Leszek PW i Sandomongo mają ze mną zakład. wchodzisz o flaszkę? ja stawiam na awans. jak przegram stawiam bimberek z Białegostoku

Słowo się rzekło :D

Szneka 01.06.2025 07:13

Leszek i Sandomingo proszę na priv podać dane gdzie flaszki wysłać

leszekpw 16.06.2025 20:56

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Szneka (Post 1647784)
Leszek i Sandomingo proszę na priv podać dane gdzie flaszki wysłać

Dane poszły już dawno :)

Szneka 16.06.2025 21:36

Cytat:

Pierwotnie napisane przez leszekpw (Post 1648384)
Dane poszły już dawno :)

Leszek sprawdź pw

pepe72 13.07.2025 16:41

Dopisałem zeszły sezon do mojej tabelki za sezony od 11/12 do 24/25 i wychodzą mi takie wartości:
Kod:

miejsce min  avg    max
1      61  67,93  77
2      58  63,86  73
6      48  52,50  56

Do obliczeń przyjmuję:
6 miejsce - 53 punkty co daje średnią 1,56 czyli 18 zwycięstw
2 miejsce - 64 punkty, średnia 1,88 i 22 zwycięstwa (22 kolejka jest 21-22 lutego)
1 miejsce - 68 punktów, średnia 2,0 i 23 zwycięstwa.

Zespoły z 1 miejsca zrobiły więcej niż w/w średnia w sezonach:
24/25 - Arka, 23/24 - Lechia, 21/22 - Miedź, 20/21 - Radomiak, 18/19 - Raków, 15/16 - Arka, 14/15 - Zagłębie

Zespoły z 2 miejsca zrobiły więcej niż w/w średnia w sezonach:
24/25 - BBT, 20/21 - BBT, 19/20 - Podbeskidzie, 18/19 - ŁKS, 14/15 - BBT

Zespoły z 6 miejsca zrobiły więcej niż w/w średnia w sezonach:
24/25 - Polonia, 23/24 - Odra, 20/21 - Górnik Łęczna, 16/17 - Olimpia, 13/14 - Olimpia, 12/13 - GKS Tychy, 11/12 - Bogdanka

Karherop 13.07.2025 19:59

Nie da sie oszacowac kompletnie ile będzie potrzeba do top2, przydałoby sie punktować powyzej 2 pkt/mecz aby byc caly czas w czołówce i uniknąć sytuacji jak co roku z paniczna wieczną pogonią.

Jako że jednak dysproporcje pomiędzy czolowka a dołem tabeli sa z roku na rok co raz większe, to moze wskazywać ze top6 będzie z roku na rok wymagało co raz wiekszego progu punktowego

pepe72 14.07.2025 00:47

Jakbym przed pierwszą kolejką umiał przewidzieć co będzie po ostatniej to byłbym bogatym człowiekiem kosztem buków. :>
Jakieś założenia trzeba przyjąć. Być może trzeba będzie w trakcie modyfikować.

pepe72 16.07.2025 12:50

Kursy na awans:
Kod:

Nazwa klubu  Betclick  Superbet
Śląsk            3        3
Wisła            4        4
Wieczysta        6        6
ŁKS            10      10
Miedź          13      12
GKS T          15      20
Polonia W      15      20
Ruch            15      20
Stal M          25      30
Polonia B      50      75
Puszcza        75      50
Stal Rz        100      200
Odra          200      150
Górnik Ł      200      200
Znicz          200      200
Chrobry        250      350
Pogoń Si      500      500
Pogoń GM      750      750


Karherop 16.07.2025 13:13

Chciałbym zobaczyć kursy na zmianę trenera.

Cecherz, Szulczek, Djurdjevic, IMO faworytami

wolfy 17.07.2025 08:14

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1649949)
Chciałbym zobaczyć kursy na zmianę trenera.

Cecherz, Szulczek, Djurdjevic, IMO faworytami

U nas nikt nie przetrwał całego sezonu jako pierwszy trener od niepamiętnych czasów.

pepe72 20.07.2025 16:13

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wolfy (Post 1649982)
U nas nikt nie przetrwał całego sezonu jako pierwszy trener od niepamiętnych czasów.

Po tej kolejce Pan Trener Mariusz Jop ma dużą szansę. :>
Zobaczymy jak będzie żarło dalej.

Statystycznie to mamy średnią 3,0 i oby tak dalej. Na razie kurs na awans w lutym utrzymany. :D
Jeżeli dobrze policzyłem to jeszcze nigdy nie mieliśmy średniej 3,0 w 1 lidze

Karherop 21.07.2025 07:31

Spadniemy jeszcze w tym sezonie poniżej 2 pkt/mecz (zapewne w okolicach 8 kolejki i maratonie spotkań z czołówka).

Uważam ze miejsca 1-2 to będzie poziom w tym sezonie średniej ~2.15 i w to trzeba celować.

wolfy 21.07.2025 07:59

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1650164)
Po tej kolejce Pan Trener Mariusz Jop ma dużą szansę. :>
Zobaczymy jak będzie żarło dalej.

Statystycznie to mamy średnią 3,0 i oby tak dalej. Na razie kurs na awans w lutym utrzymany. :D
Jeżeli dobrze policzyłem to jeszcze nigdy nie mieliśmy średniej 3,0 w 1 lidze

Jeden wygrany mecz jego szans jakoś drastycznie nie zwiększa. Jak wyjdzie tym samy składem na ŁKS to...

Jaroo1 21.07.2025 09:08

Cytat:

Statystycznie to mamy średnią 3,0 i oby tak dalej. Na razie kurs na awans w lutym utrzymany.
Jeżeli dobrze policzyłem to jeszcze nigdy nie mieliśmy średniej 3,0 w 1 lidze
Jak wiatr dobrze zawieje to i w styczniu moze sie uda awansowac.

PS Idę zamknąć okno... Ty też możesz zamknać czy klamek nie masz?

Kurz 21.07.2025 09:34

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wolfy (Post 1650222)
Jeden wygrany mecz jego szans jakoś drastycznie nie zwiększa. Jak wyjdzie tym samy składem na ŁKS to...

Czyli to oni mają nam napsuć najwięcej krwi w tym sezonie?

ŁKS
Śląsk
Wieczysta
Ruch
Polonia Bytom
Polonia Warszawa

Arkadiusz.Czerepach 21.07.2025 10:09

niech ktoś sprawdzi statystyke awansów lidera po 1 kolejce ;)

pepe72 21.07.2025 11:01

2024/25 w pierwszej kolejce wygrały:
Ruch, Chrobry, BBT, G. Łęczna, Stal Rz., ŁKS, i Znicz
Arka przegrała, WPłock remis.

2023/24
zw: Odra, Miedź, Lechia, Motor, Znicz, GKS T
GKS K przegrał

2022/23
zw: Puszcza, GKS K, BBT, Arka, Zagłębie S.,
Łks przegrał, Ruch remis

Reszta tylko jeśli się będę bardzo nudził ...

Karherop 21.07.2025 11:45

Inna ciekawostka (zakładam że w meczu Puszczy z Ruchem nikt nie wygra więcej niz 4 bramkami).

Ostatni raz Wisla przewodziła ligowej tabeli 5 września 2022 roku. Wowczas po 9 kolejce wyprzedził nas ŁKS.

pepe72 26.07.2025 17:59

Lidera mamy, za ch... go nie oddamy. :>
Kod:

              razem  dom  wyjazd
kolejka        2      1      1
punkty        6      3      3
średnia        3,00  3,00  3,00
Procent meczów 6%         
             
awans vice (stat.)  64         
Brakuje              58   
średnia na mecz      1,81
najwcz. w kolejce    22


As 26.07.2025 18:18

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1650577)
Lidera mamy, za ch... go nie oddamy. :>
Kod:

              razem  dom  wyjazd
kolejka        2      1      1
punkty        6      3      3
średnia        3,00  3,00  3,00
Procent meczów 6%         
             
awans vice (stat.)  64         
Brakuje              58   
średnia na mecz      1,81
najwcz. w kolejce    22


Przepraszam co to znaczy w tej tabeli „awans vice (stat.)” ? Ile potrzeba punktów do awansu z drugiego miejsca?

Karherop 26.07.2025 19:50

Dwie ciekawe statystyki.

Ostatnie 12 spotkań w 1 lidze: 10-1-1 bilans bramek: 30-8

Ostatnie 5 spotkań (tylko liga) 5-0-0, 19-0 w bramkach

pepe72 26.07.2025 20:25

Cytat:

Pierwotnie napisane przez As (Post 1650582)
Przepraszam co to znaczy w tej tabeli "awans vice (stat.)" ? Ile potrzeba punktów do awansu z drugiego miejsca?

Statystycznie potrzeba 64 punkty. Liczę to jako średnią z sezonów od 2011/12 do 2024/25.
Od 25 kolejki można próbować szacować inaczej.

Tu masz więcej: https://forumwisly.pl/showpost.php?p...postcount=4989

Tantal 27.07.2025 09:17

Nie chcę wywoływać tej samej dyskusji co sezon temu, ale proponuję też inny sposób liczenia:

"statystycznie potrzeba do drugiego miejsca" w zwyczajowym rozumieniu to nie przeciętna ilość punktów jakie zdobywały zespoły z 2 miejsca, tylko taka wartość jaka dałaby drugie miejsce PRAWIE NA PEWNO. Przy czym za "prawie na pewno" w profesjonalnej statystyce zazwyczaj przyjmuje się pradopodobieństwo 95%. Odrzućmy najbardziej skrajny sezon 2014/15, kiedy druga w tabeli Termalica zdobyła 73 pkt. Kolejnym przykładem, do którego musimy się już odnieść będzie więc zeszły rok, kiedy ta sama Termalica miała 71 pkt. I tyle musimy uciułać, żeby statystycznie być prawie pewni awansu.

Pierwszy raz dorze wystartowaliśmy, więc nie musimy od samego początku gonić i liczyć na cuda na kiju. Zostało nam 65 punktów do zdobycia (71 minus 6 już zdobytych) i 32 kolejki. Potrzebna średnia - 2.03125. Bardzo podobna do tego, co Jop jako trener Wisły osiąga i całkowicie realna.

Nawet jak nie wygramy tej ogórkowej ligi, to tymi dwoma wygranymi daliśmy sobie szansę na awans w normalnych okolicznościach. Starczy już marzeń o nierealnych seriach wygranych, tytułów rycerzy wiosny czy liczenia na to, że wszyscy pogubią punkty ze wszystkimi.

wiesniak842 27.07.2025 11:05

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wiesniak842 (Post 1646570)
W przyszlym sezonie jak wygramy wszystkie mecze, awansujemy z pierwszego miejsca ze 102 punktami na koncie. Czego Jaroo1 nie rozumiesz?

Pozwolilem sobie zacytowac kogos zdrowego na umysle.

leszekpw 27.07.2025 11:06

Taa... prawdziwa weryfikacja wartości tego zespołu już za chwilę w Tychach.

pepe72 27.07.2025 11:21

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Tantal (Post 1650612)
Nie chcę wywoływać tej samej dyskusji co sezon temu, ale proponuję też inny sposób liczenia:

"statystycznie potrzeba do drugiego miejsca" w zwyczajowym rozumieniu to nie przeciętna ilość punktów jakie zdobywały zespoły z 2 miejsca, tylko taka wartość jaka dałaby drugie miejsce PRAWIE NA PEWNO. Przy czym za "prawie na pewno" w profesjonalnej statystyce zazwyczaj przyjmuje się pradopodobieństwo 95%. Odrzućmy najbardziej skrajny sezon 2014/15, kiedy druga w tabeli Termalica zdobyła 73 pkt. Kolejnym przykładem, do którego musimy się już odnieść będzie więc zeszły rok, kiedy ta sama Termalica miała 71 pkt. I tyle musimy uciułać, żeby statystycznie być prawie pewni awansu.

Dobieranie wskaźników pod tezę jest może zabawne ale nie ma nic wspólnego z "profesjonalną statystyką".
Jak robisz średnią bez min (58 - Zagłębie S i Górnik Z) oraz bez max (73 BBT) to niezależnie czy odetniesz jeden min czy oba miny wychodzi 64 punkty. Czyli dokładnie tyle co przyjąłem.

NA PEWNO by mieć 1 miejsce trzeba zdobyć 102 punkty na co szansę mają na teraz (12:14 w niedzielę) 3 zespoły - Wisła, Polonia B i GKS T.
Chyba nigdy się nie zdarzyło, żeby jakiś zespół w lidze 18 zespołowej zdobył 100 punktów.

Odwoływanie się do ostatniego sezonu jest słabe. Poniżej zestawienie 2 miejsc, z którego to bardzo ładnie widać:
Kod:

24/25  BBT        71
23/24  GKS K.    62
22/23  Ruch      62
21/22  Widzew    62
20/21  BBT        65
19/20  Podbesk.  65
18/19  ŁKS        69
17/18  Zagłębie S 58
16/17  Górnik Z  58
15/16  Wisła P    63
14/15  BBT        73
13/14  Górnik Ł.  61
12/13  Cracovia  64
11/12  Pogoń      61

Na 14 sezonów, tylko dwa razy potrzeba było powyżej 70 punków na 2 miejsce.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 01:15.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl